Gemeente wil organisatie compleet veranderen Blikseminslag treft Jelderse veerhaven aardappelen: 18885 375 ouwelijks hinder bootverkeer Sieme Wuis brengt ze bij u thuis! Mig door storm beschadigd Texelaartjes TEXELSEJ COURANT ALARM ALS ELKE SECONDE TELT )e hele gemeente gaat op zijn kop. Niet letterlijk, al zullen de ilannen voor het ingrijpend veranderen van de organisatie bij het lersoneel ongetwijfeld voor opschudding hebben gezorgd. Een verkgroep buigt zich al enige tijd over de wijziging van de ge- neentelijke structuur. Maar daarnaast is het de bedoeling dat ledrijfsmatiger wordt gewerkt. Door de gemeenteraad zal voort- lurend worden gecontroleerd wat het effect is van beslissingen. Ie positie van de raad wordt dus versterkt. Het geld en de tijd ie in de uitvoering van besluiten wordt gestoken, wordt direct ichtbaar gemaakt. f igt fS VRIJDAG 10 DECEMBER 1993 Een voorbeeld uit een proefge- ieente: het behandelen van een wijtscheldingsaanvraag kost een mbtenaar vijf uur. Er komen jaarlijks 00 aanvragen binnen. Voorheen ierd er nooit over gepraat, maar nu oor dit systeem duidelijk wordt oeveel tijd, en dus geld erin gaat itten, krapt men zich bij die ge- ieente wel even achter het oor", al- js Henk Pennings, hoofd van de [deling financiën. Hij is al sinds 992 bezig met de voorbereiding jn de begroting-nieuwe stijl en ziet et helemaal zitten. e gemeentebegroting is al jaren erk financieel gericht. Na de aan- essing is het de bedoeling dat de igroting meer beleidsgericht is. et ontwikkelen van zo'n nieuwe be- otingsbehandeling is niet iets dat gemeente zelf heeft verzonnen. ef^r jaar geleden werd het aange- vengeld door het ministerie van Bin- •nlandse Zaken, dat enkele oefgemeenten aanwees. De officië- naam van het project luidt Beleids- Beheers Instrumentarium (BBI). )e huidige opzet van de gemeente al erg oud", aldus Pennings. ,,De meenteraad is het hoogste orgaan, aar de mensen die daar in zitten, jen dat werk vrijwillig, naast hun °c gelijkse bezigheden. Omdat de ge- eente steeds meer taken kreeg en t toegeschoven en het college ier in het raadhuis zit, is het jaartepunt in de loop der jaren Beds meer bij b en w komen te lig- Momenteel is het zo dat het 'e' llege met voorstellen komt wat er 0 jet gebeuren en de raad zegt daar of nee op. Maar er kan niet altijd Idoende worden afgewogen wat Kir consequenties dat heeft voor dere zaken, omdat dat niet inzich- ijk is gemaakt. De informatie op sis waarvan beslissingen worden nomen is kwalitatief onvoldoende." Vaag verhaal bedoeling van het BBI proces is gemeente bedrijfsmatiger te laten irken en door betere, met cijfers ir duidelijke gespecificeerde infor- :ie de gemeenteraad meer inzicht bieden. De raad kan daardoor be ter sturing geven aan het beleid. Hoe wordt dat bereikt? Henk Pen nings: „Zoiets moet langzaam wor den ingevoerd Het opstellen van het collegeprogramma is een begin. Dat stuk is een compromis van de denk beelden van alle politieke partijen in de raad. Dat kan dus niet anders dan een vaag verhaal zijn, zonder een kei harde planning wanneer en vooral hoe iets moet gebeuren." In de nieuwe opzet zal een concreter collegeprogramma worden opgesteld. Daarbij lijkt hulp van de ambtenaren onontbeerlijk. „Maar de vraag is na tuurlijk of de raad dat wil. Want tot nu toe stelden ze zelf het verhaal op. Het personeel kan echter aangeven waarmee de organisatie op dat mo ment bezig is en welke wijzigingen van het rijk nog op de gemeente af komen. Uiteraard houdt de politiek het initiatief bij het opstellen van het collegeprogramma, maar de ambtena ren kunnen voor ondersteuninq zor gen." Rode draad Bij een collegeprogramma kan voor alle duidelijkheid ook een financiële vertaling worden gemaakt. „Dus een berekening wat de plannen kosten. Maar dat betekent ook dat een nieuw voorstel alleen kan worden be kostigd als elders iets wordt ge schrapt." Om helemaal helder in beeld te krij gen waar de gemeente al aan werkt of wanneer iets nieuws wordt aange pakt, zal het collegeprogramma- nieuwe stijl moeten worden gevolgd door een beleidsplan voor vier jaar. Dat geeft de raad een nóg beter beeld wat in vier zittingsjaren moet worden bereikt. Pennings: „Het colle ge houdt momenteel de rode draad in de gaten. Maar de raad is het hoogste bestuursorgaan en die kan dat weer zelf doen als er zo'n duide lijk overzicht bestaat." Personeelskosten Eén van de kernpunten van de veran deringen is dat de kosten om iets uit te voeren, inclusief de personeels kosten, per onderwerp worden uit gesplitst. „Een beleidsonderdeel kan goedkoop lijken, maar veel tijd vergen 3f' o beleefde dinsdag een bewogen 's Middags trof een electrische ring de brug van veerhaven 't w ntje en 's avonds sloeg aan de iu rkant van het Marsdiep de blik- i in. Dankzij kundig optreden van in o-personeel en van buitenaf inge- saiakeide technici bleven de gevol- voor de reizigers tot een ïldiimum beperkt. storing aan de brug kwam niet leel onverwacht. „Al een paar da- i kampten we met mysterieuze nkementen, maar we konden de zaak niet vinden", aldus Teso- ordvoerder Jan Bloem. Dinsdag- ,u !dag omstreeks half drie was de g electrisch niet meer goed te be nen. Met de hand lukte dat nog al ging dat natuurlijk veel minder V( I De boot van 15.05 uur zette twintig minuten vertraging koers ing Den Helder. De terugvaart d tien minuten te laat ingezet, Jar daarna verliepen alle afvaarten sr volgens de normale dienstrege De Texelse brug werd telkens teeltelijk met de hand bediend. Jertussen speurden specialisten Rijkswaterstaat naar de oorzaak; I half acht 's avonds wisten zij euvel te vinden. Het defect zat in beveiliging van het pneumatisch teem. ki iti Lichtflits hierop sloeg de bliksem In op ongeveer dertig meter van de ver keerstoren in Den Helder. Volgens ooggetuigen was sprake van een enorme lichtflits en forse dreun. Veel apparatuur in de verkeerstoren begaf het onmiddellijk. Onder meer raakten de monitoren en camera's buiten ge bruik en konden de slagbomen van het opstelterrein niet meer worden bediend. Ook viel een automatische kassa uit, maar dat defect was na een half uur spontaan weer hersteld. Warm van binnen Het autoverkeer ondervond geen overlast. Omdat de Teso-medewerkers ijlings de slagbomen verwijderden kon men zonder problemen aan boord gaan. Volgens Bloem was de schade woensdagmiddag nagenoeg gerepareerd. Hij toonde zich vol lof over de manier waarop de schade is hersteld. „Je wordt warm van binnen als je ziet hoe eigen medewerkers en anderen samen de boel aan de gang houden en tot een oplossing bren gen." De veerhavens zijn uitgerust met blik semafleiders. Bloem: „Feit is dat de bliksem niet in de gebouwen zelf is ingeslagen, maar ergens erbuiten. Een inslag is nauwelijks te voorko men. Zo had Teso een paar jaar gele den enorme schade nadat de bliksem op de Texelse veerhaven in twee lan taarnpalen was ingeslagen." van de medewerkers. Door de loon kosten bij het onderwerp te betrek ken wordt duidelijk dat iets helemaal niet zo goedkoop is als het lijkt. Maar het omgekeerde kan zich natuurlijk ook voordoen." Het personeel is eind '92 begonnen met „tijdschrijven", een begrip dat in het bedrijfsleven al jaren bestaat. „Door alles zo op een rijtje te zetten, kan de raad afwegen of een activiteit in verhouding staat tot de tijd en het geld dat ermee gemoeid is." Onder de indruk Omdat het invoeren van het BBI pro ject tijd vergt, is het streven in 1996 met een begroting nieuwe stijl te ko men. Afgelopen tijd is de raad voor gelicht over het BBI project tijdens een manifestatie in Utrecht. „Wij wa ren zeer onder de indruk", aldus de leden van de raadscommissies voor algemeen- en organisatorisch beleid en financieel economisch en tech nisch beleid, die dinsdag een geza menlijke vergadering hadden over de nieuwe opzet. Pennings legde uit dat alle afdelingen via hun afgevaardig den in het coördinatieteam „ja" had den gezegd tegen het BBI project. „Dat is belangrijk, want het staat of valt met de motivatie van de mede werkers." Volgens Pennings krijgen de ambtenaren door het nieuwe systeem een stukje verantwoordelijk heid. „Dat maakt mensen enthousi ast." Voor de invoering van het nieuwe systeem is f172.000,- geraamd. Dat geld is onder andere nodig voor over werkvergoeding, want het ontwikke len van de begroting-nieuwe stijl zal aanvankelijk méér werk met zich meebrengen. Maar dat moet binnen de organisatie worden opgevangen. Overigens is een deel van het geld bestemd voor het inschakelen van het landelijke BBI Projectbureau. Deze instantie zorgt voor de begeleiding van het project. De commissieleden gaven het groene licht om alvast een opzet voor het collegeprogramma-nieuwe stijl te ma ken. „We ontkomen er toch niet aan. Andere overheden gaan ook op deze manier werken en zullen van ons ook gelijksoortige gedetailleerde informa tie verwachten", aldus gemeentese cretaris Zoon. In de raadsvergadering van februari (die van januari valt uitl komt het onderwerp aan de orde. giro SIMAVI WATERFONDS BROODNODIG StnonheuxM t 201? r ^OSIMAVI WATERFORDS wr TtWfeoo 1023131 60 SS De storm van gisteren had gevol gen voor de oude Mig straaljager die bij het platform van het vlieg veld Texel een bezienswaardig heid vormt. Door de wind werd het toestel omgezet, waarbij het van een betonblok gleed. De me talen constructie waarmee de staart werd ondersteund, boorde zich door de romp en het toestel kwam met zijn neus in de lucht te staan. De zuidwesterstorm bereikte donderdag een kracht van dik 10 met uitschieters naar elf. De schade viel echter mee. Enkele geparkeerde auto's werden be schadigd door vallende dakpan nen, in de Waalderstraat werd een partij landbouwplastic de weg opgeblazen, op de Georgië - weg woei een verkeerszuil om. Een hek van een weiland aan de Slingerweg ging tegen de grond, waardoor schapen ontsnapten die door de politie werden terug gedreven. Omdat het zeewater niet bijzonder hoog was, bleef de schade aan de kust beperkt. Bedroefd, maar dankbaar dat verder lijden haar bespaard is gebleven, delen wij u mede dat na een liefdevolle verzorging in „St. Jan", voorzien van het H. Sacrament der Zieken, van ons is heengegaan onze lieve moeder, groot-, overgroot- en betovergroot moeder Cornelia Johanna Huisman-v.d. Star weduwe van Cornelis Huisman op de leeftijd van 95 jaar. Jac. Huisman C. Huisman-de Groen Joh. Huisman A. Huisman-de Groen J. van Heerwaarden-Huisman J. van Heerwaarden J. C. Zijm-Huisman P. Zijm klein-, achterklein- en achter-achterkleinkinderen Texel, 7 december 1993 „St. Jan" Gelegenheid tot condoleren vrijdag 10 decem ber van 19.30 tot 20.30 uur in „St. Jan". De H. Eucharistieviering zal worden gehouden op zaterdag 11 december om 10.30 uur in „St. Jan", waarna de begrafenis op het RK kerkhof zal plaatsvinden. Correspondentie-adres: J. Huisman, Diek 14, 1797 AB Den Hoorn. Rust zacht lieve oma kleinkinderen achterkleinkinderen achter-achterkleinkinderen Met droefheid delen wij u mede dat toch nog onverwacht van ons is heengegaan onze lieve zorgzame moeder en oma Anna Catharina Kooiman-Drijver weduwe van J. D. Kooiman op de leeftijd van 86 jaar. C. Kooiman W. Rovers P. J. Kooiman T. J. Kooiman A. S. Kooiman-Huygen D. C. Kooiman E. J. Kooiman-Schermerhorn T. D. Kooiman en kleinkinderen Texel, 7 december 1993 „De Gollards" Een korte overdenking zal worden gehouden op zaterdag 11 december om 13.30 uur in „De Gollards" waarna de begrafenis op de algeme ne begraafplaats zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in „De Gollards". Correspondentie-adres: T. D. Kooiman, Buytengors 37, 1791 WL Den Burg Wij willen iedereen bedanken voor het medeleven in de vorm van kaarten, bloemen, brieven en persoonlijke bezoekjes na het overlijden van mijn lie ve man en onze papa GERARD VLAAR Achter de tranen van verdriet schuilt de glimlach van de herinnering. Astrid en Larissa Vlaar Voor de hartelijke blijken van belangstelling ons be toond na het overlijden van onze geliefde moeder, groot- en overgrootmoeder CORNELIA KOK - VAN LENTEN zeggen wij u onze oprechte dank. Uit aller naam: F. Langeveld-Kok Den Burg-Texel, december 1993 Zaterdag 18 december a.s. zijn wij 25 jaar ge trouwd. Ter gelegenheid hiervan nodigen wij u uit voor een hapje en een drankje van 18.30 tot 21.00 uur in restaurant „Theodorahoeve". Kogerstraat 26, Den Burg. Theo en Gerda Takes, Wilsterstraat 44, 1791 XT Den Burg 1968 1993 Op 20 december zijn onze ouders Piet Koopman en Jans Koopman-Scholtanus 25 jaar getrouwd. Dit vieren wij op 17 december a.s. U bent welkom op de receptie van 20.00 tot 21.00 uur in dorpshuis 't Skiltje te Oudeschild. Gerda Tanja Gerritjan Kadotip: Op zondag 12 december 1993 zijn onze ouders Kees en Annie Versluis 25 jaar getrouwd. Ter gelegenheid hiervan houden zij de hele dag open huis. ledereen is dan welkom om het bruidspaar te feliciteren. Frank, Sonja en Jacco Wij, Piet en Riet van der Vis-Bremer, willen een ie der die ons kwam geluk wensen met ons robijnen feest, of een kaart stuur de (velen met inhoudl of bloemen, planten, fruit, een mooi cadeau mee bracht, hartelijk bedan ken. Het was hartverwarmend. INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woens dag vóór 17.00 uur. KOSTEN: ƒ6,30 tot en met 3 regels. Per regel meer ƒ2,10 (incl. btw) Maandagmorgenmarkt 13 december a.s. Eenmalig! Echt prachtige sjaals uit noord-lndia, 100% Kashmir- wol, vele kleuren en gewe ven patronen. Vanaf ƒ29, tot f 79, Groeten, Perla. Te koop gevraagd: brieven, briefomslagen, enveloppen en/of briefkaarten met stem pels van Texel, de andere Waddeneilanden en Wierin- gen voor onderzoek naar de postgeschiedenis. Ook be reid te ruilen tegen ans.krt., 't Lant van Texsel, Tex. dia lect, Allan v. 1856 (1e druk), Texel (J. Drijver), e.a. N. Huijsman, Ruyslaan 69, 1796 AC De Koog, Texel. Tel 02220-17294 Te koop: mooie slaapbank. Tel. 12012. Na-Klazen in Café De Karse- boom, zondagmiddag om 15.00 uur met De Klapband Verhuizen of gewoon een nieuw tapijt? Dan naar Arn Looyer, Spinbaan 1, tel 13179. P.S. ook voor al uw verf, behang, gordijnen, enz. Opnieuw te koop gevr: gasfornuis. Tel. 13866 Te koop gevraagd: diepvries en tuner en versterker. Tel. 19263. Te koop Landrover, 109, hardtop, bj, ƒ3500, Tel. 13580. type '83, Onze poezen (±1% en 4 jr., oud) zoeken wegens omst. een goed tehuis. Evt apart. Tel. 14164 (na 18.00 uur) T.k.a.: nieuwe mooie ski schoenen, maat 38/39, Ro- signon; 3 2-zits bankstel; autostoeltje Concorde; km derwagen en kinderledikant Tel. 13461 Nieuw! Voor heren Björn Borg underwear. Exclusief bij JoJomode. Kinderspijkerbroeken v.a. f45, Bévé Jeugdmode, Waalderstraat. Een stevige fundering ga randeert een goed gebouwd feest! Zaterdag tot 13 uur boerenkool met worst voor ƒ7,50 p.p bij slager iepe de boer in De Koog. Tel. 17552. Nieuw! Voor dames. Björn Borg underwear. Exclusief bij JoJomode. Kindersweaters v.a. ƒ39,95. Bévé Jeugdmode, Waal derstraat. Woensdag 15 december 1993: TVO ledenvergadering (20.00 uur) en openbare info-avond (21.00 uur). Hotel De Lindeboom. Niet verge ten!!! Kuukelehaantje Kippekont moet je morrege nag te speule? 1x Suzuki Alto 3-drs. GL, met trekhaak en spoiler, leu ke zuinige auto, bj. 1988, prijs ƒ7850, Automobiel bedrijf Den Burg, Spinbaan 13. Tel/fax 13808 Wij zijn verhuisd van De Krim naar Korfbaeck 25, 1791 TE Den Burg. Tel. 15115. Pieter, Dilly, Jolanda en Hans Duin. Kerstdecoraties waarvan de prijs u best 'ns kan meeval len! Artima, Gravenstraat 7, Den Burg. Op glad ijs, schoonrijden, skaase, sneeuwgorzen, ijs eenden. Wnterwenskaarten, verstuur ze nu. Na-Klazen in Café De Karse- boom, zondagmiddag om 15.00 uur met De Klapband. Nieuw! Voor heren Björn Borg underwear Exclusief bij JoJomode. Kinderspijkerbroeken v.a ƒ45, Bévé Jeugdmode, Waalderstraat. Een stevige fundering ga randeert een goed gebouwd feest! Zaterdag tot 13 uur boerenkool met worst voor ƒ7,50 pp bij slager iepe de boer in De Koog. Tel. 17552. Nieuw! Voor dames. Björn Borg underwear. Exclusief bij JoJomode. Kindersweaters v.a. ƒ39,95 Bévé Jeugdmode, Waal derstraat Woensdag 15 december 1993: TVO ledenvergadering (20.00 uur) en openbare info-avond (21.00 uur). Hotel De Lindeboom. Niet verge ten!!! Sweaters met berenopdruk nu ƒ39,95. Bévé Jeugdmo de, Waalderstraat Oilily-broeken vanaf ƒ65, in de maten 80 t/m 140 Bé vé Jeugdmode, Waal derstraat. 1x Nissan Sunny 1.4 LX drs H.B., bj 1990, prijs ƒ14.950, Automobielbe drijf Den Burg, Spinbaan 13 Tel/fax 13808. Warme winterjacks nu vanaf ƒ90,=. Natuurlijk bij Blue Ca dillac. Sweaters met berenopdruk nu ƒ39,95. Bévé Jeugdmo de, Waalderstraat. Oilily-broeken vanaf ƒ65, in de maten 80 t/m 140. Bé vé Jeugdmode. Waal derstraat. ledereen die „wel" aan mij gedacht heeft tijdens mijn langdurige verblijf in de Jellinek-klimek, hartelijk be dankt. De steun d.m.v. kaar ten, telefoontjes en bezoek waren onontbeerlijk en hart verwarmend José Hoogen- bosch, Golfslag 5, Den Burg. Mazda 323 1.3 LX 16V 3-drs H.B., met LPG, leuke pittige auto, bj 1990, prijs ƒ15.950, Automobielbe drijf Den Burg. Spinbaan 13. Tel/fax 13808. Levi's jeans nu vanaf ƒ65,=. Natuurlijk bij Blue Cadillac. After shave for men. Cotton- field. Exclusief bij Jo Jomode. Houthakkershemden van ƒ56,95 voor ƒ39,95. Body Steps, Weverstraat, Den Burg. Nog enkele supervoordelige aanbiedingen voor vertrek voor de kerst. Info en boekin gen Reisburo Texel. Wat zijn ze saai hè. die ad vertenties van Martin Karlas. Leest u die nog steeds? Nee toch? lx Nissan Sunny 4-drs SLX sedan, met trekhaak, bj. 1987, prijs ƒ11 750, Auto mobielbedrijf Den Burg, Spinbaan 13. Tel/fax 13808 Shampoo for men field. Exclusief Jomode. Cotton- bij Jo- Te koop 4 sneeuwbanden met velgen 165 SR 13; Puch bromfiets Tel 18578. Kerstkaarten, winterkaarten, Maaskaarten. In Het Open boek. Merktapijten met een ver rassend prijskaartje. Ook uit voorrraad leverbaar Alles te combineren met verf, gordij nen, behang, vitrages enz. Kom eens kijken. Arn. Looy er, Spinbaan 1, Den Burg. Tel. 13179. Te koop gevr. i.g.st.z. elec trisch spinnewiel. Tel. 17311. Vermist: Casper, Cyperse kat met vlooienband. Ver dwenen op 28 november, omgeving graansilo De Waal, Reacties- bel 15836.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 3