„Al die nep-tieten vinden we stom... Eigen „Arbo" op Texel biedt veel voordeel Weekend VOOR HET Agenda Ouwe Sunderklaas leeft onder jeugd TEXELSE^? COURANT van 11 en 12 december 1993 Kerkdiensten zondag 12 december Dansavond in Eierlandsche Huis Kerstgroen afhalen Muziek- en Dansschool verzorgt popworkshop Uitkoopsom Teso Oberufer kerstspelen Natuurbeschermingswi ook voor Noorderhaaki VRIJDAG 10 DECEMBER 1993 Ze nemen geen risico en voelen zich lekker veilig als „punk". Voor veel twaalfjarigen is Ouwe Sunderklaas de enige keer per jaar dat ze écht „uit" mogen. s'Avonds laat rondrennen door Den Burg tot een uur of elf en hier en daar even naar binnen. Zéér opwindend. De binnenkant van de „Jel"en het Casino. Slechts één keer per jaar mo gen ze daar even rondhangen. Het tijdstip van thuiskomst leidt in diver se gezinnen tot heftige discussies. Anderen mogen -zo te horen- altijd later Als „punk" kun je onopvallend deelnemen aan het feest en je uitle ven met spuitbussen. Frank, Pirn, Ju dith en Lotte hebben de nodige attributen al ingeslagen in de „Ouwe Sunderklaaswinkel". Ja hoor, vroeger was het leuk om te speulen. Bereidwillig lieten ze zich door hun enthousiaste ouwelui ver kleden. Vertoonden hun kunstjes voor de jury en lieten zich in De Linde boom prijzen uitreiken. De laatste ja ren verzonnen en maakten ze zelf de „act". Maar nu voelen ze daar niet meer voor. Lekker gezellig -in gewone kleren- met een groepje door Den Burg lo pen. Uiteraard gaan ze kijken bij de „kinderen" om 18.00 uur in De Lin deboom. Ze vinden zichzelf nu écht te groot om nog als kind te speulen. Een patatje en dan naar huis om te schmincken. Gezamenlijk spuiten ze alle kleuren van de regenboog op hun haren en verkleden zich in maffe, ge scheurde en verknipte ouwe kleren. Deze voorpret is een absoluut hoog tepunt voor deze categorie Sunder- klazers. Rond 20.00 uur is de klus geklaard en wordt koers gezet naar het dorp. Echt speulen „Meestal snap ik wel waar het over gaat, maar soms kan je niet zo snel lezen wat er staat", aldus Pim, die veel waardering heeft voor de échte speulers, maar zichzelf voorlopig nog niet in een dergelijke rol ziet. Frank houdt het vooralsnog ook „punk safe" maar vertelt wél trots dat z'n vader altijd „te gék" speult met z'n oom. Het lijkt ze alle vier wel leuk om „la ter als je groot bent" iets uit te beel den, maar nu nog niet. Ze zijn wel kritisch ten aanzien van het gebode- ne van de laatste jaren. „Die grote karren met al die nep-tieten en dikke billen vinden we hartstikke stom" zeggen de meiden eensgezind. Frank en Pim zijn het er niet helemaal mee eens: „best wel geinig", grinniken ze. Lotte woonde vroeger in Den Hoorn en volgens haar speulen ze daar het allerleukst. Dat er met rotjes en strij kers wordt gegooid op de Groene- plaats vinden ze achterlijk. „Stelletje idioten". Voeten Een vast onderdeel is het zoeken naar „meester" Gerrits van de Thijs- seschool, die er jaarlijks naar streeft zich volstrekt onherkenbaar uit te dossen, maar altijd weer door de mand valt door de manier waarop hij zijn voeten neerzet. „Hij loopt altijd met z'n voeten naar buiten", ginne gappen ze en Judith doet het even voor. Als échte chauvinstische Texe laars roepen ze nog even dat er niet te veel overkanters moeten komen. En voor de zoveelste keer deze week gaan ze nog maar 's kijken bij Kees de Waal om te zien wat voor „stoms" er wellicht nog bijgekomen is.... Wil de Leeuw Het ziet ernaar uit dat zeer binnenkort een „eigen" Arbo-dienst op Texel gaat functioneren. Deze door de werkgevers bekostigde organisatie zal een belangrijke rol spelen bij het terugdringen van het ziekteverzuim als uitvloeisel van nieuwe wettelijke maatrege len die per 1 januari van kracht worden. Als alle Texelse werkge vers zich in deze eendrachtig opstellen, kan op Texel een Arbo-organisatie efficiënt en rendabel werken en kunnen contro les, keuringen e.d. op het eiland zelf worden uitgevoerd, wat veel tijd en geld scheelt. Bovendien betekent het behoud van enige werkgelegenheid. Tot dusver krijgt een werknemer die ziek wordt na twee wachtdagen uit kering, zijnde 70% van het salaris. Straks komt de zieke werknemer de eerste twee tot zes weken (afhanke lijk van de bedrijfsgrootte) helemaal voor rekening van de werkgever. Die moet dan een Arbo-dienst (waarbij HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. dhr. M. D. Kuiper; uit zending via Radio Texel De Waal: 9.30 u. dienst in De Koog. De Koog: 9.30 u. dhr, B. Guiljam. Den Hoorn: 9.30 u. dhr. J. Wieten. Oosterend: 9.30 u. ds. H. K. Fibbe, Oudeschild: 11.00 u. dhr. M D. Kuiper. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. H. K. Fibbe. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. drs. F. J. Daane; 19.00 u. drs. J. J. N. Wilmink. Oosterend: 10.00 u. drs. J. J. N. Wilmink; 19.00 u. drs. F J. Daane GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10.00 en 16.00 u. dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg. 16.30 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 u. ds. J. Kikkert; Derde Advent; kerkbusje Den Hoorn; uitzending via De Lichtboei. BAPTISTENGEMEENTE 10.00 u. ds. D.S.A. Reurekas uit Zwaag. 19.00 u. ev. M. Ezinga uit Andijk; mmv. The Messengers; uitzending via De Lichtboei. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za. 19.00 u. dameskoor; uit zending via De Lichtboei, zo. 10.45 u. herenkoor. Sint Jan: zo. 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg. Openbare lezing: 10.30 u. „Bent u voor overleving „gekentekend?" Wachttorenstudie: 11.20 u „Daniëls profetische dagen en ons geloof". Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags voor 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen van zaterdag 8.00 tot maandag 8.00 uur: Dokter H. van Dijk, Kotterstraat 24, Oosterend, telefoon 18234. Consult uit sluitend na telefonische afspraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreekuur op zaterdag en zon dag om 18.00 uur precies, Witte Kruis- laan 19, Den Burg. Bij ongevallen of bloedingen is een tandarts bereikbaar via tel. 12323. Gezinsverzorging: Spreekuur na het weekend maandag 08.00-10.00 uur en 14.00-15.00 uur. Nuttige adressen: 'Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. 'Rijkspolitie: Keesomlaan 4a; Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. 'Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen tel. 12527. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222 Kruisvereniging Texel: voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren: 02230-27166. Bel voor spreekuur, jeugdgezondheidszorg en ver pleegkundige thuiszorg: 13241. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: tel. 19413 (De Nieuwe Skuul). 'Kustwacht: Voor meldingen van sche pen en zwemmers in nood: tel. 16270. 'Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. 'Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralmgen (samenwer kend met het heelkundig centrum; ver goed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (particuliere praktijk), tel. 16441 Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. Rechtshulp: Gratis juridisch spreek uur, maandag van 9X)0 tot 10.00 uur in d' Ouwe Ulo te Den Burg hij verplicht is aangesloten) inscha kelen. Deze controleert en begeleidt de betrokken werknemer gedurende de hele ziekteperiode maar stelt ook een onderzoek in om na te gaan in hoeverre bedrijfsomstandigheden (bijvoorbeeld op hygiënisch, psy chisch en veiligheidsgebied) oorzaak of medeoorzaak van de ziekte zijn. De bedoeling is de oorzaken weg te nemen waardoor toekomstig ziekte verzuim drastisch terugloopt. Geen versnippering In Nederland bestaan inmiddels tal van Arbo-diensten (particuliere orga nisaties), zodat binnen een gebied als Texel meerdere Arbo's actief kunnen zijn. Met de kans dat elke Arbo zo weinig Texelse klanten heeft, dat het voor de dienst niet de moeite waard is om naar het eiland te komen voor controles, bezoeken, keuringen e.d. Dat zou tijd- en geldrovend heen- en weer reizen nodig maken en ook een gevaar betekenen voor de kwaliteit die de Arbo-dienst kan leveren. Initiatief Eén goede op Texel gevestigde Arbo- dienst voor alle bedrijven aldaar ligt dus voor de hand. Het initiatief daar toe is genomen door de plaatselijke afdeling van de NVOB (Nederlandse Vereniging van Ondernemers in het Bouwbedrijf), in deze gesteund door het Texels Verbond van Ondernemers, de Ambulancedienst Texel en de SBGD-Noordholland uit Alkmaar. De SBGD (Stichting Bedrijfs Gezondheids Diensten) is de feitelijke Arbo-dienst en het is de bedoeling dat die een vestiging op Texel zal openen. Opmerkelijk is de betrokkenheid van de Ambulancedienst Texel. Die zal bepaalde werkzaamheden verrichten en wellicht onderdak bieden aan de Texelse Arbo-dienst. De huidige finan ciële problemen van de Ambulance dienst kunnen zo voor een belangrijk Zaterdag 18 december wordt in Het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp de maandelijkse dansavond gehou den, waarbij liefhebbers van uiteenlo pende leeftijd zich weer kunnen uitleven met quickstep, wals, etc. De entree is gratis. Begonnen wordt om 20.30 uur. Vanaf morgen kunnen particulieren gratis kerstgroen afhalen in het Krim- bos. Per huishouden mag één boom worden meegenomen. Het kerst groen, bestaand uit gedunde Oosten rijkse bomen, is te vinden door vanaf het parkeerterrein aan de Krimweg in noordelijke richting te lopen (fietspad kruisen). De bomen mogen ter plekke met handzaag of snoeischaar worden bewerkt. Niet-particulieren („grootver sierders") kunnen vanaf woensdag bij Staatsbosbeheer (SBB) informeren of er voor hen nog kerstgroen is. SBB deelt mee dat wegens de leeftijds ontwikkeling van het bos niet meer elk jaar kerstgroen verkrijgbaar is. Vrijdag 10 december In Cinema Texel draait om 18.45 en 21.15 uur „In the line of the fire". Zaterdag 11 december Texel viert Ouwe Sunderklaas. Het programma stond in de vori ge krant. Wielervereniging Texel houdt een veldrit, start bij de Biesboschweg in De Dennen: jeugd 14.10 uur; senioren A en B 14.30 uur. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „De ongelofelijke reis" en om 18.45 en 21.15 uur „The Piano" Zondag 12 december In Cinema Texel draait om 14.00 uur „De ongelofelijke reis" en om 18.45 en 21.15 uur „In the li ne of the fire". Maandag 13 december In Cinema Texel draait om 18.45 en 21.15 uur „In the line of the fire' Dinsdag 14 december In Cinema Texel draait om 18.45 en 21.15 uur „The Piano". De gemeenteraad komt om 19.30 uur in openbare vergade ring bijeen. De agenda staat op pagina 2 van de vorige krant. De Vrouwenbond FNV houdt in De Buureton in de Molenstraat een avond over euthanasie. Spreekster is psychologe H. Bru- ning van een bureau voor termi nale zorg. Een panel met R. Siebenga en de dames W. de Vries, P. Brouwer en W. Keyser beantwoordt vragen. Leden heb ben gratis toegang; niet-leden betalen f2,50. De afdeling Stamboomonderzoek van de Historische Vereniging Texel komt om 20.00 uur bijeen in dorpshuis d'Ouwe ULO. Hoogwater Oudeschild Vr. 10 04.56 en 17.00 u. Za. 11 05.44 en 18.07 u. Zo. 12 06.45 en 19.17 u. Ma. 13 08.00 en 20.24 u. Di. 14 08.54 en 21.21 u. Wo. 15 09.55 en 21.44 u. Do. 16 10.35 en 22.25 u. Vr. 17 10.47 en 23.04 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 12 de cember op om 8.38 uur en gaat onder om 16.26 u.; 13 december nieuwe maan; 14 december springtij. deel worden opgelost. De Arbo zal later onderdeel kunnen worden van het Texelse gezondheidscentrum, waarvan de haalbaarheid momenteel wordt onderzocht. Gezonde basis De Arbo-dienst moet deskundigheid in huis hebben op het gebied van be drijfsveiligheid, bedrijfshygiene ed. In elk geval zal er een bedrijfsarts in vaste dienst aan verbonden zijn. Een volwaardige Arbo-dienst kan goed draaien op twee tot drieduizend werknemers. Texel telt meer dan 5000 arbeidsplaatsen, zodat hier een royale bestaansbasis is die goede kwaliteit kan leveren. Gehoopt wordt dan ook dat alle bedrijven zich zullen aansluiten en niet overhaast met an deren in zee gaan. Een bedrijf dat meedoet, betaalt per werknemer een bepaald contributiebedrag aan de Arbo-dienst, afhankelijk van het ge wenste dienstbetoon. Informatie Woensdag 15 december wordt in hotel De Lindeboom een openbare bijeenkomst voor werkgevers en an dere belanghebbenden gehouden, waarbij uitgebreide informatie zal worden gegeven over de mogelijkhe den van de Texelse Arbo-dienst, aan vang 21.00 uur. J. Aartsen en L.M. Schrier houden daarbij een lezing over het werk van de SBGD Noord holland en geven uitleg over de Wet Terugdringing Ziekteverzuim Arbo en de verantwoordelijkheden in dit ver band van de werkgever. Deze voor lichtingsbijeenkomst sluit aan op de algemene ledenvergadering van het TVO, die om 20.00 uur begint. Donderdagochtend 16 december om 10.00 uur is in dezelfde zaal spreek uur, voor mensen met vragen van meer persoonlijke aard. De Muziek- en Dansschool Texel ver zorgt zaterdag 15 januari een work shop popmuziek. De dag is bedoeld voor iedereen met enige ervaring in de popmuziek. Gitaristen, bassisten, drummers, percussionisten, toetse nisten, blazers en zangers kunnen zich inschrijven. Docenten zijn Peter Dijkstra (slag werk), Menno Smit (snaarinstrumen ten) en Jan Kuhne (blaasinstrumenten). Zij besteden aandacht aan algemeen-muzikale za ken als stemming, balans en studie methoden. Daarnaast wordt er nadruk gelegd op de opbouw van een nummer, solo's, samenspel en begeleiding. Er wordt gewerkt aan de hand van zowel bestaande nummers als eigen composities. Gewerkt wordt in drie groepen. Elke docent begeleidt een groep. Er kan worden ingeschreven door individuen en (bestaande) bands. Voor de laat ste groep bestaat wel de kans dat de bezetting wordt uitgebreid met 'loslo pende' instrumentalisten. Stichting Texel Pop draagt tien gulden per deelnemer bij om de drempel voor iedereen zo laag mogelijk te houden. De kosten bedragen daar door f 35,- per persoon. Aan het eind van de dag presenteren de muzikanten zichzelf aan publiek. Inschrijfformulieren zijn verkrijgbaar bij de administratie van de Muziek- en Dansschool Texel. Telefonische aanmelding via tel. 13493, bgg. 15582. De sluitingsdatum is 1 januari. VERVOLG VAN PAGINA 1 de nu voorgestelde omzetting in een coöperatie juridisch mogelijk is. Rede rij Doeksen kent het probleem van aandelenvlucht niet, omdat het een besloten vennootschap is, waarbij al le aandelen in één hand zijn en niet worden verhandeld. BV Teso heeft ook wel eens een beslo ten vennootschap overwogen, maar de aandeelhouders hebben dat toen afgestemd. Daarom wordt gepro beerd om het probleem nu op te los sen door er een coöperatie van te maken. Directeur Theo Hoogerheide betreurt nog steeds de afwijzing van destijds, niet zozeer omdat hij bakzeil haalde maar omdat de tegenstem mers hun houding niet met zakelijke argumenten hebben gemotiveerd. „Het was de tijd dat besloten ven nootschappen in een kwade reuk stonden omdat van deze onderne mingsvorm nogal misbruik werd ge maakt. Wij hadden niets kwaads in de zin, maar de mensen vertrouwden het gewoon niet". Als er toen een bv was gekomen, zou er zeker een flinke rem op de aandelenvlucht zijn gezet. Dat Teso het niet opnieuw op deze wijze probeert, heeft te maken met de Europese richtlijnen. Het ziet er naar uit dat één stem voor een aan deelhouder ongeacht zijn aandelenbezit, straks niet meer mag. Er moet verhouding komen tussen kapitaal en stemrecht, hetgeen het huidige karakter van Teso fundamen teel aantast. Misverstanden Naar aanleiding van de vorige week door Teso geopenbaarde plannen om de vennootschap om te zetten in een coöperatie, blijken er onder het pu bliek vragen te leven. Zo is er verwarring over de bepaling dat ook in het nieuwe coöperatiever band geen enkele aandeelhouder voor meer dan f2400,-aan aandelen mag bezitten. In verband met de toe te kennen handelswaarde van f600,- De oorspronkelijk uit de Middel eeuwen stammende Oberufer Kerstspelen worden ook dit jaar weer op Texel opgevoerd. Tot in de vorige eeuw werden jaarlijks vele van dit soort spelen in midden Euro pa opgevoerd. De spelen uit Oberufer, een dorpje op een eiland in de Donau bij Bratislava, zijn bewaard gebleven en opgetekend door de Weense taalgeleerde Karl Ju lius Schröer. Inmiddels worden de spelen weer in vele plaatsen op de wereld in scholen en instellingen ten tonele gevoerd. De teksten zijn gebaseerd op de bij bel. De verhalen zijn aangekleed met aansprekende beelden van kinderlijke eenvoud. De doopsgezinde kerk in Den Burg stelt ruimte beschikbaar voor de uit voeringen. Op woensdag 15 decem ber om 19.30 uur is het Paradijsspel. Dat is geschikt voor kinderen vanaf 9 jaar. Het Kerstspel wordt twee keer opge voerd op donderdag 23 december om 17.00 en 19.30 uur. Dez bijeen komsten zijn geschikt voor kinderen vanaf 4 jaar. Het Driekoningenspel is voor kinderen vanaf 10 jaar en wordt gespeeld op vrijdag 21 januari om 19.30 uur. De toegang is alle keren gratis, maar bij de uitgang wordt een collecte ge houden. per aandeel wordt gedacht dat sou migen nu een deel van hun aandefe bezit moeten afstaan. Teso wijst en dat met het genoemde maximum gezamenlijke nominale waarde van aandelen wordt bedoeld. Aangezien die waarde per aandeel niet hoger dan f5,- (hoewel Teso er f600,- voo betaalt) betekent het dat haast nie mand voor meer dan f2400,- aandi len bezit. Als omzetting in een coöperatie do gaat zijn alle oude aandelen veran derd in aandelen met een nominal! waarde van f5,-. Wie nu een aande van f25,- heeft, krijgt er vijf van f6 voor terug. De Teso-directie: „Aanj zien je ongeacht het aandelenbezit toch maar één stem hebt in de vei gadering, zou je dus je aandelen q één na aan ons of aan een ander Texels coöperatielid kunnen verkop voor f600,-. Daar hebben wij geen enkel bezwaar tegen. Wie nu bijvi beeld één aandeel van f25,- heeft, kan straks f2400,- vangen en met zijn enig overgebleven aandeel tod volwaardig lid van de coöperatie zj Het enige nadeel voor de betrokkei is dat hij of zij dan nog maar vooi één aandeel een winstuitkering va: maximaal f60,- per jaar krijgt. De mensen moeten er natuurlijk ook i kening mee houden dat ze over de opbrengst van aandelenverkoop be lasting betalen". De omzetting in een coöperatie is uitsluitend bedoeld om de onderne ming te beschermen tegen invloed die andere belangen op het oog hl ben dan alleen het goed en efficié functioneren van de bootdienst. Di indruk schijnt gewekt te zijn dat b streven naar een „Texelse" onderr» ming mogelijkheden zal openen on allerlei op Texel levende verlangens ingewilligd te krijgen. De verandert levert echter géén nieuwe mogelij) heden op om beleid te voeren op I gebied van tarieven, toeristisch au verkeer, harmonisatie ad. Directeui Hoogerheide: „Dat zijn trouwens d gen waar we niet of nauwelijks in vloed op hebben. Tariefsharmonisa voor het vrachtverkeer is een zaal van Europees beleid en is geregeld de wet Economische Mededinging Besluiten daarover zullen we gevyo moeten uitvoeren. Ook aan de toe ristische autodrukte kunnen we ns doen. Dat laten we liever over aan plaatselijke politiek op Texel, die vt over de consequenties van het hui ge beleid duidelijk hebben geïn formeerd". Ook de Noorderhaaks wil het mini sterie van Landbouw, Natuurbehee en Visserij onder de natuurbeschei mingswet plaatsen. De gemeente heeft daar schriftelijk tegen gepro testeerd, want het college vindt de gemeentelijke waddenzeeverordenr streng genoeg voor het gebied. He ministerie houdt echter vast aan d: aanwijzing, maar heeft enige conce sies toegegezegd, als handhaving! bestaande activiteiten en het verbs den van nieuwe ontwikkelingen. Daarnaast is het gebied waarom I* gaat kleiner geworden, namelijk al leen de zuidpunt met een strook water. De verwachting is dat volgende wt tijdens de voorlichtingsbijeenkomst Den Hoorn ook de Noorderhaaks wordt besproken. Het college wil t definitieve tekst van het ministerie wachten om te zien in hoeverre de afwijkt van het eerste voorstel. Pa* dan wordt besloten of de gemeert opnieuw in verweer gaat.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2