\ïn \V( ëel ondernemers hadden fninder geslaagd seizoen Nieuwe dijkbeheerders niet zo snel op pad Filmclub maakte prima „spot" over veldwerk hquête onder TVO-leden toont aan: Eervol ontslag dijkwachters waterschap Hoe doet een wadpier het? TEXELSE f C0URANT Hulpgoederen Gevaarlijke bocht dhesiebetuiging lotie Terschelling Het leger van dijkwachten. hier voor de laatste keer bijeen, zwaaide deze week af (Foto Gerard Timmerman) V en zonnige lente en een regenachtige zomer. De omzetcijfers an de Texelse horeca, recreatie en detailhandel houden in veel ipzichten gelijke tred met dit weerbeeld van 1993; alleen de lienstverlenende sector is milder gestemd. Over het totale sei- oen gemeten hadden de ondernemers het minder druk dan in 992. Aldus blijkt uit een enquête onder de leden van het Texels terbond van Ondernemers (TVO). 0 antwoorden werden woensdag- zond tijdens de TVO-ledenvergader- g in De Lindeboom bekend ge laakt. Tegelijk gaf het bestuur enke- voorlopige resultaten van andere - nderzoeken, die mede in opdracht an TVO worden gehouden. Een op- lerkelijke uitkomst is dat van de on- ervraagde toeristen liefst 57 rocent geen zwakke punten van axel als vakantiebestemming wist noemen. Anderen gaven echter an dat Texel te toeristisch en teveel - Ihankelijk van het weer is. m een beeld van het afgelopen sei- aen te krijgen verstuurde het TVO- istuur vragenlijsten naar alle 180 le an. Van deze formulieren kwam 37 ocent ingevuld retour, onderver- aeld in 41% detailhandel, 27% ienstverlening en 32% horeca/re- reatie. Elke sector kreeg zeven vra- an voorgelegd, waarin telkens een irgelijking werd gevraagd tussen 193 en 1992. Dat die vergelijking in it voordeel van vorig jaar uitviel is 1 zich niet verontrustend, omdat 992 als een toeristisch topjaar in de malen is bijgeschreven. Trend alle drie sectoren oordeelde liefst 3% dat er dit jaar minder toeristen n geweest dan vorig jaar en 32% ind dat het aantal gelijk gebleven 3s. Deze trend zet zich door in de ilgende antwoorden: 47% vond het mder druk in zijn of haar bedrijf en ilgens 42% was de omzet gedaald, /er de bestedingen per klant lopen meningen uiteen: 29% zegt dat bezoekers méér hebben uitgege- m, 25% zegt minder en 40% zegt lijk (cijfers zijn afgerond, red.). De- resultaten hebben niet direct ge- '►J'oifne ^er"~linder'n9 v^n,, reclame voeren en het aantal slecht sfkgelegenheid, want ih de helft in de gevallen was het aantal per- ineelsleden afgelopen seizoen gelijk TVO voerde ook een onderzoek uit naar de woningbehoefte voor (sei zoenwerknemers. Dit onderzoek wordt uitgevoerd in samenwerking met de ondernemersverenigingen op de andere Waddeneilanden. TVO- bestuurslid Hans de Leeuw: „De pro blematiek is gelijk, dus daarom is de ze gezamenlijke aanpak mogelijk. Stel dat uit het onderzoek een grote be hoefte aan éénpersoons-woningen blijkt, dan kunnen we als eilanden samen een grotere vuist maken rich ting Den Haag en andere overheden om die woningen daadwerkelijk toe gewezen te krijgen." Uitkomsten kon De Leeuw nog niet geven, omdat van de 180 vragenfor mulieren er pas 39 zijn ingeleverd. De ondernemers wordt gevraagd hoeveel eenheden (1-persoons, 2-persoons, gezinswoning) en tegen welke prijs zij voor hun personeel nodig denken te hebben. Knelpunten Tevens gaf het TVO-bestuur de leden woendagavond een voorlopige indruk van het Distributie Planologisch On derzoek (DPO), uitgevoerd door het KNOV, en het vraag/aanbod- onderzoek, uitgevoerd door het IMK. De resultaten van beide onderzoeken zullen de komende tijd op een rijtje worden gezet, zodat eind maart het eindrapport kan worden gepresen teerd. Uit het DPO (gehouden onder de Texelse ondernemers) kwamen de volgende knelpunten naar voren: par keren in Den Burg en De Koog, uit breidingsmogelijkheden voor ondernemers, verschillende ope ningstijden, straatbeeld en winkelpre sentatie De Koog, samenwerking tussen ondernemers en gezamenlijk '92, terwijl een kwart zelfs méér ïrknemers inschakelde, lidelijk is de verschillende indruk de ondernemers hebben van het orseizoen (mei-juni) en het hoog- izoen (juli-augustus). Bijna de helft kt tevreden terug op de lentemaan- i, slechts 18% is niet zo positief 28% ziet geen verschil. De zomer arentegen is volgens 53% minder slaagd. Slechts 15% vindt dat de mer beter is verlopen. Hoofdschuldige [gesplitst naar de drie sectoren |kt dat vooral winkeliers en hore- /recreatie spreken van omzetdaling een slechtere zomer. De antwoor- n van beiden lopen weinig uiteen, ïgeveer 60% vindt dat het hoog- izoen van 1993 minder uit de verf gekomen dan dat van 1992. Het ichte weer wordt in overgrote lerderheid (90%) als hoofdschuldi- aangewezen. Daarnaast wordt or sommige invullers de toegeno- m concurrentie als boosdoener be- houwd. In de dienstverlenende :tor treden minder uitgesproken rschillen op. Slechts een kwart ient dat de zomer minder goed is en een zelfde percentage vindt het voorseizoen beter was. Van ie ondernemers antwoordt 44% de omzet is gestegen, tegen 31% een daling constateert. Een dui- lijke verklaring voor de grotere ikte in deze sector is moeilijk te /en; in elk geval zijn de dienstver- nde bedrijven minder seizoen- 'ankelijk en vaker indirect afhanke- van het toerisme. weervoorzieningen (men weet echter niet wat er nog bij moet). Positief wat de gemeente betreft is de in frastructuur en de aandacht voor toe ristische voorzieningen en landschap. Negatief wordt geoordeeld over de beperking van het aantal bedden en de heffingen (precariorechten, toe ristenbelasting) door de gemeente. Groot winkelaanbod Het IMK ondervraagt Texelaars en toeristen. Geconstateerd is dat de in woners positief reageren op het toe risme; men neemt de drukte voor lief en zoekt naar oplossingen om grote mensenmassa's te ontwijken (bijv. op andere tijd boodschappen doen). Texelaars kopen hun spullen voorna melijk op het eiland; alleen voor schoenen en kleding gaan ze nog wel eens naar Den Helder of Amster dam. Dat is ook niet zo vreemd, want Texel telt liefst twee tot drie maal méér winkels dan in vergelijkba re plaatsen in Nederland. De toeristi sche bestedingen bepalen 50 tot 70% van de omzet. De klanten zijn over het algemeen tevreden over het aanbod. Wel valt op dat de bestedin gen van de Texelaars zelf in de hore ca matig zijn. (Deze opmerking leidde tot gelach in de welgevulde zaal -zijn Texelaars thuisdrinkers?) Normaal zwembad Als sterke punten van Texel werden aangevoerd: natuur, rust, strand, fietsmogelijkheden en gezelligheid. Zoals gezegd kon liefst 57% der on dervraagden geen zwakke punten noemen. De aanwezige toeristische voorzieningen kregen het rapportcijfer 6,5. Op het eiland mag best wat meer worden geboden, zo blijkt uit de antwoorden. Maar het lijkt er ook op dat onwetendheid daarbij een rol speelt, want het meest (13%) werd gevraagd naar een normaal zwem bad, terwijl dat met Molenkoog voor handen is. En 12% wilde graag een bioscoop en theater. Een grote kin derspeeltuin is de wens van 5% en naar een golfbaan verlangt 4%. Verder kunnen ondernemers nog steeds hun bedrijf laten doorlichten, zo deelde het bestuur mee. Be langstellenden kunnen zich hiervoor aanmelden bij het secretariaat. Te vens komt voor degenen die al deel nemen een tweede gespreksronde met de bedrijfsadviseur. ,,We konden blindelings op het dij- kleger vertrouwen en op de meest hachelijke momenten een beroep op hen doen", 20 omschreef water schapsman Henk Vonk de veertig dijkwachters waarvan het water schap Texel deze week een beetje weemoedig afscheid nam. De nieu we dijkbeheerder, het hoogheem raadschap Uitwaterende Sluizen (US) in Hollands Noorderkwartier, buigt zich nog over de vraag wie volgend jaar de dijken gaat bewaken. Het ontslag van de dijkbewakers is het gevolg van de fusie van het wa terschap per 1 januari tot Hollands Kroon en de overname van het dijk- beheer door US. De kustverdedigers kwamen in actie als het peil van het zeewater een bedreiging kon gaan vormen voor de Waddenzeedijken die een totale lengte hebben van 22 kjlo- -meter. Vroeger, toen de waterkerin gen nog niet op hoogte waren, was wachtlopen vaker nodig dan met de huidige deltadijken. Een van de keren dat het waterschap tot uitgebreide dijkbewaking overging was in 1976, toen het zeewater tot 3.30 meter boven NAP steeg en bij de dijk bij Oudeschild tot aan de kruin stond en tot evacuatie van het vissersdorp noodzaakte. „Een span nende tijd, vergelijkbaar met 1953", aldus Vonk. Risico's waren er zeker voor de wachtlopers die hun werk doorgaans onder bizarre omstandigheden bij nacht en ontij moesten doen. Om te voorkomen dat een stevige wind vlaag hen in zee zou blazen, waren de mannen met touwen met elkaar verbonden. Dijkverhoging Toen de lage dijktracee's na de histo rische demonstratie in Den Haag in versneld tempo op deltahoogte waren gebracht, kon het dijkleger een stuk rustiger slapen. Beperkte bewaking, waarbij enkele ploegen op pad gaan, werd ingesteld bij twee meter boven De Texelse film- en videoclub ,,Take 88" heeft een bijna zeven minuten durende videofilm gemaakt over de veldwerkweken voor scholieren, zo als die worden georganiseerd door EcoMare. Het filmpje laat zien hoe het er tijdens zo'n veldwerkweek toegaat en zal een belangrijke rol spelen bij het werven van deel nemers. EcoMare houdt zich al jaren bezig met deze op natuur- en milieueduca tie gerichte werkweken. Vooral in voor- en najaar bezoeken talloze kin deren in klas- of ander groepsverband speciaal daarvoor Texel, waar ze lo geren in een van de bekende groep- saccommodaties. Nu EcoMare beschikt over het speciale veldwerk centrum „De Slinger", kan dit werk worden uitgebreid. Avontuurlijk De nu uitgebrachte film komt goed pas omdat daardoor vooral duidelijk wordt hoe leuk en spannend het is om op deze manier iets over de na tuur te leren. Getoond wordt hoe een schoolklas met de veerboot op Texel arriveert en door EcoMare-medewerker Pierre Bonnet wordt ontvangen. Het ondeu gende thema van de film is „Hoe doen wadpieren het?" en aan het slot is duidelijk dat je ook het ant woord op zo'n vraag tijdens de werk week uit eigen waarneming kan vinden. Je ziet de kinderen bezig met een metaaldetector, ze vangen 's avonds met behulp van een lamp in secten, planten helm en luisteren naar vogels met een speciale micro foon die het geluid versterkt. Ook wordt getoond hoe de leerlingen met een net in de Waddenzee allerlei beesten vangen en pieren steken. Tussendoor komen ze enkele malen een griezelige trol tegen, die ook niet weet hoe wadpieren het doen, maar voor het antwoord verwijst naar EcoMare. Goed werk Hoewel het helemaal door amateurs is gemaakt, maakt het filmpje een professionele indruk. De boodschap komt prima over. Overigens preten deert het geen volledig beeld te ge ven van wat het veldwerkcentrum heeft te bieden. Het is slechts een greep uit de mogelijkheden. EcoMare heeft inmiddels 700 scho len voor basis- en voortgezet onder wijs een brief geschreven waarin op de veldwerkweken wordt gewezen. De scholen die zich als serieuze ge gadigde melden, krijgen de videofilm maar ook een vijftigtal dia's met tekst, waarmee duidelijk wordt ge- maakt hoe het er tijdens de week toegaat. Verder is het de bedoeling dat de betrokken leerkrachten en an dere begeleiders tevoren naar Texel komen voor het maken van nadere afspraken, onder andere wat de in houd van het programma betreft. Twee maanden tevoren gaat naar de school al een lesbrief met gegevens voor 4 tot 6 voorbereidende lesuren, waarin onder meer algemene infor matie over Texel wordt gegeven. Uitbreiding Het veldwerkcentrum werkt met 30 verschillende „modules" en kan twee groepen van ongeveer 40 deelnemers tegelijk verwerken op twee verschil lende niveau's. Thans zit EcoMare gedurende zeven weken in mei en september met dit werk „vol". De bedoeling is dit te laten uitgroeien tot 25 weken. Ook in de winter is er ge noeg natuur op Texel om een werk week goed tot zijn recht te laten komen. In de vakantieperiode kunnen kinderen niet in schoolverband deel nemen, maar dan hoopt men op an dere geïnteresseerde groepen. Zo komen bijvoorbeeld in augustus jeug dige leden van het Wereld Natuur Fonds (Rangers) naar Texel voor een veldwerkweek. De kosten die EcoMare in rekening brengt voor zo'n 5-daagse werkweek komen per kind op f56,-. Met reis-, verblijf- en andere kosten komt het op ongeveer f240,-. Voor het bekosti gen zouden scholen het budget voor natuur- en milieuonderwijs kunnen gebruiken dat binnenkort van rijkswe ge wordt toegekend. VRIJDAG 17 DECEMBER 1993 NAR Dat gebeurde twee jaar geleden bijvoorbeeld tijdens Ouwe Sunder- klaas. Omdat hoge waterstanden dankzij moderne apparatuur beter zijn te voorspellen werd dijkbewaking steeds meer een uitzondering. Dank zij verbetering van de communicatie- en transportmiddelen kon het water schap de dijkbewaking steeds beter coördineren. Uit dank voor bewezen diensten, waarover tijdens het af scheid menig sterk verhaal de ronde deed, ontvingen de dijkwachten een presentje. Veiligheid Over de vraag wie bij toekomstige stormen de dijken gaat bewaken, werd druk gespeculeerd. Water schapsmedewerker Paul Visee, voor US straks districtshoofd voor de wa terkeringen op Texel, houdt een slag om de arm. „US moet daar nog vorm aan geven. Wel is het zo dat we op Texel sneller tot dijkbewaking over gaan dan aan de vastewal, waar van af 2.60 meter boven NAP wordt gepatrouilleerd. Toen wij hier tijdens de storm op 14 november met twee ploegen uitrukten,moest ze er daar om lachen. Volgens hen is beperkte dijkbewaking bij zo'n twee meter ver hoging nergens voor nodig. Dat we op Texel snel patrouilleren is histo risch zo gegroeid na de overstroming van de Eendracht en geeft veel inge landen een gevoel van veiligheid." Naast de uitgebreide dijkbewaking die ingaat vanaf 2.60 meter boven NAP hield het waterschap een werk ploeg achter de hand die vanaf drie meter verhoging in paraatheid werd gebracht. De leden hiervan komen uit het hoger gelegen Den Hoorn. Als de nood echt aan de man was kon dijk graaf J.S. Dijt iedere man tot 55 jaar oproepen. Een waterschapstraditie waaraan op 1 januari ook een eind komt. Dijkleger Volgens H. Zondervan, hoofd district kustwacht te Huisduinen, is het zeker niet de bedoeling de Texelaars het „veilige gevoel" van dijkbewaking te ontnemen. „Maar men moet zich wel bedenken dat de dijken nu op delta hoogte zijn. Dat was in 1953, zeker in de Eendracht, niet het geval." Be perkte dijkbewaking vanaf twee me ter „plus" komt vrijwel zeker te vervallen. „Bij een waterstand tussen 2.60 en 3.50 meter sturen we op Texel waarschijnlijk vier bewa- kingsploegen op pad." Een dijkleger, bijvoorbeeld de afzwaaiende dij- kwacht, patrouilleert vanaf 3.50 me ter plus. Zondervan benadrukt echter dat nog niets vaststaat. „In januari weten we meer en dan geven we daarover op Texel uitleg." Een vrachtwagen van de hulporgani satie Dorcas komt maandag naar Texel om de ingezamelde goederen op te halen. Dinsdag vertrekt een konvooi met eten, dekens en warme kleren naar noodlijdende mensen, on der andere in het voormalige Joe goslavië. Wie nog materiaal kan missen wordt verzocht dit zaterdag te brengen naar Jan en Paula Brouwer in de We verstraat 60 of op Elba, Zuid Haffel 29. Er is vooral vraag naar kleding, schoenen, laarzen en voedsel dat eni ge tijd houdbaar is, bijvoorbeeld in blik. „Kort na elkaar zijn een kraan en een auto daar van het talud af gereden. Het is een bijzonder gevaarlijke situa tie", aldus Peter Bakker van Groen Links. Hij had het over de Redoute, waar een moeilijke bocht in zit met daarnaast een smalle berm en een steile helling naar beneden. Hij pleitte voor snelle maatregelen. Het was wethouder Terpstra ook op gevallen dat de situatie erg verkeer- sonveilig is. Hij beloofde een snelle aanpak. schelling heeft de minister ge- agd geen bezuinigingen door te eren op verzorgingstehuizen. Kees i van het CDA vroeg in de raads- gadering om een adhesiebetuiging, nt ook Texel is geschrokken van besparingsmaatregelen. Wethou- Krijnen was het met hem eens. 1 VVD-er Gerard van der Kooi ?ft een steunbetuiging niet zo no- „Die dreigende sluiting van tehui- 1 is een plan van de provincie, nt die is met de uitvoering van de ïuimging belast. Terschelling valt Ier Friesland en wij onder Noord- 'and, dus ik zie het nut niet. Maar n zegen heeft u, hoor." De wet- ider legde uit dat het een goed >ruik is dat de eilanden elkaar unen. „U moet het zien als een 'ft solidariteitsverklaring." Presentatie Take 88 is de hele zomer bezig ge weest met het maken van het filmpje omdat slecht weer vaak spelbreker was. De in de film spelende kinderen zijn „Rangers" van het vasteland en leerlingen van groep 8 van de Sint Jozefschool, die onder regie stonden van Jaap Eelman. In samenwerking met Pierre Bonnet maakte deze ook het script. De jonge acteurs waren erbij toen het filmpje dinsdagmiddag officieel ten doop werd gehouden in EcoMare. Ook de trol uit de film ver scheen nog even ten tonele en gaf alle leerlingen een „filmsterdiploma" als herinnering. Voor de makers, die alles voor niets hebben gedaan, was er een museumjaarkaart en een klein geldbedrag. Diefstal fiets. Een 16-jarige scholie re deed aangifte van diefstal van een grijze Gazelle crossfiets. Ze had het rijwiel aan de Emmalaan gestald. Hoe doet hij hetDeelnemers aan een veldwerkweek bezig met pieren spitten op het wad.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 7