)DA: Twee appartementen ucratief voor agrariërs christen LI lel Eelman-van 't Veer lijsttrekker W :f Tijdens het eten slankt je energierekening af. JÊ-TL fflïS TEXELSE COURANT Waterschap Overdracht wegen versnelde fusie Waterschap Texel Polderlasten lager in overgangsjaar Begeleid Wonen Texel zoekt vrijwilligers Geslaagd judo toernooi Shima Alweer brandje kraan Dia-presentatie sterrenwacht Worsteltent fH|i! i'ii.,. DINSDAG 30 NOVEMBER 1993 jnperen bij de boer handhaven op vijf eenheden, maar de mo- ijkheid bieden twee plaatsen om te ruilen voor inpandige ap- (tementen. Met dit voorstel wil het CDA de agrariërs op Texel, moeilijke tijden doormaken, een lucratieve bijverdienste bie- i, In het partijprogramma wordt overigens wel gemeld dat dere inruil van tentplaatsen voor bungalows en appartemen- moet worden tegengegaan. Dat lijkt tegenstrijdig met het ider genoemde voorstel, maar volgens voorzitster Riet Huite- betreft deze laatste opmerking alleen reguliere terreinen, niet kamperen bij de boer. CDA presenteerde zaterdag het lijprogramma en de kandidaten- Zoals voorzien werd Nel Eelman lijstaanvoerster gekozen. De itsen 2 tot en met 5 zijn respek- elijk voor Jan Koolhof, Kees Hin, Pijlman en Dirk Lap. Aan de istie Gelein Jansen wilde voor ier Huitema geen woorden meer maken. ,,Dat is voor ons een af- ane zaak." Eelman maakt sinds 1991 deel isn Provinciale Staten. Dat was haar toen de reden om de Texel- lemeenteraad te verlaten. Het l stond zitting in beide niet toe. mening lijkt nu veranderd. „Er dt over gediscussieerd ja", vertelt Eelman. „Maar als ik in '94 in de leenteraad wordt gekozen, vormt geen beletsel. In 1995 loopt mijn mijn bij de provincie af. Ik zal dan een afweging moeten maken of ik me weer verkiesbaar stel." Meer contact De lijstaanvoerster gaf een heldere toelichting op het partijprogramma. Het thema is: duurzaam vernieuwen. Het CDA wil behouden wat goed is. Noodzakelijke vernieuwingen dienen degelijk te gebeuren. Daarnaast wil de partij meer contact met de bevol king, onder andere door te vergade ren in de buitendorpen. Op gebied van regiovorming vindt het CDA het verstandiger om als eiland met de neus vooraan te staan. „We moeten steeds duidelijk maken dat we een eigen positie hebben als eiland. Hogere overheden en andere gemeenten in de regio zullen hier be grip voor moeten hebben. Vandaar dat we beter van begin af aan bij za ken betrokken kunnen zijn dan ons afkerig houden." Het CDA wil de enigszins ingedutte Werkgroep Verslaving nieuw leven in blazen. „Zeker gezien de alarmerende cijfers die onlangs bekend werden gemaakt door de GGD", aldus Eelman. Meer Telekom De automobiliteit terugdringen wil de partij bereiken door een goed fiets en wandelpadennet te bieden en het openbaar vervoer te stimuleren. „Daar rekenen we de Telekom-taxi ook toe, want dat vinden we een uit stekend initiatief dat als voorbeeld voor heel Nederland dient." Het CDA moet niets hebben van harmonisatie van het Texelse veertarief. Nel Eel man: „Omdat er nog steeds veel ge harrewar over is, denken we erover een beleidsbeslisser van onze partij uit de Tweede Kamer naar Texel te halen en het onderwerp nog eens haarfijn vanuit ons oogpunt uit te leggen." Op één lijn Op het gebied van toerisme lijkt het CDA op één lijn te zitten met het huidige collegestandpunt. Beide wil len vasthouden aan een maximum van 45.000 slaapplaatsen, in plaats van 47.000. Groen Links is hierin nóg stelliger, zo bleek vorige week op een partijbijeenkomst. Het CDA Kees Hin. Nel Pijlman. Nel Eelman en Jan Koolhof houden de valg van het CDA hoog. houdt een slag om de arm met de zinsnede „voorlopig niet uitgeven". De partij vindt dat de toeristische sector niet op haar lauweren mag rusten. „Er moet actief aan kwali teitsverbetering worden gedaan. En wat betreft die appartementen in boeren bedrijven, dat kan nog wor den meegenomen in het bestem mingsplan buitengebied, zodat geen artikel 19 procedures hoeven te wor den gevoerd." Natuurbehoud en de vervuiler betaalt zijn thema's die het CDA aanspreken. Maar de partij vindt niet dat Texel vooraan hoeft te lopen ten aanzien van de milieurichtlijnen van de hoge re overheden. Nel Eelman: „Landelijke regels geven een gemiddelde voor het hele land. Maar Texel blijft na tuurlijk een uitzonderingspositie inne men." Om de woningnood tegen te gaan wil het CDA meer bouwmogelijkhe den in de Texelse dorpen, als het maar geen hoogbouw is. (Foto Tessa de Graait) Wat betreft het financiële beleid van de gemeente wil het CDA dat de plaatselijke belastingen niet meer stij gen dan trendmatig. „Daarnaast moeten gemeentelijke eigendommen zoals openbaar groen aan particulie ren worden verkocht", aldus de lijstaanvoerster, die tevens wil laten uitzoeken of sportverenigingen hun velden zelf willen beheren tegen een bepaalde vergoeding. VERVOLG VAN PAGINA 1 ;hten dat als wij ermee stoppen, plaatsen weer door Texelaars den ingevuld." En zo gaan er dus lijk weer twee arbeidsplaatsen het eiland verloren, meeste werkgelegenheid is ver- nen op de administatie. Nog niet ang geleden werkten daar nog mensen. Twee medewerkers (van één in de vut ging) zijn dit jaar opt en niet vervangen. Van de ige twee heeft medewerkster Ka- rtoerbeek-Veltman met ingang morgen een baan bij Rijkswa- ïaat. Secretaris Luc Flisijn, die enige tijd wegens ziekte uit de atie is, zal gebruikmaken van de htgeld-regeling. et waterschap is tevoren reke- gehouden met de aanstaande Opengevallen plaatsen werden meer ingevuld. Dijkgraaf Dijt: )r de andere medewerkers bete- le dat een zwaardere belasting, indien moesten sommigen zich al !e nieuwe situatie voorbereiden, de bestuursleden hebben zich moeten inspannen. Voor Uursvergaderingen zaten we veel aan de vaste wal." Bestuur n Texelse waterschapsbestuur- krijgen zitting in het overgangs uur van Hollands Kroon. Ook de andere waterschappen vaardi- zeven personen af. Vanavond, tij de vergadering in de raadszaal het gemeentehuis, vindt de be- ming van de Texelse leden plaats, de hoofdingelanden worden twee ir tsvervangers gekozen, ngrijkste taak voor het over- jsbestuur is het voorbereiden van 3 iezingen. Doel is een nieuw uur van 29 leden te formeren, zal daarin met slechts zes per- ;n zijrv vertegenwoordigd. Volgens itaand dijkgraaf Steltenpool wordt jelijk een zevende zetel door een et eiland gevestigde instantie be- ..Toen de gemeente besloot de we gen van het waterschap over te ne men, was dat voor mij een buitengewoon grote teleurstelling." Volgens dijkgraaf Jacques Dijt vorm de dit besluit van het gemeente bestuur het begin van het einde voor het Waterschap Texel. De gemeente besloot tot overname omdat dat financieel gunstig was in het kader van de Wet Uitkering We gen, een regeling die per 1 januari 1993 werd afgeschaft. Door de over dracht van het weg- en bermbeheer verviel voor het waterschap een deel van de basis. „Onze drie taken - wegbeheer, dijkbeheer en waterbe heersing- sloten mooi op elkaar aan. We hadden de vrijheid om mensen en machines in te zetten waar dat nodig was. Door het wegvallen van één van de drie hoofdtaken klopte de organisatie niet meer. Ook drukten de kosten zwaarder, omdat de over head in stand bleef en de papierwin kel toenam door de nieuwe Waterschapswet. De polderlasten zouden al snel boven de f200,- zijn gekomen en dat konden we, zeker ten opzichte van de agrariërs, niet maken." Voor het waterschapsbestuur was de overdracht van de wegen de directe aanleiding om met waterschap De Aangedijkte Landen/Wieringen en heemraadschap Wieringermeer te gaan praten. „Die waren al in ge sprek over samenwerking. Toen heb ben we onze voelhorens maar uitgestoken richting eventuele toe komstige fusiepartners. Of met ande re woorden: we stelden het rampenscenario in werking." De provincie drong vervolgens aan op een fusie tussen de drie. Eerst (eind vorig jaar) ketste de fusie af, maar de provincie stelde zich toen hard op en dwong de samenwerking af. „Maar", stelt Dijt, „als we niet zelf de eerste stap hadden gezet, zou het Water schap Texel nooit door de provincie bij de fusie zijn betrokken." Verlies van werkgelegenheid was voor het waterschapsbestuur geen argument om van fusiebesprekingen af te zien. „Onze plicht is om de diensten te verrichten tegen zo laag mogelijke kosten. Het is natuurlijk wel sneu als je ziet hoeveel ar beidsplaatsen nu van het eiland ver dwijnen." Nu de fusie bijna een feit is, koestert Dijt geen wrok meer jegens de ge meente. „Het gevoel van teleurstel ling heeft plaatsgemaakt voor voldoening over het slagen van de fusievoorbereiding. We zijn er klaar voor en verwachten er veel van." zet. Deze „kwaliteitszetel" is bestemd voor een terreinbeherende organisatie zoals Staatsbosbeheer. Steltenpool zegt dat de fusie op schema ligt. „Provinciale Staten zijn onlangs akkoord gegaan met het voorstel, de 'Voordracht 66'. Het besluit is 23 november doorgezonden naar het ministerie van Verkeer en Waterstaat. De goedkeuringsprocedu re kan nu worden afgerond, zodat de fusie per 1 januari een feit zal zijn." Steltenpools eigen waterschap zette vrijdag, tijdens de laatste afzonderlij ke vergadering, als eerste van de drie deelnemers de stap. Als het goed is, volgt vanavond het Waterschap Texel. Dijkgraaf Dijt ver wacht geen bijzonder afscheid. Af gesproken is dat bestuur en medewerkers in december in besloten kring bijeenkomen. Tevens zal komen de maand een afsluitende avond wor den belegd voor alle betrokkenen bij de dijkwacht, die na 1 januari onder hoede van US valt. I M ADVERTENTIE De spaarlamp, een makkelijke manier van geld besparen. nv PEN energiebedrijf noord-holland Voor 1994 zal de waterschaps omslag waarschijnlijk lager uitvallen dan dit jaar. Vanavond wordt over dit voorstel van het dagelijks bestuur van het Waterschap Texel gestemd. Belangrijkste oorzaak is de overname van de dijken door Uitwaterende Sluizen, waardoor de kosten voor het waterschap met ƒ279.000,- da len. Het voorgestelde tarief voor onge bouwde percelen bedraagt 7152,16. Gebouwd wordt aangeslagen voor 72,01 per 73.000,-. Vorig jaar was (toen als gevolg van de overdracht van wegen naar de gemeente) ook al sprake van verlaging van de polder lasten. Bij de berekening is geen re- Begeleid Wonen op Texel (BWT) is op zoek naar vrijwilligers die mee willen helpen bij het organiseren van groepsactiviteiten. De evenementen zijn bedoeld voor mensen die graag zelfstandig wonen, maar daar wat steun bij nodighebben. In de jeugdruimte van d'Ouwe Ulo is elke vrijdag van 17.00tot 19.30 uur soos en eetcafé een groepsbijeen komst. Behalve deelnemers aan BWT komen er vrienden en bekenden eneen aantal bewoners van gezins vervangend tehuis De Texelse Reede. Zo'n vijftien personen doen spelletjes, drinken eenkop koffie en eten geza menlijk. Hiervoor zijn vrijwilligersno- dig die regelmatig willen koken. Ook achter de bar zijn mensen nodig en voor het doen van spelletjes, mee gaan met uitstapjes of om wat indivi duele aandacht aan de deelnemers te schenken zijn dringend mensen no dig. Ook voor de kookgroep zijn vrij willigers nodig. In vakantieperiode zijn er geen activiteiten. Voor informatie kan men terecht bij March Heijnen, tel. 14852. Op donderdag is ze be reikbaar in d'Ouwe Ulo (tel. 14185). kening gehouden met de tarieven van de twee fusiepartners De Aangedijkte Landen/Wieringen en Wieringermeer. Voor het nieuwe waterschap Hol lands Kroon is 1994 dan ook een overgangsjaar. In 1995 vindt een ver evening plaats. Bovendien komen er dan twee categorieën belastingbeta lers bij: pachters en ingezetenen. Bei de groepen krijgen ook zetels in het nieuw te formeren bestuur van Hol lands Kroon. De zes Texelse zetels zullen als volgt verdeeld zijn: drie on gebouwd (van wie één als lid van het dagelijks bestuur), één gebouwd, één pachter en één ingezetene. Eventueel gaat nog een zetel naar een Texelse terreinbeherende instantie. De leden van judoclub Shima beleef den zaterdag een bijzonder toernooi. Het betrof niet alleen het clubkampi oenschap, maar bovendien de eerste van vier wedstrijden in het kader van het Shima-Vanentoernooi. Helaas heerste ook onder de judoka's een griep-epidemie, maar de gezond ge bleven dertig maakte er een mooie wedstrijd van. Tijdens het Shima-Vanentoernooi pro beren de deelnemers elke wedstrijd zoveel mogelijk punten te behalen. De resultaten van de afzonderlijke wedstrijden worden bij elkaar opge teld. Op die manier kan een judoka een gekleurde vaan verdienen, in de volgorde van het KYU- gradensysteem. Een witte vaan is de laagste. De superkampioenen -zij die vier wedstrijden op rij weten te winnen- ontvangen uiteindelijk een zwarte vaan. Vooral de partijen van de wat meer gevorderde judoka's waren zaterdag boeiend om te zien. Met name Kora Sluyter veroverde via een aantal Ippon-partijen op bekwame wijze een eerste plaats. In een andere poule voor gevorderden was het een span nende strijd tussen Michael Berndsen en Mihai Polekov. Na een spannende onderlinge tweestrijd legde Mihai beslag op de eerste plaats. Mark Westerlaken liet in de beslissende en spannende partij tegen Kees Zoetelief zien dat techniek en een grote inzet soms belangrijker zijn dan gewicht en kracht. Na een voor Mark hopeloos lijkende achterstand werd Kees op de valreep met een fraaie overname techniek, gevolgd door een houd greep, verslagen. De jongste judoka's hebben nog wei- ning techniek, maar dit werd vol doende gecompenseerd door onbevangenheid en enthousiasme. Deskundigen zien in deze categorie judoka's een mooie toekomst voor met name Sjoerd Ruarus en Ralp Mattner. In de verschillende poules werden verder eerste plaatsen behaald door Jolien Huberts, Jermaine Huisman, Jan van Wijk en Willem Duinker. De prijzen werden uitgereikt door twee Zwarte Pieten. Met een poederblusser die hij bij zich had, wist Theo Boersen van de Schorrenweg vrijdagmiddag een brandje te blussen dat was ontstaan in zijn kraan. Door oververhitting van een uitlaat was isolatiemateriaal ont brand. Hij reed op dat moment op de Laagwaalderweg. Dichte mist leverde geen belemmering voor de brand weer, die echter niet meer hoefde te blussen. Volkssterrenwacht De Jager houdt donderdag 20.00 uur in EcoMare een dia-presentatie met als titel: „Naar de grenzen van het heelal". Als het weer het toelaat worden echter in plaats hiervan waarnemingen gedaan door de telescoop. Het is voorlopig één van de laatste keren dat de rin gen van Saturnus met eigen ogen kunnen worden waargenomen. De entree bedraagt f 5,-. VERVOLG VAN PAGINA 1 ditionele mientboerderij dankt de naam aan de strubbeling tussen drie ongetrouwde broers die wedijverden om de hand van de huishoudster. Behalve dat het nieuwe deel landelij ke van stijl is, met kleine raampjes, een hoge kap, een lage muur en stal deuren, wordt het uit traditioneel bouwmateriaal opgetrokken zoals oude dakpannen en een sporenkap van ronde stammen. Het voorschot is van hout, de muren grotendeels van boerenklinkers. Het nieuwe gedeelte is net zo hoog als het oude. De welstandscommissie heeft zich er volgens de architect positief over uit gelaten. Het hotel herbergt veertien kamers (28 bedden). „We willen alles klein schalig houden. Gezellig en sfeervol, waarbij de kamers met hemelbedden worden ingericht", wijst Keijser naar een collage van De Worsteltent- nieuwe stijl die de beroepsfotograaf heeft samengesteld. Hij is vastbeslo ten zijn Amsterdamse studio op te geven voor de nieuwe uitdaging. „Mijn familie werkte vroeger in een restaurant", verklaart hij zijn affiniteit met de horecabranche. Ook partner Rika ziet het helemaal zitten. „We ne men een flink risico, maar hebben het er graag voor over. Het is voor ons nu of nooit. We doen het niet uit winstbejag, maar meer omdat we op een leuke manier een boterham wil len verdienen." Discussie Beiden realiseren zich dat het stich ten van een hotel gezien de discussie over toeristische uitbreidingen geen gejuich zal oproepen bij de plaatelijke oveheid. De gemeente beslist naar verwachting in januari over de bouw vergunning. De ondernemers zijn redelijk opti mistisch. „Het bestemmingsplan biedt de ruimte, er hoeft geen artikel 19-procedure te worden gevoerd en ons plan doet geen afbreuk aan het monument. Bovendien levert het een stuk jaarrond werkgelegenheid en een goede aanvulling op wat er al is op het eiland." De kritiek die Menno Stam vorige week uitte in „Wat ik zeggen wou..." („Jammer dat er nog mensen zijn die karakteristieke plekjes op Texel om zeep willen helpen met legbatterijen voor toeristen.") vinden de twee initi atiefnemers op z'n zachtst gezegd ongenuanceerd. „Er zijn op het eiland misschien voorbeelden waarvoor dit geldt en het is prima als daarop kri tiek is. Door de kleinschaligheid en behoud van het historische en sfeer volle karakter van De Worsteltent, gaat Stams vergelijking hier beslist niet op." Mocht de nieuwbouw géén medewerking krijgen, kopen ze de Worsteltent toch. „Wonen willen we er sowieso, want we zijn gek van de plek." Als alles volgens plan verloopt zal de bouw worden gegund aan een Texel se aannemer die ervaring heeft met het opknappen van monumentale panden. Na de verbouwing van zijn woonboerderij Veldheim beschikt Keij ser zelf ook over voldoende kennis om een steentje bij te dragen. Hij hoopt in mei de eerste gasten te kunnen ontvangen. t" !i "Ihhêi- r - >/-V Vj.vV Ut Het nog te bouwen hotel bij De Worsteltent krijgt een landelijke uitstraling.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5