Jiil «■«■li Aprilgrap beautyfarm valt in goede aarde uati Bedrijvig^# Asielzoekers Mensen Weekje extra ansgroep treedt p jn Denemarken TEXELSE couRANT - Inieuwd restaurant otel Bos en Duin lijterij De Wit n weer vooruit biti' Nog enkele kavels Lionsveiling vrij Hotel Kogerhoop wordt gerenoveerd Auto na buiteling op heining geland LANGS DE WEG „en is de Dansgroep Oude sen vertrokken voor een uit- ieling me< een De«ns dansge- chap De Texelaars zullen in plaats Silkeborg op Jutland jubileumviering opluisteren. gen hebben ze eerst 's och- Iseen optreden op het markt- en 's avonds volgt een paring in een zaal. Texelse dansgroep is met on- >er 35 personen (inclusief aan- ll richting Denemarken okken voor een 13 uur duren- Dusreis. De dansers hebben accordeonisten en een bas- i hun midden. Sinds ander jaar wordt de groep begeleid een orkestje. Van de dertig «n, die de DOD op het reper- heeft, kunnen er inmiddels tien „live" worden gespeeld, nuziek voor de andere dansen op band. Omdat veel muziek op papier staat, is het instude- ïiervan geen eenvoudige klus. jen wordt verwacht dat de laars na hun markt-optreden iele dag in kostuum door de en van Silkeborg wandelen. het weekend volgt een leiding door het nabijgelegen ius, met onder meer een be- aan een openlucht-museum. iaal voor de gelegenheid zijn aankondigingen in het engels, ials de presentatie van de klederdrachten. VRIJDAG 8 APRIL 1994 V Ie - *- feS-* BB Terwijl ze er nog heilig in geloven, proosten deze drie Texelse diva's met paashaas Kees Klaassen op ..Beautyfarm Brakestem" iFoto Gerard TimmermanI restaurant van het apparten- lenhotel Bos en Duin heeft in (gelopen twee maanden een netische verbouwing onder- i. Intern is het hotel, dat in juni iöwerd geopend, de laatste ja- auwelijks veranderd. „De re- ie en het restaurant waren ilijk niet met de tijd meege- aldus de huidige eigenares- Christina Teunen. Teunen (te al vijf jaar in het hotel en precies welke veranderingen lilde aanbrengen in het func- »le zestiger-jaren restaurant, «tzaalis naar haar ontwerp en igen beheer opnieuw gedeco- d. Het resultaat is een aantrek- en eigentijds decor waarin nmeubelen en fraaie kleuren- t'inaties direct in het oog ngen. De gasten kunnen ge- En van zowel grote als kleine tijden. De nieuwe eigenaren het appartementen complex n volledig achter de nieuwe essingen. ,,Nou zeg, dit is toch ook geen entree voor een beautyfarm." Het verwijt over de bemodderde parkeerplaats van hoeve Bra kes te in kwam van een schoon heidsspecialiste die vrijdagavond - héél collegiaal - een kijkje kwam nemen bij de opening van Beautyfarm Bra- kestein". Net als veel anderen was ze met open ogen in de aprilgrap ge tuind, die de Texelse Courant prominent op de voorpagina had afgedrukt en die werd aangepre zen in de advertentie-kolommen. Het idee was regelrecht uit de duim van de krant gezogen, evenals de in het artikel vermel de uitspraken, toezeggingen en het gebruik van Texelse prod uk- ten. We excuseren ons bij deze voor het „misbruiken" van de re putatie van eilandgenoten. Al vijf minuten voor aanvang van de voorgespiegelde openingsre ceptie om 19.00 uur meldden een moeder en dochter zich al aan het Skillepaadje. „We dach ten maar op tijd te komen, want het zal wel druk worden." Ze werden verwelkomd door L&R- vertegenwoordiger Kees Klaas sen, die verkleed als paashaas aan de geïmproviseerde „beau ty bar" voor hen een drankje wil de inschenken. Het tweetal had aan hem én de twee TC- redakteuren geen boodschap, zette de fietsen veilig op slot en liep regelrecht naar de ingang om verbouwereerd te constate ren dat ze voor de gek waren gehouden. De Tessel- schade likeur (spontaan be schikbaar gesteld door de firma Smidt-Witte) die we hen als troost inschonken maakte veel goed. „Goh, dat we er zomaar zijn ingetrapt." Die reactie was kenmerkend voor de vele lotgenoten die vrij dagavond wel oren hadden naar een ,#cht Tesselse" verwen - beurt op Brakestem. Vanaf het moment dat de krant was ver schenen stond de telefoon van „beautyboer" Benno Beuving roodgloeiend. De bereidwillige Hogebergbewoner bleef rolvast en hield zelfs tegenover de grootste twijfelaars de hele avond stug vol dat het allemaal „echt waar" was. Ook schoon heidsspecialiste Mar ja Koorn- Wijnhoff werd „gek gebeld". Enkele nieuwsgierigen ver trouwden het zaakje niet en fietsten quasi-nonchalant voor bij. Ook op de Schilderweg vie len vrijdagavond ongewoon veel verkeersbewegingen waar te ne men. Degenen die per auto kwa men moesten op de doodlopende weg bij Brakestein ^e^topper^Vaak^eloofder^de^ een maand aan de Groene- ts heeft slijterij De Wit de ver- wde positie aan de erstraat weer ingenomen. Ir van binnen lijkt het een pleet nieuwe winkel. Via een jpende verbouwing, waarbij Ichtergelegen binnenplaats bij pand werd getrokken, is de wpruimte danig uitgebreid. '°or kunnen eigenaar Cor de |en zijn medewerkers na vele PPe jaren het grote assorti- dranken op een goede wijze interen. noodzaak om te verbouwen zich vijf jaar geleden al gel- De vergunning hadden we al en, maar de beslissing werd steld", vertelt De Wit, die vol le week 65 wordt. Gezien zijn |d zou hij destijds nog maar 'e jaren voor de boeg hebben Ie investering van de verbou- Iterug te verdienen. Alles ver fde toen zoon Jan weer in de zaak kwam werken. Even leek de gemeente nog dwars te liggen omdat de vergunningstermijn bij na was verstreken, maar uiteinde lijk wist De Wit verlenging te krijgen en zijn bouwplan dit jaar ten uitvoer te brengen. „Het was hard nodig. Bij wijze van spreken bevond de helft van de wijn zich in het magazijn. En onze selectie bieren stond in het gan getje achterin de winkel. Letterlijk een verdomhoekje, want veel klan ten dachten dat ze daar niet mochten komen. 'Mag dat dan?', vroegen ze dan verbaasd." Zulke problemen zijn nu verleden tijd, want het aantal vierkante me ters winkelruimte is danig opge schroefd. Toch heeft de zaak dezelfde intieme sfeer behouden, wat mede te danken is aan de ge metselde boog, die het voorste en achterste deel scheiden. Van de royalere uitstallingsmogelijkheden is onmiddellijk gebruik gemaakt. De wijnen hebben zowat een apar te afdeling gekregen, met aan dacht voor soorten uit verre wijnlanden als Chili en Australië. De duurdere Franse wijnen sprin- Frank de Grave en het echtpaar gen eruit door de aparte presenta tie in nisjes. Bedoeling is nog om de wijnen van informatieve teksten te voorzien, zodat de klant zelf wegwijs raakt. De verbouwing is uitgevoerd door Vissers Bouw- en Timmerbedrijf, terwijl de firma De Wit uit Den Hoorn de dakbedekking, sanitair, elektra en verwarming tot volle te vredenheid verzorgde. Gedurende de verbouwing vond de drankver koop plaats vanuit een leegstaand winkelpand naast de Rabobank. „Op zich was ik daar blij mee, maar het scheelde wel 30 procent omzet. Aan de vaste klanten lag het gelukkig niet, die wisten ons weer te vinden, maar wat passan ten betreft zat de loop er niet zo in." Voor Cor de Wit komt zo zoetjes aan het eind van zijn slijterij- bestaan in zicht. In de loop van het jaar zal hij terugtreden en zullen zoon Jan en medewerker Frank de Grave de zaak voortzetten. Op welke wijze dat in het vat wordt gegoten, is echter nog niet bekend. ze bezoekers tot aan de drempel van de boerderij dat ze nog even moesten wachten, omdat de rondleiding nog bezig was. De mededeling dat het een grap be trof kwam voor één bezoeker als een verlossing. „Want het zou toch rampzalig zijn voor zo'n monumentale boerderij." Twee cosmetica-schuwe Kogers kwamen naar eigen zeggen niet voor een verwenbeurt, maar toonden interesse in de verbou wing en de Franse tuin. „Toch wel leuk, ik ben hier al in geen twintig jaar geweest", proostten ze op de aprilgrap. In Oudeschild bleek dat over de kwestie zelfs al weddenschap pen waren afgesloten. „Want het zou best kunnen", meldde ook Marc van Rijsselberghe van boerderij Sint Donatus zich met een potje echte bd-grond voor het modderbad en enkele pak ken melk voor het mineraalrijke zuivelbad. „Dat waren jullie nog vergeten bij ons op te halen." Texelaars die spullen hebben voor de Lionsveiling die 22 en 23 april in het groothandelscentrum wordt gehouden, dienen zich te haasten. Van de 700 beschikbare kavels zijn er nog maar enkele tientallen beschikbaar. Gegadigden kunnen terecht bij de familie Boersen in Oudeschild (13016), Reisbureau Texel (12241) of Paul Kikkert (16600). Jan Bloem van de Lionsclub is dik tevreden over het aanbod dat bestaat uit antiquiteiten zoals oude kopergravures, schilderijen, goede grasmaaimachines, een zeilboot, nieuw meubilair, etc. VERVOLG VAN PAGINA 1 heeft verkocht. Omdat de investe ring voor hem alleen te groot was, zou Den Uyl mede-investeerders hebben gezocht De tussentijdse beslaglegging op het Motel ver traagde deze transacties, maar volgens Paul Kuip verkocht Den Uyl vorig jaar 14 appartementen (ongeveer de helft van het motel). Beslaglegging Op het notariaat is echter nog geen van deze transportactes ge passeerd. Notaris Boswijk ver wacht dat dit volgende week z'n beslag zal krijgen. Voor de schul den van de vorige eigenaar is dan een regeling getroffen en eventue le beslagleggingen zijn dan van het motel gehaald. Roperod, het bedrijf van Den Uyl, expoiteert ook de appartementen in opdracht van de overige eige naars. „Om die reden al is het niet gewenst zowel asielzoekers als re creanten in één gebouw onder te brengen", aldus Paul Kuip. Er is hen een huuropbrengst gegaran deerd van circa ƒ16.000,- per jaar. Hoewel de makelaar beweert dat er geen appartementen meer te koop zijn. Volgens Dirk Kuip was dat wél het geval en werd de ko pers een royale opbrengst in het vooruitzicht gesteld voor een pe riode langer dan tot na 1 januari 1995. „Dat betekent dat er een langer contract met WVC loopt. Dat lokt kopers die op winst zijn belust en geen boodschap hebben aan sociale aspecten." Overlast Volgens Frits Agter moet de zo merse situatie niet worden onder schat. „Een vluchteling met slechts een paar zakcenten ziet nu het overdadige bestedingspatroon -van vakantiegangers. Dat geeft spanningen en dat is met goed voor De Koog. Want het toerisme is onze broodwinning." Op verzoek van Dirk Kuip had het Tweede Kamerlid zich verdiept in de besluitvorming over de plaat sing van asielzoekers. De politicus kon de Koger echter (nog) geen helderheid verschaffen. „Maar ik heb de ihdruk dat de praktische problemen die de huisvesting met zich meebrengt voor WVC geen prioriteit hebben. Hun grootste zorg is het onderbrengen van de asielzoekers." Volgens Huibers dringt zijn partij aan op een effi ciënter beleid, met snellere proce dures en aanscherping van de criteria voor vluchtelingen. Geen probleem Frits Agter en de betrokken logies- verstrekkers benadrukten met de winterse opvang van vijftig asiel zoekers geen enkel probleem te hebben. „Dan is het koud en blij ven ze meestal binnen. Maar des te warmer het wordt, des te vaker ze naar buiten gaan." Tegenover Huibers en overige CDA-politici beklaagde de dorps voorzitter zich erover dat met Den Uyl geen afspraken zijn te maken en dat het toezicht ondeugdelijk is. „Er is nog niets aan de schut ting gedaan en er is geen enkele voorziening voor de kinderen." Toen de CDA-delegatie zich woensdagmorgen onaangekon digd bij het motel aandiende, toon de Den Uyl zich een spontaan gastheer. Tijdens een bezoek aan enkele asielzoekers bleken deze hem zelfs op handen te dragen. Volgens Den Uyl is er voldoende toezicht. „Er is een directeur (zijn dochter, red.), er is een maat schappelijk werkster en een ver pleegster Het team functioneert als een geoliede machine en we hebben goede gasten." Nieuwe schutting De beheerder beloofde het kamer lid op korte termijn een nieuwe schutting te bouwen, plannen te hebben voor enkele speelvoorzie- ningen en een open dag te willen houden voor Texelaars. Ook zegde hij toe met de andere partijen om de tafel te willen. Kandidaat wethouder Nel Eelman-van 't Veer vindt dat de gemeente daartoe het initiatief moet nemen. Kuip en Agter blijven ondanks de toezegging sceptisch. Dirk Kuip is al wekenlang met de kwestie be zig en zegt dat er achter de scher men een juridisch steekspel wordt gevoerd. „Den Uyl is nog geen en kele afspraak nagekomen. Over eenkomsten moeten zwart op wit staan." Hotel De Kogerhoop zal een gron dige verbouwing moeten onder gaan. Het pand voldoet niet langer aan de eisen die tegen woordig aan een modern hotel mogen worden gesteld, meent eigenaar Koers Vast BV, een be drijf uit Baarn. Naar het uiteinde lijke resultaat kan slechts worden gegist, want de plannen verkeren nog in het beginstadium. Het ho tel zal pas volgend seizoen weer worden geopend. „We bekijken op het moment di verse mogelijkheden. Hoe groot moet het aantal kamers worden, voeg je ruimtes bij elkaar, hoe wor den ze aangekleed? Dat soort vra gen zijn heel belangrijk. De kwaliteit van het interieur wordt nu eenmaal doorberekend in de prijzen voor de gasten. We hebben geen geheimen, maar een besluit is gewoon nog niet genomen", meldt woordvoerster Bervoets van Koers Vast desgevraagd. Concurrentie Bij de planning wordt de concur rentiepositie van De Kogerhoop nauwlettend in het oog gehouden. „Word je te duur, dan verspeel je misschien klanten. De financiële afwegingen zijn niet los te zien De Texelse Courant heeft afscheid genomen van medewerkster Lyda Dijt. Als fotozetster was zij van daag voor het laatst betrokken bij de produktie van de krant. Lyda was voor velen een bekend ge zicht bij het bedrijf; een jaar gele den vierde zij het 12 Yt -jarig jubileum in dienst van drukkerij uitgeverij Langeveld de Rooy. Haar nieuwe werkgever is Assu rantiekantoor Ab de Wijn. Een auto met vier Duitse inzit tenden vloog zondagmiddag op de Hoornderweg ter hoog te van De Kamp op spectacu laire wijze uit de bocht. De auto buitelde tientallen me ters door een greppel en kwam rechtop op een omhei ning tot stilstand. Vermoede lijk heeft de 21-jarige chauffeur te hard gereden. De auto werd rondom bescha digd en een passagier liep een hoofdwond op. De schade aan de afrastering (ƒ100,-) vergoedde de bestuurder ter plaatse aan de eigenaar. van ontwikkelingen op de toeristi sche markt van Texel. Eén ding is duidelijk: de Kogerhoop is in deze staat in ieder geval niet langer ren dabel. Daarom willen we eerst ver bouwen voor we weer opengaan," aldus Bervoets. Turkse Tent Het hotel werd ongeveer een half jaar geleden gesloten. Daarbij vie len geen gedwongen ontslagen. Het contract van de bedrijfsleider liep op dat moment af en de meeste werknemers waren sei zoenskrachten. De weinige vaste krachten konden hun werk voor tzetten in recreatiecentrum De Turkse Tent, dat sinds vorig jaar eveneens eigendom is van Koers Vast BV. De Wit sr. poseren trots in hun royale, vernieuwde zaak. IFoto Frons Hopmonl Met hetzelfde KLM-vliegtuig waarmee premier Lubbers en minister Kooijmans maandag in Indonesië arriveerden, vloog ik terug naar Holland. En kort voordat ik vijf weken eerder in Indonesië aankwam, had prins Bernhard daar een tijdje rond gezworven, zodat het allemaal goed op elkaar aansloot en er dus geen gat viel in de aanwe zigheid van prominente Neder landers in de Gordel van Smaragd. Ik heb me door een leuke blonde stewardess laten aanwijzen waar de premier en zijn gevolg precies hadden ge zeten in het vliegtuig. De stoel was nog warm, als het ware. Ik ging erop zitten, want dat heb ik altijd al gewild, zij het in over drachtelijke zin. Het mocht maar voor héél even, want ik ben nog niet prominent genoeg en dus aangewezen op de meest voordelige toeristenklas se, die bij de KLM overigens nog flink aan de prijs is. Het was leuk om te zien hoe de Nederlandse delegatie aan het eind van de middag op de luchthaven Soekarno-Hatta werd verwelkomd door een stoet Indonesische bobo's en vervolgens met veel begelei dend politieverkeer naar het Merdeka-paleis in Jakarta reed. Langs de weg erheen Neder landse en Indonesische vlag gen en ook grote geschilderde portretten van het ontvangen de presidentiële echtpaar Soe- harto en van Ruud en zijn vrouw Ria. De Indonesische schilder was er niet in geslaagd tot een behoorlijke gelijkenis van de hoge bezoekers te ko men. De man die ooit „Mooie Ruud" werd genoemd, moet zich te pletter zijn geschrokken. Op het portret leek hij een ge vaarlijke gek en Ria mag hopen dat ze er in werkelijkheid ook beter uitziet. In de voorafgaan de dagen schreven de kranten uitgebreid over het officiële be zoek. Met het woordenboekje erbij kon ik aardig volgen wat populaire (maar door de staat gecontroleerde) dagbladen als Kompas, Pikiran Rakyat en Ja- wa Pos schreven over het be zoek en over de Nederlands- Indonesische betrekkingen in het algemeen. De toon was zeer positief. Mijn conclusie als zeer tijdelijk politiek waarne mer: het komt weer helemaal goed tussen Indonesië en Ne derland, als ze Pronk maar thuislaten en niet zoveel zeiken over mensenrechten en andere dingen die niet deugen in Indo nesië. Nou, wat dat betreft hebben wij ons lesje geleerd. We knijpen nog beter dan vroe ger een oogje dicht als er wat te verdienen valt. In het belang van de werkgelegenheid. Als je in de wereld onbelemmerd de beest wilt uithangen moet je zorgen dat je werkgelegenheid veroorzaakt. Of olie in de aan bieding hebben, dat werkt ook goed. Twee dagen tevoren was ik op bezoek bij een van de Rotary- clubs van Jakarta, waarin ook enkele Nederlanders zitten die voor zaken mm of meer perma nent woonachtig zijn in Indone sië. Ik werd daar geattendeerd op de officiële receptie, die ter gelegenheid van het bezoek van Lubbers zou worden ge houden in een zaal van het ex clusieve Mandarin Hotel in Jakarta. Later, toen ik voor iets anders aanwezig moest zijn op de Nederlandse ambassade, kreeg ik een uitnodiging voor een door ambassadeur Van Royen belegde informele ont moeting tussen „hier te lande werkzame Nederlanders" en de delegatie Lubbers en voor de kranslegging op het ereveld Menteng Pulo in Jakarta. Het leek me allemaal best interes sant, al was het maar voor het leggen van nuttige contacten, maar ik moest echt zo gauw mogelijk weg. Mijn vakantie was „op" en ik had al een week vertraging opgelopen. Dat laatste was heel vervelend maar wel leerzaam, ledereen die wel eens vliegt, weet dat je niet alleen een plaatsje in een vliegtuig moet reserveren, maar ook dat je uiterlijk drie dagen voor vertrek moet laten weten dat je echt meegaat. Reconfirmeren, heet dat. Doe je dat niet, dan vervalt je reservering en kunnen ze je stoel aan een ander geven. Re- confirmeren doe ik dus altijd zo gauw mogelijk. Het mag per te lefoon, maar ik doe het altijd in het kantoor van de luchtvaart maatschappij, want dan krijg je als bewijs het printje uit de computer. De terugvlucht met Garuda naar Amsterdam had ik op deze wijze vijf dagen tevo ren gereconfirmeerd in Ambon. Blijkbaar was er iets mis met de computerverbinding of hebben ze een fout gemaakt, want toen ik maandag bepakt en be zakt voor de incheckbalie van het vliegveld in Jakarta stond, deelde de Garuda-man dood leuk mee dat ik niet meekon. De hoop dat er nog een plekje over was, werd spoedig de bo dem ingeslagen. In verband met Idul Fitri (Islamitisch feest) en Pasen waren alle vluchten naar Amsterdam volgeboekt. Het zou nog dagen, misschien zelfs weken duren voordat er weer plaats was. Sorry sir, zei de man aan de balie met onbe wogen gezicht. Hij schoof mijn loodzware koffer weer naar me toe en ging de volgende klant helpen. Terug naar de nachtelij ke stad. Ik vond het ineens niet leuk meer in Indonesië. Wat een nachtmerrie. Gelukkig werd ik liefdevol op gevangen door de familie van Khairul Kamal, dat is die jongen uit Jakarta die jullie ongetwij feld kennen, want een verhaal over hem staat op pagina 167 van mijn helaas uitverkochte boek. Ómdat ik hem destijds had geholpen, was hij blij dat hij wat kon terugdoen en nieuwe pogingen kon ondernemen om mij tot de Islam te bekeren. De volgende dag werd duidelijk dat Garuda pas over 16 dagen een plek voor me had. Heel erg. Bij andere maatschappijen was het ook moeilijk, maar uiteinde lijk bleek onze eigen KLM nog plaats te hebben op 4 april. On middellijk geboekt, maar het zou wel 703 dollar kosten, want mijn Garuda-retours zijn van een extra goedkoop soort dat niet bij de KLM inwisselbaar is. Wat ik de dagen daarna alle maal ondernam om toch zonder extra kosten terug te kunnen, zal ik niet allemaal vertellen, maar de term vriendjespolitiek is hier zeker van toepassing. Het leidde tot succes, maar kostte wel veel zweet, hart kloppingen en tijd. Op het laat ste nippertje, twee uur voor vertrek, had ik het KLM-ticket in handen en stond ik de vol gende ochtend om 6.00 uur op Schiphol. Het was daar koud, grauw en regenachtig. Ik was moe van achttien uur slapeloos rechtop zitten. Van de onvrien delijke douane moest ik mijn hele koffer uitpakken en ook al le andere mensen die ik opweg naar Texel tegenkwam, deden akelig tegen me, althans dat leek zo na alle hartelijkheid die ik vijf weken lang in Indonesië had ervaren. Tot overmaat van ramp heb ik nu ook nog last van jetlag en andere aanpassings verschijnselen. Was ik maar bij Lubbers gebleven. Harry.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 9