Terminale Thuiszorg is )ij iedereen weer anders" BRANDWOND jjVijkverpleegkundige Anneke van den Berg: EERST WATER, DE REST KOMT LATER LANGS DE WEG TTexels l [Wat zeggen wou... NEDERLANDSE BRANDWONDEN STICHTING Vóór! TEXELSE 23 COURANT TESO als coöperatie eale omstandigheden or trimloop AVT TELEFOON 02510 - 29:111 VRIJDAG 10 DECEMBER 1993 \neke van den Berg: ..stervensbegeleiding is voor ledereen iets persoonlijks.... ven en dood, we krijgen er allemaal vroeg of laat mee te ma- n. Wanneer iemand wordt getroffen door een ongeneeslijke ikte, komen naast alle verdrietige emoties tal van praktische rgen aan de orde. eeds vaker willen mensen die ongeneeslijk ziek zijn, de laatste se van hun leven thuis doormaken in plaats van in een zieken- lis of verpleeghuis. Huisartsen, het' Kruiswerk en de Gezinszorg - steeds gerichter bezig met de begeleiding. Ook op Texel is er duidelijke verschuiving van zorg. (Foto March Heijnen) zogenaamde „mantelzorg" (vrij- ligers, familie en vrienden) is een rosbare schakel bij de begeleiding verzorging van de ongeneeslijk ke patiënten. Landelijk verschillen praktische mogelijkheden van de liszorg. neke van den Berg is als wijkver- egkundige werkzaam bij de Stich- g Kruiswerk Kop van prd-Holland op Texel. „De waarde de Terminale Thuiszorg is gigan- h. In je eigen omgeving kunnen rven is iets dat gelukkig de laatste tn steeds meer gebeurt. Elke situa- is weer anders." Kruiswerk is laagdrempelig en ereen kan deze hulp inschakelen, lens een eerste gesprek wordt al- op een rij gezet. Eén van de vra- i is hoeveel mensen er om de rokken patiënt staan. Nachtzorg mantelzorg bestaat meestal uit fa- ie of vrienden. Anneke van den g: „Deze basiszorg is erg belang- een patiënt kan anders meestal thuis worden verzorgd. Het iswerk verleent aanvullende hulp. kunnen maximaal drie keer per l langs komen om de patiënt te pen." sst deze hulp overdag is nachtzorg mogelijk. Dit kan worden gedaan door verpleegkundigen van het Kruis werk of gezinsverzorgers van de Stichting Gezinsverzorging. De verpleegkundige overlegt met de patiënt, arts en verzorgers op welke manier de dagelijkse verzorging moet plaatsvinden. Ze praat met de men sen over hun ziekte en de manier waarop ze daar mee omgaan. „Het is meestal ontzettend moeilijk en ingrij pend. Sommige mensen weten al heel lang dat ze ernstig ziek zijn en dan kan het beter te accepteren zijn. Anderen worden erdoor overvallen. Er kunnen nog jonge kinderen in het ge zin zijn die moeten worden verzorgd. Wij proberen daarin de juiste advie zen te geven en de mensen te steu nen." Volhouden Het is belangrijk dat de betrokkenen over alle informatie beschikken die er is. „De uitdrukking „terminaal" is ei- gelijk vaag, het is niet van te voren te zeggen hoe lang iemand het kan dragen", aldus Anneke van den Berg. Ze benadrukt hoe belangrijk het is dat de verzorgers voldoende rust ne men. „De last moet niet te veel bij één persoon liggen. De patiënt is er niet bij gebaat dat iemand onafgebro ken dag en nacht de wacht houdt. Dat kan geen mens weken of soms maanden volhouden." Het kan nodig zijn dat andere des kundige hulpverlening wordt inge schakeld, bijvoorbeeld Maatschappelijk werk of het Riagg. Alle hulp wordt aangeboden, nóóit opgedrongen. Gedurende een korte of langere pe riode een dierbare verplegen is zwaar en vooral onrustig. Té korte nachten kunnen de verzorgers opbreken. Pro fessionele nachtverpleging (acht uur per nacht) is een apart aspect naast de reguliere hulpverlening. Het ver schilt per ziektekostenverzekeraar hoe lang nachtverpleging wordt vergoed. „Voor nachtverpleging moet de huis arts een verklaring tekenen om aan te tonen dat opname in een zieken huis c.q. verpleeghuis erdoor kan worden voorkomen. De ontlasting van de mantelzorg kan ook als reden worden aangevoerd." Kostbaar Het ziekenfonds Univé vergoedt 8 10 nachten en in speciale gevallen kan verlenging worden aangevraagd. Landelijk lopen deze termijnen nogal uiteen. Op Texel heeft het Kruiswerk meestal te maken met deze 10 nach ten en dat is absoluut niet veel. Voor de hulpverlening is het altijd passen en meten. „Bij de particuliere ziekte- Sectie of serie? In het artikel van Roy Helleman over de bieten transportschepen is een storende fout geslopen. Het woord „sectie- bouw" is abusievelijk vervangen voor „seriebouw" Geen lid. Texel wordt geen lid van de Landelijke Vereniging voor Kleine Kernen. Dit omdat het eiland een heel eigen problematiek heeft en de vereniging voor Texel waarschijnlijk weinig kan betekenen. kosten verzekeraars is het verschil lend, afhankelijk van de polis", aldus Anneke van den Berg, die veel tijd besteedt aan kantoorwerk. „Onze taak is bemiddelen met de verzeke raars en dan komt de term „termi naal" weer aan de orde. Het is moeilijk aan te geven wanneer iemand gaat sterven Wrang daarbij is dat langdurige opname meestal veel duurder is." Rouwproces Het is waardevol om je naaste tot het einde te kunnen verzorgen. Een ziekenhuis is meestal te weinig in gesteld op terminale patiënten. De in tense zorg kan een speciale band scheppen en mensen kunnen dichter tot elkaar komen dan ooit tevoren. Het daaropvolgende rouwproces kan door deze directe zorg beter te dra gen zijn. „Toch is de belasting voor meestal de direct betrokkenen niet iets dat je moet onderschatten. Ik zeg altijd: zorg ook goed voor uzelf. Meestal is er één centrale persoon binnen een familie die extra wordt belast. Jezelf er even van losmaken en weer nieuwe energie opdoen is belangrijk. Gewoon even boodschap pen doen of een wandeling maken kan hernieuwde kracht geven. Je ziet soms dat mensen hun grenzen ver leggen", vertelt Anneke van den Berg. „De tijdsduur is altijd moeilijk in te schatten. Mensen kunnen indrukwekkend sterk zijn. leder sterft zijn eigen dood." Inzet vrijwilligers Binnen het kruiswerk bestaat een vrijwilligersorganisatie. Een aantal van deze mensen kan worden ingezet bij de terminale zorg. Wanneer een si tuatie té complex is mogen deze mensen daarmee echter niet worden belast. Deze vrijwilligers zijn voor de thuiszorg een waardevolle aanvulling. Ze kunnen de familie op verschillende manieren steunen. Op Texel zijn er voldoende mensen die zich daarvoor belangeloos inzetten. „Het klinkt hard, maar we moeten altijd vanuit een bepaald budget werken. Met vrij willigers, de familie én de nachtver pleging kunnen we meestal de situaties goed aan." Het zou het ideaal zijn wanneer men sen een speciaal „verpleeg-verlof" zouden kunnen krijgen, wanneer ze met een dergelijke situatie te maken hebben. Daarover wordt gesproken op hoog niveau, maar tot op heden raken mensen die graag hun dierba ren willen verzorgen nog wel eens in de problemen met hun werkgever. Meestal gaan ze in de ziektewet; met ziek maar ook niet arbeids-géschikt. Het zou rechtvaardiger zijn wanneer er een speciale regeling komt. Wil de Leeuw Het omzetten van een N.V. naar een coöperatievorm van Texel Eigen Stoomboot Onderneming lijkt een re volutionaire stap. Of dat in werkelijk heid zo uitpakt, dient eerst kritisch te worden beschouwd. Als er naast de formele omzetting weinig of niets verandert, is het niet meer dan een manoeuvre om mogelijke invloed op de bedrijfsvoering door (overkantse maar ook Texelse) aandeelhouders af te remmen. Als we de beweegrede nen moeten geloven, als het zou gaan om het Texels Eigen te waar borgen, hebben we er, onder bepaal de voorwaarden, vrede mee dat een omzetting als voorgesteld gaat plaatsvinden. Invloeden van overkantse aandeel houders in de toekomst zijn volgens ons niet uit te sluiten. Immers, ook deze kunnen hun aandeel inruilen voor een lidmaatschap van de coöpe ratie. Zou dat niet het geval zijn, dan is er sprake van discriminatie van een bepaalde groep aandeelhouders en achten wij het niet onmogelijk dat TESO wordt gewezen op juridische tekortkoming. In de praktijk zal dat zo'n vaart niet lopen omdat veel van deze aandeelhouders het niet interes sant vinden lid te zijn van een derge lijke Texelse coöperatie, dus blijven automatisch de Texelaars over. GroenLinks wil aan Texelse aandeel houders het volgende advies meege ven: Door aan het uitbrengen van uw stem een aantal voorwaarden te ver binden, is het mogelijk de dienstbaar heid van de veerverbinding beter af te stemmen op de inwoners van ons eiland. Als eerste: Omdat het moet gaan over behoud van het Texelse karakter van TESO, is het bij omzetting nood zakelijk dat ook de statuten worden aangepast. Een Raad van Commissa rissen zal in de toekomstige structuur niet langer bestaan en dient vervan gen te worden door eenm opnieuw te kiezen coöperatiebestuur Dit bestuur mag wat ons betreft best mensen bevatten die thans in de RvC zitting hebben. We hebben trouwens sterk de indruk dat dit ook de bedoe ling is. Waarom wordt anders in de zelfde krant als waarin het „omzet- tingsverhaal" staat, vermeld dat Ba- rendregt (nota bene sinds kort een „overkantse" burgemeester) benoemd is tot vice-presidentcommissaris. Te tweede: Om de nadruk te leggen op het „Texels Eigen" en om te tonen dat de voornemens om meer voor de Texelaars te doen, serieus zijn, kun nen zaken die in het verleden door de Texelse samenleving zijn aange kaart, nu daadwerkelijk een nieuw le ven worden ingeblazen. Zo kan nu eindelijk de onduidelijkheid over de tariefsharmonisatie voor vrachtvervoer worden weggenomen. In coöperatieverband kan dit voorne men dan zonder meer van de baan. Verder kan TESO laten zien dat ze er wat aan gelegen is de tarieven voor Texelaars omlaag te brengen. GroenLinks pleit overigens al een aantal jaren voor een openbaar vervoers-status voor TESO, met daar aan gekoppeld het gebruik van de re guliere strippenkaart voor personen. In dat verband is er ook de Groen- Linkse uitspraak dat, gezien de vaa- rafstand van 4 km, twee strippen (één strip per overtocht plus ba sisstrip) voldoende moeten zijn. On derhandelingen hierover met de provinciale en rijksoverheid, ter ver krijging van mogelijke subsidies, die nen op korte termijn te worden begonnen. Ten derde: In het belang van de leef baarheid op ons eiland en om de thans in gebruik zijnde vaarroutes te kunnen blijven handhaven (bij toena me zal in de toekomst Balgzand de uitwijkoptie worden), dient een ont moedigingsbeleid te worden ingezet om de stroom overkantse auto's in te dammen. Met bovenstaande maatregelen kan het volgende worden bereikt; - De tariefsharmonisatie vrachtver keer is van de baan; - De Texelse tarieven worden lager; - De huidige vaarafstand blijft ge handhaafd; - Het aantal toeristische auto's op Texel vermindert. Wanneer TESO binnen de nieuwe structuur deze doelstellingen gaat hanteren en er bij de oprichting van de coöperatie intentieverklaringen in deze richting over tafel komen, on dersteunen we het initiatief tot om vorming en kan wat GroenLinks Texel betreft het licht op groen! Theo van den Berg, Voorzitter afdeling Texel van GroenLinks. Ier ideale omstandigheden werd dag in De Dennen de tweede iloop van de Atletiekvereniging ouden. Bij de jeugd liet Maarten ;ger van zich spreken met de He tijd van 5.22 min. over 1.3 km. ede werd Gijs Waverijn die zijn van de vorige keer met 8 sec. leterde naar 5.40 min. Ook Ronny ter met 16 sec. (5.50 min.), Robin terhof met 20 sec. (5.56 min.) en y v.d. Ploeg met 12 sec. (6.52 I verbeterden hun tijd. Wouter ger werd zesde in 6.53 min. en ion Noorlander zevende in 7.15 Bij de meisjes liep Nancy Sieling ec. van haar tijd af (15.35 min. 3.1 km). Mireille Oosterhof ver- rde haar tijd zelfs met 3.02 min. 08). Bij de jongens liep Coen i precies dezelfde tijd (13.50) en Marcel Keijzer 10 sec. sneller de vorige keer (16.00). Bij de se in liep alleen Cees Timmer 3.1 112.09). De tijden over de 6.2 km m: Bram Bruin (26.03), Mare Ri- (26.54), Dirk Eelman (29.26), ran Sambeek (33.25) en Ina Ger- t n (34.11, verbetering met 26 De 9.3 km werd gemakkelijk »nnen door Jan Zijm (34.27 1 op afstand gevolgd door Ed Ze- 143.53), Corrie Witte (49.41), i Roeper (49.42) en Corrie Boon 5). Gezien de vele positieve Hes op het parcours verwacht de lekveremging dat het aantal 'emers zal toenemen. De volgen ter is 16 januari. Natuurlijk ben ik vóór die coöperatie. Teso moet behouden blijven voor Texel en daarom mogen alleen Texe laars het daar voor het zeggen heb ben. De argumenten die Teso daarvoor heeft aangevoerd spreken mij zeer aan. Als geboren, dus echte Texelaar streelde het mijn ego dat al leen eilandbewoners in staat worden geacht dat bedrijf idealistisch te blij ven runnen, dus zonder winstoog merk en uitsluitend in het algemeen belang van Texel, wat dat ook moge zijn. Die aandeelhouders van het vasteland zijn kwaadaardige zakken vullers, die ongetwijfeld een greep in de kas zullen doen zodra zij zeggen schap krijgen over de stoombooton derneming. Zie hoe sommige van hun troepen zich reeds hebben geconcen treerd en luister naar die NZH- directeur die openlijk verklaarde dat hij Teso wil overnemen. Hulde voor Hoogerheide die hem fijntjes van re pliek heeft gediend. Hij schijnt hem gezegd te hebben dat zo'n gesubsi dieerd busbedrijf niets wenselijks kan toevoegen aan de Texelse bootdienst, vooral niet in financieel opzicht. Pats! En Hoogerheide voegde eraan toe dat hij zich heftig tegen overname zal verzetten omdat hij nog wil meema ken dat onze Teso 100 jaar bestaat en dan in aanmerking komt voor het predikaat koninklijk. Dat laatste was dus een grapje. Zo staan Texelaars overkanters te woord: keihard als het moet, maar altijd een grapje tot besluit om toch een gemoedelijke in druk achter te laten. Bij Teso en de achterban van deze onderneming lijkt het optimisme over de kwaliteit en eerlijke betrokkenheid van Texelaars geen grenzen te ken nen. Hoewel... Het voorstel tot om zetting goed lezende stuitte ik op de bepaling dat ook Texelaars niet voor meer dan f2400,- aandelen mogen bezitten. In de Texelse Courant las ik waarom en ik voelde het bloed uit mijn hoofd wegtrekken: ook concen traties van Texelse aandeelhouders zouden een bedreiging voor het be drijf kunnen vormen. Wat is dat voor een misselijke insinuatie? Wie bedoelt Hoogerheide precies? De natte hore caondernemers van De Koog? De Ro- taryclub? De aanhangers van Groen Links? De Doopsgezinde zusterkring? Laat hij man en paard noemen, an ders zal ik in de ledenvergadering van de Koninklijke Stoombootcoöperatie in het openbaar om opheldering vragen. Alleen al de gedéchte dat echte Texe laars iets onoirbaars of onvriendelijks met Teso zouden kunnen uithalen, werp ik verre van mij. Texelaars zijn per definitie goed, dat zou iedereen onderhand toch moeten weten. Kijk toch eens hoe mooi ze hun eiland hebben ingericht en hoe goed zij zelf op hun natuur en cultuur passen! Het zou mij niet verbazen als zou blij ken dat zij zonder erfzonde worden geboren. Zij neigen niet - zoals alle andere mensen - tot het kwade maar tot het zéér goede. Het goede zit er gewoon ingebakken. Wil Hoogerheide daar even aan denken voordat hij op nieuw met zulke rare onbewezen ver halen aankomt? Sorry, ik sloeg even door, maar het grijpt me dan ook allemaal erg aan. Ik doe dus mee met die coöperatie, maar toen ze daar een paar maanden geleden voor het eerst over repten, schrok ik me rot Mijn vader had een particuliere handel in landbouwwerk tuigen en aanverwante artikelen. De „coöperatie" (de Coöperatieve Aan koopcentrale Texel of daaraan ver want bedrijf) deed dat ook en was dus automatisch concurrent en vij and. Met dat idee ben ik opgegroeid. Coöperatie, dat was iets collectiefs, een beetje links. Hadden de commu nisten ook niet zulke bedrijven? Voor zitter van de boerencoöperatie was een zelfstandige boer die voor de PvdA in de gemeenteraad zat. Wij vonden dat zoiets eigenlijk niet kon en het bevestigde mijn gemengde ge voelens jegens coöperaties. De parti culiere tegenhanger van de Aankoopcentrale was Keijser Co. Daér behoorde je je veevoeder en kunstmest te halen. Of juist niet, al naar gelang. Later speelden die ver schillen nauwelijks meer een rol, maar toen mijn vader zijn bedrijf aan de Cebeco-coöperatie overdeed fronste menige rechtzinnige onderne mer de wenkbrauwen. Dat was ver raad, dat ze overigens hadden kunnen voorkomen door meer te bie den. Dit soort gevoelens is ook nu nog met helemaal weg. Dat bleek on langs toen de zeer particuliere firma A. Bakker Azn zijn veevoederafdeling overdeed aan de coöperatie. Ik sprak mensen die het graag anders hadden gezien, maar die waren oud en klein in aantal. Ik verheug me op die Teso- aandeelhoudersvergadering van 7 ja nuari waar dat omzettingsvoorstel aan de orde komt. Die hoofdelijke stemming die daar wordt gehouden, gaat sterk lijken op de selectie van goede en kwade zielen op de Dag des Oordeels. Met dat verschil dat al leen de levenden worden geoordeeld. Stel je voor: in die stampvolle De Koning-hal roept president commissaris Bob (afgelost door de overkantse vice-president Klaas) de namen van alle aanwezige aandeel houders af. Dat kon wel eens een uurtje duren, maar ik mag aannemen dat intussen de ober rond gaat. Die aandeelhouders moeten opstaan, naar de microfoon lopen en met luide stem „voor" of „tegen" roepen. Ze gaan dus met de billen bloot, het kan niet anders. Aandeelhouders die het dan nog wagen om „tegen" te roe pen, moeten een hoop lef hebben. Als de eerste dwarsligger zich aldus laat horen, moeten alle aandeelhou ders zo hard mogelijk „bóel!" roe pen, zodat andere dissidenten die ook van plan waren om tegen te zijn, nog tijdig in het rechte spoor worden gebracht. Op die manier halen we die meerderheid van 90% met gemak en kunnen we zien hoe de geldwolven na afloop hun wonden likken. Die jaarlijkse uitkering uit de winst wil ik natuurlijk niet. Het is strijdig met de niet op gewin gerichte doelstelling van de onderneming, om ze even in hun eigen jargon terecht te wijzen. Bovendien blijft er van die f60,- per aandeel niet zoveel over als het lijkt. Er gaat 25% dividendbe lasting af en de inkomstenbelasting zorgt vervolgens voor halvering, want echte Texelaars vermelden deze in komstenbron natuurlijk keurig in hun aangifte. Nee, ik heb veel liever dat koud buf fet na afloop van de vergadering. De idealistische gezelligheid waarmee dat gepaard gaat, is met geen pen te beschrijven. Er is niets heerlijkers dan met zo'n bord in de rij te staan met het oog op al dat lekkers, gemoede lijk converserend met geestverwan ten. En intussen wel scherp lettend op onbehouwen medevennoten, die zoveel dure garnalen en exclusieve visspecialiteiten opscheppen dat er voor de laatkomers alleen nog maar ordinaire salade is. Over dat buffet wordt in het omzettingsvoorstel niet gerept. Half werk dus, Teso onwaar dig. Waar ook niet over wordt gesproken is dat mooie bewijs van aandeel. Voor mij is dat aandeel van f25,- een erfstuk dat op een opvallende plaats in de hal van onze woning hangt. Fei telijk betekent het: hier woont een goed mens. leder jaar haal ik het uit de lijst en ga ermee naar de vergade ring om ook daar vol trots te laten zien dat ik er echt bij hoor. Dat aan deel kan nu bij het oud papier. Af schuwelijk, Het is te hopen dat er een heel fraai formulier met veel stempels en handtekeningen voor in- plaats komt, anders stem ik mooi té gen die coöperatie. Voor mijn aandeel van f25,- krijg ik vijf van die formulie ren. Maar ik kan er ook vier te gelde maken, f2400,- vangen en een stero- toren kopen. Joepie' Maar ik héb al een stereotoren, al is die volgens mijn zoon niet digitaal genoeg. Nee, dan toch maar vijf mooie bewijzen van lidmaatschap, die ik overal kan ophangen of zogenaamd per ongeluk laat rondslingeren. Ook anderen raad ik aan het Teso-lidmaatschap op deze wijze te tonen. Want dat wij toffe jongens zijn, dat willen wij wel weten. Harry.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 13