Wat ik zeggen wou... lOIÏTexels PROFITEER VAN DE KERSTLOTENACTIE IN DEN BURG Tijdens het eten slankt je energierekening af, Adventsavond DG zusters Kerstbazaar Sint Jan Wie herkent dit? erste bijeenkomst ieuw waterschap ramen kerstliederen :ngen in Den Burg Iandwandeling en te cursussen IVN uishoudschool nu andhout en puin TEXELSE 2J COURANT Kerstgroep zagen in het Krimbos Van Teso krijgen we nooit genoeg Wie betaalt de veerman? Muziekcafé. Het tweede muziekca fé dat vrijdag in Time Out in d'Ouwe Ulo wordt gehouden staat in het te ken van Afrikaanse muziek en dans. Soulou Manani geeft met dans en muziek een soort openbare repetitie. Om de sfeer te verhogen wordt Time Out tropisch ingericht. Op de achter grond zullen Afrikaanse klanken te horen zijn. Hetmuziekcafé begint om 20.00 uur en is gratis toegankelijk voor jong en oud. De Federatie van Doopsgezinde Zusterkringen houdt vrijdag in de DG kerk aan de Kogerstraat in Den Burg de jaarlijkse adventsavond. Vanaf 19.30 uur is iedereen welkom om ge zamenlijk kerstliederen te zingen. Me dewerking wordt verleend door „Gerrits koortje", een gezelschap on der leiding van Gerrit Gerrits. De col lecte die tijdens deze avond wordt gehouden is bestemd voor het voor malige Joegoslavië. Verzorgingstehuis Sint Jan in Den Burg staat morgen in het teken van de kerstbazaar. Liefhebbers kunnen er 's middags van half twee tot vier uur terecht. Te koop aangeboden worden o.m. de volgende artikelen: kerstkaarten, kerststukjes, handwerk- produkten en tweedehands kerstarti kelen. Ook maken de aanwezigen kans op een kerstmand, die wordt verloot. De opbrengst gaat naar de activiteitenbegeleiding, die er nieuwe materialen van wil aanschaffen. Borstkankeronderzoek De opkomst voor het borstkankeron derzoek van de GGD op Texel was in 1992 maar liefst 81 Van de 1032 vrouwen die een onderzoek ondergin gen werden elf doorverwezen voor nadere controle. In zes gevallen bleek dit terecht te zijn. Darttoernooi. De Texelse Dart Or ganisatie houdt in café Tuf Tuf in De Koog zondag het tweede toernooi voor het superprestige klassement. Het speltype dat wordt gespeeld (het kerstballengooien) is een variant op het bekende Tic tac. Aanvang 13.30 uur. Volkssterrenwacht. De Volksterren wacht nodigt iedereen uit donderdag avond een kijkje te nemen door de telescoop die bij EcoMare staat op gesteld. Te zien zijn bij goed weer: een bolvormig sterrenhemel, de pla neet Saturnus en de Andromeda ne vel. De avond begint om 20.00 uur, entree bedraagt f 5,-. Bij twijfel kan men vanaf 18.00 uur nr. 14747 bel len. H. G. End ruwe it uit De Cocksdorp heeft twee weken geleden het voor werp dat op de foto staat gevonden op de Langeveldtstraat in het dorp waar hij woont. „Ik heb overal ge vraagd wat het is en wie het verlo ren kan hebben, maar niemand weet het." Het stalen voorwerp ziet eruit als een stuk gereedschap en is dui delijk handgemaakt. Het scharnieren de bovendeel is aan de binnenzijde geribbeld. Wie het stuk gereedschap herkent wordt verzocht te bellen naar 62620. De eigenaar van het raadselachtige voorwerp kan het afhalen bij de re dactie van de Texelse Courant. tt nieuwe waterschap Hollands oon houdt vrijdag voor de eerste aal een vergadering. Dat gebeurt het gemeentehuis van Den Helder, nvang kwart voor tien 's morgens, m Texel worden zeven personen lëdigd als lid van het voorlopig al- meen bestuur. it betreft het volledige college van kgraaf en heemraden van het huidi- I Waterschap Texel, dat per 1 ja- ,ari ophoudt te bestaan als Ifstandige organisatie. Ook de twee siepartners (het waterschap Aange- jkte Landen en Wieringen en het emraadschap Wieringermeer) leve- elk zeven bestuursleden. Siem eltenpool, voorzitter van de voorbe- dmgscommissie, zal als waarne- »nd voorzitter worden benoemd, n der belangrijkste opdrachten voor t voorlopig bestuur in 1994 wordt t formeren van een nieuw alge- een bestuur, waarin Texel zes of ze- n van de totaal 29 zetels krijgt. de RK kerk van Den Burg wordt nderdag net als in voorgaande ja- 1 een volkskerstzang gehouden, ivang 20.00 uur. Wie zin heeft kan - ezingen met een gevarieerd aantal 5 stliederen. Twee koren en een en- nble zorgen voor vokale en muzi- t e ondersteuning. De koren zijn The - gers of the Lord (o.l.v. Nelleke ireur) en The Gospeltrain (o.l.v. ns Kievits), de muziek is van de rersgroep van Excelsior uit Ooster- I. De toegang is vrij, maar er is - i collecte voor het Lilianefonds. zou er in de winter op het d te beleven zijn? Veel meer tien zou verwachten. En daar- oudt IVN-Texel zondag 19 de ler een strandwandeling o.l.v. Ampt. aanvang 14.00 uur bij oen Paal 28. Hoop kunnen de deelnemers ge- t van een „Texelse koffie" op n van IVN. De wandeling is gra- i voor iedereen toegankelijk, aast organiseert IVN korte cur- in voor leden van IVN en de Vo- ïrkgroep. De eerste gaat over de skenis van geuren en kleuren in natuur. De cursus bestaat uit e woensdagavonden, 19 januari I fe februari. Belangstellenden kun- i zich opgeven bij Peter Ampt, tel. 59. jktijdig met de Landbouwschool is )en Burg ook de voormalige Huis- idschool tegen de vlakte gegaan, slopers van de Oosterender aan- ter Nic Dros hebben alle lokalen tiddels met de grond gelijk ge- P ikt. Slechts een muur van de fiet- stalling staat nog overeind, maar dat zal niet lang meer duren. n voor kerst zal alle puin en hout opgeruimd, zodat de huishoud- ool dan niet meer is dan een oiel leugdherinnering voor hon- len Texelse vrouwen. En degenen met minder plezier aan de kook- taailessen terugdenken kunnen nu g wraak nemen: bij de sloop is I hout vrijgekomen dat uitstekend chikt is voor de kachel of open id. Menig Texelaar heeft al van dit enkansje geprofiteerd. (Foto Frons Hopman) Gratis kerstgroen uit het „eigen" Texelse bos is nog steeds populair onder de bevolking. Dat bleek zater dag, toen Staatsbosbeheer particulie ren de gelegenheid gaf bomen en takken op te halen van een plek in het Krimbos. De belangstellenden moesten enkele handicaps overwin nen om hun portie mee naar huis te nemen. Door de regen waren de pa den zeer drassig geworden, zodat menigeen die zonder laarzen op weg was gegaan, met modderschoenen en natte voeten huiswaarts keerde. Als dat in één keer lukte tenminste, want verscheidene auto's kwamen op het al even soppige par keer veld vast te zitten. En ook veel bomen en takken konden niet zomaar worden meegenomen, maar moesten eerst op maat worden gezaagd. Het groen was afkomstig van door SBB „gedun de" Oostenrijkse dennen. Een paar onverlaten zaagden op een onbe waakt moment zelf enkele bomen om. De dennen, die zo'n tien jaar geleden zijn geplant, groeien de laatste jaren fors, waardoor het steeds moeilijker wordt om van de toppen leuke kerst boompjes te maken. De toptakken zitten soms wel zestig centimeter uit elkaar, en dat levert natuurlijk wel een érg kale feest boom op. Diverse Texelaars dropen daarom teleur gesteld af. Daar tegenover stonden tientallen tevreden „klanten", zoals hier op de foto Menno, Leonie en Cees Jan Kiewiet uit Oost. (Foto Frans Hopman) DINSDAG 14 DECEMBER 1993 De spaarlamp, een makkelijke manier van geld besparen. nv PEN energiebedrijf noord-holland I.M. ADVERTENTIE kans op HOOFDPRIJS van f 1000,- „Burgse Boffer" waardebonnen van HO,00 tot ^100,00 Extra KOOPAVONDEN op 21, 22 en 23 december inleveren loten t/m 24 december, 17.00 uur (bij een van de deelnemende ondernemers) gezellige kerstsfeer in de winkels van Den Burg. in het openbaar vervoer tussen het vasteland en Texel? In onze vorige ingezonden brief heb ben we duidelijk willen maken dat met de struktuur van Teso, maar het beleid het „Texel-gehalte" van het be drijf bepaalt. In de nieuwe statuten staat niets over het Texelaarschap van de Raad van Commissarissen (nu twee Texe laars, drie overkanters en vanaf 1 ja nuari een overkantse directeur) en ook voor de nieuw te kiezen bestuursleden is deze eis niet gesteld. Ongetwijfeld zal Harry een mooi cer tificaat krijgen om aan zijn muur te hangen, maar het heeft alleen de waarde van sentiment en zes tientjes voor een mooi lijstje. De paradox is dat Teso in het verle den is opgericht door de Texelse be volking uit onvrede met het functioneren en de tarieven van de toen opererende particuliere veerver- binding. Nu doet de Teso-directie een beroep op de Texelaars om hun boot verbinding eigen te houden! Feit is dat de directie bepaalt en de Texelaar betaalt! Dus: wie betaalt de veerman? Nou gewoon: de Texelse bevolking. Theo van den Berg, afdelingvoorzitter Groen Links. Peter Bakker, fraktievoorzitter Groen Links, Van Teso krijgen we nooit genoeg, letterlijk noch figuurlijk. En Teso geeft er alle aanleiding toe. Als aandeel houder en als gebruiker van Teso krijg ik altijd de kriebels als men het heeft over de harmonisatie van de veertarieven. De Teso-tarieven die u en ik betalen zijn altijd al harmonisch geweest. Elke Tesselaar betaalt net zo veel als de toeristen; die kopen ook een 15-retouren kaart als zij va ker overgaan of als een Tesselaar die maar heel weinig de overtocht maakt een enkeltje. Ook weekkaarten zijn niet aan Tesselaars alleen voorbehou den, maar verkrijgbaar voor een ieder die aan de overkant woont of werkt. Al jarenlang betalen de voetgangers voor de meerkosten van het mobiele blik en de dienstverlening is er niet beter op geworden. (Steile trappen, geen liften). Alles onder het Teso motto „Het mogelijk haalbare." Dit wordt vertaald naar de tarieven. En nu de angsten van Teso. Natuurlijk zijn ze gewild als overname-kandidaat, de koers van de aandelen staat laag en de eigen kapi taalspositie is enorm. Vooral als men eerst publiekelijk zegt dat de waarde van een aandeel van f5,-, ƒ600,- is, maar dan blijkt dat die waarde ƒ3000,- is (zonder de meerwaarde van snelle afschrijving en daardoor hoge stille reserves). Tien procent rente op een inschrijving bij de Teso- coöperatie betekent dus ca. 2% wer kelijke rente. Kom Teso, geef wat meer en gedegen informatie en laat de Tesselaars en aandeelhouders niet in het ongewisse. Jan G.H. Hennink, De Koog Brieven van lezers „De tariefsharmonisatie, het terug dringen van het toeristisch autover keer en de tarieven zijn door Teso nauwelijks te beïnvloeden factoren." Dit lezen we in een hoofdartikel in de Texelse Courant van vrijdag. De Teso-directie wil al sinds jaar en dag af van de Texel-tarieven, dat is genoegzaam bekend. Het Europees beleid op dit punt kwam voor de di rectie als een Gods-geschenk, Onder aanvoering van Teso is, via promotie beleid, de (toeristische) aandacht op Texel gevestigd. Nu dit wat spaak dreigt te lopen moet „de politiek" dit maar oplossen. De politiek heeft zeker een belangrij ke taak in deze kwestie. Maar het niet meedoen van Teso aan het „Waddenbiljet" (kaartje voor trein, boot en bus) is een blunder die Teso op haar eigen conto kan schrijven. De Teso-directeur maakt in het be treffende krante-artikel duidelijk waar het wèl om gaat bij de omzetting naar een coöperatieve vorm. Het zal Teso worst zijn of de aandelen van het bedrijf in bezit zijn van Texelaars of overkanters. Waar het om gaat is dat concentratie van aandelen bij één of enkele be langhebbenden wordt tegengegaan. Dat alleen Texelaars lid kunnen wor den van de coöperatie heeft alleen sentimentele waarde. „Het beleid wij zigt niet", zegt de directeur en ook de voorgestelde statutenwijziging die op de buitengewone vergadering van aandeelhouders aan de orde komt laat geen misverstand over dit punt bestaan. De coöperatie heeft een bestuur nodig, dat door de leden wordt gekozen. Builen verantwoordelijkheid van de redactie De voordracht wordt gedaan door de Raad van Commissarissen en is bin dend. Ook hier dus geen ongewenste poten tussen de deur. De leden van de coöperatie mogen voor niet meer dan f2.400,- deelnemen aan de on derneming. Het principe „verdeel en heers" doet hier opgang. De eis van Texelaarschap als lid kan Teso soms op sentimentele of emotionele gron den nog wel eens van pas komen. Om te weten waarom anderen inte resse hebben voor Teso, moeten we een blik werpen op de jaarrekening van de onderneming. Uit de winst en verliesrekening over 1992/1993 blijkt dat de winst circa f 2,6 miljoen bedraagt. We hebben in deze reken som de opbrengst van de verkoop van de enkeldekkers (f2,3 miljoen) buiten beschouwing gelaten omdat het hier een eenmalige opbrengst be treft. Maar goed, bij een omzet van f 30 miljoen is de winst f 2,6 miljoen (ondanks enkele mis-investeringen in het recente verleden) een rendement van 8V2 procent! De intrinsieke waar de van de aandelen zal nooit worden betaald, zo zeggen kenners. Maar een bod van f600,- vinden ze te laag. Wie het probeert met een mo gelijk bod van ƒ750,- (een bedrijf of instelling met een slordige ƒ15 mil joen op de plank) zou zich, als hij het merendeel van de aandelen weet te verwerven, eigenaar van Teso kunnen noemen. Doeksen heeft geen interesse voor overname van Teso, de NZH heeft wel belangstelling getoond. Wat is de bedoeling van de NZH? Wil zij Teso onderbrengen bij één van haar com merciële poten, zoals het touringcar- bedrijf van NZH? Of moet de bootverbinding een schakel vormen I M ADVERTENTIE

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 11