Maar de boerenstand blijft bestaan" Vleester Laan legt zich neer jij de sloop van „zijn" school TI SX E] LSI SCO URA] NT Advertenties Redaktie 62600 62620 Japanners keuren horsen van Texels haringspan TX 33/TX 37 TEXELSE couRANT Herinneringen aan de Landbouwschool BEZORGERS TEXELSE COURANT VRIJDAG 19 NOVEMBER 1993 Meester" C. P. Laan: Vroeger was het allemaal vrij primitief. slopershamer maakt korte met met de Landbouwschool. ■ester Laan (81) blijft er lakoniek der. „Drie jaar geleden was het ■I tragischer, de laatste diploma's eden uitgereikt en was het defini- afgelopen." Ze hebben vlak na oorlog véél te veel land- en tuin- uwscholen gebouwd, vindt de ester. Hij stond 46 jaar voor de s waarvan 31 jaar op Texel als ofd van de Landbouwschool. melis Pieter Laan verveelt zich al- ninst. Hij is actiet-als secretaris de ANBO en bezoekt veelvuldig ieren en kleinkinderen die allen de overkant wonen. „Ik probeer in verjaardag over te slaan." huls aan de Bernardlaan wordt izoomd door hortensia's. De tuin gt veel aandacht van de bewoner, ijn vrouw en ik hebben dit huis nen ontworpen." Mevrouw Laan irleed vorig jaar en langzaam be- het alleen zijn te wennen. „De voor mijn vrouw nam me zo in lag dat de problemen rond de dbouwschool op de achtergrond ten. Ik heb me al lang bij de slui- neergelegd. De opkomst en de rgang van het land- en tuinbou- iderwijs, in de laatste periode ht ik vaak bij mezelf: „het is een der dat we nog bestaan." Meewerken onderwijs heeft nog wel z'n aan- lit, hoewel hij in 1977 met pen- n ging. „Vroeger was het maal vrij primitief, leerlingen kon- bij wijze van spreken in één jaar diploma halen. De kinderen werk- thuis op de boerderij. In '46 kre- de leerlingen van de eerste klas dagen les. De tweede, derde en Ie klassers kregen maar één dag n de week. Vanaf een jaar of 13 st er volop worden meegewerkt e bedrijven." Zieke kippen neest uiteenlopende praktijkge- e onderwerpen kwamen aan bod opleidingen van toen. „Een oveeles bijvoorbeeld werd aan- uwelijk gegeven. De betreffende iracht deed een rondje langs de iboeren en zocht wat pluimvee «aar iets aan mankeerde. De zie- ippen werden bekeken en er duidelijk uitgelegd wat er aan len viel." grarische sector heeft nog is de voorliefde van Laan. Hoe het ook anders. Als oudste boe ion uit Middelie was hij bestemd ader op te volgen op de boerde- let als in de film „Fanfare" pun- mijn vader met een bootje vol in van het ene weiland naar het De leergierige zoon mocht eren en behaalde na de HBS in erend, binnen tien maanden een wijs-akte. „Een soort spoedcur- xaarvoor je staatsexamen moest Ik greep m'n kans en in 1930 ik als 19-jarige voor de klas." Kanonnen bopsgezinde onderwijzer ging 'egenzin in dienst. Hij weigerde ertuigmg een officiersopleiding, oldij van een gewoon soldaat in obilisatie was slechts f2,- per „Ik had al zeven jaar verkering besloten te trouwen." Me- 'i Laan gaf handwerklessen en inde ook f2,- per week. Een ge- te soldaat ontving een iets ho- fcomen. Het waren zorgelijke tijden, de mobilisatie, het uitbreken van de oorlog. „Wij stonden in stel ling in Zuid-Holland en onze verdedi gingsuitrusting bestond uit een paar kanonnen uit 1860 die prompt niet afgingen. Een schot lossen uit de ou derwetse wapens was tijdrovend. Je moest ze met zéér veel moeite los rukken uit de holsters en het inbren gen van een patroon kostte enorm veel tijd. De vijand had daarentegen moderne wapens." In de oorlogsjaren raakte Laan al snel terug voor de klas. Hij kwam in het Landbouwon derwijs terecht. „Mijn vrouw verricht te wonderen in die moeilijke jaren. Ze maakte uit oude gordijnen de prach tigste kleren voor de kinderen." Meteen na de oorlog belandde het gezin Laan op Texel. Met drie kinde ren werd een huis betrokken in de Kogerstraat. „Het was een ambtswo ning en onze buurman was het hoofd van de Mulo. Dat ging toen zo, we werden netjes naast elkaar gezet." Meester Laan blikt met plezier terug op de werkzame jaren. Zorgwekkend De toekomst van de agrarische sec tor ziet hij niet al te somber in, hoe wel er tal van zaken zijn die hij zorgwekkend vindt. „De boerenstand zal altijd blijven bestaan. De land bouw is het fundament van de maat schappij. Het is jammer dat de subsidies zo bepalend zijn. De GATT onderhandelingen gaan in feite uit sluitend over de subsidies. Na de oor log moest er zo snel mogelijk een goed én vooral goedkoop voedselpak ket zijn. Het produktie peil moest omhoog. Naar mijn mening moet je niet meer produceren dan 99%. Zo dra dat 101 wordt is het fout!" Volgens meester Laan komen de strijdbare boeren er wel uit. Een beetje water bij de wijn, een beetje kunstmest bij de mest. Theoretisch Na enige aarzeling wil hij z'n mening over de huidige samenleving wel ge ven en belanden we automatisch weer bij de jeugd. „Kijk, veranderin gen zullen er altijd blijven en ik zie de toekomst voor de jonge generatie wel positief. Het baart mij zorgen dat er straks zo weinig vakmensen over blijven. De kracht van het beroepson derwijs was het véle oefenen van een bepaald vak. Tegenwoordig krij gen ze 15 vakken en dat lijkt wel mooi, maar ik vind het allemaal te theoretisch. Straks zijn er ontzet tend veel ouderen die verzorgd moe ten worden. Ik vraag me af of het zorgende aspect niet te veel ver dwijnt in deze samenleving. Elke jon gere zou in plaats van de dienstplicht een „DIENjaar"moeten vervullen. Het idee is met nieuw, maar ik pleit er nog steeds voor." Wil de Leeuw LI Ml 11)1 - Schipper Maarten l)cij\cr \.m de 1 .t.t volgt met belangstelling tic \crrich- lingcn Min cU .Li [in use keurmeesters, die vorige week rijdag de aangevoerde er se Imrsma- kreel vnnr l'Zsl' mei een kritisch nng hekeken. Drijver vund de sis er [irintn uitzien, maar vulpens hem hield het enthousiasme hi j de Japanners niet user. Het 'l evels s|>un TX 3.VTX .17 had in de nacht san donderdag op vrijdag niet ser uil de kust z'n geluk hcprocld up de hnrsmukrccl. nel als osei igens de liaringspanncrs TX 2/T.X .IX. de SI. 7/SI. -(5 en de <)l) 6/ X. t.ehrck aan haring dreel de sjrnnnen Int deze alternatieve sisserij. Wat de horsma kreel njvhrcngt hangt san hel oordeel san de Japanners al'. Is de sis niet geschikt voor de Jo|)nnsc markt, dan gaat ze naar andere, minder lucraties e markten. en U» lom» van m Lanaoouwscnooi. unKs nangt aan He muur nog half schoolbord. Momenteel gaan in rowel de Landbouwschool als de vroegere Huishoudschool tegen de vlakte. lFoto r.3.,, ri „Gebrek aan haring dreef de spannen tot deze alternatieve visserij..." Deze zinssnede uit een recent exemplaar van 'Visserijnieuws' klinkt alarme rend, maar volgens Kees Drijver van de TX33 is er geen sprake van groot nieuws. „Dat was twintig, dertig jaar geleden ook al het geval in de periode van eind september tot begin oktober. De ene haringsoort schiet kuit in een noordelijk gedeelte van de Noordzee, de andere in het Kanaal. Het duurt dan een weekje voor er weer haring is. We hebben de Noordzee helemaal in de rondte gevaren, maar er was geen harinkie te vinden. Toen hebben we een etmaal lang op horsmakreel gevist." De horsmakreelvangst is een inciden teel maar lucratief alternatief, licht Drijver toe. De Japanners kopen de vissoort de laatste jaren massaal op, waarbij ze erg kritisch zijn ten aan zien van de kwaliteit. Maar èls die goed is, betalen ze er ook grif voor: „Een kist van 40 kilo brengt onge veer f30,- op. Voor haring is dat 716,-. Het mooie is dat we vroeger de horsmakreel weer overboord zet ten, omdat die niks opbracht", aldus Drijver. Na afloop van het interview besloot meester Laan maar eens een kijkje te nemen bij de sloop van „zijn" Land bouwschool. De aanblik van het half afgebroken gebouw greep hem toch wel aan. Thuisgekomen vatte hij alle emoties samen in het volgende gedicht: Niets is zo constant als de verandering Aan 't begin van deze eeuw was 't begeren De boeren iets voor hun werk bij te leren Zodat ze wisten waarmee men bezig was Bij het oogsten van graan en 't maai en van gras De dorpsschoolmeesters leerden boe renzonen 's Avonds zaten ze daar met rode konen Na een lange werkdag gebeurde het dan wel Dat bij sommigen de slaap kwam al te snel Daarom ging men over een dag school bomen Om tot betere resultaten te komen Reeds in negentienzes vroeg Texel dit aan 't Duurde tot achtentwintig om van start te gaan Dit had spoedig de waardering van de mensen Maar het schoolgebouw viel nog te wensen Crisis en oorlog hielden nieuwbouw tegen Doch in de jaren vijftig vond men wegen Er kwam een nieuwe school en ook uitbreiding Meer leerkrachten traden toe naast de leiding Alles ging dus naar wens in deze op- bouwtijd Het leerlingental groeide, men was verblijd De jaren zeventig brachten groter be drijven Maar minder leerlingen die op school verblijven En in tweeënzeventig was men zó gedaald Dat slechts met fusie overleving werd gehaald Daardoor ging het landbouwonder wijs toch door Zelfs maakte men een opleving mee ervoor Het was nu van het beroepsonder wijs een deel Dat betekende voor de school al heel veel Toen kwamen weer problemen in de bedrijven Superheffing enz. voelde men aan den lijve Dat kostte vele leerlingen, kort en goed Men verloor er voor het vak de goe de moed Het aantal werd te laag om voort te gaan Voor afdeling landbouw kwam slui ting eraan Door fusie van al het voortgezet on derwijs Gaf men later zelfs het schoolge bouw prijs De gebouwen worden er nu dus gesloopt En blijven niet zoals altijd werd gehoopt Voor onderricht voor boer en burger bestaan Ze zijn onder de slopershamer gegaan Dit gaat de oprichters zeer aan het hart Doch laat ons niet verzinken in bitte re smart Niets is zo constant als verandering Maar aan de grond heeft de boer verankering Landbouw blijft het fundament van de maatschappij En de boeren zijn de nijvere werkers daarbij Wat ook gebeurt, hoe 't ooit in de wereld zal gaan Boeren zullen er altijd blijven bestaan. C.P. Laan IM ADVERTENTIE X Naam Peter van Heerwaarden Henk van Heerwaarden Martijn Beers Barry v.d. Veen Alexander Elias Kees van Es Marike Janssen Stefan Huisman Paula Vrijdag Mevrouw Barhorst Piet Zijm Mevrouw A. Mulder Jolanda Leijen Jitse Betsema Susan Kooiman Petra Hin Peter Broekman Martijn Barendregt Olaf Boon Susan Boon Petra Kooiman Mw. v.d. Vis-Dijker Mw. S. Koopman-Grit Reina Bos Ria Leyen Mw. Brouwer Marija Gerlsma Ricardo de Graaf Christien Veeger J. Flier Erwin Goënga Ruben van der Zee Daniëlle van Leersum Erik Hooyschuur Route Den Burg A Den Burg B. Den Burg C. Den Burg D. Den Burg E Den Burg F. De Zes, Bg. Houtstr., Houtwg., Witte Kruisln., Kogerwg./ Kogerstr. 1-57/2-74 Jan Reystr. De Mars (oudste deel)/Spinbaan De Mars v.a. Buytengors, Sluyscoog, Verlaet Kofbaeck, Duykerdam, Middelton Oudeschild, Schilderweg 249-296 Den Hoorn De Koog, Bosrandweg t/m 227 en Pontweg 234 en 236 De Cocksdorp Oosterend De Waal Zuid-Eierland en Nieuwlanderweg Midden-Eierland, Hoofdw., Slufterw Oorspr.w., Stengw., Limietw. Eierland, Postw., Oorsprongw., Hollandsew., Hoofdw. (ged.) Vuurtoren/Krimweg Het Noorden Oosterenderweg, Ongeren, Meijertebos, (Waalen)burgerdijk Oost Spangerw., Marsw., Kadijksw Haller- weg 20, Veenselangweg Hogeberg, Reijer Keijserstr, Hallerweg 51/55 Schilderw. 160-222, Wezenland, Zuidhaffel 49 't Horntje, Pontweg 1-68, Waterw. LenR Zuidhaffel Westerw., Driehuizen, Keesomln. 45, Pont weg 91-95, Akenbuurt, Hemmerkooi Rozendijk, Smitsweg Gerritslanderdijkje, Grensweg, Pontweg 98-110 Californiëweg, Pijpersdijk, Pontweg 123-224, Ruigendijk, Mienterglop, Bosrandw. v.a. 516 Kogerweg De Kaai Hoornderw., Hemmerw., Emmaln.33, De Grie Slufterweg/Zanddijk Telefoon 12573 12038 14301 12531 10022 14030 10131 14478 10443 12763 19223 17956 16344 18235 13956 17908 16362 11231 16225 18307 18332 18635 18869 13621 62600 12836 14001 14216 12229 14607 15365 18915 19653 11653 Den Burg A:Sint Jan, Gollards/Samen Eén, Beatrixlaan 1-143 oneven en 2-58 even. Binnenburg, Burgwal, P v. Cuyckstraat, Duinreep, Elemert, Gasthuisstraat 1-31, Golfslag, Gravenstraat, Groe- neplaats, Hogerstraat, Ada van Hollandstraat. Hollewal. Kantoorstraat, Keesomlaan 9-39; Mo lenstraat. Molendwarsstraat, Noordwester, Parkstraat, Schilderend 6 en 10, Schoorwal, Stenenplaats, Vaargeul, Vismarkt, Vloedlijn, Vogelenzang, Warmoesstraat, Weststraat, We verstraat, Pater Witteplein, Zeebries, Zwaanstraat Den Burg B Achterom, Bernardlaan 50- ...even en 63-121 oneven, Binsbergenstraat, Brou werstraat, Drijverstraat, Marelstraat, Starkenburgh. Thijsselaan, Waalderstraat 45-86, Wilhelmina- laan 7 - oneven en 50-120 even, Wilsterstraat Den Burg C: Beatrixlaan 145-. oneven en 60-. even; W. van Beierenstraat, Boogerd, Jan Dirks- zoord, Gasthuisstraat 33-76, Jonkerstraat. Kogerstraat 59-.... oneven en 76-.... even, lijnbaan. Den Burg D: Wilhelmmalaan, Julianastraat, Burdetstraat, Mr. Kraaistr., Bernhardlaan 1-61 oneven en 2-48 even, Tjakkerstr., Lieuwstr. Den Burg E: Bernhardlaan 123- oneven, Mancoweg, Schoonoordsingel, Waalderstraat 2-48 even en 1-43 oneven, Wagenmakerstraat. Den Burg F: Emmalaan 1-44, Haffelderweg, Keesomlaan 1-7; Schilderend 1-143 oneven en 20-146 even. Slingerweg 21-27 X -

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 13