Cjrocn 2"wartrjexeh in het harL, poor zo'n avondje kan ik r weer een tijdje tegen" N Bommen werpen afgelast wegens weersomstandigheden RAAD UW RAAD... EN WIN EEN VAKANTIEREIS! r ummer m Mierlo op bezoek bij Texelse partijgenoten rde oostenwind: tot uit de vaart jube 500 ml Zaalvoetballer ernstig gewond Deur „Molengat weigert dienst Koning winter geselt kleine kottervloot VERDER IN DIT Dokkumer koffie geen op kikker voor Duinkanters 2 w TX10 voortaan WR161 2 Politieke avond door 10 voor Texel 3 w Kampioenen: Vendel, Van Dompselaar (biljart) en Hidde de Vries (judo) 5 Texel op televisie - - RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10859 DINSDAG 15 FEBRUARI 1994 Uitgeverij Langeveld de Rooy BV, Parkstraat 10, Den Burg, telefoon (02220) 62600. ^nties/abonnementen telefoon (02220) 62600. jle Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, (02220) 62620, faxnr. (02220) 14111. lie buiten werktijd Tessa de Graaff, Pater Witteplein Burg, telefoon (02220) - 15639. Verschijning Dinsdags en vrijdags vrijwel huis-aan-huis op Texel. Oplage 7200. Abonnementsprijs f49,95 per half jaar. Losse nummers f1,40. Ien niet van plan op de voorgrond te treden. De lokale ik is vanavond van belang." Hans van Mierlo hield zijn \d en stak niet zoals CDA'er Brinkman bijna twee jaar len zijn ,,Rede van Texel" af op de D66-bijeenkomst in ladskelder. Hij beschouwde zijn komst naar Texel meer >n uitstapje en benutte het weekend om zich voor te len op een debat met VVD'er Bolkestein over Europa. idelen op het strand. Dat kan toch weer?" ibliekstrekker op de partijbij- mst van D66 schoot de sail- politicus zijn doel niet Ij. Overigens bestond zijn ir in de goedgevulde Raads- voor een flink deel uit over- bewonderaars. avond bleek het 63-jarige leeld van D66 zijn charisma iiet te zijn verloren en uitste- I in staat de idealen van de jj (openheid en duidelijkheid) jjwoorden. Een campagneme- ■kster: „De achterban van Irenmerkt zich door de grote Hieidenheid. Men dreigt nog eens met elkaar in botsing ko- ■Van Mierlo slaagt er telkens ■leuzen in één richting te krij- Demissionair (is een praatje met de pers in Den Burg, voorafgaand aan Bcussie, toonde de opposant liet onder de indruk van de 5vdA-coalitie. „In feite is het at al demissionair. De 'tvorming kwakkelt al vanaf ëdiging", doelt hij op de tus- Ie onlangs de storm voor men doordat het water te was, nu belemmert het ex- lage water de dienstrege- van Teso. Ook vandaag t de kans dat de boot uit de t raakt. lërde oostenwind in combina- net springtij zorgde afgelopen >n voor peildalingen van minus jfhalve meter. „Dan hebben in de havens, zowel op Texel [1 Den Helder, nog maar vijftig eter water onder de kiel. isico op schade is té groot, in Den Helder, waar de bo- verstevigd met zinkstukken ien", aldus Jan Bloem, hoofd technische dienst van Teso. lag viel de boot uit tussen en 16.00 uur. Zondag werd gevaren tussen 14.00 en uur. Wachttijden deden zich irvatting van de dienstrege- hter niet voor. Gisteren ver- het water zó snel dat de fcdie om 13.35 uur uit Den Hel- 'as vertrokken niet meer kon op Texel. De passagiers in via de zijingang het schip m, maar de auto's moesten edwongen tot 18.00 uur 'oord blijven. dat niet is te voorspellen hoe ie en de wind zich vandaag rgen zullen gedragen, doen rs er verstandig aan de e bellen. Dat kan via 69600 90. Als de boot uit de vaart it, wordt dat tevens doorge it via Radio Noordholland en I M. ADVERTENTIE jvoor meer aanbiedingen onze lertentie op pagina 4 senbalans en de jongste perikelen rond luchthaven Zestienhoven bij Rotterdam. „Wat er gebeurt als D66 in het kabinet zit? Mooi weer en precies zoveel toeristen als Texel nodig heeft. Proost, op Texel, zijn bevolking en de lammeren", grapte hij tijdens de toast. Van Mierlo was met vriendin en aanhang vrijdagmiddag met een tussenboot naar Texel gevaren. De reis verliep sneller dan gedacht. „Voor ik het wist zat ik op de boot en meerden we af op Texel." Daar door miste hij de Helderse D66-delegatie, die de roep om be houd van werkgelegenheid in de marinestad vergezeld liet gaan van een keramisch kunstwerkje. Het kleinood werd hem 's avonds als nog toegestopt. Voor Van Mierlo is Texel een on derdeel van de verkiezingstoernee die nu nog is toegespitst op de ge meenteraadsverkiezingen. Vrijdag middag discussieerde hij met Alkmaarse studenten en deze week strijkt de D'66-karavaan neer in het Noorden van het land. „Ik zal me dus op het eiland op het Europese debat moeten voorberei den." Van Mierlo was voor het laatst in 1963 op het eiland ge weest. „We logeerden in een hotel hoog op het duin." Besluitvorming De oud-journalist en rechtenstu dent over de politieke besluitvor ming: „Door een referendum moet de burger de besluitvorming door het parlement of - op lokaal niveau -de gemeenteraad kunnen corrige ren. Ik denk dat bij de komende kamerverkiezingen dit een belang rijke rol gaat spelen." Andere speerpunten zijn volgens de de mocraat: milieu, veiligheid en de toekomstige ouderdomsvoorzie- Tijdens de zaalvoetbalwedstrijd De Koog 2-Texel 2 van afgelopen donderdagavond raakte Jaap van Kranenburg van De Koog ernstig geblesseerd. Bij een botsing met een tegenstander kwam Van Kra nenburg ongelukkig met de muur in aanraking. De voetballer werd per ambulance met een extra boot naar het Gemini-ziekenhuis ge bracht. Daar constateerde men een scheurtje in de schedel, een geknapte gelaatszenuw en een gebroken bovenarm. Inmiddels verblijft de pechvogel voor verdere behandeling in het VU-ziekenhuis in Amsterdam. De veerboot Molengat werd gis teravond uit de vaart genomen, nadat was gebleken dat een rij- deur van het bovenste autodek niet meer kon worden geopend. Het gebeurde om half zeven bij aankomst in Den Helder. De boot had juist de dienst hervat na de stremming als gevolg van extreem laag water. Door de weigerachtige deur konden alleen auto's die op het benedendek stonden, direct het schip verlaten. Het probleem werd opgelost door de boot te la ten keren, zodat de auto's er via de andere deur afkonden. De Schulpengat was snel vaarklaar en nam de dienst over. Vanmorgen zou worden geprobeerd de oor zaak van het defekt aan de Molengat-deur op te sporen en te herstellen. ningen. „Het zijn onderwerpen die ik overal weer tegenkom." Idealist De democraat toonde zich na bijna dertig jaar in de politiek niet verbit terd. „Ik denk dat ik mijn steentje heb kunnen bijdragen. Met die ge dacht kan ik me ook beter op de been houden." Over de argwaan waarmee naar Den Haag wordt gekeken: „Er zitten toch veel idea listen, want voor het geld hoef ook ik het niet te doen. Studiegenoten van me verdienen nu zes keer zo veel dan ik." Lijsttrekker Tegen de avond polst Van Mierlo voorzichtig de kansen voor D66 tijdens de gemeenteraadsverkie zingen. „De lijsttrekker hier. Heeft die kwaliteiten?" Daarmee zit het volgens partijgenote Els Whyte wel goed. „Maar bekendheid is hier belangrijk hè. We nemen Pie- ter dus overal mee naar toe." Dat er op Texel - tot dusver een witte vlek op de kaart van D66 - bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer weinig eer voor Van Mierlo valt te behalen, had Harry de Graaf de coryfee al bij het voorle zen van zijn column in De Raads- kelder duidelijk gemaakt. „Er kunnen nooit meer dan 6000 Texelaars hun stem op D66 uit brengen, terwijl er voor een ka merzetel 400.000 nodig zijn." De politicus bleek niet voor één gat te vangen. „Ik kom hier ge woon uit eigenbelang. D66 moet op Texel toch voldoende stemmen halen om in de gemeenteraad te komen." Om dat te bereiken be loofde voorzitter Laurens West broek de aanwezigen openheid en duidelijkheid. Van Mierlo vond overigens niet dat er meer dan voorheen achterka mertjespolitiek wordt bedreven. „Dat lijkt zo, omdat de politiek meer onder de aandacht is. Maar de besluitvorming vindt tegen woordig juist minder achter geslo ten deuren plaats." Vertrouwen Met zijn speech speelde Van Mier lo in op het gevoel van de burgers. „Het vertrouwen in de politiek slinkt op alle niveau's. De mismoe digheid in Den Haag overvalt me zelfs. Besturen is erg lastig gewor den en lijkt zelfs bijna onmogelijk. Maar de overheid is dienaar van de Lees verder pagina 5 De koudegolf die maandag het eiland overviel, speelt ook de vissers parten. Met name de kleinere kotters kampen met problemen door bevrie zing van de uitrusting en ijs- vorming op de ramen, waardoor het zicht nihil werd. De TX 12 „Pionier" van J. Betsema en collega Brouwer (zie foto), moest gistermorgen onverrichter zaken naar de thuishaven terugkeren. Groter kotters die beter zijn bestand tegen winterkou, ondervon den minder hinder van de VOrSt. (Folo 8ert Koning) Hans van Mierlo zet het mes in Texel, gadeslagen door de makers en (links) lijsttrekker Pieter de Groot. iFoto Harry de Croofl Op televisie wordt binnenkort in verschillende programma's aan dacht besteed aan Texel. Op vrij dag 25 februari is op BRT 2 om 20.00 uur Vlaanderen Vakantie land met als thema: Texel sportief. De uitzending is een dag later op BRT1 om 18.35 uur. Weg van de snelweg besteed op maandag 28 maart om 19,30 uur op Nederland 1 aandacht aan het eiland en op woensdag 4 mei om 16.10 uur. „Bij twijfelachtige omstandigheden sta ik 's ochtends vroeg op de dijk en probeer ik in de huid van een Texelaar te kruipen." Aan het woord is luitenant Schoof van de sec tie geluidshinder van de luchtmacht. Hij is op Texel in ver band met de oefening met „real weapons", die tot 28 februari op de Vliehors wordt gehouden. Gisteren werd wegens de harde wind uit de verkeerde hoek niet gevlogen. Om overlast door het gooien met 500 ponds bommen zoveel mo gelijk te voorkomen, gaan de oe feningen bij bepaalde weers omstandigheden niet door. De harde wind, maar vooral ook de windrichting (oost) vormde giste ren een beletsel. „Maar als de wind iets meer naar het zuiden was gedraaid, was het verhaal anders geweest", aldus Schoof. „Iedere ochtend wordt de situatie bekeken. Als we twijfelen wordt op de Vliehors een proefexplosie gehouden. De gevolgen daarvan zijn doorslaggevend voor het al of niet doorgaan van de oefenin gen." Omdat vanmorgen iets mis ging bij de detonatie van de proefexplosie, was pas rond half tien bekend dat de oefe ningen vandaag wèl door gaan. „De wind is gedraaid, dus wij verwachten geen pro blemen", zo meldde luitenant Schoof vanmorgen. ken van hun route. Maar we willen ook de problemen met die „high- explosives" zoveel mogelijk oplos sen. Het is alleen lastig dat we geen idee hebben hoe het komt. Vandaar dat we TNO hebben inge schakeld. Die zijn deze twee we ken ook op het eiland om metingen te verrichten." Jaloers Twee weken lang bivakkeert de luchtmachtman op het eiland. Het is niet de eerste keer. „Ik ben er ook als met de „flycatcher" de vliegroutes worden gecontroleerd. En toen vorig jaar februari ineens zoveel schade ontstond door de oefeningen ben ik gelijk in de auto gestapt." Luitenant Schoof zegt wel eens ja loers te zijn om zijn marinecolle ga's. „Die varen een eind de zee op en schieten er lustig op los, zonder dat iemand daar last van heeft. Ook al nemen wij nóg zo veel maatregelen, een vliegtuig maakt nou eenmaal herrie, dus he lemaal oplossen kunnen wij het probleem niet. Het enige wat we kunnen doen is vermijdbare hinder voorkomen." Als de oefeningen op de Vliehors wel doorgaan en er treedt schade op, neemt luitenant Schoof me teen contact op met het hoofd of de sous-chef van de afdeling vlie goperaties. „Ik zal hem dan drin gend adviseren de oefening te Lees verder pagina 2 „Klagen is simpel. Maar als wij klachten binnen krijgen, betekent het dat iemand de moeite heeft genomen de telefoon te pakken en ons nummer op te zoeken. Wij ne men daarom iedere klacht bijzon der serieus." Luitenant Schoof vormt een schakel tussen de luchtmacht en de bevolking. Maar dat brengt hem zelden in het nauw. „De meeste mensen zijn re delijk. Inderdaad krijg ik ook wel scheldende mensen aan de tele foon. Daar kan ik echt niet wakker van liggen. Wèl heb ik het moeilijk als er een terechte klacht is, waar ik niets aan kan doen." Hij noemt de problemen rond de oefeningen met de zware explosieven een uit daging. „Er moet wat aan worden gedaan. We hebben natuurlijk al wat maatregelen genomen om de algemene overlast te beperken, zoals een andere aanvliegroute en het plaatsen van een baken, waar door de piloten minder vaak afwij- Texels Belang CDA PvdA Groen Links VVD D66 v. Asselt Jansen Opkomst percent. Uitslag 1990 4 4 3 2 2 74.6 Prognose 1994 Naam: Adres: Postcode Plaats: Telefoon: Leeftijd: Bent u een standvastige kiezer zwevende kiezer - doorhalen wat niet van toepassing is Raad hoe de gemeenteraad na de verkiezingen van 2 maart is samengesteld, en win een vakantiereis voor twee personen naar Spanje. Meedoen is heel simpel: bovenstaand lijstje invullen en opsturen naar de Texelse Courant, Postbus 11, 1790 AA Den Burg-Texel. Win naar is degene die het dichtst bij de werkelijke uitslag zit. ledereen vanaf achttien jaar kan meedoen. De prijswinnaar wordt bekendgemaakt tijdens de verkiezingsavond, die rechtstreeks op de lokale televisie wordt uitgezonden. U vult dus het aantal zetels in dat de deelnemende partijen volgens u zullen behalen. Ter vergelijking hebben wij de zetelverdeling van de vorige verkiezingen in maart 1990 erbij gegeven. Let er op dat het totaal aantal zetels 15 be draagt. Voor de volledigheid: D66 en Lijst 7 namen vorige keer niet aan de verkiezingen deel. Jan van Asselt en Gelein Jansen, die Lijst 7 aanvoeren, werden in 1990 in de raad gekozen voor resp. Texels Be lang en het CDA, maar gingen la ter als onafhankelijk raadslid verder. Verder dient u in de laatste kolom te raden hoeveel procent van de ruim 9900 Texelse kiesgerechtig den zal gaan stemmen. Zorg dat u het getal met twee cijfers na de komma invult. Bij gelijkluidende voorspellingen is degene die het uiteindelijke opkomstpercentage het dichtst benadert, de winnaar van de prijsvraag. De inzendingen moeten bij ons binnen zijn op uiterlijk donderdag 24 februari. Deze lezersactie wordt u aange boden door de Texelse Courant, in samenwerking met het politiek café en Reisburo Texel.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 1