w*0 mmm WOU Den Hoorn De Cocksdorp TEXELSE f COURANT' ctualiteit hoog i het vaandel Minder deuren geopend voor Durper speulers Sunderklaas MÜ lezers Buiten verantwoordelijkheid van de redactie -*%3 ->=^ DINSDAG 14 DECEMBER 1993 Burgemeester Van Rappard installeert het Durper vrijwillige politiekorps. voorstellingen in Den Hoorn had- i in nog sterkere mate dan in irgaande jaren een hoge actuali- swaarde. Vooral het verbale ge- d dat Willem Hart de afgelopen ek ontketende tegen de geplande keerplaats aan het Klif inspireerde het laatste moment nog veel luiers. Ook de recentelijk afgetre- i DEK-dirigent Modder, strubbelin- i in toneelvereniging De indenkring en de Hors- jlematiek bleken dankbare onder- rpen. Opvallend was de massaliteit irmee de Hoornders zich achter igrim verscholen. De 72 deelne- rs (vorig jaar 51) waren goed voor luitbeeldingen (19 in '92). Ook bij kinderen viel weinig te klagen: 52 sulertjes, tegen 42 vorig jaar. twas al vroeg gezellig in De Wald- orn, waar de jeugd vanaf half vier it kunsten vertoonde. Omdat het rpshuis de enige plaats was waar ■rd gespeeld en ieder na z'n eigen jrstelling een plaatsje in de zaal cht.. zag het binnen korte tijd zwart ii de mensen. Die hoorden de eer deelnemer aankondigen dat hij de ep voor het dorpshuis kwam repa- ftn, een thema dat vorige week g aan de orde was in het overleg sen b en w en de dorpscommis- Het jochie legde één steen en s binnen enkele seconden weer dwenen, aanleiding voor presenta- Piet Schneider om de wens uit te eken dat de stoep in werkelijkheid zo snel zal zijn gemaakt, iruk maakte de grote groep die de nr drie jaar naar Sint Maarten 'geë- greerde' Joop en Ria Groeskamp beeldde. Zittend tussen palmbo- n op een zonnig strand namen zij de Texelse Courant de laatste uwtjes door, gespeeld door de rest ide groep. Terecht kregen deze jlnemers naast de eerste prijs ook 'Mevrouw Bothof-beker' voor de Een Joop je Groeskamp neemt op het strand van Sint Maarten het laatste Hoornder nieuws tot zich. meest originele uitbeelding. Eerste prijzen waren er ook voor de 'enke ling' die de oorzaak van de recente stroomstoring zocht bij dorpselektri cien Johnnie W.(itte) en het duo dat het immer actieve echtpaar Lammert en Nel Bruining huldigde. De volwassenen traden behalve in het dorpshuis ook op in De Verma ning, Ons Huis en Het Wapen van Texel. Het talrijke publiek zag veel voorstellingen van een hoog niveau. De eerste prijs bij de enkelingen, en bovendien beloond met de 'Klif/Naal- rand'-beker voor het origineelste solo optreden, was voor een uitbeelding van burgemeester Van Rappard. Het eigenlijke item was een kwestie rond afvalcontainers - ook al onderwerp van gesprek bij dorpscommissie en b en w -, maar indirect werd ook het parkeerplan uitvoerig belicht. De op vallende waardering die uit het stuk sprak voor Willem Hart deed het no dige vermoeden over de identiteit van de speuler. Bij de kleine groepen was de eerste prijs voor twee schoonmaaksters die al roddelend over tal van Hoornders de mogelijke locaties van een open baar toilet in het dorp bediscussiëer- den. Ook hier was Willem Hart een onvermijdelijk onderwerp. Knap was dat de dames met minimale middelen veel amusement wisten te brengen. Bij de grote groepen verzorgden de eerste-prijswinnaars bijna een avond vullend programma. Centraal in de 22 minuten durende sketch stond een enorme plattegrond van de zuid punt van het eiland, waarover eerst minister Gabor c.s. en later een lou che projectontwikkelaar zich bogen. Nadat beide groepen hun plannen hadden ontvouwd, ontpopte een rechtlijnige Hoornder zich als rigou reuze schoonmaker. Op het moment dat de man het 'podium' verliet, bleek de kaart weer schoon en in ori ginele staat. De boodschap was dui delijk. Veel waardering ook voor de win naars van de tweede prijs, die de plaatsing op de monumentenlijst van Jaap Duinkers bollenschuur tot the ma hadden gekozen. Hilariteit wekte de kwistig uit de subsidiepot delende ambtenaar, die eerst op gewiekste wijze was bewerkt door Duinker. Daarna werd de schuur in rap tempo en met fraai resultaat verbouwd. De Queen-song 'friends will be friends' die tenslotte klonk uit de cassettere corder van een seizoenarbeider, deed vermoeden dat de speulers twijfelden aan de integriteit van Duinker en de gemeente. De groep werd beloond met 'Goënga's supermarkt'-beker voor de origineelste uitbeelding van de hele avond. De uitslagen: JEUGD Enkelingen: I.Stroomstoring; 2.De Hors; 3.Koek en Zopie. Kleine groepen: 1.Lammert en Nel Bruining; 2.Grootste biet; 3.Meiden van ZDH. Grote groepen: l.Joop en Ria Groeskamp weg; 2.Markt/Brandweer; 3.Staatsloterij (Ben en Rita). Originaliteitsprijs Mevr. Bothof-beker: Joop en Ria Groeskamp weg. VOLWASSENEN Enkelingen: 1.Burgemeester Van Rappard/Containers 2.Gabor; 3.Willem Hart/Parkeergarage. Klif/Naalrand-beker voor origineelste enkeling: Burgemeester Van Rappard. Kleine groepen: LOpenbaar toilet; 2.Gemeentelijke naaiafdeling; 3.Gezamenlijke maaltijd Grote groepen: 1.De Hors; 2.Schuur Jaap Duinker; 3.De Hoornder op Sint Maarten. Goënga's Supermarkt-beker voor origineelste uitbeelding van de hele avond: Schuur Jaap Duinker. Louche (overkantse!) projectontwikkelaars zullen Den Hoorn wel even opstoten in de vaart der volkeren. gesubsidieerde monumentale boerderij van Jaap Duinker in Den Hoorn is gerestaureerd: de bollenwerkers kunnen erin. Een van de vele Gelein-uitbeeldingen. gat in de markt. Een mooi muziekje op de achtergrond, dansje maken en een gezellig praatje waarbij je nor maal kunt praten. Een naam voor zo'n gelegenheid? Ja hoor „Ouwe lui len tent Misschien zijn er wel meer van die „Ouwe Lullen" dan je denkt. Namens de vele krasse knarren. Alfons Boom Oudeschild Poppendokter Van Leeuwen, die dit jaar van De Waal naar De Cocksdorp is verhuisd, betreedt het pand. Hij heeft een kist op wielen bij zich, waaruit hij een buikspreekpop haalt. De pop vertoont grote gelijkenis met dorpsgenoot Hans Zuidema en spreekt honderduit over diens betrok kenheid bij Durper gebeurtenissen, vooral als de brandweer in het spel is. Dan is het verhaal klaar, de pop verdwijnt weer in de kist en de pop pendokter vertrekt, op naar het vol gende huis. 'n Zeer sterk staaltje van Ouwe Sunderklaas-spel, dat door de jury beloond werd met de hoogste score van de avond. In de categorie paren wel te verstaan, want ook de pop werd gespeuld, en wel door een in werkelijkheid boomlange Durper, die als een slangemens in de kist gevou wen moet hebben gezeten. De voorstelling stond model voor de kwaliteit, waarover de inwoners dit jaar weer niet te klagen hadden. Wél was het speulen dit jaar vroeger af gelopen dan anders. Enerzijds omdat het aantal deelnemers kleiner was, anderzijds omdat er minder huizen open waren voor de sunderklazen. Griep werd als de voornaamste boos doener beschouwd. Het had invloed op de sfeer, want de Kikkertstraat maakte na half tien al een verlaten indruk. Sommige speulers maakten van de nood een deugd en grepen het griep virus aan om er over te speulen. Bij de jeugd was te zien hoe de dokters Van de Bent en Hoekstra griepbacil- len de bevolking lieten besmetten, teneinde nog wat werk te hebben na het drukke toeristenseizoen. Deze leuk gespeulde voorstelling was goed voor de eerste prijs bij de groepen. De Durper jongens en meisjes lieten blijken uit het goede Sunderklaas- hout te zijn gesneden. Menig optre den was zéér lokaal, zoals over Ge rard Monen die wéken nodig had om zijn boot weg te brengen, over Nico Boon die klaagt dat de pony's van Van der Linde de groente in zijn tuin opvreten en over de drumband die met koninginnedag in het dorp ont brak. Twee boefjes vroegen zich on gerust af of De Cocksdorp werkelijk een politiepost krijgt; een onderwerp dat 's avonds bij de volwassenen te rugkeerde. Hoogtepunt in De Cocksdorp: Poppendokter Van Leeuwen en buikspreekpop Hans Zuidema. Sunderklaas is weer achter de En als wij het over Ouwe Sun- klaas hebben dan is 't ieder jaar 12e december om 19.30 uur nog kriebels krijgen. Dus Emmy het aan m'n gezicht en weet wat zijn. De sunderklaaskist de „vliering", wat ouwe rommel je kont, grim op speulen. Prach- en wat een originele dingen ge- dit jaar. Ouwe Sunderklaas iulen is niet te programmeren, 't is (prettige) verslaving. Maar nu ar ik dit stukje voor schrijf: Na het J iulen even blijven in 't dorpshuis, praten, een dansje, dit onder 't tot van een drankje. Veel oud elaars (dorpsgenoten) komen er n voor naar 't eiland. U kent dat e list: weet je nog van enz. enz. Maar juist dat laatste is verle- tijd. Want als de muziek begint iu ja, muziek?), dan kun je twee gen doen. Je stem en je oren naar haaien helpen of je armen over el- oren dicht stoppen en einde iJprek. Dit is niet alleen in 't dorps- i, maar waar je ook komt, je oren Hen van je hoofd. Dat is voor veel et isen een reden om maar thuis te fen. Het is zo langzamerhand een in imeen probleem. De toneelclub, sterend Present, bruiloften en par- enz. enz. luidsprekers kunnen amper in de Waarom nou?? 't GAK heeft mooie poster, en terecht, mis- ien voor iemand in de horeca een Zo zagen we hoe burgemeester Van Rappard samen met Erwin v.d.Linde prominente Durpers beëdigde als vrij willige dorpsagenten. Tot de toppers van de avond behoorde het bord waarmee werd getoond hoe mensen, winkels en straten in het toekomstige „Durperadeel" in het Fries worden genoemd. De betreffende speuler kon er zijn zoveelste eerste prijs mee op halen. Een duo liet zien hoe recycling bier („Durper kwak") een gat in de markt kan zijn („zo bereik je sneller een mil- jardje dan met de Durper drup"), twee prachtig als fazanten uitgedoste dames waren opgelucht dat stroper Jan Hottentot met rugpijn is geveld en twee PEN-voorlichters deden in al le huizen het licht uit en voerden hun stukje op bij kaarslicht. Ouderwets goed was de „boerentrien" die uit het blote hoofd een gedicht voor droeg, waarmee ze de toehoorders de spiegel van 1993 voorhield. Uitslagen JEUGD enkelingen: 1.nr 7, Krantje kopen (122 pt); 2.nr 10, Hond (112 pt); 3.nr. 9, Tuin van Nes (111). Paren: 1. nr. 12, Vrijen bij het Eier- landsche Huis (125 pt); 2.nr. 17, Politie dorps bewaking (113); 3.nr. 16, Poppendokter (112). Groepen: 1.nr. 34, Dokters met de griep- bestrijding (127); 2.nr. 36, Rad van fortuin (123); 3.nr. 35, Vogelopvang (122). VOLWASSENEN enkelingen: 1.nr. 45, Friese namen (129 pt); 2.nr. 43, Boerentrien (114); 3.nr. 47, Tuinen (113). Paren: 1.nr. 60, Pop pendokter (130 pt); 2.nr. 64, Fazanten (120); 3.nr. 59, Griep (110). Groepen: nr. 77, Gouwe Bolt (118); 2.nr. 74, Burgemeester en dorpelin gen (115); 3.nr. 78, Eigenhuis (114). Folklore- beker: Burgemeester en dorpelingen. Alweer een pakje sigaretten ..aangespoeld" in Oosterend.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 7