Vruchtbaar overleg van en w met Hoornders Gemeentelijke steun voor „referendum" toerisme? i 'eruggave GFT-bijdrage tekent goede sfeer KORT Texels W Texels car pon Laatste karwei voor Waterschap TEXELSE 7 couRANT Hoge bowlingscore voor Peter Huisman Een feest voor jong en oud rkeerplan Klif Groetenactie Amnestygroep Politie controleert licht fietsers Bevoegdheid accountant voor Wim Eelman VRIJDAG 10 DECEMBER 1993 lat ik u hierbij toezeg uw verzoek ieus in overweging te nemen, gt eigenlijk voldoende", glimlachte thouder Terpstra bemoedigend, acht leden van de dorpscommis- van Den Hoorn haalden opge- ht adem: het bedrag van ƒ725,40 ze aan de gemeente hadden be id voor de GFT-container lijkt wei ter te worden terugontvangen, scheen commissielid Anton Wit- een redelijk verzoek omdat de itainer nooit wordt gebruikt, maar je écht zaken kunt doen met de Tieente moet altijd maar worden ewacht... lukte dinsdag in een goed gevuld pshuis De Waldhoorn en hoewel kwestie niet de belangrijkste was de avond, bleek de vlotte afhan- ng wèl typerend voor de sfeer. De pscommissie constateerde na af- p van de openbare vergadering ook tevreden dat het college van n w behoorlijk wat toezeggingen gedaan en dat het stereotype lt nemen we mee" maar zelden i gehoord. coöperatieve opstelling van de ge- ente bleek het sterkst bij de dis- sie die ontstond over de geplande keerplaats aan het begin van het (zie voor een uitgebreid verslag irs in deze krant). Dat plan werd bij voorbaat toegejuicht door pscommissie en toehoorders, re- voor het college eerst de opinie laten) peilen voordat verdere actie :dt ondernomen. Fietspad lichting ook bij de bevestiging dat plan voor een fietspad naar het imderslag gereed is. Het betonnen begint bij de ingang van het tbalveld van ZDH en met de ïdte van 1,5 meter -ruimer dan iiddeld- waren de aanwezigen re delijk tevreden. Een gevaarlijke oplos sing vonden velen het dat over een lengte van iets minder dan honderd meter een betonnen rand wordt aan gebracht als afscheiding met de weg. Dat kan echter niet anders, lichtte di recteur P. Plug van gemeentewerken toe. Oorzaak is dat Staatsbosbeheer geen toestemming geeft om een duintje af te graven, wat eigenlijk de meest logische manier is om vol doende afstand te bewaren tussen fietspad en weg. „Belachelijk", meen den sommige Hoornders. „Met het Mokslootproject hebben ze de halve duinen weggegraven en dit mag dan niet." Het is de bedoeling dat de ge meenteraad deze maand nog een voorbereidingsbesluit neemt. Daar voor is het eigenlijk wel noodzakelijk dat de provincie met subsidie over de brug komt. Kruispunt Een stevige discussie tussen dorps commissie en b en w ontstond toen de beveiliging van het kruispunt Hoornderweg/Pontweg ter sprake kwam. De dorpscommissie wil graag dat er net als bij Akenbuurt stoplich ten komen om de kwetsbare scholie ren veilig over te laten steken. Anton Witte herinnerde het college eraan dat het bij de vergadering vorig jaar had gemeld dat Rijkswaterstaat in ja nuari met een rapport zou komen. „Maar u hebt zich aardig ingedekt door niet het jaar te vermelden", constateerde hij droog. Wethouder Eelman hielp hem uit de droom door te laten weten dat het januari 1994 betreft. „Eerder zullen we nog niets besluiten. Maar van de noodzaak van maatregelen zijn we allemaal over tuigd. Daarbij spelen de financiën een mindere rol dan de veiligheid." Verwonderd vroeg Wrtte zich af waarom de Texelse afdeling van Veilig Verkeer Nederland (VVN) nooit om advies is gevraagd. Wethouder Krij- nen stelde vast dat die organisatie op Texel nog niet zolang actief is. „Maar ik raad u aan VVN om advies te vra gen over de aankleding van de fiet- sertjes." Witte reageerde verontwaardigd: „Daar gaat het nu helemaal niet om. Dan zouden we heel Nederland in witte hesjes moe ten steken om de veiligheid te verho gen. Het gaat er hier om dat snel maatregelen worden getroffen om de oversteekplaats met de Pontweg veili ger te maken." Wethouder Terpstra verzekerde hem dat wordt gekozen voor de veiligste oplossing: „Maar we laten nog even in het midden welke dat wordt." Zouteland Tot hun spijt konden b en w weinig positiefs melden over de voortgang van woningbouw op het Zouteland. „Er zijn vier bezwaarmakers die naar de Raad van State zijn gestapt. Daar door is de termijn voor we kunnen bouwen opgeschort met enkele jaren. Het is triest dat het zo is gelopen", verklaarde wethouder Eelman. Voorzitter Hans Zijm van de dorps commissie sprak de vrees uit dat het Zouteland ontbetaalbaar wordt voor de mensen voor wie het oorspronke lijk was bedoeld. Hij refereerde daar bij aan de dreigende afschaffing van de zogenaamde objectsubsidie voor sociale woningbouw en de schone- grondverklaring waarmee een koper in de toekomst op de proppen moet komen. Burgemeester Van Rappard sloot het onderwerp af door de aan wezigen op het hart te drukken nie mand de zwarte piet toe te schuiven voor het oponthoud: „De bezwaar makers maken gebruik van hun de mocratische rechten. Die kan niemand ze ontnemen." Daan Schilling vroeg het college de communicatie te verbeteren bij werk zaamheden voor de herbestrating van Den Hoorn. „Over het resultaat op Diek zijn we redelijk tevreden, maar u hebt ons wel verrast door zomaar te beginnen." Wethouder Terpstra zegde Schilling toe in het vervolg vroegtijdig contact op te nemen met de dorps commissie. Over de herinrichting van de Herenstraat wordt in januari een hoorzitting georganiseerd. De start van de werkzaamheden staat voor maart gepland. „Ruim voor de drukte moet alles klaar zijn", beloofde P. Plug. De directeur van gemeentewerken beloofde Schilling eveneens ernst te maken met de aanpak van de wate roverlast die regelmatig aan het Lage Achterom wordt ondervonden. Schil ling had op maatregelen aangedron gen omdat bij overvloedige regenval vorige maand in sommige schuurtjes een voet water stond. „Bovendien lo pen bij veel huizen aan de Naalrand de kelders vol." Welwillend waren b en w ook op het verzoek van de dorpscommissie om in Den Hoorn een maximumsnelheid in te voeren van 30 km/u. Terpstra: „Als het dorp dat vindt en dat blijkt uit de hoorzitting en het is bovendien juridisch aanvaardbaar, dan doen we dat gewoon." Peter Huisman scoorde deze week een bowlinggame van 234. Omdat ploeggenote Marjo van der Vis een 209 game liet noteren, werd door de Tabakshop ruime winst behaald op Drogisterij Mets. Verseput Verzekeringen zorgde ervoor dat de Deurdouwers zonder punten naar huis toe gingen. Bram Dijt haal de een serie van 775 voor de Baan brekers, die daardoor drie punten binnenhaalde. Ton Witte moest in zijn eentje de eer voor Paal 12 hoog houden. Hij deed dat met verve en haalde twee punten tegen de geroutineerde Strandple- viers. Kees Kooiman liet nog een 212 game noteren. Bij de huisvrouwen wist Trijn Stiggel- bout met een serie van 498 de da mes van Klavervier op de knieën te krijgen. 0r~~ Vuurwerk. Door het afsteken van strijkers in de portiek van een winkel in de Weverstraat is in de nacht van dinsdag op woensdag schade ont staan aan de verf op het pand. Vernielingen. De CVO-school is in de nacht van dinsdag op woensdag het doelwit geweest van vandalen. De muren werden beklad met verf en een vuilcontainer werd in brand gestoken. De politie zal de komende tijd tijdens nachtelijke surveillances een extra oogje in het zeil houden om herhaling te voorkomen. Uitslagen: I.B.S. Oele Schoo-Champ. Sisters 4-1; Paal 9-E.VA. 2-3; All Stars-T.ZN. 2-3; Gruim-Last Minnet 5-0; Onder de Pomp-Hotel Tatenhove 0-5; Stunt Team-'t Pruttelhuus 1-4; Sommeltjes-Timmers Tearoom 2-3; Piama- Bedr. Serv. Dekker 2-3; Hotel de Strandplevier-Paal 12 3-2; Verseput Verz. - Deurdouwers 5-0; Baanbrekers-Hotel de Weal 3-2; Drog. Mets-Tabakshop 0-5. Huisvrouwen: Bloopers-De Pms 3-1; W.B Z.-Klavervier 4-0; T- Fords-matcco Vj-Ya Jeugd: Taxi Grootjen- Strandpleveir 0-4, De Buteriggel-Hotel de Weal 4-0; Hotel Juliana-Kiosk Pad Opdum 1-3. In de sloot. Door een vreemde stuurmanoeuvre is een vrouw uit Den Hoorn dinsdagavond met haar auto naast de weg in een sloot be land. Ze zag zelf kans uit de wagen te kruipen en een takelbedrijf te bel len om de beschadigde auto weg te laten halen. Schade. Een bewoner van de Vloedlijn ontdekte dat de ruitewisser en antenne van zijn auto waren afge broken. Daarnaast was de lak van de wagen beschadigd. Dit moet zijn ge beurd op dinsdag tussen 19.00 en 22.00 uur. VERVOLG VAN PAGINA 1 rouw Eelman (de huidige wet- der en toen als 'gewoon' ge- interaadslid lid van de ihillencommissie, red.) nog zeg- dat het zo'n vaart niet zou lopen, lu zegt diezelfde mevrouw Eel- dat die parkeerplaats er moet ien, omdat we die auto's anders kwijt kunnen", blies Hart stoom a de vergadering. Drijverschool e schets die het college vorige k openbaar maakte, is een par- plaats voor zeventig auto's gep- achter de huizen aan het begin de straat, waarbij de op- en afrit en de Jan Drijverschool en het Klif 1 zou moeten komen. Par- ders kunnen via een voetpad de it bereiken ter hoogte van het ter. lorpscommissie van Den Hoorn eerde dinsdagavond bij monde Daan Schilling lichtelijk verbaasd et gemeentelijk plan. Naarstig speurend naar een oplossing len de leden agrariër Axel Lap id gevonden een stuk grond te open op de hoek Witteweg/Rom- pt. „We hebben dat doorgegeven de gemeente, maar een reactie en we nooit gekregen. In de ielgangen heb ik inmiddels be en dat het college het geen goed vond, maar waarom blijft voor een vraag." ar reactie stelde wethouder Eel- dat de lokatie die de dorpscom- ie verkiest te ver buiten het dorp Ze trok daarbij de vergelijking de weinig centraal gelegen par- ilaats aan de Stolpweg, die nau- J )s wordt gebruikt. Op het ijt uit de zaal dat ze te makkelijk teeft aan de luie automobilist, ||(oordde Eelman: „We kunnen anders dan ons aanpassen aan istaande situatie." Spervuur w werden daarop bestookt met spervuur aan vragen en opmer- !i «i van de toehoorders, waarbij ir Grabowski (pachter van de I waar de parkeerplaats staat dd en zaakwaarnemer voor aar Lap uit Bennekom) het col- voorhield dat het niet op zijn afwerking hoeft te rekenen. „Ik iti mdere plannen met de grond. U het vergeten." Arie Lap merkte e it voor dé Klifbewoners zelf parkeerprobleem bestaat, omdat a auto bijna allemaal op eigen i" i kwijt kunnen. Namens de commissie meende Schilling dat e 'obleem inderdaad alleen 3' it tijdens sommige activiteiten sl f 12 en 23. Hij bleef pleiten ten parkeerplaats op de hoek «eg/Rommelpot en suggereerde leen ouderen terecht moeten op de bestaande parkeer- plaatsjes bij de restaurants. „Laten we zeggen iedereen vanaf zevenen vijftig", verwees hij lachend naar zijn eigen leeftijd, „de rest kan wel lo pen". Uiteindelijk werd overeengeko men dat de dorpscommissie eerst de standpunten van de Klifbewoners zal horen, alvorens b en w de plannen verder ontwikkelen. Huiswerk Willem Hart bleef afwijzend: „Het college moet zijn huiswerk beter ma ken. Jaren geleden heb ik al voor de verkeershinder gewaarschuwd en als beloning voor mijn profetische gaven krijg ik dan zo'n plaatje", refereerde hij aan de door hem verscheurde schets. „Gaan ze vlak voor deze ver gadering nog even gauw een plan maken. Volledig ondoordacht." In zijn 'eigen' dorpscommissie heeft Hart weinig vertrouwen: „Ze zijn echt wel van goede wil, daar gaat het niet om. Maar ze duiken niet diep ge noeg in de materie. Misschien dat hun alternatief aan de Witteweg zo slecht nog niet is, maar ze moeten zich beter verstaan met de dorpelin gen. Als ze van te voren even con tact hadden opgenomen met Grabowski over dat stuk land achter mijn huis, hadden ze ook beter voor bereid tegenover het college gezeten. Want dat Walter niet wil verkopen, hoorden ze nu voor het eerst. Dan hadden ze ook geweten dat een on teigeningsprocedure nodig is. Boven dien weten ze volgens mij niet dat er een wijziging van het bestem mingsplan moet komen via èen arti kel 19-procedure. Ze doen hun werk niet goed. Dan kun je het beter zelf doen." Klem Daartoe verdiepte Hart zich in de hin derwet. Door niet te zorgen voor vol doende parkeergelegenheid en te weinig te letten op zo goed mogelijk parkeergedrag leeft de eigenaar van Klif 12 die niet na, meent Hart. „Het is de taak van de gemeente daar op toe zien, maar die zit ook hartstikke klem. Volgens mij kunnen ze het bes te Klif geheel afsluiten voor vreemde auto's. Dan dwing je automobilisten gebruik te maken van de parkeer plaats aan de Stolpweg. Het zou nut tig zijn voor college en dorpscommissie eens een reisje te maken naar Thorn in Limburg. Dat is helemaal autovrij. En kijk eens naar de dorpsstraat op Vlieland. Die heeft precies dezelfde opzet als de Her enstraat bij ons, maar daar rijdt geen verkeer. Waarom zou dat hier niet kunnen?" Diefstal. Zaterdagavond verdween uit de Parkstraat een afgesloten Mountain Bike (merk Selecta) van een 49-jarige Texelaar. Het zilverkleu rige rijwiel had een waarde van f622,-. Als het aan de vereniging „Tien voor Texel" ligt krijgen de Texelaars vol gend najaar gelegenheid om zich door middel van een soort referen dum uit te spreken over de toeristi sche ontwikkeling. Het bestuur heeft de gemeente verzocht daaraan mee te werken en gebruik te maken van het bedrag van f10.000,- dat on langs werd uitgetrokken voor het „keerzijde"-onderzoek. De beslissing over laatstgenoemd on derzoek is vorige week door het col lege aangehouden. Het gaat waarschijnlijk niet door. Er was van uit de gemeenteraad weerstand te gen omdat Teso al een onderzoek onder de burgers laat uitvoeren. Het keerzijde-onderzoek zou toege voegd worden aan het grote sociaal maatschappelijke onderzoek dat de gemeente laat uitvoeren om de stra tegie voor de toekomstige ontwikke lingen van het eiland te kunnen uitzetten. Volgens Tien voor Texel krijgen daarbij overkoepelende organi saties zoals VVV enkele malen de gelegenheid om mee te praten, maar zullen de burgers buiten spel staan. Niet volledig Tien voor Texel vindt dat ook het aan de gang zijnde Teso-onderzoek geen kompleet antwoord geeft op de vraag hoe de Texelse burgers denken over de toeristische ontwikkelingen. „Meer dan 60% van het onderzoek bestaat uit vragen die niet gaan over de mening van de bevolking over het toerisme, maar dienen om de mening van subgroepen vast te stellen". Ver wacht wordt daarom dat onvoldoen de duidelijk wordt welke toeristische Zoals ieder jaar rond kerst brengt Amnesty International een groeten- lijst uit. Hierop staan namen en adressen van gewetensgevangenen over de hele wereld. Texelaars kun nen rechtstreeks aan deze gevange nen tot 10 januari 1994 groeten sturen per kaart of brief. Indien ge wenst is een vel met voorbeeldgroe ten in verschillende talen te verkrijgen. De gevangenen ondervin den veel morele steun van deze actie. De kaarten en brieven geven hen hoop en een gevoel dat ze niet ver geten zijn. Wie wil meedoen en/of meer informatie over de actie wenst, kan contact opnemen met de Am nestygroep Texel, tel 18870. ontwikkelingen de bevolking gewenst of ongewenst vindt. Ook zal de oor zaak van de onvrede bij de Texelaar niet duidelijk worden. Het Teso- onderzoek is daarvoor dan ook niet bedoeld. Toch wil Tien voor Texel niet aandrin gen op het alsnog houden van een aanvullend onderzoek om deze gege vens op tafel te krijgen. Het publiek is onderhand beu van al die onder zoeken. Brede discussie Veel meer wordt gevoeld voor een soort referendum naar aanleiding van de uitkomsten van het grote sociaal maatschappelijke onderzoek van de gemeente, waarvan de uitkomsten in mei of juni worden verwacht. Nog voor de eindrapportage zou een „bre de" stuurgroep moeten worden in gesteld, die een maatschappelijk discussie op gang brengt gevolgd door het „referendum" in de vorm van een schriftelijke toetsing onder de stemgerechtigde inwoners. Een echt referendum is het niet, want dan zou de uitslag bindend zijn voor Een controle van de politie heeft gistermorgen tussen 07.00 en 8.30 uur uitgewezen dat zeker vijftig pro cent van de schooljeugd fietst zonder verlichting. Ook de meeste kranten bezorgers waren in overtreding. De jongeren kwamen er nu nog van af met een waarschuwing, maar bij vol gende controles, die binnenkort wor den gehouden, worden wèl bekeuringen uitgedeeld. De politie hield ook enkele automobi listen aan wiens verlichting niet deugde. Directeur Wim Eelman van accoun tantskantoor NBC te Den Burg heeft de erkenning „certificerend accoun tant" gekregen. Gebruik makend van een overgangsregeling volgde hij een cursus van een jaar in Utrecht, waarbij vier examens moesten wor den afgelegd. Certificerend accountant is even „hoog" als registeraccountant, wat betekent dat Eelman de bevoegdheid heeft om een accountantsverklaring af te geven voor alle soorten bedrij ven. De bevoegdheid gaat in januari in. de besluitvorming en dat durft Tien voor Texel niet te verlangen. „Toch zal hierdoor de burger optimaal wor den betrokken bij de belangrijke beslissingen over de toekomst van Texel. We hopen dat de politiek deze kans niet voorbij laat gaan", aldus secretaris Ari van Hardeveld. Het bestuur van Tien voor Texel heeft zich bij de referendumplannen mede laten adviseren door oud-Texelaar Dr Peter Neijens van de Universiteit van Amsterdam. Hij is gespecialiseerd in onderzoek op het terrein van publieke opinie en keuzegedrag. Het Waterschap Texel, geholpen door Drijver Bouw en VEM, heeft dinsdag een nieuwe pomp geïnstalleerd bij de Sluyscoog in De Mars. De pomp moet een eind maken aan de wateroverlast die onder andere aan het Vroon - lant werd ondervonden bij veel regenval. Dit terrein kan alleen droog blijven als het peil van de sloot waarop wordt afgewaterd, een halve meter lager wordt ge houden dan het oppervlaktewater verderop. Door de toenemende oppervlakte aan bebouwing en plaveisel werd bij regenval de toevloed van hemelwater zo groot dat de uit 1982 daterende 60 m3 pomp het niet meer kon bijhouden. Deze is nu vervangen door een pomp met een capaci teit van 160 m3 en ook de kunststof persleiding die het wa ter naar de „hogere" sloot brengt, is door een dikkere ver vangen. Het werk werd in enigs zins weemoedige stemming uitgevoerd want het was het laatste karwei dat het nu nog zelfstandige waterschap onder handen had. De foto geeft een overzicht van het werk met op de voorgrond de pompput, waar uit de oude pomp juist is verwij derd. (Foto Harry do GraafI

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 7