Weekend Amateur-historici corrigeren Mip-team Film BEZORGER mi VOOR Agenda E TEXELSE^? COURANT Opvolgster gezocht voor Panda-winkel Muziekgroep „Muzio" zoekt uitbreiding van 27 en 28 november 1993 Kerkdiensten zondag 28 november Klaas Modder niet langer dirigent DEK Ridder van la Mancha in Helderse Kampanje Kerstmiddag ouderen THE FUGITIVE en THE PLAYER Wij zoeken per 1 januari '9 voor de Texelse Courant VRIJDAG 26 NOVEMBER 1993 Mevrouw Beekman: Jarenlang met veel plezier de Pandawinkel gedaan.. IFoto March Heiinen) Het Wereld Natuur Fonds verkoopt landelijk cadeau en gebruiksartikelen via de bekende „Panda-winkels". Marianne Beekman-van Rossum uit de Waal verkoopt op vrijwillige basis al ruim vijf jaar de aantrekkelijke col lectie op Texel. Hoewel ze met veel plezier de Pandaatjes, puzzels, shirts enz. aan de man brengt op markten en in haar eigen winkel aan de Bo- mendiek, vindt ze dat de tijd is aan gebroken dat iemand anders het van haar overneemt. In haar winkel wemelt het van de meest uiteenlopende artikelen. Pape gaaien, blokkenwagens, bekers en de onvermijdelijke Panda in vele varia- ties.„De prijzen zijn vooral nu voor de feestdagen extra aantrekkelijk" aldus Marianne en ze laat kleurige puzzels zien die slechts f 7,50 moeten op brengen. Een grote antieke kast zwaait open en ze showt met zwier de fraaie handdoeken. Van speelgoed tot jacks. Een klein WNF Warenhuis daar in de voorkamer bij de familie Beekman. Markten „We staan op alle markten gedurende het seizoen en dat is altijd heel ge zellig. Vooral de Koninginnemarkt is jaarlijks een absolute klappei". Echt genoot Jan Beekman en Teun de Wit zijn onontbeerlijke hulpen, wat zowel het sjouwwerk betreft alsmede hun onovertroffen verkooptechniek. Teun de Wit uit de Cocksdorp is ook actief voor de Texelse „Rangers". „Vroeger toen de (dierenartsen-)prak- tijk nog open was verkochten we veel aan de mensen in de wachtka mer. Nu moeten we meer er op uit." Marianne is van mening dat de Pan dawinkel in Den Burg thuishoort. Twee keer per jaar verschijnt er een nieuwe catalogus en de meeste arti kelen heeft ze in huis. Er kan altijd besteld worden en met name het zelfstandig inkopen is een aantrekke lijke kant volgens de beheerster. Uiteraard gaat er al met al veel tijd inzitten en de familie Beekman zoekt daarom ook opvolgers. „We willen het wat kalmer aan doen en niet meer zo gebonden zijn. Uiteraard blij ven we ons inzetten voor het WFN, de eventuele opvolger(s) zullen we Elke dinsdagmiddag oefent de mu ziekgroep „Muzio" in de kapel van „De Buureton". Elf deelnemers spelen werken van onder andere Handel, Te- lemann, Graupner, Fash, Stamitz en Haydn. Deze activiteit van de Stich ting Welzijn Ouderen Texel heeft haar bestaansrecht al enige jaren bewe zen. De muziekgroep zoekt uitbrei ding. Mensen van boven de vijftig jaar, die een instrument bespelen (geen koperinstrument) en het leuk vinden dat met aanderen te doen, zijn van harte welkom. Geïnteresseer den kunnen zich melden bij Henk Snijders, projectleider SOWT (tel. 12696). Uiteraard kan men ook ko men luisteren naar de repetities van „Muzio". HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. ds. A. W. F. Waarden burg uit Diepenheim. De Waal: 11.00 u. ds. H. K. Fibbe. De Koog: 11.00 u. ds. H. R. Betting. Den Hoorn: 9 30 u. ds. H. R. Betting; vie ring van schrift en tafel. Oosterend: 9.30 u. ds. Joh. Moens uit Breezand. Oudeschild: 11.00 u. ds Joh. Moens uit Breezand. De Cocksdorp: 9.30 u. ds. H. K. Fibbe en pastor P. Kolkman; m.m.v. The Mes sengers. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. drs. F. J. Daane; 19.00 u. drs. J. J. N Wilmink; uitzending via De Lichtboei. Oosterend: 10.00 u. drs. J. J. N Wilmink; 19.00 u. drs. F. J. Daane. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10.00 en 16.00 u. dienst. Opgaven voor vermelding in de lijst ,Voor het weekend" moeten dinsdags voor 12.00 uur worden ingeleverd GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11.30 u. en 16.30 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 u. dhr. M. D. Kuiper; uitzending via De Lichtboei; kerkbusje Den Hoorn; eerste zondag van Advent. BAPTISTENGEMEENTE 10.00 u. ds. J. Visser. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za. 19.30 u. herenkoor; uit zending via De Lichtboei, zo. 10.45 u. themaviering; kinderneven- dienst; crèche; uitzending via Radio Texel. De Cocksdorp: zo, 9.30 u. Oecumeni sche Adventviering in NH kerk. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg. Openbare lezing: 10.30 u. „De wonde ren van Gods schepping waarderen" Wachttorenstudie: 11.20 u. „De sleutel tot broerdelijke genegenheid vinden" Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen van zaterdag 8.00 tot maandag 8.00 uur: Dokter K. Eissen en dokter F. P. Zwager, Julianastraat 9, Den Burg, tel. 12039. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.30 en 10.30 uur Spreekuur op zaterdag en zondag van 11.30-12.00 uur en van 16.00-16.30 uur, zonder afspraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreekuur op zaterdag en zon dag om 18.00 uur precies. Witte Kruis- laan 19, Den Burg. Bij ongevallen of bloedingen is een tandarts bereikbaar via tel 12323 Gezinsverzorging: Spreekuur na het weekend maandag 08 00-10.00 uur en 14.00-15.00 uur. Nuttige adressen: •Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. •Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. •Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen tel. 12527. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. Kruisvereniging Texel: voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren: 02230-27166 Bel voor spreekuur, jeugdgezondheidszorg en ver pleegkundige thuiszorg: 13241. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: tel. 19413 (De Nieuwe Skuul). •Kustwacht: Voor meldingen van sche pen en zwemmers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwer kend met het heelkundig centrum; ver goed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (particuliere praktijk), tel. 16441. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12 30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. Rechtshulp: Gratis juridisch spreek uur, maandag van 9.00 tot 10.00 uur in d' Ouwe Ulo te Den Burg. steunen en de eerste tijd indien ge wenst met alles bijstaan". Centraal Volgens Marianne zou het ideaal zijn wanneer meerdere mensen het be heer van de winkel zouden doen. „Het doel spreekt veel mensen aan, het Wereld Natuur Fonds is een in stelling met een positieve uitstraling. Het zou ontzettend fijn zijn wanneer bijvoorbeeld iemand in Den Burg die over wat extra ruimte beschikt zich zou willen inzetten als centraal punt. Anderen zouden om de beurt de markten kunnen doen. Waarbij denk baar is dat de jeugdige Rangers een handje helpen". Voorlopig zijn de pandabeertjes nog te koop bij Marianne Beekman aan de Bomendiek 1 in de Waal. Ze pro beert zoveel mogelijk thuis te zijn, maar het is handig om even van te voren te bellen. Diegene die interesse hebben in de Panda-winkel kunnen eveneens bellen, tel; 13495 Wil de Leeuw Klaas Modder uit Den Burg heeft na tien jaar afscheid moeten nemen als dirigent van het Hoornder fanfare korps Door Eigen Kracht. Het bestuur heeft de samenwerking op gezegd omdat tussen Modder en de muzikanten spanningen waren ont staan, die bedreigend werden voor het voortbestaan van het korps. Voorzitter G. J. Zigterman spreekt desgevraagd van „communicatiesto ringen" die te maken hebben met het feit dat de dirigent van de leden een inzet vraagt die zij niet willen of kunnen geven. Dat leidde tot weder zijdse irritatie waarbij de kans dat le den zouden weglopen niet denkbeeldig bleek. Dat zou de sastreus zijn, want de huidige 27 le den vormen een minimale bezetting. Omdat het onmogelijk bleek de pro blemen op andere wijze op te lossen, besloot het bestuur de samenwerking te stoppen. Dat het korps op het on langs gehouden concours in Abbe- kerk geen al te best resultaat boekte, had daar mets mee te maken. Dins dag werd voor het laatst onder lei ding van Modder gerepeteerd. Bij het afscheid na afloop bleek dat van ran cune geen sprake was. De lezing van het bestuur over het ontslag van Modder stemt overeen met wat de scheidende dirigent er zelf van zegt: „Ja, ik vraag inzet, maar ze vonden dat ik teveel verlang de. Een aantal mensen werkte ge woon met hard genoeg. Er zullen best dirigenten zijn die daar genoe gen mee nemen, maar zo steek ik niet in elkaar. Dat riep weerstand op en dan kun je maar beter uit elkaar gaan". De plaats van Modder wordt voorlo pig ingenomen door Dyo Wassink uit Den Burg. Hij is bereid het korps voor maximaal een half jaar te leiden. In schouwburg De Kampanje in Den Helder brengt het Speeltheater zon dagmiddag het verhaal van Don Qui- chot in „De Ridder van la Mancha". Met zijn knecht Sancho Panza vecht de Spanjaard altijd en overal tegen het kwaad in de wereld, maar weet soms waan en werkelijkheid niet te onderscheiden. De opera-achtige voorstelling begint om 15.00 uur en duur circa 75 minuten. De entree be draagt ƒ9,50, voor kinderen ƒ7,50 (geen korting). Vrijdag 26 november Tot 19.00 uur verkoopt hotel Op- duin in De Koog spullen uit de te vervangen westvleugel. Tien pro cent van de opbrengst is bestemd voor het Koger dorpshuis. In Cinema Texel draait om 18.45 en 21.15 uur „The Fugitive". In het Gereformeerd kerkelijk centrum aan de Peperstraat in Oosterend houden de Kenia- gangers reünie. Ook anderen die zich bij hun projekt betrokken voelen zijn welkom; aanvang 19.30 uur. De verzamelaarsafdeling van de Historische Vereniging Texel komt om 20.00 uur bijeen in De Witte Burcht, aanvang 20.00 uur. Er wordt ruilbeurs gehouden en drs J.T. Bremer uit Wieringerwaard houdt een lezing over de beleve nissen van een Texelse voorvader. Klaverjasclub De Doormars houdt om 20.00 uur in dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild een drive ten bate van de Texelse Zonnebloem-afdeling. Inleggeld f7,- per koppel. Zaterdag 27 november Van 9.30 tot 12.00 uur wordt bij de schuur van Axel Lap in Den Hoorn (tegenover het ZDH- terrein) meubelmarkt gehouden ten bate van de restauratie van de N.H. kerk. Van 10.00 tot 14.00 uur worden in hotel Opduin in De Koog spul len verkocht. Tien procent van de opbrengst is voor het Koger dorpshuis. In het Rode Kruisgebouw aan de Jonkerstraat wordt van 10.00 tot 16.00 uur een reanimatiecursus gegeven, bedoeld voor EHBO-ers die al eerder een cursus volgden. Kosten f 10,- p.p. Van 13.00 tot 16.00 uur wordt in de Waddenwinkel in de Wilhelmi- nalaan (dus niet in de Panda-boet bij De Koog) een bijeenkomst ge houden van de Rangers van het Wereld Natuur Fonds. De Wielervereniging houdt een veldrit (Biesboschweg, De Den nen). Start jeugd 14.10 uur; seni oren a en b 14.30 uur. Judovereniging Shima houdt in de Ferrever-zaal het Sinter- klaastoernooi, aanvang 10.00 uur. Publiek is welkom. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „De ongelofelijke reis" en om 18.45 en 21.15 „The Fu gitive". Het CDA Texel presenteert tij dens een openbare bijeenkomst in „De Poort" (bij de Gerefor meerde kerk aan de Elemert) het verkiezingsprogramma en de kan didatenlijst voor de gemeente raadsverkiezingen van volgend jaar. Elke belangstellende is wel kom. Aanvang 16.00 uur. Toneelvereniging De Vriendenk ring brengt „Soms is het te laat" in dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn. Aanvang 20.00 uur. De toneelgroep van SVC speelt in Het Eierlandsche Huis de ko medie „Goedemorgen, juffrouw Duif". Aanvang 20.00 uur; bal na. Dansclub Madira houdt in de schouwburgzaal van De Linde boom Sinterklaasbal, aanvang 20.30 uur. Ook voor niet-leden. Zondag 28 november Toerclub Taxi 12000 houdt een veldtoertocht over 30 kilometer. Start om 9.00 uur op de veerhaven. Waddenruiters en Kleppertjes houden een dressuurwedstrijd in manege Akenburg, aanvang 9.15 uur. De MAB-club Texel houdt de Sint Nicolaas-rit. Start om 14.00 uur bij de VTB aan de Maricoweg. Inschrijven vanaf 13.30 uur. Om 16 00 uur begint in dorps huis De Waldhoorn de uitvoering van het theater/muziekproject van het afgelopen weekend. In Cinema Texel draait om 14 00 uur „De ongelofelijke reis" en om 18.45 en 21.15 uur „The Fu gitive". Maandag 29 november In Cinema Texel draait om 18.45 en 21.15 uur „The Fugitive". In „Bosch en Zee" bij De Koog wordt een voorlichtingsavond voor agrariërs gehouden, aan vang 20.00 uur. Sociaal- economisch voorlichter B. Kuiper van de WLTO spreekt over agrari sche verzekeringen. Dinsdag 30 november In Cinema Texel draait om 18.45 uur „The Fugitive" en om 21.15 uur „The Player". Hoogwater Oudeschild Za. 27 06.25 en 19.10 u Zo. 28 07.15 en 19.50 u Ma. 29 08.00 en 20.24 u. Di. 30 08.34 en 21.04 u Wo. 1 09.05 en 21.45 u. Do. 2 09.50 en 22.05 u. Vr. 3 09.57 en 22.50 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water De zon komt 28 no vember op om 8 20 uur en gaat onder om 16.32 u 29 november volle maan. 30 november springtij. Evertse Koog moet zijn Everste Koog, de bunker op Loodsmansduin is geen Duitse maar een Nederland se bunker, het aangedijkte gebied bij Zevenhuizen heet 't Wagejot, het eiland Texel heeft in 1414 wèl stads rechten gekregen, een bepaald wa ter in Eierland heet Hogezandskil en niet Hogezandsluis en de Hoornder kerk dateert niet uit de zestiende maar uit de vijftiende eeuw. Aldus enkele van de zeer vele correcties die de Historische Vereniging Texel heeft aangebracht in het op Texel betrekking hebbende rapport van het Monumenten Inventarisatie Project Noordholland. Dit meer dan 100 pagina's tellende boekwerk is samengesteld door een team van architectuur-historici, bouwkundig ingenieurs en historisch geografen. Dit team werd tijdelijk toegevoegd aan de sectie monumen tenzorg van de provincie. Van elke re gio en elke gemeente in de provincie is een beschrijving gemaakt waarin geografische sociaal economische en stedebouwkundige ontwikkelingen binnen het betreffende gebied zijn geschetst, met nadruk op de periode 1850 tot 1940. In het veld is elke straat verkend en zijn waardevolle bouwkundige objek- ten uit die periode gefotografeerd en beschreven. In andere provincies ge beurt hetzelfde en alle gegevens wor den tot een landelijke databank samengevoegd. Aan de hand van deze inventarisatie zal worden bepaald welke objekten voor rijksbescherming in aanmerking komen. Leden van de Historische Vereniging ontdekten meer dan honderd klei ne en grote fouten in de tekst van het Texelse deel van de MIP- inventarisatie. Dat leidde tot even zo vele correcties en aanvullingen. Die werden op papier gezet een aan het Monumenten Inventarisatie Project team voorgelegd met het verzoek de ze in een eventuele herdruk te ver werken. Nog een greep: het dorpshuis van Den Hoorn is niet van 1879 maar van 1880 en telt niet twee maar één bouwlaag, de Hervormde kerk van De Cocksdorp werd gebouwd in 1842 en met 1839, de noordzijde van de Langeveldstraat is niet onbe bouwd, maar bebouwd als bedrijven terrein, drinkputten moeten „kolken" worden genoemd en de vuurtoren is niet van 1863 maar van 1864 en is niet 53 meter maar 35 meter hoog, Oudeschild is géén nederzetting op keileem en polder Eierland dateert van 1535, dus niet 1830. Hoewel niet alle fouten even ver schrikkelijk zijn, vinden de leden van de Historische Vereniging ze toch kwalijk. Meer dan eens is gebleke dat dergelijke geschriften door anó ren weer worden gebruikt als bron voor nieuwe publicaties zodat ook daar weer fouten in terecht komei Om die reden onderzoekt de veren ging ook andere op Texel betrekkn hebbende geschriften op historische onjuistheden De Algemene Nederlandse Bond v Ouderen (ANBO) houdt zaterdag I december een kerstmiddag in del tine van het voormalige LBO. De i dag begint om 16.30 uur. Het kinderkoor geeft een optreden, er wordt een kerstverhaal voorgeleze en er is een gezamenlijke broodmi tijd. De toegang bedraagt 77,50. Kaarten zijn verkrijgbaar op 3 deer ber van 14.30 tot 16.00 uur in i Buureton. Inlichtingen: mevrouw f Huizinga, tel. 13533. Iedere zaterdag haalt Scouting Ter oud papier op. De mensen wordei verzocht deze spullen vóór 10.00 aan de straat te zetten, zodat ze kunnen worden ingeladen. Komen zaterdag wordt oud papier etc. op haald in de volgende straten. 8. Kogerstraat, Wagemakerstraal Waalderstraat en Marelstraat. Inmiddels voor de tweede week bij Cinema Texel THE FUGITIVE met Harrison Ford, Jeroen Krab bé en Tommy Lee Jones. The Fugitive (een bioscoop remake van de televisieserie die ook in Nederland in de jaren 60 de kijkers zo'n vier jaar aan de buis bond) is een razende actie thriller geworden met veel high tech hoogstandjes waarvan je hart blijft stil staan. Een waanzin nige achtervolging na een even krankzinnige ontsnapping uit de gevangenenbus raast aan het pu bliek voorbij. Treinen, vliegtuigen, auto's... alles wordt in deze drie dubbele jacht op de man in de strijd geworpen. De politieman achtervolgt the Fugitive die zelf achter de killer van zijn vrouw aanzit, en die killer die hier weer niet van gediend is. En dan ook nog onze Jeroen Krabbé die als good guy en collega Harrison Ford mag bijstaan. Een verkwik kende mix van intelligente actie en schitterend acteerwerk in een superspannend verhaal. THE PLAYER Als je van film houdt en er dus ook veel gezien hebt, als je een beetje thuis bent in het Hollywood-gebeuren en je kent ook heel wat gezichten en/of na men van het witte doek, als als als, dan mag je THE PLAYER niet missen! Thriller, satire, love story, allegorie, noem maar op. The Player is het allemaal te gelijk. ledereen weet dat Hollywood een poel des verderfs is, waar coke-snuivende producenten een rondedans voeren met ijdele re gisseurs, op jacht naar de al machtige dollar. Een plek waar de ergste cliché's allemaal waar blijken te zijn, zonder dat iemand zich er iets van aantrekt. Behalve dan Robert Altman, de regisseur van The Player. De film behelst het meedogenloze portret van een aalgladde producent die een lastige en gefrustreerde scenario- schrijve^ vermoordt en vervolgens een verhouding begint met de weduwe om uit te komen bij het meest cynische happy end uit de filmgeschiedenis. Alle grote ster ren die hun carrière ooit min of meer begonnen bij Altman doen (even) mee. Zo zien we bijvoor beeld Cher, Louise Fletcher, Shel ley Duvall, Jeff Goldblum. En de overbekende gezichten van Jack Lemmon tot Bruce Willis, van Anjelica Huston tot Julia Ro berts. En passant zien we ook nog een perfekt stukje acteer werk van Whoopi Goldberg (zo als u haar waarschijnlijk nog nooit zag!). The Player is daar mee niet alleen een perfekte Hollywood-satire, maar ook nog eens een bijna kwajongensachti ge bewonersdemonstratie tegen de dictatoriale filmbusiness ge worden. HOMEWARD BOUND Voor de jeugd draait de film HO MEWARD BOUND. Het zwerfver- haal van twee eigenzinnige honden en een nog eigenzinniger kat, die op weg naar huis opmer kelijke avonturen beleven. Leuk voor jong en oud en dierenlief hebbers. (CvH) THE FUGITIVE, do t/m wo 18.45 uur, do t/m ma 21.15 uur THE PLAYER, di en wo 21.15 uur HOMEWARD BOUND, za/zo/wo 14.30 uur I M ADVERTENTIE voor de route 't Homtje: Watenw Molwerk, Noorderhaaks, De Da® raad. De Rede, Pontweg. van d Sterrweg, Amaliaweg en Redout Hier wonen ongeveer 95 abonnees Het bezorgen is het eenvoudigst vu iemand die in deze omgeving woei De kranten moeten dinsdag en vnjd even na 15.00 uur in onze drukke aan de Warmoesstraat worden gehaald. Geïnteresseerden kunnen voor nul re inlichtingen terecht bij de receptie van de drukkerij. UitRevenj Lanyeveld en de Ro<? Parkstraat 10. Den Btfl Telefoon 02220 62«" Fax 02220 14111 i

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2