TREKPLEISTER KERSTDAGEN VOORDEELDAGEN VVV presenteert plan promotie '94 in Klif Oosterend zamelt massaal in voor tehuis Estland VOORDEELDROGIST Agenda F amilieberichten Arbo Tuinwallen Lezing over rotganzen bobyluier/ klapper Problemen met kachel Van de weg geraak J! Play back show in De Cocksdorp f. TEXELSE COURANT DINSDAG 14 DECEMBER 1993 „De mensen hebben massaal gerea geerd, het is overweldigend. Dit be tekent niet alleen materile maar vooral morele steun voor de patiën ten daar." Dirk van Tatenhove is er nog stil van. In een bliksemactie die bij elkaar krap twee dagen duurde is in Oosterend en omgeving een enor me hoeveelheid levensmiddelen en kerstartikelen ingezameld voor het psychiatrisch ziekenhuis in Tallinn (Estland) waar de Oosterendse Jo- landa van Tatenhove werkt. Morgen vertrekt een transport om de spullen ter plaatse af te leveren. Het initiatief werd genomen nadat Jolanda vorige week een noodkreet naar huis stuurda De 25-jarige thera peute, sinds vorige maand werkzaam in het dagcentrum van de inrichting, maakt daarin melding van „onmense lijke omstandigheden", waarbij som mige patiënten dag en nacht in hun pyjama zitten omdat er alleen een slaapzaal is. „Heel schokkend om te zien", aldus de Oosterendse. Op sommige afdelingen wonen niet min der dan zestien mensen in één klein VERVOLG VAN PAGINA 1 tiebijeenkomst, die morgenavond aan sluitend op de TVO-ledenvergadermg in De Lindeboom plaatsvindt. Aanwe zigheid van de regionale Arbo-dienst werd door de SBGD echter niet op prijs gesteld. Tijdens de avond wordt voorlichting gegeven over de nieuwe wet. Doel is om op Texel tot een aparte vestiging te komen, bekostigd door de eilandelijke werkgevers. Con troles, keuringen e.d. kunnen dan op het eiland worden uitgevoerd, wat bedrijven tijd en geld scheelt. Kostendekkend Vogel wijst er op dat de regionale Arbo-dienst al jaren op Texel functio neert en dat ter plaatse ook controle, onderzoek en begeleiding mogelijk is. Alleen voor röntgenfoto's moeten Texelaars naar de overkant. „Het is een onafhankelijke stichting zonder winstoogmerk, wat zich uit in kostendekkende tarieven. De overheid heeft een vinger in de pap, want de dienst wordt gecontroleerd door de gewestraad waarin ook de gemeente Texel zitting heeft." Tweemaal per week is er in Den Burg algemeen spreekuur en daarnaast is er spreek uur in grote bedrijven en instellingen zoals de gemeente, Nioz en Teso voor de eigen werknemers. Contracten „op maat" „Voor het midden- en kleinbedrijf hebben we aangepaste contracten", vertelt Vogel. „Bedrijven met minder dan vijftien personeelsleden willen we niet opzadelen met een vast be drag per werknemer. In het kader van de nieuwe wettelijke maatregelen kunnen werkgevers voor honderd gul den per jaar een contract met ons af sluiten. Het is een flexibel systeem, want de ondernemer heeft zelf veel vrijheid om te bepalen hoeveel het hem verder kost. Voordeel is boven dien dat gebruik kan worden ge maakt van andere deskundigheden, zoals de vaccinatie en aanpassin gen." De GGD-directeur had de Texelse on dernemers graag op de voordelen van de reeds gevestigde Arbo-dienst wil len wijzen, maar toont zich geen te genstander van concurrentie. „Dat werkt stimulerend voor de kwaliteit." zaaltje. „Vorige week was er in een huis een muur omgevallen. Er is ech ter geen geld voor vernieuwing of verbouwing", bericht Van Tatenhove, die van plan is een jaar of drie als 'ontwikkelingswerker' in de psychia trie te blijven werken. Instuifmiddag Om de patiënten een hart onder de riem te steken en het leed enigszins te verzachten, ontwikkelde Jolanda het plan om tijdens de kerst een soort instuifmiddag te organiseren. In een tehuis dat niet eens geld heeft voor de meest elementaire vorzienin- gen stuitte dat echter onvermijdelijk op problemen. In de brief die ze naar huis stuurde vroeg Jolanda om levensmiddelen als koffie, thee, suiker en melkpoeder, maar ook kerstmuziek op oude cas settebandjes en kerstversiering waren zeer welkom. „Maar het Strender Nieuws voor de cember was ondertussen net uit", vertelt vader Dirk van Tatenhove. „Omdat Jolanda's brief daarin niet meer kon worden meegenomen, heb ben we die zaterdagochtend gesten cild en 's middags en 's avonds huis aan huis bezorgd in Oosterend en omgeving." Ook via de kabelkrant werd de oproep verspreid. Indrukwekkend De opbrengst is indrukwekkend hoog, zeker gezien het korte tijdsbestek waarin de spullen bijeen zijn ge bracht. Een gemponeerde Dirk van Tatenhove: „Je moet het eigenlijk zelf zien om te geloven hoeveel het is. En nog steeds komen mensen spulletjes brengen." De bezorging is in vertrouwde han den. Een deel van het materiaal wordt bezorgd door een regelmatig in Nederland verblijvende Estse kennis van de Van Tatenhoves die al vaker spulletjes naar Jolanda heeft ver voerd. Een ander gedeelte wordt naar Tallinn meegenomen door personeel van de A-markt, de supermarktketen waarbij Oosterender Gé Koot is aan gesloten. Dit concern verkent mo menteel de markt in de voormalige Oostbloklanden. Dirk van Tatenhove: „Het leek ons raadzaam de spullen over twee transporten te verdelen De corruptie in Estland is erg groot. Als onverhoopt een transport om die reden blijft steken, heb je nog een kans dat er wat aankomt." Bioloog Bart Ebbinge en ganzenreservaat-beheerder Piet Post- ma houden woensdag 22 december een lezing in EcoMare: Rotganzen op Texel en in Siberië. Rotganzen spreken op Texel extra tot de verbeelding omdat grote troepen van deze vogels hier verblijven tussen oktober en mei. Niet iedereen stelt ze op prijs, maar het zijn fascinerende, sociale vogels met een uitgekiende levenswijze op de grens van polder en wad. Bioloog Ebbinge van het In stituut voor Bos- en Natuuronderzoek IBN-DLO heeft jarenlang rotganzen onderzocht. Hij heeft hun gedrag bestudeerd in het waddengebied, maar ook op de broedplaatsen in de Siberische toendra. Hij weet daardoor veel over het trekgedrag, het sociale leven en het eetgedrag. SBB- medewerker Piet Postma zal onder andere spreken over het beheer van het ganzenreservaat Zeeburg. De avond is toegankelijk voor f5,-. I.M ADVERTENTIE LUIERS Boy of girl 4 maten van 19,45 voor 18,45 mini 60 stuks van 17,95 voor bobyluier/ I Aanbiedingen gelden t/m 24 december 1993 lUüTai/nV In Cinema Texel draait om 18.45 uur „In the line of fire" en om 21.15 uur „The Piano". De gemeenteraad vergadert in het raadhuis, aanvang 19.30 uur. De Vrouwenbond FNV houdt in De Buureton een avond over euthanasie, aanvang 20.00 uur. Entree voor niet-leden f2,50. In dorpshuis d'Ouwe ULO heeft de afdeling Stamboomonderzoek van de Historische Vereniging een bijeenkomst; 20.00 uur. Woensdag 15 december Van 13.30 tot 16.00 uur wordt in verzorgingstehuis Sint Jan kerst bazaar gehouden. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „De ongelofelijke reis", om 18.45 uur „In the line of the fi re" en om 21.15 uur „The Piano". Om 19.30 uur begint in de Doopsgezinde kerk de opvoering van het Middeleeuwse Oberufer kerstspel. Toegang vrij. na afloop collecte. In dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn is een voorlichtings bijeenkomst over de toepassing van de Natuurbeschermingswet op de Hors en de Waddenzee; 20.00 uur. Het R.K. Vrouwengilde heeft in De Witte Burcht een kerstavond: medewerking van pastor P. Kolk man en Roelie Bakker (kerstver haal en -gedicht). Verder samenzang. Aanvang 20.00 uur. Het echtpaar Van Tatenhove sorteert de enorme hoeveelheden levensmiddelen en kerstspulletjes voor het tehuis in Estland. iFoto Dirk Kuiter Dinsdag 14 december Donderdag 16 december In De Lindeboom wordt spreek uur gehouden voor ondernemers en andere betrokkenen die per soonlijke vragen hebben over de op handen zijnde Texelse Arbo- dienst, aanvang 10.00 uur. In de R.K. kerk te Den Burg wordt de jaarlijkse grote volks kerstzang gehouden m.m.v. The Singers of the Lord, The Gospel- train en de blazersgroep van Ex celsior". Toegang vrij maar bij de uitgang wordt een collecte ge houden ten bate van het Lilia- nefonds. i Radio Texel heeft een openbare - bestuursvergadering in de studio aan de Molenstraat (Buureton), J aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „The Firm". Voor het logiesverstrekkend be- 1 drijfsleven presenteert de VVV Texel de promotieplannen voor 1994, aanvang 20.30 uur. Vrijdag 17 december De Federatie van Doopsgezinde Zusterkringen houdt in de Doops- - gezinde kerk in Den Burg een ad- ventsavond, aanvang 19.30 uur. li In Time Out (Ouwe ULO) wordt het tweede muziekcafé gehou den. Thema: Afrikaanse muziek. Aanvang 20.00 uur. In de Burgemeester De Koning hal beginnen om 20.00 uur dunckwedstrijden basketball. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „The Firm". Hoogwater Oudeschild Dl. 14 08.54 en 21.21 u Wo. 15 09.55 en 21.44 u Do. 16 10.35 en 22.25 u Vr. 17 10.47 en 23.04 u Za. 18 11.14 en 23.45 u Zo. 19 10.57 en u Ma. 20 00.14 en 11.20 u Di. 21 00.54 en 12.06 u De Stichting VVV Texel Promotie presenteert donderdag vanaf 20.30 uur in Klif 12 in Den Hoorn de pro motieplannen voor 1994. De mede werkers van het theater zullen daarbij op geheel eigen wijze hun promotieplannen op de toeschou wers overbrengen. De avond is vrij toegankelijk voor iedereen. In 1992 bezochten 2,2 miljoen Duitse toeristen Nederland. Ze zorgden voor een derde van de toeristische in komsten. De economie in Duitsland maakt echter slechte tijden door, we gens de financiële lasten van de een wording, de stijgende inflatie en werkloosheid en belastingverhogin gen. Dit heeft invloed op het vakan tiegedrag van de Duitsers. Sierd Hiddink, directeur van de Duitse ves tiging van het Nederlands Bureau voor Toerisme in Keulen zal donder dagavond uitleggen wat deze ontwik keling voor betekenis heeft voor Texel en hoe erop kan worden ingespeeld. Natte zomer De zomer van 1993 was bijzonder nat. Dat lijkt negatief voor het toe risme, maar de eerste cijfers wijzen uit dat Texel weinig last heeft gehad VERVOLG VAN PAGINA 1 dracht van de provincie en tegen ver goeding bepaalde werkzaamheden uitvoert", aldus GS. Tijdens de behandeling van het voor stel gistermorgen in Provinciale Sta ten voerden de PvdA, D66 en CDA het woord. Nel op de Weegh (CDA) prees GS met de overheveling. „Het is een goede zaak dat de gemeente meer verantwoordelijkheid krijgt." Ze constateerde dat door het ontbreken van allerlei detailvoorwaarden de ge meente ruimte heeft om zelf beleid te voeren. Overigens stelt de provin cie wel enige randvoorwaarden aan de subsidie. GS moet verder goed keuring verlenen aan de gemeentelij ke verordening die de overeenkomsten regelt. In de praktijk zullen de Texelaars echter weinig van de overgang merken. Terpstra denkt dat het tuinwallenbe- heer op Texel in goede handen is. „We zitten er het dichtst bij en heb ben er dus de meeste kijk op." Geen klachten Landbouwer Piet Bakker (Wester geest), die zo'n 5,5 kilometer tuun- wallen heeft, denkt dat de overgang naar de gemeente gunstig zal uitpak ken voor de Texelaars. „Als er nu problemen zijn dan kan ik de verant woordelijke ambtenaar er in het ge meentehuis rechtstreeks op aanspreken. Overigens heb ik geen klachten over de huidige beheersove reenkomst met de provincie. Bij de overgang van rijk naar provincie moesten we wel eens wachten op het geld, maar het kwam uiteindelijk wel. En de controle was wel eens van de regen. Hiermee is het nut van de „elk-weer-voorzieningen" duidelijk bewezen. Het is afwachten of toeristen zich bij het maken van vakantieplannen voor 1994 laten beïnvloeden door het slechte weer van afgelopen jaar. Er varingen in het verleden hebben ge leerd dat toeristen het weer in het voorjaar afwachten, dus de verwach ting is dat de boekingen voor '94 pas laat op gang komen. Wil Texel zijn marktaandeel in het toerisme behouden, dan zullen extra inspanningen moeten worden ver richt. Tijdens de presentatie zal wor den aangegeven hoe de VVV ten strijde zal trekken en hoe het be drijfsleven daarbij kan helpen. Zuiderburen In België is de laatste jaren actief promotie bedreven. Dit levert vruch ten op. Annette Kossen, HEAO- studente, heeft een onderzoek ge daan naar de effecten van Texelpro- motie bij onze zuiderburen. „De uitkomsten bevestigen de beelden die wij hadden. Je kunt dus concluderen dat wij met onze promotie in België goed geschoten hebben", aldus Henk Groenen van de VVV. Annette Kos- aan de late kant. Dan kwamen ze in de zomer. Omdat de grond dan droog is, kan ik geen herstelwerkzaamhe den uitvoeren." Over de hoogte van de vergoeding, die waarschijnlijk niet zal veranderen, is hij niet ontevreden. „Die is toerei kend om het onderhoud van te be kostigen." Dat onderhoud doet Bakker zelf. „Een hele klus waaraan ik in de win ter mijn handen aardig vol heb, want er treedt elk jaar flinke schade op. De schapen vreten de wallen kaal en door het schuren van de schapen en slagregens treedt slijtage op." Het TVO houdt algemene leden vergadering in De Lindeboom, aanvang 20.00 uur. Aansluitend (om 21.00 uur) is een openbare voorlichtingsbijeenkomst over het werk van de Stichting Bedrijfs Gezondheidsdienst Noordholland, de Wet Terugdringing Ziektever zuim Arbo en over een eigen Texelse Arbo-dienst. sen zal in Klif verslag doen van haar bevindingen. De gewijzigde reisvoorwaarden kun nen grote gevolgen hebben voor lo- giesverstrekkers. In het Burgerlijk Wetboek zijn duidelijke bepalingen opgenomen over aansprakelijkheid en klachtenprocedures. Hier wordt ook over gepraat tijdens de promotie avond. Belangstellenden kunnen na afloop een informatieblad meenemen dat is gewijd aan dit onderwerp. Er is ook een brochure over malafide ad vertentiepraktijken. Beide folders zijn ook vanaf vrijdag af te halen bij de balie van het VVV-kantoor. Vrijdag even na het middaguur kreeg een aan de Vuurtorenweg woonachti ge vrouw problemen met haar ka chel. Toen ze bezig was er een houtblok in te doen, kwam het rooster naar buiten en drong veel rook de kamer in. De (slechtziende) vrouw dacht dat brand was ontstaan en alarmeerde de brandweer, die er voor zorgde dat de situatie weer gauw normaal was. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 19 de- cember op om 8.44 u. en gaat onder F om 16.28 u, 20 december eerste kwar- tier; 14 december springtij, 21 december j doodtij. v Een 48-jarige Cocksdorpse raakte zondagmiddag op de Postweg in d 1,1 berm, doordat ze even niet oplette Een forse stuurcorrectie maakte de zaak alleen maar erger. De wagen kwam, flink beschadigd, tegen de g wegbebakening tot stilstand. De js vrouw bleef ongedeerd. - In het Eierlandsche huis in De Cocksdorp wordt woensdag 29 de^_ cember een play back-show gehoi ee den. iii rs Het belooft een spektakel te wordi!n waarbij de prestaties van de deelni mers in verschillende leeftijdscateg 'd rieën door de jury worden ïg beoordeeld. Publiek heeft gratis to ,rs gang. Aanvang 19.00 uur. Kandidaten kunnen zich tot en 26 er december aanmelden bij het Eierlar- sche Huis, telefoon 16507. Deelna is gratis. lg( 96 De natuur die het grootste deel van zijn leven uitmaakte is mild geweest voor Herman en heeft hem rustig doen inslapen op woens dag 8-12-1993 om 5.45 uur. Hiermee is een einde gekomen aan ons huwe lijk en samen alles beleven. Wij waren man en vrouw maar ook altijd maatjes. Het zal moeilijk zijn alleen verder te gaan. Uit aller naam: Dim Peeters-Smits Texel, Rozendijk 15, 1791 PC Den Burg. De crematie heeft in besloten kring plaatsge vonden maandag 13-12-1993 om 13.00 uur te Schagen. Het is nog nooit zo donker geweest of het werd weer dag. Vandaag eindigde het veelbewogen leven van onze lieve man, vader, opa en overgrootvader Abraham Jongkees Hij was er altijd voor de ander. Wij zullen hem en zijn blijmoedigheid heel erg missen. Den Helder: 25-6-1907 Den Burg: 12-12-1993 Den Burg: Hoorn: Amsterdam: Hoorn: N. Jongkees-Brons Adri en Klaas de Vries-Jongkees Hélène Arjen en Nanda Kiona Zwaag: Reinier en Matilde Rogier en Chinouk Schermerhorn: Tim en Ina Jongkees-de Boer Edwin en Ronald Sluyscoog 58 1791 WT Den Burg De herdenkingsdienst zal worden gehouden op donderdag 16 december om 11.00 uur in het crematorium te Schagen, Haringhuizer- weg 3. Gelegenheid tot condoleren na de crematie plechtigheid in het crematorium. Geen bloemen.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2