„Gabor heeft ons een rotstreek geflikt" VAN HORS KORTTexels Forse kritiek op „protestbijeenkomst" Hors car moon Tesselschade-tentoonstelling TEXELSE^ COURANT VVV-promotie Keerzijde-onderzoek definitief van de baan De Waal draagt niet bij aan Sommeltjes Na 15 januari is het Hors-dood? Ziekenvervoer I ALARM ALS ELKE SECONDE TELT 'os Engelvaart wil schorsing besluit Bezwaar tegen Hors-aanwijzing - VRIJDAG 17 DECEMBER 1993 VERVOLG VAN PAGINA 1 !e boodschap was duidelijk: oppas- sn met beperkende bepalingen. Lo- iesverstrekkers die met conflictstof lorden geconfronteerd worden door VVV graag wegwijs gemaakt bij et bewandelen van juridische we- Rust en ruimte loofd promotie Henk Groenen eta- erde cijfers en andere gegevens *er 1993. Ondanks de natte zomer eeft Texel goed gedraaid, al tekent labilisatie zich af. Elkweervoorzienin- en zoals zwemparadijs Calluna heb- en hun nut bewezen. Groenen zette aarbij elkaar bevestigende cijfers van •so, Ecomare, VVV-boekingen, ver fden drukwerken etc. naast elkaar presenteerde ook andere interes ante gegevens. De toeristische estedingen op Texel belopen f170 ioen. Dat is meer dan landbouw visserij tesamen. De gemiddelde esteding per dag per toerist is f46,- ilders aan de kust f32,-). Het zijn ooral de huishoudens met kinderen aarvan Texel het moet hebben. De- sector is met 58% op Texel over- grtegenwoordigd. De gemiddelde erblijfsduur op Texel is met 9,1 da- en langer dan waar ook elders in et land. Bij de promotie houdt de VV rekening met deze feiten, maar int ook de (veranderde) wensen van e consument. Texel komt met zijn atuur, ruimte en rust in hoge mate an die wensen tegemoet. Buitenlanders og meer dan de Nederlandse is jar de Duitse en Belgische toerist ivoelig voor, zo bleek uit wat naar aren werd gebracht door Sierd Hid- nk (directeur van de Duitse vesti ng van het NBT in Keulen) en EAO-studente Annette Kossen. Brstgenoemde maakte duidelijk wat moet gebeuren om de stroom Duitsers naar Texel op peil te houden en Annette Kossen deed verslag van haar onderzoek, waaruit bleek hoe de Belgen moeten worden gewonnen voor Texel, waar wordt bewezen dat natuur en toerisme kunnen samen gaan. Voor beide categorieën buiten landers geldt dat ze niet alleen worden getrokken door de natuur maar ook de makkelijke bereikbaar heid en de variatie aan voorzieningen. Meer over de VVV promotieplannen in de volgende krant. B en W hebben besloten definitief af te zien van het zg. keerzijde- onderzoek, bedoeld om vast te stel len hoe de Texelse burgerij denkt over de toeristische ontwikkelingen. Belangrijkste argument om het f10.000,- kostende onderzoek te schrappen, is dat Teso reeds een der gelijk onderzoek houdt. Over het voorstel van de vereniging Tien voor Texel om volgend jaar een soort refe rendum te houden onder de Texe laars, is nog geen beslissing genomen. De bewoners van De Waal willen niet meebetalen aan het beeld van de Sommeltjes. Het kunstwerk kost zo'n f19.000,-. Op aandringen van de gemeente vroeg de dorpscommissie de inwo ners om een bijdrage, maar kreeg overal nul op het rekest. Het college van b en w is hier ontstemd over en zal het onderwerp aan de orde stel len in het overleg dat op 1 februari wordt gevoerd met de dorpscom missie. Zouteland. De Raad van State heeft de gemeente laten weten dat tegen het bestemmingsplan Zoute land een kroonberoep is ingesteld. De gemeente gaat een brief terugsturen met het verzoek deze zaak met spoed te behandelen. Schoolplein. Voor de aanleg van het schoolplein bil de nieuwbouw van basisschool De Bruinvis in Oude- schild, zal de raad worden gevraagd ƒ50.000,- beschikbaar te stellen. Omdat de school middenin het dorp ligt, heeft het plein ook buiten de schooltijden een functie voor de dorpsjeugd. De dorpscommissie en schoolleiding zullen worden betrok ken bij het ontwerp. Containers. De gemeente gaat voor ƒ40.000,- afvalontamers aan schaffen. Deze dienen voor uitbrei ding van het huidige bestand en worden gebruikt op recreatieterreinen en bij bedrijven. Tot 15 januari is in de hal van het Maritiem en Jutters Museum een klei ne expositie te bezichtigen over Maria Tesselschade. Deze dochter van scheepseigenaar en dichter Roemer Visser is vernoemd naar een scheepsramp die zich 400 jaar geleden voor de kust van Texel voltrok. Ter nagedachtenis worden komend jaar verschillende herdenkingsevene menten gehouden, waaronder een speciale dag in Amsterdam voor men sen die de naam „Tessel" dragen. Op de foto toont museumconservator W.P. van der Vis een schoen die door de duikers van WVC is gehaald uit een scheepswrak uit de zestien de eeuw. Aan de wand hangen afbeeldingen van Maria Tesselschade en haar vader en verklarende teksten. Over de ramp zelf is slechts weinig bekend. (Foto Tessa de Graaft) VERVOLG VAN PAGINA 1 of dat straks nog mogelijk is. Ik wacht af met welke samenwerkings voorstellen ze nu komen". Grof Ook Jannie van de Wetering van Taxi 12000 is slecht te spreken over de beslissing van Univé. „Op dit mo ment voeren wij op Texel 70% van het zittend ziekenvervoer uit. Het is dus erg belangrijk en we verwachten dan ook dat het wegvallen daarvan gevolgen heeft voor de werkgelegen heid die wij bieden". Taxi 12000 be schikt over acht auto's (waaronder aangepast materieel voor gehandi capten) en heeft naast zes meewer kende familieleden drie vaste mensen in dienst. „Aan de kwaliteit die wij boden, heeft het in elk geval niet ge legen. We rijden al 24 jaar voor het ziekenfonds en er zijn tal van klanten die ons al die tijd trouw zijn geble ven". Jannie van de Wetering zegt het sterke vermoeden te hebben dat Univé de voorkeur heeft gegeven aan de combinatie van de grote taxicen trale met Smidt om op die manier de noodlijdende ambulancedienst in stand te houden. Zowel Grootjen als Van de Wetering vinden het grof dat ze de beslissing van Univé van journalisten moesten vernemen. „Wij hebben geen bericht gehad, we weten officieel dus van niets". ctievoerder Jo-an van Vijfeijken, bijgestaan door Jan Slikker, pleit voor het openstellen lexel is niet van plan zich neer te leggen bij de aanwijzing van Ie Hors als staatsnatuurmonument. Dat bleek op de voorlich- ingsavond in dorpshuis De Waldhoorn, die meer het karakter iad van een protestbijeenkomst, 's Rijks natuurbeheerders tchrokken van de boze. emotionele en soms theatrale verwijten ian hun adres. De voorlichting kwam te laat, luidde de kritiek en Ie eilanders zijn onvoldoende geraadpleegd en voelen zich iestolen. Jos Engelvaart zal bij de Kroon om schorsing van de anwijzing verzoeken. )e kans dat de Raad van State de ekortkomingen bij de besluitvorming iwaarder laat wegen dan de natuur- vaarden van de zandplaat is echter lein, aldus Joost Verbeek, consu- snt Natuur, Bos, Landschaps en :aunabeheer in Noordholland. Hij ertegenwoordigde staatssecretaris iabor en gaf met twee collega- mbtenaren tekst en uitleg. )f de gemeente ook bezwaar zal antekenen tegen de aanwijzing hield wethouder Erna Eelman (ruimtelijke irdening) in het midden. „Maar de taatssecretaris heeft wel erg begerig aar ons eiland gekeken. De Hors is laar onderdeel van en kan niet vanuit door het rijk „niet elegant !e Waddenzee worden bestuurd. We inderkennen de natuurwaarde van de lors, maar die staan niet in verhou- ing tot die van de Waddenzee." Op erzoek van de gemeente zijn gebied- 's aan de oostkant van het eiland «et onder de Natuurbeschermings wet geplaatst, maar het rijk bleef wel flsthouden aan de Hors. 'e wethouder hekelde de afstandelij- e manier waarop aanwijzing tot tand was gekomen en noemde de ehandeling van haar vragenlijstje Texelaars kunnen tot 15 januari een AROB-bezwaar indienen te gen de aanwijzing van de Hors als staatsnatuurmonument. Ze moeten dat richten aan staats secretaris Gabor van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, com missie bezwaarschriften. Post bus 20401, 1500 EK Den Haag. De commissie bezwaarschriften adviseert Gabor. Als er een ge gronde reden voor is, zal de staatssecretaris zijn besluit aan passen. Het ant woord liet bijna een jaar op zich wachten. Eelmans pleidooi tot herzie ning van de aanwijzing ontlokte het grootste applaus dat de wethouder ooit kreeg. Rotstreek Ze kreeg bijval van Daan Schilling, die de aanwijzing een belediging vond voor de gemeente. „Die had voor de Hors immers een voorbeeldig bestemmingsplan ontworpen. Want dan zou de overheid niets hebben te van meer natuurgebieden. klieren. En nu staan de verbodsbor den op de Hors bijna tegen elkaar. Ik verzeker u, hiervoor is bij ons geen draagvlak." De oud-wethouder daag de Verbeek uit: „Wat hebben we op Texel verkeerd gedaan? Gabor heeft ons een rotstreek geflikt." De aanwijzing heeft volgens Wim Heiligers van het ministerie van Na tuurbeheer geen betrekking op het gedrag van de burgers of de gemeen te, maar is nodig om de overheid te gen zichzelf in bescherming te nemen, aldus de Hagenaar die daar mee een heel ander licht op de zaak wierp. „Want je weet niet wat er over vijf of tien jaar gebeurt. Mis schien wil iemand ooit een jachtha ven op de Horsaanleggen. Het rijk is tenslotte een veelkoppig monster." Willem Bakker (Spyk) had zijn twij fels: „In dat geval moeten ook de schietoefeningen worden verboden." Tweeslachtig De defensie-activiteiten inspireerden ook actievoerder Jan Slikker, die sa men met Jo-an van Vijfeijken 2500 steunbetuigingen kreeg voor hun ac tie „Handen af van de Hors". Hij noemde het rijksbeleid tweeslachtig en ongeloofwaardig. ,,U wilt ónze be wegingsvrijheid beperken, maar straaljagers en donderende kanonnen legt u geen strobreed in de weg." Slikker eiste een verklaring waarom in de Waddenzee onder de Natuurbe schermingswet (NB-wet) de oliemaat schappijen toch naar gas mogen boren. „Een burger telt kennelijk niet in Den Haag. Met welk recht durft u dit beleid te voeren in een democra tie." Volgens Heiligers maken de oliemaat schappijen aanspraak op oude rech ten en kan de staat het geld goed gebruiken. Over de defensie activiteiten: „Dat is een keus die we met z'n allen hebben gemaakt. En een leger moet kunnen oefenen." Hij wees er wel op dat defensie de acti viteiten met een kwart zal terugbren gen en meer simulatie-oefeningen zal houden. Doodvonnis Tafelgenoot Verbeek gaf toe dat de verouderde NB-wet aan herziening toe was en te ver van de burger af staat. „Het is achteraf fout geweest dat we anderhalf jaar geleden geen voorlichting hebben gegeven. Daar door heerst het misverstand dat de Hors volledig wordt afgesloten." Ac tievoerder Jo-an van Vijfeijken rea geerde furieus. „We worden gestraft omdat we zo goed met de natuur omgaan. U moet ons juist belonen. Stel méér gebieden open." Ondanks herhaaldelijke toezeggingen dat de zandplaat toegankelijk blijft, kon Verbeek de angst van de opstan dige Texelaar voor toepassing van de gevreesde artikel 17-status (totale af sluiting) niet wegnemen. Volgens Slikker heeft Gabor met de aanwijzig het doodvonnis over de na tuur op de Hors uitgesproken. „Wat in jaren is opgebouwd, gaat in één klap verloren. De Hors is nu niet meer van ons zelf. En dan kun je er op trappen." Bert Weijdt („de koning van het naakstrand") kwalificeerde de aanwij zing als „een lachertje". „De natuur ontwikkelt zichzelf en vogels laten zich met zomaar verstoren door een loslopende hond. En zeehonden zijn een stel nieuwsgierige apen die ner gens voor terugdeinzen." Onderschat Kano-exploitant Jos Engelvaart had zich verdiept in de juridische details en is van plan de beschikking aan te vechten. „U onderschat de fouten die u heeft gemaakt. Misschien moet u de hele procedure overdoen. Dan kunt u ons mooi tijdig informeren." Volgens Engelvaart staat onvoldoende beschreven wat wel en niet mag. „Onjuist", aldus Verbeek, die aangaf dat alleen in het voorjaar een broed gebied van een dwergsternkolonie (zo'n tien procent van de 400 hecta re grote zandplaat) is afgesloten. Hij benadrukte nog eens de natuur- Joost Verbeek, die staatssecretaris Gabor vertegenwoordigde, neemt van Jo-an van Vijfeij ken de 2.500 handtekeningen in ontvangst waarden van de Hors, zoals de jonge duinvorming, de vegetatie en de vo- gelpopulatie.Het rijk houdt de moge lijkheid gebiedjes op de zandvlakte af te sluiten, bijvoorbeeld als er zich blij vend een populatie zeehonden op houdt, die kans loopt te worden verstoord. „Maar de ervaring leert dat er maar weinig gesloten gebieden bijkomen." En als de zeehonden ver dwijnen, wordt het gebied weer opengesteld. „Kunt u die zeehonden niet aanlij nen?", kreeg Ruud Kalusche de la chers op zijn hand. Gedragsregels Het overgrote deel van de Hors blijft voor iedereen vrij toegankelijk, al is men wel aan bepaalde gedragsregels gebonden. Zo mogen er geen tenten of windschermen worden geplaatst, zijn zeilvliegers en modelvliegtuigen verboden, mogen schepen er niet droogvallen en moeten honden wor den aangelijnd. Het steken van pieren en sportvissen in natuurmonumenten blijft toegestaan. ~- Verbeek liet wel doorschemeren dat het verbod tot afmeren van vaartui gen en de aanlijnplicht voor honden niet te letterlijk moet worden geno men. Een beheersoverleggroep, be staande uit vertegenwoordigers van belanghebbenden, kan besluiten dat deze twee zaken worden gedoogd. „Want wat is de aanwijzing waard als de bevolking er niet achter staat", aldus Herman Uytdenhaage, regio- hoofd Natuur, Bos, Landschaps en Faunabeheer, die zich na afloop on der de indruk toonde van de Texelse kritiek. Het Haagse trio pleitte voor een spoedige oprichting van de be heersoverleggroep, hetgeen door bur gemeester Van Rappard, die de bijeenkomst voorzat, ter harte werd genomen. Uit angst partijen te verge ten, noemde Verbeek niet de groepen die in het platform worden vertegen woordigd. Burgemeester Van Rappard. voorzitter van de bijeenkomst en Jim Ie Roux (chef ruimtelijke ordeningin een passend decor temidden van Gabor's vertegenwoordigers. (Foto's Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5