Den Burg pakt uit met decemberactie Weekend Bollenpellers straks in Duinkers monumen Ondernemers slaan handen ineen VOOR Agenda E oud Papier Kenia-gangers blikken terug TEXELSE^ COURANT Drank en drugs Texel populair van 20 en 21 november 1993 Spelletjes gevraagd voor asielzoekers Topzware voerbieten bij Ons Belang" Kostenbeheersing op het landbouwbedrijf Agrarische cursussen in het winterseizoen VRIJDAG 19 NOVEMBER 1993 VERVOLG VAN PAGINA 1 71 Procent van de ondervraagde scholieren gaf aan wel eens te heb ben gegokt. Landelijk is dit 70 pro cent Volgens Vogel gaat het hoofdzakelijk om incidenteel gokken, bijvoorbeeld tijdens vakantie. Hij benadrukt dat het in alle gevallen voorlopige cijfers betreft, die naar leeftijd en sexe nog verder moeten worden uitgesplitst. Vergelijkingen met voorgaande jaren kan hij niet maken, omdat de cijfers daarvan on volledig zijn. Onlangs berichtten we al dat OSG De Hogeberg toename vanhet ge bruik van drugs onderkent en in over leg met de GGD en de Brijder Stichting de voorlichting over genot middelen zowel op school als aan de ouders gaat uitbreiden. Initiatiefne mers Annemarieke de Vries en Hans van Garderen verwachten dat de kin deren op jongere leeftijd daardoor de geneugten van de genotsmiddelen beter kunnen afwegen tegen de na delen van het gebruik. Het college van b en w heeft inmid dels besloten /5000,- beschikbaar te stellen voor het voorlichtingsproject ,,De gezonde school en genotsmidde len". Bij het gewest Noordholland Noord ligt een aanvraag voor HO.000,-, terwijl ook de GGD en Brij der Stichting bijdragen. VERVOLG VAN PAGINA 1 initiatieven neemt en de promotie niet alleen tot Noordholland beperkt". Ter verduidelijking toont Groenen de pas uitgekomen VVV vakantiegids, die in vier talen in een oplage van 210.000 wordt gedrukt. Niet iedereen is blij met het imago „populairste badplaats". Menig Spaanse badplaats zag in het verle den na een ongekende hausse de toeristenstroom langzaam opdrogen. Vakantiebestemmingen zijn aan mode onderhevig, de toeristische voorkeur vertoont grillen. Dat bleek in de tach tiger jaren, toen de recreatie op Texel in een dal zat. Volgens VVV-directeur J. van Linge gaat de vergelijking met de Spaanse badplaatsen niet op. „Ze hadden daar onvoldoende oog voor de handhaving van de kwaliteit van hun toeristisch produkt en zijn inge haald door anderen.Nederland is door de Spaanse avonturen met de neus op de feiten gedrukt." Rechterhand H. Groenen verwacht dat handhaving, of verbetering van de kwaliteit van de logies en goed gastheerschap samen met het toe ristisch produkt Texel grote aantrek kingskracht op de vakantiegangers De middenstand in Den Burg stevent eensgezinder dan ooit af op de feestdagen. Het vernieuwde bestuur van de ondernemersvereniging streeft naar duidelijkheid voor het winkelend publiek en heeft honderd zaken weten te strikken voor de De cembermaandactie die zaterdag van start gaat. In de prijzenpot zit /T0.000,-. Onder voorzitterschap van Kees Jaap van der Kooi werkt het zeskoppige bestuur hard om de ondernemersve reniging in het juiste spoor te krijgen. Stuitten de plannen van de vorige bestuurders nogal eens op rancune, de jongere generatie die in september het roer overnam kan volgens de voorzitter rekenen op een breed draagvlak. „Er zit bij ons geen oud zeer. We willen er samen tegenaan. Als bestuur kunnen we nu de lijnen uitzetten voor een gezonde onderne mers vereniging." Tot dusver was het de folklorevereniging die de mid denstanders bij elkaar hield. „We wil len dat er commissies komen die acties organiseren." Decemberactie Het jongste voorbeeld daarvan is de decemberactie, waarin Sinterklaas en Kerstmis zijn ondergebracht. De uit voering kreeg groen licht toen vol doende animo bestond voor een eensgezinde aanpak. Van der Kooi: „Met z'n allen is het minder werk dan iedere straat afzonderlijk. En de prijzenpot is groter." Bij besteding van /10,- in één van de deelnemende bedrijven krijgen de klanten een lot, waarmee men kans maakt op de hoofdprijs van /1000,- of een „Burg- se boffer", die goed is voor prijzen van /250,-, /100,-, /50, of /40,-. No- blijven uitoefenen. „Men moet „po pulairste badplaats" niet gaan ver warren met „de drukste". In onze promotie spelen we daarop in." Ter il lustratie noemt hij de slogan in de VVV-vakantiegids: Texel, rust en ruimte tussen dijk en duin. De kleuri ge gids omschrijft het eiland als „Ne derland in het klein", met een gevarieerd landschap met veel na tuur. Uit de enquete valt een grote be kendheid met de Texelse natuur af te leiden. Met name de Slufter scoort hoog. Slechts weinig van de onder vraagden blijken dit natuurgebied echter van dichtbij te hebben beke ken. Kerkdiensten zondag 21 november HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. ds. J. ter Haar; uitzen ding via De Lichtboei. De Waal: 11.00 u. ds. H. R. Betting. De Koog: 9.30 u ds. H. R Betting Den Hoorn: 9.30 u. mw. C. Vlaming uit Diemen. Oosterend: 9.30 u. ds. H. K. Fibbe; vie ring Heilig Avondmaal. Oudeschild: 11.00 u. ds. H. K. Fibbe De Cocksdorp: 11.00 u. mw. C. Vlaming uit Diemen. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. drs. F. J. Daane; uit zending via Radio Texel; 19.00 u. drs. J. J. N. Wilmink; uitzending via de Lichtboei. Oosterend: 9.30 u. drs. J J. N. Wilmink; m.m.v. Gijs en Dory Verschoor en Lies Bre mer (zang) en Nelleke Schogt (piano); 19.00 u. drs. F J. Daane. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend 10.00 en 16.00 u. dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11.30 u. en 16.30 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 u. ds. L. Knipscheer BAPTISTENGEMEENTE 10.00 u. ds. J. Visser. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za. 19.30 u. dameskoor; uit zending via De Lichtboei, zo. 10.45 u. The Gospeltrain. Oudeschild za. 19.30 u. De Koog: zon. 9.30 u JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg. Openbare lezing: 10.30 u. „Een rein volk eert Jehovah". Wachttorenstudie: 11.20 u „Doorvors mij, o God" Opgaven voor vermelding in de lijst .Voor het weekend" moeten dinsdags voor 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen van zaterdag 8.00 tot maandag 8.00 uur: Dokter W. Vos. Schilderend 38, Den Burg, tel. 12023. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp: spreekuur zaterdag en zondag 's avonds om 18.00 uur precies op het adres: Hogereind 10 te De Waal. Bij on gevallen en nabloedingen: tel. 12323. Gezinsverzorging: Spreekuur na het weekend maandag 08.00-10.00 uur en 14 00-15.00 uur. Nuttige adressen: •Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. •Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. •Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen tel. 12527. Kruisvereniging Texel: voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren: 02230-27166. Bel voor spreekuur, jeugdgezondheidszorg en ver pleegkundige thuiszorg: 13241. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: tel. 19413 (De Nieuwe Skuul). •Kustwacht: Voor meldingen van sche pen en zwemmers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwer kend met het heelkundig centrum; ver goed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (particuliere praktijk), tel. 16441. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112 Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. Rechtshulp: Gratis juridisch spreek uur, maandag van 9.00 tot 10.00 uur in d' Ouwe Ulo te Den Burg. taris Boswijk verricht de trekking rond Sinterklaas. Hij bepaalt tevens de winnaars van een kerstactie die op identieke wijze verloopt. Speciaal voor kinderen is er rond Sin terklaas een schoenenactie. Kinderen krijgen tussen 27 november en 2 de cember tegen inlevering van hun schoen een waardebon, waarmee ze hun schoeisel en een leuke verras sing op pakjesavond (4 december) in een andere zaak kunnen ophalen. Dat kan een bedrijf zijn buiten het cen trum. „Voordeel is dat ook de zaken in de „tweede ring" onder de publie- keaandacht komen", aldus bestuurder Ben Zegeren. Respons Zegeren is tevreden met de respons van de middenstand. Die is nodig ook, want de kosten van de decem beractie zijn /40.000,-. Daarmee wor den tevens de kerstbomen bekostigd die de middenstanders bij hun bedrij ven zullen planten. Om duidelijk te zijn, zijn alle zaken op de koopavonden 1, 2 en 3 december geopend. Dat is ook het geval op 21, 22 en 23 december. Sfeervolle feestverlichting in elke straat in Den Burg zit er dit jaar nog niet in, maar volgend jaar willen de ondernemers hiermee wel groots uit pakken. Onderhandelingen met De Bolder, die de verlichting kan verzor gen, zijn in gang gezet. Verveling is troef in het asielzoeker scentrum in De Koog. De honderd vluchtelingen, die momenteel onder dak hebben in Motel Texel, verkeren niet alleen in onzekerheid over hun toekomst, maar weten evenmin hoe ze de dagen moeten doorbrengen. De organisatie doet daarom een be roep op de Texelse bevolking om spelletjes en dergelijke af te staan. „De mensen hebben niets te doen", vertelt vrijwilligster Ankie de Klerk. „Ze komen de tijd door met slapen en een beetje rondhangen. Soms pro beren ze een stukje te fietsen, maar daar is het niet altijd weer voor. Door de verveling ontstaan soms irritaties.::^, Anderen lijden aan lusteloosheid." Een leuke recreatieruimte zou een deel van de problemen kunnen ver helpen. Gevraagd wordt o.m. een ta feltennistafel, sjoelbakken, andere grote binnenspelen en schaak- en da- mattributen. Voor meer informatie kan men bellen met Ankie de Klerk, tel. 17550. Vrijdag 19 november In De Buureton aan de Mo lenstraat in Den Burg houdt de ANBO de najaarsvergadering. Na de pauze houdt Maarten Stoep- ker een dialezing over de Slufter en over de bouw van een scha- penboet. Aanvang 14.00 uur. In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.15 uur ,,The Fugitive". In het clubgebouw aan de Schil- derweg (bij de voormalige zuivel fabriek) houdt de Texelse Modelspoorclub ruilbeurs, aan vang 19.30 uur. „Time Out" (bij d'Ouwe ULO) houdt muziekcafé. Thema: blues. O.a. RUR met bekende muzikale Texelaars. Entree vrij, aanvang 20.00 uur. Van 20.30 tot 22.00 uur kan de Kotex-tentoonstelling in het club gebouw in de Mars worden be zichtigd. Zaterdag 20 november Van 10.00 tot 22.00 uur is de Kotex-tentoonstelling te bezichti gen in het clubgebouw in De Mars. Sint Nicolaas komt om 13.30 uur aan in Oudeschild. Daarna in tocht in diverse dorpen. Zie pagi na 2 van de vorige krant. In De Buureton begint om 14.00 uur het sjoelkampioenschap voor 55 plussers. De kindermatinee (voor 4 tot 8 jaar) in de kleine zaal van De Kampanje in Den Helder begint om 15.00 uur: Maskers, Mime en Muziek. Entree f7,50. Toneelvereniging 't Amateurtje brengt in De Wielewaal in De Waal het stuk „Als de klok waar schuwt": 20.00 uur. Gymnastiekvereniging Texel orga niseert voor kinderen een span nend nachtspel in het bos. Deelnemers moeten zich om 21.30 uur verzamelen bij de Bea- trixzaal. Zondag 21 november In manege Akenburg begint om 10.30 uur een menwedstrijd om de Jaap de Graaf-bokaal. Van 11.00 tot 18.00 uur kan de Kotex-tentoonstelling worden be zichtigd in het verenigingsge bouw in De Mars. 's Middags trekking van de hoofdprijs van de verloting. Atletiekvereniging Texel houdt vanaf de bos-kiosk bij het Turf- veld de eerste trimloop. Start voor de jeugd (tm 12 jaar) om 10.30 uur, oudere jeugd en seni oren om 10.45 uur. Inschrijven kan vanaf 10.00 uur. Om 15.00 uur begint in de kleine zaal van De Kampanje in Den Helder de klassieke matinee. Uit voering van het Trio Dante met onder andere oud-Texelaar Hein Wiedijk (klarinet). Entree f 15,-; korting f 11,- (kinderen tm 12 jaar f10,-). In de voorspeelruimte van d'Ou we ULO concerteert het Hobbema-kwartet. Na afloop collecte. Maandag 22 november In EcoMare houdt het IVN Texel de jaarlijkse ledenvergadering; 20.00 uur. In Bosch en Zee is een voorlich tingsavond voor agrariërs. J. Koolhof spreekt over kostenbe heersing; 20.00 uur. Dinsdag 23 november In Cinema Texel draait om 18 45 uur „The Fugitive en om 21.15 uur „Red Rock West" (filmclub voorstelling). B en W hebben in De Koog openbaar overleg met de dorps- commissie; 19.30 uur. Groen Links houdt in d'Ouwe ULO een openbare discussiea vond over belangrijke thema's uil het verkiezingsprogramma, voor afgegaan door de uitreiking van de Groen Links Milieuprijs 1993 aan twee genomineerden; 20.00 uur. De Vrouwenbond FNV houdt in De Buureton een discussieavond over „de balk en de splinter; vooroordelen en discriminatie". Aanvang 20.00 uur. De afdeling Dialect van de Histp rische Vereniging heeft in d'Ou we ULO een bijeenkomst, ook toegankelijk voor niet-leden; 20.00 uur. Hoogwater Oudeschild Vr. Za. Zo. Ma. Di. 19 20 21 22 23 Wo. 24 Do. 25 Vr. 26 11.40 en u 00.05 en 12.04u 00.55 en 12.05 u 01.25 en 13.30u 02.30 en 14.40 u 03.25 en 1 5.50u 04.40 en 17.10u 05.40 en 18.20 u Aan het strand is het ongeveer een i eerder hoog water. De zon komt 21 no vember op om 8.09 uur en gaat onder om 16.39 u 21 november laatse kw* tier; 23 november doodtij De asielzoekers die sinds eind okto ber in De Koog verblijven zijn in af wachting van de verdere procedure. Zij worden nu begeleid door een groepje van acht vrijwilligers, die ge reageerd hebben op een oproep in de krant. Het restaurant onder het motel is, in tegenstelling tot vorige winter, gesloten. Gek genoeg is dat een voordeel, zegt Ankie de Klerk. „De mensen koken nu zelf. Ze moeten dus ook zelf het dorp in voor bood schappen en dat bevordert het con tact met de bevolking. Bovendien kunnen ze nu koken wat ze zelf lek ker vinden." Niet de grootste voerbiet ter wereld, zoals de foto doet vermoeden, maar we! die van boerenveremging „Ons Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opge haald in de volgende straten: 7. Wilhelminalaan, Thijsselaan, Drijverstraat, Binsbergenstraat en Brouwerstraat. Oudeschild: In Oudeschild wordt dinsdag 23 no vember vanaf 15.30 uur door „De Bruinvis" oud papier opgehaald, leder wordt verzocht het papier tijdig ge bundeld aan de straat te zetten. Belang." Die eer viel agrariër Nico Kuip uit de Westen ten deel. In dorpshuis De Waldhoorn spande de 16,3 kilogram zware wortelknol die hij meetorste de kroon. De wedstrijt was uitgeschreven tijdens de voor jaarsbijeenkomst van de Hoornder vereniging, die bedoeld is om het n- derlinge contact van de plattelandrs op peil te houden. De vereniging i een samenvoeging van soortgelijk clubs die Den Hoorn en omstrekei vroeger rijk was. Goede tweede act - ter Kuip was Harry Bakker. Zijn biet gaf op de weeschaal een gewicht aan van 12,6 kilgram aan. Hij werd op de voet gevolgd door Bert Bruijn (12,5 kg) en Piet van Groningen (12,1 kg). Behalve het natte weer en de kweekmethode Iwaarover de boeren overigens het zwijgen toededen heeft volgens voorzitter Fokke Jan de Visser het bietensoort merkbaar bij gedragen aan de overmatige groei. Het zaad werd beschikbaar gesteld door Hank Witte van Cavo Latuco. Avondvullend was de spreekbeurt van Arie Lap, die in geuren en kleu ren over zijn wereldreizen verhaalde. IFoto Gerard Timmerman De gemeente wil toelaten dat bollen pellers die werken bij Jaap Duinker in Den Hoorn, overnachten in zijn monumentale schuur aan de Kerkstraat. Het moet echter kampe ren blijven, dus geen appartementen of andere vaste voorzieningen die de schuur tot een echte logiesgelegen- heid zouden maken. De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid juichte unaniem het voornemen toe om de schuur op de gemeentelijke monumentenlijst te zetten, waardoor Duinker subsidie kan krijgen voor restauratie. Duinker had gevraagd om toepassing van de veel gunstiger subsidieregeling voor schapenboeten, maar daar voelt de gemeente niets voor. Die regeling is immers bedoeld voor de uiterst ka rakteristieke Texelse schapenboeten. Als zoveel geld ook voor andere schuren beschikbaar wordt gesteld, zijn de consequenties niet te overzien. Het verzoek om plaatsing op de lijst en het mogen gebruiken als onderko men voor 12 seizoenarbeiders kwam als één voorstel op tafel. Met name Hans Roeper wilde geen koppeling van het een met het ander. Het sla pen in de schuur moet aan voorwaar- Maandagavond zal landbouwvoorzit- ter Jan Koolhof praten over kostenbe heersing op het landbouwbedrijf, aan de hand van praktijkvoorbeelden. Op het landbouwbedrijf komen kosten posten voor die beïnvloedbaar zijn. Hoge opbrengsten per melkkoe of per ha wil niet altijd zeggen dat het financiële rendement ook hoog is. Deze bijeenkomst is in „Bosch en Zee" en begint om 20.00 uur. De jongelui die de afgelopen zomer in Kenia een school hebben ge bouwd, komen vrijdag 26 november bij elkaar in het Gereformeerd kerke lijk centrum aan de Peperstraat in Oosterend, aanvang 19.30 uur. Het wordt een soort reünie. Er zullen foto's, dia's en video-opnamen wor den vertoond, verhalen worden ver teld en bij de koffie wordt Kenia-koek gegeten. Mogelijk zullen op deze avond ook de eerste plannen worden gesmeed voor deelname aan een vol gend World Servants-projekt in de derde wereld. Niet alleen deelnemers maar ook andere geïnteresseerden zijn welkom op deze avond. den worden gebonden en een dire relatie hebben met alleen dit agrar sche bedrijf. Zou de schuur zijn ag rische functie verliezen, dan magi ook niet meer in worden geslapen. Duinker laat zijn mensen tot dusve overnachten op een privé kampeer terreintje in de buurt van de Mo- kweg. Dit is strijdig met de planologie, maar wordt door de ge meente „gedoogd". Die gedoogreg ling loopt 1 januari 1994 af en daarna is kamperen er dus verbod- Het Agrarisch Cursus Comité Texe heeft voor het seizoen 1993/1994 vier cursussen in petto. Belangst? lenden moeten zich vóór 1 deceit ber opgeven. 1. Vervolg Economische Vorming komstige Ondernemer (EVTO). Dez cursus begint in januari en zal ach dagen in beslag nemen. Zowel the rie als praktische vaardigheden op het gebied van economie. Deze cu sus is bedoeld voor personen die EVTO-cursus met goed gevolg heb ben doorlopen. 2. Cursus Spreken in het Openbaa Voor belangstellende agrariërs en f dewerkers wordt deze cursus in j> nuari gegeven. Afhankelijk van de deelnemers wordt gedacht aan vijf bijeenkomsten. 3. Vakbekwaamheid Spuiten in de Landbouw. Door veranderingen i» opleidingseisen zal er geen cursu; meer worden gegeven zoals de la1 bouw die gewend was. Vrijstellinj wordt gegeven voor deze cursuss wanneer de ondernemer in het be is van een Middelbare LandbouwC leiding. Mensen die deze opleicinc niet hebben gevolgd, kunnen in 7 lessen nu een verklaring verkrijcen dat er op het eigen bedrijf met «e landbouwspuit mag worden gevier Aangezien er op Texel niet voldoir belangstelling voor bestaat, zullei deelnemers de cursus op het vasi land moeten volgen. In december start een cursus op het AOC in A maar en in januari wellicht in Breezand. 4. Cursus onderhoud tuinen en snj en bomen/heesters. Bij voldoende langstelling kan deze cursus in februari worden gegeven. Belangstellenden kunnen zich op# ven bij Dirk de Lugt, tel. 11281°' Jan Koolhof tel. 12780. Nadere in lichtingen over de cursussen zijn ook te verkrijgen.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2