Ouwe Sunderklaas: haast overal veel en goed .MLENTE I Ouwe Sunderklaas 1993 .TEXELSE^" couRANT' -.•_••• Jullie 2ijn hei zoefa.,1 Uord je nog steafe I nit! I DINSDAG 14 DECEMBER 1993 X. p grote wagen gaf een verhelderende kijk op de gemeentelijke organisatie. Vöït uj^| rno<« Tieb wi| 3ro<a9 i naar 6>panje t»e De waddeneilanden als bruiden van Wiegel met de dure maitrasse Texel als nieuwe kandidate. Hu of te ho!er> 2J»rte P'^ Wat werd het meest gespeeld met Ouwe Sunderklaas 1993De handel en wandel van de naar Friesland verlangende Gelein Jan sen? De stoepzitters van het raadhuis? Het gemeentelijk parkeer beleid? Tien voor Texel? Het is niet met zekerheid vast te stellen, omdat niet alle spelers zich bij een jury laten registreren, maar feit is dat zeer velen zich door deze onderwerpen hebben laten inspireren. -ft» Ijeugd met bakfietsjes op zoek naar de verdwenen schoentjes van de Sint Nicolaasactie wf over de nieuwe burgemeester. Teso scoorde ook behoorlijk, maar in tegenstelling tot vorige jaren hoorde de bootdienst niet tot onderwerpen- toptien. In elk geval werd op Texel over het algemeen goed gespeeld, zowel in kwalitatief als quantitatief opzicht. Hoewel de groei er in enkele dorpen uit is, heeft het oer-Texelse feest zijn levenskracht opnieuw bewezen. Zo als meestal toonden de weergoden zich bijzonder vriendelijk. Midden in een periode van storm- en regen weer, was hetdie ene avond droog en windstil waardoor het speulen op straat lang kon doorgaan. Het mooiste was natuurlijk dat het feest ook nu zonder wanklank ver liep. Geen vechtpartijen, geen onge lukken en iedereen na afloop keurig per taxi naar huis. Tevreden Cor van IJsseldijk, al meer dan een kwart eeuw trouw jurylid in Den Burg, had over de viering in Texels re sidentie alleen maar goeds te mel den. „Er werd lang en goed gespeeld. Een beetje saai omdat heel veel mensen hetzelfde onderwerp hadden gekozen? Welnee, ieder deed het toch op zijn eigen manier? Wij hadden de indruk dat er tijdens de maskerade minder werd gezopen en dat de voorstellingen minder banaal waren. Niet zoveel tieten en blote buiken. Waar ik me soms wel aan stoorde was de ingewikkeldheid van sommige uitbeeldingen. Er waren pa ren of groepen die een reeks van on derwerpen op de korrel namen, met veel gezang en lange teksten. Dat kunnen ze beter niet doen. Het komt niet tot zijn recht want het vraagt van de toeschouwers veel te veel aandacht. Kort en krachtig moet het parool zijn". Het jurylid heeft nog een advies: „De speulers moeten zorgen dat ze onherkenbaar zijn. Dus een masker dragen en niet alleen maar geschminkt zijn. Als je als jurylid de mensen herkent, is het geven van een objectief oordeel heel moeilijk". IJsseldijk doelt daarbij onder meer op wat de „groep Valkenburg" wordt genoemd. Deze blinkt uit door ar tistieke kwaliteit. Ook nu werden ver schillende aspecten van de Texelse actualiteit belicht, deze keer rond een meegedragen enorme landkaart van Texel. Klapband De viering in Den Burg kreeg een ge waardeerde extra dimensie door het langdurig optreden van de „Klap band" op de trappen van het raad huis. Er kwam veel volk op af dat lekker uit zijn bol ging. Een greep uit de voorstellingen die we zaterdagavond in Den Burg voor bij zagen trekken: De Aziatische riks- ja werd gepresenteerd als middel om Gelein Jansen de meest uitgebeelde persoon. Hetgeen te verwachten viel na zijn weglopen bij het CDA, zijn voorkeur voor Waddengewest en Friesland het schrijven van het Tes- sels woordenboek en ander „ledebre- kerswerk" waardoor hij telkens weer op andere wijze de krant haalde. De kritiek was duidelijk. „Wat zal het op Texel rustig zijn, zonder Gelein". En: „Als u me net zo geweldig vindt als ikzelf en de Texelse Courant, dan ben ik straks nog wethouder". Een indivi duele deelnemer speelde als collec tant, die vroeg om geld voor een enkele reis naar Friesland voor Ge lein. Een mooie groep werd gevormd door bruiden die de Waddeneilanden voorstelden en waar Texel (Noordhol lands dure maftresse) ook nog bij kon. Een heel goeie was het duo dat duidelijk maakte dat Gelein na zijn Nederlands-Texels woordenboek nu ook een Fries-Texels woordenboek moet schrijven: „Wie A seit, moet ok B segge". Er werd ook een nieuwe kruidendrank gepresenteerd: Friestex, het autoverkeer tegen te gaan. „Groen links wil het autoverkeer mij den, daarom gaat de riksja rijden". Een speuler met zeer lange nek ver klaarde: „Ik kijk reikhalzend uit naar Tien voor Texels werk. Samen staan we sterk. Misschien dat ik door mijn lange nek, uw aandacht trek. Ik ben lid, u ook?". Texel heeft enthousiaste golfers, maar waar ze hun sport moeten be oefenen is niet bekend. Een groep voerde dan ook de leus: „Texels golf club, wat worden we verwend. Waar heeft de gemeente onze baan ge pland?" Knap door zijn kortheid en eenvoud was de voorstelling van twee speu lers die elk een struisvogel bij zich hadden: „Texel struisvogeleiland. Ik zie niet dat er teveel mensen komen want ik heb me kop in het zand". Dit favoriete Tien voor Texel-thema was ook opgepakt door een groep van tien mensen („Team voor Texel") die op een reusachtige tandem zat. „Uit deze vrouwen en mannen ko men de wijze plannen". Bij dit Ouwe Sunderklaasfeest was wat een mengsel is van Friese Bee- renburg en Texels Juttertje. Gouden eieren Enkele Teso-voorstellingen. Drie koks reden rond met een koud buffet op een wagen: „Teso aandelenketering". Een enkeling had zich uitgedost als kip: „Teso, de kip met de gouden eie ren. Wat is Theo aan het uitbroeden? Als het maar geen lotei is". Een groepje presenteerde de SMD-pil, een middel om drugsgebruik teniet te doen. Vooral het gedicht dat erbij werd gedeclameerd was erg leuk. Twee spelers voerden een plankier mee, dat de Hors voorstelde. Gespeeld werd hoe iemand door de verrekijker een „Horspieper" waar neemt en vervolgens voor een hek „verboden toegang" komt te staan. Aan het publiek werden ansichtkaar ten van de Hors uitgedeeld. Gedemonstreerd werd hoe de „onno- zelheidsprijs" van Peter Bakker werd uitgereikt en er was een voorstelling die liet zien hoe burgers door ge meentelijke en andere overheden worden „genaaid", waarbij een reeks De vraag naar een golfbaan was ook In De Koog groot.... hete hangijzers werd opgesomd, van reinigingsrecht, via Horsverbod tot een urinoir voor de deur. Phantom De nieuwe burgemeester is voor de burgerij onvoldoende bereikbaar, maakte een individuele speler duide lijk: „Hij wordt wel betaald, maar hij is er nooit". In analogie met The Phantom of the Opera werd de bur gervader in enkele voorstellingen het spook van de Groeneplaats genoemd. Wielklem De omstreden wielklem voor alleen Duitse parkeerzondaars, inspireerde tot meerdere voorstellingen. Je zag zelfs bij de jeugdvoorstellingen een Duitse gast in een skelter die de wielklem vermeed door Hollandse nummerborden aan te brengen: „Um einen Wielklem zu vorkommen, ha- ben wir Hollandische Nummerplaten mitgenomen". Er was ook een leven de wielklem in de vorm van een spook in gele kledij, die elke Duitser omarmde. „Ich komm nicht zurück. Ich suche irgendwo anders mein Glück". En er was een groep die het sleepbedrijf Wiel Klem Texel (WKT) voorstelde. „Wielklem dat is flauwe kul, ook buiten het seizoen zijn we de lui". Er liepen enkele parkeerautomaten rond. Eén produceerde op verzoek ontheffingen voor een heel jaar voor Texelaars. Een andere parkeerautomaat was on derdeel van een voorstelling waarbij parkeercontroleur Stapersma als „kwartjeszuiger" met een stofzuiger de kwartjes uit de automaat haalde. Een kennelijk zwangere hoogbejaarde vrouw noemde als oorzaak van haar gezegende staat de cursus „Meer be wegen voor ouderen". Twee spelers presenteerden zich leuk akterend als „de twee maten" om Lees verder pagina P -v *an de grotere stoepzittersuitbeeldlngen. Oosterend Present werd nog eens dunnetjes overgedaan met dit vrolijke optreden van het ..autostuntteam'' Hier duikt een stuntman onder een brandendeboog door.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 9