Woutershok en beheerder definitief naar IMivon Eindelijk einde aan onzekerheid Nieuwe opzet voor Dubbele von Sion Popworkshop voor herhaling vatbaar Kleinkunstenaars doen het 's nachts dunnetjes over Ganzenexcursie in Eierlandse polder Winterlezing over „Boeren op Texel" Stijldansavond Vorkshop kamermuziek in de muziekschool Voetbalprogramma Jongen op foto was Harm van Hintum Ledenvergadering Vogelwerkgroep Vrouwenbond over discriminatie en verkiezingen TEXELSE'SCOURANT COURANT' De voormalige Staatsbosbeheer- camping 't Woutershok is per 1 anuari overgenomen door het Ni von. De verwachting is dat op 1 -nei ook beheerder Ger de Graaf officieel in dienst komt bij deze in- itantie. Hiermee is eindelijk een jind gekomen aan een onzekere situatie die drie jaar heeft jeduurd. Slapeloze nachten hebben ze er- /an gehad. Maar voor Ger en Mar- jriet de Graaf gloort er nu weer •nig licht in de duisternis. Met >inkster drie jaar geleden kregen :e als een donderslag bij heldere lemel te horen dat SBB in het ka ler van de grote efficiëncy- jperatie (lees: bezuiniging) haar :even algemene kampeerterreinen n den lande, inclusief het perso- ïeel ging afstoten. Speciale sfeer Ser de Graaf is 23 jaar beheerder 'an 't Woutershok. Hij nam deze aak over van Van Vliet, de vader ran zijn vrouw. „Het is eigenlijk •en familiecamping, met een spe- :iale sfeer, groot gegroeid door ve- 3 trouwe gasten. Voor mij stond 'ast dat ik het terrein niet kwijt vilde." ;BB werd na de bekendmaking iverspoeld met reacties van in- tanties die de goed lopende kam- eerterreinen wilden overnemen, r werden echter eisen gesteld, let karakter van de terreinen, dat i vergelijking met commerciële ampings sober kan worden ge- oemd, moest behouden blijven. aarnaast moest het personeel Dk worden overgenomen, jn gegadigde bleef uiteindelijk /er: het Nederlands Instituut jor Volksontwikkeling en Natuur- iendenwerk. „Het klinkt erg gei- wollensokkerig, maar van dat ïago willen ze af", aldus De raaf. De Nivonfolder over het Woutershok is el binnen: opluchting bij Ger de Graaf. (Foto Tessa de Groetf) opgelost doordat het Nivon enkele Zelfde intentie Graaf had aanvankelijk veel be- 'nkingen tegen de overname- annen. „De vraag was bij wie we zouden komen. Ik wist niks van het Nivon, de naam zei me niets. Maar hun intentie is dezelf de als die van SBB: het samenzijn met de natuur promoten. En ze waren bereid met het personeel verder te gaan." Over de overname van de terrei nen was snel overeenstemming. Maar een regeling voor het perso neel had meer voeten in aarde. Die gaan namelijk van een ambtena- renstatus naar een particuliere. De Graaf: „De overheid heeft voor al les regeltjes, maar zo'n particuliere instantie niet. Dus moest over veel za|<en alsnog wat op papier wor den gezet." De problemen lijken regels die bij de overheid werden gehanteerd overneemt. Bijvoor beeld die van de dienstwoningen. Alle gebouwen zijn overgenomen door het Nivon, maar de grond blijft in eigendom van SBB. De campingbeheerders houden een zelfde huurcontract voor hun dienstwoning als voor de over name. Oneffenheden Op 23 december is de overdrachts- acte voor de terreinen en de opstallen getekend. Eind deze maand komen vakbondsafgevaar digden, mensen van het ministerie en SBB nogmaals bijeen om de laatste oneffenheden voor het per soneel glad te strijken. De ver wachting is dat de overgangsp rocedure voor hen 1 februari start. Daarmee keert de rust enigszins weer. „Het was een akelige tijd. We hebben weinig steun gekregen van SBB. Wèl van de gasten. Er werd regelmatig gebeld en ge zegd: als jullie maar blijven, wij staan achter jullie. Dat geeft moed." De Graaf heeft veel con tact met zijn collega in Zeeland, die in een vergelijkbare situatie zit. „We bellen elkaar eigenlijk iedere dag." De campingbeheerder heeft zich neergelegd bij de overname. „Het is een stap in het diepe. Voorlopig gaan we er niet op achteruit en misschien blijkt over een paar jaar dat we juist een hele goede beslis sing hebben genomen. Voor mij is het belangrijkste dat de camping op de zelfde manier wordt voort gezet, zonder toeters en bellen." De Graaf heeft een investe ringsplan gemaakt. „In de drie jaar dat deze zaak sleept zijn alle in vesteringen voor de camping door SBB teruggedraaid. De gasten zien het misschien met zo, maar zelf zien we het kampeerterrein ver pauperen." Bovenaan het verlanglijstje van de beheerder staat het schilderen van het toiletgebouw en het plaatsen van een electrische slagboom. Voor '95 staat de bouw van een wasserette en een nieuw kantoor op het programma, evenals het maken voor stroomvoorziening voor de resterende 48 plaatsen die dit nog niet hebben. Het vervan gen en uitbreiden van de speel- werktuigen is een volgende wens, waarna er in '97 een nieuw toilet gebouw moet komen. „Mits het Nivon natuurlijk akkoord gaat. Wij beheerders krijgen een eigen bud get. Dat geeft ons meer verant woordelijkheid, wat motiverend werkt. De lijnen zijn ook korter, minder ambtelijk." Behalve De Graaf worden zijn vrouw Margriet en administratieve hulp Marja Rammers uit Ooster end op contractbasis ingehuurd door het Nivon, om in de drukke zomermaanden bij te springen. Hoewel Nivon een instantie is met 40.000 leden, hoeven kampeer ders niet lid te worden om op 't Woutershok te verblijven. De cam ping blijft gesloten tussen het eind van de herfstvakantie en pasen. „Er verandert dus echt niets, be halve dan dat de SBB-logo's zijn vervangen door die van het Ni von", aldus De Graaf. Het vrijpostige trio T-Ater-Gadwist het publiek vrijdagavond te boeien met een originele show. (Foto Frans Hopman) der jaar rond januari reikt het istuur van de Welzijnsstichting Dubbele von Sionpenning uit. eze onderscheiding, ingesteld in 965, is een bewijs van waarde- ng voor personen en verenigin- en die zich hebben ingezet voor welzijn op Texel. Dit jaar aagt de uitreiking een experi- lenteel karakter: uit de voor- achten zijn een viertal genomi- eerden gekozen, die tijdens de treikingsavond op vrijdagavond januari in Cinema Texel cen- aal zullen staan. genomineerden zijn: Cor van eerwaarden (oprichter/exploitant n theater-restaurant Klif 12); elein Jansen (stimulator Texelse luziekleven, auteur Tessels woor dboek); Willem Kikkert (koor istorische Vereniging, schrijver verteller van Tesselse volksver- ten); Jacques Schraag (auteur Jltuur-historisch naslagwerk teldnamen op Texel"). >t op heden werd pas tijdens de treikingsavond bekend aan wie penning werd uitgereikt. Ook winnaar zelf was niet vooraf op de hoogte gesteld. Door nu met vooraf bekende genomineerden te werken hoopt de Welzijnsstichting tijdens de avond zelf een beter beeld te geven van de veelheid aan aktiviteiten die op Texel plaatsvinden op cultureel gebied. Texelfilm Voor de invulling van de uitrei kingsavond hebben alle vier geno mineerden een programmawens genoemd, zodat de avond (naast uiteraard de uitreiking van de Dub bele von Sionpenning) de volgen de programma-onderdelen kent: Vertoning gedeelte van de Texel film van de gebr. Duinker uit de dertiger jaren, optreden koor Historische vereniging, optreden bluesformatie Ewout Adriaans en oud-medewerkers Klif 12 met een speciaal programma. Kaarten Iedere Texelaar is welkom op deze avond. Gratis toegangskaarten zijn vanaf woensdag 19 januari af te halen bij het kantoor van de Wel zijnsstichting in d'Ouwe ULO of bij Zegel Mannenmode (Weverstraat 32). Wie niet in de gelegenheid is kaarten op te halen kan woensdag en donderdag telefonisch reserve ren bij de Welzijnsstichting, tele foon 15582. Zaterdagnacht, ver na afloop. Spontaan klommen de deelne mers aan het Kleinkunstfestival stuk voor stuk op de bühne van theater Klif 12. Nog éénmaal ga ven ze voor de overgebleven har de kern" van medewerkers en bezoekers een demonstratie van hun kunnen. De verrassende mini- optredens brachten zelfs de pro fessionele jury nog aan het twijfe len. Cabaretier Jan van Piekeren van Bordeaux Rood", die zater- Zaterdag organiseert EcoMare een fietsexcursie door de Eier landse polder. In deze tijd verblij ven daar verschillende soorten ganzen, zwanen en eenden. Ganzen zijn bijzondere, sociale vo gels met een boeiende levenswij ze. Tijdens de fietsexcursie zal de EcoMare-veldbioloog ingaan op de trekbeweging, het voedsel en het familieleven van de verschillende soorten. Ook de problematiek van ganzen in landbouwgebieden komt aan de orde. Met kijker en te lescoop zijn de vogels goed te zien. Tijdens de fietstocht door de winterse Eierlandse polder en langs de Waddendijk zijn ook an dere vogelsoorten te zien. Start om 11.00 uur aan de dijk bij De Cocksdorp. Duur ongeveer 3 uur, prijs 710,-. Op dinsdagavond 25 januari wordt in EcoMare de tweede win terlezing gehouden, met als the ma „En de mensen dan?". Op deze avond komt de relatie landbouw-natuurbescherming aan de orde. Kunnen boeren op Texel modern agrarisch ondernemerschap en natuur- en milieubeheer combine ren? Hoe groot is de markt voor net iets duurdere, milieuvriendelij ke kwaliteitsprodukten? Valt het hier wel mee met de mest en het gebruik van bestrijdingsmiddelen? Hoe zorgelijk is de weidevo gelstand? Is de aanwijzing van nieuw relatienotagebied voor agrarisch Texel een ramp? Daar over gaat het tijdens de lezing in EcoMare. C. W. Hin en A. J. Dijk- sen zullen in het kort hun visie ge ven respectievelijk vanuit de landbouw en de natuurbescher ming. De discussie daarna zal worden geleid door W. van Oord van de Volkshogeschool uit Ber gen, deskundige op dit gebied. Aanvang 20.00 uur. In het Eierlandse Huis wordt zater dag een stijldansavond gehouden vanaf 20.30 uur. Alle danslustigen zijn welkom, de toegang is gratis. Een solo spelen zonder noten op een papiertje. Het zweet brak een klassiek geschoolde klarinettiste uit. Zij was één van de zestien deelnemers aan de popworkshop die werd gegeven onder leiding van muziekschooldocenten Jan Kühne en Peter Dijkstra. Alle deelnemers, variërend in leeftijd van 13 tot 40 jaar, hadden al enige ervaring op muziekgebied. Gezamenlijk werd toegewerkt naar een presentatie, waarbij door twee groepen een bestaand en een geïmproviseerd stuk ten gehore werd gebracht. Het publiek, dat in overwacht grote getalen naar Time Out was gekomen, ge noot. Gezien de positieve reacties van de deelnemers en de musisci onder de toehoorders, komt er zeker een vervolg. aterdag 26 februari houdt de uziek- en Dansschool een dag te geheel in het teken staat van kamermuziek. Het cursusaan- d voor kamermuziek is op Texel tet groot. Dit is een van de rede- n om als muziekschool het ini- itief te nemen om samenspel in verse bezettingen te stimuleren te begeleiden. Muzikanten zijn namelijk genoeg op Texel. Als cursus een succes blijkt te zijn, deze een vaste plek krijgen in *t jaarlijkse cursusaanbod van muziekschool. „workshop" wordt begeleid >or drie docenten van de Muziek- Dansschool, die ieder door aktijkervaring veel weten van sa- enspel in het professionele cir- Jit. Daarnaast zijn zij pedago- sch en didactisch geschoold, fcija Teeuwen is sinds 1992 als ï>cente viool verbonden aan de Jxelse muziekschool. Zij kreeg haar opleiding aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag en studeerde viool bij Jacques Holt- man en barokviool bij Lucy van Dael. Behalve als docente, werkt zij als free-lance violist bij diverse orkesten in Nederland. Ook heeft zij ruime ervaring met kamermu ziek en kleine barokformaties. Hendrik-Jan Trooster studeerde klarinet bij Reinier Hogerheyde aan het Conservatorium te Arnhem en specialiseerde zich op basklarinet bij Harry Sparnaay aan het conser vatorium te Utrecht. Tijdens en na zijn studie heeft hij veel ervaring opgedaan op het gebied van de kamermuziek en speelde hij enkele jaren in het Gelders Orkest. Sinds 1985 speelt hij in het Calamus- klarinetkwartet waarmee hij ko mende zondag op Texel concer teert. Loes Bakker studeerde aan het conservatorium te Alkmaar bij Eugenie van der Grinten. De Texel se is sinds 1984 als dwarsfluitdo cente verbonden aan de Muziek- en Dansschool op haar eiland. Zij deed veel ervaring met samenspel op in verschillende ensembles, di verse muziekscholen en regionale dagen. Onlangs trad zij op Texel op met een trio (dwarsfluit, cello en orgel). ledereen die een instrument bezit, kan zich voor de workshop opge ven. Ook bestaande ensembles of ad hoc-formaties kunnen zich op geven. Als alle aanmeldingen bin nen zijn, wordt door de docenten een indeling gemaakt en krijgen de cursisten partijen ter voorberei ding toegezonden. Er zal aan de volgende zaken aandacht worden besteed: samenspel, (in)studeer- methodes; zuiverheid en intonatie; frasering; balans; stijl; houding; presentatie. De dag is opgedeeld in drie blokken en begint om 10.00 uur. Om 19.15 uur is de presenta tie. De organisatie hoopt dat veel enthousiaste muzikanten zich voelen aangesproken en van deze gelegenheid gebruik maken. Deel name kost 740,=; opgeven kan tot 24 januari bij de administratie van de Muziek- en Dansschool Texel, Schilderend 39, telefoon 13493. dagavond door zenuwen over mand een zwakke beurt maakte, had alle schroom van zich afge worpen en legde al zijn gevoel in een geweldig blues-nummer. Het hielp uiteindelijk niet, want „Bor deaux Rood" bleef met Marion Groenewoud (laatste optreden van donderdagavond) en Marco Hup- kes (eerste artiest vrijdagavond) behoren tot de afvallers. De zeven anderen gaan dus door naar de fi nale in Amsterdam, waar de win naar de Wim Sonneveldprijs krijgt. Favorieten van het Texelse publiek zijn Els Austmann, een de 40 ge passeerde cabaretière die de Texe laars vrijdag een hartverwarmen de show voorschotelde, en René M. Broeders, die zaterdagavond voor een waardige afsluiting van het festival zorgde. De olijke Broe ders speelde onder meer herhaal delijk in op de optredens van zijn concurrenten en gaf zo als het wa re een (muzikale) samenvatting van het hele festival. De jury zelf liet na afloop blijken erg onder in druk te zijn van het eerste optre den zaterdagavond, de zanger- pianist Maarten van Roozendaal, die ,£en kruising van Bram Ver meulen, Tom Waits, Jacques Brei en Mick Jagger" werd genoemd. Deelnemers en organisatie hadden het weer prima naar de zin op Texel. Het Hoornder theater is al enkele achtereenvolgende jaren het decor van de voorronde of hal ve finale van het Amsterdams Kleinkunstfestival. Voor eigenaar Cor van Heerwaarden en zijn me dewerkers een opsteker, want de talenten van nu zijn misschien de toppers van straks en zij zullen zich dan hun Texelse start nog wel weten te herinneren. In elk geval is het voor Klif 12 belangrijk om zo'n evenement van nationale allure jaarlijks binnen de poorten te heb ben. Dankzij de financiële steun van vijf Texelse bedrijven (Nauta Boek, ABC Design, De Ark, NBC en Klif 23) lukt het ook ditmaal om het circus" van zo'n 60 mensen onderdak te brengen. Dat de Texelse liefhebbers deze ken nismaking met nieuw theaterta lent weten te waarderen, bleek uit de enorme publieke belangstelling, vooral vrijdag- en zaterdagavond. Zondag 23 januari: Oosterend-Koedijk 14.00 u. Improvisatie tijdens de popworkshop. (Foto March Hoi/non) Harm van Hintum uit Den Burg blijkt de jongen op de oude foto in de krant van vorige week vrijdag te zijn. Als 3-jarig jochie poseerde hij met de spiegel van de zeilboot „Wangle III", die met tien Engelse zeeverkenners aan boord in augustus 1950 in het Het Kanaal verongelukte. Enkele verdronken opvarenden spoelden later aan op de Texelse kust, waarna ze samen met de el ders aangetroffen lichamen op de algemene begraafplaats in Den Burg hun laatste rustplaats kre gen. Het „zeeverkennersgraf" bestaat nog steeds en wordt on derhouden door Scouting Texel. De voormalige Scouting-hopman Niek Slijderink sr. uit Houten had de foto in handen gekregen en wil- Vogelwerkgroep Texel houdt don derdag de jaarlijkse algemene le denvergadering, aanvang 20.00 uur. In d'Ouwe Ulo wordt terugge blikt op 1993 en ook worden de plannen voor dit jaar bekend ge maakt. Discussiepunt is de even tuele nieuwe structuur van de VWG Texel. Ook is er speciale aan dacht voor de ringactiviteiten in Korverskooi, een activiteit van de VWG na de overdracht van de kooi door Staatsbosbeheer aan de Wildbeheerseenheid Texel. Na de pauze zal Adriaan Dijksen de vo gelkennis van de aanwezigen testen aan de hand van raadse lachtige, intrigerende dia's. Vanavond houdt de vrouwenbond FNV om 20.00 uur in De Buureton een praatavond over discriminatie. Spreekster is Anita Lureman van het hoofdbestuur van de FNV. In het kader van de gemeente raadsverkiezingen houdt de Texel se vrouwenbond op 1 februari een open forumavond, waarbij ieder een welkom is. De partijen die meedoen aan de verkiez ingen zijn gevraagd een vrouwelijke verte genwoordigster te sturen om de standpunten van de groepering uiteen te zetten en vragen te beantwoorden. Deze bijeenkomst is ook in De Buureton, aanvang 20.00 uur. de graag nadere bijzonderheden weten. Harm van Hintum zelf her innert zich niets van de foto, maar vader Frans van Hintum uit De Koog kan het zich nog goed voor de geest halen. „Die plaat is ge maakt op het erf van mijn schoon vader, Pieter Reinder Smit van 'Mon Rève' aan de Ruyslaan. Toen er een fotograaf kwam -ik meen Jan de Waal- werd Harm er bij ge zet. Het was prachtig mooi weer, vlak nadat er een storm was ge weest." Smit had de spiegel met opschrift gevonden tijdens een strandwan deling met diens zoon Gerrit. Op advies van buurtgenoot Jan Zwan, die inzag dat het wrakstuk waarschijnlijk interessant zou zijn voor nabestaanden, werd de vondst gemeld bij het gemeente huis. Slijderink weet te melden dat de spiegel (het enige dat ooit van de boot is teruggevonden) uitein delijk op de juiste plaats is beland. Het kreeg een plekje in het club huis van de „1st Mortlake Sea Scouts", de groep waartoe de om gekomen zeeverkenners behoor den. Mortlake is een plaatsje in de omgeving van noord-Londen. Bij een brand in het clubhuis ging de laatste tastbare herinnering aan de ramp bijna in vlammen op. Van de op Texel gevonden spiegel resteert nu alleen nog het onderste stuk met de tekst „1st Mortlake Sea Scouts". Jt\th ie Ui Uitgave Langeveld de Rooy BV, Postbus 11, 1790 AA Den Burg. Telefoon (02220) 62600, faxnr. (02220) 14111. Redactie: Hoofdredacteur: Frans Hopman. Re dactieleden: Tessa de Graaff, Harry de Graaf, Gerard Timmerman, Margreet Berndsen. (De redactie is uitsluitend verantwoor delijk voor de redactionele inhoud, dus niet voor de advertenties). Advertenties: Tarieven op aanvraag bij onze advertentie-afdeling. Texelaartjes t/m drie regels f7,05, per regel meer f2,35. Texelaartjes dienen contant te worden betaald, bij facturering worden administratiekosten berekend Inlevertijd voor advertenties is voor de krant van dinsdag vóór maandag 10.00 uur en voor de krant van vrijdag vóór woensdag 17 00 uur Abonnementen Abonnementsprijs f49,95 per half jaar. Studenten of scholieren, woon achtig aan de vaste wal, hebben recht op 50% korting via ons zgn. studen ten-abonnement Bezorging: Voor klachten over de bezorging tele foon (02220) 62600. Buiten kantoor uren: bel uw bezorger DINSDAG 18 JANUARI 1994 TEXELSE

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 7