/an vuurwerkgeknal ot parkeermisère „Stop oefeningen met echte bommen" carmoon A2 orpscommissie De Koog sprak met b en w eknipgsQ* Wat ik zeggen wou... Mensen TEXELSE COURANT imeente sluit Kaaps-nol li I o-CDUS: \and"4K uefr b!'l Gemeente dringt aan bij Defensie: Meubelmarkt in Den Hoorn Geen subsidie voor herinrichting Badweg/Dorpsstraat sun m iol_ 0 Cl D The biggest race Rapper dan Rap? Bezwaren bezuiniging tehuizen toegelicht VRIJDAG 26 NOVEMBER 1993 obeer uw problemen eerst onderling op te lossen, voordat u Ie gemeente bijhaalt". Aldus een advies dat burgemeester Rappard meerdere keren liet horen tijdens de openbare ver- lering die b en w dinsdagavond hadden met de dorpscommis- van De Koog. Bij die bijeenkomst werden namelijk meerdere jen en kwesties aangeroerd naar voren gebracht, waarin de neente geen partij is en dus hoogstens bemiddelend kan op- len. begon al met de klachten die de missie heeft over het vuurwerk, keer per seizoen vuurwerk (bij pening van de kermis) wordt dan genoeg gevonden en de missie wil dat vuurwerk boven- minder luidruchtig hebben. Sier werk inplaats van harde knallen, ichrik veroorzaken in de wijde pving. „Dit voorspel is ons iets iftig", aldus voorzitter Frits Ag- an de dorpscommissie. urgemeester zei dat de commis- ich moet wenden tot de organi se instantie (De Koog Badplaats Agter meende echter dat de jente voorwaarden zou kunnen nden aan de vergunning die voor uurwerk nodig is. Van Rappard ast van de gemeente is de RST- ne De Kaaps-nol op de camping rstrand gesloten. Wegens de er deugdelijke staat waarin zich Ier gevels bevindt, wordt het anger verantwoord geacht dat re ruimte nog aan sport en wordt gedaan. iken is dat de gemetselde zuid van het gebouw bij harde zuid- ilijke wind in beweging komt. aanleiding van klachten daar- stelde de afdeling Bouwzaken Ie gemeente een onderzoek in, bij werd vastgesteld dat de destijds verkeerd is gebouwd, nuurvlak van deze hoogte en te had met beren of andere leningen verstevigd moeten zijn. «vel zou verholpen kunnen wor- loor de muur met stalen balken isterken. Een besluit daarover is liet genomen. De RST-directie irop te vertrouwen dat in over- et de gemeente een goede sing wordt gevonden, intine is volgens een gemeente- itwerp in 1971 gebouwd als re eruimte voor de kampeerders togerstrand. Daarnaast stond bouw 's winters ter beschik- rnn de Koger gemeenschap, bij van dorpshuis. Als zodanig ëneerde het echter nauwelijks volg van de afgelegen ligging, mnastiek- en volleybalvereni- Gyvo maakte echter regelmatig e zaal gebruik en ook de gym- klessen van de Luberti-school in er gegeven. De scholieren nu per bus naar een andere sal op Texel. De Gyvo, die De nol twee keer per week ge- e, heeft nog geen vervangende gevonden. iT is overigens van plan de kan- innen enkele jaren te slopen in sder van het nieuwbouwpro- na dat in fasen wordt uitge- Er komt een andere itieruimte, maar deze zal (door snge hoogte) ongeschikt zijn Dortgebruik. Aangenomen dat De Koog tegen die tijd sn eigen dorpshuis bij de Nika- schikt, waar deze sportbeoefe- «ogelijk is. rent uit de Harlinger Courant, afgelopen periode veel aan besteedde aan het plan van Jansen voor een Waddenge- niet bij Fries land., /&- H. ■II: - J an vege de ba nat mei Ide oplossing lesé Fries- S ook Friesland, vond het echter beter eerst maar eens naar de organisatie te stappen. Discriminatie Een verheugende mededeling was dat de obstakels voor de Kamerstraat worden verwijderd, zodat in deze straat weer kan worden geparkeerd. Voor de rest lijkt de verkeersproble matiek in De Koog nog lang niet op gelost. Dit onderwerp kreeg Dinsdag de meeste aandacht. Er werd ge vraagd om veel duidelijker verwijzing naar de betaalde en gratis parkeerge- legenheden en er vielen harde woor den over de wielklemmen, die de gemeente alleen aanbrengt bij de auto's van Duitse parkeerzondaars. Meerdere aanwezigen vonden dat discriminatie, met voor Texel zeer schadelijke gevolgen in de vorm van negatieve publicaties in Duitse kran ten. De gemeente wees die beschul diging van de hand. Alleen Duitsers krijgen de wielklem omdat het bij hen onmogelijk is de parkeerboete te innen. Overtuigend was dat blijkbaar niet, want de critici vonden dat de wielklem ook tegen Nederlandse overtreders kan worden ingezet, ter wijl ook de financiële gevolgen voor beide nationaliteiten gelijk getrokken zou kunnen worden. Een Duitser die van zijn wielklem af wil, moet nu een bedrag betalen dat veel hoger is dan de parkeerboete voor de Nederlander. Parkeernood Ondanks het aangescherpte beleid is in de parkeernood in De Koog nog niet voorzien. Die nood is vooral groot als in het drukst van het sei zoen het circus of de kermis een groot deel van het Nikadelparkeerter- rein in beslag neemt, toevallig het ge deelte waar gratis geparkeerd kan worden. Gevraagd werd om (proviso rische) voorzieningen zodat het pu bliek dan toch de auto kwijt kan. Ook werd gepleit voor het weer gra tis maken van betaald parkeer plaatsen in de winter. Dat zou boven dien efficiënter zijn, want het is te gek dat de parkeercontroleur telkens naar De koog moet om die kleine aantallen auto's op het betaald par keerterrein te controleren. Lichtmasten Dat lichtmasten soms lange tijd de fect blijven is de schuld van de bur gerij. Sinds vorig jaar controleert de gemeente de lichtmasten niet meer Het gemeentebestuur dringt er in een recente brief aan de staatsse cretaris van Defensie op aan de oe feningen met echte bommen op de Vliehors te beëindigen. Alleen wan neer het ministerie kan garanderen dat geen schade aan Texelse huizen meer zal worden toegebracht en dat ook angstgevoelens of andere over last tot het verleden behoren, zijn de oefeningen voor de gemeente ac ceptabel. Het verzoek is niet nieuw, maar de bombardementen van eind oktober vormden aanleiding voor de gemeen te de zaak nogmaals bij het ministe rie onder de aandacht te brengen. Tijdens die oefening belden „tiental len angstige burgers van noordelijk Texel" naar het gemeentehuis, van wie „vijf schade aan hun woning meldden", aldus de brief. Daarbij dient volgens de gemeente in aan merking te worden genomen dat Texelaars tolerant zijn en pas naar de telefoon grijpen wanneer de situatie echt gevaarlijk of ondraaglijk wordt. Geconstateerd wordt dat angst, schade en overlast terugkerende fe nomenen worden. Het ministerie heeft altijd gesteld dat oefeningen met scherp geschut ook in vredestijd noodzakelijk blijven om de werking van technische appara tuur en bommen te bestuderen. Het gemeentebestuur beschouwt dit be lang echter niet langer als een vol doende rechtvaardiging: „Het lijkt ons niet juist oefeningen met echte bom men thans voort te zetten met als ar gument dat daardoor het wetenschappelijk onderzoek vervolgd kan worden", aldus de brief. Daarin wordt eveneens het idee ver worpen dat een onafhankelijke waar nemingspost op de vuurtoren het ei van Columbus is. Weliswaar zouden vliegers op die manier kunnen wor den gecorrigeerd bij afwijkingen van hun vliegroutes, bij oefeningen met echte bommen is een dergelijke post geen oplossing, zo meent het ge meentebestuur. Bij de meest-recente bombardementen was in de omge ving van de vuurtoren namelijk wei nig van overlast te bespeuren. „Daar hoorde je op z'n hoogst wat gerom mel in de verte, terwijl achter je de huizen bij wijze van spreken instort ten", verduidelijkt een medewerker van de afdeling milieu. IJs en weder dienende wordt zater dagmorgen achter de schuur van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn een grote meubelmarkt gehou den. De verkoop duurt van 9.30 tot 12.00 uur. Hoewel de schuur inmid dels uitpuilt, houdt de organisatie zich aanbevolen wanneer mensen meubelen en andere groot materiaal kwijt willen. De opbrengst is bestemd voor de restauratie van de NH kerk in Den Hoorn. Het betreft met nadruk geen rommeltjesmarkt. Inlichtingenbij Ferry Zwanenburg, tel. 19272. PIET HEER TURBO ANDERS HOUDEN WE HET FRNFRRE NIET BO BOV. HIT ON! UPfl regelmatig, maar gaat pas repareren ('s zomers eens per zes weken en 's winters eens per vier weken) als iemand een tip geeft. Wie een defec te lantaarn ziet moet dus de gemeen te bellen, zo liet directeur gemeentewerken Piet Plug weten. Maatregelen bij de drie „poorten" van het dorp om het verkeer af te remmen, zijn gedeeltelijk uitgevoerd. Op advies van de verkeerscommissie wordt geëxperimenteerd met inhaal- verboden, wegversmallingen, „pad destoelen" exl. om te kijken welke maatregel of combinatie van maatre gelen het best bevalt. Moeilijker ligt het wat betreft de rij- wielstrook van de Dorpsstraat. De huidige situatie (een fietsstrook die deel uitmaakt van het totale rijweg profiel en in feite doodloopt op het trottoir bij De Zwaluw zodat de fiet sers gedwongen worden zich bij het overige verkeer te voegen) is niet ideaal, maar de gemeente zelf weet geen oplossing. Wie het wèl weet, moet maar een tip geven, zo liet wethouder Erna Eelman weten. Een nalatigheid is het niet opnieuw aanbrengen van invalidenopgangen Het veelbelovende plan voor de her inrichting van de Dorpsstraat en de Badweg in De Koog lijdt schipbreuk. De onmisbare provinciale subsidie van driekwart miljoen gulden zal vrij wel zeker worden geweigerd en er is geen sprake van dat de gemeente deze financiering kan overnemen. De herinrichting zou opvallende „up grading" hebben betekend voor de thans nogal schamele badplaats. De totale kosten waren geraamd op 1,1 miljoen gulden. De gemeente had zich verplicht daaraan f160.000,- bij te dragen, de ondernemers van De Koog moesten f180.000,- op tafel leggen en de provincie f760.000,-. Het Bureau Economische Zaken en Toerisme heeft over laatstgenoemd bedrag negatief geadviseerd aan de betrokken Statencommissie, zodat de gemeente aanneemt dat het niet goed komt. Vliegveld Wèl een gunstig advies is uitgebracht inzake de verbetering van de in frastructuur op het vliegveld Texel. Hier worden diverse voetpaden, ter ras e.d. verfraaid en uitgebreid ten koste van totaal f267.000,-. De pro vincie draagt f87.000,- bij. De rest komt uit gemeentelijke en particuliere bron. r— NOU VOLGEND DOOR nPRR EEN PlAR'.U P'iÏQQn op diverse plaatsen in het Nikadelge- bied, waar onlangs de bestrating is veranderd en vervangen. De opgan gen moeten natuurlijk terugkomen. De dorpscommissie zal een lijstje ma ken van de plekken waar ze alsnog moeten worden aangebracht. Een klacht van supermarktexploitant Ton Gieles betrof het defekt zijn van een groot aantal lichtmasten op het parkeerterrein in de buurt van zijn zaak. „Mens- en in het bijzonder vrouwonvriendelijk". Bestemmingsplan De voorbereidingen voor het bestem mingsplan De Koog hebben een tijd stil gelegen in verband met de pro blemen rond de hoteltoren, maar er wordt nu weer aan gewerkt. Het zg. artikel 10-overleg is nu aan de orde Het ziet ernaar uit dat het plan na de zomervakantie ter visie kan worden gelegd. In het plan zijn nu inplaats van het aanvankelijke tweede hotel complex woningen opgenomen. Bij het artikel 10 overleg blijkt wel of de provincie daarmee genoegen neemt. Probleem is nog altijd het provinciale kleine kernenbeleid, dat niet toestaat dat grotere aantallen woningen in de buitendorpen worden gebouwd. Het aangepaste plan voor de hotel„toren" ligt inmiddels bij de gemeente en komt nog voor kerst bij de provincie op tafel. Openbare paden Veel Kogers zouden graag zien dat de diverse paden die vanaf het dorp door de duinen naar het strand lo pen, een openbaar karakter krijgen. Ook wat die wens betreft liet de bur gemeester het advies horen om met de eigenaar/beheerder van de grond te praten. Dergelijke beheersaangele- genheden worden niet in het bestem mingsplan geregeld, zodat de gemeente er geen rechtstreekse be moeienis mee heeft. Wethouder Erna Eelman betuigde echter steun aan de openbaarheid van de paden en meen de dat op grond van „historische rechten" wel iets kan worden verlangd Taxistandplaats Plaatselijke horeca en burgerij zullen om de tafel moeten om uit te maken waar uiteindelijk de taxistandplaats komt. De meningen daarover zijn zeer verdeeld. Mogelijkheden zijn o.m. de Nikadel (waar alleen de „natte" hore ca voorstander van zou zijn) en de Badweg ter hoogte van de Rekra- wmkel. De taxistandplaats op het pleintje bij de kerk heeft niet voldaan. Desgevraagd werd meegedeeld dat recentelijk bouwvergunning is ver leend voor een rij winkeltjes („kios ken") langs de nu kale gevel van de Top Tien-supermarkt van Gieles. Ze zullen er dus spoedig komen. Kaap De zeekaap in de duinen staat te boek als gemeentelijk monument. Om die reden kan op een gemeente lijke bijdrage worden gerekend bij de inmiddels dringend noodzakelijke op knapbeurt, zo kreeg Henk Venema desgevraagd te horen. Dezelfde vra gensteller pleitte voor openbare par keergelegenheid dicht bij het strand in de winterperiode. Hij vond dat het RST-parkeerterrein daarvoor beschik baar gesteld zou moeten worden. Ad vies van wethouder Eelman: „Ga praten met de RST. De gemeente heeft er geen zeggenschap over". De plannen voor het echte Koger dorpshuis worden thans uitgebroed. Dorpscommissievoorzitter Frits Agter zei dat in groepjes wordt uitgedacht hoe de wensen van de belangheb benden op de betrekkelijk kleine ruimte kunnen worden ingewilligd. Het staat vrijwel vast dat het Koger postagentschap géén deel zal uitma ken van het complex. Exploitant H. Bruining is tevreden met het huidige agentschap aan de Brink en is voor nemens het contract met PTT-post te verlengen. Uneven van L-zcit, Huilen vcrjnl »v)nlclijklu.-Hl van de rt-d.i.i«r Open brief aan college en gemeente raadsleden Op 20 augustus jl. ontving ik een schrijven van de Gemeente Texel in zake mijn bouwvergunningaanvraag die niet aan alle gestelde eisen vol deed. Wanneer ik niet binnen 14 da gen na 20 augustus de ontbrekende gegevens had ingeleverd, werd mijn aanvraag niet-ontvankelijk verklaard. Jan Beerling, architekt uit Den Burg, is binnen een week naar de afdeling bouw- en woningtoezicht gegaan met de aanvullende gegevens en hoorde daar dat de betreffende amb tenaar drie weken met vakantie was. Na deze drie weken is de architekt naar het gemeentehuis gegaan en toen bleek dat mijn aanvraag op de afdeling Ruimtelijke Ordening lag. De betreffende ambtenaar die in mijn „probleem" geïnteresseerd was, was helaas nu drie weken met vakantie. Meerdere keren is er na deze drie weken nagevraagd door de architekt hoe het nu zat met die aanvraag. Tel kens was deze ergens anders of die gene die hem had was niet aanwezig. Nu 23 november, 3 maan den later, heb ik taal noch teken ge hoord van het gemeentehuis. Is dit een normale gang van zaken? Of had ik gewoon moeten gaan bouwen, zals ze dit bijvoorbeeld bij Hotel Op- duin doen in De Koog, waar boven dien een artikel 19 procedure loopt die nog niet eens is afgerond! Bij na vraag vernam ik dat het college van b w toestemming heeft gegeven om verder fe gaan met de bouw. Ik ben geen lid van de VVD, maar wel van Tien voor Texel. Maar ja, dat kan er niets mee te maken hebben. Het is zeer verbazingwekkend dat de ge meente Texel propageert het gebruik van artikel 19 procedures te vermin deren. Maar je kunt geen Texelse Courant openslaan of het college wil alweer zijn medewerking verlenen aan een artikel 19 procedure nu ook bijvoorbeeld de Sluftervallei. B w nemen de waarschijnlijke overschrij ding van de bebouwingsgrens al voor lief. Gort voor de nonnen nog an toe, al die grote bedrijven krijgen achter elkaar hun zin. Wordt het niet hoog tijd dat eerst de bestemmingsplannen worden gemaakt? Losstaand van dit feit, heb ik vernomen dat er bouw- aanvrage is ingediend voor 14 appar tementen bij de Worsteltent in De Dennen. Jammer dat er nog steeds mensen zijn die karakteristieke plek jes op Texel om zeep willen helpen met legbatterijen voor toeristen. Ik ben benieuwd hoe dit nu weer af loopt. Trouwens hoeveel soorten duimstokken heeft u daar eigenlijk? Menno Stam (privé) Den Burg In Haarlem zijn de bezwaren van Sint Jan, de Gollards en de gemeente te gen de reductieplannen van de pro vincie toegelicht door wethouder Tine Krijnen en Hans Bakker van Sint Jan. Dit gebeurde tijdens een speciale hoorzitting. In hun verklaringen wezen zowel Krij nen als Bakker op de specifieke si tuatie op Texel, waar de vergrijzing toeneemt, ook al doordat veel oude ren naar het eiland komen om er hun laatste jaren te slijten. Het eiland kent daarbij een hoge woningnood. Oud-Texelaar Stefan Kuip (30) is aan de Vrije Universiteit in Amsterdam gepromoveerd op zijn proefschrift „Ontslagrecht met bijzondere aan dacht voor de dringende reden". Kuip verdedigde in de hoofdstad de stel ling dat de wet ontslag op staande voet te gemakkelijk maakt. De nu in Montfoort woonachtige jurist vindt dat ontbinding van de arbeidsover eenkomst alleen moet worden toege staan als de werknemer ernstig wangedrag is te verwijten. Kuip behaalde in 1981 aan de RSG op Texel het VWO-diploma Atheneum A. In 1986 legde hij het doctoraal examen Nederlands recht af aan de Universiteit van Amsterdam. Sinds dien is hij op verschillende terreinen inzake het ontslagrecht actief. Texelaars die zich aan de balie of per telefoon bij de gemeente melden hebben grote kans te worden door verwezen door Jan Lagerveld (32) die sinds kort werkzaam is als recep tionist in het gemeentehuis. Samen met baliemedewerksters Nea Eelman en Anita Vet is de in Den Helder woonachtige Lagerveld op deeltijdba sis het visitekaartje van de gemeente. F.R. (Frans) Visman uit Oosterend heeft zijn avondstudie rechten met succes afgerond. Aan de Rijksuniver siteit van Leiden ontving hij zijn „bul" en mag zich thans meester in de rechten noemen. De 48-jarige Vis man, werkzaam als account-manager zakelijke relaties bij de ING-bank in Den Burg, specialiseerde zich in de richting fiscaal recht. Zijn afstudeer project is getiteld „Bedrijfsopvolging en commanditaire vennootschap".

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5