Boeren en natuurbeschermers laar „stukje gezamenlijkheid'7 Weinig protest tegen ontwerp Herenstraat Lions verdeelde f29.750,- over acht goede doelen A iüy COURANT Golfbaan: lokatie Krim onder de loep Regeling tuinwallen weer via gemeente Jazzdansdag TKVÏ^T Q"n VRIJDAG 28 JANUARI 1994 i/Ve zullen het nooit helemaal eens worden, maar we moe- in om de tafel gaan zitten om een stukje gezamenlijkheid krijgen". Verzoenende woorden van natuurliefhebber ;un de Wit, die daarmee voor een mooi slot zorgde van de scussieavond die dinsdag in EcoMare werd gehouden. grariërs en natuurbeschermers uisten daar de degens over de xelse landbouw en over de ef- cten van die landbouw op na- uren milieu. Ondanks meerdere oncurrerende" bijeenkomsten op hetzelfde moment werden houden, was de belangstelling er groot en ontspon zich een animeerde discussie. Het doel n de avond (mèt elkaar praten >laats van óver elkaar) werd ardoor niet gemist. Het dreigde fs een latertje te worden. Rond ;.00 uur moest discussieleider im van Oort van de Volkshoge- hool Bergen (door EcoMare in- huurd als objectieve buiten lander) de zaak kappen. Gemiddelde boer mens de Texelse agrariërs trad inleider op Kees Hin uit Dijk- inshuizen en namens de Werk- )ep Landschapszorg Texel riaan Dijksen. i (die door aard en omvang van 50 ha grote bedrijf als een ge- ddelde Texelse boer kan worden schouwd) schetste op boeiende jze en uit eigen ervaring de in- jpende veranderingen waarmee rarisch Nederland de laatste de- inia te maken heeft gekregen, name de terugloop van het ïtal boeren en de daardoor vrij- nende agrarische gebouwen, vond dat laatste een bedreiging ar landschap en cultuur van het tengebied. Volgens Hin kan de telse boer niet worden be- louwd als een keiharde, miljoe- mvesterende manager die aan jels en bloemen geen bood- ïap heeft. Hij heeft wel degelijk voor de natuur, maar hij moet il om zijn inkomen denken en de opese regelgeving gaat aan niet voorbij. Hin (die over 6 ha zijn grond een beheersove- tnkomst heeft afgesloten) wil de bestaande oppervlakte arische grond op Texel in stand juist in het belang van het lieu. Dat geeft mogelijkheden ir vruchtwisseling, minder in- isieve teelten en een zo beperkt igelijk gebruik van gewasbe- lermingsmiddelen. Hin probeer- af te rekenen met de opvatting dat boeren niets liever doen dan zoveel mogelijk vergif en kunst mest strooien. Het tegendeel is waar: over de hele linie is sprake van sterke matiging. Boeren willen ook best rekening houden met de weidevogels op hun land. Het is wel jammer dat de vogelliefheb bers niet thuis geven als hen wordt gevraagd te helpen met het markeren van nesten, zodat die bij het maaien ontzien kunnen wor den. Dat verwijt kreeg later reac tie: vogelwerkgroep-lid Bob Loos legde uit dat zijn mensen daarvoor niet altijd in de gelegenheid zijn, Rinus Kuiper zei dat hij wat dat be treft diensten had aangeboden waarvan geen gebruik was ge maakt en de discussieleider gaf de tip „nestopspoorders" via de krant op te roepen. Elders heeft was ik bezig met bosbouw en bloembollen; toen riep de ambte narij me") probeerde misverstan den uit de weg te ruimen over „zijn" Werkgroep Landschaps zorg. Het is een belangenvereni ging die door beïnvloeding van het overheidsbeleid en door het wek ken van belangstelling bij het pu bliek wil bijdragen aan behoud en herstel van landschaps- en natuur waarden van Texel. Dat is ook een belang voor de mens. In een milieu waar het goed is voor planten en dieren, is het ook goed leven voor de mens. Het publiek kent de werkgroep vooral van de bezwa ren die tegen plannen van over heid en particulieren worden ingediend, maar de meeste activi teit ligt op een ander vlak en bestaat uit overleg met instanties. Het is onvermijdelijk dat de groep soms tegen de haren instrijkt van belanghebbende mensen. „We vinden dat niet leuk, maar we kun nen het ook niet achterwege la ten, want iemand moet het toch dat zeer bemoedigende resultaten gehad. Voor het vraagstuk van de vrijkomende agrarische gebouwen wist Hin geen oplossing. Toen hij kritische opmerkingen maakte over de gang van zaken op de rot- ganzenboerderij Zeeburg, kwam hij in botsing met Piet Postma, die meende dat de spreker zich op dat punt niet behoorlijk op de hoogte had gesteld. Feit is dat Zeeburg de doelstellingen van het beheersplan dat in overleg met de agrariërs is gemaakt, volledig waar maakt. Omstreden groep Natuur- en landschapsvoorvechter Adriaan Dijksen („Tot mijn 29e Adriaan Dijksen voor landschap en natuur opnemen". Dijksen gaf met behulp van gepro jecteerde cijfers aan hoe op Texel als gevolg van bevolkingsgroei, toerisme, verandering van vrije tijdsbesteding en de met dit alles samenhangende uitbreiding van bebouwing en infrastructuur, de natuur in het defensief is gedron gen. Ingrijpend waren de invloe den van kunstmest, bestrijdings middelen, ruilverkaveling en ont watering. Bloemrijke graslanden verdwenen, tal van vogelsoorten delfden het onderspit, liepen sterk terug en raakten aangewezen op natuurgebieden. Om wat te be houden of terug te krijgen is het wenselijk om een grotere opper vlakte agrarische grond op natuur vriendelijker wijze te beheren, hetgeen door aanwijzing tot rela- tienotagebied mogelijk wordt ge maakt. Overigens zal niet meer dan 21% van het Texelse cultuur land reservaat of beheersgebied zijn als dit beleid helemaal is uitge voerd. Geen provincievriendjes De werkgroep staat niet kritiek loos tegenover het systeem dat de hogere overheid in deze toepast. „We hebben er bij de provincie op aangedrongen om wat soepeler te zijn". De werkgroep verwijt de boeren niets, wel de beleidmakers die de omstandigheden hebben geschapen waardoor boeren veel moeten produceren tegen lage prijzen. Als dat anders was zou de natuur er beter voorstaan. Dijksen vond de relatienota een accepta bel middel om tot natuurherstel te komen en wees erop dat geen en kele boer verplicht is beheersover eenkomsten aan te gaan. „Als u het systeem toch afwijst beperkt u het belang van collega's die er wèl voor voelen". Relatienotage- bied wordt wel degelijk agrarisch geëxploiteerd, alleen minder inten sief. Volgens spreker zou er zonder boeren weinig terecht komen van natuurvriendelijk beheer van de groene ruimte. „We hebben de boeren nodig en we willen samen werken om het maximale uit de overheidsplannen te halen". Beheer of toezicht? Beide sprekers bleken veel stof tot discussie te hebben aangevoerd. Frans Bakker zette vraagtekens bij het begrip „beheer". „Vroeger werden natuurterreinen beheerd, nu is er alleen toezicht". Volgens hem was het daaraan te wijten dat meeuwen en kraaien een slach ting kunnen aanrichten onder kwetsbare vogelsoorten wat vol gens hem een van de belangrijkste oorzaken is van de achteruitgang. Dijksen ontkende dat laatste. Des kundigen zijn het erover eens dat de enorme achteruitgang maar voor een zeer klein deel kan wor den toegeschreven aan het roof- gedrag van „schadelijke" vogels. Afschieten van die vogels is dwei len met de kraan open. Bij een goede weidevogelstand blijven de kraaien weg omdat de weidevo gels zich dan massaal kunnen ver dedigen. plannen voor de herinrichting de Herenstraat in Den Hoorn met tamelijk veel bijval ont togen tijdens de gemeentelijke orzitting dinsdagavond in Jrpshuis De Waldhoorn. Enthou- isme was er vooral voor de )s stalgische aanblik die de straat aks zal bieden. De ongeveer atig aanwezigen waren minder spreken over het verdwijnen ian de abri op het dorpsplein. t ontwerp is in nauwe sa- !l inspraak tussen de gemeentelij afdeling ruimtelijke ordening en dorpscommissie van Den >m tot stand gekomen. Tevoren l3ferd een achttal uitgangspunten f formuleerd. Veiligheid voor fiet- 0, sers en voetgangers en harmonie met het dorpsbeeld speelden daarbij een belangrijke rol. Geko zen is daarom voor brede loopstro ken aan weerszijden van de weg, naast instandhouding (of re constructie) van de oude stoepen. Straatlampen en -steentjes uit grootmoeders tijd en bomen zor gen voor verdere verfraaiing. Om dat niet alle bewoners een comfortabel alternatief hebben, is besloten de parkeergelegenheid voorlopig te handhaven. Dat dit ten koste gaat van een goede ver keersgeleiding door het dorp en de veiligheid van de voetganger wordt voor lief genomen. Om het wandelplezier zo veel mogelijk vei lig te stellen, worden vrachtwa gens, bussen en campers geweerd. De straat wordt boven dien een 30 km-zone. Drie ver keersremmers in de vorm van hobbels zullen de snelheid van het verkeer moeten inperken. Het een richtingsverkeer blijft gehand haafd. Volgend jaar zal worden bekeken of het in stand houden van parkeerplaa tsen gewenst blijft. De Naai (het pleintje voor Goënga) wordt eveneens heringericht. Om het straatbeeld aantrekkelijker te maken, komt er een boom bij, wordt sierplaveisel aangebracht en plaats ingeruimd voor een eventueel monument. Auto's zul len straks niet meer ongeordend kunnen parkeren. In het ontwerp Even zag het er naar uit dat de bijeenkomst weer een harde confrontatie van partijen zou worden Rotganzenspecialist Piet Postma veegde Kees Hin de mantel uit Ifoto). De rest van de avond verliep overwegend harmonieusalsof het iets te maken had met de op dat moment nog niet bekende ..doorbraak" wat betreft de provinciale opstelling ten aanzien van relatienotabeleid op Texel. (Foto Harry de Graal) willen ombuiging naar milieuvrien delijk beheer op Texel". Ter sprake kwamen ook de moge lijkheden die ontstaan als boeren overgaan op „schone" biologisch geteelde producten die een goede prijs opbrengen. Speciaal Texel lijkt daarvoor geschikt te zijn en van zijn naambekendheid te kun nen profiteren. Kees Hin waar schuwde echter tegen teveel optimisme. Voldoende vraag komt er misschien pas als er milieube lasting komt op gewone produc ten. Wat in dit verband te denken geeft is dat vlees van „scharrel varkens" te weinig aftrek vindt. Niets mis WLTO-voorman Rinus Kuiper wilde van Dijksen duidelijk horen wat er precies mis is met de huidige land bouw. Het antwoord kwam er op neer dat er met de landbouw niets mis is, maar dat deze gedwongen wordt zodanig te produceren dat het ten koste gaat van de natuur. „We verwijten niemand iets. We L. Westbroek betoogde dat de te ruggang in de natuur niet alleen een gevolg is van de moderne landbouw. Sinds de dertiger jaren is de bevolking van Texel verdub beld, met alle ruimtebeslag van dien. Een vrouw onder de toehoor ders dacht optimistisch dat boe ren en natuurliefhebbers „eigenlijk" hetzelfde willen. „We ten ze dat van elkaar niet?". Hin: „Wij willen vogels en bloemen, maar ook een boterham". De tongen bleven stevig in bewe ging. Wllem Bakker van „Spyk" had kritiek op de manier waarop de provincie de relatienotaplannen in onderhandeling heeft gebracht. „Over de hoogte van de vergoe dingen werd niet gesproken" en over het onderonsje dat de werk groep had met de provincie. EcoMare-directeur Jan Kuiper vond dat agrariërs en natuurbe schermers samen moeten knok ken voor behoorlijke beheersvergoedingen. Jan Steenis vestigde de aandacht op de moge lijkheden voor perceelsrandbe- heer, waarbij slootkanten, bermen 2.d. natuurvriendelijk worden be heerd, wat niet ten koste gaat van de oppervlakte gewone productie- grond. Piet Bakker, opgegroeid in de vogelrijke Hemmer, wilde wijzi ging van de mestwetgeving waar door de ruige mest, belangrijke voedselbron voor weidevogels, weer op het land mag. Dijksen rea geerde instemmend. Discussieleider Van Oort sloot de avond af met de wens dat het niet bij deze discussie zou blijven. „Het is tijd om nieuwe wegen in te slaan en het oude zeer te verge ten. We neemt het initiatief?" orenstraatbinnenkort veranderd in een nostalgische dorpsstraat (Foto Archiof Toxelso Courant) staan zestien parkeerplaatsen gepland. Of die allemaal kunnen worden gerealiseerd is- nog de vraag, want Lammert Bruining liet per fax vanaf zijn vakantieadres weten, dat hij tot het uiterste blijft vechten tegen twee vakken aan de voorzijde van zijn huis. Teleurstelling was er bij dorpscom missie en bewoners over het ver dwijnen van de abri op De Naai, die op dit moment is „gehuisvest" onder de luifel van Goënga. Op die plaats komt parkeerruimte. In het voorstel van de Hoornders zou een nieuw bushokje moeten worden opgetrokken voor de Rabobank of iets verder in de richting van de Stolpweg. Wethouder Eelman meldde echter dat het budget dit niet toelaat en ze van het college geen ruimte had gekregen andere toezeggingen te doen. Ze beloofde haar best te doen voor een spoedi ge oplossing te zorgen. Totaal is voor de werkzaamheden vier ton ingeruimd. A. Heidstra van de afdeling ruim telijke ordening beloofde „de stoottroepen" erop te zetten, zo dat de herinrichting binnen tien weken is voltooid. Rond half maart wordt op De Naai met de werk zaamheden begonnen. Bij de provincie bestaat de bereid heid de lokatie voor een eventuele golfbaan ten zuiden van vakantie park De Krim opnieuw in overwe ging te nemen. Dat zei gedepu teerde Frans Tielrooy woensdag na afloop van het bezoek dat hij met collega-bestuurder Friso de Zeeuw aan Texel bracht. Beide Noordhollandse bewindslieden hadden een vruchtbaar onderhoud met het college van b en w. Van Texelse zijde was een dringend be roep gedaan om de genoemde lo katie te herbezien. Tielrooy zegde dit toe en zal de kwestie boven dien aankaarten in het overleg met Staatsbosbeheer. „We zullen het in de totale samenhang bekijken." Over een andere mogelijke lokatie, tussen de Californiëweg en de Pe- likaanweg, is woensdag niet ge sproken. De opbrengst van de jaarlijkse Lions-veiling heeft zijn bestem ming gekregen. Gisteravond kwa men vertegenwoordigers van diverse organisaties naar „Bosch en Zee" om een cheque in ont vangst te nemen. Van het totaal te verdelen bedrag ging f9.750,- naar de Stichting Texelvakantie Gehandicapten (Tesselhuus), f6000,-naar de Stichting Oog kamp Himalaya, f3.250,-naar de actie „Stuur een Papoea naar school" van de Stichting Nieuw- Guinea, f250,- naar het projekt North Sea Lines (timmermans werkplaatsen in Brazilië), f1.000,- naar de Stichting Paardrijden Ge handicapten, f1.000,- naar judo vereniging Shima voor gehandicaptenjudo, f5.500,- voor de aanschaf van een kaarsenma kerij voor het Maartenhuis en f2.500,- voor het programma „Leefstijl voor jongeren" van de OSG De Hogeberg. Voorzitter Dirk J. Brinks van de Lions-fondsverdelingscommissie legde uit dat de „historische" ver deelsleutel was gehanteerd: een derde voor het Tesselhuus, een derde voor projekten in ontwikke lingslanden en een derde voor Texelse goede doelen. De door de commissie voorgestelde verdeling (deze keer gemiddeld wat hogere bedragen voor wat minder doelen) was unaniem door de Lions-club ondersteund. Voorzitter Kees Graaf van het Tes selhuus nam de voor zijn stichting bestemde portie in ontvangst. Het geld is hard nodig want de exploi tatie van het vakantiehuis, dat niet in aanmerking komt voor AWBZ- steun, is een moeizame zaak. Oogkamp Vice-voorzitter Leendert Parlevliet van de Stichting Oogkamp Hima laya was naar Texel gekomen met een schitterende film, die een uit stekende indruk gaf van de oog heelkundige hulp, die in Nepal wordt geboden onder primitieve omstandigheden. De voor veel Texelaars bekende oogarts Nok van Waveren uit Den Helder speelt in dit vrijwilligerswerk een centrale rol. Op de film ze je hem in het schitterende maar straatarme land bezig in provisorische operatie zaaltjes en tijdens dagenlange trektochten naar afgelegen dor pen, waar blinde of bijna blinde bewoners zitten te wachten om geholpen te worden. De stichting heeft inmiddels duizenden blinden ziende gemaakt en vanaf het be gin is de Texelse Lions-club er fi nancieel bij betrokken geweest. De Stichting Oogkamp heeft het afgelopen jaar in Nepal in samen werking met de bevolking ook een echt ziekenhuis (met oplei dingsmogelijkheid voor inlandse artsen) van de grond gebracht. Het is bijna helemaal bekostigd door Nederlandse donateurs. Een reportage van de officiële opening door de Nepalese koning was in de film opgenomen. Met het be drag van f6.000,- dat de Lionsclub nu heeft gegeven, wordt de vier weken durende operatiereis die Van Waveren in februari naar Ne pal maakt, in zijn geheel be kostigd. Harry de Graaf nam de bijdrage voor zijn onderwijsproject in Nieuw-Guinea in ontvangt. Hij kon melden dat het werk vooral dank zij de controle die erop wordt uit geoefend, tot goede resultaten leidt. De volgende maand gaat hij weer naar Nieuw-Guinea en zal van die reis later in het jaar voor de Lions verslag doen. Aan de Stichting Paardrijden voor Gehandicapten was het geld ook weer van harte gegund; de heer J. Noom nam de cheque in ont vangst. OSG-rector H. de Vries kreeg twee keer een bedrag: voor het laten be oefenen van de judosport door geestelijk gehandicapten en voor het projekt „Leefstijl voor jongeren". De Vries was vroeger judoleraar en is nu als zodanig actief bij „Shi ma". Bij de lessen aan verstande lijk gehandicapten gaat hij geïntegreerd te werk. De gehandi capten verschijnen samen met ge wone judoka's op de mat en doen ook gezamenlijk mee aan toer nooien. „Ongelofelijk dankbaar werk", aldus De Vries. Leefstijl De OSG-rector is ook bezig het „Leefstijl voor jongeren"- programma op zijn school in te voeren. Dat is een cursus in sociaal-positief gedrag, gericht op jongeren van 12-14 jaar, geba seerd op het oorspronkelijk Ameri kaanse programma „Skills for Adolescence". Doel is de jeugd positief te beïnvloeden, juist in de fase waarin zij het meest experi menteren en daarbij ook open staan voor de negatieve aspecten van de maatschappij. Het gaat om sociale vaardigheden, zelfdiscipli ne, kritisch denken, leren omgaan met gevoelens, aankweken van eerlijkheid en verantwoordelijk heid, etc. Met het Lions-geld kan het projekt voor een goed deel worden bekostigd. Kaarsenmakerij De kaarsenmakerij die het Maar tenhuis dank zij de Lions-bijdrage kan aanschaffen, is een belangrijk therapiemiddel, dat uit de gewone AWBZ-middelen niet wordt ver goed. Nico Engelaer nam de che que dankbaar in ontvangst. Hij bracht zijn erkentelijkheid naar vo ren door te stellen dat de samenle ving zijn kwaliteit laat kennen door ook goed voor de gehandicapte mens te zorgen. Het Maartenhuis, vroeger uitsluitend bewoond door gehandicapten van het vasteland, kent nu ook Texelse bewoners en ontwikkelt zich daarnaast als dag opvang. Onder toeziend oog van tientallen agrariërs vond woensdag de over dracht plaats van de „ROL/RAL"- regeling, die de vergoedingen voor aanleg en onderhoud van tuinwallen regelt. De korte plech tigheid geschiedde in een toepas selijke omgeving: NJHC-herberg Panorama, met uitzicht op het door „tuunwóóle" gedomineerde Hogeberg-landschap. De overdracht van provincie naar gemeente werd bekrachtigd door de handtekeningen van gedepu teerde Tielrooy en burgemeester Van Rappard. Wethouder Eelman- van der Kooi (ruimtelijke ordening), die kort inging op de historie van de tuinwallen, noemde de over dracht „een primeur op het gebied van decentralisatie inzake land schapselementen' Tielrooy toonde zich blij met het samengaan van agrarische en na- tuurbelangen in deze regeling. „Zo wordt de verantwoordelijkheid neergelegd bij de gemeente en de genen die werken in het veld. Een symbolische start van de her nieuwde goede relatie tussen ge meente en provincie." Voor de regeling kunnen de landei genaren en -pachters voortaan te recht op het gemeentehuis, afdeling ruimtelijke ordening (chef Jim Ie Roux). Controlerend ambte naar is Anne Vlas. De aanwezigen spraken de hoop uit dat ze met Vlas net zo goed zullen kunnen sa menwerken als indertijd met Mari- us Eelman, die het werk jarenlang naar ieders tevredenheid heeft verricht. Vlas en Eelman beloof den met elkaar om tafel te gaan, zodat de overgang soepel kan ver lopen. De jeugdraad van GVT houdt zon dag een jazzdansdag voor kinde ren van 7 tot en met 12 jaar. Het is van 13.30 tot 17.00 uur in De Ferrever. Leden en niet leden kun nen meedoen. Er wordt gedanst en kleding gemaakt. Om 17.30 uur wordt een demonstratie gege ven, waarbij de gemaakte dans en kledij wordt getoond aan be langstellenden.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 7