n 13 Smokkelaars zouden $400.000 opstrijken Bosma neemt Helderse babyspeciaalzaak over Texel in koper Officier eist tien en acht jaar cel Jong ondernemerspaar maakt oversteek: LANGS DE WEG Kneuterig TEXELSE COURANT WOU Creosootpalen Hoornder spelletjes Zege Waddenruiters in equipewedstrijd GAK houdt zittin arbeidsbureau VRIJDAG 31 DECEMBER Een landkaart van Texel uitge voerd in koperreliëf. Het is een kunstwerk dat in 1974 is ver vaardigd door oud-Texelse Wil Newman in Parkes in Australië en het is afkomstig uit de nala tenschap van Theo Hin, die daar ook woonde. De metalen land kaart met een lengte van bijna anderhalve meter is nu in bewa ring bij mevrouw C.M. Hin in Zuidhaffel, zuster van Theo Hin. Het object is bestemd voor de Historische Vereniging en ge hoopt wordt dat het een plaatsje zal krijgen in het raadhuis. Een dergelijke plek is het werkstuk zeker waard, want het ziet er zeer fraai uit. Mevrouw Newman heeft als voorbeeld een landkaart gebruikt die de VVV Texel in het begin van de vijftiger jaren heeft uitgegeven. Het was een „vrolij ke" kaart met veel tekeningetjes die de belangrijkste attracties en bezienswaardigheden van de ver schillende delen van het eiland in beeld brengen. Mevrouw New man (van beroep verpleegster en vroedvrouw die als hobby koper- drijfwerk maakt) bracht met vele hamerslagen de contouren van het eiland aan, alsmede zeehon den, boten, kerkjes, vogels en schapen en andere afbeeldingen. De foto toont mevrouw C.M. Hin met de koperen landkaart. IFoto Horry de Graaf) lezer* Muite wuurdeli|klK-Ki van Je icdjilie )e drie Amerikaanse smokkelaars lie op 22 juli op Texel werden aan- (ehouden met 490 kilo cocaïne in lun bezit, zouden daarvoor 400.000 opstrijken. Ze dachten ichter marihuana aan boord te heb- >en. Dit verklaarden ze voor de neervoudige strafkamer van de echtbank in Alkmaar. De officier 'an justitie eiste tegen twee ver lachten acht en tien jaar ge- angenis. i het zicht van de haven wist de po- tie die donderdagavond twee van de Irie drugssmokkelaars in de kraag te (rijpen, toen ze de cocaïne met een ubberboot aan land probeerden te rengen. Een derde verdachte ont- wam met het zeiljacht Amon Ra aar Engeland, maar werd kort daar- p in de haven van Southampton earresteerd. Colombia lit het politie-onderzoek bleek dat de ocaine afkomstig is uit Columbia en net de Amon Ra naar Nederland is ervoerd, om per rubberboot aan ind te worden gezet. Het vlot trandde op het droogvallende wad n trok de aandacht van de douane, ustitie rekent de drugsvangst tot de eredivisie van de drugswereld", lechts tweemaal eerder werd in Ne erland een dergelijk grote hoeveel- eid onderschept. Een flinke derlating voor de Colombiaanse drugsbaronnen, want de onderschep te cocaïne had een straatwaarde van 90 miljoen gulden. Dat de smokkelaars marihuana in plaats van cocaïne dachten te ver voeren, vond officier van justitie Bot man weinig aannemelijk. De Amerikanen verdienden 400.000 dol lar aan het transport plus een kleine hoeveelheid marihuana voor eigen consumptie, waarvan volgens advo caat mr. H. van Linge uit Den Helder overigens geen gebruik is gemaakt. Contactman De officier van justitie eiste tien jaar cel tegen een 42-jarige Amerikaan, die de contacten onderhield met de Colombianen. Volgens deze verdachte was duidelijk afgesproken dat het marihuana betrof en dat de beloning bij cocaïnesmokkel veel hoger zou zijn geweest. Deze smokkelaar zou een 37-jarige landgenoot hebben be naderd om te helpen, Tegen hem eiste de officier acht jaar. De derde betrokkene werd tijdens de zitting gehoord en wacht in een Nederland se cel op zijn proces. De maximum straf in Nederland voor opzettelijke cocaïnesmokkel is twaalf jaar, terwijl op invoer van marihuana maximaal vier jaar cel staat. Niet op zettelijke smokkel van cocaïne kan maximaal zes maanden cel opleveren. De rechtbank doet uitspraak op 11 januari. In een artikel van 28 december in de ze krant laat Staatsbosbeheer vermel den dat gecreosoteerd hout verboden zou zijn. Dit is onjuist. Wèl juist is dat sinds meer dan een jaar KOMO-gecertificeerd hout ver krijgbaar is, waarbij in het certificaat een milieu-paragraaf is opgenomen. Door het gebruik van een nieuw type verduurzamingsmiddel is de emissie van schadelijke stoffen slechts een fractie van de door het ministerie van VROM in 1993 gestelde eisen. Van daar die milieu-paragraaf. Noch gecreosoteerd hout, noch ge wolmaniseerd hout is chemisch afval, de door VROM voorgestelde WCA- lijst bewijst dat. Staatsbosbeheer zou beter moeten weten. Temeer daar het dunningshout uit onze bossen altijd grif afzet heeft gevonden in afraste ringsmateriaal, een niet onbelangrijke bijdrage aan het bosonderhoud dus! In elk geval een betere oplossing dan het kappen van kastanjes die we hier toch al niet zoveel hebben. Maar dat hout moet dan ook geïmporteerd worden uit een land, waar men wat minder oog voor natuur en milieu heeft, met name Engeland. Milieu: het is maar hoe je 't bekijkt (en waar je verstand van hebt!). F. Schellinger, Oudeschild. (firmant fa. Frans Zegel, o.a. handelend in creosootpalen) Voor Charles en Karin Bosma is 1994 het jaar van de grote uitda ging. Met de overname van een ba byspeciaalzaak in Den Helder waagt het jonge ondernemerspaar de sprong over het Marsdiep. Maandag is hun nieuwe winkel te bezichtigen voor genodigden, vanaf dinsdag kan iedereen er een kijkje nemen. De fa milie Bosma laat de baby-afdeling in hun zaak aan de Waalderstraat in Den Burg intact. Een opmerkelijke stap, zeker gezien de jeugdige leeftijd van Charles (26) en Karin (24). „Zelf vinden we het ook spannend. Het is geen besluit waar we al jarenlang naar toe heb ben geleefd, maar onverwacht deed zich een kans voor die we niet wil den laten lopen", vertelt Karin Bosma. Ze doelt op het vrijkomen van de Peerdeman Babyspeciaalzaak aan de Marsdiepstraat in Den Helder. De vorige eigenaar wilde er wegens privé-omstandigheden een punt ach ter zetten en bood de zaak te huur aan. Veel bedenktijd hadden de Bosma's niet nodig. „Peerdeman is een begrip in Den Helder en wijde omstreken. Het is de grootste speciaalzaak in de kop van Noordholland, een goedlo pend bedrijf met een groot assorti ment. Natuurlijk is het voor ons een grote stap, maar omdat we al enige ervaring hebben in deze branche valt het ook wel weer te overzien." Met een pachtcontract van vijf jaar ne men de Texelaars een welbewust risi co. Andere naam De eerste reacties zijn bemoedigend. „Na de opheffingsuitverkoop begin december hebben wij meteen via een mededeling op de etalageruit bekend gemaakt dat de zaak onder een an- Voor de jeugd in Den Hoorn staat dinsdag de gebruikelijke spellet jesmiddag op het programma, geor ganiseerd door de feestcommissie. In dorpshuis De Waldhoorn kunnen deelnemers kiezen uit de meest uit eenlopende activiteiten, zoals teke nen, kleuren, puzzelen, speelgoed, tafeltennis, sjoelen, tafelvoetbal, kwartetten en diverse gezel schapsspellen. Er geldt geen mini mum leeftijd, maar de kinderen moeten zichzelf kunnen behelpen. De middag duurt van 14.30 tot ongeveer 16.30 uur. Voor deelname moet f\,50 worden betaald, waarvoor de jeugd een tractatie krijgt. De bar is niet open. dere naam zou doorgaan. Veel klan ten lieten toen merken dat ze blij waren dat wij er in zijn gesprongen." Herdoopt in „Bosma Babyspeciaal zaak" opent de winkel volgende week de deur. Ingrijpende veranderin gen hebben niet plaatsgevonden, wèl zijn enkele kleine aanpassingen ver richt. In eigen beheer is het wat kaal ogende interieur opgevrolijkt en van nieuwe kleuren voorzien. De vaste klanten krijgen weer te maken met vertrouwde gezichten, want de twee bestaande verkoopsters blijven op hun post. Drie dagen per week krij gen zij assistentie vanaf Texel in de persoon van Charles Bosma, op za terdag afgewisseld door diens schoonzus Martine. „Voorlopig doen we er geen mannetje bij, al zal het werk méér tijd kosten Als je bijvoor beeld ergens in de Wieringermeerpol- der een ledikant in elkaar moet zetten, ben je zó een ochtend kwijt." Texelse klanten De Helderse vestiging bestaat uit twee winkels aan elkaar met een to tale oppervlakte van 340 m2 en een klein magazijn. Ten opzichte van de baby-afdeling van Bosma's woningin- terieurzaak aan de Waalderstraat een flinke schaalvergroting. In Den Burg is de firma Bosma (bestaand uit Ka rin, echtgenoot Charles en schoonva der Sjoerd Bosma, de grondlegger van het bedrijf) op de zolderverdie ping begonnen met o.a. boxen, kin derstoelen en meubels. In Den Helder is sprake van een volledig assorti ment voor kinderen van 0 tot 4 jaar. Dus ook speelgoed en kleding. De Texelse klanten zullen daar nog niet veel van merken, want de bo venverdieping wordt niet veranderd. „Toch genieten de Texelaars voorde len. Omdat we in Den Helder méér merken in voorraad hebben, kunnen bestellingen sneller worden afgele verd." De Helderse zaak is aangeslo ten bij de inkoopcombinatie BéBèl. Voorlopig wordt die lijn niet op Texel doorgevoerd. „Eerst maar eens kijken hoe het gaat." Een team van rijvereniging De Wad denruiters heeft woensdag in Anna Paulowna de eerste plaats behaald in een wedstrijd voor clubs uit de Kop van Noordholland. Individueel legde springruiter Vera Blom beslag op de eerste plaats in de B-klasse. Van ponyclub De Kleppertjes gooide Fia Kooiman hoge ogen met haar overwinning in de L-klasse. De Waddenruiters kwamen aan het eind van de dag als beste equipe uit de bus met totaal 448 punten. In de afdeling dressuur behaalde het viertal 119 punten. Goede scores in de indi viduele drerssuur waren er voor Ria Met ingang van dinsdag 4 januari houdt de buitendienstmedewerker van het Gemeenschappelijk Admi nistratiekantoor Theo Taffijn wekelijks op dinsdagmorgen zitting in het ar beidsbureau. Vanaf die datum kunnen mensen er hun inkomstenbriefjes inleveren en nieuwe in ontvangst nemen. Vanaf 11.30 uur kan men op afspraak bij hem terecht met allerlei vragen om trent Werkloosheidswet, Ziektewet en WAO. Deze afspraak kan men telefo nisch met één van de medewerkers van het arbeidsbureau regelen. Ook is het mogelijk om ingevulde aan vraagformulieren voor een WW- uitkering bij het GAK door hem op juistheid en volledigheid te laten con troleren. Ze kunnen dan direct door hem worden ingenomen. Dit heeft een snellere afhandeling van de aan vraag en dus uitbetaling van de uit kering tot gevolg. Duinker, die 107 punten haalde in de L1-klasse, en voor Bea Dekker, die in de L2 111 punten verzamelde. Behal ve Vera Blom was ook Marjan van der Geest op dreef met het springen. Zij eindigde als tweede in de L2-klasse. Het viertal van De Klep pertjes kwam in de afdeling dressuur tot het verdienstelijke totaal van 114 punten. Van Texel werd deelgenomen met vijf paarden en vijf pony's. Charles en Karin Bosma gaan verder in de baby- en peuterbranche. Zoontje Menno vindt het prima. IFoto Frans Hopman) Hebben jullie me vorige week op de televisie gezien? Het lijkt wel of iedereen naar dat Nova-programma heeft gekeken, want op straat kom ik onophoudelijk mensen tegen die er wat over zeggen. De reacties waren overwegend positief. Een oude overkantse tante vond echter dat ik er slecht uitzag en wilde we ten of ik wel genoeg eet. Ik heb maar gezegd dat het komt van de zorgen over de afloop van die coö peratiestemming op 7 januari en dat is nog waar ook. Ik kom wel eens meer op de buis, maar meestal in programma's met veel minder kijkdichtheid. Ik had er ook nu weer mijn speciale groen zwarte Texeltrui voor aangetrokken, want ik hoop altijd dat het inge- breide woordje Texel duidelijk lees baar in beeld komt. Gratis promotie op een goed moment van het jaar, want de mensen zitten er nu over te denken waarheen zij het komend jaar op vakantie zullen gaan. Als je het als Ster-spotje zou moeten be talen, zou het tonnen kosten. Zo bespaar ik het Texelse bedrijfsleven enorme bedragen en dat geeft een goed gevoel, al moet ik het eerste woord van dank daarvoor nog ho ren. Het ging dus over die Teso- coöperatie en als aandeelhouder moest ik daar wat van zeggen. De Nova-mensen hadden de keus op mij laten vallen toen ze de krant benaderden om gegevens over die kwestie. Als Teso-fanaticus binnen onze redactie kon ik hen alle infor matie moeiteloos verschaffen. Dat scheelde hen een hoop werk en dat schept een band. Op hun ver zoek ben ik ook op zoek gegaan naar aandeelhouders en andere be trokkenen die bereid waren om voor de camera wat te zeggen. Dat viel niet mee, maar na wat heen en weer bellen kon ik hen een lijstje van integere Texelaars voorleggen waaruit ze een keus konden ma ken. Ik had ook tegenstanders van de coöperatie in de aanbieding, maar toen het erop aankwam wil den die niet meer. Schijtlaarzen. Pogingen om mensen van Teso zelf te strikken mislukten ook. Hooger- heide vertikte het omdat hij bang is dat hij zich tot uitlatingen laat ver leiden die de vijand in de kaart spelen en president-commissaris Bob Bakker waarmee al een af spraak was gemaakt, lag met griep te bed toen de cameraploeg zich aandiende. Hij was slechts in staat gesteun en gerochel voort te bren gen en dat was voor Nova onvol doende informatief. Die coöperatiekwestie is topnieuws voor Texel, maar voor een landelijk publiek nauwelijks interessant. Op merkelijk dat een serieuze actuali teitenrubriek als Nova daar toch aandacht aan wilde besteden in een vrij uitgebreide reportage. Al spoedig merkte ik dat die kwestie inhoudelijk niet zo'n rol speelde, maar veel meer het feit dat dat verre eiland daarover in opschud ding verkeerde. Boeren en jutters met hun eigen boot, bedreigd door een jonkheer van de overkant. Amusant. Bij de voorbereiding werd dat dui delijk. Ze waren vooral geïnteres seerd in karakteristieke eilandbewoners, liefst woest en baardig en pratend in dialect zodat ondertiteling nodig zou zijn. Beleefd bekeken ze het rijtje kandidaten die ik had voorgelegd maar deden niet opgetogen. Allemaal veel te keurig en te netjes. De keus viel uiteinde lijk op mij. Nee, niet wegens woestheid en taal, maar bij gebrek aan wat anders. Ze maakten nog wel een afspraak met Bas van der Beek in de Cocksdorp (die zich speciaal voor deze gelegenheid in het onderwerp had verdiept en skrep zat te wachten) maar kwa men daar nooit opdagen. Bert Weijdt kwam in de uitzending nog wel enige seconden grimmig aan het woord met een opmerking over overkanters, die ooit als „riek en sterk" golden, maar die inmiddels wel van hun voetstuk waren geval len. Dat soort ruige romantiek, daar ging het om. Je hoorde het al aan het muziekje dat klonk bij de beelden van kapitein Staal die met zijn schip in de nacht richting Texel koerste. Zelf was ik langdurig in beeld, hoewel er zeker vijf keer zoveel film was opgenomen als werd uitgezonden. Ik had uitgebreid uitgelegd hoe Teso in elkaar steekt en waarom die coöperatie er moet komen, maar het werd allemaal weggeknipt. Wat overbleef was be vestigend voor de gezellige kneute righeid van het besloten waddeneiland, waar iedereen elkaar kent en buitenlandse nieuwlichters met argwaan worden bekeken. On ze Texelse Courant mocht dat beeld ook bevestigen en deed dat van harte. Gespeeld werd hoe de Nova-verslaggever op zoek ging naar die krant, navraag deed op straat en door toevallig passerende Jan Stolk werd geholpen. Jullie moeten bij Harry zijn, wees hij. De Nova-ploeg ging een boekwinkel door, een trapje af, een gang door, een gat in en jawel hoor, daar was Harry. Hij stond met een bekom merd gezicht te redeneren temid den van een kleurig ploegje autochtonen, waaronder Antoon Goes die met zijn grijze baard en lange manen een ingehouden wild heid uitstraalt die precies in het straatje paste. Geen aandeelhouder, meldde de ondertitel. Goes merkte cynisch op dat hij nog maar 25 jaar op Texel woonde en suggereer de dat hij er daarom helemaal niet bijhoort, laat staan dat hij ooit aan deelhouder zou kunnen zijn. Zo gaat dat op dat verre Texel. Goes kraakte ook nog een paar kritische noten over de tarieven van Teso, maar dat werd weggeknipt want het moest gezellig blijven. Intervie wer Niels Cornelissen had mij nog meewarig gevraagd: „Texel is wel een héél gesloten gemeenschap, hè meneer de Graaf?". Ik had geant woord: „Welnee, juist niet. Ze vin den hier alles prachtig, als het maar van ver komt. Dat komt om dat het eiland voor zijn welvaart af hankelijk is van vreemden. Die brengen het geld binnen en dus kunnen ze geen kwaad doen". Dat was er dus ook uitgeknipt, want het paste niet in het plaatje. Het optreden van jonkheer Testa (het stond er voluit onder) als de overkantse bedreiger van al dat ei- landgeluk, was schitterend. Hij ver klaart met een gemene grijns Texelaar te zijn en refereerde aan de historische kreet Ich bin ein Ber liner!" van Kennedy. Menige tv- kijker ging alleen al door deze on zindelijke vergelijking sympathie voelen met de Texelaars. Volgens een modebewuste collega van me droeg Testa een totaal verkeerd overhemd en was ook zijn stropdas fout, wat het beeld van een patser nog moet hebben versterkt. Die kledingstukken hadden zó haar aandacht getrokken dat ze met eens had geluisterd wat hij zei. Het aldus opgeroepen vijandbeeld komt de voorstanders van de coö peratie goed van pas. Het heeft meer effect dan een keurige uitleg. Dat merkte ik aan de telefoontjes van overkantse (jawel) vrienden en familieleden die me op de buis hadden gezien. Ze hadden er niets van begrepen, maar ze zouden voor me duimen en hoopten dat Texel levend uit de strijd zou komen. Nu lijkt het of ik boos ben over die Nova-reportage, maar dat is juist niet het geval. Het was een be vestiging van wat de meeste Texe laars inmiddels best weten. Texel is voor een ander interessant als het voldoet aan het stereotiepe beeld: simpel, godvrezend, ruig, afgelegen en eventueel ingeteeld. In elk geval: énders (aars). Daar heeft de randstedeling die de norm bepaalt in dit land, behoefte aan. Wie wil overleven, zal die rol moeten spelen - met mate uiteraard, want de lichtgelovigheid van overkanters is niet onbegrensd en het mag geen gekkenhuis worden. Ik speel die rol daarom gaarne en met overgave. Mijn nieuwjaarswens is dat andere Texelaars daartoe ook zullen over gaan zodat er bij de volgende uit zending over Texel wat meer keus is, in het belang van ons aller wel vaart en welzijn. Harry.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 13