„Kogerstrand" opweg naar modelcamping 's Winters geen betaald parkeren in De Koog „Snel beleid ontwikkelen j voor opvang vluchtelingen" Agenda Bij elkaar na 43 jaar Basischool werkt aan replica Thijsse's Bos Anneke Witte even terug op Texel met aquarellen Geen toneel COURANT D66 maant nieuw college nu al: Geen tweede boot Grote rommelmarkt in Den Hoorn Laatste bijeenkomst Plattelandsvrouwen Toneelstukken door jeugdclub Aanvaring VERVOLG VAN PAGINA 1 Het onderwijsteam van de Thijsseschool gaat vrijdag op excursie naar Thijsse's Bos in Bloemendaal. De biologische tuin is in de twintiger jaren ontworpen door Jac. P. Thijs- se. Voor de school die naar hem is vernoemd dient het bos als voorbeeld voor een natuurpad in de schooltuin. Rond het natuurpad komen al lerlei wilde planten, zoals bo- sanemoon, longkruid en muskuskruid te staan die van nature voorkomen op het eiland. De tuin vervangt de oude tuintjes van de leerlin gen bij de huishoudschool, waarvoor straks geen plaats meer is. Het natuurpad herin nert aan de bekende bioloog die eind vorige eeuw dorpson derwijzer was op Texel. De kinderen krijgen er een indruk van wat er zoal voorkomt in de Texelse natuur. In de school is alvast een kleine ex positie ingericht over Thijsse's Bos. De ingebruikname van het pad volgt in 1995, dat tot het „jaar van Thijsse" is uitge roepen. De stichting Thijsse- jaar Texel treft daarvoor al volop voorbereidingen. In de stichting hebben diverse ei- landelijke organisaties zich verenigd. Dinsdag 12 april In Cinema Texel draait om 14 en 19 00 uur „Free Willy" en om 16.00 en 21.15 uur Mrs Doubtfire. Om 19.30 uur komt de nieu we gemeenteraad in openba re vergadering bijeen voor de installatie en de verkiezing van de wethouders. De afdeling Stamboomonder zoek van de Historische Vere niging Texel heeft een bijeenkomst in d'Ouwe ULO, ook toegankelijk voor niet- leden. Aanvang 20.00 uur. In de voormalige LTS-kantine wordt een ringavond van de Hervormde vrouwen gehou den; 20.00 uur. Woensdag 13 april In Cinema Texel draait om 14.00 en 19.00 uur uur „Free Willy" en om 16.00 en 21.15 uur „Mrs Doubtfire". De Hondenclub HCT heeft om 19.30 uur een bijeenkomst in de kantine van Texelse Boys. Bespreking komende seizoe nactiviteiten. Donderdag 14 april Van 9.30 tot 11.30 uur houdt de Evangelische Omroep in De Bijenkorf in Oosterend een koffieochtend voor vrouwen. De afdeling Texel van de Ned. Bond.van Plattelandsvrouwen heeft de laatste avond van dit seizoen in de voormalige LTS- kantine. De Texelse volks dansgroep geeft een de monstratie; aanvang 20.00 uur. Het IVN Texel houdt in het He- geberggebied een planter wandeling, waaraan (J^ iedereen kan worden mee$ daan. Verzamelen om 19 3; uur bij zwembad Molenkoo^ In Cinema Texel draait 20.30 uur „Age of [r, nocence". Vrijdag 15 april Het Waterschap Holland Kroon heeft een openbar vergadering in het stadh van Den Helder, aanvang 9,4 uur. In Cinema Texel draait 0- 19.00 uur „Free Willy en f 21.15 uur „Mrs Doubtfire". Vanaf 20.00 uur wordt in „T( me Out" (Ouwe ULO) nvj ziekcafé gehouden. In „Bethel" in Zuid-Eierlan; brengt de jeugdtoneelcl.; Nieuw Leven het stuk „D: Wondersloffen". In de pau;. verloting en na de pauze di éénacter „Hotel Hoepla". F tree f5,- voor volwassenen er f2,50 voor kinderen van <fc basisschool. Aanvang 2O0C uur. Vanaf 21.00 uur bied; volkssterrenwacht De Jag- (bij „EcoMare") gratis gele genheid om naar de sterren u kijken. Hoogwater te Oudeschfc Di. 12 9.50 en 22.10 Wo. 13 10.15 en 22.34 Do. 14 10.54 en 23.15 Vr. 15 11.30 en 23.34. Za. 16 11.50 u. en- Zo. 17 0.00 en 12.101 Ma. 18 0.18 en 12.55. Di. 19 1.07 en 13.55i Aan het strand is het ongeveer ets uur eerder hoog water. De zon ken 17 april op om 6.38 en en gaat or der om 20 40 u 19 april eerste kwartier. 12 april sprmgtii Vroeger, op de ULO, waren Anne ke Witte en Jan Stolk klasgeno ten. Nu, anrxcL 1994, zijn haar schilderijen te bezichtigen in zijn restaurant. Terwijl Stolk op Texel bleef en carrière maakte in de ho reca, verhuisde Anneke Witte naar de Zaan waar ze zich ontwikkelde als kunstenares en docente. Haar specialiteit, de aquarel-techniek, valt nog tot circa eind mei te be wonderen in grand café De Kelder (v/h De Raadskelder) in Den Burg. De expositie begint direct in de en treehal, waar twee grote bloemen- aquarellen het trapgat opvrolijken. In het restaurant zijn landschap pen, enkele stillevens en sportfigu- ren te zien. „Ik schilder het liefst dingen die dicht bij me staan. Bloemen heb ik altijd al heerlijk ge vonden. En 's winters schilder ik graag schaatsers. Vanuit onze wo ning in West zaan stap je zó het ijs op", vertelt Anneke Witte (50). Door de schaats-aquarellen ont stond vraag naar andere sporten. In blauw-grijze tinten zijn in De Kelder aquarellen te zien van o.a. een wielrenner en een golf-speler. „Er moet wel sprake zijn van een eenheid: de coureur met zijn mo tor of racefiets, de schaatser met zijn schaatsen." Met haar schaatsfiguren drong ze zelfs door tot de Th ia If-hal in Heerenveen, waar ze een succesvolle expositie hield. Op haar geboorte-eiland exposeer de Anneke Witte al in 1980, „bij de buren", in de kelder van het ge meentehuis dus. Vorig jaar was werk van haar tentoongesteld in Galerie Tessel. „Vroeger moest ik er zelf achteraan, maar inmiddels komt het meestal vanzelf op me af", schetst ze haar ontwikkeling. Erkenning van haar kwaliteiten blijkt ook uit de posters en kaarten die van haar aquarellen worden vervaardigd voor galeries en „de betere boekhandels". Aquarellen hebben altijd al haar voorkeur gehad. Toen ze zich op haar 30e aanmeldde voor de Rietveld-kunstacademie in Am sterdam, was ze er al mee bezig. „Op de academie wordt niets aan aquarelleren gedaan. Vijf jaar lang hield ik me met andere technieken en kunstvormen bezig, maar na dat ik was afgestudeerd heb ik meteen de draad weer opgepakt." Haar tweede liefde bleek het on derwijs. Spoedig gaf ze in Zaan dam en Castricum aan tien groepen per week les in het ma ken van -uiteraard- aquarellen. Dat hield ze een jaar of tien vol. Tegen woordig is zij werkzaam als con sulent beeldende en literaire vormen, waarbij ze o.a. docenten bijspijkert en projectkisten maakt voor het basisonderwijs. De prak tijk laat haar echter niet los: ze „doet" nog twee cursussen en blijft zelf zeer produktief. Wie 's winters in De Koog wil par keren, hoeft daarvoor niet meer te betalen. Dit CDA voorstel werd gisteravond met acht tegen zeven stemmen aangenomen door de gemeenteraad. De evaluatie van het parkeerbeleid is in commissieverband uitgebreid behandeld. Toen werd al duidelijk dat de raadsleden in ieder geval in de winterperiode vrij parkeren wil den op de Nikadel. Tijdens de raadsvergadering werd dit dus uit gebreid tot heel De Koog. Texels Belang liet de opmerking noteren het hele jaar vrij parkeren te willen toestaan op de Nikadel Over het opheffen van betaald parkeren tussen 1 november en 1 april op de Elemert waren de me ningen verdeeld. De PvdA was te gen, maar dat bleek niet voldoende om het voorstel tegen te houden. Het gebruik van de wielklemi door alle partijen bekritiseer suggestie van PvdA-er Hans per om de klem alleen nogt passen als onrechtmatig ge wordt gemaakt van een invafi plaats, vond wethoudei Terpstra de moeite van het c houden waard. De voorstelling die toneelg Oosterend op 23 april in dorpï De Bijenkorf wilde houden, is gelast. De bedoeling wasdet eenakters die eerder elder? Texel werden gespeeld, voore publiek op te voeren. Maare; april staan al veel andere en menten op de kalender, zod; besloten niet op te treden. &n kort wordt besloten of de et ters alsnog op een andere ri ten tonele zullen worden getoj DINSDAG 12 APRIL 1994 O goed visueel uitzicht betere facili teiten bieden dan de brugontwer pen van de TX 1 en de GO 31 te bieden hadden." Frustratie Dat de bergers in de afwikkeling van deze kwestie buiten schot blij ven, is voor de familie Vonk een bittere pil. „Dat blijft de frustra tie", aldus Ineke Vonk. „De advo caten van onze verzekeringsmaatschappij zagen er geen heil in. Ze hebben nog banden afgeluisterd en zo, maar er was te weinig bewijsmateriaal. Een punt was bijvoorbeeld, dat we geen afschrift hadden van het ber gingscontract dat toen op zee is getekend. In die hectische toestand is daar niet op gelet. Al met al konden we vrijwel niks be ginnen, zodat de pogingen om er een zaak van te maken zijn gestaakt." Na 43 jaar waren ze weer bij elkaar, de leerlingen van de zesde klas van de Sint Jozef school, jaargang 1950-1951. Op initiatief van Greetje Roeper-Kuip en Rita Bakker- Smit hielden ze vrijdag een buitengewoon genoeglijke reünie, die door 23 van de 28 leerlingen van toen werd be zocht. Gebruik werd gemaakt van de aanwezigheid van Rein Dijt uit Moe (Victoria) in Australië, die in 1951 met zijn ouders emigreerde en nu voor de vierde keer samen met zijn (Texelse) vrouw zijn geboor teeiland bezocht. Wegens zijn worden ontwikkeld door de ge meente. „Het heeft ons zéér verbaasd dat nu al is toegestemd met het aantal van 100 asielzoekers. Er is hele maal geen uitgebreid overleg ge voerd met de school en de vrijwilligers van vluchtelingenwerk over de randvoorwaarden", aldus De Groot. i i Eerst een filosofie ontwikkelen over hoeveel asielzoekers er maxi- 1 maal op Texel terecht kunnen. En dan over hoe ze moeten worden opgevangen. D66 geeft het nieu we college van B en W, dat van avond wordt verkozen, nu al deze vermaning mee. ,,Het onlangs ge nomen besluit over de opvang van honderd mensen in de zomerperi ode in De Koog is gebaseerd op onvoldoende gronden en over leg", aldus fractievoorzitter Pieter de Groot. .D66 heeft zich tijdens de verkie zingscampagne al uitgelaten over de opvang van asielzoekers. De .partij vindt het de plicht van iedere gemeente een aantal vluchtelin gen op te nemen. Vandaar ook dat D66 Texel warm voorstander was van het plan ook in de zomerperio- .de vijftig vluchtelingen te huis vesten in Motel Texel in De Koog. jMaar de partij gaf toen tevens te kennen dat vóórdat wordt beslo- '.ten over uitbreiding van dit aantal, eerst een duidelijke visie moet Overbelasting D66 vindt vijftig vluchtelingen een maximum. „We hebben het gevoel dat het dorp anders teveel wordt belast. Het is de vraag of de asiel zoekers er zelf ook wef zo blij mee zijn om midden tussen de bad gasten te zitten, zonder opvang mogelijkheden op school of door vrijwilligers." De Groot beseft dat de beslissing om toch honderd asielzoekers in het Motel onder te brengen, niet meer is terug te draaien. „Maar het is aan het nieuwe college om met spoed met betrokkenen om de tafel te gaan en beleid te ont wikkelen. Wij zijn absoluut vóór opvang van asielzoekers, maar daarbij moet wèl rekening worden gehouden met de eigen bevol king." D66 wil dat in de visie over de op vangmogelijkheden niet alleen aantallen en manieren waarop worden meegenomen, maar ook spreiding over het eiland. „Je zou de belasting kunnen spreiden door ook een aantal mensen in de an dere dorpen te huisvesten." Dat de opvang alleen een zaak is tussen het ministerie van WVC en particulieren wijst De Groot reso luut van de hand. „De gemeente kan daarin wel degelijk sturend optreden. Zeggenschap heeft de gemeente officieel alleen als de openbare orde en veiligheid in het geding zijn. Dat is natuurlijk een nare manier om het probleem te benaderen, want het is niet zo ver dat de openbare orde wordt ver stoord. Maar WVC zal de gemeen te niet passeren als er een duidelijke visie bestaat over hoe wij het hier willen hebben De D66-voorman zegt het optre den van de twee nieuwe Texels Belang-wethouders in deze zaak met argusogen te- zullen volgen! „Die partij roept toch altijd zo hard dat zij luisteren naar de wens van de Texelse bevolking? Nou, hun wethouder in het oude college heeft er niets aan gedaan toen, zonder uitgebreid overleg met de betrokkenen, werd besloten geen vijftig maar honderd asielzoekers toe te laten." Zaterdag vaart er geen reserve boot. De normale uurdienstrege ling is dan van kracht. Vrijdag wordt tussen 09.35 en 16.05 uur wèl een tweede boot ingezet. Genodigden kijken nieuwsgierig in een der putten van het luchtpersrioolsysteem om de goede werking te controleren. Kampeerterrein Kogerstrand is hard opweg een modelcamping te worden. Vrijdag werd gevierd dat de eerste fase van een reeks ver beteringen van dit RST-terrein er op zit: het terrein beschikt nu over een luchtpersriolering, aardgas en electriciteits- en kabel tv-aan- sluitingen. De volgende stap van deze „up grading" is het vernieuwen van het complete wegensysteem op de camping waarmee in septem ber a.s. wordt begonnen en voor de zomer van 1995 zullen ook alle centrale gebouwen, zoals de re ceptie, worden vervangen in sa menhang met het verfraaien en verbeteren van de Badweg. In de eindfase van het project worden onder meer alle verouderde toilet gebouwen vervangen. Feestje Op uitnodiging van hoofdaanne- Aan de Witteweg tegenover het sportterrein van ZDH in Den Hoorn wordt zaterdag een grote rommelmarkt gehouden. Deze is van 9.30 tot 15.00 uur. Wie belangstelling heeft voor boe ken moet zeker een kijkje komen nemen. Tijdens de markt wordt een grote sortering leesvoer aan geboden. Maar er is meer, onder andere een geheel compleet tafel biljart. Ook is gedacht aan de inwendige mens. Er is koffie verkrijgbaar met eigen gebakken cake en er staat een wagen waar oliebollen wor den gebakken. mer Tatenhove, onderaannemer IBS/Oele en projektadviseur B M stond vrijdag een groep betrokke nen onder het genot van spijs en drank even stil bij de voltooiing van de eerste fase. Tijdens een rondgang over het terrein werd het luchtpersriool gedemonstreerd en werd een kijkje genomen bij het aanleverstation van het gasbedrijf en het ontvangststation van het centrale antennesysteem. In het restaurant van het appartemen tencomplex Juliana werd een vi deoreportage van de werkzaamheden vertoond en daar werd tenslotte ook gedineerd. Tesselhuus Tijdens dit diner werd door hoofd aannemer Willem van Tatenhove mede namens IBS/Oele en de fir ma Ranzijn een geldbedrag van f5000,- overhandigd, bestemd voor het bekostigen van het ver blijf van zwaar gehandicapte kin deren in het Tesselhuus. RST- voorzitter (tevens voorzitter van het Tesselhuus) Kees Graaf aan vaardde het geld in dank. Het komt als geroepen want het finan- Donderdagavond komt de afdeling Texel van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen voor de laatste maal dit seizoen bijeen. Op het programma staat volksdan sen, m.m.v. de Volksdansgroep Texel. Er zijn demonstraties, maar de aanwezigen kunnen ook zelf meedoen. De bijeenkomst is in de kantine van OSG De Hogeberg (v.m. LBO) aan de Emmalaan in Den Burg. Aanvang 20.00 uur. iFoto Harry de Graafl eieren van de zg. adoptieweken van het Tesselhuus is een moeiza me zaak. Het revolutionaire riolerings systeem van de camping kreeg al uitgebreid aandacht in deze krant. Haast niemand twijfelt eraan dat het naar verwachting zal functio neren, maar het harde bewijs zal het komende seizoen leveren. Een vraagpunt is nog hoeveel zand via de diverse afvoerputten in het systeem terecht zal komen. Dit zand bezinkt in enkele speciale putten en zal af en toe verwijderd moeten worden. Het centrale antennesysteem van de camping geeft naast de drie Nederlandse tv-zenders 9 satel lietkanalen door. Op 440 (van de 1230) kampeerplaatsen kunnen de gasten er hun meegebrachte of gehuurde tv-toestel op aansluiten en van het wereldkampioenschap voetbal of iets anders genieten. Bij elk aansluitpunt bevindt zich ook een contactdoos voor 220 volt wisselstroom. De centrale anten ne is niet aangesloten op het alge mene Texelse kabelnet, hoewel dit in technisch opzicht nog eenvou diger zou zijn geweest. Het zou echter te duur zijn geworden. To taal is 27 km kabel op het terrein aangelegd en 5 km gasleiding. Speciale voorzieningen zijn getrof fen om ervoor te zorgen dat ook op de verst verwijderde toiletge bouwen voldoende gasdruk is zo dat de geisers daar probleemloos werken. Jeugdclub „Jong Leven" van Zuid Eierland heeft vrijdag een tonee luitvoering in Bethel. Om 20.00 uur wordt „De Wondersloffen" ten tonele gevoerd. In de pauze is een verloting en daarna wordt de eenakter „Hotel Hoepla" ge speeld. Volwassenen betalen f 5,- entree, basisschoolleerlingen f 2,50. volgens boorde hij zich met de ste ven in het achterschot van de machinekamer. Dode hoek De Goereese wachtsman verklaar de de TX 1 in het geheel niet te hebben gezien. Wel zag hij de TX 33 en TX 21, die hij nog met een kijker volgde. Ook hij had de ander pas in de gaten toen het te laat was: de TX 1 bevond zich op slechts één lengte voor hem. De wachtsman zette de voortstu- wingshandle nog op „neutraal", maar direct daarna raakten de schepen elkaar. „Tijdens het vis sen ligt het voorschip erg hoog", aldus verklaarde de wachtsman. „Staande achter het dashboard is de horizon niet te zien." Conclusie is dat de TX 1 waarschijnlijk in een 'dode' hoek heeft gezeten. Uitkijk houden „Wederom blijkt het grote belang van eenvoudig uitkijk houden", oordeelt de Raad. „Op beide sche pen is dat niet gebeurd en zo kon het gebeuren dat midden op de dag met een redelijk goed zicht, met weinig wind en onder gunsti ge omstandigheden deze aanva ring plaatsvond. Toen men elkaar op beide schepen ontwaarde was naar ons oordeel een aanvaring al niet meer te vermijden." Ook de inspecteur is deze mening toegedaan. „Dit soort scheeps rampen zou niet moeten plaatsvin den. Ze kunnen eenvoudig worden vermeden, als aan het houden van een goede uitkijk het nodige be lang werd gehecht door opvaren den." Ook stelt hij: „De eigenaren en ontwerpers moeten voor een verre herkomst werd Dijt (to oud-schoolkameraad Th Rey met een flitsende spa auto van zijn logeeradres voerd naar de Jozef scha waar de reünisten in eerstei stantie bijeen kwamen. Di hadden ze, mede aan de hst van meegebrachte fotc-■ bums en andere herinnen gen heel wat bij te pratend bezichtigden ook het gebo^ dat sinds 1951, toen h slechts zes lokalen bevan haast onherkenbaar is geu den. Voor een rondleid*1 zorgde Peter Riteco, zoon het toenmalige schoolhok P.B. Riteco. De foto toonts reünisten voor de school0 de sportwagen waarin Hf Dijt en zijn vrouw Nelly zittt IFoto Horry fc De planten in de Tussenin poseert IFoto Frons Hopman) ..Tussen kunst en kitsch" zou het motto van deze foto kunnen zijn. bak op de voorgrond zijn nep. de aquarellen aan de wand zijn écht. Anneke Witte.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 2