Afdekking littere pil mestsilo's landbouw Buurt komt zelf luisteren naar geluid transformator „Eigen" Arbo mogelijk al bij 2000 werknemers nvestering straks Vat ik zeggen wou.. wellicht overbodig? Diensten strijden om gunst ondernemers TEXELSE^ couRANT uwe Sunderklaas ddybeerdiploma Voorwerp geïdentificeerd Basketbal De Mareis Oosterend haakt in op hulpactie voor kindertehuis Tblisi VRIJDAG 17 DECEMBER 1993 tehouder Frans Bakker voelt weinig voor een dure overkapping van de silo die hij in 1987 in bruik nam en overweegt deze buiten gebruik te stellen. (Foto Frons Hopman) DA'er Cees Hin betreurt het dat lehouders volgend jaar verplicht orden hun mestsilo's voor veel eld te overkappen. De eigenaars in 23 opslagplaatsen moeten nog t jaar een contract kunnen overleg- n waarin ze opdracht geven tot !t afdekken van de bassins. „Maar lor de in 1997 verplichte minera- nboekhouding kan deze investering eens overbodig zijn", meent Hin. verkapping van de mestbassins is >dig om verzuring door uitstoot van nmoniak tegen te gaan. Minister kJers (Milieu) stelde de afdekking lige tijd geleden al verplicht, maar t leidde onder de landbouwers tot n storm van protest. Volgens Frans ikker, voorzitter van de Texelse sstcommissie, werkt de overkap- ïg averechts. „Door de warmte on- r het dak ontstaat continu ankoverlast." Volgens hem is afdek- n van de mest met een laag stro doende en dat vergt maar een frac- van het investeringsbedrag. kosten van een dak zijn mininaal 5.000,-, maar kunnen oplopen meer dan ƒ100.000,- In afwachting van proeven met stro-afdekking ver leende het ministerie van Justitie de landbouwers uitstel. Op Texel is daar om tot dusver geen silo (uitgezon derd zogenaamde mestzakken) afgedekt. Ingestonken „Het onderzoek naar de effectiviteit van deze strokorst pakte echter ver nietigend uit", aldus Roel Struick van de gemeentelijke afdeling milieu. Bak ker vindt deze bewering overdreven. „De eis is dat de afdichting 70 pro cent bedraagt, met stro zitten we daar maar een paar procent onder." De kwestie kwam tweemaal aan de orde in de Raad van State, maar het oordeel van de Kroon pakte on gunstig uit voor de veehouders. Bak ker betreurt dit, zeker omdat voor silo's die vóór 1 juni 1987 zijn ge bouwd de verplichting tot overkap ping niet geldt. De bassins op Texel zijn echter kort na die datum ge bouwd. „Maar we zijn de verplichting vóór die datum aangegaan. De ge meente weet echter van geen wijken. We zijn er mooi ingestonken en zijn n Hml'-n vrrenl wTiHijklwid vnn (Ie retUt december, Ouwe Sunderklaas, de Ie dag in de weer met voorberei- igen voor 't speulen. Om acht uur deur uit omdat je voor negenen speuld moet hebben, want anders n je door het lawaai van de wa ns niet meer te verstaan. Bij aan- mst in de Weverstraat schrik ik me Niemand te zien: Zou ik te vroeg izen? Nee, het is bijna half negen, het vandaag well1 Ja, natuurlijk, w, dan maar op weg naar de Lin- boom. Onderweg kom ik de jury |en op weg naar hun post. Maar insen om voor te speulen zijn er :t. Bij De Lindeboom een nummer gehaald en zonder iemand tegen komen door naar de eerste jury- st bij Blokker. Daar staat een lepje mensen. Het eerste speulen let gelijk voor de jury. Als je daar igloopt denk je: barst, de helft ver- len. Na nog twee keer te hebben speeld (voor de andere jury'sl ipt het al een stuk beter. Dus nog ar een rondje. Het publiek is in- fdels gekomen, maar de wagens Calluna zijn weer verschillende kin- en geslaagd voor het teddybeer- loma. Het zijn: (brons) Richard Ke, Denise Betsema, Yasmijn van ïgen, Rick Westerlaken, Chanique Idemond, Joyce Vlaming, Menno ima, Priscilla Vlaming, Jeffrey ipmans, Danny Kamminga, Marija Ridder, Brian Bakker, Alise van irwaarde en Robin Waerts. -er: Desiree Witte, Kim Vlaming, 'is Boersen, Barry Boersen, Rik de 3rd, Stefan Hooischuur en Bart tian. 'r het nieuwe jaar kunnen weer deren worden aangemeld voor het dybeerzwemmen. Inlichtingen via •'oon 17888. ook. Je kan door het lawaai je ver haaltje niet meer kwijt. Jammer, la ten we volgend jaar als publiek om half negen in Den Burg lopen, zodat de speulers zonder wagens ook kun nen spelen. Arjan Barhorst Gelein Jansen met Fries-Texels en Texels-Fries Woordenboek, Friese Skeurkalender en Rimmen Teltjes. de dupe van de intensieve veehoude rijen. Maar als het in Brabant brandt, moet je dan op Texel blussen?" Geen uitstel Cees Witte, hoofd van de afdeling milieu, betreurt de houding van de boeren. Op grond van de uitspraken van de Raad van State duldt de Offi cier van Justitie geen uitstel meer en dreigt hij nalatige veehouders te be keuren. Dankzij minnelijk overleg tussen de Officier en de landbouworganisaties krijgen de silo-eigenaars toch nog uit stel tot komende zomer. Uit de schriftelijke opdracht tot de afdekking moet echter blijken dat het de vee houders menens is. Texelse boeren nemen volgende week poolshoogte in Friesland, waar overkapte silo's al in gebruik zijn. „Gezien de vele stormen moeten ze wel tegen een stootjekun- nen." De politie zal erop toezien dat een en ander volgens de voorschriften ge beurt. Op grond van de Wet Milieu beheer houdt de gemeente eveneens toezicht op de afdekking. Overbodig Uit de mineralenboekhouding die de landbouwers vanaf 1997 moeten bij houden, zou wel eens kunnen blijken dat de afdekking overbodig is, aldus Hin. „Wanneer een landbouwer over veel grond beschikt en dus een lage ammoniak-uitstoot per hectare heeft en zijn type stal weinig lekkage van ammoniak geeft, dan kan de som van de uitstoot wel eens laag uitpak ken, waardoor de investering overbo dig is." Volgens Hin is de verplichting voor enkele veehouders al aanleiding de silo's buiten gebruik te stellen. Eén daarvan is Frans Bakker. „Voor mezelf is dat met zo'n probleem, want ik heb mijn veestapel ingekrom pen. Maar mijn buurman moet nu een andere opslag zoeken." Anderen overwegen hun bassins en kele jaren niet te gebruiken, tot uit hun mineralen-boekhouding blijkt dat de afdekking overbodig is. Volgens Cees Witte is dat ijdele hoop. „De sancties voor te hoge ammoniak- uitstoot zijn dermate hoog, dat een overkapping veel voordeliger is." Het merkwaardige gevonden voorwerp dat wij in de vorige krant afbeeldden, is geïdentifi ceerd. Het is een bijzonder stuk gereedschap dat niet in de nor male handel verkrijgbaar is: een tang om tapkoppen in horecabe drijven los te draaien. Deze tang wordt onder andere gebruikt door de GOM tapwacht bij on derhoudswerkzaamheden. De tang is gemaakt in een sociale werkplaats en eigenaar is Bas Tromp uit De Cocksdorp. Een verhelderend telefoontje kwam van hem, maar ook van G.J. Booij uit De Koog en Smulcafé De Tijd in Assen. De mededeling van een anonieme beller dat het een achtergelaten onderdeel was van een vliegende schotel, die op Texel een tussenlanding had ge maakt, hebben wij niet serieus genomen.... Programma zaterdag 18 december in sporthal Sportlaan te Den Helder: 19.00 u. De Mareis (Dl-Break Out 2 19.00 u. J.B.C. 4-De Mareis (H) Om een indruk te geven van het ge luid dat de in aanbouw zijnde PEN- transformator in de buurt zal veroor zaken, zal volgende week in het raadhuis een kleine technische de monstratie worden gegeven. Een ge luidsgenerator zal laten horen wat er op diverse afstanden van de geluids bron is te merken. Buren zullen wor den uitgenodigd om de demonstratie bij te wonen. Mede afhankelijk van de uitkomst van deze proef zal worden bekeken of aanvullende maatregelen nodig zijn om overlast in de omgeving te voor komen. Daarnaast moet nog een pro cedure krachtens de Wet Milieubeheer (vroeger Hinderwet) worden gevoerd. Omwonenden zijn dan in de gelegenheid om bezwaar te maken en de gemeente kan nadere voorwaarden verbinden aan de afgifte van een vergunning om aan die be zwaren tegemoet te komen. Zoals eerder gemeld gaat het om het transformatorstation op het PEN- terrein aan de Keijserstraat, waarop de hoogspanningskabels worden aangesloten waarmee Texel straks electriciteit van het vasteland krijgt. Zo'n transformator maakt een brommend geluid en daar komt nog het geruis van ventilatoren bij. De in stallatie zal worden afgeschermd door een betonnen muur, maar de buurtbewoners vrezen dat toch nog veel geluid in de omgeving te horen zal zijn. Correct Raadslid Gelein Jansen maakte zich tot hun tolk door opheldering te vra gen over de gang van zaken bij het verlenen van de bouwvergunning voor de transformator. Uit de reactie die b en w inmiddels hebben gege ven blijkt dat alles in elk geval for meel correct is gegaan. Het PEN vroeg in april vergunning voor een „schakelstation" en daaraan werd bekendheid gegeven door een publi catie in de Texelse Courant. Omdat de bouw voldeed aan de bepalingen van het bestemmingsplan werd op 25 mei bouwvergunning verleend. Ook dat werd gepubliceerd, zodat ge legenheid werd gegeven om krach tens de wet AROB bezwaar te maken. Niemand maakte van die ge legenheid gebruik, zodat niets de bouw in de weg stond. Het PEN had al in 1992 een geluidsonderzoek la ten verrichten. Aangezien uit ervaring met soortgelijke installaties elders in het land de kracht van de geluids bron bekend was, was het mogelijk om te berekenen hoeveel „db" er op diverse afstanden van het object te horen zou zijn, rekening houdend met Bedrijfsgezondheidsdienst SBGD uit Alkmaar blijft voor het Texels Ver bond van Ondernemers (TVO) de be langrijkste gegadigde voor het opzetten van een „eigen" Texelse Arbo-dienst. „We zullen kijken hoe ver we met ze kunnen komen", al dus TVO-voorzitter Ko Vinke. „Maar wie het uiteindelijk doet maakt ons niet uit. Het gaat om de beste oplossing: de beste service tegen de laagste kostprijs en liefst collectief." Volgens SBGD-directeur Wielenga valt vanaf 2000 aangesloten werk nemers voorzichtig te denken aan een afzonderlijke Texelse „Arbo". De woensdagavond gehouden infor matiebijeenkomst in De Lindeboom gaf nog geen uitsluitsel over de haal baarheid van dit plan. Drie deskundi gen van de SBGD gaven tekst en uitleg over de nieuwe Wet Terugdrin ging Ziekteverzuim Arbo, die -als de Eerste Kamer volgende week akkoord gaat- per 1 januari ingaat. De zaal zat propvol -waaruit wel blijkt dat het onderwerp leeft op het eiland- maar de stroom informatie was té omvang rijk en te ingewikkeld om op één avond al een besluit te kunnen ne men. Vandaar dat het TVO-bestuur in overleg met de SBGD heeft besloten alle leden vóór de kerst nog eens schriftelijk te informeren. Alle argu menten voor bundeling zullen in de brief op een rijtje worden gezet. Ook bevat de brief de vraag of de onder nemers het initiatief willen ondersteu nen. Streefdatum „In de loop van januari willen we dui delijkheid hebben", stelt algemeen di recteur drs. K.A.H. Wielenga van de SBGZ desgevraagd. „Als er te weinig positieve reacties zijn, zetten we ons plan niet door en laten we de aan sluiting bij Arbo-diensten over aan de krachten van de vrije markt. Ziet het er wél gunstig uit, dan is 1 april 1994 onze streefdatum." Welenga wil geen harde uitspraak doen over het aantal werknemers dat minimaal nodig is voor de realisatie van een Texelse vestiging. „Vanaf 2000 is een verantwoorde exploitatie denkbaar, maar uiteindelijk hangt het af van de kostenberekening. Normali ter hanteert de SBGD een hogere norm. Op 50.000 werknemers heb ben we vijf vestigingen, dus reken maar uit. Op Texel halen we dat ge middelde natuurlijk nooit, zelfs als iedereen toetreedt kom je niet verder dan 5000. Vandaar dat er is gezocht naar wegen om de kosten te druk ken." Ambulancedienst De SBGD-directeur doelt op de sa menwerking met de Ambulancedienst Texel, die onderdak kan bieden en deskundig personeel kan inschakelen. „Het is gunstig dat we op Texel dan geen eigen huisvesting en een recep tioniste hoeven te regelen. Daarnaast kan het ambulancepersoneel de wacht-uren produktief maken door bepaalde werkzaamheden uit te voe ren. Zo kun je de kosten delen." De professionele vaardigheden van de Texelse verpleegkundigen zouden uit stekend bruikbaar zijn voor de even tuele toekomstige Arbo-dienst. Voor de Ambulancedienst Texel is een uit breiding van werkzaamheden overi gens ook noodzakelijk, gezien de financieel wankele basis. Naadloos Zoals in de vorige Texelse Courant duidelijk is geworden, heeft ook de Gewestelijke Gezondheids Dienst (GGD) uit Den Helder dergelijke plan nen. De GGD ziet voordelen in een gecombineerde ambulance/GGD- vestiging op Texel. Directeur G. Vogel benaderde niet alleen de krant, maar stuurde het Texelse bedrijfsleven ook een informatiebrief. Naar aanleiding daarvan wilde TVO-lid Jan Hennink woensdagavond van het bestuur we ten waarom alleen de SBGD is bena derd. Voorzitter Vinke legde uit dat het idee van het TVO-bestuur voor een collectieve Arbo op Texel naad loos aansloot bij een initiatief van de Texelse aannemers, verenigd in de NVOB. Deze organisatie doet reeds zaken met de SBGD. En deze plannen sluiten op hun beurt weer naadloos aan bij de behoefte van de ambulan cedienst aan méér werkzaamheden Ook anderen Gevieren is vervolgens gewerkt aan een oplossing. Jan Vonk, directeur van de Stichting Personeelsbeleid Ge zondheidszorg, die optrad namens de ambulancedienst, speelde daarbij een coördinerende rol. Vinke: „Er zijn in de regio meerdere bedrijfsgezond heidsdiensten actief, maar daarvan hebben wij niets gehoord." Tijdens de voorlichtingsavond werden behalve de GGD ook de namen van SBGD-directeur Wielenga probeerde met twee collega's helderheid te verschaffen in de Inge wikkelde materie. Foto Frans Hopman) Detam en GAK genoemd. Door de veranderende wetgeving zien zij en andere bedrijfsverenigingen zich ge noodzaakt zelf Arbo-diensten te gaan opzetten. Ook deze bieden hun dien sten aan de Texelse werkgevers aan. Kostenplaatje „Wij hebben de ervaring en de kwali teit al in huis", betoogde SBGD- directeur Wielenga. De Texelse onder nemers waren echter vooral geïnte resseerd in wat de wetswijziging hen zou kosten en hoeveel rompslomp er mee gemoeid is. De SBGD biedt zijn diensten aan voor ƒ130,- per jaar per werknemer, die bedrijven als voor schot moeten betalen. Als een bedrijf aan het eind van het jaar in werke lijkheid ƒ100,- per werknemer kwijt is, dan worden het verschil terug gestort. Wielenga: „Dus als bedrijven een ac tief verzuimbeleid ontwikkelen en hun best doen voor goede arbeids omstandigheden, kunnen zij kosten besparen." Bedrijven met minder dan 50 werknemers kunnen tegen beta ling van ƒ250,- een softwarepakket en telefoonmodem krijgen om de re gistratie en administratie van zieke werknemers te vergemakkelijken. Voor grotere bedrijven is deze voor ziening kosteloos Startkapitaal Op de vragenlijst die de aanwezigen mee naar huis konden nemen wordt ook gesproken van een eenmalige bij drage van ƒ250,- per bedrijf om de realisatie van een Texelse Arbo- vestiging mogelijk te maken. „Dat is bedoeld als startkapitaal. We kijken of de bereidheid er is, de bijdrage is geen voorwaarde. Maar het kan be langrijk zijn als het moeilijk wordt om het op Texel van de grond te krijgen." De informatieavond over de Arbo-wetgeving was een schot in de roos de Lindeboom-zaal zat stampvol. het achtergrondlawaai dat met name op het kruispunt Emmalaan- Haffelderweg van belang is. Het bleek allemaal ruimschoots binnen de normen te zijn, al waren het de nor men die gelden voor bedrijventerrei nen, terwijl de directe omgeving van het PEN-terrein een woonwijk is. Met name dat laatste zou een andere be nadering rechtvaardigen bij de toe kenning van de definitieve milieuvergunning. Welwillend Bij de gemeente heeft men de indruk dat het PEN zich in deze soepel zal opstellen en niet zoveel problemen zal maken als het wenselijk zou blij ken om het geluijj nog beter af te schermen. In de buurt heerst overigens ook on gerustheid over andere gevolgen of gevaren die het trafostation voor de omwonenden zou hebben, zo liet Ge lein Jansen in de raadsvergadering van dinsdag j.l. weten. Hij wilde meer weten over brand- of ontploffings gevaar en informeerde naar eventuele gevolgen van de hoogspanningska bels als die volgens een bepaald tra cé in de grond worden gelegd en daarbij mogelijk onder een voetbal veld zullen doorlopen. Wethouder Terpstra kon zich niet voorstellen dat het PEN hiermee ook maar enig risi- In de kerstvakantie zullen Oosteren- der jongens en meisjes in hun dorp langs de deuren gaan om spullen in te zamelen voor een kindertehuis in de Georgische hoofdstad Tblisi. Zo als bekend voert het Texel-Georgië Kontakt (TGK) momenteel actie voor dit doel. Behalve spullen gaat het in eerste instantie om geld: als het TGK er in slaagt vóór 15 januari co zou nemen, maar zegde blijvende gemeentelijke aandacht toe. Uit wat b en w over dit onderwerp aan de raad hebben meegedeeld, kan worden afgeleid dat de (vage) plan nen om het PEN-terrein aan de Keij serstraat ooit tot algemeen industrieterrein of woonwijk te ma ken, van de baan zijn. Die plannen waren gebaseerd op de verwachting dat het terrein te zijner tijd geheel of vrijwel geheel door de gemeente zou kunnen worden overgenomen. Nu het PEN hier een trafostation/schakelsta tion neerzet en ook enkele bestaande gebouwen wil handhaven, is dat niet meer mogelijk. ƒ10.000,- bijeen te krijgen, zal de stichting Wilde Ganzen dit bedrag verdubbelen. Het initiatief in Oosterend is afkom stig van dominee Han Wilmink. De gereformeerde predikant heeft dins dag 28 december als actiedag geno men. Van vier uur 's middags tot zeven uur 's avonds zal een groep van ongeveer twintig „katechesan- ten" (gereformeerde en hervormde jongeren van 13 tot 15 jaar) op pad gaan. Doel is babykleding en kin derspeelgoed op te halen. Gedurende de actie is het Jeugdhuis in Ooster end geopend; spullen en giften kun nen daar ook heen worden gebracht. De Oosterender bevolking zal nog na der via een briefje huis-aan-huis wor den geïnformeerd. Financiële bijdragen kunnen ook wor den overgemaakt naar het postbank nummer 40000 van Wilde Ganzen in Hilversum, onder vermelding van „ac tie kindertehuis Georgië" Nadere in formatie is verkrijgbaar via tel. 17019. In een van de komende kran ten zal nadere aandacht worden besteed aan de situatie in het kinder tehuis en het verloop van de actie. i

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 9