Hinderwet veel te etterlijk gehanteerd itam is aanpak geluidoverlast beu: Dinosaurus in de aanbieding Buitenschoolse opvang definitief van start TEXELSE 7 couRANT Sluftervallei wil nieuw hoofdgebouw GS steekt f50.000,- in leefbaarheidsplan „Meteropnemer" Voorlichting over werk bij marine Jeugd maakt eigen geld voor Rabo ier ongeval in cht bij Ceres magazijnen en overdekt zwembad. Dit plan spreekt het college méér aan. Dat de nieuwbouw waarschijn lijk de toegestane bebouwingsgrens, alsmede goot- en nokhoogte iets overschrijdt, nemen b en w voor lief. Vooruitlopend op het nieuwe bestem mingsplan buitengebied wil het colle ge medewerking verlenen. De wijziging betekent echter wel dat een artikel 19-procedure nodig is. Volgens bedrijfsleider Dirk Kruk staat nog niet vast hoe de nieuwbouw er uit ziet en in welk tempo deze wordt gerealiseerd. Via een brief laat Aegon Recreatie aan de gemeente weten dat men hoopt volgende winter te kunnen bouwen. Kruk houdt echter een slag om de arm: „De investering liegt er niet om. Mogelijk gebeurt het in fasen, net als de bouw van vakan tiehuizen op het terrein." „Nee, het is niet naar aanleiding van de Dino-rage. Wij zijn al veel langer geïnteresseerd in fossielen en andere historische overblijfselen." Frank Pol ling van Mansolein Mineralen in de Weverstraat is trots op zijn nieuwste aanwinst: een mesosaurus in steen. Verwacht echter geen gigantisch monster la Jurrasic Park. „Er zijn ook kleintjes", aldus Polling. Polling had al verschillende fossielen en stukken van dinosaurus-eieren in huis. Via connecties kon hij de kleine mesosaurus kopen. „Het is een mu seumstuk. Ik ben er helemaal wèg van. Eieren zijn lang zo leuk niet. Dit is een beest dat écht heeft geleefd." Door de dino-rage zijn de prijzen voor fossiele resten flink hoog. „Maar dat waren ze daarvoor ook al hoor. Waar- De Buiten Schoolse Opvang („BSO") gaat in januari a.s. definitief van start. Er wordt begonnen met een halve groep zodat in eerste instantie niet meer dan acht of negen kinde ren kunnen worden geplaatst. De huisvesting bestaat uit een mo biele unit van 63 m2, die op het schoolplein aan de Burdetstraat zal worden geplaatst. De BSO draait het eerste jaar als experiment. De voor uitzichten voor voortzetting zijn gunstig gezien de onlangs gebleken positieve houding van de lokale po litiek. De voorlopige openingstijden van de BSO zijn: maandag en woensdag van 11.30 tot 18.30 uur; dinsdag, donder dag en vrijdag van 15.30 tot 18.30 uur en alle ochtenden van 7.30 tot om ik zulke overblijfselen zo leuk vind? Je kijkt erdoor de geschiedenis in. De aarde verandert doorlopend, vormt zich en heelt zich na giganti sche rampen. Het is één groot levend meganisme en de fos sielen maken er deel van uit." In zijn zaak heeft Polling ook een mammoetboot. „Dat is in de Noord zee gevonden. Moet je eens inden ken: theoretisch bestaat de kans dat het dier op Texel heeft gelopen...." De mesosaurus is in Brazilië gevon den. Het is een vogelachtig dier dat op de grens van water en land leef de. Uit het skelet is de doodsoorzaak niet af te leiden. „Maar waarschijnlijk is hij bedolven onder de modder. In ieder geval was hij afgesloten van zuurstof, anders was alles weggerot." Belangstellenden zijn (vrijblijvend) welkom in de winkel, waar de dino saurus vanaf woensdag is te zien. „Uiteraard is hij te koop, al ben ik er nu al aan gehecht", aldus Polling. et lijkt wel of ze coüte-que-coüte lekken in café De Kuip wil- aantonen. Aan de voorkant hebben ze nooit geluidoverlast men constateren, maar sinds kort hebben ze de achterkant het pand ontdekt. Dat niemand daar enige last van de mu le heeft, maakt ze weinig uit." Rein Stam, exploitant van café Kuip in De Koog, is de maat vol: imbtenaren van de afdeling mi- van het gemeentehuis zijn niet ger zijn vrienden. „Misschien dat un toorn niet over je moet afroe- maar ik weiger voor ze te wij- Ze gebruiken de hinderwet niet de burgers tegen overlast te be- jrmen, maar om de ondernemers as te zitten." Mans Segers van ica Nederland valt Stam bij en :ft een tendens. De afdeling mi- van de gemeente wijst een dis- da via de krant van de hand. leiding voor Stams boosheid is dringende advies dat hij onlangs de gemeente kreeg een rstisch onderzoek in zijn café te i uitvoeren, om ,,op die manier problemen in het zomerseizoen 1994 te voorkomen", zoals de telijke brief meldt. De aanbeve- is gebaseerd op geluidcontroles de dienst gemeentewerken in de it van 2 op 3 september heeft voerd en waaruit bleek dat het „vanuit akoestisch oogpunt be- ijk 'lek' is". Bij een meting in de van 24 op 25 september dateerden de milieumedewerkers iuw teveel decibels, maar dit- alleen aan de achterzijde van afé ttelijk hebben ze natuurlijk volko- gelijk wanneer ze zeggen dat je aan de normen moet voldoen", iStam toe, „maar frappant is lij andere metingen nooit overtre kt zijn geconstateerd. Afgelopen zomer hebben we prima gedraaid en dan gaat de volumeknop echt wel eens vol open, maar in vijf rapporten blijk ik geen enkele keer over de schreef te zijn gegaan. Waarom ze me dan nu moeten hebben, is me niet duidelijk." Damocles Voor Stam is het dringende advies om een akoestisch onderzoek te la ten doen geen loze dreiging. Onder verantwoordelijkheid van de vorige uitbater van De Kuip werden in 1991 twee overtredingen tegen de hinder wet begaan en de dwangsombe schikking die daarop volgde, hangt Stam nu „als het zwaard van Damo cles boven het hoofd. De rechter heeft beide bekeuringen onterecht verklaard, maar het achterlijke in de wet is dat daarmee de dwangsombe schikking niet automatisch vervalt." Bij de Raad van State werd daarom bezwaar gemaakt tegen de beschik king, maar van een uitspraak is het nog niet gekomen. Na één jaar van „goed gedrag" heeft een café het recht op intrekking van de dwangsombeschikking. „Dat heb ben we de gemeente ook gevraagd, maar het verzoek werd afgewezen omdat de zaak nog loopt, zeiden ze. Belachelijk, want we hebben bewust alleen bezwaar gemaakt tegen de in houd van de beschikking en niet te gen de datum van ingang." Achterkant Klachten heeft Stam verder over de metingen die de milieumedewerkers verrichtten aan de achterkant van zijn café, waar zich een (privé)parkeerter- reintje en een zomerhuisje van Stam bevinden. „Ze hebben maar één keer overlast geconstateerd aan de voor kant en dat was bij het opwarmings- concert voor het ,,Tropical"-weekeinde. Dat is niet vreemd, want ik heb voor flinke bedragen de ramen geïsoleerd en een geluidwerende serre ge bouwd. Daarom waren er al een hele tijd geen klachten. Toen ze échter het pand gingen controleren, was dat daarom volgens mij alleen omdat ze iets wilden vinden. Niemand kan daar enige last hebben. Zelfs de huurder van mijn eigen huisje heeft nooit ge klaagd." Evenmin te spreken is Stam over de toonzetting in het rapport dat ge meentewerken opmaakte naar aanlei ding van de metingen in de nacht van 2 op 3 september. „Ze maken daar nota bene melding van een zwaar aangeschoten Duitser die hen aanviel en intimideerde. Inderdaad, die man had ik uit mijn café gezet, maar wat heeft het gedrag van die vent met het onderzoek te maken?" Welkom Koos van den Burgh, medewerker van de afdeling milieu van het ge meentehuis, is kort in zijn reactie: „Ik denk niet dat het handig is de dis cussie via de krant te voeren, leder een is altijd welkom op het gemeentehuis, ook de heer Stam, dus als hij het niet eens is met ons beleid, moet hij maar langskomen." Als toelichting op de essentie van het milieubeleid meldt Van den Burgh: „Het criterium bij de metingen is niet dat iemand misschien geen overlast ondervindt, maar dat de re gels worden nageleefd. Toen dergelij ke regels nog niet bestonden kon een caféhouder worden bekeurd wanneer een individuele politieagent langs kwam en de muziek toevallig te hard vond. Nu zijn de maatstaven geobjec tiveerd en bestaan er standaardrege lingen en dan vinden sommige mensen het nóg nodig hun eigen nor men te hanteren." Te gemakkelijk Voorzitter Mans Segers van de Texel se afdeling van Horeca Nederland on derschrijft Stams klachten: „Ik heb eerder bij de dwangsomoplegging bij discotheek De Toekomst (eind augus tus, red.l al hetzelfde gezegd. Name lijk dat de gemeente die maatregel veel te gemakkelijk hanteert. Een ver weer van de ondernemer wordt maar al te gemakkelijk terzijde geschoven als een goedkope smoes of niet ter zake doende. Naar de oorzaken wordt niet gekeken. Ik proef steeds vaker dat dit een algemene lijn is bij de af deling milieu." Dat de gemeente het „goede ge drag" van de exploitant van De Kuip niet honoreert, vindt Segers zeer on terecht: „Wanneer je een overtreding maakt wordt een dossier geopend dat nooit meer dicht gaat. Het is eigenlijk een strafblad dat je geduren de je hele leven achtervolgt. Dat is in dit geval helemaal onredelijk, omdat de vorige exploitant de overtredingen heeft begaan en niet Rein Stam." Gezeur Van de uitnodiging van gemeenteme dewerker Van den Burgh om de dis cussie niet via de krant maar op het gemeentehuis te voeren is Segers niet onder de indruk: „Het probleem is dat ze daar óók niet met de hore caondernemer willen discussiëren. Argumenten van ons worden altijd afgedaan als gezeur. Het heet dan dat we onwillig zijn. Dat vind ik best als ze te maken hebbenmet een reci divist, die overtredingen blijft maken, maar sommige bedrijven hebben al tonnen geïnvesteerd om geluidhinder tegen te gaan." Desondanks hoopt Segers dat de on vrede door gesprekken uit de wereld zal worden geholpen. Bovendien laat hij juridisch uitzoeken of de uitvoe ring van de gemeentelijke regels in overeenstemming zijn met de wet. „Ik heb het vermoeden dat we op Texel heel erg vooruitlopen op het landelijke beleid. Het is prima dat het gemeentelijk apparaat zo hard loopt, maar het moet niet ontaarden in een heksenjacht op de ondernemers. Het Vakantiepark Slufterval lei wil, als de verhuur naar wens verloopt, de ko mende jaren het huidige hoofdge bouw vervangen door geheel nieuwe centrale voorzieningen. Onder meer staat een overdekt zwembad op het verlanglijstje. Om de toekomstige veranderingen mogelijk te maken heeft eigenaar Aegon Recreatie al vast planologische toestemming ge vraagd bij de gemeente. Deze week hebben b en w besloten hun medewerking te verlenen. Als de gemeenteraad eveneens akkoord gaat, kan een artikel 19-procedure worden gestart en moet Aegon een concreet bouwplan indienen. Aanvankelijk was het de bedoeling om het huidige hoofdgebouw aan te passen en een deel van de nieuwe voorzieningen buiten het eigenlijke re creatieterrein aan te leggen. B en w zetten daar een streep door. Boven dien wees inspectie uit dat de reno vatie te duur zou uitpakken. Vervolgens deed Aegon een nieuw voorstel: slopen van het hoofdge bouw plus twee rietkapbungalows en nieuwbouw op dezelfde plaats van o.a. een receptie, restaurant, winkel, Voor landschapsontwikkeling op Texel en in de Kop van Noordholland stel len Gedeputeerde Staten f50.000,- beschikbaar. De provincie vindt dat verhoging van de landschapskwaliteit een positief effect zal hebben op de leefbaarheid in de Noordkop. Behalve aan ontwikkeling van de landbouw sector kan een bijdrage worden gele verd aan terugdringing van het inwonertal en de werkgelegenheid. In hoeverre Texel voordeel put uit de bij drage die aan het gewest is toege zegd is onduidelijk. De details van het uitvoeringsplan landschapsont wikkeling moeten nog worden inge vuld, zo laat een woordvoerder van GS weten. Een aan de Beatrixlaan wonende vrouw kreeg maandagavond rond 19.00 uur bezoek van een onbekende man. Ze liet hem binnen omdat hij zei dat hij de meteropnemer was. Hoewel hij geen kwaad deed, vond de vrouw zijn gedrag merkwaardig en ze waarschuwde de politie. Die stelde al gauw vast dat op de genoemde tijd geen echte meterop nemer aan de deur kan zijn geweest. Wie iets dergelijks beleeft doet er dus goed aan om een identiteitsbe wijs te vragen. 9.00 uur. Omdat de BSO 's morgens al zo vroeg open is, kan er gezellig samen worden ontbeten, dus geen gehaast thuis. Tijdens vakanties en andere algeme ne vrije schooldagen is de BSO open van 7.30 tot 18.30 uur. Wie kinderen voor de BSO wil aan melden, kan zich voor verdere infor matie en aanmeldingsformulieren vervoegen bij het Kinderdagverblijf, Burdetstraat 2 in Den Burg, telefoon 15958. Door afschaffing van de dienstplicht en uitbreiding van de VN taken heeft de marine veel personeel nodig. Als er op Texel animo is voor banen bij de marine, zal een voorlichtingsbij- eenkkomst worden gehouden in het Arbeidsburo. De marine heeft landelijk zo'n 1700 vacatures voor langere en korte pe riode. Het gaat om functies op admi nistratief gebied, techniek en horeca. Gezocht wordt naar mensen die nog geen 26 jaar en zes maanden oud zijn, minimaal in het bezit van een LBO-diploma. Wie interesse heeft wordt verzocht zich te melden bij het Arbeidsburo, telefoon 14047. Zijn er voldoende aanmeldingen, dan komt op 13 december luitenant ter zee J.H.A. van der Heijden naar het eiland om vanaf 19.00 uur een voor lichtingsbijeenkomst te verzorgen. Daarbij zal ook een film worden getoond. Wie vooraf meer informatie wil, kan zich wenden tot de consulenten van het Texelse arbeidsburo. De Rabobank heeft tijdens haar jaar lijkse spaarfeest een knutselwedstrijd gehouden met het thema: „Maak je eigen geld". Alle bassischolen waren van te voren ingelicht en de reactie was mede daarom ook groot. Er zijn meer dan 250 ontwerpen ingeleverd. Een greep: geld met braille, geld dat beveiligd is met handboeien, Texels geld, het watermerk, schelpen, blade ren, portemonnee met inhoud, origa mi, brooddeeg en papierfilligraan. Woensdagmiddag was de feestelijke prijsuitreiking door Rabo-directeur Leo Timmers. Voor iedere leeftijdsgroep waren er 5 prijzen. De prijswinnaars zijn: Leeftijdsgroep 0 t/m 5 jaar: 1. Maris Barhorst. Den Burg; 2. Gemma Drijver, Den Hoorn, 3. Rob Legierse, Den Burg; 4. Chantal Bakker, Den Hoorn; 5. Jolanda Koopman, Oosterend; Leeftijdsgroep 6 t/m 9 jaar: 1. Juliette Annyas, Oudeschild; 2. Roel de Boer, Den Burg, 3. Bastian Boerhorst, Den Burg; 4. Meivin Kikkert, Den Burg; 5. Danny Hopman, Den Burg; Leeftijdsgroep 10 t/m 13 jaar 1. Martine de Boer, Den Burg; 2. Marijke Steenis, Den Burg, 3. Cathy van de Berg, Den Burg; 4 Bart Tuitman, Oudeschild; 5 Miranda Hoogenbosch, Den Burg. VRIJDAG 19 NOVEMBER 1993 Exploitant Rein Stam op het privé-terrein bij de achterkant van café De Kuip. waar de on verbiddelijke gemeentelijke meters een te hoog geluidsniveau registreerden. (Foto Harry de Graad lijkt me niet wenselijk als Texel zich over een paar jaar op de borst slaat omdat we de meest vooruitgescho ven post in het milieubeleid zijn." Rechtsongelijkheid Niet eens is Segers het met Rein Stams constatering dat de ambtena ren hem „coüte-que-coüte" moeten hebben, gezien de controles aan de achterzijde van De Kuip: „Dat ande ren daar toevallig geen hinder onder vinden mag geen reden zijn niet op te treden. Anders is een onderneming in een afgelegen gebied altijd in het voordeel, omdat daar immers weinig omwonenden zijn. Voor die rechtson gelijkheid moet je waken." Rein Stam kiest ondertussen eieren voor zijn geld en zal er op korte ter mijn voor zorgen dat ook de achter kant van zijn café geluidsdicht wordt: „Ja, wat moet ik anders? Ik blijf het pertinent oneens met het beleid, maar betalen wil ik ook niet." wordt de auto uit de sloot op de kant getakeld. (Foto Frans Hopman) Frank Polling: niet alle dinosauriërs zijn zo groot als in die film iFoto Tessa de Graait) wisten zichzelf te bevrijden. Door verjaardagsgasten die op weg waren naar de nabijgelegen boerderij van F.J. de Visser werden ze opgepikt. In de boerderij waarschuwden ze - net 'als de kraanmachinist vorige week - de politie. Robert Aris van Boven van het gelijk namige takelbedrijf had vervolgens nog zeker een uur werk aan het naar boven hijsen van de auto. Het voer tuig lag vrij ver uit de kant en moest eerst uit slib en riet worden losge trokken, alvorens het langs het steile, modderige talud omhoog kon worden gehesen. Eenmaal op het droge bleek dat de auto aan de voorzijde zwaar was beschadigd. Volgens de politie moet de auto total loss worden be schouwd. De Amersfoorters konden niet meer met de laatste boot mee, zodat de politie voor hen onderdak regelde. De gedupeerde bestuurder zwaait zowel de Texelse politie als hotel Den Burg alle lof toe voor de opvang. precies dezelfde plaats waar vrij de Helderse telekraan in de l belandde (in een bocht van de Dute ter hoogte van Ceres) is dagavond een auto te water ge- I, De twee inzittenden, een jong uit Amersfoort, kwamen met de ik vrij, al moest de vrouw we- nekklachten naar de dokter. dagje Texel kreeg een onplezierig ïtoen de Amersfoorters tegen uur vanaf Oudeschild richting weg reden. De 25-jarige bestuur- rad te laat in de gaten dat de een bocht naar links maakte. Hij :e nog wel, maar zijn auto -een jaar oude VW Golf- gleed recht- de plomp in. Ter plaatse ligt de ivele meters dieper dan de weg. glijvlucht" liep redelijk gunstig ant de auto landde keurig hori- cal op het water. Man en vrouw

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 7