Cjroen "Zwartsjexeh in het harL, raterschap Texel klaar 'oor omvangrijke fusie Duo wil Worsteltent uitbreiden met hotel FLINK BESPAREN! Telefonische enquête onder 1000 Texelaars PAGE TISSUE 3,98 olderhuis komt leegarbeidsplaatsen weg Monumentale status wellicht struikelblok i— istorische Vereniging taakt over Polderhuis XELSE^COURANT bobankQI TEXEL VERDER w Recensies: Sterk spel van De vriendenkring en SVC w CDA wit appartementen toestaan bij boeren s» Wegen naar gemeente: fusie Waterschap in stroomversnelling w EcoMare krijgt compleet nieuwe collectie Teso peilt meningen over toerisme Vechtpartijen Sint Nicolaasidee De mooiste Sieraden TOILETPAPIER 8 rol W/ dragen een Diamant GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10837 DINSDAG 30 NOVEMBER 1993 advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy b.v.. Postbus 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-62600 Telefax 02220-14111. tctle Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 02220-62620. ichijning dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs ƒ48,50 per half jaar; ƒ1.35. Geen krant gehad? Bel 02220-62600. Buiten kantooruren bel bezorger. Redactie buiten werktijd Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Burg, telefoon 02220-14687. Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ48,50 per half jaar; Los ƒ1,35 navond komt het bestuur van het Waterschap Texel voor de irlaatste keer in vergadering bijeen. Per 1 januari gaat ,,de pol samen met het waterschap De Aangedijkte Landen en eringen en het heemraadschap Wieringermeer op in het nieu- waterschap Hollands Kroon. De fusie heeft voor Texel ingrij- nde gevolgen. Zo verhuist de volledige administratie naar het ofdkantoor in Wieringerwerf, waardoor het Polderhuis aan de markt leeg komt te staan. het eiland resteert na de jaarwis- ng een acht man sterke buiten- nst. die zal opereren vanuit de taande werkplaats op het Oude- ilder industrieterrein. Waarschijn- wordt daar een klein kantoor Kjuwd. waar de Texelaars met ktische vragen terecht kunnen, die tijd zal het Polderhuis als bij- itoor fungeren; daarna wordt het lige pand vermoedelijk te koop igeboden. Met zeven van de 21 als in het overgangsbestuur houdt il voorlopig een vinger in de pap. personeelsbestand krimpt extra Historische Vereniging wil het ilderhuis aan de Vismarkt, dat de waterschapsfusie vrij int, graag huren of beheren. t pand kan dan gebruikt wor- n voor o.a. vergaderingen, ex- isities en het brandveilig bergen van archiefmateriaal, orzitter Gelein Jansen doet dit tzoek in een brief aan het wa- 'schapsbestuur. In elk geval iopt de Historische Vereniging bereiken dat het gebouw zo el inpandig als uitwendig be- iuden blijft. „Het is niet zo oud, ear is qua uitstraling een impo- nte verschijning in een oude ngeving. De entree bevat nog originele loketten van de Boe eleenbank. Wij zijn bang dat n nieuwe eigenaar met minder storisch besef het statige inte nt zal vervangen." De voorzit- doet een beroep op het iterschap om hierover met de 'meente in overleg te treden, vens vraagt Jansen te voorko- m dat archiefstukken, schilde- in en llandlkaarten in trkantse kluizen belanden. I.M. ADVERTENTIE Abonnementsgeld TEXELSE COURANT machtigingskaart Tx.Tejjeuaar TESSELVfG 33 I jeêrx DEN BV(t<r Om de prijs van het abonnement laag mogelijk te houden vra- 9en wij u de Texelse Courant te machtigen voor het automatisch «casseren van het abonnements geld. Begin december ontvangt u alle informatie. Een gezamenlijke actie van: De Cjncn 'ZmrUjixtli in htt burL. en de Rabobank. Aangenaam. doordat één van de waterschaps- taken, het beheer van de Wadden zeedijk, per 1 januari door Uitwate- rende Sluizen (US) wordt overgenomen. Drie Texelse water schapsmedewerkers kunnen de over stap naar US maken en op het eiland blijven werken. Herplaatsing Op het Polderhuis in Den Burg wordt met gemengde gevoelens naar de fu sie gekeken. Het inleveren van de zelfstandigheid weegt zwaar, het ver lies van taken en arbeidsplaatsen doet zeer, maar zowel bestuur als medewerkers zijn het er over eens dat het slechter had gekund. „Nu ben ik blij dat we de besprekingen tijdig hebben gevoerd", zegt dijkgraaf Jacques Dijt. „We zijn klaar voor de fusie en ik verwacht dat het een mooi waterschap zal worden." Hoofd technische dienst Henk Vonk is op gelucht dat de reorganisatie voor het personeel vrij soepel is verlopen. Vonk zat dicht bij het vuur, omdat hij de afgelopen periode belast was met de herplaatsing van medewerkers. „De kunst was mensen op werkplek ken te zetten, waar ze zelf zin in hebben. Gezien het feit dat er maar twee bezwaarschriften zijn gekomen mag ik stellen dat het aardig is ge lukt." Middelgroot Ook de nieuwe dijkgraaf, S.P. Stelten pool, de huidige voorzitter van De Aangedijkte Landen en Wieringen, laat zich positief uit over het plaat singsplan. „ledereen weet nu waar hij of zij aan toe is en is met de plaatsing akkoord gegaan. Ik ben heel blij dat alles juist op dit punt naar tevredenheid is opgelost. Voor delig hierbij was het niet meer invul len van vrijgekomen plaatsen op Texel en het in tact blijven van de buitendienst." Medewerker Jan Steenis, die het fu sieproces evenals zijn Texelse colle ga's kritisch heeft gevolgd, heeft een genuanceerd oordeel. „Als je het ver gelijkt met andere diensten, is het hier uitstekend verlopen", meent hij. „Bij een fusie hopen velen op een positieverbetering. Drie kleine water schappen vormen straks één groter geheel, maar het is nog maar een middelgroot bedrijf. De carrièremoge lijkheden zijn er groter dan op Texel, maar nog niet enorm. Als ik voor mezelf spreek ga ik er niet op vooruit en niet op achteruit. Op Texel ben ik met vele taken bezig, straks in Wie ringerwerf slechts met één onder deel. Méér specialisatie dus, en daar heb ik wel zin in." Werkgelegenheid Steenis en Vonk gaan als enige Texel se waterschappers na 1 januari dage lijks op en neer naar Wieringerwerf. Steenis: „Het sociaal statuut is erg goed, maar het is een overgangsrege ling. In de toekomst valt niet te ver- Lees verder pagina 5 '1 Frits Keijser en Rika van den Berg willen De Worsteltent tot een kleinschalig hotel annex restaurant verbouwen. IFoto Gerard Timmerman) Frits Keijser en Rika van den Berg uit polder Het Noorden heb ben vergaande plannen om in en rond de boerderij De Worstel tent een kleinschalig restaurant annex hotel te vestigen. Om het karakter van het rijksmonument aan de Rozendijk te bewaren en de gemeente achter hun plannen te krijgen, zal de nieuwbouw in historische stijl worden uitgevoerd. Wethouder Terpstra denkt dat de uitbreiding ten koste kan gaan van monumentale status. „De Worsteltent is voor ons een jas die precies past", omschrijft Van den Berg het plan, waaraan het duo nu al zo'n half jaar werkt. De wens voor een kleinschalig bedrijf dateert al van ver daarvoor, „Nu doet de mogelijk heid zich voor", aldus partner Keijser, Onder de Texelse bevolking wordt sinds vorige week in opdracht van Teso een telefonische enquête ge houden. De bootdienst wil weten hoe de bewoners de toeristische ontwikkeling ervaren. De antwoor den worden door Teso gebruikt bij het opstellen van een bedrijfsvisie voor de komende 15 tot 20 jaar. Vo rige week besloten b en w tot een soortgelijke peiling, als aanvulling op het grote sociaal-economisch struc tuuronderzoek (SES). Om overlappin gen te voorkomen, zullen b en w rekening houden met de door Teso gestelde vragen. De Teso-enquête staat los van het uitgebreide onderzoek, dat momen teel aan boord van de veerboten en op Texel wordt gehouden. Dat onder zoek, toegespitst op de veerdienst, loopt al geruime tijd en zal in juni 1994 zijn afgerond. Adviesbureau DTV, verbonden aan de Hogeschool voor Toerisme in Breda, dat het on derzoek uitvoert, doet nu ook de te lefonische enquête. Totaal worden duizend Texelaars op deze manier on dervraagd. Teneur „Als bootdienst zijn we geïnteres seerd in wat de Texelaars vinden van de toeristische drukte", verklaart Theo Hoogerheide. „De mening van de bevolking vindt op de langere ter mijn z'n weerslag in de Texelse poli tiek. Verkiezingsprogramma's richten zich slechts op een periode van vier jaar, maar wij moeten vijftien jaar verder kijken." Maar is zo'n telefonische enquête niet slechts een momentopname?, Hoogerheide: „Je weet natuurlijk niet zeker of de antwoorden ook voor lan gere termijn zullen gelden. Maar uit de antwoorden valt misschien een te neur af te leiden. Ook zijn we be nieuwd naar verschillen tussen wat de politieke partijen vinden en wat de mensen vinden." Keerzijde De enquête ging van start in de week dat b en w besloten om toch maar een „keerzijde-onderzoek" te houden als aanvulling op het SES. Hoogerheide heeft, toen hij daarvan hoorde, burgemeester Van Rappard ingelicht. Volgens de Teso-directeur overlapt de enquête grotendeels het voorgenomen keerzijde-onderzoek. Hoogerheide: „Op zich vind ik zo'n onderzoek prima. Maar als de ge meente daar meteen al toe had besloten, zou onze enquête nu niet nodig zijn geweest. Ik heb nu contact opgenomen, om niet achteraf het verwijt te krijgen dat we richting ge meente onze mond niet hebben opengedaan." Hoogerheide zegt graag bereid te zijn de onderzoeksre sultaten ter beschikking van de ge meente te stellen. In conclaaf Verantwoordelijk wethouder Dirk Terpstra zal van dit aanbod gebruik maken, want, zo stelt hij desge vraagd: „Natuurlijk leggen we de Teso-enquête ernaast, voordat we zelf beginnen. Doublures moeten we vermijden, maar Teso richt zich vooral op de toekomstige vervoersbehoefte. Wij willen niet dat er straks een dis cussie ontstaat over essentiële zaken die in het gemeentelijk onderzoek zijn vergeten. Vandaar dat we binnenkort met onze onderzoekers in conclaaf gaan." Volgens Terpstra blijft het budget voorlopig gehandhaafd op ?10.000,-. Toen b en w vorige week het besluit namen waren ze al op de hoogte van de Teso-enquête. Het college be schouwt het als een deelonderzoek, dat mooi kan worden toegevoegd aan het totale SES. „Net zoals bij voorbeeld het Distributie Planologisch Onderzoek van de ondernemers en de LEI-rapporten over de landbouw en de visserij. We willen graag een totaalbeeld, zodat de afzonderlijke rapporten niet los over het eiland zweven." In horecagelegenheden in Den Burg zijn in de nacht van zaterdag op zon dag twee vechtpartijen geweest. De eerste speelde zich af rond half één. Een Oosterender kreeg woorden met een bekende. Na enig geduw en ge trek mengde zich in het gekrakeel een derde persoon, die de Oosteren der een klap tegen zijn hoofd gaf. De man viel, waarna hij nog enige schoppen kreeg te verwerken, die hem een pijnlijke neus opleverden. Hij kende de dader niet. Diens signale ment is aan de politie doorgegeven. Tegen half drie raakte een 22-jarige Cocksdorper bij het verlaten van een horecabedrijf in discussie met een 32-jarige vrouw over een fooi voor de portier. Het liep zó hoog op dat de vrouw een tik uitdeelde. De Cocksdorper greep haar beet, maar ze werd verdedigd door een 27-jarige man uit Den Burg en een 24-jarige Cocksdorper. Het slachtoffer liep een blauw oog, een schaafwond en een kapotte bril op. Na verhoor heeft de politie tegen de drie agressieve Texe laars proces verbaal opgemaakt. in het dagelijks leven beroepsfoto graaf. „We hebben dit altijd al een mooi plekje gevonden dat tot de ver beelding spreekt. Toen het te koop kwam hebben we gekeken wat de mogelijkheden zijn." Het bestem mingsplan buitengebied geeft aan dat er ruimte is voor horeca-activiteiten en hotelkamers. Dit betekent echter niet dat er geen beperkingen zijn. Een projectontwikkelaar die onlangs aan de gemeente een plan presen teerde, kreeg geen medewerking voor uitvoering. „Die vonden we toen volstrekt onaanvaardbaar", aldus wethouder Dirk Terpstra, die overi gens het plan nog niet onder ogen heeft gehad. Maar hij ziet niet in waarom het college nu wel zal in stemmen met nieuwbouw. „Dat doet afbreuk aan de monumentale waarde van het pand." Keijser en Van den Berg, die hun plannen samen met het Amsterdam se stel Fons en Wenme Griffioen wil len realiseren, denken met hun ontwerp toch succes te hebben. „Het bestaande karakter van het rijksmonument blijft aan de buiten kant vrijwel onveranderd. Daar moet je vanaf blijven." In het gebouw willen ze een restau rant onderbrengen en buiten een ter ras aanleggen. Tot zo'n vijf jaar geleden was dat ook het geval. De inrichting zal volgens de smaak van de nieuwe eigenaars gebeuren. „Een open haard, waar je lekker omheen kan zitten en verder een betaalbaar, I.M. ADVERTENTIE eenvoudig restaurant met een pas send interieur. De Texelaars, die bij voorbeeld een boswandeling hebben gemaakt moeten zich er thuisvoelen, net zoals voorheen. We willen ook in de winter open blijven en mensen van het eiland in de bediening om de herkenbaarheid te vergroten." Hotel Iets verderop, haaks op de Worstel tent, willen ze het hotelgedeelte vestigen. „Dat mag geen afbreuk doen aan de sfeer en karakter van de plek. Het moet ogen alsof het de stallen bij de boerderij zijn", meldde Keijser zich bij Lex Annema, van ar- chitektenbureau Jan Visser. Annema heeft ruime ervaring met monumen tale panden en dook diep in de ar chieven van De Worsteltent, die zo'n 300 jaar geleden is gebouwd. De tra- Lees verder pagina 5 I.M ADVERTENTIE Zie voor meer aanbiedingen onze advertentie op pagina 10 Ring van Diamonde. i i Karaats geki.- i:n witgoud Verkrijgbaar met VERSCHILLENDE GROOTTEN VAN DIAMANT IN DEZE LIJN ZIJN OOK VERKRIJGBAAR Sl.AVENARMBAND. COEI IER EN Oorknoppen SIERADEN MET DIAMANT NAARTWXJ TPOMP §JUWn irq Weverstraat 34, Den Burg S 12912

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1