Veertig jaar kaartje eggen bij De Doormars TEXELSE COURANT Beloning voor 60 alcoholvrije rijders Herinrichting Waalderstraat De campagne Vruchtbare bezoeken CDA aan alle dorpen Geen andere namen Verkiezingsprogramma VVD komt eraan Verkiezingsavond op lokale televisie DE LIJSTTREKKER Op naar 2 maart Het ruime jas model Kippeboet: voortaan ook kaas en noten Wandelfolders SBB herzien Notaris wordt weer kandidaat Uitzending herhaald Zeven lijsten Pieter de Groot: Tijd voor nieuw gezicht in raad" VRIJDAG 28 JANUARI 1994 udeschilders, kaartenridders ijp de kans die men u biedt i...kom vrijdag klaverjassen >t veel prijzen in 't verschiet is welkom, 't zij man of vrouw ■ht uur precies in 't Eigen ibouw eld u, niet allemaal tegelijk Tjip of Simon Hemelrijk. 4 januari 1954 werd in het gen Gebouw in Oudeschild kla- irjasclub De Doormars opge- ;ht. Bovenstaande, wervende kst, stond aan het begin van n club die nu, veertig jaar later, g altijd floreert. Het jubileum jrdt vanavond door de leden ge- >rd met een feestavond in 't iltje. !t eerste bestuur van De Door- Zestig gemotoriseerde Texe- 'aars kregen woensdag een onverwachte premie van 130,- omdat zij reden zonder 9Icohol te hebben gebruikt. Ze werden eruit gepikt bij een oontrole die in samenwerking vet Veilig Verkeer tussen 21.00 en 23.00 uur werd ge houden op de Waalderstraat, Kogerstraat en Emmalaan in Den Burg. Totaal tachtig personen wer den aan de blaastest onder worpen. Twintig van hen bleken wat te hebben gedron ken, maar bleven beneden de wettelijke grens. De overigen iadden helemaal geen alcohol n het bloed en mochten daar om een „T-biljet" invullen, wat lot gevolg heeft dat f30,- op bun rekening wordt gestort. mars bestond uit voorzitter J.S. Dros, secretaris D. Backer, wedstrijdleider Tjip Bergstra en penningmeester S. Hemelrijk. Op 10 maart '54 startte een onderlin ge competitie met Den Burg, be staande uit zes wedstrijden, die beurtelings in één van beide dor pen werden afgewerkt. Uit de Texelse Courant van die tijd blijkt dat de eerste (thuis-)wedstrijd werd gewonnen door Oudeschild! De tweede wedstrijd, die werd ge houden in Den Burg, werd nipt verloren. De krant maakt melding van het „leukste koppel der Ou derschilders": het krasse bejaarde paar Jonas Schagen en Simon Kuijper, die er volgens het verslag nog heel niet tegenop zagen om meerdere malen een mars in de wacht te slepen. De competitie werd uiteindelijk gewonnen door Oudeschild. Het inleggeld werd bestemd voor het Koningin Wilhelmina Fonds, waar heen uiteindelijk ƒ35, werd over gemaakt. De eerste prijs ging naar het echtpaar Krijnen-Blom met 6843 punten, tweede plaats was voor De Hartog en Den Brok met 6373 punten. De marsenprijs voor De Waalderstraat wordt, tussen de Stenenplaats en de Wilhelmina- laan, dit jaar van een definitieve bestrating voorzien. In 1992 is rio lering aangebracht en in de tus sentijd heeft de grond kunnen „nazakken" onder de nood- bestrating. Met de herinrichting is een bedrag van ƒ80.000,- gemoeid. Daar het een stukje winkelcentrum betreft, wil de gemeente een zelfde soort wegdek als in de rest van het cen trum aanleggen. Met de omwo nenden zal nog overleg worden gevoerd. ,Het bevestigt dat we met ons verkiezingsprogramma op de goede lijn zitten", aldus CDA-campagneleider Kees Maas over de bezoeken die zijn partij aan de Texelse dor pen brengt. De Waal, Oude schild en Den Hoorn zijn al aan de beurt geweest. A/oensdag is De Cocksdorp aan de beurt, om 20.00 uur n het Eierlandse Huis. Het eerste bezoek betrof De Waal. Een leuke generale, zou e kunnen zeggen." Drie dorp- icommissieleden en één an dere bewoner wisselden open en eerlijk van gedachten met de CDA-delegatie. De bijeen- tomst in Oudeschild wordt door Maas een mislukking ge noemd. „Het hele dorps- Jestuur liet het afweten. Terwijl we toch duidelijk via affiches, advertenties en een pankondiging in de krant had den laten weten dat we kwa men. Tja, Oudeschild is geen CDA-bolwerk en uit gesprek- sinds het verstrijken van de nschrijvingstermijn op 18 ja- ruari zijn de door de deelne- nende partijen ingeleverde randidatenlijsten definitief, /olgens de Kieswet is het niet mogelijk dat kandidaten zich ilsnog terugtrekken. Evenmin 'unnen nog personen worden oegevoegd. ,We zijn wat laat, maar dat leeft de maken met tijdge- >rek van enkele bestuursle- fen." Willem („de Sjeik") iakker, voorzitter van de VVD 'ertelt dat maandag de leden- 'ergadering bijeen komt om te iraten over het verkie- lingsprogramma van de partij. 5e presentatie volgt meteen 'aarna. „De volgende keer Jaan we dit wel anders doen. 5an prikken we gewoon een fatum en gaan we niet puzze- en met agenda's naast elkaar, "ant dat duurt te lang." 5mdat het verkiezingspro- iramma nog niet was goed- lekeurd door de leden, was Ie VVD grote afwezige bij de «rste uitzendingen van Radio exels politiek café. „Maar 'enaf dinsdag zijn wel wél 'resent", belooft Bakker. ken met andere partijen is ons gebleken dat de politiek daar helemaal niet zo leeft." Het CDA heeft de beste herin neringen aan het bezoek aan Den Hoorn. Negentien Hoorn- ders discussieerden met de partij over dorpsaangelegen heden als woningbouw, par- keerproblematiek, de over steek van de Hoornderweg en aanleg van een fietspad. Maas: „Het was geanimeerd. Duidelijk werd dat je met een goed gesprek erg dicht bij el kaar uitkomt. Vooral woning bouw is een punt dat je in alle dorpen terugziet. Het CDA maakt zich daarom ook sterk voor nieuwbouw in élle Texel se dorpen, niet alleen in Den Burg." Behalve De Cocksdorp gaat het CDA ook nog naar De Koog op woensdag 16 februa ri en naar Oosterend op zater dag 19 februari. „Van De Koog hebben we hoge verwachtin gen, omdat daar ook de Klei ne Logies Verstrekkers hun opwachting zullen maken." Hoewel de dorpentocht door het CDA als leerzaam wordt ervaren, doemen er tot nu toe geen echt nieuwe ge zichtspunten op. „We worden vooral gesterkt in de ideeën die we al hadden." De Texelse verkiezingsuitslag is 2 maart rechtstreeks op te levisie te zien. Alle kabelkij kers krijgen dit speciale programma aangeboden. Ook het grote slotdebat tus sen de lijsttrekkers, één week eerder, zal op de buis komen. Wie geen kabel-tv heeft, kan beide avonden via Radio Texel op de hoogte blijven. De tv-uitzendingen vinden plaats onder auspiciën van de Stichting Lokale Omroep Texel (SLOT), mede op initiatief van kabelexploitant Kabeltex. De SLOT heeft samenwerking ge zocht met de Texelse Courant, die volgens traditie medewer king verleent aan de verkie zingsavond in De Lindeboom en reeds betrokken is bij het wekelijkse politiek café. De beelden worden verzorgd door het bedrijf Videolux van John Smit. Kabeltex stelt een tv-kanaal beschikbaar en zorgt dat het programma door de kijkers in Den Burg, Oude schild en De Koog is te ont vangen. De regie is in handen van Jan Brandenburg, de pre sentatie, techniek en scorebord-assistentie wordt geleverd door Radio Texel en de Texelse Courant. Nog ruim een maand en dan breekt voor de Texelse poli tiek de dag van de waarheid aan. Met zeven partijen en di verse nieuwe kandidaten be loven de gemeenteraads verkiezingen op woensdag 2 maart een spannende aange legenheid te worden. Reden voor de Texelse Courant om de verkiezingskoorts op het eiland te meten. Vandaag de eerste aflevering. Kooi, die de plaats inneemt van de onlangs overleden Gerard Zijm, is thans notaris in Grijpskerk. Als zo danig volgde hij zijn vader op in 1979. De stap van notaris naar kandidaat-notaris is het omge keerde van het gebruikelijke, maar Kooi voelt zich bijzonder tot Texel aangetrokken. Hij kent het eiland en de notariële activiteiten aldaar goed, want van 1973 tot 1979 werkte hij er als kandidaat, eerst onder J. van Wijland en de laatste jaren onder Boswijk. Het werk op Texel boeit hem door de omvang en veelzijdigheid, een heel verschil met wat het kleine kantoor Grijps kerk biedt. Daarnaast is Kooi een liefhebber van de natuur en van de wadden in het bijzonder. Hij leerde Texel destijds waarderen om de uiteenlopende „soorten" natuur op een betrekkelijk kleine opper vlakte, met zeer goede bereikbaar heid en voorzieningen. Het enige nadeel vindt hij de drukte in de zo mer; alleen in dat opzicht staan de andere waddeneilanden hem meer aan. Notaris Kooi is bezig op Texel een woning te kopen. Zijn huis in Grijpskerk houdt hij daarnaast aan totdat zijn jongste dochter over anderhalf jaar de middelbare school heeft verlaten. Vervanging. In de raadscommis sie voor financieel, economisch en technisch beleid wordt binnenkort vervanging van een sneeuwploeg ƒ40.000,- en de aanschaf van een hefinrichting voor aan een tractor ad ƒ7000,- behandeld. Texel heeft geen kipcultuur. Dat zeggen Paul en Lucienne Luyten van De Kippeboet in de We verstraat. Omdat zij van de kip verkoop alleen niet kunnen leven en omdat er veel vraag is naar kaas en noten, gaan zij hun assor timent uitbreiden. Bijna een jaar drijft het echtpaar de Kippeboet. „Ik verkocht al eni ge kaassoorten, maar kreeg veel vuldig vraag van klanten naar meer soorten", vertelt Paul Luy ten. Een test met verkoop van no ten rond de kerst leverde ook een positief resultaat op. „We worden een echte speciaal zaak op gebied van noten, Hol landse en Franse kaassoorten", zegt het tweetal. „Dat betekent dat als iemand iets zoekt en we hebben het niet op voorraad, het er de volgende week wèl is." Naast kaas en noten komt er ook een beperkte hoeveelheid delica tessen in leuke verpakkingen. „Het is niet onze bedoeling de winkel helemaal vol te proppen. Voor vrijwel alles geldt: is het er niet, vraag ernaar en het komt er." Luyten blijft de inmiddels op Texel bekende kant en klare opwarm- maaltijden op basis van kip en zijn nasi verkopen. Op woensdag 2 fe bruari start hij met het nieuwe as sortiment. Met bom aan de rij. Bij het oprui men van een schuurtje ontdekte een Texelaar een compleet ver roeste granaat. Hij wilde er wel vanaf en besloot het explosief bij de Joost Dourleinkazerne af te le veren. De bom werd op een vrachtwagen geladen en afgele verd bij het marinierskamp, waar het personeel van het Marine Be- veiligings Korps ijlings de Duik en Demonteergroep waarschuwde. Die heeft het op scherp staande projectiel inmiddels onschadelijk gemaakt. Ongetwijfeld is Pieter de Groot de minst bekende lijst trekker, vandaar dat hij in de ze serie als eerste wordt geïntroduceerd. Extra lastig is het, dat zijn partij D66 nog niet eerder in de Texelse raad een zetel heeft weten te be machtigen. De Groot weigert echter te spreken van een dubbele handicap. „Mis schien vinden de kiezers het juist wel tijd voor nieuwe ge zichten in de Texelse raad. Ik merk dat althans aan de reac ties." „De mentaliteit van de Texe laars spreekt me aan: 'doe maar gewoon', open, be trouwbaar. We voelen ons hier thuis, vooral vanaf 's avonds half tien, als de boot niet meer vaart en de gordij nen dichtgaan, dan krijgen we dat warme gevoel van onder elkaar", beschrijft De Groot zijn ervaringen met het eiland. In sneltreinvaart is hij bezig het ,,gat" qua kennis van Texel te dichten. Samen met andere D66'ers bezoekt hij vrijwel dagelijks maatschap pelijke groeperingen. „Daarbij gaat het niet alleen om uitwis seling van informatie, maar ook hopen we zo een netwerk op te bouwen voor de komen de jaren. Deze contacten kun nen een manier zijn om de kloof tussen politiek en burger te dichten." Politiek karakteriseert De Groot zichzelf als links. In de jaren zeventig was hij enkele jaren lid van de PvdA en ver leende in Rotterdam hand- en spandiensten aan de scha- duwfractie. „Op een gegeven moment vond ik dat de PvdA te ver van de basis af kwam te staan. Later maakte ik de overstap naar D66. Een fijne partij, zonder historische, con fessionele of andere bindin gen, waarbij ik m'n ei prima kwijt kan." De Groot zegt „altijd al zwaar politiek geïnteresseerd te zijn geweest". Hierdoor en met het oog op zijn ervaring op beleids- en overlegniveau kwam hij hoog op de D66-lijst. „Bovendien formu leer ik makkelijk -misschien wel té- en ben ik bereid naar buiten te treden. Ik wil graag in het openbaar met anderen in discussie gaan." Tips voor de rubriek „Ferkiêzingskoors" zijn van harte welkom bij de redactie van de Texelse Courant, tel. 62620. zes marsen ging naar Dalmeyer- Westdorp. In de zomer van '54 ging De Door mars, onder auspiciën van de VVV, zomerdrives organiseren. Echt geweldig ging dat nog niet, want een hele zomer kaarten le verde een nadelig saldo van ƒ4,- op.... De Doormars is momenteel een bloeiende vereniging met zo'n veertig leden en zeven reservespe- lers. Doordat niet meer met een Al jaren geeft Staatsbosbeheer folders uit voor wandelaars in haar terreinen. Van de vier folders is een herdruk verschenen die, waar nodig, is herzien. De folders worden gratis verstrekt bij Eco- Mare. Er zijn folders over de Muy, de Hoge Berg, de Slufter en de Bodekamer. In de folders worden op een kaar tje de wandelmogelijkheden aan gegeven. Ook wordt informatie verstrekt over het gebied, in het bijzonder over de natuurwaarden. Staatsbosbeheer wil met deze fol ders haar gasten ook informeren over de recreatiemogelijkheden en -onmogelijkheden in de terreinen. Staatsbosbeheer wil dit jaar ook een folder over de Dennen realise ren. Op dit moment zijn studenten als studieproject bezig een ont werp te maken. Ook wordt ge werkt aan een folder voor het natuurpad. Voor bedrijven die deze folders gratis aan hun gasten willen ver strekken, is het mogelijk exempla ren tegen kostprijs aan te schaffen. Staatsbosbeheer heeft de Recrea tiestichting Texel bereid gevonden de uitgave van een Duitse verta ling van de folder over de Bolleka- merfolder te sponsoren. Gezien het grote aantal Duitse gasten op Texel is er vraag naar een Duitstali ge versie. Aangezien dit niet tot de normale taken van Staatsbosbe heer wordt gerekend, is vertaling alleen mogelijk als hiervoor spon sors worden gevonden. vaste maat wordt gekaart, is de gezelligheid alleen maar verhoogd. En om in de familie te blijven is het voorzitterschap tegenwoordig in handen van Simon Dros, de zoon van J.S. Dros. Wekelijks organiseert Radio Texel een politiek café, waar bij raadskandidaten met el kaar en met mensen in de zaal in debat kunnen gaan. De lo kale radio zendt de discussies rechtstreeks uit. De eerstvol gende aflevering is dinsdag 1 februari vanuit Taveerne De Twaalf Balcken, aanvang 20.30 uur. Thema: huis vesting. Daarna is het politiek café telkens op woensdag avond vanuit café De Zwaan. De dag na de uitzending is vanaf 16.00 uur op Radio Texel een herhaling te be luisteren. De 46-jarige Hendricus C. Kooi uit Grijpskerk treedt per 1 februari in dienst als kandidaat-notaris bij het kantoor van notaris C.J. Boswijk. Burgerlijke staat: Getrouwd met Caroline, geen kinderen. Beroep: Geen. Hobby's: Vertalen (Russisch, oosterse talen), tekstschrij ven, honden, politiek, Texel. Voorgeschiedenis: Geboren te Leiden, opgegroeid in Den Haag. Speelde als drummer in een schoolband, „The Blubs", die later nationaal bekend werd als „Supersister". Volg de na gymnasium B een management-opleiding bij de PTT, haalde via een avondstu die het kandidaatsdiploma rechten en werkte in diverse functies bij de PTT, een werk geversorganisatie in de boeken- en uitgeversbranche en het ministerie van Defen sie. Overmatig hard werken leidde tot lichamelijke klach ten, waardoor hij tenslotte zijn werk met meer kon uitoefe nen en zich nu geheel aan zijn hobby's kan wijden. Woont sinds twee jaar op Texel. Drie belangrijkste program mapunten: 1. goed evenwicht natuur, recreatie en land bouw: 2. zorg voor huis vesting en nieuwe werkge legenheid; 3. het goede uit het Gewest halen, maar op het eiland houden wat we zelf beter kunnen. Voor de komende verkiezin gen hebben zich zeven politie ke groeperingen aangemeld. De eerste zes waren al langer bekend, maar nummer zeven, onder aanvoering van Jan van Asselt, meldde zich pas vlak voor de sluiting van de in schrijving. Met nieuwkomer D66 moest Van Asselt vervol- Naam: Pieter de Groot. Partij: D66. Woonplaats: Den Burg. ^eftijd^^aar^^^^^^^ van het politiek café van afgelopen dinsdagavond. Onder leiding van Radio Texel-presentatrice Hannie van Zoelen gingen vertegen woordigers van vijf lijsten met elkaar in de slag over het welzijnsbeleid. In vergelijking met de eerste aflevering, een week eerder over toerisme en recreatie, zorgden de aanwe zigen voor een levendiger ver loop. Dat was vooral te danken aan een grotere inbreng vanuit het publiek. Diverse be langstellenden maakten ge bruik van de zaalmicrofoon om de kandidaten onder vuur •4e nemen. Eén van de meest interessante discussies ont spon zich over de in financië le problemen verkerende ambulancedienst, naar aan leiding van vragen en opmer kingen van eigenaresse Nel Smidt en adviseur Jan Vonk. Onder de kandidaat raadsleden bleek grote be reidheid te bestaan voor het behoud van de huidige kwali teit op het eiland. Gemeente lijke garantstelling voor het exploitatietekort werd daarbij niet uitgesloten. Voorts werd gefilosofeerd over een podiumvoorziening in Den Burg en bleken er te genstellingen te bestaan over de begeleiding van probleem jongeren van 16 jaar en ouder. Straatwerk of niet, dat was het strijdpunt. Op de foto zitten achter de tafel v.l.n.r. Paul Kikkert, Nel Eelman en Hannie van Zoe len. Op de voorgrond v.l.n.r. Pieter de Groot, Klaas Mod der (beiden op de rug gezien) en Jaap Vlaming. (Foto Frons Hopman) gens loten voor het nummer van de lijst. Resultaat: D66 lijst 6, Van Asselt lijst 7. Van de overige partijen werd het lijstnummer bepaald aan de hand van de uitslag van de vo rige verkiezingen (1990). De volgorde: 1. Texels Belang; 2. CDA; 3. PvdA; 4. Groen Links; 5. VVD.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 5