mm lieuw „Molenbos" likt met omgeving „Wij zijn niet onredelijk, het wordt ons opgelegd" Aannemers blij met samenwerking in groot project ■TEXELSE^" couRANT Bedrijvig/^?/# at ik zeggen wou.. iginselverklaring Gemeenteraad Brand in de kiem gesmoord Burgemeester over asielzoekers: Brandweercommandant H. Groote naar Epe Geen goud in de (doof)pot Film geeft historisch beeld van Den Hoorn Granaat opgegraven Sterrenkijkdagen in „De Jager" Rinus Kuiper geen lid meer van VVD DINSDAG 12 APRIL 1994 lisman en Corrie de Jager flankeren jfé-restaurant Molenbos. ;omfortabel gebouw waarin eer van de omgeving is ver- Dèt was wat Corrie de Ja- in Rob Teisman voor ogen toen zij de opdracht gaven nieuwbouw van hun café-restaurant Molenbos, een half jaar later, is deze fn werkelijkheid. De bouw et omvangrijke, ruim f 3 mil- kostende project, was ge- n Texelse handen. en bij de toegang tot De idorp, aan de rand van de oot ,fip de kruising van wad is een dergelijke groot- igebouw een gevoelige zaak. ude bedrijf was aan moderni- toe, maar uiteindelijk werd en voor totale nieuwbouw, iel het hotel beduidend groter het vorige „Molenbos", architect Louis Uriot dat we- maskeren met een speels irp. Puntdaken, een duin- je tuin en een houten front irken het landelijke, natuurlij- rakter. Voor de gevel is ge- gemaakt van „red cedar" (bekend van hotel Opduin), de loop der tijd verweert. het personeel voor het totaal vernieuwde (Foto Frans HopmanI lanen De Jager hebben zich in de voorbereidingsfase intensief beziq gehouden met kleuren. Uit gangspunt was het verwerken van de omgevings-sfeer (vooral wad en duin) in het interieur. Dat heeft geresulteerd in o.a. het veelvuldig gebruik van zand-tinten en bloem motieven. Bij het uitzoeken traden schilder Jan Graaf en kunstschil der Niek Welboren op als advi seurs. Welboren leverde bovendien een bijzondere bijdrage door voor elk van de 27 hotelkamers twee schilderijtjes te vervaardigen: één duingezicht en één wad-aquarel. Orangerie In het pand is volop gebruik ge maakt van vriendelijke ronde vor men en natuurlijke materialen, zoals de beukenhouten stoelen in de eetzaal en het la carte restau rant. Een in het oog springende verandering is de „orangerie", een soort serre die door zijn ronde vorm de aanblik van het pand me de bepaalt en het gezellige visite kaartje van het nieuwe „Molenbos" moet vormen. Het aantal slaapplaatsen is uitge breid van 30 naar 54. Vrijwillig is afgezien van nóg meer bedden, omdat dat ten koste zou gaan van de gemoedelijkheid. „De halfpension-gasten, die het hotel hebben groot gemaakt, moeten zich in de nieuwe situatie weer kunnen thuisvoelen." Vooral ge zien de wensen van deze trouwe klanten zijn de kamers op de bene denverdieping niet té luxe inge richt. Boven daarentegen hebben de gasten de beschikking over o.a. een ligbad. Ruim en kwalitatief goed zijn de kamers echter al lemaal. Mindervaliden Bijzonderheden zijn voorts de „lichtstraat" (een glazen puntdak op de gang van de bovenverdie ping) en twee voor mindervaliden geschikte kamers. Door verschei dene aanpassingen, zoals een in validentoilet, speciale klapdeuren en het ontbreken van drempels, komt „Molenbos" in aanmerking voor het predikaat „volledig berol- baar" met bijbehorend IMKO- symbool. Alleen de keuken en kelder zijn in tact gebleven. In de kelder bevindt zich het laatste restant dat herin nert aan de periode (jaren '20-'30), dat op deze lokatie een dieselgemaal was gevestigd. Te zien is de schacht waarin de vroe gere dieselmotor stond. Elders be vindt zich een verwijzing naar de tijd van de Zaanse korenmolen waaraan het hotel z'n naam dankt: in het plaveisel voor het pand zijn twee molenstenen ver werkt, geschonken door de Cocksdorper ondernemers. Texelse bedrijven Corrie de Jager en Rob Teisman hebben zoveel mogelijk het Texel se bedrijfsleven een graantje van de bouw laten meepikken. Het project werd tot volle tevreden heid gezamenlijk uitgevoerd door Vissers Bouw- en Timmerbedrijf en Meijert Boon Systeembouw. Onderaannemers waren VEM (electro- techniek), CVI (verwarming). Fa Veltkamp (sanitair en loodgieterswerk), J.C. Graaf (schilderwerk). Piet Kooger (tegelzetten). Westerlaken (grond- en sloopwerk). Hoed jes Interieurstudio uit Alkmaar zorgde voor de inrichting. Met Pasen namen de eerste gasten hun in trek. Onder hen veel trouwe bezoekers, die volgens Teisman „laaiend enthousiast" reageerden Texelaars die het met eigen ogen willen bekijken, zijn welkom op de open dag, die zaterdag 16 april wordt ge houden. mdertekening door de ge- te Texel samen met de Pro van een beginselverklaring, etrekking heeft op relatieno- reekplan en bodembescher- kan ik alleen maar uitleggen en staaltje van onbehoorlijk lur; democratie-onwaardig, ollege dat op het punt staat egaan, en waarvan ook nog wethouders door de kiezers ht zijn bevonden, behoort al- de lopende zaken af te hande- n verder met hun vingers van lijke zaken van gewicht af te Dit zijn de verantwoorde den van het nieuwe college et anders. De noodzaak om beginselverklaring te onder en was ook helemaal niet rezig. Wat betreft het nieuwe Man zijn alle procedures, zo- ispraak en verantwoording :RV0LG VAN PAGINA 1 'n9 in een liefdesgedicht -yawe/- Maria Tesselschade. ■fde die niet kon doorgaan vader Pieter Roemer Vis- er een stokje voor stak. gelukkig duurt in de politiek nee maar vier jaar..." Sakker hield het kort. Hij Meerde dat ondanks de poli- verschillen een goede per- J® verstandhouding ijk was gebleven. Dat is vel bijzonder en daar ben ik slijk voor." Gedichtje Jansen tot slot zou zichzelf jn, als hij niet met taal had ■id. Zijn afscheid bestond uit fieregelig gedichtje: „Hope- ndt Texel niet verpest, 'e invloed van het gewest, ik de nieuwe raad veel wijs- all the best." Min (Texels Belang), Riet Ja (CDA) en Klaas Modder brachten met bloemen een In waardering voor hun ver dedigers in de raad. Ate Ja» de nestor van de raad, en •r|jnen grepen de gelegen- anom de aanwezigen gedag '9en- „Ik heb ervan genoten weer ietsje wijzer gewor- a'dus mevrouw Krijnen. ra noemde zijn vijf termijnen 'nteressant. Jk heb er niet rvraagd, maar heb mijn werk redelijke inzet proberen bezwaarschriften nog lang niet af gerond. Pas in het najaar zal hiero ver de laatste Statenvergadering worden gehouden. Er was en is dus nog alle tijd om één en ander in positieve zin bij te sturen en af te handelen. We mogen niet ver geten dat er in de nieuwste voor stellen van de Provincie de nodige heikele punten zitten voor de Texelse landbouw. Nog steeds hebben we te maken met een groot areaal reservaats- en natuu rontwikkelingsgebied, dat op den duur aan de landbouw zal worden onttrokken. Voorts houdt de pro vincie zich vast aan de claims van bodembeschermingsgebied, dat van toepassing is op het oude land van Texel en op termijn zeer nega tieve gevolgen kan hebben voor de bedrijfsvoering van veel Texelse boeren. Het mag dan ook dit colle ge van b en w zeer kwalijk worden genomen, dat men via een begin selverklaring deze plannen op de valreep nog even door de strot van de Texelse boeren moest duwen. Dit vertrekkende college moest zich blijkbaar nog éénmaal laten gelden. Het nieuwe college mocht ook eens al te boervriendelijk zijn nietwaar!! Dieptreurig is ook dat de georganiseerde landbouw na het vertrek van wethouder Baren- dregt (met wie we altijd goede contacten onderhielden) niet meer op een fatsoenlijke wijze bij deze materie betrokken is geweest. De gemeente doet maar en wij heb ben het nakijken of komen achter af nog een keer in beeld. Ik kan hier geen andere conclusie aan verbinden dan deze: de Texelse landbouw zal hier onmiskenbaar schade van ondervinden. In ieder geval worden de dames en heren van het vertrekkende college har telijk bedankt!! M.D. Kuiper, Oosterend Gistermiddag om vijf uur kwam de brandweer in actie, naar aanlei ding van alarm dat was geslagen door Jan Brandenburg, Mo lenstraat 67. Deze had een ijzeren balk in de gevel van zijn woning doorgebrand, waarbij het hout werk erachter blijkbaar oververhit is geraakt. De boel ging smeulen en de bovenverdieping stond spoedig vol rook. De brandweer verwijderde wat stenen uit de ge vel en spoot met de nevelblusser water naar binnen. Dat was ken nelijk voldoende want de rookvor- ming hield op. De nieuwbouw van hotel Mo lenbos is het resultaat van een samenwerking tussen twee Texelse aannemers: Martin Vis ser en Meijert Boon. „Hiermee is bewezen dat het op Texel heel goed mogelijk is om met bedrijven van het eiland zelf een groot bouwproject in korte tijd te realiseren", luidt hun conclusie. Het tweetal vindt de combinatie voor herhaling vatbaar. „Een algemeen probleem is, dat de bouwtijd steeds krapper wordt als gevolg van het lange re seizoen. Met de bouw kan pas laat worden begonnen, maar iedereen wil wél alweer met Pasen open zijn. Blijkbaar bestaat er de vrees, dat Texelse aannemers de zaak niet op tijd klaar krijge en kiest men liever voor de grootschaliger aanpak van overkantse bedrijven. Wij vinden dat de Texelaars het net zo goed kunnen, mits het plan tijdig bekend is. De voorberei ding is namelijk van het groot ste belang." Hotel Molenbos is daarvan vol gens Visser en Boon een goed voorbeeld „We begonnen met een voorsprong, omdat we thuis de muren al hadden ge maakt. Hierdoor konden we de boel in korte tijd opbouwen. Elf weken na het begin van de sloop op 4 oktober was het ge bouw onder de kap. Dat móest ook, met het oog op een even tuele vorstperiode en de 'deadli ne' van Pasen. Uiteindelijk kregen we het ruim voor el kaar." Het gebouw bestaat uit prefab betonwanden, vervaardigd in de schuur van Boon. Het Cocks dorper systeembouwbedrijf zorgde hoofdzakelijk voor de ruwbouw (het skelet). Visser fungeerde als hoofdaannemer en eindverantwoordelijke, maar Boon kan niet worden be schouwd als „gewone" onder aannemer. „Het grote verschil is, dat we werkelijk samen met het gebouw zijn bezig geweest. In overleg met architect Louis Uriot hebben we samen proble men opgelost en het bouw schema opgesteld. Als gewone onderaannemer heb je te maken Stilleven in de entreehal van ..Molenbos" tijdens de receptie voor alle medewerkers van de bouw. IFoto Frans Hopmanl met een ontwerp, dat al vast ligt; nu was dat niet het geval." Als uitvoerder fungeerde tot beider tevredenheid Hans Koorn (van Visser's bedrijf). „Hij sprak de goede taal, zowel richting medewerkers als opdrachtge vers." Ook architect Uriot is verheugd over de Texelse inbreng. „Zou den overkantse bedrijven echt beter, goedkoper en sneller wer ken? Eigenlijk is dat onzin, want ze moeten alles naar het eiland toe sjouwen. Het probleem van de bedrijven hier is dat de bouwtijd vaak krap is voor tradi tionele bouw. Boon en Visser hebben dat goed ondervan gen." Volgens Uriot was het belang rijk dat het niet om twee het zelfde type aannemersbedrijf gaat. „Anders zou het mis schien niet werken. Nu konden ze van eikaars sterke punten profiteren. Meijert bracht de systeembouw in, Martin zijn kwaliteit als hoofdaannemer en de mensen. De prijs? In overleg zijn we tot een goede prijsvor ming gekomen. Vergelijk het maar met wat andere hotels van bepaalde afmetingen en stijl ge middeld kosten." Visser en Boon zouden graag nog eens samenwerken en bre ken een lans voor de Texelse aannemers in het algemeen. Boon: „Het is ons goed beval len. In renovatie en nieuwbouw valt nog genoeg te doen voor Texelse aannemers. Je kunt niet zó een groot project bedenken, dat je het niet door Texelse be drijven kunt laten bouwen." Brandweercommandant Henk Groote (47) verlaat het eiland. Per 1 juli a.s. wordt hij commandant in de 34000 inwoners tellende gemeente Epe. Groote is sinds augustus 1988 op Texel werkzaam geweest. Hij was hier de eerste brandweercomman dant die de functie als hoofdbe roep full time uitoefende. De overstap naar Epe, met een over drie posten verdeeld brandweer korps van 60 man, betekent voor hem belangrijke promotie. „Ik voel me op Texel erg thuis, maar deze uitdaging heb ik toch willen aan vaarden, voordat ik er te oud voor ben. Maar we vertrekken met pijn in het hart, want we hadden het hier erg naar de zin", aldus Groote. Bij graafwerk onder de vloer van café De Twaalf Balcken kwam een grote aarden pot aan het licht. Na vraag bij buurman Hans van der Klift leerde dat het een nog gave doofpot was, daterend uit de acht tiende eeuw. De pot bevond zich onder de bar en werd ontdekt toen een betonnen vloer werd wegge broken om leidingen te kunnen aanleggen. De pot was afgedekt met een plavuis. De hoop dat er gouden dukaten of andere kost baarheden inzaten, bleek echter ij- del. (Foto Harry do Graaf) „We moeten niet tégen, maar mèt elkaar praten." Tijdens de gister avond gehouden raadsvergade ring hield burgemeester Van Rappard een lang betoog over de zomerse opvang van asielzoekers in De Koog. „Wij zijn ook maar de boodschappers van het nieuws. Dat verrastte ons net zo als de rest van Texel." Dat de opvang van de vluchtelin gen in De Koog een politiek heet hangijzer is, bleek uit de vele woorden die aan het onderwerp werden gewijd. Gerbrand Poster van Texels Belang wilde ophelde ring over het gebrekkige overleg dat met de omwonenden zou zijn gevoerd. CDA-er Ate Rienstra gaf aan dat zijn partij wel vóór opvang op Texel is, maar dat het college wel tot taak heeft in contact te blijven met de omwonenden en andere betrokkenen. „Want er is onvrede, ondanks de toezeggin gen die zijn gedaan. Men heeft het gevoel dat die afspraken toch niet worden nageleefd." De CDA-er pleitte voor een coördinatiepunt bij de gemeente, een regeling voor de opvang van de asielzoekerskin deren in de zomer en eventueel spreiding van de vluchtelingen over meerdere lokaties op Texel. Peter Bakker van Groen Links vindt het absoluut noodzakelijk dat iets wordt geregeld om de vluchtelingen bezig te houden. „Wij moeten voorwaarden schep pen." Hij voelde wel wat voor het CDA-idee van gespreide opvang. Trok van leer De burgemeester sloot zich aan bij de waarderende woorden die uit de gemeenteraad kwamen voor de vrijwilligers van de Lubertischool en Vluchtelingenwerk, die zich be zig houden met de begeleiding van de asielzoekers. Maar daarna trok hij fel van leer tegen de indruk die leeft dat het gemeentebestuur geen rekening heeft gehouden met omwonenden en andere be langhebbenden. „De opvang is een zaak tussen de eigenaar van een complex en het ministerie. Wij zijn ook maar geconfronteerd met de mededeling. En omdat het een nóódvoorziening betreft, dus geen premanente, kunnen we er niets tegen doen." Van Rappard is wel vóór on dersteunende maatregelen om de opvang zo soepel mogelijk te laten verlopen. „Maar wij vinden eigen lijk dat WVC dat moet betalen. Daarover verschillen we dus van mening met het ministerie...." Problemen? Problemen met de opvang van de Voor Hoornders en oud- Hoornders die een kijkje willen nemen in hun verleden monteer den fanfarecorps DEK en de dorpscommissie een historische video over het dorp. De film duurt drie uur en is samengesteld uit opnamen van 1953, 1968 en van recentere datum. De video is tot eind april te bestellen en kost f39,95. De oudste opnamen zijn gemaakt in opdracht van DEK en geven een historisch beeld van het dorp en landschap en (in aandoenlijke shots) van de bewoners uit die da gen. Te zien is de brandweer, DEK, het Hoornderfeest en de strijd om de man en de vrouw. De film van de dorpscommissie van 1968 schetst een beeld van de leerlin gen van de Jan Drijverschool en de kleuterschool, een serenade van de drumband en andere sfeer volle plaatjes. De video geeft een impressie van de eerste land- bouwdag, alweer ruim tien jaar geleden en een reisje van de be jaarden arresleewedstrijden in 1985, koninginnedag 1991 en an dere dorpsactiviteiten. De ver schillende films zijn door Nauta Foto aan elkaar gemonteerd. Door de gevarieerde samenstelling van de video hebben de samenstellers voor jong en oud een boeiende film willen maken, waarbij vooral de gezichten van toen en nu pro minent in beeld komen. Kunste naar Henk Noorlander zal de hoes van de band belangeloos versieren met een toepasselijk beschilde ring. De opbrengst van de video komt ten goede aan DEK en de dorpscommissie, die bouwplan nen heeft voor dorpshuis De Wald hoorn. De film is te bestellen bij Gerrit-Jan Zigterman (DEK), tel. 19685 of Hans Zijm (dorpscom missie), tel 19581. asielzoekerskinderen op de Luber tischool waren nieuw voor de bur gemeester. „We hebben al die tijd dat de situatie bestond niets ge hoord van de school. En als wij niets horen, gaan we ervan uit dat er niets aan de hand is. Naïef? Nou, iedereen weet ons altijd goed te vinden als er iets mis gaat, dus zó naïef is dit niet." Van Rappard gaf aan gelijk hulp te willen bieden als de school dat nodig vindt. „We kunnen best de kinderen met bus jes naar andere scholen op het eiland brengen, om de druk te ver lichten." De burgemeester voegde er nog aan toe dat Wout Stam, hoofd van de afdeling Algemene Zaken in het raadhuis als meld punt voor asielzoekerszaken op treedt. Rienstra haastte zich te zeggen dat hij het college van b en w niets verwijt. Onafhankelijk raadslid Ge- lein Jansen had het gerucht ver nomen dat ook hotel De Koogerhoop in beeld is voor op vang van vluchtelingen. Het colle ge wist daar niets van. Genteweg. Op verzoek van de dorpscommissie van Oosterend heeft de verkeerscommissie zich nogmaals verdiept in de overzich telijkheid van het kruispunt Gente- weg/Koningsweg. De bossages zijn inmiddels gesnoeid en volgens de commissie en het college zijn de problemen nu afdoende op gelost. Tijdens graafwerkzaamheden voor woningbouw aan het Mieland in Oudeschild, haalden medewerkers van aannemersbedrijf Tatenhove een pantservuistgranaat naar bo ven. De politie werd in kennis gesteld en die achtte het overblijf sel uit de Tweede Wereldoorlog zo gevaarlijk dat het niet werd ver plaatst. De Duik- en Demonteer- groep van de marine is gewaarschuwd. Vrijdag- en zaterdagavond wor den door het hele land de jaarlijk se sterrenkijkdagen gehouden. Deze keer is ook Texel van de par tij. Volkssterrenwacht ,,De Ja ger" (op het terrein van EcoMare) is beide dagen vanaf 21.00 uur geopend. De toegang is gratis. Bij helder weer kunnen deelne mers door de telescoop kennisma ken met de kraters op de maan, de wolkenbanden op Jupiter, een bol vormige sterrenhoop met een half miljoen sterren op een kluitje en nog meer. Is de hemel onverhoopt bewolkt, dan wordt o.a. een video film vertoond over de ontmoeting van Giotto met de komeet Halley, of kan men een proefles volgen uit de cursus sterrenkunde. Rinus Kuiper, nummer twee op de verkiezingslijst van de VVD, heeft de partij de rug toegekeerd. Vol gens eigen zeggen doet hij dit uit onvrede over het feit dat de ver antwoordelijken binnen de VVD geen consequenties hebben ge trokken uit het stemmenverlies. Partijvoorzitter Willem Bakker stelt dat Kuiper in diens mening alleen staat. Kuiper is nu weer terug op het oude nest, bij Texels Belang. „In feite ben ik nooit weg geweest, want ik ben altijd lid gebleven. Een dubbel lidmaatschap kan, dat is bij meerderen het geval. Als land- bouwvoorman vind ik het belang rijk om een ingang te hebben in de Texelse politiek." Hij maakte de overstap naar de VVD, nadat hij tweemaal zonder succes kandidaat had gestaan bij Texels Belang. „Na het vertrek van Barendregt hoopte ik bij de VVD zijn lijn door te trekken", aldus Kui per. Dat lukte echter niet, want de VVD veroverde slechts één zetel. Volgens Kuiper mede het gevolg van enkele „miskleunen", zoals de Teso-affaire en het ondertekenen van het convenant tussen provin cie en gemeente inzake het „ruime jas"-model. De Oosterender stelde dit aan de kaak tijdens een evaluatiebijeen komst na de verkiezingen. Hij Rinus Kuiper: ...miskleunen... vond dat de leiding (voorzitter Bakker en wethouder Erna Eel- man) moest opstappen. „Als je in een moeras belandt, is het tijd om schoon schip te maken. Ik kreeg geen hoop dat de bakens zouden worden verzet, dus toen hield het op voor mij. Bovendien werd ik niet meer uitgenodigd voor het fractieberaad." Willem Bakker wil niet teveel kwijt over de kwestie, omdat hij een of ficiële reactie eerst in het bestuur wil bespreken. Wél zegt hij dat Kuiper geïsoleerd stond binnen de VVD. „Tijdens die evaluatie was er niemand anders die vond dat de - leiding moest opstappen." Bakker zet ook vraagtekens bij de reactie van Kuiper. „Hij schuift wel erg makkelijk de schuld op anderen. Misschien kan hij ook eens naar zijn eigen optreden kijken."

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 5