Paul Kikkert: afscheid van de reddingboot PvdA TEXELSE^ couRANT Nieuwe cursussen in „Prem Mandir" Recreatiegebied Derde jonge grijze zeehond opgevangen Rondreis per dia door Zuid-Amerika Liggend op de bank loopt DINSDAG 18 JANUARI 1994 VERVOLG VAN PAGINA 1 VERVOLG VAN PAGINA 1 tuurtje van het Cocksdorper red dingstation. De sfeer wordt daar reeds lang bepaald door mensen die geen blad voor hun mond ne men, hetgeen de autoriteiten van de reddingmaatschappij niet altijd aanstond. Wiebenga zei er echter geen moeite mee te hebben en reikte aan Paul Kikkert de bronzen draagmedaille uit voor trouwe inzet. Schipper Jaap Groen luidde colle ga Kikkert ook uit met hartelijke woorden, waarbij hij herinneringen ophaalde. Hij maakte melding van een gevaarvolle tocht met de Ida Mary waarbij 500 meter branding bij de Vliehors moest worden doorkruist, maar wees er ook op dat Paul Kikkert met altijd makke lijk en toegevend was. Andere sprekers waren oud- inspecteur Dirk van Noord (die een fles drank en aan maaltje makreel had meegenomen) Hans Bakker namens het station De Koog en zoon Klaas Kikkert. Laatstge noemde vertelde dat Paul en zijn collega's ook zelf eens in nood hebben verkeerd en toen gered moesten worden door de Carlot van Terschelling. De Texelse red ders kregen materiaalpech toen het roer van hun Baron van Kat- tendijke afbrak door onzachte aan raking met een zandbank. Ook was Kikkert eens met de auto over de kop gevlogen toen hij opweg was naar het reddingstation. Klaas had twee cadeaus: een weerglas waarmee je storm kunt voorspel len en een fles gedestil leerd....water. leid heeft in het raadhuis een openbare bijeenkomst, aan vang 19.30 uur. Aan de orde komen het regionaal verkeers- en vervoersplan, het bestem mingsplan Den Burg-west, de uitspraak van de Raad van State inzake de kwestie Wei- jers en enkele voorbereidings- besluiten. In d'Ouwe ULO (aanvang 20.00 uur) houdt de Vogel- werkgroep jaarvergadering: jaaroverzicht 1993, plannen voor 1994 en de nieuwe orga nisatiestructuur. Na de pauze vertoont Adriaan Dijksen dia's. Dinsdag 18 januari Het CDA heeft in De Wiele waal in De Waal een openbare politieke bijeenkomst over Texelse en dorpsvraagstuk ken; 20.00 uur. Via Radio Texel wordt het pro gramma Life on the Air uitge zonden van 20.00 tot 22.00 uur. Gast is zangeres en musi calsoliste Marije. Presentatie Jeroen Drabbe zit in dat grote lijf blijkbaar veel doorzettingsvermogen, want niets is zo akelig als zeeziekte". Volgens Webenga was Kikkert betrokken bij totaal 255 acties, waarbij 297 mensen werden gered. Ook nam hij deel aan 217 oefentochten. Het aantal acties per jaar nam in de Hij was betrokken bij 255 reddingsacties en hielp daarbij 326 opvarenden in veiligheid brengen. Maar nu houdt hij het voor gezien. Paul Kikkert („Lange Paul") nam zaterdagavond in Het jachthuis in De Koog officieel afscheid als redder bij de Koninklijke Nederlandse Reddingmaatschappij, gelijk met oud-burgemeester Schipper als lid van de plaatselijke red dingscommissie. Hij is er 37 jaar bij geweest. Dat is bijzonder want er zijn maar weinig redders met zo'n lange staat van dienst. In die periode liet hij zich kennen als iemand waarop altijd H kon worden gerekend- De waarde- ring daarvoor werd zaterdagavond - tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van de Texelse redders door meer dere sprekers vertolkt en met fraaie geschenken onderstreept. Het gezelschap werd verwelkomd V door voorzitter J.A. Engelvaart van R/ V rrf'A de plaatselijke reddingscommissie. BfcA'.. V A flM! Hij introduceerde meteen burge- K; fc - meester Van Rappard als nieuw K SM nÊê commissielid, opvolger van de voor deze gelegenheid ook overge- \\t komen oud-burgemeester Schip- per. Voor laatstgenoemde had hij als afscheidsgeschenk een beeldje „De Redder". Wat Kikkert betreft veronderstelde Engelvaart dat het afscheid voor hem emotioneel is. Het is tenslotte een stuk levens vervulling geweest. Mogelijk komt daar nu een politieke carrière voor in plaats, want Kikkert is kandi daat bij de komende gemeente raadsverkiezing. Het gezamenlijk afscheidscadeau van de stations De Koog, De Cocksdorp en de plaatselijke commissie bestond uit een speciaal voor deze gelegen heid gemaakt wandbord, Makku- mer aardewerk, met een afbeelding van de huidige redding boot Beursplein 5 en herinne ringstekst. Voltooid „Texel is voor mij een beetje klaar", aldus KNRM-directeur S. Webenga, die daarmee aangaf dat een voorlopig eind is gekomen aan de reeks materiële vernieu wingen die de KNRM op Texel on derging. Het scheidende commis sielid Schipper had dat allemaal meegemaakt. Hij kreeg van Wie benga een lepeltje en de traditio nele KNRM-stropdas, die Schipper meteen omdeed. De directeur De jnzet van Kikkert als varend maakte van de gelegenheid ge- redder dwingt nog meer respect af bruik om mee te delen dat de als in aanmerking wordt genomen vroeger op Texel gestationeerde dat hij last heeft van zeeziekte. „Er Het Katholiek Vrouwengilde heeft om 20.00 uur jaarverga dering in De Wtte Burcht. Na de pauze bingo en ideeënbus. Donderdag 20 januari De Vrouwenbond FNV heeft in De Buureton een praata vond over discriminatie olv Anita Kureman van het FNV hoofdbestuur; 20.00 uur. Vrijdag 21 januari De Historische Vereniging Texel heeft in d'Ouwe ULO een bibliotheekavond, alleen toegankelijk voor leden, aan vang 20.00 uur. In „De Poort" wordt van 10.15 tot 12.30 uur de tweede van een serie „opfriscursussen" van de Agrarische Vrouwen gegeven. Onderwerp: bedrijf seconomie. In Cinema Texel draait om 19.00 uur en 21.15 uur „A Per fect World". In de Doopsgezinde kerk in Den Burg wordt om 19.30 uur het middeleeuwse Oberufer Driekoningenspel opgevoerd. Entree gratis; collecte na afloop. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Indo Chine" met o.a. Catherine Deneuve. (16 jaar). In café De Twaalf Balcken wordt politiek café gehouden. Onderwerp: toerisme. Uitzen ding via Radio Texel, aanvang 20.30 uur. Woensdag 19 januari In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.15 uur „A Perfect World" met o.a. Kevin Cost- ner. Regie Cliff Eastwood. (12 jaar). In Time Out (Ouwe ULO) be gint om 20.00 uur het mu ziekcafé. De raadscommissie voor fi nancieel, economisch en technisch beleid heeft in het raadhuis een openbare verga dering, aanvang 19.30 uur. Aan de orde komen de aan schaf van programmatuur voor de automatisering, de jaarcijfers van de Stichting Passantenjachthaven Oude- schild, ammoniak en veehou derij op Texel, subsidiërings- wijze Stichting Sociaal Alarm, wijziging van de legesverorde ning, onderzoek gemeentelij ke grond, openbaar groen, herinrichting Herenstraat Den Hoorn, het parkeerterrein Par- nassiastraat en aanschaf con tainers. In De Witte Burcht wordt van af 20.00 uur gestreden om het klaverjaskampioenschap van Texel. In Cinema Texel draait om 14.00 uur de kinderfilm „Bin go", om 15.30 uur „The Mup- pet Christmas Carol" en om 20.30 uur „Indo Chine". Hoogwater te Oudeschild Di. 18 11.00 en u. Wo. 19 00.14 en 11.10 u. Do. 20 00.25 en 12.00 u. Vr. 21 00.55 en 13.00 u. Za. 22 02.00 en 14.10 u. Zo. 23 03.20 en 16.20 u. Ma. 24 04.47 en 17.50 u Di. 25 06.15 en 18.55 u Hoornders gaan aan de geza menlijke maaltijd in De Wald hoorn, aanvang 18.30 uur. Inlichtingen P. Schneider. Wiebenga gaf de medaille, maar partner Nel mocht hem bij Kikkert opspelden. IFoto Harry de Graaf) loop der jaren sterk toe. Wiebenga bracht enkele opvallende reddin gen in herinnering. In 1967 wer den zeven opvarenden van de Johanna in veiligheid gebracht en in 1974 7 personen van de vlet van Eilander. In 1978 werden van de Mercurius niet alleen 13 men sen gehaald maar ook een hond en een kat. Redding van dieren is voor de reddingmaatschappij pro fijtelijk, want er is een bejaarde da me die elk jaar f10,- per gered beest aan de KNRM overmaakt. „Dus red ook eventuele kanaries en marmotten", aldus Webenga. In 1980 was Kikkert betrokken bij de redding van 7 man van het Duitse jacht Therese en in 1986 werden 12 personen gehaald van een ander Duits jacht, de Anja. In 1991 snelden Kikkert en zijn colle ga's met succes de zeven opva renden te hulp van het Franse jacht Feeling dat op de Vliehors was gestrand. Er werden nog meer wapenfeiten genoemd. Grote bekken Kikkert paste in het speciale cul- Eer Oud-burgemeester en scheidend commissielid Schipper verklaarde het een eer te vinden om samen met Kikkert afscheid te nemen. Kikkert was bij Schippers aantre den als burgemeester op Texel het eerste raadslid waarmee hij bijzon der contact had: bij het waddeno- verleg. Schipper zei dat zijn functie bij de plaatselijke commis sie hem voldoening had gegeven en was blij dat Van Rappard in zijn voetsporen treedt. Oud- kustwachthoofd J. Postma bena drukte de kameraadschap die hij met Kikkert had gehad en Kikkert zelf („iedereen kent me want ik ben hier de hoogste") somde technische en andere wetens waardigheden op, die kenmerkend waren voor de ontwikkelingen die zich in zijn periode bij de redding- maatschappij op Texel hebben voorgedaan. „Ik heb prachtige ja ren gehad". Hij zei zich op andere manieren voor de KNRM te willen blijven inzetten en wilde daarom de sleutel van het boothuis niet af geven, zodat hij erin kan voor ex cursies. Vrijwilligers die willen helpen met de reis naar het kinderte huis in Tbilisi komen bijeen om 19.30 uur. Info: tel. 17019. De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbe- strandreddingboot Ida Mary is ver kocht aan de zakenman Hooyveld, die de boot zal gebruiken voor het rondvaren van relaties in de Amsterdamse havens en grachten. Motordrijver Wiebenga („Zo'n bescheiden man als jij, dat maken we maar weinig mea..") bracht in herinnering dat Kikkert in 1957 als opstapper van de Joan Hodshon begon. In okto ber '59 werd hij hulpmotordrijver en per 1 juli 1960 eerste motordrij ver en dat bleef zo. Zijn technische kennis kwam goed van pas. De technici van de reddingmaat schappij hadden veel steun aan hem. Kikkert was ook promotio neel actief. Hij gaf veel rondleidin gen en lezingen, waaraan de reddingmaatschappij ook geld overhield. Zeeziek Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water De zon komt 23 januari op om 8.32 u. en gaat on der om 17.10 u. 19 januari eerste kwartier; 21 januari doodtij. gewerkt met bio-energetica, n - birthing, meditatie, visualisatie dans en bewustwordingsoeli ningen. stuk wordt gebruikt voor veeteelt en in een hoek worden bloembol len gekweekt. De grond bevindt zich achter de boerderijen „Madu ra" en „Sir Robert Peel". Boon: „Her en der in Nederland wordt met geld van rijk en provincie al agrarische grond omgezet in re- creatiegrond. Texel kan daar mooi bij aansluiten." Agrarisch medegebruik? Realisatie van een golfbaan in de zelfde buurt lijkt niet op weerstand vanuit de landbouw te stuiten, zo bleek onlangs bij de openbaarma king van het betreffende plan (TC 7 januari j.l.). De beoogde grond is agrarisch gesproken van margina le kwaliteit. Ook inzake het nieu we plan verwacht Boon geen grote problemen. „De leden in het actiecomité („bloedgroep" van de dorpscommissie, red.) met een agrarische achtergrond waren aanvankelijk sceptisch. Maar in middels zijn ze voor het plan ge- In meditatiecentrum „Prem Man dir" start woensdag 2 februari de cursus „Chakra's in beweging", een ervaringsgerichte kennisma king met de betekenis en de wer king van de chakra's. Er wordt Op dinsdag 8 februari start eer cursus: „Intuïtieve massage". D? ze groep werkt met verschillen^ massagetechnieken, maar voorc,j staat het „elkaar aanraken", éél van de meest elementaire vormei van mensenlijke communicatie. wonnen. Trouwens, agrarisch medegebruik valt niet uit te slui ten. Het is misschien juist wel leuk als in het gebied ook wat land bouw of veeteelt plaatsvindt. Het accent ligt evenwel op de natuur." De werkgroep wil het landschap overigens niet drastisch verande ren. „Het gebied is al mooi van zichzelf. Hoofddoel is het toegan kelijk te maken voor publiek." Een landschapsarchitect, die op ver zoek van de werkgroep een schets heeft gemaakt, heeft het vrijwel onaangetast gelaten en voorna melijk wandel- en fietspaden toe gevoegd. Er ontstaat dan een fietsverbinding tussen de Krim- weg en Oorsprongweg (westelijk van de Postweg). „Terug naar de bron" is een curstjj waarin de deelnemers door midd-. l van diverse technieken, o.a. <M Qunatum Light Breath (een ader™ techniek) en pendelen, contarl maken met het kind in henzet Door inzicht te krijgen en bewusl te worden van kinderlijke patrc a nen, kunnen mensen zichzelf bel vrijden van ouderlijks conditioneringen en een duideüj ker beeld krijgen van hun warl „zelf". Aanvang: woensdag 9 fe I bruari. Voor meer informatie el opgave: Ratnam Dros, De Ru* R terstraat 62, Oudeschild, tel 14013. groep grijze zeehonden is geboren. Jan van Dijk uit Oosterend, schip per van het bewakingsschip Pho- ca (ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij) telde de ze winter in de westelijke Wad denzee tot nu toe 21 jonge grijze zeehonden. EcoMare heeft alweer de derde jonge grijze zeehond van deze winter opgevangen. Het gaat om een vrouwelijk exemplaar van slechts 2 3 weken oud, die zon dagmiddag door Herke Boon is aangetroffen op een zandplaat bij De Cocksdorp. Boon noemde de vondeling naar zijn dochter Syl via. beheer ervan dan is gewaarborgd. Maatregelen zoals tijdelijke afslui ting worden dan op gemeentelijk niveau genomen. De socialisten zijn voorstander van alternatieve energiebronnen, zoals windmolens. Het wordt niet ge zien als dè oplossing van het ener gievraagstuk, maar er ontstaat zo wel meer tijd om definitieve oplos singen te ontwikkelen. De PvdA is van harte voorstander van het gewest. Zo worden zaken geregeld die een gemeente zelfstandig beslist met meer alleen af kan. Waakzaamheid jegens een „ongecontroleerde vierde bestuurslaag" is echter op zijn plaats en er moet in elk geval een Texelaar in het gewestbestuur zitten. deling sociale zaken van de ge meente en de Volwasseneneduca tie soelaas bieden. Een werkloze gaat niet zomaar allerlei cursussen volgen in de hoop een baantje te kunnen vinden. Beter is hem uit zicht op werk te geven onder voor waarde dat hij een bepaalde opleiding volgt. De opvatting dat gedeeltelijk arbeidsongeschikten vaker ziek zijn, is apert onjuist en moet dus bestreden worden. Nationaal park Er is geen toekomst zonder boe-, ren, vindt ook de PvdA. Het agra-\ risch gebied van Texel zal agrarisch gebruikt moeten worden zonder bufferzones, niet in de laat ste plaats omdat een goed onder houden agrarisch landschap toeristisch aantrekkelijk is. De PvdA ziet de Texelse duinen graag aangewezen tot Nationaal Park omdat lokale invloed op het 9 HOLES GOLFBAAN Bijzonder is dat de zeehond Sylvia haar lange witte vacht nog had, wat erop duidt dat zijn niet ouder kan zijn dan drie weken. Zij lijdt aan ondervoeding, want ze weegt maar 14 kilogram. Bovendien heeft ze een ernstige navelontste king en zat ze onder de zware stookolie. Op de zandplaat was geen olie te bekennen. De dierver- zorgers van EcoMare slaagden er in de vacht weer vrijwel schoon te krijgen. Grijze zeehonden worden rond de jaarwisseling geboren en ongeveer een maand lang op het droge ver zorgd door hun moeder. Binnen de populaties langs de noord-Engelse en Schotse kust komen de jongen gemiddeld wat eerder ter wereld dan in de Waddenzee. De twee jongen die eerder deze winter bij EcoMare werden opgevangen, waren daarom waarschijnlijk van Britse of Schotse komaf. Maar omdat het half januari is en de wind eind vorige week vooral uit het oosten kwam, is het aanneme lijk dat Sylvia in de Nederlandse Het complete verkiezingsprogram ma kan door belangstellenden worden afgehaald bij voorzitter Klaas Modder, Noordwester 118 in Den Burg of secretaris Maarten Roeper, Hoornderweg 20. MOGELIJKE UITBREIDING NAAR 1B HOLES I.M. ADVERTENTIE DUINGEBIED NATUURONTWIKKELING: EEN AFWISSELING VAN OPEN EN GESLOTEN VEGETATIETYPEN In d'Ouwe ULO begint vrijdag om 20.00 uur een rondreis door het zuiden van Uruguay en het aan grenzende deel van Argentinië. Een vliegticket is hiervoor niet no dig, inentingen evenmin. Om niet meer dan één avond van huis te hoeven zijn, is de trip samengevat in een aantal dia's. Reisleider is Geert Jan van Huygevoort uit Til burg, die samen met een aantal Spanjaarden geruime tijd door Zuid-Amerika heeft getourd. De spaarlamp, een makkelijke manier van geld besparen, nv PEN energiebedrijf noord-holland Het ..ideale plaatje" van de Cocksdorper initiatiefnemers in beeld. Of het zo ver komt, hangt af van het overleg met o.a. landeigenaren en de houding van provincie en gemeend

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 2