Toch nog lachen na een zwakke start BEZORGER Nieuwe seizoen Posthuys begint voorzichtig Gevarieerde exp in Galerie Tessel Agenda Is er leven na De Vriendenkring Wat ik zeggen wou 1 COURANT Open brief opvang van asielzoekers Palmpasenoptocht, was die er dan? Hobbymarkt in De Cocksdorp Wie schrijft een Texels schandaal? Volleybaltoernooi weer erg gezellig De Ruyter traint Boys nog een jaar SOS band maakte eigen kostuums Wij zoeken een M/V die voor ons de Texelse Courant wil bezorgen (f de route: Dinsdag 29 maart De Doopsgezinde Zusterkring houdt om 19.00 uur in de Doopsgezinde kerk in Den Burg een paasmaaltijd. In d'Ouwe Ulo begint om 20.00 uur de jaarvergadering van ,,10 voor Texel". Op de agenda staan bestuursverkie zingen en bestuursbeleid. Om 20.00 uur houdt de Vrou wenbond FNV een bijeen komst die wordt verzorgd door het eendagsbestuun In Cinema Texel draait om 14.00 en om 20.45 uur de film „Belle van Zuylen" en om 18.45 uur the Addams family 2. Woensdag 30 maart In Cinema Texel draait om 14.00 uur de laatste voorstel ling van Aladdin. Om 16.00 uur start Gremlins, om 18.45 uur the Addams family 2 (laatste keer) en om 20.45 uur Belle van Zuylen. Donderdag 31 maart Om 14.00 en om 18.45 uy draait in Cinema Texel Fret Willy, om 16.00 uur Tom en Jerry, om 20.45 uur Carlitoj Way. Vrijdag 1 april Aan de Noordwester begin om 07.00 uur de snelbout van de nieuwe Koninkrijkszaj van de Jehovah's Getuigen, Cinema Texel vertoont 14.00 uur Free Willy, gevolg om 16.00 uur door Tom je" ry. Free Willy staat om I8.4I uur opnieuw op het prograrrl ma. De avondvoorstelling J treft de film Carlito's W?| aanvang 20.45 uur. Hoogwater te OudeschiJ Di. 29 11.10 en 23.26 I Wo. 30 11.45 en 23.541 Do. 31 11.47 en ,-J Vr. 1 00.35 en 12.071 Za. 2 01.00 en 12.501 Zo. 3 01.34 en 13.37 Ma. 4 02.20 en 14.5ol Di. 5 03.30 en 15.551 Aan het strand is het ongeveer ee l uur eerder hoog water De zon kogl 3 april op om 7 09 en en gaat onS om 20.16 u. 3 april laatste kwartel 29 maart springtij; 4 april doodtij DINSDAG 29 MAART 1994 TFYFT O de deze rol weinig toe aan het stuk. Witte was slechts enkele malen in beeld en logischerwijs probeerde ze die momenten maxi maal uit te buiten. Daardoor kwam ze echter af en toe té overdreven over. Wim Hos is na jarenlang gebruiks- keramiek te hebben gemaakt over gestapt op abstracter werk. Zeer kenmerkend voor zijn huidige werk zijn de symboliek en intense lading die hij in de sculpturen weet te leggen. Hos gaat uit van een handgedraaide basisvorm welke hij bewerkt door delen te verwijde ren of toe te voegen. Ook de com binatie van klei met andere materialen zoals hout en metaal schuwt hij niet. Het werk wordt raku-gestookt waarna een grillig oppervlak ontstaat met grote con trasten waarin ruw en glad en zwart en wit de duidelijkste zijn. Dit is een open brief aan alle Ko- gers die misschien overlast heb ben van vluchtelingen die verblijven in Motel Texel. Dat er soms overlast zal zijn door bijvoorbeeld spelende kinderen, wil ik zeker niet bestrijden. Wat ik wèl in overweging wil geven is om in gedachten eens in de huid van een ander te kruipen. Stel je voor, je vader is vermoord door de heer sende dictatuur in je land. Je bent met je moeder gevlucht naar het buurland. De moeder verkoopt haar laatste sieraden, opdat haar zoon kan vliegen naar een land waar vrijheid is om je mening te uiten en misschien een kans heeft om te werken en te leven. Wèt een teleurstelling als blijkt dat je daar niet zo welkom bent. Door welke rijstebrij-berg van formulie ren en gesprekken je heen moet om de asielstatus te verkrijgen. En het ergste nog: de angst om afge wezen te worden. Ik wil problemen die ontstaan niet gemakkelijk wegwuiven. Een bur genruzie bijv. met je gewone Ne derlandse buur kan al heel moeilijk zijn om op te lossen. En dan spreek je dezelfde taal. Gelukkig spreken de meeste asielzoekers een mondje Engels of Duits en dat geeft al gauw mogelijkheid tot enig contact. De mensen die in het motel wonen doen ook hard hun best om Nederlands te leren. Door vrijwilligers wordt les gege ven. Alsjeblieft, denk je eens in dat je zelf je land zou moeten ont vluchten. Alles is je vreemd en wat is een vriendelijk woord dan veel waard. Kom helpen als vrijwilliger, een mens die je ontmoet is anders dan een mens waar je tegenaan kijkt. Méri Blanken, vrijwilligster Vluchtelingenwerk De Koog. Eens en waarschijnlijk nooit weer. Wat een werk om een route te be denken. De mensen van de Gol- lards en Sint Jan hebben genoten. Maar helaas, wij mochten ons al leen bij Starkenburgh tonen. Wat een flop, schandalig! Raakt dit er ook uit, is dat de op zet? Namens velen, onder wie be jaarden, succes met het uitstippelen voor volgend jaar. Maar., begin op tijd en bekijk even waar de bejaardenhuizen staan. O ja, nog iets, het begin- en eindpunt gelijk loopt veel gezelliger! Boukje Koenen, Duwie Brozius, Ageeth Flier, Den Burg. Prijsvraag Scouting. Een fonkel nieuwe auto is de hoofdprijs van de Scouting Jamboree Loterij waarmee Scouting is gestart. De prijs per lot bedraagt f2,50. Naast de auto bevat de prijzenpot een vakantiereis, audiovisuele appara tuur, etc. De opbrengst komt deels ten goede aan Scouting Texel en deels aan de Wereld Jamboree in 1995 in Dronten. 'Paardekracht' van Nico Bierlaagh. Weinig ruimte De zweverige Diane was een rol van Gerdy Grabowski. Meestal staat zij borg voor een solide ac teerprestatie. Ze deed haar best, maar het karakter Diane liet haar weinig ruimte. Haar spel was niet slecht, maar soms een beetje tuttig. Jannie Schuijl deed het erg goed als de omhoog gevallen Eugenie Kuipers. Hoewel haar tekst haar ook geen mogelijkheden bood om de zaal aan het lachen te krijgen, haalde ze het maximum uit haar spel. Heel sterk was haar tegen speler Ralph Grabowski als de be drieger Koos. Heerlijk overdreven klef en arrogant werkte hij met en thousiasme de lading pillen weg. Ook zijn stoeipartij met de vo gelspin buitte hij uitstekend uit. Oerend hard Ademloos aangestaard door Petra (Gitla Wine) geeft tante Truus lAnnemarie Bakker) een nummertje Normaal weg op de deegrol. (Foto Toss* de Graaft Een pillenvretende bedrieger, een vogelspinnenliefhebster en een homofiele politie-inspecteur. Dé ingrediënten voor een slappe klucht. „Is er leven na de pil" was inderdaad niet zo'n sterk verhaal, maar door de kwaliteit van de acteurs viel er zaterdag bij De Vriendenkring in Den Hoorn toch nog te lachen. Moeder Eugenie Kuipers komt bij haar dochter Kitty en schoonzoon Huub om haar nieuwe vriend voor te stellen. Het blijkt de aalgladde playboy Koos van Batenburg. Haar zuster Truus, een nuchtere boerin, komt ook even langs en relativeert voortdurend de pogingen van Eu genie om een vrouw van stand te lijken. Diane, de tweede dochter van Eugenie, woont ook in het huis. Ze is een alternatieve dieren- liefhebster, die zich heeft ont fermd over vijftien vogelspinnen, die ze op allerlei ontaktische mo menten laat ontsnappen. Maar dan sterft Koos en inspec teur Karei Lampe verschijnt ten to nele. Is de dood veroorzaakt door de ongezonde hoeveelheid pillen die Koos dagelijks verorberde, of hebben die vogelspinnen er wat mee te maken? Als Koos dan ook nog van zijn sterfbed verrijst is de verwarring compleet. Om daar een eind aan te breien, viel voor de schrijver van het stuk (Peter Leen- ders) niet mee, gezien het zwakke plot. Aangevers Anneke Kikkert en Marco Bakker waren de „aangevers" als Kitty en Huub Bale. Vooral Bakker, die in het verleden nog wel eens onhan dig overkwam op het toneel, speelde nu sterk. Ondanks zijn In het Eierlandse Huis is maandag (tweede paasdag) een hobby- markt van 11.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Tijdens de markt zijn er kramen met knipkunst, calligrafie, brood- deegvoorwerpen, zelfgemaakte poppen, origami, schilderwerk, scheepjes in flessen, houten speelgoed enzovoorts. Alles is te koop. Van de opbrengst kopen de hobbyisten nieuwe materialen. jeugdige leeftijd kwam hij geloof waardig over als vader des huizes. Gitta Witte zette dochter Rstra neer. Los van haar optreden, voeg- De Stichting Texels Museum daagt Texelaars uit een realistisch of verzonnen schandaal-verhaal te schrijven van maximaal 1500 woorden. Het moet te maken heb ben met natuur, milieu, scheepsar cheologie, jutten of de Texelse cultuur. De wedstrijd heeft te maken met het museumweekend. Ter gele genheid daarvan is 16 april een open dag bij het Maritiem en Jut- tersmuseum en 17 april in EcoMare. Het landelijk thema van het mu seum weekend is: Verborgen schatten en schandalen. De leukste inzending van de Texelse schrijfwedstrijd krijgt een prijs. Tij dens het museumweekend wor den enkele verhalen opgehangen in de deelnemende Texelse musea. De inzendingen kunnen vóór 14 april (zonder postzegel) worden gestuurd naar Antwoordnummer 930, 1780 WB De Koog. Sytske Dijksen, secretaris van de Werkgroep Landschapszorg Texel, sprak in haar openings woord bij de nieuwe expositie van Galery Het Posthuys haar zorg uit over de Texelse natuur. Natuur moet je voeden, was haar motto. Ze zag in deze eerste expositie van het nieuwe seizoen een kombina- tie van kuituur, natuur en natuur bescherming. Kunstenaars zijn volgens haar mensen die dingen laten zien die met opvallen, bij voorbeeld het opgaan van vogels in hun omgeving. Kunstenaars zet ten ons gevoel om in kunst werken. Illustratoren Voor de kunstenaars over wie zij sprak is de hele bovenverdieping van het Posthuys ingeruimd. Het gaat om de Texelaar Frits-Jan Maas, de Groninger Eric van Om men en de Rotterdammer Auke Terluin. Hoewel vakmanschap ieder van hen niet ontzegd kan worden, hangt hun werk in deze kunstgale rie ietwat misplaatst omdat het met beeldende kunst niet zo heel veel heeft te maken. Het strikt be grensde onderwerp, de gedwon gen keuze van het realisme en de daardoor ontstane afhankelijkheid van tradities, bestempelt hen automatisch tot illustratoren. Gaat het in de beeldende kunst om het uitzonderlijke, het afwij kende, het ongrijpbare, het nieuwe en het autonome, bij illustraties gaat het in tegenstelling hiermee om het voor de hand liggende, het herkenbare, het begrijpelijke, het dekoratieve en het toepasbare. Alleen Frits-Jan Maas tilt zijn werk soms uit boven het nivo van een fraaie weergave van een stukje werkelijkheid. Dat gebeurt onder andere in het olieverfschilderij 'Wilde zwanen' dat door de uitge kiende blauwtonen en de ongewo ne kompositie iets verrassends heeft. Expressief De Fransman Guy Lioult die een viertal kleine bronzen beeldjes van (Foto March Hei/neni dieren exposeert, heeft wel dege lijk iets toe te voegen aan het al leen maar weergeven van de werkelijkheid, ook al zien zijn beeldjes er op het eerste gezicht heel realistisch uit. Zijn dieren blij ken bij beter kijken opgebouwd uit eenvoudige vormen die soms op en soms los van elkaar liggen zo dat we erdoor heen kunnen kijken. Dit levert een zeer levendig opper vlak en een expressief geheel op. Nico Bierlaagh maakt schilderijen in olieverf waarin hij graag geome trische vormen laat opduiken in een realistische wereld of voor werpen vervreemdende kombina- ties laat vormen. In deze laatste serie is hij het minst overtuigend, de kombinaties lijken willekeurig en de schilderwijze is doods. In de eerste serie weet hij een onder huidse spanning op te bouwen zo als in 'Paardekracht' waarop het door een verknipt laken zichtbare paard één met een oude traktor lijkt te zijn. Keramiek Ivet Thunnissen maakt kerami sche beelden waarvan de grote bij mooi weer in de tuin van de galerie komen te staan. De grote beelden zijn hol en worden, nadat ze opge bouwd zijn uit dun uitgerolde la gen klei en gedroogd, in stukken gezaagd. Dan worden ze pas ge bakken. Dit moet in delen, omdat het beeld anders tijdens het bak ken in zou zakken. Daarnaast pas sen ze in de oorspronkelijke vorm niet in de oven. Haar favoriete onderwerpen zijn vrouwen en dieren. Bij haar vrou wen gaat ze uit van steeds dezelf de kegelachtige grondvorm waarin onderdelen als armen worden in gekrast en met behulp van stofaf- drukken reliëf wordt aangebracht. Haar beelden moeten het voorna melijk hebben van de kleuren en strukturen omdat de grondvorm schematisch en tamelijk stijf is. De poezen zijn een stuk speelser door de wat vrijere vormen en verhou dingen. Nog tot 27 mei is de tentoonstel ling te bezichtigen. Henk Arendsen Een bijzondere aanwinst voor De Vriendenkring is Annemarie Bak ker. Als een soort Klazien uut Zalk zette ze de familie met haar wijs heden op hun plek. Bakker wist tot het eind haar rol vast te hou den. Haar vertolking met deegrol van „Oerend hard" van „mien jon gens van Normaal" vormde een hoogtepunt. Joop Rommets debuteerde op het Hoornder toneel als inspecteur Ka- rel Lampe. Om als overtuigd hete ro een homofiele politieman te spelen moeten de remmen be hoorlijk los. Na enige aarzeling liet Rommets alle gêne varen, waar door hij behoorlijk leuk uit de hoek kwam. Regiedebuut De regie van het stuk was in han den van Charlotte Lorier. Zij ver dient een compliment. Als een verhaal niet meer biedt, is het de kunst om het maximum eruit te halen. Hoewel in het eerste bedrijf de vaart ontbrak, zaten er in het geheel genoeg leuke momenten. Bovendien waren de kwaliteiten van alle acteurs optimaal benut. Souffleuse Bep van Duyn verricht te haar werkzaamheden on gemerkt. Tessa de Graaff Het recreatieve volleybaltoernooi van Aannemersbedrijf Tatenhove en Assurantiekantoor Bremer heeft de faam van een gezellig evenement weer bevestigd. Even als voorgaande jaren bestond het prijzenpakket niet uit bekers of medailles, maar uit schalen met borrelgarnituur, die na afloop door de sporters gretig werden ontvan gen. Toch werd zaterdagavond in sporthal Ons Genoegen ook nog fanatiek gestreden om de punten. In de damespoule was het team van Zeilmakerij ongenaakbaar. Met vier overwinningen bleven zij de dames van Vissers Bouwbedrijf (3), Top Tien (2), Bremer (1) en Smash (0) de baas. EcoMare rekende in de gemengde klasse in twee aantrekkelijke duels af met de concurrenten LenR en Waayer, waarbij de verschillen af en toe zó klein waren dat er een verlenging aan te pas moest ko men om de winnaar te bepalen. Moerbeek eindigde als vierde, Ta tenhove vijfde. De eindzege bij de mannen kwam terecht bij de gast heren van Tatenhove, die de basis legden met een overtuigende zege op medefavoriet Stuc. van der Woude. DGM, Teso en Bremer werden in deze volgorde 3, 4 en 5. Henk de Ruyter is ook volgend sei zoen bij voetbalvereniging Texelse Boys als trainer in dienst. Deze week is het contract met de 48-jarige Hoornder, die bezig is aan zijn eerste jaar bij de Boys, met een jaar verlengd. „De club is mij prima bevallen", stelt De Ruy ter, wiens overstap na jaren trou we dienst bij ZDH vorig jaar in Den Hoorn voor opschudding zorgde. Toch maakt De Ruyter een niet al te gelukkig seizoen door. De door hem gehoopte grote trainingsop komst zakte na een goed begin in en ook de resultaten van het eer ste bleven achter bij de verwach tingen. Bovendien willen meerdere spelers er na het seizoen een punt achter zetten. „Gelukkig ligt dat niet aan mijn training. Maar het is wel zonde dat er zoveel de brui aan geven", aldus De Ruyter. „Het meest ergerlijke is dat andere clubs aan de spelers trekken. In de Texelse voetballerij horen ronsel praktijken niet thuis, de clubs zou den dat moeten beseffen." De kranten moeten dinsdag e; vrijdag even na 15.00 uur in ze drukkerij aan de Warmoe» straat worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen vu* nadere inlichtingen terecht de receptie van de drukkerij Uitgeverij I Langeveld en de R Parkstraat 10, I Telefoon 02220 I Fax 02220 MM Met een donatie van pottebakker Jaap de Jager op zak en nog enige kleine giften van Koger onderne mers, togen leden van de SOS band naar Sneek om stof uit te zoeken voor nieuwe kostuums. Al le 25 musici hebben hun eigen pak in elkaar gezet. Het resultaat mag er zijn: over de broek en het zwarte t-shirt wordt een fleurige blouse gedragen. Zaterdag de pottenbakker bedankt voor bijdrage met een gelegenheid-, treden van de drumband voor deur aan de Nikadel. (Foto da Observatiepost. Voor ondeu naar broedende scholeksters! de Mokbaai een observatie worden geplaatst. Zowel gen> te als de leiding van de J Dourleinkazerne hebben i bezwaar. De eerste expositie van Galerie Tessel wordt gedomineerd door Duits werk. Sabine Moshammer en Uschi Kertzel leveren kunststukken uit hetzelfde atelier. Kertzel brengt een serie vaasplastieken waarmee ze in 1992 de Duitste keramiekprijs, de Westerwaldpreis heeft gewonnen. Steengoed is de basis voor het op schijf gedraaide werk dat nader hand met de hand wordt nage- vormd. Door spaarzaam gebruik van glazuur in aardetinten ont staat een vrij abstract, statisch ge heel. Haar collega Moshammer heeft, in tegenstelling tot Kertzel, gekozen voor gebruikskeramiek. Haar schalen en kommen zijn eveneens op schijf gedraaid en daarbij heeft ze gebruik gemaakt van een zeer bijzondere glazuur- techniek die bijna doet denken aan ouderwetse granieten aanrechten. Holle bollen De eveneens Duitse Gitte Dilling komt met een serie holle, kerami sche bollen die volledig handbe schilderd zijn. Dilling, die na de modevakschool als kledingont werpster aan de slag is gegaan, is volledig auto-didact. De handbe schilderde bollen doen sprookjes achtig aan en dragen namen als 'Alice in Wunderland.' Op een zeer speelse manier is gebruik gemaakt van kleurgebruik en stijl. Jannie van de Veen voegt in deze tentoonstelling keramische huizen en vogelvormen toe. Zij maakt voor het stoken zowel gebruik van de gas- als houtoven. Bijzonder in haar werk is het gebruik van zoutglazuur. Basisvorm De gebruikte kleurencombii vinden hun oorsprong in J« Het rood, wit en zwart staan een heftig, intens leven. Thea Akkerhuis heeft een zeer sfeervolle aquarellen gem waarvoor water en lucht haa: te inspiratiebronnen zijn. Zij is| geslaagd om delen van de Ni Hollandse kust gedetailleerd™ te leggen in een zeer eigen subtiel en precies zonder te len in zoetigheid. De aqi techniek leent zich perfect het nevelige, fijne werk waari? subtiele kleurgebruik en Al huis' grote betrokkenheid tre' is. Het werk van de genoemde santen is te zien tot en mei april. Marija Westerlaken Keesomlaan, Pontweg, VVeste weg, Akenbuurt, Driehuizen Hemmerkooi, Westerweg, Bakkenweg, Jan Ayeweg. Hier wonen ongeveer 52 abonnees. Het bezorgen is het eenvoi digst voor iemand die in deï omgeving woont.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 2