Verkiezingsprogramma tecreatieappartementen n agrarische gebouwen Verkiezingsprogramma Groen Links: zo9,oket „Groos op dat anderen =a~ nn7P fnpppn ni/prnpiTipn -^'-5 #r. V TEXELSE^" C0URANT I5n_ morgen Moroni DINSDAG 8 FEBRUARI 1994 Texelse VVD wil „lichte uitbreiding" van verblijfsrecrea- op boerderijen en daarbij de mogelijkheid bieden om in- ats van tenten of caravans inpandige verblijfsmogelijk- ien te maken dus recreatieappartementen binnen be- ande agrarische gebouwen. Meer afvaarten Wat betreft Teso wordt gepleit voor gunstige Texel-tarieven, niet alleen voor auto's maar ook voor personen. Er wordt vanuit gegaan dat de veerdienst in zijn huidige vorm ook in de toekomst voldoen de capaciteit heeft. De VVD wil uitbreiding van het aantal afvaarten van de boot, waarbij wordt gedacht aan een ex tra vroege dienst (het vrachtver voer kan dan de files vermijden) en een extra late dienst. De afwikke ling van het van Texel afkomstige verkeer in Den Helder moet beter. Dus overleg daarover met ge meente Den Helder, Rijkswa terstaat en andere betrokkenen. De VVD voelt voor een „lichte" re geling voor de vervoerregio, waar bij de autonomie van de betrokken gemeenten niet wordt aangetast. De spaarlamp, e€n makkelijke manier van geld besparen. •^•obednif noord-holland Landschap Wat betreft natuur en landschap zegt de VVD sceptisch te staan tegenover het beleid van de ande re overheden. Belangen van land bouw en recreatie mogen niet blijkt uit het verkiezingspro- nma dat de liberalen zaterdag presenteerden. De VVD wil huidige maximum van 1000 ipplaatsen op boerenerven uit breid zien tot 1250, waarbij de rokken agrariërs zelf moeten nen kiezen of zij kampeereen- en (tenten of caravans) willen n wel appartementen. De libe- en vinden dat er grote financië- (oordelen zijn verbonden aan ie „winterharde variant op het jiperen bij de boer". Gunstig Bffekt is dat het platteland rdoor leefbaarder blijft en dat el karakteristieke gebouwen der subsidie behouden zullen ren. 3 VVD spreekt zich uit voor een omum van 47.000 toeristische ipplaatsen op Texel. De slaap- etsen die nu nog kunnen wor- n uitgegeven wil de VVV niet op rhand in portefeuille houden, et tempo van uitgifte van het resterende aantal slaapplaat- n is afhankelijk van de uitbrei- igen die zich bij de bestaande rijven als gevolg van marktont- kelingen zullen aandienen". De ralen wil de huidige variatie in [jrten accommodatie in stand jden maar wel de mogelijkheid snen om vrijstaande recreatie- nngen te stichten op zg. RA- istemmingen in het Plan Buiten- bied. De oppervlakte per een- moet in verhouding staan tot van het hoofdgebouw met een cimum van 70 m2. Promotie S VVD vindt het toerisme de be- igrijkste sector binnen de lokale ïönomie en wijst op de noodzaak professionele promotie te blij- n bedrijven. Dus voortzetting de huidige gemeentelijke par- patie in de Stichting VVV Texel- notie, liefst middels een Itract voor langer dan vijf jaar. oei in de breedte moet het eco- pisch effect van de toeristen- ïtor nog versterken. Hogere etting van logiesverstrekkende drijven over een langere periode rert een grote bijdrage aan de fkgelegenheid en heeft een po- ief effect op de detailhandel, gemeente moet dit volgens de fD verwerkelijken door het sti leren van kwalitatieve verbete gen. Investeringen in de toe- ische infrastructuur zullen in de (omst steeds meer gezamen- door overheid en bedrijfsleven laan moeten worden. Particu- e investeringen op dat gebied iden door de gemeente eenma- lanvullend gesubsidieerd kun- worden. liberalen spreken zich verder voor een golfbaan, een lucht- rtmuseum en een scheepsar- ologisch depot, maar de lewerking van de gemeente I.M. ADVERTENTIE moet in die gevallen voorwaarden scheppend zijn zonder financiële betrokkenheid. Wat de toeristi sche voorzieningen betreft willen de liberalen het strand schoon houden in samenwerking met de strandexploitanten. Landelijk Het verkiezingsprogramma van de VVD „Naar een toekomst met li beraal perspectief" werd geschre ven door Erna Eelman en is omvangrijk: 13 kantjes A4. Recen telijk hechtten de leden er na veel discussie hun goedkeuring aan. Met klem wijzen de liberalen erop dat de VVD een landelijke partij is die de belangen van Texel op zo wel landelijk, provinciaal als lokaal niveau kan behartigen. „De bijdra gen die de VVD de afgelopen pe riode aan het bestuur van onze gemeente heeft geleverd zal reke ning houdend met de te verwach ten maatschappelijke ontwikkelin gen in de komende raadsperiode in dezelfde lijn moeten worden voortgezet". Wat de publieke hou ding in deze betreft zien de libera len een gunstige ontwikkeling: „De opvattingen die de VVD voor staat worden steeds meer door velen gedeeld. In de praktijk willen steeds meer burgers leven volgens liberale idealen nl. naast rechten ook het handhaven van plichten. Geen detailbemoeienis, maar wel handhaving van openbare orde". Betrokkenheid De VVD vindt dat de burgerij na drukkelijk bij de totstandkoming en uitvoering van het gemeentelijk beleid moet worden betrokken. Als aangedragen suggesties door het bestuur niet worden overgeno men, moet worden duidelijk ge maakt waarom met. De liberalen pleiten voor „klantge richte" werkwijze van het ge meentelijke apparaat, dat tegen de laagst mogelijke kosten goederen en diensten moet produceren. Alle taken moeten onder de loep wor den genomen om te zien wat be ter aan particulier initiatief kan worden overgelaten. Als er een rol voor de gemeente is weggelegd, ziet de VVD graag publiek-private samenwerking, zoals is gebeurd bij Calluna en de VVV. Samenwer king met andere gemeenten moet alleen als daar voordeel uit komt voor alle partijen en als de zeggen schap van de burger in stand blijft en er geen logge organisatie als vierde bestuurslaag ontstaat. Wat betreft openbare orde en vei ligheid spreekt de VVD zich uit voor meer politie op straat, lik op stuk-beleid, extra politiemensen in het seizoen en voortzetting van het systeem van dorpswachten in De Koog. De 1-2-3 sluitingsrege ling voor de horeca moet critisch worden gevolgd. Inzake verkeer en vervoer vraagt de VVD om het opheffen van ver- keersonveilige situaties op grond van een verkeersveiligheidsplan en tegengaan van stagnatie van het autoverkeer door het voeren van „defensief mobiliteitsbeleid". Ge pleit wordt voor uitbreiding en on derhoud van fietspaden, instandhouding van de huidige rijksbijdragen voor het openbaar vervoer en voortzetten van het Telekom-vervoer. ondergeschikt worden gemaakt aan belangen van natuur en land schap. Ander gebruik van land bouwgrond zou kunnen door afspraken tussen provincie, ge meente en standsorganisaties, waarbij de optimale struktuur van de bedrijven en de recreatieve be langen niet in de knel mogen ko men. Het „ruime jas"-model dat nu aan de orde is bij de relatieno- taproblematiek heeft de VVD altijd voorgestaan. De Texelse liberalen vinden dat de natuurgebieden toegankelijk moe ten blijven voor publiek. Want al leen dan kan er ook waardering zijn voor de natuur. Afsluiten van natuurgebied veroorzaakt boven dien extra grote druk op niet af gesloten gebieden. Wat betreft economische zaken en werkgelegenheid pleit de VVD voor nog intensiever overleg tus sen de gemeente en de verschil lende sektoren van het bedrijfsleven, zodat het gemeente lijk beleid nog beter kan worden afgestemd op de belangen van het bedrijfsleven. Het is ook in het be lang van de economie dat de bestemmingsplannen op tijd klaar zijn. De gemeente moet zorgen voor voldoende bedrijventerrein en het plaatselijk bedrijfsleven moet „als eerste betrokken worden bij de mededinging" naar gemeente lijke opdrachten. Ook moet wat worden gedaan (bijvoorbeeld door scholingsprojekten) aan het pro bleem dat er veel werkloosheid is terwijl er tegelijkertijd vacatures zijn. De milieueisen die ten grondslag liggen aan hinderwetvergunningen moeten rekening houden met de gunstige Texelse omstandigheden. De VVD vindt zelfs dat geen enkel Texels agrarisch bedrijf op grond van milieueisen met sluiting be dreigd mag worden. Visserij Om de haven van Oudeschild ge schikt te houden voor de visserij. De raadskandidaten van de VVD Texel, staande bij de Oudeschilder havenmond Wil Oudeschild als thuishaven van de Texelse visserij in stand blijven, dan Is verlenging van die havenmond en de daaruit voortvloeiende toereikende diepte, eerste vereiste Het bestemmingsplan en het provinciale streekplan staan deze vorm van havenuitbrelding In elk geval niet in de weg Van links naar rechts Erna Eelman. Rinus Kuiper. Gerard van der Kooi. Margriet de Boer. Els Zoon. Wim Boom. Arno LangeveldSjors Jimmink. Mies Plaatsman en Henry van der El. moet de havenmond worden ver beterd. Langere havenhoofden naar diep water zullen een eind maken aan het dichtslibben, zodat de kotters bij elke waterstand kun nen uitvaren. Het voorkomen van tijdverlies is economisch belang rijk in verband met de zeedagenre geling. De VVD ziet uitbreidings mogelijkheden voor de haven door het aangrenzende PEN-inlaatbas- sin erbij te betrekken. De partij maakt zich zorgen over de afvoer van verontreinigd havenslib. Dit moet gebeuren zonder de ge meente op hoge kosten te jagen. Toepassing van de natuurbescher mingswet op de Waddenzee en uitbreiding van mosselpercelen mag geen nadeel opleveren voor de kokkel- en mosselvisserij. Als er meer mogelijkheden voor mos selteelt komen, moet ook Texel daarvan gebruik kunnen maken. De VVD wil de winkels niet alleen voor het publiek bereikbaar maken en houden maar ook voor leveran ciers. Autoarm maken van dorp scentra kan alleen als op loopafstand voldoende parkeer ruimte aanwezig is. Detailhandels- vestiging mag alleen worden toegestaan waar het bestem mingsplan dat mogelijk maakt. Buiten de zomerperiode wil de VVD het betaald parkeren op heffen Onderwijs Wat betreft onderwijs wordt ge pleit voor handhaving van de be staande basisscholen met het oog op de leefbaarheid van de dorpen, eventueel mogelijk gemaakt door samenwerking tussen de school besturen. Bij het voortgezet onder wijs moet het technisch onderwijs in stand worden gehouden. Scho lingsvoorzieningen voor herintre dende vrouwen zowel als mannen moeten vooral worden geboden als het een goede kans op een baan oplevert. Wat betreft cultuur en sport spreekt de VVD onder meer uit dat onderhoud en beheer van sportvelden een verantwoordelijk heid moet worden van de sportve renigingen. Als het rijk geen subsidie meer geeft voor kinderdagopvang en buitenschoolse opvang, dan moe ten de ouders verder voor de ex ploitatie zorgen. Om woningbouw, die steeds meer via de vrije markt moet plaatsvin den, betaalbaar te maken, moet de gemeente de grondkosten drukken. Verder moeten aanne mers en architekten worden gesti muleerd om goedkope woning bouw te realiseren. In het te ver vangen Jan Dirkszoord zou een projekt seniorenwoningen van de grond moeten komen, eventueel koopwoningen voor senioren in re latie tot nieuwe vormen van thuis zorg. Het woonruimteverdelings systeem moet ook anders. De VVD ziet veel in het systeem zoals het in Delft wordt toegepast. Wat betreft sociale voorzieningen wil de VVD een eenvoudiger en beter te controleren systeem, af gestemd op het individu en „her stel van persoonlijke verant woordelijkheid". Verwezen wordt naar het rapport Van der Zwan. Fraude moet door de gemeente aktief worden bestreden. Alleen dan kan het stelsel van sociale ze kerheid in stand worden ge houden. Wat betreft ouderenzorg pleit de VVD voor het behoud van de ver zorgingstehuizen zonder „reduk- tie" en bouw van seniorenwonin gen bij deze huizen. Men ziet geen iFoio Harry de GroefI heil in omvorming van verzor gingstehuizen naar woonzorgcom plexen. Ouderen van Texel moeten in elk geval niet worden genood zaakt te verhuizen naar verzor gingstehuizen op het vasteland. Milieu De VVD wil bij de milieuzorg geen bureaucratische regelgeving van hogere overheden. De maatrege len moeten zijn gebaseerd op be trouwbare gegevens die practisch uitvoerbaar zijn en maatschappe lijk aanvaardbaar.. „Milieubeleid en sociaal economisch beleid moeten in onderling verband wor den gezien. Een goed milieu ver eist een goede economie". Vermindering van de afvalstromen is belangrijk. Ondanks de stijgen de kosten van afvalverwerking moeten de reinigingstarieven kostendekkend zijn. De voorkeur wordt gegeven aan een gediffe rentieerd tarief naar huishoud- grootte, bijv. verschillende tarieven voor 1-persoons, 2-persoons en meerpersoons huishoudens. Over de gemeentelijke financiën wordt onder meer opgemerkt dat Lees verder pagina 7 m m m m I I tij, wordt ook nu weer opgevoerd. Mensen die zorg of hulp nodig ^0^^ M M hebben, moeten vaak zoeken naar M mensen met vragen terecht kun- M M M M WW nen op gebied van maatschappe- m M étm Wr W# B lr m m m verlening. Vanaf deze plaats moe ten mensen de juiste weg worden „We zijn niet alleen maar een club die leuke nota's verzint. We maken ze als er iets is waarvan wij vinden dat er in bre de kring over moet worden gepraat." Peter Bakker is lijst trekker van Groen Links. Met de nummers twee en drie. Jaap Vlaming en Theo van den Berg presenteerde hij giste ren het verkiezingsprogramma. Daarin staan niet veel ver rassende zaken. „We hebben eigenlijk alles al eens eerder aangestipt. Maar het draait allemaal om een beleid waar wij voor staan." „We hebben tijdens de algemene beschouwingen dingen gezegd die ik nu in verkiezingsprogramma's van andere partijen tegenkom", grijnst Peter Bakker. Als voorbeeld noemt hij de parkeerkaart voor Texelaars (Texels Belang) en het maximum aantal toeristische slaapplaatsen terugbrengen naar 45.000 (PvdA). „Nee, dat vinden wij niet erg. We zijn er zelfs wel gróós op. De bedoeling is toch dat we iets voor elkaar krijgen en het helpt alleen maar als anderen er ook achter gaan staan." Veren oppoetsen Groen Links heeft een hekel aan dikdoenerij vlak voor de verkiezin gen. „Maar we ontkomen er niet aan om ook een beetje onze veren op te poetsen", verzucht Theo van den Berg. Daarom ook begint het verkiezingsprogramma van de par tij met een korte terugblik op de activiteiten van afgelopen vier jaar. In het programma, dat als fraai boekwerkje op kringlooppapier verkrijgbaar is, staan duidelijke maatregelen die Groen Links wil nemen om door hun voorgestelde richtingen in te slaan. Van den Berg: „Veel partijen belijden poli tiek met hun mond, zeker zo vlak voor de verkiezingen. Maar als ze eenmaal zitten, blijven ze vier jaar op hun lauweren rusten. Als het je ernst is met bepaalde zaken, moet je echter óók beslissingen nemen, knopen doorhakken." Minder verkeer Om te voorkomen dat het pro gramma het formaat van een tele foonboek kreeg, heeft de partij zich beperkt tot de hoofdlijnen. Eén van de speerpunten is het ver keersbeleid. Groen Links wil auto verkeer terugdringen uit dorps kernen, onder andere door in wij ken of straten waar wonen cen traal staat een maximum snelheid van 30 kilometer per uur in te voe ren en door meer éénrichtingsver keer. Daarnaast wil de partij omwille van de veiligheid dat krui singen worden vervangen door mi- nirotondes „Onderzoek heeft uitgewezen dat het percentage verkeersslachtoffers door de aan leg van rotondes drastisch af neemt." Parkeerplaatsen Behalve aanwonenden en verzor gend verkeer wil Groen Links geen auto's meer toelaten in de Gast huisstraat (vanaf de Vogelenzang), Gravenstraat, Molenstraat en War moesstraat. De Parkstraat moet een wandelpromenade worden met een parkeermogelijkheid voor omwonenden op de Burgwal. De parkeerplaatsen op de groene- plaats wil de partij veranderen in fietsenstalling. Theo van den Berg: „Ons idee is dat als je vijf openba re parkeerplaatsen creëert in het centrum er minstens vijftig auto mobilisten komen kijken of er een plaatsje vrij is. Onnodig veel ver keersbewegingen dus." Ook het toeristische autoverkeer wil Groen Links terugdringen. „Het openbaar vervoer kan echter pas concurreren met de auto als een manier wordt gevonden om van het gesleep met bagage af te zijn. Een arrangement bijvoor beeld, waarbij de bagage op het vakantie-adres wordt afgeleverd", aldus Peter Bakker. De partij wil overigens het maximum aan toe ristische slaapplaatsen terugbren gen tot 45.000. Gaswinning in de Waddenzee is voor Groen Links uit den boze en de Waddengemeenten worden op geroepen zich fel te keren tegen de plannen van de overheid op dit gebied. Het Overleg Orgaan Wad dengemeenten heeft zich echter al in negatieve bewoordingen over de rijks-ideeën uitgelaten. Op gebied van landbouw wil Groen Links dat de gemeente met bedrijven samen op zoek gaat naar afzetmogelijkheden voor op het eiland geteelde biologische producten. „Er zit weinig toe komst in buikproductie. Er moet geld komen voor een onderzoek naar welke agrarische producten hier van nature goed kunnen gedij en, zonder gebruik van allerlei meststoffen en pecticiden." Groen Links constateert dat het vertrouwen van agrariërs in de overheid behoorlijk is geschaad. „Voor natuurbouw op landbouw grond is dan ook weinig animo. Maar als het rijk nou een vergoe ding geeft aan boeren die een deel van hun land willen inrichten als natuurterrein, en dit bedrag is net zo hoog als de opbrengst van landbouwproducten die er anders zouden worden geteeld, dan is er vast draagvlak voor." De partij merkt op dat het land wel in bezit moet blijven van de boeren. „Als de overheid het laat afweten, kun nen agrariërs dan zó weer om schakelen." Uiteraard staat milieu hoog in het vaandel. Volgens Groen Links kan de gemeente bij het afgeven van bouwvergunningen eisen dat geen tropisch hardhout of aluminium wordt gebruikt. Daarnaast kan worden gepoogd de afvalstroom nog verder te verminder en. Het opzetten van een luiercentrale, al eerder een stokpaardje van de par- gewezen. Woningnood De partij vindt het uiterst belang rijk dat woningen met lage huren beschikbaar komen en blijven voor mensen met lage inkomens. Om de doorstroming van ouderen naar seniorenwoningen aan te moedi gen, wil Groen Links een ver huispremie van f5000,- geven. „Maar dat geld mag ook worden gebruikt voor een stukje huurge- wenning, als de nieuwe woning duurder is", aldus Bakker. Hij is blij dat bij de provincie zo langzamer hand duidelijk wordt dat op Texel grote woningnood heerst. „Om deze enigszins op te heffen zou het ook mogelijk moeten zijn dat meerdere alleenstaanden samen een grotere huurwoning krijgen." Wie in het bezit wil komen van een Groen Links verkiezingspro gramma, kan bellen naar 14912, 15321 of 13513. Theo van den Berg. Jaap Vlaming en Peter Bakker: ...ons thema is: ..voor onze eigen toekomst".... M le»li (Foto Tossdo Greoffl

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 5