Cjrocn "Zwartsjexeh in het J „Veelkleurige vogels" uit de gemeenteraad 'X 1 en GO 31 letten allebei niet goed op N Sil Boon bouwt zijn eigen haven BADSCHUIM 299 Jitspraak over aanvaring op Noordzee: ummer mtreden berging Hen beschouwing VERDER IN DIT sw Eerste verbeteringen op Kogerstrand gereed 2 w D66 en burgemeester over asielzoekers w Sfeer van omgeving in nieuw Molenbos w Voor de grap een rode kaart 2/5 ad hekelt aanpak emeente jegens jurders ponyland Beginselverklaring een heet hangijzer Drankrijdster Kleuter bijna verdronken GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10874 DINSDAG 12 APRIL 1994 ave Uitgeverij Langeveld de Rooy BV. Parkstraat 10, 1 AC Den Burg, telefoon (022201 62600 (rtentie/abonnementen telefoon (02220) 62600 ictie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg. oon (02220) 62620, faxnr. (02220) 14111. jctie buiten werktijd Frans Hopman, Pater Witteplein Oen Burg, telefoon (02220) 15472. Verschijning Dinsdags en vrijdags vrijwel huis-aan-huis op Texel. Oplage 7200 Abonnementsprijs /49,95 per half jaar. Losse nummers f\AQ. itvtntal raadsleden dat gisteravond werd uitgezwaaid. Met bloemen en vogelbeeldjes poseren v.l.n.r. Jan van Asselt. Gerard Ier Kooi. Gré Zegers. Ate Rienstra. Tine Krijnen. Gelein Jansen en Cor Kuip. iFoto Frqns Hopman) Zeven van de vijftien raadsleden namen gisteravond afscheid. Voor tenminste vier jaar verdwij nen Tine Krijnen-Baijs, Gré Zegers-Zijm, Ate Rienstra, Jan van Asselt, Gelein Jansen, Cor Kuip en Gerard van der Kooi van het politieke strijdtoneel. Burge meester Van Rappard noemde de scheidende volksvertegenwoordi gers een veelkleurig gezel schap" en typeerde hen door ze te vergelijken met op Texel voor komende vogels. Als blijk van waardering ontvingen alle zeven een keramiekbeeld van de ge noemde vogel. Aan het eind van hun (voorlopig) laatste raadsvergadering kregen de zeven de nodige mooie woor den te horen. De burgemeester sloot de rij sprekers. Hij legde in zijn toespraak de nadruk op het af sluiten van de raadsperiode 1990-'94 en wees op het belang van samenwerking. De burgemeester had zich bij het afscheid van de zeven raadsleden laten inspireren door het vogelei land Texel. Gerard van der Kooi was volgens hem een doortrek ker" die tussen de getijden neerstrijkt, Gré Zegers geen gedul dige roofvogel maar wel een her kenbaar visdiefje, Cor Kuip een stem die zich thuisvoelt op het strand, Gelein Jansen een ,#cht Tesselse" lieuw (met balsgedrag), Jan van Asselt -gekenschetst als iemand die goed kan luisteren- een zeekoet, „bestuurlijke alleseter" Ate Rienstra een kapmeeuw en de „betrokken bestuurder" Tme Krij nen als een mooie (zeldzame) kievit. Dienstbaarheid Ook diverse raadsleden hadden hun best gedaan om hun zeven collega's met een rake typering uit te zwaaien. Kees Hin (CDA) zei te hopen dat de blijvende raadsleden allemaal iets meenemen van het scheidende zevental, variërend van „de sociale bewogenheid van Gré" tot ,rfe wijsheid van Ate". Oud-wethouder Van der Kooi, die slechts vijf maanden bij de VVD was ingevallen, prees hij voor diens „dienstbaarheid aan de partij en de gemeenschap". Gerbrand Poster ging door op de zelfde toer. Over zijn partijgenote wethouder Krijnen zei hij: „We zijn allebei wel eens kort aangebon den, maar gelukkig niet rancu neus" en dankte haar voor haar inzet. Ook bracht Poster de breuk met Van Asselt in herinnering. „De afgelopen vier jaar hadden we daardoor miniem contact. Maar de acht jaar daarvoor was de samen werking intensief en persoonlijk. Bedankt voor die vriendschap." Poster complimenteerde fractiege noot Cor Kuip gekscherend voor diens geduld. „Want wie in Texels politieke arena kan het zo lang met Poster uithouden zonder een spoortje van ruzie?" Tesselschade Hans Roeper voerde de aanwezi gen terug in de tijd van Maria Tes selschade. Qua karakter zag hij een overeenkomst tussen de 17e eeuwse dichteres en PvdA-collega Gré Zegers. Allebei blijven ze bij hun standpunt. Elck syn waerom." Roeper stond tevens stil bij het af scheid van Dirk Terpstra als wet houder. Jammerin mijn ogen niet verdiend. Maar 't kan verke ren, zei Bred erode al." De dichter gebruikte deze gevleugelde uit- Lees verder pagina 5 aanvaring tussen de TX 1 „Cornelia" en de GO 31 orgenster", ruim een jaar geleden, waarbij de Texelse ter zonk, is te wijten aan onoplettendheid van beide <ten. Tot dit oordeel komt de Raad voor de Scheepvaart, debetrokkenen evenveel schuld geeft. Mogelijk is het lerkte zicht vanaf de brug mede oorzaak geweest, leepvaartinspectie (SI) heeft inmiddels opdracht gekre- een onderzoek in te stellen naar de deugdelijkheid van tirhuizen op Noordzeekotters. Raad onderzocht alleen de racht van de aanvaring, maar de omstreden rol van ber- sbedrijf Smit-Tak. De bergers en er niet alles aan hebben in om de TX 1 drijvende te Ilen, waardoor de kotter zonk bergingsoperatie aanzienlijk der uitviel. Omdat dit niet te jzen viel, hebben advocaten van de betrokken verzeke ringsmaatschappij afgezien van juridische stappen tegen Smit-Tak. Al in december is de zaak door de Raad behandeld, maar nu is ook het eindoordeel klaar, na bestude ring van de verklaringen van alle partijen en de opmerkingen van de Sl-inspecteur. Dat de Raad vraag tekens zet bij de constructie van de brug, heeft enige verbazing ge wekt. Weliswaar kwam het ontoe reikende zicht tijdens de zitting in december ter sprake, maar toen is niet gerept over het mogelijk in trekken van het Certificaat van Deugdelijkheid. De leden van de Raad vragen zich af of dit certifi caat niet onrechte is verleend. „Erg vreemd", vindt Ineke Vonk, echtgenote van schipper-eigenaar Adrie Vonk uit Oudeschild. Zij wijst erop dat de TX 1 in juli j.l. weer helemaal is goedgekeurd. Na de ramp is het schip volledig her steld en opnieuw visklaar ge maakt, en doet nu tot volle tevredenheid dienst. „Bij de in spectie in juli zijn geen opmerkin gen gemaakt over het stuurhuis." De SI is overigens gevraagd een algemeen onderzoek in te stellen, dus niet specifiek gericht op de TX 1 en GO 31. Dit onderzoek zou gevolgen kunnen hebben voor vrij wel de hele Nederlandse vloot van Noordzeekotters. Volgens hoofd inspecteur C. van Schie wordt er spoed achter gezet. Straffen In de uitspraak van de Raad inzake de schuldvraag kon de Texelse re derij zich vinden. „Fifty-fifty is wel goed", aldus Ineke Vonk. De Raad strafte de dienstdoende schipper van de TX 1, die tevens de wacht hield op het moment van de aan varing, en de Goereese wachts- man. De Texelaar werd voor twee weken zijn bevoegdheid om als schipper te varen ontnomen. De inspecteur had drie weken geëist. De straf is reeds uitgevoerd. De wachtsman kreeg, omdat hij nog niet in het bezit was van een rijks diploma, een berisping. De aanvaring op 10 maart 1993 maakte veel indruk. De spectacu laire foto's van de diepliggende TX 1, geklemd tussen de GO 31 en de in de buurt vissende TX 33, staan velen nog in het geheugen gegrift, alsmede de beelden die een toe vallig op zee zijnde cameraploeg maakte en die later op tv werden uitgezonden. Opmerkelijk was dat het ongeval gebeurde op klaarlich te dag onder rustige omstan digheden. Over de toedracht geeft de Raad de volgende lezing. „De TX 1 lag te vissen in een koers zuid. De schipper zag de GO 31 op circa drie mijl in oostelijke richting va ren, dus dwars op de eigen koers. Hij nam aan dat het schip voor hem langs zou varen en heeft hem later niet meer visueel of op de ra dar gezien. Op een gegeven mo ment zag hij dit schip vlakbij op een afstand van twee scheepslengten over stuurboord, recht op hem afvarend." De schipper nam meteen maatre gelen, zoals het vol achteruit zet ten van de motor. Een uitwijkmanoeuvre van de GO 31 zag hij niet. Even later raakte de 'Morgenster' eerst de giek en ver- Lees verder pagina 2 Bmeente heeft zich vergalop- bij het aanschrijven van (boeren aan de westkant )en Burg. Tot deze conclusie nen enkele raadsleden gis- ond in de rondvraag van de 'vergadering. De betreffende '1. die land huren waar po paarden en wat vee kunnen »n, werden geconfronteerd een forse huurverhoging of I® beëindiging van het ract. kwestie was aangesneden Peter Bakker (Groen Links), ook Gerbrand Poster (Texels '9> en Jan Koolhof (CDA) !en er op in. „De manier >P het de mensen is medege- 's nog het ongelukkigst van Eén van hen kreeg op 19 een brief dat hij de 20ste ^oest...", aldus Poster. Bak- ,r°eg zich het nut van de egelen af. Ook hij had zich •wd aan de aanschrijvingen, één man is de huur opgezegd os onderverhuur. Maar hij alleen wat paarden in de En de huurverhoging is wel fastisch." ouder Terpstra antwoordde afdeling grondzaken had oaleerd dat in een paar geval- gang van zaken niet hele- |uist was. „Grondzaken zal er mee omspringen, omdat de rten laat zijn genomen. Dit tan men nog blijven zitten. s de huur zeer laag. De ge- e huurverhoging is in de Van het college daarom ver- -ftoord." van een voormalige scheepsvloer grond en met die in Hendrik Ido Ambacht werd Evenwijdig aan Sinds vorige week is Sil Boon uit De Cocksdorp eigenhandig bezig een haven aan te leggen voor zijn schip De Vriendschap waarmee hij 's zomers de verbinding met Vlieland onderhoudt. De aanle- ginrichting komt op het wad bij de uitwatering van het gemaal van De Cocksdorp. Dat betekent herstel van een oude situatie, want vroeger bevond zich hier ook een kleine haven, waar schepen afmeerden die vooral landbouwprodukten afvoerden. Het haventje verloor in de loop der jaren zijn betekenis en verdween in 1966 toen in het kader van de Deltawerken de Eierlandse dijk werd verhoogd en de uitwatering van het gemaal werd aangepast. De haven waaraan Sil sinds woensdag werkt, zal uitsluitend dienen voor zijn schip; het is niet de bedoeling dat andere vaartui gen er gebruik van maken. Oude wens De dagelijkse vaarten naar Vlie- land zullen als regel overigens niet vanuit de nieuwe haven worden gemaakt. Daarvoor blijft de provi sorische steiger, die elk jaar op nieuw wordt gebouwd bij paal 33, in gebruik. De nieuwe haven zal dienen als vluchthaven bij slecht weer, als afmeren aan de aan on rustig water liggende steiger ris kant wordt. Ook wordt het nu mogelijk om buiten het hoogsei zoen, dus als de gewone steiger er niet is, af en toe vaarten naar Vlie land te maken, wat voor de be drijfsvoering natuurlijk gunstig is. Verder is op de nieuwe rustige en goed bereikbare plek onderhoud aan het schip veel beter mogelijk. Sil Boon wil om deze redenen al ja ren een haventje bij De Cocksdorp, maar tot dusver kwam het er niet van. Enige tijd geleden kreeg hij van het waterschap Texel echter de vergunning en nu heeft hij het project ook financieel rond. Om dat het budget beperkt is, doet hij zoveel mogelijk zelf en betrekt de materialen op de tweedehands markt. Het plankhout is afkomstig ontdekt en de havenpalen werden via aannemer Niek Dros gekocht in Medemblik. Aannemingsbedrijf Daalder (Jan de Groote) is vooral in adviserende zin bij de aanleg betrokken. Belangrijkste onderdeel van de in richting is een vijftig meter lange en zeven meter brede pier, die haaks op de dijk wordt aangelegd. De randen ervan worden gevormd door een hardhouten teenschot, bestaande uit 2,5 meter lange pa len die met de kraan een meter diep in het wad zijn gedrukt. Hier tegen worden met 1500 bouten planken bevestigd. De aldus ont stane kuip wordt opgevuld met asfalt afgedekt, deze pier, vlak langs de geul die op diepte blijft door het water dat telkens uit de uitwatering van het gemaal komt, bevindt zich de eigenlijke afmeer plaats voor De Vriendschap. Al leen bij hoog water zal het mogelijk zijn de haven binnen te lopen. Bij zakkend water raakt het schip aan de grond, wat geen be zwaar is. De hele constructie heeft een permanent karakter en is sterk genoeg om kruiend ijs te kunnen weerstaan. Sil heeft een maand voor het werk uitgetrokken. Per 1 mei heeft hij geen tijd meer, want dan is hij weer volop bezig met het onder houden van de Vlielandlijn. Sil Boon (links), geholpen door Bart Somers, bezig met het monteren van het teenschot van de vijftig meter lange pier. (Foto Harry de Graaf) De principe-overeenkomst die ge meente en provincie afgelopen vrijdag in Haarlem onderteken den, heeft voor nogal wat verwar ring gezorgd. Dat bleek ondermeer gisteravond in de raadsvergadering. De raadsleden Van Asselt en Poster vroegen zich af of b en w er verstandig aan hebben gedaan. Burgemeester Van Rappard bezwoer de veron truste politici dat de onderteke ning moet worden gezien als een afronding, waarmee men het nieuwe college niet in de weg loopt. „Het raadsbesluit voor deze begin selverklaring ken ik niet. Is er eigenlijk wel draagvlak voor?", zo wierp Jan van Asselt de knuppel in het hoenderhok. Wethouder Er na Eelman antwoordde dat de ver klaring niet méér is dan een bekrachtiging van reeds gemaakte afspraken. De raadsleden zijn op de hoogte, omdat de afspraken aan de orde zijn gesteld in het besloten deel van een commissie vergadering. Niet alleen werden landschaps- en natuurbeleid besproken, ook heeft de beginsel verklaring betrekking op zaken als de Oudeschilder haven, woning bouw en de golfbaan. Een totaal pakket van afspraken dus. De burgemeester beloofde de raad hen goed te zullen informeren over de inhoud. „Er is mets geheimzin nigs aan. Wij bedrijven geen achterkamertjes-politiek." In een ingezonden stuk elders in deze krant laat ook landbouw- voorman Rinus Kuiper -op per soonlijke titel- zijn verontrusting blijken. Hij heeft de indruk dat het oude college nog snel even iets heeft willen regelen met de pro vincie. Desgevraagd bevestigt wethouder Eelman dat de land bouworganisaties vorige week zijn uitgenodigd door b en w voor een onderhoud over het voornemen om met de provincie om tafel te gaan. Kuiper liet echter schriftelijk weten dat hij dat een zaak van het nieuwe college vindt. Een 24-jarige vrouw uit Den Burg werd in de nacht van zaterdag op zondag in de Gasthuisstraat aan gehouden» voor een blaastest. Ze bleek teveel aan Bacchus te heb ben geofferd. Haar rijbewijs werd ingevorderd. In het overdekte zwembad van Vakantiecentrum De Krim bij De Cocksdorp is vrijdagavond een Belgisch jongetje bijna ver dronken. Terwijl zijn ouders nog bezig wa ren zich om te kleden, liep de 4-jarige Thomas van Gelders langs de ondiepe peuter- en kleuterba- den naar het 1.30 meter diepe gro te bad en ging het water in. Daar raakte hij onopgemerkt in proble men. Toeriste Marja Schelvis uit IJmuiden zag op een gegeven mo ment dat het kind zich bij de trap naast de whirlpool onder water bevond en niet meer boven kwam. Ze sloeg alarm en haalde het kind op het droge, terwijl ook bad meester Eveline van Broekhoven in actie kwam. Het was de hoog ste tijd want het jongetje ademde niet meer en was blauw aangelo pen. Het hart klopte nog wel. Mar ja paste mond op mond-beade ming toe, wat spoedig resultaat had. Het jongetje begon te braken en ademde weer. Per ambulance werd het kind voor observatie naar het Gemini ziekenhuis gebracht. Zondag kon het weer naar Texel terugkeren om de vakantie op De Krim voort te zetten. Toezicht Hoewel dat bij een zwembad met deze waterdiepte niet is voorge schreven, wordt in het Krimbad een oogje in het zeil gehouden door een badmeester, die overi gens ook andere taken heeft zoals het verkopen van consumpties. „Officieel" toezicht is er niet en dat wordt ter plekke bekend ge maakt. Verder geldt de regel dat jonge kinderen onder toezicht van hun ouders moeten zijn. Kinderen beneden zes jaar zonder geleide, worden met een briefje terug gestuurd. Aan een situatie zoals die van vrijdagavond waarbij dus een kind zich even onttrok aan toezicht van zijn wel aanwezige ouders, kan het personeel weinig doen. In november deed zich een verge lijkbaar ongeluk voor in De Krim, maar toen liep het niet goed af. Een 9-jarige jongen, ook uit België, verdronk. IM ADVERTENTIE liter flacon van 469 voor Zie voor meer aanbiedingen onze advertentie op pagina 4

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 1