Collectie EcoMare ïelemaal op de schop feel plezier hebben, <naar ook hard werken Sport nquete leverde tips voor verbetering Spaarlamp in kadoverpakking heaterweekend voor jongeren: JÊ-TL TEXELSE g COURANT pvallende score oor Gea de Ridder Texel bekert verder na verdiende winst Afvaltoernooi volleybal Veel animo voor Sint Nicolaasrit Uitslagen zaalvoetbal G-team speelt tegen overkantse collega's Qetbalprogramma Programma zaalvoetbal n in tientallen ballonnen verpakte ssica zit bewegingsloos op het to- el. Ze speelt de koningin in het to- elstuk „Norath". Om haar heen n de overige acteurs en actrices uk bezig met de opbouw van het cor. „ledereen die in zilver rond- opt, moet nog worden gesch okt." „Ik heb pijn in mijn buik." gebruikelijke bedrijvigheid en ner- siteit voor de aanvang van een uit ering. Het is zondagmiddag drie Over een uur vindt de voorstel- g plaats van „Norath". Het to- elstuk is het resultaat van een lekend hard werken. gentien jongeren in de leeftijd van aalf tot vijftien jaar en vier begelei- rs hebben zich in dorpshuis De ildhoorn beziggehouden met allerlei imen van theatermaken. Initiatief aster Anneke Berghuis, dramado- ite: „De kinderen hebben zich irkelijk uit de naad gewerkt. Het is ontzettend leuk geweest. Er is en wanklank gevallen." Oorspron- ijk zouden er 28 kinderen mee- en, maar de griep sloeg verwacht toe. Ook muziekdocente tty Bakker moest zaterdagavond odgedwongen afhaken. Zelf bedenken theaterweekend, georganiseerd jr de Welzijsstichting, duurde van dagavond tot en met zondagmid- Geslapen werd in kampeerboer- ij De Stolp, De opzet was om een Bkend lang bezig te zijn met to- DINSDAG 30 NOVEMBER 1993 neel, muziek, décors en rekwisieten maken. Alles zelf bedacht en uitge voerd, onder deskundige leiding van Anneke Berghuis, Betty Bakker, Jan Kuhne en Rob Valkenburg. Anneke Berghuis: „Belangrijker dan het uitein delijke resultaat -de uitvoering van het stuk- is de beleving. Samen een weekend lang intensief bezig zijn met de verschillende vormen van theater maken." Het eindresultaat mocht er zijn. Een prachtig décor en schitterend uitge doste acteurs en actrices. Een orkest, bestaande uit blazers, een drummer en bespeler van een synthesizer, zorgde voor de muzikale ondersteu ning. Het verhaal draait om Norath, een reeds lang doodgewaande koning van de holbewoners. Deze figuur dient als levenselixer voor de koningin van een ander volk. De holbewoners komen hier achter en willen hun koning be vrijden. Als zij ontdekken dat de Po- tofarius -een grote plant met stekels- de levensreddende taak van Norath kan overnemen, gaan zij op zoek naar deze plant. De aktie lukt. Door de koningin te doorboren met de ste kels, dat wil zeggen dat de tientallen ballonnen die haar omhullen worden lekgeprikt, krijgt zij zoveel van de le vensreddende stof binnen, dat zij zelfstandig verder kan leven. De acteurs en actrices speelden zeer geconcentreerd. Opvallend waren de mooie, gestileerde bewegingsvormen van het „zilveren volk". Het to neelstuk, dat ruim een half uur duur de, boeide van het eerste tot het laatste moment, niet in de laatste plaats door de inbreng van het or kestje, dat de akties op het toneel een extra dimensie gaf. Ruud Nooy (Foto March Heijnen) ar liefst 144 punten 3 winst- nten) werden zondag door Gea de jder behaald met haar pony Billy, startte in de klasse B dressuur tij- ns een wedstrijd in manege enburg. Je ochtenduren werd gejureerd or C. Visser. Hij deelde enkele nstpunten uit, maar toonde zich nder gul dan zijn collega Brinkman, in de middag de proeven beoor- ilde. Brinkman is één van de wei- e juryleden die zowel achten als iën durft te geven, waardoor goe- proeven ook echt worden beloond slechte verrichtingen duidelijk worden afgestraft. Met name rust, regelmaat en goed recht richten wer den door deze deskundige man ge waardeerd, wat in de M1 klasse paarden 137 punten 2 winstpun ten) opleverde voor Annemarie van der Linde met Goldboy en in de L2 pony's 135 punten voor Kirsten Zoe telief met Glothilde. De volgende wedstrijd in de manege is op 26 en 27 december. Dit is de jaarlijkse strijd om de Kerstbokaal, waaraan ook niet-leden van de Wad- denruiters en Kleppertjes mogen meedoen. Nieuw dit jaar is een kur op muziek voor individuele ruiters en/of groepen op alle niveau's. Meer informatie of aanmelding bij Peter Dros in de manege. Uitslagen B dressuur pony's; 1. Jessica Hoep met Fury (120+ pnt. 1 w.p.); Gea de Rid der met Billy (120 pnt. 1 w.p.); 2e proef; 1 Gea de Ridder met Billy (144 pnt. 3 w.p.); Jessica Hoep met Fury (128 pnt. 1 w.p.), Marleen Bakker met Valko (120 pnt. 1 w.p,); L1 dressuur pony's: 1 Nelleke Knip- scheer met Anna Maria (124 pnt 1 w.p.); 2 Kirsten Zoetelief met Glothilde (123 pnt. 1 w.p.). Diana Kooiman met Tessa (120 pnt. 1 w.p.); L2 dressuur pony's: 1 Marcus Kuip met Wibo (111 pnt 2e proef: 1. Kirsten Zoetelief met Glothilde (135 pnt. 2 w.p Ml dressuur pony's: 1 Diana Kuip met Arco (122 pnt. 1 w.p.); B dressuur paarden 1. Dyantha van Vught met Erosa (126 pnt. 1 w.p.), 2e proef: 1 Dyantha van Vught met Er osa (117 pnt.). L1 dressuur paarden: 1. Vera Blom met Hannelou (124 pnt. 1 w.p.); Ria Bakker met Esmee (120 pnt. 1 w.p), Ria Dumker met Ekamora (120 pnt. 1 w.p.); L2 dressuur paarden: 1 Vera Blom met Graceful (109 pnt. 2e proef: 1. Vera Blom met Graceful (108 pnt.) M1 dressuur paarden 1. Annemarie v.d. Linde met Goldboy(137 pnt. 2 w.p Marjon v.d. Feen met Albert (121 pnt 1 w.p.) Ook de tweede ronde om de Noord- Hollandse zaalvoetbalbeker heeft het team van Texel overleefd. Tegenstan der d'Olde Smidse werd met ruim verschil verslagen. In de hoofdklasse was eindelijk weer winst voor Le Berry. Casino kon wederom niet win nen. Dit keer was Jelleboog te sterk. In een aantrekkelijke wedstrijd werd d'Olde Smidse uit Schagen versla gen. Dat zag er in het begin niet naar uit. Texel kwam al spoedig op een achterstand van twee doelpun ten. De achterhoede van Texel, inclu sief gelegenheidskeeper Bernhard Ipenburg, was onzeker en greep niet altijd bijtijds in. De voorsprong van de technisch betere tegenstander was dan ook verdiend. Het zag er lang niet naar uit dat d' Olde Smidse eenvoudig zou winnen. Een schitterende goal van Gerko van Putten zorgde voor aansluiting, waar na Texel beter ging spelen. Over en weer kwamen kansen waaruit driftig werd gescoord. In het laatste kwar tier was Texel als team beter en kon toen ook doordrukken. Henk Knol groeide in de wedstrijd en schoot maar liefst driemaal raak. Ook Gerko van Putten liet zich niet onbetuigd met twee doelpunten. Verder scoor den Martin Land en Wim van Veen ieder éénmaal. Jonge teams Le Berry speelde in de hoofdklasse een aardig spannende partij tegen Plus Klus. De beide nog jonge teams waren aan elkaar gewaagd, maar kwalitatief was Le Berry beter. De winst voor de laatste was verdiend. Oosterend en Klif gaven elkaar goed partij. De meest gelukkige won en dat was Oosterend. Casino wordt zo langzamerhand moedeloos van alle nederlagen. In de wedstrijd tegen Jel leboog was Casino duidelijk de min dere. Jelleboog is na de komst van Paul van Exel veel gevaarlijker gewor den in de aanval. De soms solistische acties van Van Exel waren ook nu weer goed voor drie doelpunten. In de eerste klasse eindelijk weer winst voor Rab. Tegenstander Oosterend 3 speelde ook dit keer met invallers en gaf de winst uit handen. In de twee de klasse werd de topper tussen Oosterend 4 en De Koog 4 gespeeld. De Koog 4 had Arnold Kaercher in de ploeg die ondanks strenge bewaking toch nog driemaal het net trof. Bij Oosterend zijn meer spelers die kun nen scoren. Jan de Vries met zijn be faamde afstandschoten passeerde doelman Hans Strik tweemaal. Mar tin Huizinga en Robert van Dijk maakten het viertal vol en zorgden voor een verdiende overwinning van Oosterend 4. coach Henk Jan Klok van De Koog was het niet eens met de gang van zaken en maakte dat iets te uitbundig kenbaar. Hij werd door de scheidsrechter naar de tribu ne verwezen. In de derde klasse viel de eerste nederlaag van Oosterend 6. Hier was het De Koog 5 dat aan het langste eind trok. Gempo versloeg Mantje 3 mede dankzij twee doel punten van de altijd gevaarlijke spits Onno Werkman. Vrijdag de absolute topper Texel-Jelleboog. Deze thriller begint om 20.00 uur. Donderdag zal een oefenwedstrijd voor de B- juniorenselectie plaatsvinden. Op de dinsdagavonden 14 en 21 de cember wordt door de wedstrijdlei ding van de eilandcompetitie volleybal een afvaltoernooi gehouden. In tegenstelling tot voorgaande jaren worden de teams niet gemixed en dienen de teams zich zelf aan te mel den bij de wedstrijdleiding. Afhanke lijk van het aantal aanmeldingen worden de teams naar sterkte inge deeld in twee of drie poules. Opge ven kan bij Annemiek Boon, tel. 27182 of dinsdagavond bij de wedstrijdleiding. Alle aanmeldingen dienen uiterlijk zaterdag 4 december binnen te zijn. Zondagmiddag 28 november is de jaarlijkse Snt Nicolaasrit van de MAB-club verreden. Er was een overweldigende opkomst van 150 volwassenen en 100 kinderen, die tensamen 65 equipes vormden. Gestart werd om 14.00 uur bij de VTB en de rit voerde de rijders via de Dennen, door De Westen over het Hogeberg-gebied naar het eindpunt in de Wielewaal. Onderweg moesten de rijders 13 vragen beantwoorden die betrekking hadden op St. Nicolaas, tevens moesten er Pieten, mijters en klompen worden geteld. De MAB- organisatie was zeer verguld met de hoge opkomst en maakt hieruit op dat ook de puzzelritten zich weer tot een grotere publiekstrekker mogen rekenen. De prijzen werden uitgereikt door onze goed Heiligman. Uitslagen Rituitslag: 9 1. Anne de Vries, 8 pnt.; 2. Bert Barhorst, 8 pnt; 3. Gerko Praamstra, 8 pnt; 4. Dirk Kooiman, 9 pnt; 5. Lia Kuip, 10 pnt; mij ters: 1 Familie Hm; 2. Piet Grisnigt; 3. Fam. Eelman; 4. Mare Schraag; 5. Erik de Graaf; Vragen; 1 Corine Plaatsman; 2. Cees Bremer; 3. Leny Boersen; 4. Koos Bremer, 5. Anne de Vries. Noordholland beker- Texel-D'Olde Smidse 7-4; Hoofdklasse: Le Berry-Plus Klus 4-2; Oosterend-Klif 2-1; Jelleboog-Casino 6-3; 1e klasse: Rab-Oosterend 3 3-2, Jelleboog 2-Jelleboog 3 onbekend; 2e klasse: Casino 4-Rab 2 4-5, De Koog 4-Texel 3 9-3; Casino 3-Texel 4 0-6; Nioz-Mantje 2 7-1; De Krim 3-Oosterend 5 1-6; Oosterend 4-De Koog 4 4-3, 3e klasse: De Koog 6-ZDH 2-13; Ooster end 6-De Koog 5 2-3; Gempo-Mantje 4-3; Ju nioren De Koog-Texel 2-11. Het zaalvoetbalteam De Koog 6 ont moet zaterdag in sporthal Ons Ge noegen twee G-teams van de overkant. De eerste wedstrijd, tegen een team van gezinsvervangende boerderij De Klompenhoeve uit Eg- mond a.d.Hoef, begint om 14.45 uur. De Egmonders hebben een vrij sterk team, dat in de Noordhollandse com petitie voor G-teams uitkomt in de A3-klasse. Volgens woordvoerder Theo Franchimon betreft het een vrij sterk team, zodat het voor de Texelse zaalvoetballers een goede test is. Voor de gelegenheid is De Koog 6 gesplitst in twee selecties, A en B. Texel B speelt de eerste wedstrijd. Na een uur, om 15.45 uur, komt het sterkere Texel A in actie. Hun tegen stander is De Oosterzij, bestaand uit medewerkers van een sociale werk plaats in Heerhugowaard. De Ooster zij komt uit in de regionale A1-klasse. De Texelaars kunnen de borst dus natmaken. In de eilandcompetitie heeft De Koog 6 nog niet weten te winnen, maar Franchimon is zeker rriet ontevreden. „In Noordholland zijn wij het enige team dat aan een normale competitie meedoet. In het begin verloren we telkens dik, uitslagen van 9-3 en zo, maar tegen Gempo ging het heel goed (6-4) en laatst had de kampi oen van vorig jaar Klif 4 grote moeite met ons. Meestal staan we bij de rust met 5-0 achter, maar tegen hen was het maar 2-1. Na de pauze hing er een sensatie in de lucht, want we scoorden zelfs 2-2. Helaas schoten ze er in de laatste tien minuten nog vijf in." collectie in EcoMare over natuur, cultuur en historie van iel wordt totaal vernieuwd. De tentoonstelling zal in fasen irden aangepast aan de jongste inzichten op het gebied van ektieve voorlichting, waarbij rekening wordt gehouden met en aanmerkingen die door het publiek zijn gemaakt. eerste fase bestaat uit het inrich- van de zaal die tot dusver voor lerwijsdoeleinden werd gebruikt. 1 april a.s. zal hier een show aien onder het motto „De dro mde dijk". onderwerp is energie. Met de fige beel- en geluidseffecten dt in een kwartier uitgelegd hoe vogels met energie omgaan, waarna een vergelijking wordt getrokken met het menselijk energiegebruik. De zaal is voor dit doel beschikbaar gekomen sinds de ingebruikneming van het veldwerkcentrum. De komende jaren wordt telkens een ander onderdeel van de overige col- erdag 4 december: 'Oren: «aard B1-Tex. Boys B1 14.30 u. ier B2-Texel B1 14.30 u. iterend B1-Vios(W| B1 13.30 u. slW) C1-Texel C1 13.30 u. C2-De Koog C1 13.00 u. el C2-Schagen C2 13.30 u. Texel 2-WGW 3 14.00 u. De Koog 2-Kaagvogels 2 12.00 u. Oudesluls 2-Texel 3 11.00 u. Con Zelo 4-Tex. Boys 3 14.30 u. Junioren: Oosterend Al-Vios(W) Al Winkel A2-Tex. Boys A1 Dames: Tex. Boys-De Rijp 12.00 u. 12.00 u. 14.00 u. ■Hen: D2-Succes D1 W D3-Texel Dl sjes: 11.30 u. 11.15 u. Boys-J. Holland 13.30 u. Pupillencompetitie: :F1-Tex. Boys F1 10.00 u. Koog F1-0'end F1 10.00 u. HF1-Texel F2 10.00 u. E2-Texel E2 11.00 u. !l El-Tex. Boys E1 11.00 u. E1-ZDH El 11.00 u. Boys E2-SVC E1 11.00 u. Koog E1-Texel E3 11.00 u. Dl-Tex. Boys D2 12.00 u. Boys D1-SVC D2 12.00 u. Koog D1-0'end D2 12.00 u. «d Dl vrij kg 5 december: "■Texel 14.30 u. io-ZDH 14.00 u. 'éend-Zeemacht 14.00 u. Boys-Nieuwe Niedorp 14.00 u. Koog-Flevo 14.00 u. Woensdag 1 december: 18.30 u. Texel 2-De Koog (J) 19 20 u. Klif 3-Casino 2 20.15 u. Casino 5-Nioz 21.05 u. Mantje 3-Jelleboog 4 21.55 u. De Koog 5-De Koog 6 Zaaldienst: Oosterend Donderdag 2 december: 18.30 u. Selectie 19.20 u. Gempo-Timmers Bakkerij 20.15 u. Mantje 2-De Koog 4 21.05 u. Klif 4-Casino 5 21.55 u. De Krim 4-Rab Zaaldienst: Rab Vrijdag 3 december: 17.30 u. Klif 2-Texel 2 18.20 u. Oosterend 5-Oosterend 4 19.10 u. Mantje 2-De Krim 3 20.00 u. Texel-Jelleboog 20.55 u. Le Berry-Oosterend 21.45 u. Casino-Mantje 22.35 u. De Krim lectie onder handen genomen. Alles in één keer kan niet omdat anders bezoek aan het centrum onmogelijk zou worden. Het is de meest ingrijpende verande ring sinds de bouw van EcoMare in 1976, toen nog „Natuurrecreatiecen- trum". In de loop der jaren zijn in de bestaande collectie wel telkens kleine veranderingen aangebracht, maar tot een ingrijpende aanpassing is het nooit gekomen. Dat is echter toch wenselijk wil EcoMare als bezoeker scentrum tot de verbeelding blijven spreken. Meer dan nu al het geval is zullen de bezoekers zelf actief kun nen zijn bij het opnemen van de in formatie. Dingen aanraken, apparaten inschakelen en op andere manieren bezig zijn. Enquete Bij het opzetten van de nieuwe col lectie laat EcoMare zich onder meer leiden door de uitkomsten van een enquete, die het afgelopen voorjaar onder de bezoekers en medewerkers is gehouden door studenten van de sectie Andragogiek de Rijksuniversi teit van Groningen. Hun rapport „1018 meningen over een bezoeker scentrum" werd vorige week gepre senteerd. Dat rapport viel vrij positief uit voor EcoMare, maar bracht daar naast toch kritiek aan het licht, waar aan de ontwerpers van de nieuwe collectie wat hebben. Met name de gebleken vraag naar meer „doe"- elementen zullen zij zich aantrekken. Daarnaast zullen tekst en uitleg wor den verbeterd. Ook willen de bezoe kers meer informatie over de natuurprogramma's die door EcoMare worden geboden en wordt gevraagd om meer zitgelegenheid in de diverse zalen. Aanmerkingen werden ook ge maakt op de (on)bereikbaarheid van de diashow voor rolstoelers en de blijkbaar onvoldoende instructie voor de mensen die deze show willen starten. Vergelijking De resultaten van het jongste onder zoek werden vergeleken met de be vindingen van een enquete die in 1988 door doctoraal studente Marjan van der Heide in EcoMare werd ge houden. Zo konden conclusies wor den getrokken inzake de waardering voor de kleinere veranderingen die sindsdien zijn aangebracht en kon een bepaalde ontwikkeling worden afgeleid inzake de opvattingen van het publiek. Ook werd duidelijk in hoeverre de samenstelling van het publiek dat in EcoMare komt, is ver anderd. Bij de op handen zijnde veranderin gen van de collectie wordt geen re kening gehouden met sterk toenemende belangstelling voor het centrum. De afgelopen jaren ontving EcoMare telkens ca 250.000 bezoe kers. Erop rekenend dat het gemeen tebestuur het aantal toeristische bedden op Texel niet verder zal laten groeien, wordt ervan uitgegaan dat in elk geval het aantal mensen dat te gelijkertijd in het centrum aanwezig is, niet zoveel groter zal worden. Eén op de vier bezoekers van EcoMa re is Duitstalig. De Nederlandse be zoekers komen uit het westen en centrum van het land. De drie noor delijke en twee zuidelijke provincies zijn zwak vertegenwoordigd. Onder de volwassenen is de groep tussen 31-40 jaar het grootst, maar sinds het vorige onderzoek is de groep van 41-50 jaar wat sterker geworden. Deze gegevens wijken niet sterk af van wat geldt voor het toeristisch publiek op Texel in het algemeen. Wel valt op dat de bezoekers van EcoMa re een relatief hoge opleiding hebben en dat vier van elke tien Nederlandse bezoekers lid zijn van milieu- of na tuurbeschermingsorganisaties, zoals Natuurmonumenten, Greenpeace en Wereld Natuur Fonds. De naambekendheid van EcoMare is goed. De meeste bezoekers hebben van anderen gehoord van het be staan van dit centrum. Daarnaast scoort Texeltoerist-magazine (gevolgd door VW-kantoor, aanwijsborden en folders) het hoogst als aanleiding om een bezoek te brengen Voor meer dan een kwart van de ondervraagden is het bezoek aan EcoMare geen een malige gebeurtenis. Ruim een zeven de van de geënqueteerden komt minstens eens per jaar. Nog steeds vormen de zeehonden de belangrijkste trekpleister van EcoMa re, maar in vergelijking met 1987 neemt de vogelopvang als bezoekmo- tief toe. De Duitsers voelen zich soms tekort gedaan wat betreft de begeleidende teksten. Zij signaleerden dat Duitse tekst soms helemaal ontbreekt of korter is dan de Nederlandse. Die taalbarrière bleek ook in 1988. De „modale" verblijfsduur van de be zoekers van EcoMare ligt tussen één en twee uur. Ruim een derde van de bezoekers ziet de diashow, vooral de genen die voor EcoMare de tijd nemen. Het duinpark bij EcoMare werd veel beter bezocht dan in 1988 (mogelijk een gevolg van verbeterde bewegwij zering) maar er waren vrij veel klach ten over gebrekkige informatie in dit park, met name onder de Duitsers. Ook bij de zeehonden en vogels wil men meer informatie. Er waren enke le klachten over de verstaanbaarheid van de verzorgers die toelichting ge ven bij het voederen. De draadloos werkende versterkingsinstallatie die daarbij wordt gebruikt, is kennelijk niet toereikend. Het merendeel van de ondervraagden bleek niet te weten dat men zich in EcoMare kan aanmelden voor een ex cursie of natuurprogramma. De onderzoekers (Wietske Huismans, Jeanet van der Laan, Hetty Stevens, H. Beukema-Siebenga en begeleider J.C.Th. Alles) constateren dat EcoMa re op bepaalde momenten capaci teitsproblemen heeft. Bezoekers klagen over wachttijden in de restau ratie, over te grote drukte bij de zee honden en over smerige toiletten. In het hoogseizoen als zich soms 2500 of 3000 mensen in het centrum be vinden, zou het bordje „vol" op de deur moeten. De ondervraagden konden hun oor deel uiten via het multiple choice systeem. Daarnaast konden ze losse suggesties doen voor het verbeteren en aantrekkelijker maken van de ex positie. Dat laatste leverde een mas sa tips op, waarvan een deel zeker voor uitvoering vatbaar is. Velen vroegen om meer mogelijkheden om de mensen (met name de kinderen) zelf iets te laten doen: educatieve spelletjes, proefjes, schriftelijke op drachten uitvoeren, zoekspel, electro- nische apparaten die zelf in werking gesteld kunnen worden. Verder het laten horen van verschillende vogel geluiden en meer films- en diaverto ningen. Die diavertoningen zouden meer variatie moeten brengen dan nu het geval is. Ook werd gepleit voor een meer positieve toon van de boodschap: toeristen niet het gevoel geven dat zij de schuld zijn van de milieuellende. De onderzoekers geven het advies een werkgroepje samen te stellen dat nagaat in hoeverre de suggesties kunnen worden toegepast. I M. ADVERTENTIE De spaarlamp, een makkelijke manier van geld besparen. nv PEN energiebedrijf noord-holland

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 9