Ouwe Sunderklaas 1993 mMSvANmoFpiE StR Voor een piek kun ie pissen voor een knook kun je sdiüfen voor ec n joel kun jè kotsen ToiteWu^rouv/. En die zit hier ook niet voor niks in de kou. Oudeschild Ouwe Sunderklaas in Den Burg I if J flLEfflP yKERsft Cvai-sin) n rft/'.'iRK-J io St'LSCh'Y sÉRTUS singel- De Koog Veel voorstellingen en hoge kwaliteit TEXELSE couRANT Aantal speulers echt dieptepunt n ;ar met een qeeltie zun wij •zéér iévree, ril!' trek wél door die PLEE. Wont v/ij hebben onze ei<jen Gezelligheid op de dansvloer van de Jelleboog. VERVOLG VAN PAGINA 5 het vermeende meten met verschil lende maten door de gemeente aan de kaak te stellen. Bij de hoteltoren en de Sluftervallei werd een heel an dere maat gehanteerd, dan bij andere initiatieven. Boeren zag je wanhopig rondrijden met een kruiwagen mest. „Ik boer in een zuurvrij gebied, dus schijten mo gen ze niet. een kurk erin zal niet gaan..." etc. Een prima voorstelling bood een al ternatief voor de veel te snelle Sint Nicolaas bij de officiële intocht. Een rustig weggezakte Sint in een wa gentje adviseerde: neem voortaan een OUWE sinterklaas. Meerdere voorstellingen gingen over de mogelijke sluiting van Sint Jan: protesterende oudjes. Een aardig gelijkende dijkgraaf Dijt liep rond met de voorzittershamer en reikte stickers uit. „Ik denk dat ik de Schorren maar gaan inpolderen". Reclame voor het Texelse product „Bloem van Texel" werd gemaakt door vier als zonnebloemen uitge voerde speulers. Een andere groep toonde een nieuw product van de Texeler-fabriek: een tampon die nooit „vol" zou raken. Fysiotherapeut Freerk reikte foldertjes uit om recla me te maken voor fitness. Een dame van plezier gaf het advies om een sexboerderij te beginnen en daar mee de boeren vervangend inkomen te verschaffen. Een groep toonde een ander nevenbedrijf voor armlastige agrariërs: sneeuwschuiven en strooi en in de winter, hetgeen ook nog een stuk goedkoper zou zijn dan bij uit voering door de gemeente. De grote wagens mochten vanaf 21.00 uur de straat op. Een ervan had het stuntteam van Oosterend Present als onderwerp, een andere ging over het Tropical Sea Festival en de betrokkenheid van de Koger hore ca daarbij. Verder een voorstelling van Texelaars die zich op de Hors vermaken: „Gabor gaat zijn boekie te buiten als hij de Hors voor de Texe laars wil sluiten". En er was een bier brouwerij waarin met gebruikmaking van veel apparatuur Texels bier werd gemaakt, dat in diezelfde wagen uiteraard ook werd geconsumeerd. Een andere wagen toonde een Cocksdorper huiskamer waarin het onleefbaar en gevaarlijk was door de explosies van schietoefeningen op de Vliehors. „Door de bommen op de Vliehors, trillen alle deuren en ramen los". De recente sterke optredens van Texelaars in diverse showpro gramma's op de tv vorden de wagen voorstelling „Texelse sterren stralen op de tv". Ook de raadhuis-stoepzitters kregen aandacht met grote wagens. Er werd wat dit probleem betreft wat ver wacht van de „nieuwe bezem" van „Riddertje Rap". „Die veegt al het tuig van de trap; met verhoging van het reinigingsgeld; moet het lukken desnoods met geweld". Licht paniek veroorzaakte een om vangrijke wagen waarop de stoepzit- ters zich op de raadhuistrappen vermaakten. Er werd een persone nauto achteraan gesleept waarop een reusachtige „joint" was gemonteerd. Deze braakte voortdurend verstikken- Een hoofdluis, die de schooljeugd teisterde, was in het vissersdorp goed voor de eerste prijs bij de enke lingen. De communicatieproblemen die zich zullen voordoen als Texel bij Friesland wordt getrokken werden le vendig uitgebeeld door twee jonge Skilders met het plaatsnamenbord, dat lange tijd de ingang van het dorp heeft gesierd. De overlast van hon denpoep was een dankbaar onder werp, dat door veel jonge speulers werd aangegrepen. Hoewel de animo dus laag was, was de kwaliteit van de voorstellingen bij de volwassenen wèl erg hoog. Er was veel werk besteed aan de uit monsteringen. Uitschieters in dat op zicht waren onder andere de groep die de rolstoellift en de TX 27 had nagebouwd. De echt werkende lift zorgde voor hilariteit als een „gehan dicapte" meters de lucht in werd ge hesen. Ook bijzonder was de grote boot met de toeristenbelasting-inner. Tijdens Ouwe Sunderklaas komen in de dorp vaak de plaatselijke roddels aan bod. Soms kan dat pijnlijke voor stellingen opleveren, die niet door Urote spraakverwarringen staan lexei te wachten ais we Dij hriesiana noren, aiaus aeze twee jeugdige Skilder speulers. iedereen worden gewaardeerd. Dat was het geval met het afscheid van Ome Nan, een doodskist met een griezelig goed gelijkende pop van de ze markante dorpsfiguur die afgelo pen jaar overleed. Het bonte optreden van een groep haven meesters, die wegens „nevenactivi teiten" geen tijd hadden om boten een plaatsje te geven, was ook op het randje. Origineel waren de straatnamen van Skilder bijnamen, waarbij het publiek een kruisje kon zetten achter hun keuze. De prijs voor de meest actuele voorstelling was voor „Sjef krijgt be richt van de PTT". Een boze speuler donderde met veel geweld een groe ne PTT brievenbus tussen de toe schouwers. Hij had namelijk van de PTT bericht gekregen dat de post voortaan niet meer door de brieven-; bus in de deur wordt gedaan, want zijn paadje naar de weg is veertig centimeter langer dan het maximum dat de PTT aanhoudt. Hij moet dus een groene bus aanschaffen. De GO; bokaal ging naar de groep die, com pleet met dansje en liedje, de huizei op het Mieland aan de man bracht. Bijzonder origineel was de uitbeeldin van Noortje Roll die Sjef Boom leerd hoe hij een modeshow moest lopen naar aanleiding van zijn bijdrage voq de modespecial van de Texelse Cou rant. Ook liep er een eenzame Roy Helleman rond met een zielig dood boompje in zijn hand. De uitslagen: JEUGD Enkelingen: 1. Hoofdluis, 2. Ontzet tend hè, 3. Oppas. Paren: 1. Oudeschild-Friesland, 2. Napoleon en Marie Louise op de Schans, 3. Drollen vangers. Groepen: 1. Poep opruimen, 2. Eerste paal school, 3. Attent supermarkt. GO bokaal: Kinder Partij VOLWASSENEN Enkelingen: 1. Op zoek naar1 muzikaal talent, 2. Anneke heeft gebroken i 3. Hellemans Puzzelbossie. Paren: 1. Straatnamen, 2. Aal en Willem, 3. Ria van Sjef is tevree. Groepen: 1.' Havenkantoor, 2. Rolstoellift Tk 27, 3. Henk van Jeanine, de belastinginner. Actueelste: Sjef krijgt bericht van PTT GO bokaal: Mieland Promotie Team. de rookwolken uit, waardoor het zicht onmogelijk werd Ook bij de jeugd was veel leuks te zien. „Meer en beter dan vorig jaar", volgens de jury. Zoals altijd waren er veel uitbeeldingen bij van clowntjes, heksen, prinsesjes etc., die geen rela tie hadden met Texelse actualiteit. Toch greep ook de jeugd plaatselijke onderwerpen aan, al was soms de hand of het idee van de ouders te herkennen: de valse bommelding bij het politiebureau, het spook van de Groeneplaats, de dreigende verdwij ning van Sint Jan, een „Waddenwin kel" met aangespoelde spullen, zeer jeugdige drugsgebruikers en de 13000e inwoner. Een meerdere ma len uitgebeeld thema vormden de schoentjes die bij de jongste Sint Nicolaas-actie zoek waren geraakt en de Friese aspiraties van Gelein. We zagen „Nina Jansen" die klaagde dat ze eenzaam is omdat „Patricia van Asselt" niet met haar wilde spelen. Schitterend uitgevoerd en goed voor een eerste prijs was de sneeuwprin- ses die al in november haar intrede op Texel had gedaan. Leuk spel liet een kleine burgemeester zien die on middellijk antwoord gaf op brieven van burgers. Uitslagen Den Burg JEUGD Enkelingen. 1. IJsprinses; 2. Sneeuw pop; 3. Texel Bobbe. Paren. 1. Sint Jan; 2. Nepbom; 3. Schoen verstoppen. Groepen. I.Wadoloog; 2. Parkeerprobleem; 3. Schoenenactie. WOLWASSENEN Enkelingen. 1. Lange hals (10); 2. beker Gelein Jansen-Friese boeken (8); 3. Griep (11). Paren/trio's. De Hors (208); 2.beker De twee maten (201); 3. Golfclub (206). Groepen. 1. Texel overvol (412); 2. Team voor Texel (421); 3. Junks bij raadhuis (410). De Folklorebeker ging naar Oude Sinterklaas (209). De bekers kunnen worden afgehaald bij wolboetiek 't Skuurtje, Schoonoordsingel 5. DINSDAG 14 DECEMBER 1993 Een laatste blik op het mobiele toilet van De Koog, dat door twee doodgravers werd weggedra gen onder tromgeroffel. Het was, vergeleken met andere ja ren, opvallend druk in De Koog. Niet alleen wat betreft het aantal speulers (over de honderd!), maar ook qua voorst ellingen en toeschouwers. Daaronder bevonden zich ook de asielzoekers die in motel Texel verblij ven. Dankzij uitleg begrepen ze wat het feest inhoudt, maar de voorstel lingen waren hen niet altijd even dui delijk. Wel genoten ze erg van het feest na afloop, dat door het grote aantal belangstellenden bijzonder geanimeerd was. Meest gespeelde onderwerp in De Koog was zowel bij de jeugd als bij de volwassenen het openbaar toilet. De leukste uitbeelding daarvan was Een compleet toilet op wieltjes, met wasgelegenheid in De Koog. De uitslagen: JEUGD enkelingen: 1. Openbaar toilet, 2.Vakantiemand, 3. Openbaar toilet. Paren: 1. Openbaar toilet, 2. Straatopbreker 3. Texel bij Friesland. Kleine groepen: 1. Teleplasbak Grote groepen: 1. Kabeltelevisie in de duine 2. Dokterspost. VOLWASSENEN Enkelingen: 1. Koffieshop, 2. Geen Koningin nedagviering, 3. Opruiming voor dorpshuis. Paren: 1. De laatste blik, 2. Gladmeting Dorpsstraat, 3. Bereden politie. Kleine groepen: 1. Mobiele gemeentehuussi 2. Wielklem, 3. Vrienden van Wuis. Grote groepen: 1. Golfclub Marjo, 2. SOS band, 3. Vakantiemand. De straatnamenkwestie in Oudeschild werd opgelost door de bijnamen van bekende Skilders te gebruiken. de „teleplasbak". Drie jeugdige Ko- gers hadden een minicontainer omge bouwd tot toilet, dat telefonisch kon worden besteld voor vijftig cent per minuut. Maar ook bij de volwas senen werden ingenieuze bouwwer ken rondgereden, waaronder ,,'t mobiele gemeentehuussie": een com pleet toilet met wasgelegenheid op wielen. Indrukwekkend waren de twee doodgravers, die onder plechtig tromgeroffel een doodskist met zich meedroegen. Op geregelde tijden werd toeschouwers een kijkje in de kist gegund waar .een toiletpot stond: de laatste blik op het openbaar toilet. De Koog had meerdere luidruchtige voorstellingen, die de feestvreugde verhoogden. Zo werd het aanleggen van een wielklem en de boze reactie van twee Duitse toeristen met verve gespeuld. De voor deze voorstelling meegebrachte oude auto moest het zwaar ontgelden. Het gebrek aan musici voor de SOS band werd me veel herrie aan de kaak gesteld. Nu in de prijzen, maar wèl grappig wa: de auto vol „zieke" speulers, zoge naamd getroffen door de griep. De wagen was volgestouwd met zak doekjes en anti-griepmiddelen. Zowel bij de jeugd als bij de volwas senen waren enige wegwerkers t< bewonderen, die nu alvast maar c de straat begonnen te werken om vóór het nieuwe seizoen klaar te zi Dat de Vakantiemand van Frits Bon de gemoederen bezig heeft gehou den, bleek uit verschillende voorstel lingen. Maar ook het verlangen naa een golfbaan werd door de Koger speulers duidelijk gemaakt. De uitvf koop van spullen van Opduin, waar van een deel van de opbrengst vooi het nieuwe dorpshuis is, was zowel bij de enkelingen als bij de kleine groepen goed voor een derde prijs. Een bereden politieagent op een stokpaard werd gevolgd door KESO Koger Eigen Stront Opruimdienst. D verkeersdrempels in de vorm van paddestoelen op de Nikadel waren ook een dankbaar onderwerp, even. de geluidshinderperikelen rond enkel cafées in het dorp. De dokterspost wist alleen een jeugdige groep te ir spireren. Het aantal volwassen speulers in Ou deschild was een waar dieptepunt: slechts 55 Skilders waagden zich vermomd op straat, tegen 90 vorig jaar. Dit aantal is sinds 1975 niet zo laag geweest. Ook bij de jeugd deed zich een teruggang voor: 61 tegen 70.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 6