Cjroen %unrL- Jéxels in het harL. Zittend ziekenvervoer naar 06-8321 èn Smidt N Promotie èn anti-promotie in Klif-theater Den Hoorn WAAR LAG IE OOK WEER SLf Yiprszel ummer NauiA J.v.d.Vis TESSELS WOORDENBOEK Leuk Loonwerkers mogen inschrijven voor renovatie velden Geen subsidie voor luchtvaartmuseum Razende Bol wellicht geen natuurmonument SI VERDER BV DIT Emoties laaien hoog op bij Hors-bijeenkomst Vf Eervol ontslag voor dijkwacht waterschap w Afdekking mestsilo's wellicht overbodig Deuce en b en w akkoord over aanleg tennisbaan ïw Kerst-bazaar Sint Jan schot in de roos 11 11 TEXELS E^COU RANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een Voordeelboekenkrant van NIOZ moet Tyro afstoten TEXELSE^COURANT Rabobank 91 TEXEL L Lfóoeti een delicatessenfolder van een PLUS/KLUS-folder tan DOE HET ZELF MARKT A. van der Vis party service centrum aiAsmsJthet tan/ Uitgeverij Langeveld de Rooy OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10842 VRIJDAG 17 DECEMBER 1993 foor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy b.v., Postbus 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-62600 Telefax 02220-14111 ledactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel 02220-62620. /erschijning dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ48,50 per half jaar; os f1,35 Geen krant gehad? Bel 02220-62600 Buiten kantooruren bel iW bezorger. Redactie buiten werktijd Frans Hopman, Pater Witteplein 27, len Burg, telefoon 02220-15472 Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs ƒ48,50 per half jaar; Los ƒ1,35 Jnivé heeft besloten het zittend ziekenvervoer op Texel per 1 ja- luari in handen te geven van een combinatie van twee bedrij- ien: Taxi Toon Smidt uit Den Burg en de Taxicentrale 06-8321 lit Heerhugowaard. De verzekeringsmaatschappij meent dat waliteit en doelmatigheid van het ziekenvervoer daardoor het neest zijn gediend. Inivé en de taxicentrale hebben «oensdag de overeenkomst gete- ,end. De bedoeling is dat centrale n Smidt nu een samenwerkings- ivereenkomst sluiten. Het bij het liekenvervoer inschakelen van ande- 8 Texelse bedrijven wordt daarbij lagestreefd. Iet besluit van Univé lijkt een eind 8 maken een lang slepende kwestie. )e zorgverzekeraar wil al sinds 1988 net nog maar één bedrijf of combi- latie van bedrijven op Texel te maken lebben. Het zou de toen nog be- taande Texelse taxicentrale worden, met als belangrijkste partners Groot- en en Smidt. Toen dat medio vorig aar zijn beslag zou kreeg, voelde Taxi 12000 zich ten onrechte buiten spel lezet en stapte naar de rechter. Die «sliste in kort geding dat ook Taxi I2000 nog tot het eind van het jaar ittend ziekenvervoer mocht uitvoeren oor rekening van Univé. Daarna zou illeen de Texelse centrale aan bod omen, waarbij vd Wetering zich ventueel kon aansluiten. Cultuurverschillen let liep anders. Als gevolg van „cul- uurverschillen" tussen de betrokken lirecties ging de taxicentrale ter zie- e. Univé moest toen naar een andere ontractant uitzien en had de keus lit Taxi 12000, Taxi Grootjen, Taxi imidt en de grote centrale uit Heer- lügowaard, die allen gegadigde wa lm. tmvé gaf dus de voorkeur aan de iterke overkantse taxicentrale in lombinatie met het bedrijf Smidt, dat ip Texel reeds de ambulancedienst ixploiteert, dus het liggend ziekenver- oer. Probeer maar eens aan een over- kanter uit te leggen wat Ouwe Sunderklaas precies is. Verkleed over straat, dat is toch net carna valWat een onbegrip. Je vertelt over de historische (Germaanse?) achtergrond, de staatvegers die vroeger vrouwen en kinderen ver laagden, het speulen op de andere eilanden en hoe het bij ons toe gaat. Dat men in De Cocksdorp bij de mensen thuis speult, dat in Den Burg alles op straat is te zien èn te horen en dat men in Den Hoorn de stukjes opvoert in café en dorps huis. „Maar wat spelen ze dan?", vraag de niet-Texelaar, „voor mij is het een feest van verkleden, hos sen, zuipen en misschien nog veel erger!" Dan glimlachen wij mee warig en steken van wal over het hekelen van de plaatselijke poli tiek, de Teso, personen die voor tdurend in de publiciteit zijn, kortom al die gebeurtenissen van het afgelopen jaar, die je lekker op de hak kunt nemen. Dat is het Ou we Sunderklazen van onze tijd. Boor lang geleden het jureren van de voorstellingen in te voeren, werd het feest op 12 december nieuw leven ingeblazen en maakt Hen er veel werk van. Ouwe Sund •s echt TesseIse folklore. In het ver drijven van kwade geesten gelo ven wij niet meer. Het is betreurenswaardig dat sommige speulers -uit onbegrip en kortzich tigheid?- de grens tussen scherpe Wire en persoonlijke belediging Achteloos overschrijden. Het moet wel leuk blijven... Horszei Taxicentrale 06-8321 ontstond uit een fusie van drie bedrijven, beschikt over 120 wagens en is daarmee de grootste in Noordholland. Door een nieuwe fusie met het bedrijf Wester in Alkmaar komen er nog dertig taxi's bij. Mededirecteur M. Hof ver telde gisteren dat hij dezer dagen naar Texel komt om de zaken met Smidt verder te regelen. Ook zal hij de andere taxibedrijven bezoeken om de mogelijkheden tot samenwerking af te tasten. Het ligt voor de hand dat het zittend ziekenvervoer in de praktijk vooral wordt uitgevoerd met auto's die reeds op Texel aanwezig zijn. Andere factoren Univé in een perscommuniqué: „Ver voer moet goed geregeld zijn. Maar ook andere factoren die samenhan gen met mogelijke toekomstige ont wikkelingen, zijn van belang geweest. Vrijwel alle gezondheidsvoorzieningen op Texel hebben problemen met het draagvlak. Het kleinschalige karakter van het eiland is hieraan debet. Der gelijke problemen spelen onder ande re bij het verpleeghuis, de verzorgingstehuizen en de ambulan cedienst. Samenwerking zou het draagvlak kunnen verbreden, waar door tal van problemen uit de wereld kunnen worden geholpen. Ook het ziekenvervoer moet in deze samen werking participeren. Met name een ambulancedienst leent zich voor sa menwerking met andere gezondheids voorzieningen. De bereidheid van de ziekenvervoerder om mee te werken aan de uitvoering van deze plannen, heeft voor Univé een rol gespeeld bij de uiteindelijke keuze". ons eentje kunnen behartigen, maar hebben bereidheid getoond om de andere Texelse bedrijven naar rato van het aantal taxi's waarvoor zij ver gunning hebben, daarbij te betrekken. Alle bedrijven hebben namelijk zit tend ziekenvervoer nodig. In ons be drijf kunnen we dank zij dit vervoer de stille tijd doorkomen en mensen in vaste dienst houden. Het is de vraag Lees verder pagina 5 Jammer Ger Grootjen van het gelijknamige taxibedrijf (13 auto's en afgezien van de eigen familie acht chauffeurs in vaste dienst) is er teleurgesteld over dat Univé de voorkeur heeft gegeven aan dat grote niet-Texelse bedrijf. „Wij hadden het zittend ziekenvervoer in Voor de renovatie van het Texelse Boyscomplex is f\ 50.000,- gereser veerd. Veel te veel, vindt een deel van de gemeenteraad. CDA, VVD en Texels Belang verzochten de wethou der agrarische loonbedrijven om of ferte te vragen. ,,Die kunnen het werk volgens mij voor een veel lager bedrag uitvoeren", aldus Kees Hin. De wethouder beloofde minstens twee loonwerkersbedrijven om een prijs te vragen. „Ik hoop dat u gelijk hebt, want we staan natuurlijk niet te juichen als we meer uitgeven dan nodig is." De gemeente gaat geen bijdrage le veren aan het Luchtvaartmuseum Texel. Het verzoek is afgewezen om dat alleen subsidies worden ver strekt aan musea die door de gemeente zijn erkend. Dat zijn de in stellingen die onder de Stichting Texels Museum vallen en het Agra risch museum in De Waal. Besloten is de aanvragen toe te ken nen van: Gymvereniging Oosterend (voor een computer), Duikclub Texel (vervanging hoofdmotor), Bridgeclub Groot Slem (computerapparatuur), Ouderensoos De Koog (vervanging biljartlakens), Dorpshuis De Wald hoorn (renovatie en isolatie dak), Cocksdorper Kustzeilvereniging (ver vanging reddingsboot), IJsclub Den Burg (mini tractor) en DEK (instru menten en uniformen). Aan de overkoepeling vrouwenorgani saties en de Stichting natuurexcur- sies Texel worden incidentele bijdragen gegeven. Er is een kansje dat staatssecre taris Gabor terugkomt op zijn plannen de Razende Bol als na tuurmonument aan te wijzen. Joost Verbeek, consulent natuur, bos en faunazaken in Noordhol land, wil de aanwijzing alsnog met de gemeente bespreken. Eerder overleg om de Noorder- haaks onder gemeentelijke be heer te houden, gaf de overheid onvoldoende garanties voor een afdoende natuurbescherming. Een betoog van Dick Drijver uit Den Hoorn op de voorlichtings avond woensdagavond over de Hors maakte echter diepe indruk op Gabors afgezant. „Als Texe laars zijn we door het rijk tot het bot toe afgekloven. We zijn be reid te vechten voor het restant natuur waarin we nog vrij toe gang hebben. We worden im mers beïnvloed door de natuur en hebben recht op het histo risch medegebruik daarvan." Dankzij de decentralisatie die het rijk voor ogen staat, moet Texel toch zelf die natuur kunnen be heren. „Desnoods onder toezicht van de provincie." Drijvers stijlvolle speech trof Ver beek rechtstreeks in het hart. „We hebben lang overwogen de Noorderhaaks onder Texels regi me te houden. Misschien moeten we toch weer met de gemeente om de tafel." Burgemeester Van Rappard, die devergadering voor zat, hield een slag om de arm. De zandplaat valt namelijk onder de Noordzeewetgeving en die biedt de overheid te weinig ga ranties. Bovendien vergt het toe zicht op naleving van de regels financiële offers van de gemeen te. „Of we daartoe bereid zijn, is een vraag die we aan de ge meenteraad moeten voorleggen." De leden van het syndicaat „Texel naar de knoppen" heffen het glas op het succes van hun actie. Scheveningen staat weer bovenaan en Texel is als badplaats ongeveer even populair als Soestdijk. ifoto Harry de G,ao1) ongeldig zijn, ook al heeft de toerist er zijn handtekening onder gezet. Rechtszekerheid daarover zal nog eni ge tijd op zich laten wachten omdat er ook twijfelachtige („grijze") condi ties zijn, die wellicht niet door de beugel kunnen, maar dat is pas zeker als zich jurisprudentie heeft gevormd. Lees verder pagina 5 In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn manifesteerde zich gister avond een criminele bende, die zich beijverde om de reputatie van Texel als populairste badplaats van Neder land teniet te doen. Het complot had er ook nog succes mee, zodat er werk aan de winkel was voor de VVV, die Texel weer uit het dal om hoog moest brengen... De verrichtingen van de bende vorm den het ludieke slot van een drukbe zochte avond waarop de VVV Texel de promotieplannen voor 1994 ont vouwde, hetgeen uiteraard iets heel anders inhield dan wat het artiesten team van Klif voor het voetlicht bracht. De bende „Texel naar de knoppen" vernietigde het toerisme door vlooien los te laten in bunga lows, het strand te reinigen met gro te shovels op een zeer drukke dag, het verspre-den van zeehondsdolheid, het op grote schaal aanbrengen van wielklemmen, het herhaaldelijk ver storen van de elektriciteitsvoorzie ning, het saboteren van de rioolpersleiding van Kogerstrand en het verspreiden van persberichten over hormonen in Texels lamsvlees, watervlooien in het Calluna-bad en baardmijt in Texeler dekbedden. Ook het publiceren van ingezonden stuk ken van J.A. Does, een kwart slag draaien van schapenroosters in de fietspaden en het injecteren van ver giftigd havenslib in het Mokslootge- bied hoorden tot de methoden om de toeristen op Texel ontevreden te maken. Doordacht Voor het publiek was het wel even omschakelen na de serieuze be schouwingen die in het eerste deel van de avond over de noodzaak van Texelpromotie te horen waren ge weest. Daarbij werd duidelijk dat de VVV niet zomaar een beetje reclame gaat maken, maar terdege studie heeft gemaakt van de toeristische markt en de recente politieke en eco nomische ontwikkelingen die daarop van invloed zijn. De avond begon overigens met een heel ander onder werp: de voor het reis- en toerisme- wezen van belang zijnde veranderingen in het Burgerlijk Wet boek, waardoor de toeristische con sument in een veel sterkere positie is komen te verkeren als hij in conflict komt met zijn gastheer. Directeur Joost van Linge hield het publiek voor dat onredelijke of onbillijke voor waarden in contracten bij voorbaat I.M ADVERTENTIE Abonnementsgeld TEXELSE COURANT machtigingskaart Machtigingskaart abonnementsgeld I.M. ADVERTENTIE Het NIOZ kan niet langer beschikken over het oceaanschip Tyro. In ver band met de kosten die met de ex ploitatie van het vaartuig gepaard gaan, zal het zo snel mogelijk wor den afgestoten. De Tyro, een voormalig veeschip, is eigendom van de Stichting Onder zoek der Zee, die ressorteert onder de Nederlandse Organisatie voor We tenschappelijk Onderzoek (NWO). Laatstgenoemde instantie heeft tot verkoop besloten. Een speciale com missie zal zich buigen over de vraag of op den duur een vervangend schip moet worden aangeschaft of dat het beter is voortaan met gehuurde sche pen te werken. Dat laatste zal in elk geval de komende twee jaar gebeu ren, want het onderzoek zal zeker de ze termijn in beslag nemen. Jammer De directie van het NIOZ betreurt het verdwijnen van het oceaanschip, dat de laatste tijd ligplaats had in de eigen haven van 't Horntje. Gevreesd wordt dat het nu niet meer mogelijk is om langdurige, multidisciplinaire oceaanexpedities te ondernemen, zo als de recente onderzoekingstocht in de Indische Oceaan en de Snellius II- expeditie in de Indonesische wateren in 1984-1985. Betwijfeld wordt of voor zulke lange perioden huursche- pen met de gewenste voorzieningen beschikbaar zijn. Bij NWO tilt men daar minder zwaar aan en wordt ver wezen naar het op handen zijnde on derzoek, waarbij de praktijkervaring in de komende twee jaar met huursche- pen van groot belang zijn. ABONNEMENTSGELD TEXELSE COURANT TX TB SS IJ3& TX üuci Om de prijs van het abonnement zo laag mogelijk te houden, vra gen wij u de Texelse Courant te machtigen voor het automatisch incasseren van het abonnements geld. Laat u de kaart met liggen. Dat bespaart u en ons extra kosten. Een gezamenlijke actie van: De Cjntn ^uvrL - Jixrh in btt hart. en de Rabobank. Aangenaam. Parkstraat 38. Den Burg. 12495 DELICATESSEN WEVERSTRAAT 72 Den Burg - Tel. 02220 - 12358 Maricoweg 6. Den Buig, S 12356 een folder van ■S 19310 fax 19409 en de promotiefolder intekenaktie

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1