Gratis open weekend vooral voor Texelaars ode kaarten schaduw over derbywinst ZDH car oon Stemmen bij volmacht of ergens anders Oppositie TEXELSE COURANT ■coMare en Maritiem Museum: NOU MOEDER WE GRRN T EERST MPPR NRRR "HET MOLEMBOS" VOOR DE KOFFIE IJST" DON HET CUTTERS MUSEUM SCHOT ZOEKEN ."DRRRNR tiORR ECOMARE, Ett VANAVOND.. BOTTERS EC0-MARL motel* MOLENBOS \STERRE M WACHT (STERREN VOSWEN) ANDERE Een (open) dagje onder de pannen Formulier uiterlijk dinsdag inleveren Mannenkoor zingt bij kerkdienst Mariska Koenders wint in Den Helder Onderlinge wedstrijd bij manege Akenburg Onverwachte winst Mareis op koploper Tafeltenniskampioenschap Voetbaldames Boys op de 4e plaats Texelkalender brengt 1995 nu al in beeld VRIJDAG 15 APRIL 1994 Tijdens de open dagen kun nen Texelaars persoonlijke eigendommen meenemen die met Texel te maken hebben en hierover vragen stellen. Te denken valt aan o.a. ansicht kaarten, schilderijtjes en an dere bezittingen van nostalgische waarde. De mu seummedewerkers bieden geen garantie dat ze de ant woorden weten, maar er is wel veel parate kennis over de Texelse cultuur, natuur en historie voorhanden. pog rommelig, maar straks het podium voor een wervelende show In EcoMare So it nagebouwde dijk Is de reuze-verrekijker te zien, waardoor het publiek het verhaal i„Dromen aan de dijk" kan volgen. IFoto Frans HopmanI weekend houdt de Stichting iels Museum tweemaal een .1 dag. Zaterdag in het Mari- ,n en Jutters Museum en zon- I jn EcoMare. Het publiek kan kennismaken met enkele uwe exposities. Spektakel ont- ekt niet, want met de iltimedia-voorstelling „Dromen i de dijk" heeft EcoMare dit zoen een show van formaat in museumdirectie hoopt dat wal Texelaars de weg naar Ou- ichild en paal 17 weten te vin- „We willen graag een echt iels Museum blijven", stelt di- teurJan Kuiper. „In de afgelo- i jaren is het allemaal wat lotschalig geworden, waardoor gevaar dreigt dat de musea te van de bevolking af komen te an. Tijdens de open dagen bie sde Texelaars daarom graag primeurs." Overigens ndt ook in de rest van het jaar probeerd de Texelse band zo vig mogelijk te houden. Zo kun- i de scholen gratis gebruik ma- van diverse faciliteiten. Schatten thema van de open dagen, die lelijk met het Nationale Mu- weekend worden gehouden, dt „Verborgen schatten ontslui- f'. Het Maritiem en Jutters Mu- im is uiteraard de plaats bij om dit thema gestalte te «n. Gedurende de hele dag men kinderen, via het oplossen een rebus (speurtocht door museum), zoeken naar een atkist. Als de schatkist is ge iden mogen de deelnemers een il van de „buit" meenemen, lurtochtboekjes zijn te koop de kassa voor één gulden. terdag van 14.00 tot 17.00 uur men de liefhebbers van nostal- iche liederen aan hun trekken, het Oudeschilder museum tre- achtereenvolgens op: het artlappenkoor (14.00 uur), het or van de historische vereni- Uit de archieven van het Texels Museum is een echte schat opgedoken, die zondag in EcoMare te zien is. Het be treft een 16 mm film uit de ja ren vijftig over een aantal bruinvissen, die waren gevan gen tussen Denemarken en Zweden en vervolgens in het Texelse natuurgebied De Bol bij de molen van Het Noorden zijn uitgezet. Het filmpje duurt ongeveer twintig minuten en wordt vertoond in de video ruimte van EcoMare. jelij Wutm ging (14.45 uur), het koor van Ar thur Oosterbaan (15.30 uur) en het visserskoor (16.15 uur). Dromen In mei vindt de officiële opening plaats, maar het Texelse publiek krijgt zondag de première van Eco- Mare's sensationele voorstelling „Dromen aan de dijk". Centraal hierin staat het energievraagstuk. In ruim een kwartier tijd krijgen de bezoekers hiervan spelenderwijs een beeld. „Hoofdpersoon" is een kanoetstrandloper, een kleine trek vogel die zich midden op een draaiend plateau bevindt. Dan gaat het zaallicht uit en begint het verhaal... De bezoekers kijken mee door de verrekijker van een vakan tieganger, die de vogel voor zijn lens krijgt. Te zien valt dat het strandlopertje een energiezuinig bestaan leidt, ondanks de enorme afstanden die het jaarlijks moet af leggen. In het verhaal wordt een parallel getrokken met mensen die op vakantie gaan. Het publiek volgt alles zittend op een basalt blok aan de voet van een nage bouwde dijk. Om zich heen zien de toeschouwers de zeespiegel stij gen, vogels en jumbojets overvlie gen en steeds meer welvaart op zich afkomen. De makers van de voorstelling pro beren het zware onderwerp luch tig te verpakken en hopen duidelijk te maken dat het niet alleen be langrijk, maar ook leuk is om met zulke belangrijke vraagstukken be zig te zijn. Kostbaar EcoMare-medewerkers zijn mo menteel nog druk doende om de laatste hand aan de licht- en ge luidshow te leggen. Dat dit groten deels in eigen beheer gebeurt, is te danken aan hun veelzijdigheid en technische vaardigheid. Bezoekers kunnen deze weken de zeehon denverzorgers zien timmeren, schilderen en boren. Ondanks de ze zelfwerkzaamheid is het een kostbaar project. Dat komt door de te gebruiken apparatuur. Licht, geluid, bewegende objecten en dia's uit twaalf projectoren wor den aangestuurd door een spe ciaal voor deze voorstelling ontworpen computer. De totale kosten bedragen circa een half miljoen gulden. „Dromen aan de dijk" is financieel mede mogelijk gemaakt door onder an dere provinciaal energiebedrijf PEN en het gasbedrijf Kop van Noordholland. Olie Daarnaast presenteert EcoMare zondag een tweede nieuwe expo sitie, getiteld „Olie op de golven". Deze komt in de plaats van de ten toonstelling over de zandsuppletie. Na een voorstel van EcoMare is de expositie opgezet in samenwer king met het ministerie van Ver keer en Waterstaat. Aanleiding was het plan om illegale olielozin gen door schepen op de Noordzee strenger aan te pakken. Officieel wordt deze expositie op 29 april geopend. Voorts hoopt EcoMare de entree naar het Duinpark te hebben aan gepast en een nieuwe Nederland se en Duitse geluidsdiaserie over dit park gereed te hebben. Elders in het gebouw kan het publiek met deskundige uitleg van conservator Johan Reydon een kijkje achter de schermen nemen bij het prepare ren van vogels. Bezoekers kunnen ook zelf aan de slag. Veldwerkcentrum „De Slin ger" staat er de gehele dag voor open. Wie dat wil, kan zelf leuke proefjes e.d. uitvoeren. Zes Texelse basisscholen heb ben een schatkist gemaakt, die betrekking heeft op de na tuur, scheepshistorie of jutte- rij. De inzendingen zijn op 16 en 17 april te zien in het Mari tiem en Jutters Museum en in EcoMare. De drie fraaiste in zendingen krijgen een prijs. hardwerkend ZDH heeft terend gisteravond met 2-1 huis gestuurd. De spannen- lerby in Den Hoorn had on to het regenachtige weer een lit slot. De gemoederen liepen 'oog op dat arbiter Theo Hou- ian de wedstrijd met moeite o hand kon houden en in de toe twee rode kaarten moest ton om een handgemeen te sen. efi en kou weerhielden de balliefhebbers er niet van hun rieten bij te staan. Beide ns hadden moeite hun elftallen de inhaalwedstrijd op oor sterkte te krijgen. De stude- e voetballers van ZDH hadden san extra reis voor over en terend miste volgens trainer Vonk enkele spelers wiens kotters nog niet binnen waren. Het team was aangevuld met werk paarden uit het tweede. In de beginfase lag het initiatief aan de zijde van de thuisploeg. Handicap voor beide teams was het spiegelgladde veld waarop de bal verrassend kon doorschieten. Zo niet voor SVO-doelman Marco Drijver, wiens territorium tijdens de opening flink onder vuur lag. Echt gericht was het allemaal niet. Naarmate het offensief van ZDH luwde, was Oosterend vaker op de vijandelijke helft te vinden. Aange voerd door Dennis Vonk, die met dieptepasses voorbijging aan het middenveld, beperkte de bezoe kers zich tot de Engelse stijl. Het tempo van de combinaties waar mee ZDH antwoordde lag vaak te laag om vruchten af te werpen. Verdediger Richard Maas besliste Houterman trok tweemaal de rode kaart In de derby ZDH-Oosterend. iFoto Kees Bert rand) menig duel tegen de snelle SVO- spits Robin Speets in zijn voordeel. Aan de andere zijde bracht vleu gelspeler Ronald Biesboer de bal binnen de zestien meter. Een dot van een kans voor Rob van der Stap zeilde rakelings naast. Schemer Na een korte rust, omdat de sche mer al vroeg inzette, gaf de 0-0-stand beide teams geen aan leiding de tactiek te veranderen. De gebeurde pas toen een Dennis Vonk een vrije trap hoog in het strafschopgebied van ZDH bracht. De terugkaatsende bal landde voor de voeten van Aart Johan van der Brink, die doelman Marco Daalder kansloos liet. De aanvalsdriften van ZDH wer den afgewisseld door counterspel van SVO. Een afgekeurde ZDH- goal deed de Hoornders in woede ontsteken. Pesterijtjes tussen Rob van der Stap en Marco van der Knaap illustreerde dat het spel verhardde. Coach Gerrie Plaats man bracht met invallers Dennis Trouwerbach en Kees Kikkert fris bloed in zijn ploeg. Het duurde niet lang toen Bram Brouwer uit een messcherpe voorzet de gelijkma ker aantekende. Het zelfvertrouwen bezorgde de zwaluwen vleugeltjes en ander maal bediende Kees Kikkert de ge dreven spits op maat. Brouwer reageerde alert en bezorgde zijn ploeg de verdiende voorsprong. De irritatie bij Oosterend leidde kort voor het eindsignaal tot een handgemeen tussen Rob van der Stap een Aart Johan van der Brink, waarbij zelfs het publiek in de frustraties over het rood be trokken dreigde te raken. VERVOLG VAN PAGINA 1 gen. Dat schip ligt volgens hem thans goed op koers, maar als het getij verloopt moeten bakens wor den verzet en zal ook de koers aangepast moeten worden. De vergelijking doortrekkende sprak Schilling van een oud vrachtschip met een kostbare lading aan men sen en een enorme variatie aan stukgoed. „Ook is er veel passa giersaccommodatie op dat schip gebouwd. Maar daar kun je niet oneindig mee doorgaan, anders loop je kans dat je kapseist of dat je elkaar teveel voor de poten loopt". Getoeter Vanaf de wal en vanaf het schip zelf is veel getoeterd naar de nieu we bemanning. Schilling had zijn eigen gedachten over deze reac ties die hij „leuke en normale op positie" noemde. Met de term kiezersbedrog die D66 heeft ge hanteerd, nam hij echter geen ge noegen en zeer slecht te spreken was hij over de „schuttingtaai" waarvan Peter Bakker zich had be diend, nota bene het raadslid waarvoor hij altijd veel respect had gehad. Naar aanleiding van het „nationalistische" stempel dat de ze partij heeft gedrukt op het col legeprogramma, had Bakker vergelijkingen gemaakt met de vi sie van de Centrum Democraten van Janmaat. „Dan slaan bij mij de stoppen door". Schilling zei in zijn 16-jarige carrière als gemeente bestuurder slechts één keer eerder op dergelijke wijze te zijn ge kwetst en dat was hem niet in zijn kouwe kleren gaan zitten. „Ik wist niet dat de milieuvlinder van Groen Links zo'n gemeen-giftige angel had. Ik zou hem laten am puteren". Zorgvuldig Wethouder Nel Eelman (CDA) leg de uit hoe zorgvuldig het allemaal was gegaan bij de samenstelling van het collegeprogramma. „Ik denk dat er nooit een collegepro gramma is geweest dat zo vaak door handen is gegaan en zo na- OPErt-DRGB'J rT^wnnnrmwuiimuiUUiirttiiThy. L uil n ilüi, IT mui ïium m iiwiiHiimun nuiuiuui EN NOG VELE drukkelijk is bediscussieerd". Het CDA had daarbij een zeer duidelij ke inbreng gehad, zodat het volstrekt onjuist is om te zeggen dat het stempel van Texels Belang te sterk is geweest en dat het CDA als bijwagen heeft gefunctio neerd. „Wie de programma's van Texels Belang en CDA naast elkaar heeft gelegd, moet tot de conclu sie zijn gekomen dat de intentie van beide programma's volledig is verwerkt". Nel Eelman ging ook in op andere kritiek die partijen heb ben geleverd op het collegepro gram en zag in de diverse uitlatingen nogal wat tegenstrij digheid. De kritiek van Peter Bak ker noemde ze „schandelijk, verregaand beledigend en niet passend bij een bestuurder die wij integer en hoog achtten". Wethouder Gerbrand Poster zei geen behoefte te hebben aan „lan ge verhalen". „Twaalf jaar ben ik duidelijk aanwezig geweest in de raad. Het is vreemd om nu tegen over u te zitten. Ik zal het mis schien niet beter, maar wel anders doen dan mijn voorganger". Wat zijn verantwoordelijkheden in het college betreft zei hij dat hij ge woon en in goed overleg de porte feuille van oud-wethouder Barendregt heeft overgenomen. Bakker: „En die is burgemeester geworden". Fractievoorzitter Dick Drijver van Texels Belang liet weten dat zijn partij niet alleen maar bezig zal zijn met het doordrijven van de eigen ideeën. „We gaan constructief om met fracties die in de oppositie zit ten. Goede voorstellen krijgen on ze steun". Drijver verlangde van Peter Bakker dat deze zijn vergelij king van het collegeprogram met het gedachtengoed van Janmaat, nog in deze vergadering zou in trekken. „Dat was tè ver beneden peil. Hij moet een black out heb ben gehad". Bakker weigerde er nu op in te gaan. „Het collegeprogram staat op dit moment niet ter discussie. Zodra dat wel het geval is, kom ik erop terug". Pieter de Groot van D66 zag de discussie over het collegeprogram met strijdlust tegemoet. „Laat dan duidelijk worden in hoeverre dit programma klopt met wat er tij dens de verkiezingscampagne is gezegd". Na de gemeenteraadsverkiezin gen op 2 maart j.l. kunnen de kie zers op dinsdag 3 mei a.s. wederom naar de stembus. Dan is het de beurt aan de Tweede Ka mer. Over het stemmen bij vol macht of in een ander stembureau blijkt, ondanks offi ciële publicaties, telkens weer verwarring te bestaan. Voor de Texelse kiezers zetten we de be palingen nog even op een rijtje. Schriftelijke aanvragen dienen uiterlijk dinsdag 19 april bij de ge meente binnen te zijn. Eerst een praktijkgeval. Stel, dat een vrouw uit Oudeschild op 3 mei 's morgens gaat stemmen. Haar buurman is verhinderd, maar wil toch zijn stem uitbrengen en vraagt daarom tussen de middag of de vrouw dat voor hem wil doen. Hij geeft zijn oproepkaart en machtigt de vrouw door zijn hand tekening te zetten, 's Middags op het stembureau blijkt echter dat dit niet volgenS de regels is, zodat de stem van de buurman verloren gaat. Het is dus van belang het „stem men bij volmacht" tevoren goed te regelen. In het bovenstaande voorbeeld woonde zowel de kiezer de buurman) als de gemachtig de (=de vrouw) in hetzelfde kies district Oudeschild), maar de volmachtstem moet tegelijk met de eigen stem worden uitge bracht. Als de buurman een familielid uit De Koog had gevraagd, zou het feest evenmin zijn doorgegaan. Dan was namelijk sprake van twee verschillende kiesdistricten, en dat mag ook niet. Op die regel is één uitzondering: als de machtiging uiterlijk veertien dagen tevoren schriftelijk is aangevraagd. In dit geval hebben kiezers dus nog tot en met dinsdag 19 april de tijd om dat te regelen. Bij de afdeling bur gerzaken van de gemeente zijn hiervoor kosteloos formulieren verkrijgbaar. Het gaat dus om twee dingen, die Het Texels Christelijk Mannenkoor zingt zondag om 19.00 uur tijdens een dienst voor belangstellenden in de Gereformeerde kerk van Den Burg. Het koor staat onder leiding van M. de Visser en het orgel wordt bespeeld door P. Krayma. K. Prins speelt op het kerkorgel. Voorganger tijdens de dienst is do minee F.J. Daane. goed geregeld moeten zijn: 1. stemmen in een ander stembu reau; 2. stemmen bij volmacht. Wat betreft punt 1 kan tot uiterlijk dinsdag 19 april een schriftelijk verzoek worden ingediend. Het andere stembureau kan zich zowel op Texel als elders in Nederland bevinden. De kiezer kan ook zonder schrifte lijke aanvraag elders stemmen door uiterlijk op 28 april met zijn oproepkaart naar het gemeente huis te gaan. De oproepkaart wordt dan voorzien van een stem pel en handtekening, en geldt dan als „kiezerspas" waarmee men in heel Nederland terecht kan. Volmacht Ook inzake punt 2 kan tot uiterlijk dinsdag 19 april bij de gemeente een formulier worden ingevuld. De gemachtigde hoeft niet op Texel te wonen. Op het formulier zijn twee handtekeningen nodig: die van de kiezer en die van degene die voor hem of haar als gemachtigde wil optreden. Als de betreffende kie- Mariska Koenders is zondag tij dens de run-bike-run wedstrijd in Den Helder als eerste geëindigd bij de recreanten. In haar klasse de den zo'n 25 dames mee. Koenders finishte na 7 kilometer hardlopen 30 kilometer fietsen en nog eens drie kilometer lopen in 1.47.58. De twee andere Texelse deelne mers, Simon Appel en Ed Zegers, eindigden in 1.39.50 en 1.42.11. Zaterdag wordt door ponyclub De Kleppertjes en Landelijke Rijvereni- ging De Waddenruiters een onder linge wedstrijd verreden bij manege Akenburg. Ook de niet wedstrijdrijdende ruiters komen deze dag aan bod. 's Morgens om 9.30 uur wordt gestart in de dres suur. Over drie rijbanen verdeeld zullen de ruiters in de diverse klas se hun kunnen aan de jury tonen. Om 11.30 uur wordt gestart met de kleinste pony's in het springen. Ook zullen de ruiters een verras- singsparcours rijden waarbij zij sa men met hun pony's allerhande opdrachten uitvoeren. In totaal zullen 62 combinaties aanwezig zijn. Om 15.30 uur wordt de para de verreden. zer echter tevens ergens anders mag stemmen, krijgt hij of zij geen volmacht. Ook kan worden gewacht tot de dag van de verkiezingen, 3 mei. Op die dag kan men een ander la ten stemmen, door de oproepkaart aan hem of haar over te dragen. De kaart moet zijn voorzien van de handtekeningen van beiden. Iemand kan hoogstens voor twee andere kiezers als gemachtigde optreden. Wie nog vragen heeft, kan hier mee terecht bij de afdeling bur gerzaken van de gemeente Texel, tel. 62120. Met vijf man reisden de heren van de Mareis naar Den Helder voor een basketbalwedstrijd tegen ko ploper Zap 2. Na een slechte start keerden de kansen en behaalden de Texelaars onverwacht de over winning. Na dertien minuten keken de Ma reis aan tegen een 19-8 achter stand. Tijdens een time-out werd orde op zaken gesteld en de Texe laars gingen als herboren het veld in. Door goed samenspel werd de aansluiting met Zap gevonden. Tij dens de rust was het 34-26. De tweede helft begon met een gelijkopgaand spel. Maar toen kre gen de Mareis de aanvalstaktiek van hun tegenstanders door en konden verdere scores worden voorkomen. De Texelaars maakten zelf wel punten. In de laatste twaalf minuten van de wedstrijd wisten de Mareis 16 punten te maken, tegen twee voor Zap. De eindstand werd 52-56. Zap 2 had zaterdag kampioen kun nen worden, maar dat ging dus niet door. Scores: Albert te Wolde 18 pt.. Eric Venne- ker en Jacco Sloover 11 pt.. Jaap de Wijk en Jos Wtte 8 pt. Programma zaterdag: 17 30 Mareis (d)-Marmag 1 18.30 Mareis (hHBC/N 4 Donderdag 21 en 28 april houdt de tafeltennisvereniging Tetak Open kampioenschappen in de Ferrever. Gestart wordt om 19.30 uur en de wedstrijden duren tot 21.30 uur. Men kan zich opgeven voor de wedstrijdklasse of recrea tieklasse. Opgave is mogelijk tot woensdag 20 april. Deelname is, zowel voor leden als niet leden, gratis. Inlichtingen en opgave bij: Martin Janssen, tel. 17686, Cae- cilie Roeper, tel. 10231, Lieuwe v.d. Veen, tel. 16395. In de thuiswedstrijd tegen Eg- mondia heeft het damesvoetbal team van Texelse Boys zondag de vierde plaats op de ranglijst vero verd. Een overwinning was hier voor noodzakelijk. Na een spannend duel lukte dat met de veelzeggende cijfers 4-3. De wedstrijd tegen Egmondia was al vier keer afgelast. Doordat de jeugdige Ursula Mantje het team versterkte, kon de thuisploeg met z'n elven aftrappen. Hoewel Texel se Boys meteen veel kansen kreeg, opende Egmondia de score. Na een kwartier schoot de spits raak uit de eerste uitval. Even later lukte het de Boys wèl. Topscorer Monique Smit schoot op de paal, maar in de „rebound" tikte Rinske Franchimon beheerst in: 1-1. Daarna liep het gesmeerd bij de Texelse dames. Via vlotte combi naties scoorde Monique Smit tweemaal en bracht de ruststand op 3-1. De tweede helft begon slecht, want na één minuut bracht Egmondia het verschil terug tot één treffer. Na tien minuten kreeg het team van coach Norbert Kager weer vat op de wedstrijd, wat re sulteerde in vele hoekschoppen en uiteindelijk een doelpunt van Mo nique Smit (haar 23e): 4-2. Met nog tien minuten te gaan bracht Egmondia de spanning terug. In de rommelige slotfase, met twee gele kaarten, kreeg de tegenstander nog één grote kans op de gelijk maker, maar de bal verdween over het doel. Door deze zege heeft Texelse Boys nu 15 punten uit 10 wedstrijden. Zondag gaat het team naar DTS in Bovenkarspel. Met 1994 nog maar net uit de startblokken, ligt de Texel-kalender voor het komend jaar al klaar. Het vroege tijdstip houdt volgens uit gever Nauta Boek verband met de druk door Grafisch Centrum Drechtwerk te Dordrecht. Soort gelijke kalenders waren in het ver leden al eerder in omloop. De ontwerper heeft de twaalf maan doverzichten van 1995 geïl lustreerd met foto's van herkenbare Texelse plekjes, zoals de vuurtoren, duinafslag bij paal 9, lammetjes bij Jonkersbergen, de molen van Het Noorden en de Slufter. De afbeeldingen zijn door hun ruime formaat en heldere kleuren duidelijk zichtbaar. De ka lender is voorlopig voor 717,50 te koop in de Texelse boekhandels en gedrukt in een oplage van 1000 exemplaren.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 5