,Het mooiste is toch dat e duiven weer thuis )uivenmelker Sjoerd Feenstra (54): lï Texels TBsmiN Agenda deed 'n Texelaar in 2 in Den Helder? TEXELSE^- C0URANT werkdagen van 10 tot 17 uur wen het duivenhok hangt een bord: „Feenstra Flyers". „Dat •sft mijn schoonzoon aangebracht toen ik een keer van huis vertelt Sjoerd Feenstra. „Ik vond dat wel grappig omdat !t doet denken aan de gelijknamige ijshockeyclub." Feenstra ieft al sinds de zeventiger jaren postduiven. Menigeen weet jn te vinden als op Texel een verdwaalde postduif wordt aange- jfen. Waarom verdwalen duiven soms? Feenstra vertelt erover. erst heb ik kanaries en andere tro che vogels gehad, maar daar was op een gegeven moment op uitge- len", vertelt Sjoerd Feenstra, die in [dagelijkse leven stratenmaker is de firma Westerlaken. „Ik heb ook g een tijdje aan sportvissen ge- In 1978 kwamen de postdui- om de hoek kijken." Om duiven liouden moet je nogal investeren, igens de Waalder: „Je begint na- dijk met een goed hok en de no- 6 vrije tijd. Dan komt de inventaris Is de nesthokken en de duiven- Die kost toch al gauw 71000,- p moet hem ergens tweedehands de kop tikken. En dan natuurlijk duiven zelf. Ik kocht mijn eerste ;pel voor 775,- per stuk. Het kan anders want laatst was in Am- idam een duivententoonstelling ar de goedkoopste voor 7900,- de :i uitging." duivenmelker vertelt dat het voer de dieren niet goedkoop is. Er de wedstrijden komt er, naar ge- jde afstand, per duif tussen de en 73,00 kwijt. Texel is geen postduivenvereni- I. Er zijn een vijftal mensen, dat Texel postduiven houdt. Zij heb- i zich aangesloten bij de vereni- in Den Helder. Grof geld Ie periode tussen half april tot september zijn iedere weekend Istrijden. Deze zijn onderverdeeld korte afstand tot 300 km, de dellange afstand vanaf 300 tot km en de lange afstand vanaf tot 1000 km. De rest van het is een rustperiode en zitten de in in de rui. Feenstra: „Ik koop duiven meer, maar fok mijn pioenen zelf. Dat geeft meer vol- iing. Om inteelt te voorkomen e wel duiven met anderen. De en krijgen een eigen vaste voet met het nummer van de vereni- het jaar en de landinitialen, de eigenaar altijd is te achter- Je jonge duiven groot genoeg begint de training. Eerst worden lor Feenstra bij de Redoute los- »n, later bij het 't Horntje. Als ze thuishonk goed hebben weten te volgt de vuurdoop en laat hij in voor één los in Den Helder, ie te laten wennen aan de over- over water. Zo wordt de af- steeds verder opgevoerd, tot jJ rijp IS voor Roosendaal, de stbijzijnde plaats in het itrijdcircuit. iar heeft Feenstra voor het eerst luiven een lange afstand laten in. „Eind juli werden drie van duiven naar Bergerac in Frankrijk gebracht. Ze werden op zaterdag om 14.00 uur gelost en op zondag vloog de eerste om 13.12 uur het hok in. Dat is toch aardig snel voor de 986 km. Ik werd er vierde mee van de vereniging. Het is ook van belang dat de duif meteen het hok invliegt, want ik moet zijn wedstrijdring hebben voor in de duivenklok. Iedere secon de telt en als je minuten verspeelt, kan dat het verschil zijn tussen de eerste en laten we zeggen de hon derdste plaats." De afgelegde afstand en de duur van de vlucht bepalen het aantal punten dat de duivenmelker krijgt. Duiven uit Alkmaar hoeven bij voorbeeld iets minder te vliegen en dat wordt via het puntensysteem ver rekend. Er zijn ook wedstrijden waar grote prijzen zijn te verdienen. Daarbij moet inleggeld worden betaald. Feenstra doet daar niet aan mee. „Nee, ik ben al blij dat ze gewoon weer in het hok terugkomen. Soms wordt grof geld geboden voor duiven die zulke wedstrijden winnen. Dat hoeft voor mij niet. Wij krijgen wel eens wat prijzen in natura of een beker, want het blijft natuurlijk een hobby. Dit jaar heb ik geen eerste prijzen behaald. Dat mijn duiven weer terugkomen is de mooiste prijs die je kunt krijgen, want je raakt toch wel gehecht aan je vogels." Dat Feenstra toch ook succesvol is met zijn duiven bewijst de prijzenkast in de kamer. „Ik heb zelfs een duif van '82, waarmee ik in 1984 elf prij zen gewonnen heb. Dit dier is nog steeds in mijn bezit." Beloning Op de vraag hoe duiven nu precies de weg terug vinden antwoordt de expert: „De wetenschappers zijn het daar nog niet over eens. Ik hoop dat ze er nooit achter komen want dan is de aardigheid er een beetje af." Dat ze soms verdwalen blijft merkwaar dig. Bekend is dat de vogels niet graag over water vliegen. „Het kan door een storm komen of ze vliegen in een verkeerde groep mee. Dat ze hier op Texel terecht komen heeft te maken met een flinke rugwïnd, waar bij ze dus zo over het Marsdiep aan komen waaien. Ik heb het ook wel gehad dat mijn duiven niet meer te rugkwamen. Je wil toch weten wat er met ze is gebeurd. Eén kwam zelfs in Engeland terecht. De man die hem in zijn hok kreeg, heeft hem ge houden. Ik heb de bijbehorende pa pieren opgestuurd. Het komt voor dat zo'n duif na soms jaren toch weer te rugvliegt." Feenstra krijgt ook wel vreemde dui ven in zijn hok. „Zo had ik een keer een Belgische duif binnen. Toen ik de eigenaar aan de lijn had, zei hij dat hij hem zou komen halen. Op Texel aangekomen bekeek de Belg het dier en zei dat de duif goed was ver zorgd. Hij vroeg of ik twee ringetjes voor hem had. Later in het jaar kwam hij speciaal twee jonge duiven brengen als een soort beloning." Weduwschap Om de duiven tijdens wedstrijden zo snel mogelijk thuis te laten komen wordt met het „weduwschap" ge werkt. Feenstra legt uit: „Je fokt met een stelletje en bij het tweede nest, haal je de vrouwelijke duif weg. De doffer broedt dan alleen, maar na een paar dagen gaat hij van het nest af. Dan laat je de doffer weer even bij het vrouwtje. Als hij daarna een wedstrijd moet vliegen, is hij extra gemotiveerd om thuis te komen." Op het ogenblik heeft Feenstra zo'n 60 duiven onder zijn hoede. De vo gelsoort wordt soms als delicatesse in dure restaurants geserveerd. Heeft Feenstra zelf wel eens duif gegeten? „Ik heb ze wel geproefd, maar ik vind ze niet echt lekker. Geef mij maar een fazant. Je eigen beesten opeten doe je ook niet zo een, twee, drie. Nee, ik zie ze liever vliegen. Dat ze als een speer uit de lucht vallen om thuis te komen, vind ik het mooiste van de duivensport." ajuoiu reensira mer een van zijn duiven. Voor vermelding in deze culturele- en sportagenda dient men zich te wen den tot de Stichting Ondersteuning Welzijnswerk, Postbus 143, 1790 AC Den Burg (Dorpshuis d' Ouwe ULOI, telefoon 15582 of fax 14300. 19 november: De Welzijnsstichting organiseert in sa menwerking met „Stipt" „Het muziekca fé" in Time Out in d' Ouwe Ulo. Aanvang 20.00 uur. 20 november: Cees Timmer Uitvoering Amateurtje in De Wielewaal. 26 november houdt de verza- irsafdeling van de Historische •ging een ruilavond in de „Witte aanvang 20.00 uur. Voor en pauze vertelt drs. J. T. Bremer 'eringerwaard verhalen over een se voorvader met als titel „Bele- sen van een Texelaar die zich in in Den Helder vestigde". Een onstelling van ansichtkaarten uit ilectie van de vereniging zal tn verzorgd door de heer D. I'a. De toegang is gratis. EEN NIEUW LEVEN OPBOUWEN IN EEN VREEMD LAND "Mijn eigen huis, mijn eigen kamer, dat mis ik het meest. Alles is hier vreemd." Dat is hel eerste wat de kinderen van de Bosnische ontheemden in de tijdelijke opvangcentra zeggen. Alles wat hen ver trouwd was, zijn ze kwijt. "Hier kunnen we weer een klein beetje een nor maal dagelijks ritme pro beren op te bouwen", zegt een van de vluchtelingen, die kortgeleden is aange komen. Met alle geboden hulp redden we het wel. Daai zijn we heel dank baar voor." In de eerste vijf maanden hielpen Rode Kruis-vrij- willigers de ontheemden om hun tijd nuttig te besteden. Zo konden ze proberen de nare ervarin gen beter te verwerken. "Het liefst help ik zelf mee. in de keuken of waar dan ook. Want de hele dag niets om handen heb ben is geen pretje. Dan ga je maar zitten piekeren over alles wat je kwijt bent." "Waar we hel meest van onder de indruk zijn is de enorme hulpvaardigheid van die vrijwilligers, en ook van de Nederlandse bevolking We krijgen veel liefde en medeleven van iedereen." SAMEN STAAN WE STERK Bridgeclub Groot Slem houdt in Hotel Op- duin het Interpolis Bridgetoernooi. Aan vang 13.30 uur. De Vrije School houdt vandaag na- jaarsmarkt van 10.00 tot 17.00 uur. 21 november: Om 20.15 uur treedt in de voorspeelruim te in d' Ouwe Ulo het Hobbemastrijk- kwartet op. Toegang gratis. 22 november tot en met 3 december: In de tentoonstellingsruimte van het gemeentehuis wordt een verkoopten toonstelling door de SOS-wereldwmkel gehouden. 24 november: De Nederlandse Bond van Plattelannds- vrouwen afdeling Texel houdt in de aula van de OSG om 20.00 uur een gezamen lijke avond met het Gilde: „Vrouwen uit andere culturen vanuit onze cultuur beke ken. Spreekster is mw. F. Hageman uit Wieringerwerf. 25 november: De Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen houdt lezing: Heden, verleden en toekomst van de vrouw. Spreekster is Gerda Hageman. 26 november: De Historische Vereniging houdt om 20.00 uur een verzamelaarsbijeenkomst in „De Witte Burcht". Klaverjasclub Den Burg houdt in hotel De Lindeboom om 20.00 uur een klaverjas- wedstrijd om het kampioenschap van Texel. VRIJDAG 19 NOVEMBER 1993 De Welzijnsstichting organiseert in samen werking met „Stipt" het muziekcafé in Time Out in d' Ouwe Ulo. Aanvang 20.00 uur. 19 december: De Welzijnsstichting presenteert in de reeks Texels Cultuur op zondagmiddag in Cinemea Texel om 16.00 uur een concert in kerstsfeer. Het programma is in voor bereiding. 26 december: De muziekvereniging Excelsior uit Ooster end houdt om 12.00 uur een kerstconcert in de Nederlands Hervormde kerk in Oosterend. 28 en 30 december: In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur een liedjes- en ca baretprogramma met Sietze Dolstra, Anne van Egmond en Evert de Vries. Januari 1994 4 januari: De Doopsgezinde zusterkring Den Burg houdt om 14.30 uur jaarvergadering. 5 januari In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn treden om 20.30 uur De Types op met „Naakt". 14, 15 en 16 januari: In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn wordt deze dagen de laatste schifting voor het Amsterdams Kleinkunst Festival gehouden. 21 januari: De Welzijnstichting organiseert in samen werking met „Stipt" het muziekcafé in Time Out in d' Ouwe Ulo. Aanvang 20.00 uur. 22 januari: De Toneelvereniging Nieuw Leven speelt om 20.00 uur een blijspel in 't Skiltje in Oudeschild. 23 januari: De Christelijke vereniging van Plattelands vrouwen organiseert een bijeenkomst met Afke Geense, die korte verhalen zal ver tellen. 26 januari: Jaarvergadering van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Na de pauze leest Joke Joling kinderversjes voor uit eigen werk. 28 januari: Toneelvoorstelling in De Wielewaal om 20.00 uur door de Oud-leerlingen van de Landbouwschool. De Toneelvereniging Nieuw Leven speelt om 20.00 uur een blijspel in 't Skiltje De Welzijnsstichting presenteert een gala avond ter gelegenheid van de uitreiking van de Dubbele van Sion. Plaats van han deling wordt nog bekend gemaakt. 29 januari: Toneelvoorstelling door de Oud-leerlingen van de Landbouwschool in de Wielewaal. Aanvang 20.00 uur. De toneelvereniging nieuw Leven speelt om 20.00 uur een blijspel in ,,'t Skiltje" in Oudeschild. 29 en 30 januari: In d'Ouwe Ulo in Den Burg vindt een cur sus close harmony plaats. Februari 1 februari: De Doopsgezinde Zusterkring Den Burg hout om 14.30 uur een lezing. Onder werp: „Hoe ervaar ik het als vrouw om te werken tussen mannelijke collegae?? Inleidster is Hetty van Dijk, huisarts. 5 februari: Toneeluitvoering in het Eierlandsche Huis om 20.00 uur door de Oud-leerlingen van de Landbouwschool. 6 februari: In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn treden om 20.30 uur op Justus van Oei en Diederik van Vleuten met „Koopt Al len Onze CD „Wereldnieuws". 12 februari: Toneelvereniging De Duinkanters voeren om 20.00 uur in de Dorpskelder in De Koog het toneelstuk „Dubbel 4" op 15 februari: De Doopsgezinde zusterkring Den Burg houdt om 14.30 uur een federatiemiddag. Ds. L Knipscheer bespreekt de musical „Jesus Christ Superstar". 18 februari: De Welzijnstichting organiseert in samen werking met „Stipt" het muziekcafé in Time Out in d' Ouwe Ulo. Aanvang 20.00 uur. 23 februari: De Ned. Bond van Plattelandsvrouwen or ganiseert een lezing m.m.v. Dirk Haker, die vertelt over zijn fietstocht door Jemen. 25 februari: Klaverjasclub Den Burg houdt om 20.00 uur in hotel De Lindeboom een klaverjas- wedstrijd om het kampioenschap van Texel. 26 februari: Uitvoering Amateurtje in De Wielewaal. Het Koninklijk Texelse Fanfarekorps houdt haar winterconcert in de Burgemeester De Konmghal. Aanvang 20.00 uur. 27 februari: In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn treedt om 20.30 uur Job Schuring op met „Kangoeroes in Zeeland". De Christelijke vereniging van Plattelands vrouwen organiseert een lezing waarbij Piet Stam over de vuurtoren vertelt. Maart I maart: In de voorspeelruimte in d' Ouwe Ulo be gint om 20.00 uur een pianoconcert door Klaas van de Stelt. 5 maart: De Chr. Muziekvereniging Excelsior Oosterend houdt om 20.00 uur een win terconcert in De Bijenkorf te Oosterend. II en 12 maart: De Stichting Texel Pop organiseert in de Burgemeester de Koninghal Texel Pop. 20 maart: In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn treden om 20.30 uur Rob van Houten en Clous van Mechelen op met „Petit Peu Show", een revue door twee heren. 23 maart: De Ned. Bond van Plattelandsvrouwen or ganiseert een bijeenkomst waarin wordt verteld over de likeur Grand Marnier. Ge legenheid tot proeven is er ook. 27 en 28 november: Cursus close harmony in de Muziek- en dansschool. December 27 november: Toneelvereniging De Vriendenkring brengt om 20.00 uur in dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn een uitvoering van het to neelstuk „Soms is het te laat". 5 december: Gouden Boltje: winterserie NHWB, 5 en 10 km. 17 december: Klaverjasclub Den Burg houdt in hotel De Lindeboom om 20.00 uur een klaverjas- wedstrijd om het kampioenschap van Texel. Winkeldiefstal. Een 13-jarig meisje uit Den Burg is woensdagmiddag be trapt, toen zij twee boeken van een tientje zonder te betalen meenam uit een winkel in het centrum. Het per soneel schakelde de politie in. 28 november: De Welzijnsstichting presenteert in de reeks Texels Cultuur op zondagmiddag in Cinema Texel om 16.00 uur de toneel groep Vuilnis met „Wat drink ik nou he lemaal". 'er van Vlieland naar Texel In het begin van deze eeuw. De post werd per driewielde kar naar De Cocksdorp gebracht. Hoorzitting. Op 24 november is in het provinciehuis in Haarlem een hoorzitting over het plan om het aan tal plaatsen in verzorgingshuizen te verminderen. Sint Jan in Den Burg wordt in dat verband genoemd. De genen die schriftelijk bezwaar hebber gemaakt kunnen de 24e een monde linge toelichting geven.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 15