Cjrocn 'Zwartrjexels in het er aandeel f600,- voor /ie niet mee wil doen LANGDURIG KOPPEN TELLEN 'j K oöperatie lijkt afdoende bescherming van Teso VERLANG LIJSTJE ftorszel UJim mets Parkstraat 20. Den Burg Port Maar wel een meerderheid nodig van 90% Barendregt vice president-commissaris Hamer als aandenken voor dijkgraaf Dijt Scriptie Marjon biedt nuttige extra informatie VERDER XT uvdït JNummer w Discrimineert gemeente? 2 SR Actie kindertehuis Georgië 3 Wat gaan we speulen? 5 w Minder verhuur Beachpark 5 w Einde Waterschap Texel 7 SR Gabor wijst Hors aan 7 w Diks blij met fabriek 11 T E X E LS E'^COLl RANT kerstgeschenken-folder TEXELS E^COU RANT Rabobank Si TEXEL ijvertenties, abonnementen, etc, Langeveld en de Rooy b.v., Postbus ■30 AA Den Burg. telefoon 02220-62600 Telefax 02220-14111. lie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 02220-62620. ijning dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs f48,50 per half jaar, 35. Geen krant gehad? Bel 02220-62600. Buiten kantooruren bel larger Redactie buiten werktijd Gerard Timmerman, Schoorwal 11, urg. telefoon 02220-14687. RICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10838 VRIJDAG 3 DECEMBER 1993 Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46.9917.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67 34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /48.50 per half jaar; Los 1.35 staat voor een van de meest ingrijpende besluiten in zijn phiedenis. Vrijdagavond 7 januari a.s. zullen de aandeelhou- zich in de Burgemeester De Koning-hal uitspreken over het stel om de naamloze vennootschap om te zetten in een leratie. Daardoor wordt het mogelijk de zeggenschap over sedrijf in Texelse handen te houden en een doelstelling te llhaven, die uitsluitend is gericht op instandhouding van de [dienst en dus niet op het maken van winst die voor wat an- kan worden gebruikt. •ordt een unieke operatie. Niet kwam het in Nederland voor en naamloze vennootschap in nöperatie werd veranderd. De sche, fiscale en andere aspec- ijn dan ook twee jaar lang on- erp geweest van studie, waarbij lijk befaamde specialisten wer- letrokken. Er kwam veel meer jten dan aanvankelijk werd ge- I. Het oorspronkelijke voorne- om de zaak het afgelopen aar rond te krijgen, bleek dan inhaalbaar. „Het is een enorme geweest", aldus directeur Theo lerheide. „Te vergelijken met de lereiding en het besteksklaar ■n van een dubbeldekker". Spannend de operatie zal slagen staat ech- og allerminst vast. De wet jft voor dat in dit geval maar 90% van de aanwezige stern- vóór moet zijn. Naast het aan- >n van zakelijke argumenten om Ie omzetting te besluiten, doet ilkom op onze perspresentatie, ge week lanceerde René Col- 'm Den Helder het ambitieuze voor de bouw van een zeer bungalowpark in het Mars- namelijk Port Poseidon. Deze ïïdmaking dwingt ons van de UL.VT, Uit Liefde Voor Texel, nu plannen publiekelijk te ma- Mijn naam is Geldhof en ik m alle bescheidenheid stellen ik de initiatiefnemer ben van project dat wij vandaag ont- en. In het diepste geheim heb- wij de afgelopen jaren trhandeld met alle belangrijke unties over een zeer bijzonder 'atie-object aan de noord kust van Texel. Een en ander iterst zorgvuldig doorgerekend technische studenten en ook bnanciële aspecten zijn nauw- ig onder de loep genomen. *om is de tijd rijp -zij het wat neld- om ons geweldige en originele idee op tafel te leg- Houd u vast! In de luwte van rosachtige strekdam, die nabij Wrtoren in zee wordt aange- creëren wij zéér, zéér, zéér bungalows, die worden on- 'fibracht in een Middeleeuws H opgetrokken in Arabische Stel u zich dat eens voor... in becte omgeving van de unieke ter, de fantastische Eierlandse *n, de altijd fascinerende 'dzee, enz. Natuurlijk komt er golfbaan, waar anders zou ik ten. Onze superonderneming <n de gehele wereld zijn weer- tet. De prijs per eenheid is één ten gulden. De verkoop is geen teem, want er hebben zich al lende kapitaalkrachtige lief- ters gemeld voor een knus ei- kasteeltje in „Port Monnee"... Horszei even dit: Hè, hè, overmorgen wjk Sinterklaas en dan pas... Teso daarom ook een beroep op de gemeenschapszin en hoopt daarbij op herleving van de mentaliteit die in het begin van deze eeuw leidde tot de oprichting van de „eigen" bootonder neming. „We moeten hier met z'n al len achter staan, omdat het niet alleen goed is voor Teso zelf maar voor Texel als geheel". Afdoende Door de omzetting in een coöperatie wordt een onmiddellijk eind gemaakt aan de huidige „vlucht" van aandelen naar niet-Texelse personen en bedrij ven en is zelfs te verwachten dat veel aandelen die nu in „overkantse" handen zijn, op den duur weer bij Texelaars terecht komen. Dat komt omdat de huidige aandeelhouders automatisch leden worden van de coöperatie. Toetredende leden moe ten op Texel woonachtig zijn. Dispen satie wat dat laatste betreft geldt voor de aandeelhouders die nu al op het vasteland wonen. Die kunnen dus ook lid worden (met de daaraan gekoppelde verplichte deelname in het kapitaal) maar als zij hun aandeel willen overdoen, kan dat alleen aan Texelaars of aan Teso zelf. Ook als het lidmaatschap eindigt bij overlij- De vereisten die gelden bij omzet ting van de naamloze vennoot schap in een coöperatie, hebben Teso en zijn adviseurs geruime tijd bezig gehouden. Het belooft spannend te worden want een betrekkelijk klein aantal aandeel houders en gemachtigden kan de omzetting tegenhouden. Er moe ten twee vergaderingen worden gehouden. De eerste is op maan dag 20 december om 20.00 uur in het Havenrestaurant van 't Horntje. Omdat bij voorbaat vast staat dat daarbij het vereiste „quorum" (tenminste 3/4 van de geplaatste aandelen moet zijn ver tegenwoordigd) niet aanwezig zal zijn, heeft deze bijeenkomst slechts een formeel karakter en zal maar heel kort duren. De tweede vergadering waarin het quorumvereiste niet geldt, wordt gehouden op 7 januari, om 20.00 uur in de Burgemeester De Koning-hal. Op deze bijeenkomst wordt de omzetting een feit als tenminste 90% van de dan verte genwoordigde stemmen vóór is. Het kon wel eens een uurtje of langer gaan duren want alle na men worden afgeroepen. De tegen- en blancostemmers moe ten namelijk worden genoteerd omdat zij geen lid worden van de coöperatie, hun aan het lid maatschap gekoppelde aandeel dus kwijtraken en daarom recht hebben op schadeloosstelling. Een maand na de vergadering kunnen de betrokkenen daarom verzoeken. Het is niet uitgeslo ten dat Teso in financiële proble men komt als erg veel moet worden uitgekeerd. Om die re den gaat de omzetting alleen door als voor niet meer dan 49% van de ingeschreven aan delen aanspraak wordt gemaakt op schadeloosstelling. Het is dus mogelijk dat het aan het slot van de vergadering nog niet di rect vast staat of de omzetting een feit is. Teso rekent op grote belangstel ling voor deze bijeenkomst, uiter aard vooral van de zijde van de mensen die Teso voor Texel wil len behouden en dus vóór het omzettingsvoorstel zullen stemmen. den, kan het aandeel voor f600,- al leen worden overgedaan aan leden van de coöperatie of aan Teso zelf. Verwacht wordt dat daardoor op den duur steeds meer Teso-kapitaal weer in Texelse handen komt. Er is tegelijk ook een tegengestelde stroming want men gaat niet zover dat een Texels Teso-lid dat naar het vasteland ver huist, zijn lidmaatschap en kapitaals deelneming kwijtraakt. Om practische redenen (controleproblemen) kan zo iemand gewoon lid blijven. Nieuwe leden zijn welkom bij Texels Eigen Stoomboot Onderneming Coö peratie U.A., zoals de onderneming straks zal heten. Zij moeten voor één aandeel dat zij minimaal nodig heb ben f600,- betalen. Gelijke aandelen Het onderscheid tussen aandelen van f5,- en f25,- (nominaal) vervalt. Er zijn straks alleen aandelen van vijf gul den. Wie nu een aandeel heeft van f25,- krijgt er vijf van f5,- voor terug. Het zal menige Teso-aanhanger ver driet doen dat de huidige fraaie aan- deelbewijzen waarmee zij jaarlijks naar de aandeelhoudersvergadering komen, straks alleen nog historische waarde hebben. Er komt een bewijs van lidmaatschap voor inplaats, dat er volgens directeur Hoogerheide ook indrukwekkend zal uitzien. Verder verandert er niet zoveel. De bestuursstructuur blijft hetzelfde: een directie die belast is met dagelijkse leiding en vaststelling van algemeen beleid, een raad van commissarissen die toezicht houdt op dat beleid en een ledenvergadering die op dezelfde wijze functioneert als de huidige ver gadering van aandeelhouders. Leden van de coöperatie hebben maar één stem en de financiële participatie per lid is maximaal f2400,-. Winstuitkering Wat wél verandert is de dividendre geling (die thans per jaar niet meer dan 30 cent oplevert per aandeel van f5,- minus dividendbelasting). Er komt winstuitkering. Bij voldoende winst kunnen de coöperatieleden jaarlijks rekenen op f60,- per aandeel ook met aftrek van 25% dividendbelasting. In de Raad van Commissarissen van Teso heeft burgemeester drs. Klaas Barendregt uit Nieuwveen de functie vice president-commissaris gekregen. Als zodanig volgt hij prof. dr. Henk Postma op, die het Teso-bestuur heeft verlaten. Met de laatste klap van de voorzit tershamer kwam dinsdagavond een einde aan het zelfstandige Water schap Texel. Tot zijn verrassing en voldoening mocht dijkgraaf Jacques Dijt de hamer vervolgens als aanden ken mee naar huis nemen. Hij kreeg het vergadergereedschap uit handen van heemraad Henk Flens, die Dijt dankte namens het hele algemeen bestuur. De dijkgraaf toonde zich ge roerd: „Ik ben er erg door getroffen, dit betekent veel voor me. De hamer dateert nog uit de tijd van de Dertig Gemeenschappelijke PoldersMis schien heeft mijn grootvader Jac Dijt, die van 1904 tot 1934 eveneens dijk graaf was, de hamer nog wel gehan teerd. Dat zou het voor mij extra bijzonder maken." In een afscheidstoespraak dankte Dijt de heemraden, hoofdingelanden en waterschapsmedewerkers voor de prettige samenwerking. Hij had lof voor de opstelling van de medewer kers tijdens het fusieproces, toen zij wegens het niet meer invullen van vacatures extra inspanningen hebben moeten leveren. Dijt sprak de hoop uit dat zij zich bij hun nieuwe werk gevers spoedig zullen thuisvoelen. Speciaal noemde hij Flens en hoofd Uit handen van heemraad Henk Flens rechtsI krijgt dijkgraaf Jac. Dijt de voorzittershamer, die nog dateert uit de tijd van de Dertig Polders. iFoto Tossa do Groain technische dienst Henk Vonk. Met beide heb ik de laatste jaren intensief samengewerkt. Henk Flens was mijn maatje, met wie ik vele malen naar de vaste wal ben getogen om te ver gaderen met de fusiepartners en de provincie. Henk Vonk heeft een zwa re last moeten torsen. Door de nood gedwongen was hij ook loco secretaris-penningmeester en daar naast was hij benoemd tot hoofd technische dienst van Hollands Kroon." Dijt liet zijn licht schijnen over de af gelopen 24 jaar, de periode sinds de oprichting van het Waterschap Texel op 1 januari 1970. Ook dat was het gevolg van een fusie, namelijk van de zes toenmalige Texelse waterschap pen. Dijt, die op 1 januari 1985 Mari- us Roeper als dijkgraaf opvolgde, vond dat in de laatste kwart eeuw veel is bereikt. Hij noemde het op Delta-hoogte brengen van de dijken, het project-Krassekeet („waarvan een groot bemalingsgebied nog dagelijks de vruchten plukt"), de automatise ring van de gemalen en de kantoo rautomatisering. De dijkgraaf dankte de hoofdingelan den voor de vrijheid die ze het bestuur gaven. „Zo konden we de ons toevertrouwde gelden zo efficiënt mogelijk besteden, en hoefden niet alle begrotingsposten in een strak keurslijf te worden geperst. Omdat onze medewerkers van alle markten thuis waren, en bereid zich flexibel op te stellen, konden we met een be trekkelijk klein aantal mensen onze taken zo optimaal en goedkoop mo gelijk uitvoeren. Het Waterschap Texel was een doe-waterschap, en gezien zijn takenpakket en eilandposi tie zou ik haast zeggen een uniek waterschap." Culinaire gezelligheid tijdens een aandeelhoudersvergadering. De leden van de Teso-coöperatie krijgen straks een uitkering uit de winst, die aanmerkelijk hoger Is dan het huidige dividend. Of een buffet na afloop van de jaarlijkse vergadering er dan nog nog af kan, wordt op 7 januari misschien ook duidelijk.... /Archieffoto) Dat is een aardig rendement en het zou menigeen ertoe kunnen brengen om zich als lid aan te melden. De winstvooruitzichten zijn gunstig, zo dat het ernaar uitziet dat Teso de ko mende jaren inderdaad het maximum bedrag moet uitkeren, wat telkens neerkomt op ongeveer negen ton. Stoffelijke behoeften Een van de juridische vraagstukken die zich bij de voorbereiding aandien de was dat volgens de wet een coö peratie tot doel moet hebben „te Lees verder pagina 5 Marjon Hoogerheide, de 25-jange dochter van de Teso-directeur, heeft de afstudeerscriptie die zij maakte in het kader van haar 4-jarige studie Notarieel Recht aan de Vrije Universiteit Amster dam, gewijd aan bescherming sconstructies van vennootschappen. Ze behandelt dit onderwerp in algemene zin, maar geeft speciale aandacht aan het praktijkgeval Teso, wat natuurlijk niet zo toevallig is. Marjon had gekozen voor de rich ting vennootschapsrecht en het zoeken van de N.V. Teso naar een ondernemingsvorm die meer bescherming biedt, had dan ook haar bijzondere interesse. De zestig pagina's tellende scriptie vormt aanvulling en achtergrond van de informatie die Teso zelf geeft bij haar voorstel tot omzet ting in een coöperatie. Daarom is er een flinke partij van gedrukt. Geïnteresseerden kunnen de scriptie ingaand woensdag a.s. gratis afhalen bij een van de bankkantoren in Den Burg, tege lijk met het officiële voorstel tot omzetting en de daarmee ver band houdende statutenwijziging. Ook toezending per post is des gevraagd mogelijk. Hoewel Teso vermeldt dat de inhoud van de scriptie voor rekening is van de schrijfster en dus niet een stand punt vertolkt van de onderne ming, hebben directie en Raad van Commissarissen op de in houd geen aanmerkingen. Ze be schouwen het als een welkome extra informatie voor de aandeel houders die over de omzetting moeten beslissen en voor ande ren die belangstelling hebben voor het onderwerp. I.M. ADVERTENTIE Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een van drogisterij I.M. ADVERTENTIE Abonnementsgeld TEXELSE COURANT machtigingskaart TX.TEi^ei-AAR TESseLWfG S3 IJ9&TK DEN BURo- Om de prijs van het abonnement zo laag mogelijk te houden vra gen wij u de Texelse Courant te machtigen voor het automatisch incasseren van het abonnements geld. Begin december ontvangt u alle informatie. Een gezamenlijke actie van: De Cfreea 'Jtxelt in bel bjrL. en de Rabobank. Aangenaam.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1