Poster wil verkoop groen regelen in nieuw college --VUTT Raad: geen sportzaal bij nieuw Molenkoog m A Kroon dwarsboomt plan nachtbar Kantoorstraat car moon r Motie weer niet behandeld in raad lollegevorming TEXELSE COURANT )litie bekeurde rkeerszondaars "ooi straatje" VOORUIT LUINOG 15" RONDOES En DRN 10 DEZE COOPER-TEST VOORfeU HüP-HOV vooi? 7 r A TESSAS mr? dom Au\wW/\vvL De nieuwe wethouders lopen zich warm Wat ïk zeggen wou.. Henk van Leeuwen als collega van het jaar Dag Mont Rosa Alleen vergunning parkeerplaatsen voor Van der Vis Raadsvergadering trekt volle bak Milieuvergunning voor automatenhal Burgemeester verstuurt protest van Amnesty Oproep voor plan verkeersveiligheid y T' y i TrVOLG van PAGINA 1 iderhandelingstafel, woens- [ond 19-30 uur in de voorma- bodewoning aan de traat. Elke fractie kreeg de ■nheid z'n zegje te doen en ■n naar voren te brengen. Na [eer een uur was de bijeen ten einde. Van een verhitte |was geen sprake. Belang en CDA hebben af in gemaakt over de verdere Ivan zaken. Deze informatie |tst door de respectievelijke rbannen worden doorgeno- waama komende dinsdag llgende gesprek op de agen- iat. De aanstaande drie we lt gepland voor inhoudelijke |handelingen. Eind maart gesproken over de wethou se de portefeuille-verdeling. Gelijkwaardig Jhandelaars voor TB zijn Jig en Poster; voor het CDA Eelman-van 't Veer en Jan if plaats. Woordvoerder Nel vindt de keuze voor Texels logisch. „TB is duidelijk iar van de verkiezingen. Met zetels is sprake van een ste- leerderheid in de raad, wat labiele situatie bevordert, iverheersing door de twee ithouders zijn we niet bang. jeft ons namelijk toegezegd onderhandelingen plaats- op basis van gelijkwaardig- jaan de onderhandelaars de |rogramma's vergelijken. verschilpunten zal moeten |n gediscussieerd. Vooraf [een voorwaarden gesteld, flman: „In goede samenwer- toeten we eruit kunnen ko lk verwacht te kunnen rken naar een breed gedra- jgramma. Per slot van reke- Sijn alle partijen het over veel zoals woningnood en slegenheid, al eens." Zakelijk jjositie denkt er iets anders Er is een echt breed college Ms je ziet wat er bestuurlijk gemeente af komt de ko- vier jaar, dan is dat niet [rtingen door het rijk zullen en hebben voor de tarieven [rzieningen op Texel", aldus pakker. „twijfels over de kwaliteit t kandidaat-college" te heb- Ik maak me zorgen over de eid van bestuur. Wij zullen fde, doch zakelijke oppositie Ook wij hadden moeite i stijl van Gerbrand (Poster, Is raadslid, maar het zou [oofwaardig zijn om hem op manier terug te pakken vethouder wordt. Al kan ik de PvdA wel voorstellen |feller zijn, gezien de manier ze de afgelopen jaren door Belang aangepakt zijn." VRIJDAG 11 MAART 1994 itie heeft bij een aantal ver- jontroles verscheidene ders bekeurd. snelheidsmeting dinsdag- op de Postweg in Zuid waar 50 km/uur de maxi- telheid is, reden 16 van de lo's te hard. Eén bestuurder I km/uur. Op de Kogerweg Burg bekeurde de politie lag vier automobilisten die adde banden rondreden. Huurder had een gastank in terwijl dit niet op het ken- Itond vermeld. J snelheidscontrole op het [rend tussen 14.00 en jur reden 30 van de 203 e hard. De snelste noteer- kilometer per uur. Op de weg, waar 80 km/uur is aan, reed een automobilist (uur. 'ners en winkeliers van de 'straat kunnen zich ver- op de herinrichting van [aat. Tijdens een onlangs o hoorzitting kregen zij al- lenheid hun wensen naar brengen. De raadsleden (Texels Belangl en Hans (PvdA) complimenteerden 'ar Erna Eelman en haar "en met de gekozen aan- 't wordt een mooi straat- '5 Kuip Aanvullend vroeg "°e het zit met de aange- [vervuilde grond. Wethou- 'stra antwoordde dat het oord is om de klinkers erin n- Volgens hem bevinden '"((de lokaties bij Albert 'b niet onder de straat en e grondmonsters op de 'aar vroeger garage Reij '1 dermate verontrustend, 'tovincie snel zal aandrin- an aanvullend bodemon- Hoe fanatiek hij zijn stokpaardje ook bereed, het lukte Gerbrand Poster wéér niet om de verkoop en/of uitgifte van openbaar groen aan de kaak te stellen in de ge meenteraad. Een meerderheid van de raad, inclusief het college, wees behandeling van een door Poster ingediende motie dinsdag avond van de hand. Waarop Poster na afloop verzuchtte dat hij nu maar zal proberen de zaak te regelen in het nieuwe college programma. Met de motie wilde Texels Belang bereiken dat de gemeente zich soepeler opstelt tegenover bur gers die een groenstrook, meestal grenzend aan hun erf, in gebruik willen nemen. Het college verzet zich daartegen, omdat dat dit zal kunnen leiden tot het verdwijnen van stukken groen achter schut tingen. B en w willen het groen in de wijken juist behouden, zodat èl- le bewoners ervan kunnen genie ten. Poster zegt dat het hem niet gaat om plantsoenen en parken, maar uitsluitend om kleine hoek jes. „Bovendien kunnen we rege len dat de bestemming gelijk blijft en voorwaarden stellen aan hoe het er uit ziet." Enkele maanden geleden kwam het gewijzigde beleid al aan de or de in een commissievergadering, maar niet in de gemeenteraad. Omdat Texels Belang aan de hand van reacties van burgers merkte dat er onduidelijkheid heerst over de besluitvorming, werd vorige maand via een motie geprobeerd het beleid in de raad te bespreken. Gerbrand Poster: verwarring... Burgemeester W. van Rappard gaf de raad het dringende advies niet te discussiëren over de motie van Texels Belang. „Laten we onszelf serieus nemen. Dit punt heeft al vier keer op de agenda gestaan, moeten we er nu voor de vijfde keer aan beginnen?" Poster reageerde verbolgen. In de vorige raadsvergadering was de motie óók al afgevoerd, omdat die „buiten de orde van de vergade ring" was. Braaf had hij zich nu aan de procedure gehouden en tij dig een motie ingediend. „Ik twij fel niet aan uw goede bedoelingen", richtte hij zich tot de burgemeester. „Maar er heerst verwarring bij enkele raadsleden en de motie is vorige keer inhou delijk niet behandeld." Nuanceverschil Van Rappard zei de kwestie alléén aan de orde te willen stellen, als ook bij de andere raadsfracties on duidelijkheid zou bestaan. VVD, PvdA en Groen Links antwoord den op de lijn van het college te zitten, maar het CDA, Jansen en Van Asselt deelden Posters me ning. Hoewel, het CDA niet hele maal. Woordvoerder Kees Hin: „Ons standpunt heeft een nuance verschil, dat we graag willen toe lichten." Met lichte tegenzin gaf Van Rap pard hem hiervoor de gelegenheid. Tot verbazing van de anderen bleek Hins „nuanceverschil" zwak uitgedrukt, want het CDA-voorstel verschilde op enkele punten nogal van Texels Belang. „In alle opge wektheid", onderbrak Van Rap pard sarcastisch, „lijkt het me onverstandig de motie nu te be handelen. Wellicht kunnen we het later in een commissie aan de orde stellen. Laten we in de raad alleen discussiëren over zaken die rijp zijn voor een besluit." Wandelgangen De burgemeester was zichtbaar geïrriteerd door de wijze waarop raadslid Poster voet bij stuk pro beerde te houden. Vooral toen Poster het in de partijpolitieke sfeer trok: „In de wandelgangen vernam ik anders dat het CDA vóór onze motie is." Van Rappard reageerde meteen: „Deze verga dering, meneer Poster, vindt nu eenmaal niet plaats in de wandel gangen." C' Desgevraagd zei Poster dat hij goede hoop blijft koesteren om op dit punt overeenstemming te be reiken met het CDA, dat door ver kiezingswinnaar Texels Belang is aangezocht om samen een coalitie te vormen. Poster gelooft niet dat het een punt is waarop de college onderhandelingen kunnen afket sen, maar, zo stelt hij: „Het open baar groen beleid vind ik een essentieel punt. Ik zal me er daar om hard voor maken, dat de tekst van onze motie in het nieuwe col legeprogramma wordt overgeno men." Eén plus één is geen drie. Een meerderheid van de gemeente raad haalde dinsdagavond een streep door het plan om de nieuwbouw op zwempark Molen koog te combineren met een sportzaal. Deze „geïntegreerde" bouw was onder het motto „1 1 3" aanbevolen door een speciale werkgroep. Het besluit betekent dat de huidige gebrui kers van ,,De Ferrever" in Den Burg na de sloop van deze zaal moeten uitwijken naar andere ac commodaties. De bouw van een nieuw hoofdgebouw bij het zwembad gaat gewoon door. B en w spraken zich al eerder uit tegen het „1 1 3"-plan. Het col lege vindt de combinatie te duur en stelt dat de sportclubs best naar de diverse zalen in de buiten dorpen kunnen voor hun trainin gen en wedstrijden. De Ferrever-gebruikers protesteerden daar vorige week tegen. Judoclub Shima, Karatevereniging Texel, ta feltennisclub Tetak en boogschiet- vereniging De Eilandschutters voorzien problemen met het ver voer, het verslepen van materialen en afhaken van leden. Zij werden daarbij gesteund door de Texelse Sportraad. Geen vooroverleg Wethouder Tine Krijnen-Baijs er kende dat het college verzuimd heeft contact op te nemen met de belanghebbende verenigingen. Groen Links had bij monde van zo wel Jaap Vlaming als Peter Bakker stevige kritiek op deze handelwij ze. „We hebben het eerst zelf on derzocht", gaf de wethouder toe. „Maar we willen nu in goed over leg met de clubs kijken welke mo gelijkheden er zijn. Het is best een hard gelag om de vertrouwde stek te verlaten, maar er zijn alternatie ven van goede kwaliteit." Het bezwaar van Groen Links was voor Krijnen-Baijs niet zwaar ge- Henk van Leeuwen, werk zaam bij Moerbeek Meubelin richting, is één van de 25 genomineerden voor de titel „Collega van het jaar". De verkiezing is uitgeschreven door het Centraal Bureau Wo ninginrichting en gebeurt tij dens een grote gala-avond op 19 maart. Van Leeuwen voor dracht is het initiatief van col lega Jos de Wolf, als blijk van waardering voor diens collegi ale houding. „Henk staat altijd voor je klaar, bijvoorbeeld om eens een dienst om te ruilen." Volgens De Wolf heeft zijn collega vele vaardigheden. „Hij kan alles met zijn handen, maar is tevens een uitsteken de verkoper." De Wolf gek scheert dat Van Leeuwen zijn roeping is misgelopen. „Hij had eigenlijk acteur moeten worden. Een echte moppen tapper, die in is voor een geintje en er op uit is ons er tussen te nemen." Tot mijn stomme verbazing las ik in de Texelse Courant van 25 fe bruari j.l. dat de gemeente heeft besloten een voor Texel zeer waar devol boerderijtje met de grond gelijk te maken. TE SLOPEN. We derom gaat er een karakteristiek stukje Texel naar de knoppen. Ik vraag me soms wel eens af of ze nog wel bij hun volle verstand zijn op het gemeentehuis. De enige mooie ingang naar Den Burg, zij weg Emmalaan, wordt nu verder verziekt door lelijke nieuwbouw. Niet te geloven. Wordt deze hele hoek aangepast met moderne bouwwerken zoals het VVV- kantoor? Misschien kan er nog een leuke betonnen geluidswal om heen, want uiteindelijk hebben we die nog niet op Texel. De één mag bij wijze van spreken nog geen spieker in zijn boerderijt je staan en een ander krijgt zonder slag of stoot een sloopvergunning. Wat een beleid! Ruim twintig jaar geleden is het begonnen op de Groeneplaats, alhoewel je deze be ter Stenenplaats kunt noemen. Onverminderd gaat het verder: het slopen van voor Texel waardevolle gebouwen. Wordt het niet hoog tijd dat de politiek eens wakker wordt en ingrijpt? Menno Stam, Den Burg. noeg om van standpunt te veran deren. Ook van de financiële argumenten was ze niet onder in druk. Vlaming betijferde dat de gecombineerde bouw niet een te grote investering is. Volgens hem bedraagt het verschil tussen nieuwbouw en elders onderbren gen hooguit een halve ton. „Een koude sanering voor een jaarlast van ƒ6.400,-", concludeerde hij bitter. 55-plussers Collega-raadslid Gerbrand Poster zag echter een addertje onder het gras. „De jaarlijkse kapitaallasten zijn weliswaar niet zo hoog, maar bij nieuwbouw smeer je die uit over een veel langere termijn. Dus kost het de gemeente wel degelijk méér." Gré Zegers (PvdA) hield een plei dooi voor de groep 55-plussers. „Voor deze belangrijke groep, die steeds groter wordt, raken alle be staande accommodaties vol. Van daar dat ik b en w wil vragen om toch gecombineerde bouw te overwegen." Kees Hin (CDA) wees op de veel heid aan sportzalen op het eiland. „Bovendien komen er in De Koog en Oosterend nieuwe mogelijkhe den bij. Waarom zouden we de steven niet naar de buitendorpen wenden? Uitgezonderd de jeugd dan. Maar de groep 55+ is mobiel genoeg." Als compromis stelde Een stuk gemeentegrond aan de Koger Parnassiastraat wordt inge richt als parkeerterrein voor zes auto's. Drie ervan mogen worden gehuurd door familie Van der Vis, maar een vergunningaanvraag van mevrouw Dogger voor de overige drie plaatsen, wordt door het college van b en w af gewezen. De gemeenteraad besloot in fe bruari dat het stuk grond in de Par nassiastraat een parkeerterrein moest worden. Met Van der Vis waren al onderhandelingen gaan de over aankoop van openbaar groen. „Er is sprake van een bij zonder geval, omdat misschien verwachtingen zijn gewekt", zo stelt de gemeente. Om die reden mag Van der Vis drie parkeerplaat sen huren voor zijn gasten. Maar omdat voor openbaar gebruik geen plaatsen overblijven als ook de overige worden verhuurd, gaat het college niet akkoord met het verstrekken van meer parkeerver- gunningen. Hin voor De Ferrever nog vier jaar in stand te houden. „Maar dat mag niks kosten." Molenkoog Zeker is dat sportzaal De Ferrever zal verdwijnen. Het in slechte staat verkerende gebouw aan de Emmalaan zal binnen niet nader genoemde termijn worden gesloopt. Zwembad Molenkoog daarente gen kan een nieuw hoofdgebouw tegemoet zien, een plan dat even eens door de werkgroep is uitge werkt. Wethouder Krijnen noemde dit besluit van de gemeenteraad dinsdagavond „een belangrijk mo ment". „Het betekent instemming met een volwassen zwem- accommodatie in Den Burg. Ook uit oogpunt van volksgezondheid is dat een belangrijk gegeven." Tarieven Tevens stelde de raad de tarieven voor het nieuwe seizoen vast. Een dagkaart voor zwempark Molen koog kost in 1994 ƒ4,60, een 5-badenkaart ƒ18,40, een seizoe nabonnement ƒ52,- (voorverkoop 45,20) en een zwemleskaart ƒ52,90. Hoewel de agenda geen vuur werk veronderstelde, was het dinsdagavond opmerkelijk druk op de publieke tribune van de raadszaal. Klaarblijke lijk hadden de verkiezingen het politieke vuur aangewak kerd. Onder de toehoorders bevond zich een bijna comple te schaduw-raad, met drie nieuw gekozen raadsleden en acht personen die vorige week op de kandidatenlijst stonden. Spektakel bleef in derdaad achterwege, maar de naweeën van de verkiezing suitslag waren af en toe voelbaar. Plannen om naast discotheek de J'Elleboog een nachtcafé te vesti gen zijn van de baan. De Raad van State heeft een beroep verwor pen dat de firma Jellema tegen de gemeente instelde wegens het weigeren van een nachtvergun ning. De plannen voor een tweede nachtbar in Den Burg dateren vol gens Sieb Keijser al vanaf de in voering van de nachtontheffingen op het eiland. Op grond van zo'n vergunning mag het café van 21.00 tot 4.00 uur open blijven. Momenteel draaien drie nachtza ken, één in Den Burg en twee in De Koog. Volgens de firma Jelle ma gaat het uitgaanspubliek door de nachtbedrijven pas laat op de avond op stap, en dat gaat ten koste van de omzet in de disco theek. De ontheffing waar het be drijf ter compensatie om vroeg, is volgens Jellema niet strijdig met het beleid om na 2.00 uur zoveel mogelijk rust op straat te krijgen. „De bezoekers kunnen zich gelei delijk over de twee bedrijven sprei den." Rust De gemeente trekt de aangevoer de economische motieven van Jel lema in twijfel, maar weigerde tevens de vergunning omdat het beleid erop is gericht zoveel moge lijk rust te waarborgen. Als aan Jellema een ontheffing wordt ver leend, zou men een volgende met kunnen weigeren, redeneert de gemeente. Die verwacht dat door een extra nachtcafé de aantrek kingskracht van Den Burg op het nachtelijk uitgaanspubliek zal toe nemen. Verder wil de gemeente in 1996 ook de bestaande nachtvergun ningen intrekken, omdat de ope ningstijden strijdig zijn met de conlusies in de „Nota leefbaar heid". De sluitingstijden van deze zaken wil de gemeente in een con venant regelen. Overigens laat Keijser weten tevreden te zijn over de 1-2-3-regeling die nu voor de discotheek van kracht is. Het be drijf zal geen verdere juridische stappen tegen de gemeente on dernemen. J. C. Stolk, eigenaar van automa tenhal Turbo aan de Groeneplaats, heeft van de gemeente een boze brief gekregen dat hij vóór 1 april een milieuvergunning moet aan vragen, anders kan zijn bedrijf op last van de politie worden geslo ten. Ook de hinderwetaanvraag zou nog niet zijn ingediend. Stolk is zich echter van geen kwaad be wust. „Beide aanvragen zijn inge diend. Wat willen ze nou eigenlijk? Als de gemeente al kopieën van al hun correspondentie aan de pers gaat sturen, krijg ik zo mijn twijfels over het ambtelijk apparaat." Uit protest tegen de schending van de mensenrechten stuurt bur gemeester Van Rappard een kriti sche boodschap naar ambts genoot Mutas uit Sacapulas in Guatemala. De actie is een initia tief van de Werkgroep Amnesty International, die wordt on dersteund door de gemeente. Het Amnesty-protest richt zich behalve op Guatemala op nog 50 landen in de hele wereld waar lichtvaardig met de rechten van de mens wordt omgesprongen. „Poli tieke moorden en „verdwijningen" komen er regelmatig voor", aldus Jenneke Wassink, die de actie op Texel coördineert. De brief gaat vergezeld van een manifest waarin de misdaden en de mensenrech ten staan beschreven. Naast deze actie adopteert de onafhankelijke organisatie gevangenen, doet on derzoek naar misstanden en infor meert het publiek. Die heeft met name belangstelling voor de ont wikkelingen in voormalig Joe goslavië. De inspanningen zijn volgens Wassink niet vergeefs. „De druk van Amnesty heeft tot strafvervol ging van politieke misdadigers ge leid en tot vrijlating van gevangenen." Van Rappard omschrijft de brief als een „sympathieke actie en toont zich solidair. „Zelf realiseren we onze vrijheden nauwelijks meer, maar het is onze plicht ons in te zetten voor hen die deze niet hebben. Guatamala is weliswaar ver weg en het resultaat is moeilijk meetbaar, maar met bundeling van individuele krachten tot een breed protest bereik je het groot ste effect." „Het wordt hoog tijd voor een to taalplan ter verbetering van de verkeersveiligheid", riep Peter Bakker uit in de raadsvergadering. De voorman van Groen Links hield een vurig pleidooi voor een sa menhangende aanpak, in plaats van telkens hier en daar losse maatregelen te treffen. Hij zei dit naar aanleiding van opmerkingen over de situatie op de Redoute en de Emmalaan. „Texel is qua ver keer nog onveiliger dan Amster dam, dat mogen we ons best aantrekken." Wethouder Eelman- van der Kooi zei dat aan een to taalplan wordt gewerkt. Zo lang dat nog niet klaar is, zal de over leggroep verkeerszaken per geval om advies worden gevraagd. .Jjfc lenneke Wassink van Amnesy International overhandigt burgemeester Van Rappard iet rapport over politieke misdaden. (Foto G,r9rd T,mmerm,n)

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 5