TEXELAAKTJE Schilderij ontvreemd uit Maritiem Museum Melkveehouder Roeper sluit „koeienhotel" Nieuwjaarsduik lokt veel strandgangers HELP HELPED GIRO 6866 Taxibedrijven Wat ik zeggen wou.. Rake klappen In de wachtrij Werk te zwaar na val van dak texelseHcourant Wakkere waakhond verijdelt inbraak Kogers tennisten op; oliebolientoernooi F amilieberichten Texelaartjes GELEZEN IN 98% VAN DE TEXELSE HUISHOUDENS y TEXELSE J couRANT )p oudejaarsdag werd in het Ma- itiem en Juttersmuseum (MJM) ie verdwijning van een kostbaar rlieverf-schilderijtje ontdekt. De lechts 7Vi bij 12 cm metende niniatuur, geschilderd op walvis- >een, moet in de loop van vorige «eek door onbekenden van een «and zijn geschroefd. Het fraai jerestaureerde kunstwerkje ver- egenwoordigt een waarde van ussen de tien en twintig mille. Het schilderij, een gouache, be reft een gedetailleerde voorstel ing van de walvisvangst op de 'ooizee. Zowel de maker als de juderdom is onbekend bij de mu- ieumleiding. Het dateert uit de :ollectie die het Oudeschilder mu- eum heeft overgenomen van het /oormalige Scheepvaartmuseum n Den Hoorn. Omdat het een zeld- aam object is, had het MJM het Joor een Noordhollands atelier la- ;en restaureren. Van die opknap- jeurt is veel werk gemaakt. Het hing op de eerste verdieping lan het graanpakhuis en was on- lerdeel van een tentoonstelling >ver de walvisvaart. De miniatuur vas, in een lijst van 20x24, bevei- igd door een perspexplaat en met jrote bouten in een paneel ge- ichroefd. Normaal kost het veel noeite om het te verwijderen", stelt de aangeslagen conservator Willem Peter van der Vis. „Ik ben boos. Het is een lullige afsluiting van een goed seizoen. Je kunt er weinig aan doen, want je kunt moeilijk alles achter glas ophan gen. Maar in het vervolg zullen we nóg alerter moeten zijn." Volgens Van der Vis is het schilde rijtje wel goed verzekerd. „Maar daarmee hebben we het nog niet terug." In de dertien jaar dat het museum bestaat heeft tweemaal eerder een diefstal plaatsgevon den. Éénmaal verdwenen muntjes uit een opengebroken vitrine en ook werden eens spullen ont vreemd uit het juttersgedeelte. :en 26-jarige inwoner van De Coog deed bij de politie aangifte ran mishandeling door een bar- ;eeper van een café aan de )orpsstraat in De Koog. De klant tad in het café een opmerking ge naakt, die de 40-jarige barkeeper ilijkbaar niet aanstond. Na het rerlaten van het pand diende de larkeeper de ander enkele klap- len in het gezicht toe, met o.a. een dichtgeslagen oog als gevolg. Maandag 27 december 1993. Vanuit Alkmaar heb ik tijd genoeg om rustig rijdende de boot van 13.35 uur uit Den Helder te halen. Om 13.10 uur aangekomen bij (bij na) het opstelterrein in Den Hel der, stagneert het verkeer voorbij de verkeerslichten. Wat ik toen vermoedde bleek later de werke lijkheid: dit was dus de puinhoop voor de Teso-loketten. Met de bootkaarten in de hand was de enige mogelijkheid om achteraan aan te sluiten, evenals nog enkele Texelaars aldaar (o.a. een bloemist en een Texelse vrachtwagen), die denk ik ook de bootkaarten in de hand hadden. Kwaaier wordend in de rij staand, zie je de boot binnen komen. Nog kwaaier werd ik toen alle auto's van de boot af waren en ik nog maar ongeveer halver wege het opstelterrein voor de lo ketten stond te wachten. De boot vertrok weer en ik wachtte nog steeds. Dan eindelijk om 13.40 uur, bij het loket met een niet al te vriendelijke Teso-dame, aan wie je dus niet te veel moet vragen. Ein delijk op het opstelterrein denk je dat je alles hebt gehad, er vanuit gaande dat er toch wel twee bo ten varen, wordt ik echt met de Teso-mentaliteit geconfronteerd. Namelijk geen twee boten, maar gewoon één boot (1-uurs dienst). Een foutje in Teso's computer die een jaar terug op de zelfde datum geen drukte had waargenomen? Na dit alles, waarvan ik en enkele mede-Texelaars de dupe ben ge worden, de volgende vragen aan Teso: - Wordt het niet tijd om (tijdens drukte) een baan en loket vrij te houden voor Texelaars met kaar ten en vrachtverkeer (die staan er toch ook niet voor de lol). - Waarom komt er geen enquête onder de Texelaars i.p.v. het meren deel van de toeristen. De algehele mening van de Texelaars over de Teso is toch veel belangrijker. 'askia en Nico Roeper iJoannes Hoevel nemen vandaag afscheid van superhoe Hyltje 42 en de rest van hun melkveestapel. iFoto Gorard Timmerman r,Ach, eigenlijk hebben we een restaurantgrapt melkveehou der Nico Roeper (38) van Joannes Cjrm ^uvrt- Jrxcli I'd ban. Uitgave: langeveld de Rooy BV, Postbus 11, 1790 AA Den Burg. Telefoon (02220) 62600, faxnr. (02220) 14111. Redactie: Hoofdredacteur: Frans Hopman. Re dactieleden. Tessa de Graaff, Harry de Graaf, Gerard Timmerman, Margreet Berndsen. (De redactie is uitsluitend verantwoor delijk voor de redactionele inhoud, dus met voor de advertenties). Advertenties: Tarieven op aanvraag bij onze advertentie-afdeling. Texelaartjes t/m drie regels /7,05, per regel meer f2.35. Texelaartjes dienen contant te worden betaald, bij facturering worden administratiekosten berekend. Inlevertijd voor advertenties is voor de krant van dinsdag vóór maandag 10.00 uur en voor de krant van vrijdag vóór woensdag 17.00 uur. Abonnementen: Abonnementsprijs f49,95 per half jaar. Studenten of scholieren, woon achtig aan de vaste wal, hebben recht op 50% korting via ons zgn. studen ten-abonnement. Bezorging: Voor klachten over de bezorging tele foon (02220) 62600. Buiten kantoor uren: bel uw bezorger. Hoeve over de kwalificatie koei enhotel" die de Texelse Courant zijn bedrijf ooit gaf. Dat had te maken met de melkproduktie van zijn dieren, die tot tweemaal toe de hoogste gemiddelde vet- en ei- witproduktie van het eiland haal de. Vandaag brengt hij topper Hi It je 42 en de rest van zijn veestapel naar hun nieuwe eige naar in Limburg (,,naar een hoog gelegen deel"). Meikerstied be hoort voor Roeper tot het verleden. Aanleiding voor Roepers besluit te stoppen met melken is de val die hij anderhalf jaar geleden maakte van het dak van zijn stal. „Ik ben er wel weer aardig van hersteld, maar het zware werk kan ik eigen lijk niet meer doen. Het zal wel moeten wennen, want ik heb toch m'n hele ziel en zaligheid in de melkveehouderij gelegd." De bekroning kwam in de seizoe nen '89/'90 en '91/'92 toen zijn stal gemiddeld het hoogste vet- en eiwitgehalte van Texel scoorde. Pronkjuweel van zijn stal is Hyltje 42, die vorig jaar 13.337 kg melk produceerde, met 4,38 procent veten 3,16 procent eiwit en een gemiddelde dagopbrengst van 43.7 kg. Een produktie die nog niet is geëvenaard is. „Dat is met name te danken aan een uitge kiende samenstelling en hoeveel heid van het voer. Het predikaat Het leek wel alsof half Texel ervoor was uitgelopen. Bij paal 28 zag het zaterdag bij na zwart van de mensen toen zo'n vijftig waterratten, be schenen door een winters zonnetje, zich aan de traditio nele nieuwjaarsduik waag den. Slechts gekleed in spaarzame badkleding viel de temperatuur van het Noord zeewater van menig gezicht af te lezen. En dat alles tot vermaak van zo'n zeshonderd warm geklede toeschouwers waarvan sommigen klaar stonden met een droge hand doek en troostende woorden om hun drijfnatte naasten op te vangen. Na afloop stond warme chocolademelk met rum klaar in het strandpavil joen van organisator Piet Zijm. iForo Gerard Trmmermenl „koeienhotel" inspireerde speu- lers op Ouwe Sunderklaas destijds tot fraaie voorstellingen, die Roe per nu nog doen schaterlachen. Te zwaar „Ach ja, andere veehouders leg gen de nadruk meer op het fokken van optimale melkkoeien, ik ben meer met de voeding bezig. He laas wordt het werk te zwaar en kan ik er toch niet mee doorgaan tot ik er bij neerval." Ondanks de emotionele kant van het besluit, draait Roeper er niet omheen dat er nog een reden is de veestapel van de hand te doen. „De marktprijzen zijn momenteel nog gunstig, maar je weet niet wat de toekomst brengt." Roeper koos eieren voor zijn geld en ver kocht zijn melkrechten. „Ik heb geprobeerd het quotum op Texel te houden, maar dat lukte niet. Ik schat dat op korte termijn nog zo'n tien melkveehouders op het eiland hun koeien aan de kant doen. Door de milieuvoorschriften die ons boven het hoofd hangen moeten er nogal wat investeringen worden gedaan. Het is maar de vraag of die rendabel zijn." Ritme Het afstoten van de koeien bete kent niet dat Roeper en echtgeno te Saskia, die over zo'n vijftig hectare land beschikten, achtero ver kunnen leunen. „Het ritme wordt wel iets anders, want ik hoef niet meer voor dag en dauw te melken. Met de akkerbouw ga ik echter gewoon door, althans zo lang dat rendeert." Verder denkt de landbouwer een boterham te kunnen verdienen in het loonwerk waarop hij zich steeds meer heeft toegelegd. - Teso-directie, was het zo moeilijk te bedenken dat op deze datum het best wel eens druk kon wor den en het daarom verstandig was om de tweede boot en meer per soneel stand-by te houden (en ook de dag erna). Misschien dat u in de volgende krant antwoord kunt geven op de ze problemen. Was dit al een voor proefje van de harmonisatie: Texelaars ook gewoon achteraan sluiten en dan maar wachten? Zo ja, misschien dat er dan met de NZH beter iets valt te regelen ten behoeve van de Texelaars. A.R. Bakker, Den Burg. NASCHRIFT: Navraag bij Teso leert dat in de kerstvakantie bij enkele afvaarten op maandag en dinsdag korte wachtrijen ontstonden. Volgens een woordvoerder was dat niet voorzien, anders was mogelijk een tweede boot ingezet, Teso baseert zich bij het maken van de planning Een hard blaffende hond verhoed de in de nacht van zondag op maandag een inbraak bij zijn baas, een 69-jarige bewoner van de Kee- somlaan. Het beest lag in de slaapkamer waardoor de man wakker werd en overeind schoot. Hij ontwaarde een onbekend manspersoon, die zich via een niet-afgesloten buitendeur toe gang had verschaft tot het slaap vertrek. De indringer vluchtte daarop de tuin in. Een korte ach tervolging had geen resultaat. Volgens het summiere signale ment betreft het een slanke man van ongeveer 1.70 meter, die een kort donker jasje droeg. De insluip werd gepleegd tussen 4.30 en 4.45 uur. op gegevens van het voorgaande jaar, de spreiding van schoolva kanties en informatie van de Texel se vakantieparken. Ditmaal heeft Teso alleen op de vrijdagen 24 en 31 december met twee schepen gevaren. Ook komende vrijdag zal dat het geval zijn. VERVOLG VAN PAGINA 1 komen, ik garandeer alle patiénten dat ze altijd op tijd op de juiste plaats zullen zijn." Oud zeer Ook bij Grootjen zit oud zeer, voor al opgelopen tijdens de mislukte samenwerking in de Taxicentrale, afgelopen jaar. Die centrale bestaat officieel nog steeds, maar tweespaltheeft ervoor gezorgd dat van de uitvoering weinig is terecht gekomen. Zo besloot Taxi Smidt al na enkele dagen uit het Teletaxi- project te stappen. Dat ontsloeg Smidt niet van de plicht het geza menlijk vervoer te blijven voortzet ten van ziekenfondsverzekerden van de verzekeringsmaatschappij Noord-Holland-Noord (nu Univé), meent Henk Grootjen. „Via een 50-50-verhouding, zo staat het in de statuten van onze Vennoot schap Onder Firma. Zolang hij vennoot is, heeft Smidt zich daar aan te houden, op straffe van een dwangsom van ƒ5000,- en een boete van ƒ500,- voor iedere dag dat hij de statuten overtreedt." Om de regeling tot stand te bren gen, werd het taxibedrijf van Ro bert Aris van Boven uitgekocht voor diens aandeel in het zieken- fondsvervoer. Kruimelwerk Henk Grootjen: „Over die zaak is het laatste woord nog lang niet gezegd, want Smidt heeft zich met aan de statuten gehouden. Dat neemt niet weg dat we nog steeds willen samenwerken. Maar niet op deze basis, want het kan niet zo wezen dat Smidt zélf de meeste ritten voor z'n rekening neemt en wij het kruimelwerk krij gen. Wij willen rijden, maar alleen met een duidelijke regeling." Paul Smidt: „In de praktijk zal het er inderdaad op neerkomen dat we eerst proberen zelf de ritten uit te voeren. Als Grootjen de rest met wil hebben, dan moet hij dat zelf weten, dat is zijn keuze." Taxi 12000 heeft overigens ook kritiek op de overkantse taxicen trale. Op het moment (vrijdagmid dag 17 december) dat vertegen woordigers van dit bedrijf een oriënterend gesprek voerden met mevrouw Van de Wetering over een eventuele samenwerking, meldden de Texelse Courant en de Kabelkrant al dat het contract tus sen Univé enerzijds en dè 06-Taxicentrale en Smidt ander zijds rond was. Mevrouw Van de Wetering: „Ik heb de heren toen gevraagd wat ze met Smidt had den. 'Net zoveel als met u en mei u hebben we ook niks', was toeft het antwoord." Toen op 30 december nog geep duidelijkheid bestond, belde me vrouw Van de Wetering om ophel dering. Volgens haar zeggen kreeg ze de mededeling dat Taxi 1200Q inderdaad voor de 06-Taxicentral£ kon gaan rijden. Aan de samem werking zouden geen voorwaafj- den zijn verbonden. „Heerhugowaard kan ons rittej aanbieden, wij kunnen ze acceptór ren of weigeren, net als bij iedere gewone klant. Een goede regeling leek me. Maar 2 januari kreeg ife een fax van Smidt of we een paar ritten wilden doen... Nee dus, wë doen alleen zaken met Heerhugd^ waard." De directie van de 06-Taxicentralö was gisteren met voor commert^ taar bereikbaar. Tennisvereniging Koogerslag en sporthal 't Stappeland kijken terutj op een succesvol oliebollen tennistoernooi, dat van 27 tot en met 30 december 44 koppels trok. Vier dagen leverden deze een verwoede strijd om de finale plaats, In het herendubbel versloe gen vader en zoon Drentje het duo Saai met 6-2. De finale bij het da- mesdubbel werd gewonnen door het duo Zutphen-Kooiker, dat Veen-Voerman met 6-1 aan de ze gekar bond. Het mix-dubbel werd een overwinning voor Wtte- Drentje, die met 6-2 te sterk was voor Zutphen-Sauwer. Erik Witte en Maurice de Groot voorzagen de tennissers van 1147 oliebollen en appelflappen. Enige en Algemene kennisgeving „God, Gij neemt het leven niet van ons af. Gij maakt het nieuw" Na een liefdevolle verzorging door het verzor gend en verplegend personeel van verzor gingshuis De Gollards en omringd door zijn buren, is in de vrede van de Heer overleden, onze broer, zwager, oom en neef Hermanus Theodorus van Dorp geboren 26 november 1914 te Sassenheim Overleden 1 januari 1994 te Texel Familie Van Dorp Texel, 1 januari 1994 Muyweg 54, Correspondentie-adres: M. H. van Dorp, 5 Meiweg 25, 2172 NK Sassenheim. Een rouwdienst zal worden gehouden op donderdag 6 januari om 10.30 uur in het uit vaartcentrum, Bernhardlaan 147 te Den Burg, waarna er gelegenheid is de familie te condoleren. De crematieplechtigheid zal aansluitend plaatsvinden om 13.00 uur in het crematori um te Schagen, Haringhuizerweg 3, vertrek boot 12.05 uur. Droevig zijn wij om het heengaan van onze buurman Herman van Dorp De buurtjes van 't Horntje Den Burg en Z. Eierland Heel dankbaar en blij zijn wij met de geboorte van onze zoon Feije 1 januari 1994 Andries en Akkie Heidstra Thijsselaan 93 1791 VG Den Burg Dankbaar en heel gelukkig zijn wij met de geboorte van onze dochter en zusje Nicole Gesina Theodora Maria 4 januari 1994 Henny, Marlies en Michelle Grootelaar Hallerweg 31 1791 LR Den Burg Tel. 02220 - 15521 Peter: Klaus Meter: Corinne Met beide benen op de Texelse grond, Jacco stevig in de armen,wil ik iedereen die een kaartje of attentie stuurde, een bezoek bracht, maar ook de mensen die het „thuisfront" niet waren vergeten, heel hartelijk danken. Maartje Koopman-Vlaming INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woens dag vóór 17.00 uur. KOSTEN: 7.05 tot en met 3 regels Per regel meer ƒ2,35 (incl. btw) Te koop: H.D. sportster 883, bj. 1986. Tel. 13163. SCT, satelliet-tv, 11777. Linda nog maar 27 dg. en dan ben ik weer hier. XXX Joop. Kwijtgeraakt okt. Boodsch.tas met pin guïns. Tel. 15620. Januari-korting van 10- 50% bij Eline On dermode. Heer, wees mijn gids op heel mijn levenspad... Ge-, zegend 1994! Jan eni Paula. T.k: leg- en sierkippen aan en tegen de leg en dw. geitje Tel. 19497. In 1994 koop je dus geen nepschilderij van zoge naamde studenten aan de deur. Gewoon echt bij Kunsthandel Hans van der Klift. DE BESTE KANS OP SUCCES! Bon opsturen in gesloten enveloppe naar Texelse Courant, advertentieafdeling. Postbus 11, 1790 AA Den Burg (als brief frankeren). Betaalkaart of contant geld bijsluiten. Brief onder nummer ƒ2,50 extra. Sluittijd maandag vóór 10.00 uur woensdag vóór 17.00 uur. Gebruik ook deze bon bij opgave aan de balie, Parkstraat 10, Den Burg (Langeveld de Rooy). VOOR INFORMATIE: 02220 - 62600 DEZE BON IS ALLEEN GELDIG VOOR TEXELAARTJES J Gebruik voor elke letter, elk leesteken en elke tussenruimte een vak|e i Naam: i j Adres i i Postcode/plaats: Tarief incl. 17,5% BTW Plaatsen op: obAdvertentie x per plaatsing zetten. Handtekening DINSDAG 4 JANUARI 1994

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 3