Texelaars onwetend over asielzoek Weekend L Wie schrijft scenario voor Texelse film? Film Info-avond Vluchtelingenwerk The MacCalmans weer op Texels podium VOOR 5 Agenda TEXELSE couRANT oud Papier Cursus vogelzang Muziekschool houdt een dwarsfluitdag van 12 en 13 maart 1994 Kerkdiensten zondag 13 maart Reumacollecte Gratis invulling belastingpapieren Hyacinthen maken Take 88 verfilmt winnend verhaal Kiemplantenexcursie Hogeberg uitgesteld Scottish Folk Music in Klif 12 Grote namen Cinema Te* VRIJDAG 11 MAART 1994 ff „Het is meer de onwetendheid en het onbegrip. Texelaars discrimineren niet." Bram Guiljam en Janny Noorlander zit ten in het bestuur van Vluchtelingenwerk Texel. Op dinsdag wordt om 19.30 uur in de Schuilhut achter de Hervormde kerk van De Koog een informatie-avond gehouden over de ze instantie en de asielzoekers op Texel. „Want als de ei landbewoners beter op de hoogte zijn, is het contact ook sneller te leggen." In Den Burg worden acht huizen 1 bewoond door vluchtelingen. In zes ervan zitten mensen die wach ten op de afhandeling van hun asielaanvrage. Twee worden be woond door mensen wiens aan vraag is gehonoreerd. Vluchte lingenwerk Texel heeft een werk groep van vier personen, die voor de begeleiding van de vluchtelin gen in deze acht huizen zorgt. In De Koog is al voor het derde jaar een tijdelijke opvang van asielzoe kers in de winterperiode. Dit be treft een regeling van het ministerie van WVC met de eige naar van Motel Texel. Vluchtelin genwerk Texel heeft hier verder geen bemoeienis mee en de ge meente ook niet. „Dat is al één van de onduidelijkheden", vertelt Bram Guiljam. „Over die opvang in De Koog werd gewoon ieder jaar een nieuwe afspraak gemaakt. Het lijkt er nu op dat er een meer structurele regeling komt. Dat is ook iets waar een dorp van op de hoogte moet worden gesteld, evenals de school, want daar ko men die asielzoekerskinderen te recht voor onderwijs." Huizen Door onduidelijkheden en onbe grip staan sommige Texelaars niet open voor het vluchtelingenwerk op het eiland, zo vinden de vrijwil ligers. „Er worden ideeën op na gehouden die niet kloppen. Vóór 1 juni wil de gemeente nog twee woningen beschikbaar stellen aan asielzoekers. Er zijn Texelaars zét die zeggen: wij staan al vijftien Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen wordt verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden inge laden. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opgehaald in de volgende straten: 2. Beatrixlaan en Noordwester. jaar ingeschreven bij de woning bouwvereniging en voor ons is er geen huis. Maar iedere gemeente in Nederland is verplicht om een bepaald percentage huizen be schikbaar te stellen." In afwachting van hun asielaan vraag mogen de vluchtelingen geen betaalde arbeid verrichten. „Ze zijn geen Nederlanders en mo gen geen concurrentie vormen voor de eigen bevolking op de ar beidsmarkt. Maar daardoor krijg je al snel de praatjes als zouden die mensen niks willen en alleen maar thuis rondhangen, terend op de zak van de Nederlanders", aldus Guiljam. Om de verveling voor de vluchtelingen te verdrijven, wordt gedacht aan inrichting van een werkplaatsje waar ze kunnen knutselen. Ook is er één zoge naamde „werkervaringsplaats" als conciërge op de OSG. Het bestuur van Vluchtelingen werk Texel bestaat naast Guiljam Dit voorjaar verzorgen de Vogel werkgroep Texel en EcoMare een cursus vogelzang voor beginners, waarbij 36 algemene vogelsoor ten behandeld worden. Wie wil weten, wat er elke ochtend in de tuin zingt, moet zich zeker opgeven. De cursus bestaat uit vier donder dagavonden en vier excursies in maart, april en mei. De eerste bij eenkomst is op 17 maart in „De Slinger" bij EcoMare. Met behulp van geluidsapparatuur wordt een aantal vogels behandeld. Op de zaterdagochtend erna is er steeds een aansluitende excursie. Na af loop van de cursus kunnen deelne mers gegarandeerd een flink aantal algemene vogelsoorten aan de zang herkennen. De cursus kost f30,- inclusief informatie map, te betalen op de eerste avond. Leden van de Vogelwerk groep betalen ƒ25,-. Meer infor matie en opgave bij Arthur Oosterbaan, telefoon 17741. en Noorlander ook uit Gerda Root- lieb. Gedrieën zorgen zij voor het afhandelen van administratieve zaken rond de asielzoekersopvang. Ze houden spreekuur in d'Ouwe Ulo. De vrijwilligers van de werkgroep, dat zijn Joke Beerling, Theo van de Berg, Simone Veenstra en Jolan- the Olthof, zorgen voor de prakti sche kant van de opvang. Guiljam: „Met hen ontstaat vaak een hech te band. Logisch, want als de asielzoekers hier met hun ziel on der de arm op de stoep staan, Leerlingen en oud-leerlingen van de muziekschool kunnen deelne men aan de „Fluitdag", die zater dag 19 maart op Texel wordt gehouden. De dag staat in het te ken van de dwarsfluit en wordt geleid door drie ervaren do centen. Op de Muziek- en Dansschoöl Texel krijgen bijna vijftig leerlingen dwarsfluitles. Dat zijn er nogal wat, maar de samenspel mogelijkheden op het eiland zijn beperkt. De dwarsfluit is veelge bruikt in kamermuziek en symfo nieorkesten, maar in bijvoorbeeld een fanfare, waarvan Texel er drie bezit, komt dit instrumtent niet voor. Vandaar nu extra aandacht voor deze grote groep blazers. Wellicht is de dag aanleiding om eens vaker in groter verband dwarsfluit te spelen. De dag begint om 10.30 uur met openbare lessen, verzorgd door Eugenie van der Grinten, hoofd vakdocent dwarsfluit aan het con servatorium in Alkmaar. Een ieder kan deze lessen bijwonen. In de volgende lesblokken (11.45 en 13.30 uur) wordt vervolg gegeven aan deze openbare lessen. Tegelijk zullen ensemble-lessen worden verzorgd door Anke Lont (docent muziekschool Heiloo) en Loes Bakker (muziekschool Texel). Dat gebeurt op diverse lokaties in de muziekschool en d'Ouwe Ulo. Bei de ensembles kunnen vijftien le den bevatten. In het laatste lesblok (14.30-15.30 uur) wordt een drietal stukken in gestudeerd met alle deelnemers, gevolgd om 15.30 uur door een presentatie in de voorspeelruimte. Alle belangstellenden zijn welkom, de toegang is gratis. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. ds. J. ter Haar; uitzending via De Lichtboei. De Waal: 9.30 u. ds. Joh. Moens uit Breezand. De Koog: 9.30 u. mevr. C. Vlaming uit Diemen. Den Hoorn: 11.00 u. mevr. C. Vlaming uit Diemen. Oosterend: 9.30 u. ds. H. K. Fibbe. Oudeschild: 11.00 u. ds. Joh. Moens De Cocksdorp: 11.00 u. ds. H. K. Fibbe GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. ds. F. J. Daane, dienst voor gewas en arbeid; 19.00 u. ds. F. J. Daanp; uitzending via De Lichtboei. Oosterend: 10.00 ds. J. J. N. Wilmink; 17.00 u. ds. J. J. N. Wilmink, Vesper. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10 00 en 16.00 u. dienst. Donderdag 17 maart: 19.00 u. ds. J. van der Net. Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags voor 12.00 uur worden ingeleverd. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: Ochtenddienst vervalt, 's Middags dienst om 16.15 uur. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 u. dhr. Kuiper. BAPTISTENGEMEENTE 10.00 u. ds. J. Visser; uitzending via Radio Texel; 19.00 u. ds. J. Visser, Evangelisatie dienst. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za. 19.30 u. dameskoor; uitzending via De Lichtboei. zo. 10.45 u. herenkoor, nevendienst en crèche. De Cocksdorp zo. 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg. Openbare lezing: 10.30 u. „Het zuchten der menselijke schepping - Wanneer zal het eindigen?". Wachttorenstudie: 11.20 u. „Goddelijk onderwijs zegeviert" Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen van zaterdag 8.00 tot maandag 8.00 uur: Dokter K. Eissen en dokter F. P. Zwager, Julianastraat 9, Den Burg, tel. 12039. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.30 en 10.30 uur. Spreekuur op zaterdag en zondag van 11.30-12.00 uur en van 16.00-16.30 uur, zonder afspraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spree kuur op zaterdag en zondag om 18.00 uur precies, Witte Kruislaan 19, Den Burg. Bij ongevallen of bloe dingen is een tandarts bereikbaar via tel. 12323. Gezinsverzorging: Voor dringende hulp in het weekend en buiten de spree kuren; 14152. Spreekuur na het weekend maandag 8-00-10.00 uur en 14.00-15.00 uur. Nuttige adressen: •Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend am bulancevervoer bellen: 06-11. •Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is da gelijks open van 9.00 tot 17.00 uur. Telefoon: tijdens kantooruren 22188; buiten kantooruren 12222. Bij spoedeisende gevallen: 06-11 Gevonden munitie: Bel politie Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen tel. 12527. Kruisvereniging Texel: voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren: 02230-50150. Bel voor spreekuur, jeugdgezondheidszorg en verpleegkun dige thuiszorg: 13241. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute proble men met alcohol, drugs of andere verslavingen: tel. 19413 (De Nieuwe Skuul). •Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwem mers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het heelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (particuliere praktijk), tel. 16441. Apotheek: Weverstraat 95,«Den Burg. Tel. 12112. Za terdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. Rechtshulp: Gratis juridisch spreek-uur, maandag van 9.Q0 tot 10.00 uur in d' Ouwe Ulo te Den Burg. worden ze door één van die vrijwil ligers onder de hoede genomen." Organisatorisch heeft Vluchtelin genwerk de zaken dus aardig voor elkaar. Janny Noorlander: „Maar we horen vaak geluiden van Texe laars die best wat méér willen doen voor de vluchtelingen, maar niet weten hoe. Ze willen wel con tact met ze zoeken, maar durven het niet aan. Door de informatie avond willen we ook de drempel die er bestaat verlagen." Kledingbeurs Op vrijdag 25 maart houdt Vluch telingenwerk van 10.00 tot 12.00 uur een kledingbeurs voor de asielzoekersgezinnen in d'Ouwe Ulo. Kleding, maar ook boeken en spelletjes kunnen hiervoor worden ingeleverd bij d'Ouwe Ulo. Van 13 tot 19 maart houdt het Na tionaal Reumafonds de jaarlijkse collecte. Ook op Texel gaan vrijwil ligers langp de deuren om geld in te zamelen. Speciaal wordt aan dacht gevraagd voor de jonge reu mapatiënten. Want niet alleen oude mensen lijden aan deze aan doening: een groot deel van de 300.000 Nederlandse patiënten is nog jong. Dat veroorzaakt vaak ook psychische problemen. Het valt met mee om in een tijd waarin het modebeeld „snel, soepel en sportief" is, daaraan niet te kun nen voldoen omdat je moe, traag en stijf bent. Het Reumafonds ver diept zich in deze problemen en probeert via wetenschappelijk on derzoek oplossingen te vinden. De opbrengst van de collecte is ook nodig om -in deze tijd van bezuinigingen- met man en macht te werken aan het vinden van de oorzaak van reuma. Wie geen col lectant treft, kan zijn of haar bij drage ook overmaken op bankrekening 7070.70848 of giro 324. Evenals in voorgaande jaren kun nen ouderen hun belastingformu lieren weer gratis laten invullen. Ditmaal kan dat op vrijdag 25 maart in „De Buureton" in Den Burg, aanvang 14.00 uur. De invul- middag is een initiatief van de Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT) en de vakbond FNV. Wie van deze service gebruik wil ma ken, dient zich aan te melden bij Henk Snijders, projectleider van de SWOT, tel. 12696. Wekkie Sijtsma uit Oosterend ver zorgt dinsdagochtend a.s. een cur sus hyacinthen maken in atelier De Witte Engel in Den Burg. Door mooi getinte lapjes te vouwen en in een styropor piepschuim) ei te steken, ontstaat een decoratie ve bloem. De bijeenkomst begint om 9.30 uur en de kosten bedra gen ƒ17,50, inclusief materiaal, exclusief stof. Inlichtingen en/of opgave: tel. 13644 of aan het ate lier, waar ook voorbeelden te zien zijn. Vrijdag 11 maart De Vereniging van Oud leerlingen van de Landbouw school heeft de jaarvergade ring in hotel Rebecca in De Waal, aanvang 20.00 uur. Na het huishoudelijk deel volgt een lezing over zwenkploe- gen. In Cinema Texel draait vanaf 20.30 uur „The House of Spi rits", met o.a. Meryl Streep, naar de roman van Isabel Allende. Zaterdag 12 maart t Vrijwilligers van de Vogel werkgroep Texel en het IVN knappen vogeleilandjes op in natuurgebied De Petten, aan vang 9.00 uur. Voor De Waal breekt vandaag het jaarlijks hoogtepunt aan met de halve marathon. Als eerste start de jeugd om 13.25 uur. De lopers voor de 21,1 km worden om 14.00 uur op weg geschoten. Vier films prijken op het menu van Cinema Texel. Eerst om 14.00 uur Alladin, daarna om 16.00 uur Beethoven 2 en om 19.00 uur Ferngully. The hou se of Spirits sluit het program ma af om 20.30 uur. Kaartfanaten kunnen het hart ophalen in het Eierlandsche Huis. Om 19.30 uur begint daar de Klaverjas- nachtmarathon. Aanmeldin gen bij Nico Ooijevaar, tel. 16507. Zondag 13 maart Cinema Texel biedt weer een vol programma met vier films. Zowel de matinee als het avondprogramma is gelijk aan zaterdag. Maandag 14 maart Orri 19.30 uur is in het ge meentehuis een extra raads vergadering wegens het onderzoeken van de geloofs brieven van de nieuw gekozen raadsleden. Aansluitend neemt de raadscommissie voor algemeen en organisato risch beleid het roer over met een openbare vergadering. Besproken wordt o.a. het be leidsplan van de politie. The House of Spirits draait weer in Cinema Texel, aan vang 20.30 uur. Dinsdag 15 maart Filmliefhebbers kunnen The House of Spirits vandaag tweemaal zien: om 14.( 20.30 uur in Cinema Te Om 19.30 uur is er een zitting over de gevolgei de Wet Voorzieningen G dicapten voor Texelse bi kenen. Het is een onde van de openbare vergaö van de raadscommissie zijn, die voor het laatst voorzitterschap van Krijnen-Baijs staat. Voor iedere belangsteller er vanaf 19.30 uur Schuilhut (achter de NH van De Koog) een inforn avond over het vluchteln werk en asielzoekers op Leden van de Historische eniging kunnen vanaf uur terecht in d'Ouwe voor hun maandelijkse I theekavond. Hoogwater te Oudesi Vr. Za. Zo. Ma. Di. 11 12 13 14 1 5 Wo. 16 Do. 17 Vr. 18 08.25 en 20. 08.54 en 20. 09.20 en 21 08.58 en 21. 09.40 en 22 10.14 en 22. 10.40 en 23.I 10. 47 en 23. Aan het strand is het ongeve uur eerder hoog water. De zor 13 maart op om 6.58 en en ga der om 18.39 u. 12 maart r maan; 13 maart springtij. In augustus begint film- en video club Take 88 met de opnamen van een volledig Texelse film. De produktie gaat over Texel, maar verder is nog niets bekend. Het verhaal moet namelijk nog wor den geschreven. Samen met de bibliotheek houdt Take 88 daarom van 20 maart tot 30 mei een scenario-wedstrijd. Startsein voor de wedstrijd is een lezing van filmmaker en scenario- De kiemplantenexcursie op de Ho geberg door het Instituut voor Na- tuureducatie (IVN) die 13 maart zou worden gehouden is verscho ven naar 27 maart. Door de vorst periode van afgelopen tijd zijn er nog geen kiemplantjes te zien. Op zaterdag 12 maart t wordt een werkmorgen georganiseerd door de vogelwerkgroep bij de Petten bij Den Hoorn. Vrijwilligers worden gezocht om de broedeilandjes voor de vogels op te knappen. Het werk duurt van 9.00 tot 12.00 uur. Informatie: tel. 12944. schrijver Pieter Verhoeff op zon dag 20 maart in de openbare bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg. Van Verhoeff is momen teel het tv-programma (in het Fries) „De Vuurtoren" te zien, dat de VPRO zondags uitzendt. Be doeling is dat hij het Texelse schrijftalent inspireert om aan de slag te gaan. Jury Gevraagd wordt een kort verhaal te schrijven, dat origineel is en op Texel betrekking heeft. Het is niet nodig er meteen een uitgewerkt scenario van te maken, al moeten de scribenten er wel rekening mee houden dat hun fantasie te filmen is. Uiterlijke inzenddatum is 30 mei. Daarna zal een deskundige jury de verhalen beoordelen. De jury bestaat uit Ko Vleeshou wer (audio-visueel consulent te Utrecht, verbonden aan de Stich ting Beeldende Amateurkunst), publicist Theun de Winter en jour nalist Harry de Graaf. Op 19 juni maken zij hun oordeel bekend en volgt de prijsuitreiking. De ge noemde stichting stelt een hoofd prijs van ƒ300,- ter beschikking. En uiteraard wordt van het win nende verhaal een film gemaakt. De Schotse driemans-formatie The McCalmans is ook dit jaar voor een kort tournee in Neder land en traditiegetrouw slaat de groep Texel niet over. Er zijn plaat sen genoeg in ons land waar ze gevraagd worden, maar alvorens daar op in te gaan, proberen ze al tijd eerst afspraken te maken met de theaters en zalen waar ze zelf dolgraag willen staan. De aan hang op Texel is inmiddels zo groot dat Cor van Heerwaarden daar niet lang over na hoefde te denken. Hij is er maar wat blij mee dat een band van die allure graag op het Klifpodium wil staan. dc Dat gebeurt door Take Texelse club heeft al verst produkties op zijn naan met als bekendste de stranding", waaraan groot aantal Texelaars is werkt. Onlangs behaalde een Noordhollandse prijs 'kele videoclips. De opnat de nieuwe film zijn gepl; augustus, in het kader vai sus „Spelen voor de car spelregie" die in die maar gehouden. Acteurs en van Texelse toneelverei zullen worden benaderd tie te doen. Een jonge co van het Sweelinck Cons um is gevraagd om de m schrijven, maar de uitvoeri in handen van een Texels Bedoeling is de circa drie durende film te vertonen ma Texel. De verhalen dienen te gestuurd naar het sec van Take 88, Bernhard 1791 XE Den Burg. The McCalmans werd al gevormd in 1964. Ian McCalman, Derek Moffat en Hanish Bayne ontmoet ten elkaar toen op de Edinburgh School of Architecture. Al na twee weken hadden zij hun eerste op treden in een zeer gerenomeerde plaatselijke bar en binnen een jaar stonden ze in diverse clubs en concertzalen te spelen. In 1967 moest er een keus ge maakt worden tussen de architek- tuur en de folk music. In plaats voor iets te kiezen waar ze goed in waren, kozen ze voor.... de muziek. Nog jong, arm en werkeloos wer den ze „professioneel" en namen hun eerste plaat op. Al gauw volg den radio en tv-optredens in Schotland. Wat echter nog steeds ontbrak was geld. Een probleem dat voor lopig niet opgelost werd, ook al traden ze bijna overal ter wereld non-stop op... Je moet natuurlijk wel geld vragen. In 1982 werd Hamish Bayne ver vangen door Nick Keir die een ver frissende stijl van liedjes schrijven met zich mee bracht en zo nieuw leven in de brouwerij bracht. In middels zijn er 18 platen en/of CD's opgenomen en hebben ze 6 tv-series gedaan, de laatste vorig jaar voor de BBC. Toch is de muziek van de The McCalmans nog altijd even fris omdat ze altijd op zoek zijn naar nieuw materiaal, zowel traditio neel als hedendaags, en omdat ze de juiste philosofie hebben voor hun „quality of life". Zo zal het op treden in Klif 12 bestaan uit alle maal nieuwe nummers, waarvan er een groot aantal voorkomen op hun laatste CD „Flames On The Water". The McCalmans, woensdag 16 maart, aanvang 20.30 uur. Klif 12 te Den Hoorn, entree ƒ17,50, vriendenprijs ƒ15,00, tel. 19633 Jeremy Irons, Meryl S Glenn Close en Winona zijn grote namen van he te doek. In de film „The!1 of the Spirits", gebasee de gelijknamelige bes! van Isabel Allende, late zien hoe zij aan hun rep» zijn gekomen. Het verhaal gaat over Latijns-Amerikaanse f die wordt gevolgd van tot in de zeventiger jaren de, spiritualiteit (in de van een helderziende Streep), politiek, verva eenzaamheid zijn belanj elementen uit de film. Kinderi „Aladdin" is het Ié meesterwerk uit de Wal ney Studio's. Maar naast kinderfilm is ook „Beeth II" een aanrader voor je oud. Want wat gebeurt een Sint Bernard ve wordt? Dan heb je zes Bernards. En de vraag tuurlijk of papa daar wi mee is. In het kader van het ki filmfestival draait de 9 Nederlands gesproken ti film „Ferngully". The House of the Spirits dag tot en met woensdai 20.30 uur, Aladdin: zaten zondag en woensdag 14.00 uur. Beethoven II terdag, zondag en woen! om 16.00 uur en Ferni zaterdag en zondag 19.00 uur.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 2