Folders leren mensen dementie herkennen TEXELSE COURANT Bouwen duurder door nieuwe verordening Texel ontwaakt onder deken novembersneeuw 'ankers varen te dicht ings waddeneilanden Advertenties 62600 Redaktie 62620 CDA: Schone grondverklaring erg duur iistitie voelt zich machteloos IANGS DE WEG opulair Texels project komt op gang TEXELSE p couRANT -.... A iii -.4: v Openstelling raadhuis VRIJDAG 26 NOVEMBER 1993 «i dun winterzonnetjes belicht in de nemideg het Ijzige landschap van de Westen (Foto's Tessa de Graaffl lijn3 onwerkelijk, zo hagelwit was de leken novembersneeuw waaronder iet eiland woensdagmorgen ont waakte. Zelfs Radio 3 berichtte dat ip Texel meer was gevallen dan in de est van Nederland. De dikte van de meeuwlaag bedroeg gemiddeld zo'n 15 centimeter, maar op het zuidelijk leel van het eiland was het meeste [eirallen. en welkome verrassing voor de ïxelse jeugd die massaal de sleeën sn zolder haalde en speels de straat p ging. Een enkele langlaufer liet ich het buitenkansje niet ontnemen n bond de ski's onder. Uitkijken ge lazen echter voor de Texelaars die aar hun werk moesten of voor an- lere verplichtingen de deur uit gin- en. Vooral fietsers ondervonden ngemak van de aangekoekte neeuw op straat. In alle vroegte wa rt sneeuwbestrijders van gemeente i Rijkswaterstaat IRWSI op pad ge- san om de sneeuw op te ruimen die snaf een uur of vier 's morgens was aan vallen. Om tijdig te kunnen uit- ikken raadpleegt de gemeente de meteorologen van Provinciale Wa terstaat, die de sneeuwval nauwkeu rig kunnen voorspellen. Van de 75 ton pekel die de gemeente onlangs insloeg, is volgens Warner Schreurs van gemeentewerken woensdag al weer zo'n zestig ton uitgestrooid. Het was voor het eerst sinds de overname van de wegen vanhet wa terschap door de gemeente dat er zoveel sneeuw viel. Volgens Schreurs zijn de sneeuwruimers goed op hun taak voorbereid. Gemeentewerken be gon met drie sneeuwschuivers de be langrijkste wegen en fietspaden sneeuwvrij te maken, terwijl RWS de sneeuw op de eigen wegen met één wagen te lijf ging en daarna de ge meente assisteerde. In de loop van de ochtend werden de minder be langrijke wegen aangepakt. Om toekomstige sneeuw de baas te kunnen stelde de raad onlangs f50.000,- beschikbaar voor een nieu we strooiwagen. Ook voor de komen de jaren staan investeringen voor gladheidsbestrijding op het pro gramma. Als het er ligt. moet je er meteen van profiteren! Dirk Witte zette zijn kleindochters in de arrestee. paard op scherp en zijn litie kan weinig uitrichten tegen enlandse tankers en kustvaarders om tijd te winnen te dicht langs waddeneilanden varen. De oor- i zijn internationale afspraken irdoor de overtreders aan Neder- Ise strafvervolging ontsnappen, olg is dat de Texelse vuurtoren- hters steeds vaker schepen bui de vaarroute betrappen. Een I inte situatie waarbij een milieu- P niet denkbeeldig is. :e tankers die een buitenlandse emmingen hebben horen de gro- :heepvaartroute te volgen die zo'n twaalf mijl uit de kust ligt. Kust vaartuigen van bepaalde omvang die van of naar een Nederlandse haven gaan, mogen de eilanden tot zes mijl naderen. Net als op de snelwegen, is het scheepvaarverkeer in banen ge scheiden. Steeds vaker komt het voor dat schepen uit Duitsland, Noor wegen of elders zich buiten de route wagen om tijd te winnen. „Het af snijden scheelt ze gauw 2,5 uur", al dus hoofdkustwachter Piet Stam, die schat dat dergelijke situaties meerde re malen per dag voorkomen. „En dan heb ik het niet over 's avonds en s nachts, want dan is de vuurtoren niet bemand." Zodra de vuurtorenwachters een schip betrappen, waarschuwen ze het kustwachtcentrum in IJmuiden, dat een patrouillevliegtuig poolshoog te laat nemen. Als een schip inder daad buiten de route vaart, maakt een opsporingsambtenaar proces ver baal op. Afhankelijk van het inkomen van de kapitein bedraagt de boete circa f2000,-. Omdat van de inning hiervan in buitenlandse haven in de praktijk weinig terecht komt, lapt me nig kapitein de regels aan zijn laars. Noordzee officier van Justitie Hendrix sr. ergert zich hieraan mateloos. „We dringen er bij het Ministerie van Ver keer en Waterstaat al jaren op de re gels in een internationaal verdrag vast te leggen, want het is zeer frustrerend als de boete's niet inbaar zijn. Tot dusver blijft de strafvervol ging echter een probleem." Volgens een woordvoerder van Verkeer en Waterstaat gaat het om aanbevolen ti, laat ik ook eens wat zeggen ir Texel als „populairste badplaats i Nederland" Echt nieuws vond ik niet, want al jaren geleden las irgens dat Texel in dat opzicht i de top staat. Maar het was wel eerste keer dat een gezagheb- id instituut als het NIPO dat tstelde en er publiciteit aan gaf. populariteit is natuurlijk leuk en ilend. Maar ik denk dat je er be niet mee te koop kunt lopen lat dit voor de ontwikkeling van toerisme slecht is. Het is daar- maar goed dat de uitslag van NIPO-enquête elders in het land Iveel publiciteit heeft gekregen het is te hopen dat onze Texelse amemakers dat populair-etiket in hun foldertjes en adverten- zullen verwerken, ke gevoelens worden opgeroe- door het begrip populairDat tchilt per persoon, maar het is in geval het tegengestelde van usief. Het is een stapje in de ling van ordinair. Bij populair kt je aan iets waar de massa op omt. Een noordelijk Benidorm. stranden en straten. Rijen pa ramen en cafés met hoempa- tiek. Luidruchtige feestgangers. Dat dit voor Texel slechts geldt voor een enkel straatje in enkel dorp, maakt niet uit. In de reclame is het niet belangrijk hoe het is maar hoe men dénkt dat het is. Waarbij je moet weten dat half Nederland nog nooit op Texel is geweest en derge lijke vooroordelen daarom snel zal slikken. Ik noem een voorbeeld van een misverstand dat door de NIPO- enquête kan worden opgeroepen. Volgens die enquête is een bad plaats als Zandvoort aanzienlijk min der populair dan Texel. Dat is om je lam te schrikken, want op een zo merse dag kun je op het strand van Zandvoort over de hoofden van de mensen lopen. Menigeen zal be wust of onbewust concluderen dat het op Texel nog veel erger moet zijn. En wegblijven, tenzij hij/zij houdt van een druk strand, maar dat is dichterbij huis ook te vinden. Dat die drukte op het Zandvoortse strand wordt veroorzaakt door dag jesmensen uit Amsterdam die in Zandvoort geen verblijf houden, rea liseren zich maar weinigen. Reclame gebaseerd op populariteit als bad plaats druist daarom in tegen de promotie van onze VVV: „Texel. Rust en Ruimte tussen Dijk en Duin" (Uitstekende slagzin. Zelf be dacht of gekocht van de denktank van Kalusche?) Het is lang geleden dat het Texel was te doen om badgasten. Dat woord wordt dan ook weinig meer gebruikt. Door maatschappelijke veranderingen (onderwijs, wel vaartsspreiding, individualisering) is een groot publiek ontstaan dat méér wil dan met z'n allen op een strand zitten, hoe onschuldig, gezel lig en leuk dat ook kan zijn. In de reiswereld weten ze ervan mee te praten. De belangstelling voor spor tieve, individuele en cultureel getinte reizen naar minder bekende bestem mingen neemt toe. Zelf organiseer ik wel eens reizen naar een niet al ledaagse bestemming in Indonesië. Als regel sluiten we zo'n tour af met een strandvakantie van een paar dagen op Bali, de meest popu laire badplaats van het land. Dat doen we omdat het haast niets ex tra kost. Het ligt namelijk in de rou te en het verblijf is ook in de betere hotels tamelijk goedkoop (wat op zichzelf al te denken geeft). Toch gebeurt het steeds vaker dat reizi gers bedanken voor Bali. Te ge woon, te toeristisch. Feit is dat slechts een klein deel van dat eiland echt druk is en dat het ondanks het toerisme (ja, zelfs dénk zij het toe risme) zijn cultuur uitstekend heeft bewaard. Pas als je daar, pratend als Brugman, op wijst, laten de rei zigers zich overhalen en hebben daar achteraf geen spijt van. Ik denk dat hetzelfde voor Texel geldt. De mensen willen wat anders en juist dat andere biedt Texel in grote variatie, meer dan elk ander vakan- tiegebied in Nederland. Dat is dè sterke kant. Die veranderde en bre der wordende interesse is aan te to nen met tal van voorbeelden. In een betrekkelijk klein aantal jaren is het bezoek aan de autocross gehalveerd en het museumbezoek verdubbeld. Het aantal mensen dat niets anders wil dan op het strand liggen (en zich dus te pletter verveelt als het geen strandweer is) neemt naar ver houding af. En in een maand als no vember, als er naar vroegere opvattingen op Texel niets is te be leven, verblijven er aanmerkelijke aantallen recreanten die over een leuk budget blijken te beschikken. Dat „andere" dat zo perfect aan sluit bij die exclusieve groeimarkt, wordt nu opgezadeld met dat over heersende populaire badplaats imago. Een loodzwaar stempel. On gewenst, vooral omdat het be vestigt wat velen al ten onrechte dachten. Er zijn mensen die nooit op Texel zijn geweest, maar er niet heengaan omdat ze het „te toe ristisch" vinden. Ze gaan liever naar andere eilanden zoals Ameland, hoewel het daar gemiddeld per vier kante kilometer veel drukker is. Dat je zelfs in het zomerseizoen op Texel Uren kunt wandelen en maar een enkeling tegenkomt, weet haast niemand. En dat dit zo blijft, omdat de gemeente de rem op de bedden heeft gezet, is ook nauwelijks be kend. Ik verbaasde me over de blijd schap van Groenen en Warnaar bij het vernemen van de enque- teuitslag, maar één ding ben ik van harte met hen eens: Pro motie blijft nodig, meer dan ooit. Er moet geen accommodatie meer bij komen, maar die accommodatie moet wél vol. Liefst met recreanten, die niet alleen badgast zijn maar ook respectvolle interesse hebben voor dingen die eigenlijk alleen maar op Texel zijn te beleven. Gun die badp/aafspopulariteit maar aan een ander, als je begrijpt wat ik bedoel. Harry P 1 v t'i: -et* vaarroutes, waarvoor geen verplich ting geldt en dus ook geen strafver volging uit voort kan vloeien. Discussie Enige tijd geleden laaide de discussie hoog op over de vraag of grote vaar route voor tankers met chemische la dingen verder buiten de kust moet worden verlegd. Bij een chemische ramp lopen de wadden dan minder ri sico. „Aan de ene kant een goede gedachte, maar ze varen dan zo ver uit de kant dat de hulpverlening in gevaar komt Ook wordt de kans op aanvaringen in dit gebied groter. Het raadhuis zal op vrijdag 24 en 31 december vanaf 12.30 uur gesloten zijn. De afdeling burgerzaken is, als extra service, op de donderdagen 23 en 30 december 's middags geopend. De kosten voor het bodemonderzoek dat sinds kort nodig is voor bouwac tiviteiten van enige omvang zijn Jan Koolhof (CDA) te hoog. „Met name agrariërs die een schuur willen bou wen zijn erg duur uit." Koolhof wil dat landbouwers vrijgesteld worden van deze verplichting. De gemeente voelt er niets voor. Het bodemonderzoek is nodig door de jongste wijziging van de gemeen telijke bouwverordering en de Wo ningwet. De aanpassing is de gemeente door het rijk opgelegd. Een bouwaanvraag moet nu vergezeld gaan van een rapport dat aantoont dat de grond vrij is van schadelijke stoffen. De kosten van zo'n onder zoek bedragen minimaal f2.500,-, maar nemen toe naarmate het bouw terrein groter wordt. Volgens Terpstra is het onderzoek nodig om in de toe komst te voorkomen dat gebouwen op verontreinigde grond weer moeten worden afgebroken. „Want dat is ka pitaalsvernietiging." Soepeler Volgens Jan Koolhof heeft Obdam een kastuinder vrijgesteld van deze verplichting. Hij leidde uit het beleid van de Noordhollandse gemeente af dat ook op Texel de normen wat soe peler kunnen worden gehanteerd. „Want hoe kan landbouwgrond nu vervuild zijn." Om uit te sluiten dat de gemeente aansprakelijk wordt gesteld wanneer de grond achteraf toch vervuild blijkt, wil hij deze voor waarde contractueel laten vastleg gen. De gemeente mag in deze kwestie geen eigen koers varen, meent Cees Witte, hoofd van de afdeling milieu. „De gemeente Obdam ontkende de beweringen van Koolhof in alle too naarden." Het college kan alleen ontheffing ver lenen als de bouwkosten lager zijn dan f30.000,-, de te bebouwen op pervlakte niet groter is dan 50 vier kante meter en als de totale grondverplaatsing niet meer is dan 25 kubieke meter. In alle ander geval len is de schone grondverklaring ver plicht, zelfs als de grond niet wordt beroerd of wanneer het een verbou wing van een bestaand huis of een schuur betreft die bovenstaande nor men overschrijdt. „Hoe moeilijk dit ook te verkopen is aan de Texelaars", erkent wethouder Terpstra. „Een di lemma, dat ons van bovenaf is opge legd." De wethouder beloofde in samenwerking met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten aan te drin gen op bijsturing van de wetgeving. Was bodemonderzoek al een eis bij het maken van bestemmingsplannen, de gemeente laat nu ook bij grond- transacties monsters nemen om ach teraf niet aansprakelijk voor verontreiniging te worden gesteld. Particulieren die onroerend goed aan- of verkopen nemen om deze reden ook steeds vaker een onderzoeksbu reau in de arm. Sloopvergunning Wie een gebouw wil slopen, moet sinds kort eensloopvergunning aan vragen. Dat brengt nu nog geen kosten met zich mee. De gemeente stelt voorwaarden aan de veiligheid en aan de afvoer van sloopafval naar de Hamster. Soms is bodemonder zoek verplicht. Vrijstelling wordt ver leend als het om minder dan tien kubieke meter puin gaat. Vergunning is altijd verplicht als asbest vrijkomt of als het om een monument gaat. Milieuvergunning Op grond van de Wet milieubeheer is de hinderwetvergunning vervangen door de milieuvergunning. Onderne mers die een bedrijf starten mogen niet beginnen vóór een milieuvergun ning is verleend. Als aan de voor waarden wordt voldaan moet de gemeente een vergunning binnen zes maanden na de aanvraag verlenen. Ook hiervoor is een schone grondver klaring nodig. De 1300 bestaande be drijven die min of meer actief zijn op het eiland, zijn voortaan aan de voor schriften van de Wet milieubeheer gebonden. Voor bepaalde bedrijfstak ken, zoals rundveehouderij, detailhan del en brood- en banketbakkers, liggen de besluiten al vast. Voor an dere sectoren zijn ze in de maak. Bij de afgifte van de vergunning, loopt de gemeente wel vooruit op de eisen die het rijk zal gaan stellen. Volgens een woordvoerder van de afdeling milieu heeft de maatregel voor de meeste ondernemers op dit moment geen verstrekkende gevolgen. Wel voert de gemeente per sector contro les uit. Dit jaar zijn de melkrundvee- houderijen aan de beurt. Afgelopen voorjaar besloten de in stanties in de Texelse zorgsector een dementie-project op te zetten. Doel: eerder signaleren of iemand dement dreigt te worden, eerder hulp bieden en beter samenwerken. Onder lei ding van coördinator Liesbeth Rijk uit Den Burg is het project inmiddels gestart. Eén van de eerste resultaten is een tweetal folders. Alle Texelaars van 55 jaar en ouder krijgen deze in formatie. Beide folders worden eind deze maand meegestuurd met het blad „Ouder worden op Texel", een uitga ve van de Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT). Tevens is de informatie te vinden in de wachtkamers van huisartsen, bij de apotheek en de kruisvereniging. De ene folder (titel: „In de war? ...Vergeetachtig? Is het dementie of wat anders?") gaat in op de verschijnselen en oorzaken. Aangegeven wordt wat men moet doen als men ongerust is. Méér infor matie over hulp en advies is te vin den in de andere folder, die de naam „Wegwijzer" draagt. Alle verschillen de mogelijkheden voor hulpverlening op Texel worden genoemd, compleet met adressen en telefoonnummers. Genezing mogelijk Vroegtijdig herkennen van dementie- achtige verschijnselen is erg belang rijk. Escalatie van problemen kan dan worden voorkomen en wellicht is ge nezing mogelijk. Soms is er een li chamelijke of psychische oorzaak aan te wijzen. Ook kan bijv. slechte voe ding in het spel zijn. Door onderzoek en diagnose kan één op de vijf geval len met succes worden behandeld. Altijd is het belangrijk de huisarts tij dig te waarschuwen. Een achterliggend doel van het Texel se dementie-project is zorgen dat in de toekomst de wachtlijsten voor verzorgingshuizen en het verpleeghuis niet te lang worden. Nu is het al zo dat steeds meer demente bejaarden niet in het verpleeghuis terecht kun nen, zodat ze in de verzorgingshuizen moeten blijven. Het percentage de menterende ouderen in Sint Jan en de Gollards is gestegen tot 30 pro cent van de bewoners. Er moet dus wat aan gebeuren, zeker gezien de toenemende vergrijzing en het be perkte aantal plaatsen. Lichie van Troost Het afgelopen half jaar zijn er al di verse bijscholingscursussen geweest voor hulpverleners en vrijwilligers. Met artsen en psychologen als do centen is geprobeerd de kennis op Texel over dementie op te vijzelen. Tot nu toe hebben 45 vrijwilligers een cursus gevolgd In januari gaan nog drie cursussen, met weer 45 deelnemers, van start. Daarnaast zijn er gespreksgroepen als ondersteuning voor familieleden en direct betrokke nen. Om de aandacht op het onderwerp te vestigen, zal komend voorjaar een gevarieerde themadag worden gehou den. Op 23 maart in de Burg. De Ko ninghal zijn o.a. er theatervoorstellingen en exposities te zien. Aris Bremer uit Oosterend heeft speciaal voor deze gelegenheid een eenakter geschreven met de Texelse titel „Het Lichie van Troost". I.M. ADVERTENTIE

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 7