Minn Erna Eelman: blij met actie handen af van Hors nieuwbouw geeft Vrije Ichool eindelijk lucht \fronding van 8-jarige aanloopfase ïïr'S"ir*' vtH Y WotME^fcuie k? ib Beheer opent imma in Schagen Staatsbosbeheer akkoord met tracé fietspad Paal 9 Nico Ooijevaar in Rad van Fortuin Groen Links reikt milieuprijs uit Organisatie van het Maatschappelijk Werk toch niet bij Gewest Politiek: meer geld in reserve houden Spoedig veiliger oversteek Hoornderweg-Pontweg Klassiek matinee TEXELSE^* couRANT Texel het populairst (Hoe lang nog?| ^"ïr7s\ sTexef "}A F EEN VOLK DflT GRBRFT.TWT BOOWT fPRtl ZON "TOEKOMST z^exeTx vooBotrj, V*UlWeeR, ;0OR iNfiFF/p VopiNig i r EM OOK WO WILLEN HIER OP TEXEL EEN [TROPISCH ZWEMGEVRl L "bOUWEN V. r-derdag opent Rab Beheer BV in agen een gloednieuwe Gamma - wmarkt. Na Oudeschild en Har en is het de derde Gamma- iel van het Texelse moederbe- dat voorts nog vestigingen ft in Den Helder en Alkmaar, dat het beheer van alle onderde- centraal vanaf het eiland wordt igeld, betekent de nieuwe zaak ns een lichte uitbreiding van het ninistratieve) werk op Texel. De else consument kan volgende k meeprofiteren van diverse ^aanbiedingen. nsief marktonderzoek bracht Rab een bouwmarkt te openen in agen, mede gezien de regiofunc- fón die plaats. De enige concur- in Schagen was daar niet blij en maakte bezwaar, maar ver- uiteindelijk bij de Raad van State, nieuwe zaak, waarmee een mil- «ninvestering is gemoeid, is ge- op het industrieterrein en liefst 2.000 m2 (Oudeschild: '0 m2). Rab huurt het pand en biteert de Gamma. Verscheidene 'se toeleveranciers hebben hun ntje aan de Schagense vestiging dragen, variërend van de cate- het kantoormeubilair. Marjan ker van Gamma Texel is al enke eken gedetacheerd in Schagen de nieuwe zaak, de eerste in de lwe huisstijl, een goede start te maken. ^st worden alle beheerstaken administratie, onderhoud) op 'gehouden. Financieel directeur Augers: „Historie is de voor ste reden. De band met Texel ''geen direct zakelijk voordeel. Al a' haalt ons bedrijf inmiddels iets "dan de helft van de omzet van ^rkant. Als we geen overkantse *3'ngen hadden, zou dat op Texel "nste twee mensen op de admi re en één in het onderhoud jkn." Wei heeft volgens Krugers orga nische voordelen. „We zitten ^eer in de fase dat iedereen van doet. De taken zijn meer Jtst en dat leidt tot meer des- 9heid. Verder groeien wordt k°r makkelijker." Nieuwe uitbrei- De actie „Handen af van de Hors" als verzet tegen het rijksvoornemen om van de zandplaat aan de zuid punt van Texel een staatsnatuurmo- nument te maken, heeft de warme instemming van b en w. Wethouder Erna Eelman zei in de commissiever gadering van woensdag dat een der gelijke actie van de bevolking misschien nog wel meer indruk maakt dan een officieel standpunt van het gemeentebestuur en daarom als een welkom ruggesteuntje wordt ervaren, temeer daar de initiatiefne mers het allemaal correct en netjes hebben aangepakt. Als enige partij is Groen Links niet gelukkig met de actie en nog minder met het vele wat over de rijksplannen met de Hors de laatste tijd is gezegd en geschreven. Volgens Jaap Vla ming is sprake van een totaal ver keerde voorstelling van zaken. „Het enige juiste artikel hierover is onlangs geschreven door de Werkgroep Land- schapszorg Texel", aldus Vlaming. Dit commissielid gelooft helemaal niet dat de gemeente zelf in staat is de nodige beschermende maatregelen te treffen. De biologische kennis, de controleurs en het geld daarvoor ont breken. Met het „afsluiten" van de zandplaat valt het best mee. Dat geldt slechts incidenteel voor een en kel stukje. Een evenement als de wandelronde om Texel kan gewoon doorgaan, alleen zal erop worden ge let dat niet wordt gelopen over die stukjes beschermd gebied. Democratisch? Dat de beschermende maatregelen niet democratisch zouden zijn bestreed Vlaming, erop wijzend dat het gaat om toepassing van de na tuurbeschermingswet die gewoon dingen staan overigens niet op sta pel. Bezoekers van de Gamma in Oude schild krijgen donderdag, vrijdag en zaterdag een gratis bolkopratel- schroevendraaier. Voor kinderen is er een kleurwedstrijd. In een feestkrant, die huis-aan-huis wordt verspreid, staat hierover meer. door het parlement is vastgesteld. Dat laatste lokte bij andere commis sieleden licht honende reacties uit. „Er gebeuren ontzaglijk veel ondemo cratische dingen met democratische wetten", vond Hans Roeper (PvdA) die ook van mening was dat beheer en bescherming van de zandplaat best aan Texel kan worden over gelaten. Andere commissieleden bezagen de kwestie vooral in samenhang met al lerlei andere beperkende bepalingen die op natuurbehoud zijn gericht en waarvoor meestal kleine plaatselijke belangen moeten wijken. Gelein Jansen (onafhankelijk), Cor Kuip (Texels Belang) en Jan Koolhof (CDA) waarschuwden tegen het stap je voor stapje doorvoeren van steeds meer beperkingen waardoor de leef baarheid voor de mensen in het ge drang komt. Eerstgenoemde zag de verminderde gelegenheid om in de duinen bramen te plukken ook als symptoom van deze ontwikkeling. Hoewel de maatregelen voor de Hors al per 1 december zouden ingaan, is het ambtelijk overleg over deze kwestie nog in volle gang. Wethou der Erna Eelman ontleende daaraan de hoop dat er nog wat aan te doen is en beloofde zich krachtig te zullen opstellen. Staatsbosbeheer (SBB) en de ge meente hebben overeenstemming bereikt over de ligging van het toe komstige fietspad naar Paal 9. Vol gens het plan kunnen fietsers direct Nico Ooijevaar uit De Cocksdorp is op 7 december om 19.00 uur te zien in het populaire RTL 4 programma Rad van Fortuin, dat wordt gepresen teerd door Hans van der Togt. „Mijn vrouw heeft me er in januari voor op gegeven, na een oproep voor nieuwe kandidaten. Ze zei: jij weet het altijd zo goed." De Cocksdorper overleefde de voor rondes en kreeg eind september een oproep dat hij kandidaat was. Ooije vaar bleek goed bestand tegen de spanning in de studio van Van der Ende in Aalsmeer. „Je denkt altijd dat het thuis makkelijker gaat, rustig vanuit je eigen stoel. Maar het viel mij eigenlijk erg mee. Ik wist het daar nóg beter." Hoe de Texelaar het eraf heeft ge bracht, is te zien tijdens de uitzen ding in december. na het ZDH-veld langs de noordzijde van de Witteweg richting strand gaan. Of het fietspad er komt, hangt af van de provincie, die om subsidie is gevraagd. Lang heeft SBB goedkeuring onthou den aan het door de gemeente voor gestelde tracé. Belangrijk argument was de duingrond die voor de aanleg moest worden opgeofferd. Aan dit bezwaar is nu tegemoet gekomen, doordat voornamelijk gebruik wordt gemaakt van de bestaande wegberm. Hierdoor blijft aantasting van het duingebied beperkt. Een rol speelt ook dat het voor fietsers veiliger wordt, zodat het aantrekkelijker wordt om met de fiets naar het strand te gaan. Daar tegenover staat de vrees dat automobilisten van de weg een racebaan zullen maken, als ze van de fietsers zijn verlost. Af gesproken is daarom snelheidsrem- mende maatregelen te treffen. Ook dat zou een reden kunnen zijn om de auto te laten staan. De kosten van aanleg en onderhoud van het fietspad en de snelheidsremmers ko men voor rekening van de gemeente. Over het onderhoud van de weg voert SBB nog overleg met de ge meente. Ook het onderhoud van strandslagen en parkeerterreinen in het algemeen is nog punt van discus sie Groen Links Texel heeft een milieu- prijs ingesteld die jaarlijks wordt ge geven aan personen of instanties die voorbeeldig milieuvriendelijk hebben gehandeld. Dinsdagavond a.s. zal de prijs worden toegekend aan twee genomineerden (een bedrijf en een vereniging) in dorpshuis d'Ouwe ULO in Den Burg. De prijs is bedoeld als waardering en erkenning en moet tevens werken als stimulans om op de ingeslagen weg voort te gaan. Gehoopt wordt dat door de prijs ook andere Texelse in gezetenen worden aangezet om zich (nog meer) in te zetten voor het mi lieu. Aan de prijs is een door een Texelse kunstenaar gemaakte herin nering verbonden. De uitreiking geschiedt aan het begin van een openbare discussie-avond die om 20.00 uur begint. Daarbij zal van gedachten worden gewisseld over stellingen die uitgangspunt moeten Het algemeen Maatschappelijk Werk op Texel wordt (organisatorisch) niet ondergebracht bij het Gewest Kop van Noord-Holland. Hoewel de raad hiertoe in augustus van dit jaar een besluit nam. kan de onderbrenging niet doorgaan omdat twee van de negen gemeenten - Harenkarspel en Zijpe - willen uittreden. Als gevolg hiervan hebben de porte feuillehouders van de resterende ze ven gemeenten inmiddels besloten hun besturen voor te stellen het lid maatschap ook op te zeggen. Er ont staat nu een geheel nieuwe situatie, vooral op financieel gebied. Opdat onderzocht kan worden hoe het nu verder moet, is besloten 1994 als herbezinningsjaar te gebruiken. Het voorstel van het Texelse college om per 1 januari uit de stichting te treden en het komende jaar andere mogelijkheden te bekijken, kreeg dinsdag de instemming van de com missie Welzijn. Voor het maatschap pelijk werk op Texel heeft de mislukte onderbrenging bij het gewest geen gevolgen. De zaken draaien normaal op de oude voet voort. worden van het verkiezingsprogram ma van Groen Links Texel. Die stellin gen hebben betrekking op het ouderenbeleid, landbouw, toerisme en verkeer. Diverse mensen die bij deze zaken bijzonder betrokken zijn, zijn voor de avond uitgenodigd, maar ieder ander is ook welkom. De ondergrens van de algemene re serve van de gemeente moet binnen enkele jaren worden opgeschroefd van drie naar vier miljoen gulden. Dat advies kreeg wethouder Terpstra (financiën) gisteravond van de Texel se raadsfracties. „De financiële risico's voor de ge meente worden steeds groter", bracht Jan Koolhof (CDA) het onder werp ter sprake. Genoemd werd on der andere de lening van Calluna Park (f2,1 miljoen), die door de ge meente is afgekocht. De suggestie van Gerard van der Kooi (VVD) de reserve aan te vullen het bedrag dat grondzaken voor te genvallers in reserve houdt, kreeg geen steun van de overige fracties. Koolhof: „Dat is het ene gat met het andere dichten." Van der Kooi snoer de hem de mond: „Ho, ho, het zijn beide reserves hoor." Afgesproken werd de reserve binnen enkele jaren op het gewenste peil te brengen. De gemeente zal spoedig beslissen over maatregelen om de Pontweg ter hoogte van de Hoornderweg veiliger te kunnen oversteken. Diverse mogelijkheden, waaronder verkeerslichten, worden momenteel bekeken. Uitslag van het onderzoek wordt eind januari verwacht. In De Kampanje te Den helder wordt zondag om 15.00 uur een klassiek matinee gehouden. Het optreden wordt verzorgd door Trio Dante, be staande uit oud-Texelaar Hein Wiedijk (klarinet), Pieter Wispelwey (cello) en Frank van de Laar (piano). Werken worden gespeeld van Bach, Poulenc, Rachmaninoff en Brahms. De entree bedraagt f15,-. Grondsteen Namens het bestuur en leerkrachten voerde Hannelore Speelman het woord. Zij bracht de voorgeschiede nis in herinnering, die acht jaar gele den begon met een groepje ouders, dat zich bezig hield met de opvoe ding van hun kinderen op basis van de antroposofische leer. De Vrije School is volgens haar „een school die hoofd, hart en handen aan spreekt". VRIJDAG 19 NOVEMBER 1993 gmaar enkele jaren geleden kreeg eerste Vrije Schoolklasje, be- mde uit slechts twee kinderen, in de huiskamer van de familie iDongeren in het Maartenhuis. iiddels beweegt het leerlingenaan- »an de Vrije School zich richting }en kon gisteren de officiële ope gvan het nieuwe schoolgebouw de hoek Gasthuisstraat- itrixlaan worden gevierd. Vrije School is al enige tijd ge- ligd op deze lokatie, in de voor- Sge RK kleuterschool Maris Stella, ar het afgelopen jaar vond een in- pende herinrichting en nieuwbouw ats. Het oorspronkelijke gebouw is «breid met een vleugel, die twee ilokalen, een lerarenkamer, stencil- toiletgroep en een tweede en- bevat. Eén van de oude lokalen mgevormd tot gemeenschappelij- mimte met een podium. Deze zaal dt onder meer gebruikt voor de ien eurythmie, de leer van het hoon bewegen" of „ziele- mastiek" waarbij allerlei bewe- gsvormen aan bod komen. Kleuren i ruimtes hebben een opknapbeurt regen. Het interieur ademt in het hele gebouw dezelfde sfeer; volgens betrokkenen heeft het gebouw van binnen het echte karakter van een Vrije School. De lokalen verschillen voornamelijk van elkaar qua kleur. In de antroposofische visie behoort bij elke kinderleeftijd een andere kleur. Dankzij de verbouwing beschikt elke leeftijdsgroep tenminste over één eigen lokaal. In het oudste gedeelte zitten -net als vroeger- de kleuters, zodat die nu over een eigen ingang beschikken. Aan de andere zijde van de centrale hal zijn de lokalen voor de overige klassen. De Vrije School telt de klassen 1/2, 3/4 en 5/6/7. Moeizame bouw Van de buitenkant is nauwelijks te zien wat de nieuwe vleugel is. Archi tect Jan Pelgrim heeft voor dezelfde stenen gekozen; ook de ramen en bouwvorm sluiten aan op het oor spronkelijke gebouw. De nieuwbouw had heel wat voeten in aarde, zo ver telde Pelgrim de genodigden tijdens de openingsreceptie. In een humo ristische toespraak liet de architect voorkomen alsof hij tegen wil en dank bij de school en de nieuwbouw betrokken was geraakt. „Meerdere collega's waarschuwden me voor de bouw van een Vrije School. Dat is een ramp, zeiden ze. Helaas, ze heb ben gelijk gekregen...." Pelgrim doelde vooral op de zeer lan ge aanloopfase, waarin hij diverse ontwerpen heeft moeten maken. Voor extra vertraging zorgde de onze kerheid of er wel voldoende geld be schikbaar zou komen. Hoofdaannemer TEBO moest de bouw zelfs een tijdje stil leggen, toen het ministerie de bijdrage voor een extra lokaal niet wilde geven. Uitein delijk kwam de benodigde twee ton toch op tafel. De bouw kwam tot stand met hulp van de Texelse bedrijven Veltkamp, VEM, Schoo, Verenigde Schilders en Westerlaken. Omschakeling Zowel burgemeester W. van Rappard (namens de gemeente) als H. van Renesse (Bond van Vrije Scholen) concludeerden in hun toespraak dat het tegen de stroom in roeien tot een sterke Vrije School heeft geleid. Van Rappard bracht in herinnering dat het initiatief voor de Vrije School bij de gemeente een omschakeling teweeg bracht. „Een nieuwe school stond haaks op de tendens naar grootscha ligheid. Op Texel was het extra lastig, omdat de regio waarin leerlingen ge worven worden beperkt blijft tot het eiland zelf. Ik ben blij te horen dat nu een goede samenwerking is ontstaan, een mooi compliment voor wethou der Krijnen en haar ambtenaren." De burgemeester vond dat de school gronosteemeggmg was een Dl,rondere gebeurtenis voor de Vrije School. In het midden ven de kring is het get in de vloer zicht beer. weann even daarvoor de grondsteen is neergelaten. fft)ro March de eigen identiteit trouw moet blij ven. Uit eigen ervaring vertelde Van Rappard dat scholen in de strijd om het voortbestaan soms bereid zijn water bij de wijn te doen om extra leerlingen aan te trekken. iop de intieme speelplaats van de Vrije School. Links achter de nieuwe vleugel, rechts het gerenoveerde oude gedeelte. IFoto Frans Hopman) Woensdagmorgen was mevrouw Van Rijsselberghe, voorvechtster van de antroposofie op Texel, uitgenodigd om op de Vrije School de „grondsteenlegging" te verrichten. Samen met architect Pelgrim liet zij de grondsteen (een vijfhoekige kope ren sculptuur vervaardigd door Marij ke van der Meent) in een gat in de vloer van de centrale hal zakken. Het kunstwerk bevat een gezamenlijk ge maakt gedicht, een wens voor de school, die zo in de fundamenten is gelegd Nellie Engelaer (Maartenhuis) met aarde, meegebracht door de leer lingen. De intieme plechtigheid werd bijgewoond door vele kinderen, ouders, Texelse en overkantse be langstellenden. I I las op plechtige wijze de tekst voor. Een koortje van ouders en leerkrach ten verzorgde een gezongen om lijsting en een kinderkoor zorgde voor de afsluiting. De steen werd afgedekt

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5