Stolk waagt sprong i aar ondernemerschap Brabants stel kocht hoeve Wageningen Soms voel ik me et een apotheker" Loonwerker Grisnigt slaapt nog rustig Afl. 3 Bedrijven er omheen Jan Koolhof kreeg te maken met concurrentie achineverkoop graadmeter landbouwmarkt TEXELSE f couRANT loöperatieve Cavo Latuco bleef overeind Omvang Rabobank lijdt niet onder afnemend aantal landbouwers Oefening reanimatie Advies voorlichter niet langer gratis Ondanks hoge investeringen en nattigheid: Texelse melkveestapel uitgebreid Meerwaarden van Cavo Latuco. Flexibiliteit is een voorwaarde om te over- de overheid onvoldoende steun en nam weinig opgang. Het braak la ten liggen van land gebeurt wel, maar niet in grote mate. „De ver goeding is laag en het past vaak niet in de ondernemersgeest van de boeren. Maar ik denk dat de landbouwmarkt zich stabiliseert." Brouwgerst Steeds vaker kiezen boeren weer voor graan. Een deel wordt aan de Waalderstraat verwerkt tot ge mengd graan voor pluimvee (jaar lijks 650 ton, voldoende voor de hele regio). Texels gerst blijkt door de extra zonuren en de gunstige- ligging geschikt voor het brouwen van bier en kreeg daardoor een meerwaarde. Een deel van de 500 bunder aar dappels die Van Heerwaarden via Agrico onder contract heeft (ruim de helft van het Texelse areaal), wordt verwerkt in de Coöperatieve Aardappelbewaarplaats. „Omdat de boeren zelf arbeid kunnen in brengen, zijn de kosten in de hand te houden. Deze tijd vereist van iedereen flexibiliteit. Ik bewonder de boeren die in deze tijd en in de nadelige positie (droogte, extra vervoerskosten, etc.) waarin Texel verkeert het hoofd boven water houden." De vraag naar meststoffen veran derde door de aangescherpte mi lieuwetgeving. „Bemesting op maat. Bij de samenstelling houden we daarmee rekening. De kunst mest (blends) bevat alleen die hoeveelheid mineralen, die de ge wassen onttrekken." Ook naar gewasbescherming wordt kritisch gekeken. „Een boer kan zich geen opbrengstderving permitteren. Advisering over bestrijdingsmiddelen is een speci alistisch vak. Ik voel me af en toe net een apotheker." De melkveestapel op het eiland mag dan langzaam krimpen, sinds kort heeft Texel er weer een boe renbedrijf bij. Jacqueline Aarts (27) en Gerard van de Steeg (31) verplaatsten hun melkveehouderij vanuit het Noordbrabantse Wan- roy naar Eierland. Met Pasen na men ze met hun drie kinderen hun intrek in boerderij Wageningen, tot voor kort eigendom van Klaas Barendregt, die nu burgemeester van Nieuwveen is. „Ons bedrijf in De Peel dreigde te klein te worden. Het land is er duur en alleen verder weg was grond te koop. Dat werkt lastig en daarom wilden we wat anders. De kinderen zijn nu nog klein (1, 2 en 3 jaar), zodat het nu een goede tijd was om te verhuizen", verklaart de vrouw des huizes met Brabant se tongval. „Eigenlijk heeft de mestproblematiek ons aan het denken gezet." Aanvankelijk had het tweetal de blik op het buitenland gericht. „Toen de makelaar ons dit liet zien, hoefden we niet lang na te den ken. Wageningen is precies wat we zochten. Mooie zandgrond en het land dicht om de deur." Hun 75 roodbonte melkkoeien en jongvee hebben ze inmiddels naar het eiland overgebracht. Met een denken, rekenen en praten boeren. Dat is de reden we nog bestaan." De coöpe- gedachte zit Gerard van waarden, coördinator van de Ise vestiging van Cavo Latu- diep in het bloed. ,,Om te >n zoeken we naar de ga de markt. Elke mogelijkheid en we aan." a|s in de landbouw hebben de ftkeling bij „de coöperatie" ^'gestaan. Vanaf de oprich- tort voor de Tweede Wereld- is de oorspronkelijke illing (gezamenlijke in- en °°P van landbouwprodukten tënodigdheden) overeind ge- 's er veel veranderd. Van waarden: „Van de vijf plaatse- handelaren in veevoer en trnest, zijn wij als enige over- van. In '69 ging het bedrijf samenwerking aan met de ^atie van LTB in Oudeschild. footschaligheid groeide ver- ^980, toen Keijser en Co., 16 tijd dé Texelse graan- en Mesthandel, werd ingelijfd, 'sie met de regionale coöpe- Cavo Latuco in 1992 was het van een flinke reorganisatie 'n &ur9- De administratie is en centraal geregeld. Het ging ten koste van enkele ar beidsplaatsen, maar de overigen (12,5 en de nodige part-timers) werden veiliggesteld. Een deel houdt zich bezig met de verkoop van landbouw- en tuinbenodigd- heden. De winkel onderging re centelijk een ingrijpende aan passing. Efficiëncy Eind vorig jaar sloeg het bedrijf de handen ineen met de firma A. Bak ker Azn (Wetenkamp) uit Oude schild. Dit bedrijf trok zich terug uit de handelsactiviteiten op het eiland. In ruil nam Bakker het transport voor Cavo Latuco op zich. „Dat bespaart ons kosten. Kunstmest en veevoer worden nu vanaf depots aan de vastewal rechtstreeks naar de boer ge bracht. Efficiëncyverbetering dus." De noodzaak van de aanpassingen is terug te voeren tot de versmal ling van de marges in de land bouw. „Door de superheffing liep de vraag naar veevoer achteruit. Ook hadden de veehouders min der gras nodig. De vraag naar graszaad liep terug, evenals de prijs en het gunstige saldo van de ze teelt, die goed in een bouwplan met graan past. De verbouw van alternatieve produkten kreeg van De afname van het aantal land bouwbedrijven heeft geen nadelig effect op de omzet van de Rabo bank. „Integendeel", aldus direc teur Leo Timmers, die tachtig pro cent van de landbouwers op het eiland tot zijn klanten rekent. „Er komen weliswaar minder bedrij ven, maar ze worden wel groter." Van de 215 miljoen gulden die de Rabobank aan leningen en kredie ten heeft uitstaan, een groei van 30 miljoen binnen één jaar, komt een derde voor rekening van de landbouw. „Hun aandeel groeit verhoudingsgewijs mee met onze omvang." Volgens Timmers zijn bestaande relaties meer gaan lenen, maar heeft zijn bank ook klanten weten te werven bij andere financiers. Hoofd bedrijven Hans van Heer waarden: „In tijden dat het de boeren wat minder gaat, voelen ze zich beter op hun gemak bij een coöperatie. De betrokkenheid met ons werkgebied is groot en we ra ken niet zo snel in paniek als een bedrijf in de rode cijfers belandt." De aankoop van melkrechten door veehouders vergt forse investerin gen. De bank geeft beschouwt de ze echter niet als onderpand, zodat quotum moet worden aan gekocht uit eigen middelen, even tueel aangevuld met bestaande zekerheden. Hierdoor verdwijnt nogal wat melk naar de vastewal. Door het agrarische verleden en het grote marktaandeel in de land bouw draagt de bank nog steeds het imago van boerenbank. „We schamen ons niet voor onze af komst, maar de laatste tien tot vijftien jaar hebben we ons in an dere sectoren enorm ontwikkeld en voeren een breder dienstenpak ket", doelt hij op de reizen, verze keringen en beleggingen. Volgens Timmers is de samenstelling van zijn klantenkring een redelijke af spiegeling van de Texelse bedrij vigheid. „We richten ons namelijk op de gehele economie van het eiland. Vroeger was de landbouw daarin toonaangevend. Nu is dat veranderd." De bank heeft mo menteel 58 medewerkers (47,8 volledige arbeidsplaatsen). Van de circa 330 miljoen gulden die op Texel jaarlijks binnenkomen, neemt de landbouw zo'n 80 mil joen gulden voor haar rekening. ledereen die een cursus reanima tie heeft gedaan of een EHBO- diploma op zak heeft, is zaterdag tussen 13.00 en 15.30 uur wel kom in de Rode Kruisgebouw aan de Jonkerstraat voor een praktij koefening beademing en hartmas sage op een pop. Er wordt geen theorie gegeven. Vooraf aanmelden is niet nodig. Deelnemen kost HO,- per persoon. Spiegel. Van een Opel Astra is dit weekend de buitenspiegel af gebroken. De wagen stond voor een woning in de Boogerd. Monteurs scheelt het vaak meer dan de helft en het werk dat ze doen is hetzelf de. Meer onderhoud? Ach, nieuw sluit niet uit dat er nooit iets mee aan de hand is." Stolks verkopen gelden als een graadmeter voor de landbouw markt. „In de veehouderij zit de modernisering van de melkstallen eraan te komen Aan de orders van de bollentelers merk ik dat deze sector zich weer wat aan het her stellen is. In de akkerbouw gaat het wat minder. Die doen voor zichtigjes aan. Maar als het echt nodig is, dan investeren ze wel." Als het In de landbouw regent, dan druppelt het in de bedrijven er omheen. In de derde aflevering van de Texel se Landbouw is het woord aan de mensen die er door hun broodwinning rechtstreeks van afhankelijk zijn. De ontwikkelingen op het platteland werken door in hun or ganisaties, die de nodige aanpassingen ondergingen. Gerard Timmerman (foto's en tekst). Onderhoud is een kolfje naar de hand voor monteurs Piet Witte, Piet Commandeur, Harry Ellen en Bas Kooger. Ze hebben allemaal hun eigen specialiteit. „Het onderhoud- en servicewerk is in al die jaren vrij constant gebleven." Onderdelenbeheer en de organisa tie van de werkplaats is het terrein van Rob van Heerwaarden. Verdere aanscherping van het voorraadbeheer is nodig. „Spullen die te langzaam rouleren moeten eruit. Als iemand dringend onder delen nodig heeft en tijdig belt, zijn ze er evengoed binnen een dag. Want service is belangrijk. Om de kosten te verlagen steken we zelf nog meer tijd in het bedrijf, maar dat doet iedere zelfstandi ge." Trouw Het indammen van de overhead kosten die een groot concern heeft, leverde een flinke kosten besparing. „Zelf doe ik de in- en verkoop, de papierwinkel en de or ganisatie, waarover ik als werkne mer niets had te zeggen. Nu is dat anders. Ik wil dat de zaken op een bepaalde manier verlopen, maar dat gaat niet in één keer. Ik schaaf dus elke keer wat bij. Ondanks de zelfstandigheid blijft de band met Cebeco in stand. „Ik ben trouw aan mijn merken. Wisseling be moeilijkt het onderdelenbeheer en de serviceverlening." Behalve landbouwmechanisatie heeft Stolk zo'n veertig heftrucks in on derhoud en de nodige zitmaaiers. Ook particulieren weten het be drijf goed te vinden. „Op zaterdag is het hier net een hobby winkel." Loonwerker Jan Grisnigt is gewend geraakt aan de grillen van de natuur „Bij de werkplanning 's avonds ga ik altijd uit van goed weer. Maar 's morgens uit bed moet het sche ma meer dan eens omgegooid." Onverwachte regenval bezorgt loonwerker Jan Grisnigt echter al lang geen grijze haren meer. Hij is gewend aan de grillen van de na tuur en die van de Texelaars. Want die staan bij mooi weer wel eens te dringen voor een karwei. „Zo lang je maar goede afspraken met de klanten maakt. Wie het eerst komt, die het eerst maalt." Een oude wijsheid die nog dateert uit de tijd dat grootvader Jan in 1921 met de aankoop van een dorsmachine de basis legde voor het bedrijf. Tijdens de ruilverkave ling startte vader Willem met twee compagnons een vennootschap die zich toelegde op het grond werk. Grisnigt ging na vijf jaar solo verder en specialiseerde zich in het agrarisch loonwerk. Jan: „Dat lag vader meer. Het boerenhart zit nou eenmaal in ons lijf." Anno 1994 is het loonbedrijf van de firma Grisnigt en Zn. toonaan gevend in de Texelse akkerbouw en zijdelings actief in de veevoe derwinning. „We leven in een tijd van specialisatie. Er worden hoge eisen aan agrarische produkten gesteld en dat vereist dat je er veel verstand van moet hebben. Bij pootaardappels steekt het erg nauw. Te vroege oogst of rooien onder te droge omstandigheden geeft beschadiging. Elk produkt heeft z'n beperkingen. Doordat we zelf dertig bunder poters telen en twintig hectare andere produk ten, kennen we de produkten. Zonder die ervaring denk ik dat we nu veel minder klanten zouden hebben." Hoge investeringen Tweede voorwaarde voor een hechte klantenkring is modern materiaal. Wie de naoorlogse ont wikkelingen in de landbouwme- Zonder kennis is het moeilijk boe ren voor de hedendaagse land bouwer. De veranderingen gaan snel en de regelgeving wordt complex. Dat merkt bedrijfsvoor- lichter Jan Koolhof, sinds jaar en dag de vraagbaak van de Texelse boer. Zijn Dienst Landbouwvoor lichting werd vorig jaar geprivati seerd tot een zelfstandige stichting. De adviseur moet nu vaakgeld vragen voor zijn dien sten en kreeg te maken met con currentie. Het prijskaartje weerhoudt de Texelse landbouwer er niet van Koolhof in de arm te nemen. Soms gaat hij zelf de boer op. „Als ik ze voorstel een mineralenboekhou- ding te voeren, kost hen dat wel f250,-. Doorgaans willen ze dat wel een jaartje proberen om erva ring op te doen en om te weten hoe het bedrijf ervoor staat." Ook aan hulp bij de bedrijfsecono mische begroting, het aanvragen van subsidies en bemesting- en veevoederadviezen, hangt nu een prijskaartje. De concurrentie probeert een graantje mee te pikken van de pri vatisering. „Er zijn stichtingen die tegen een bepaalde prijs advies geven en commerciële bedrijven die kunstmest en bestrijdingsmid delen verkopen. Zij begeven zich gaan zuinig van start. Onze voting is afgestemd op een mi- jla omzet." Frans Stolk. sinds aart bedrijfsleider van het ge- lamige mechanisatiebedrijf, igde de sprong naar het on- nemerschap. De overname iCebeco Texel vergde intensief deg en een reorganisatie, g er moesten heel wat dub- jes worden omgekeerd, tar dat doen onze klanten We hopen gewoon met z'n n dat het herstel zich spoedig tegenwind die de landbouw lert werkte door in de mecha- liesector. Door een omzetver- «an dertig tot veertig procent it Cebeco Handelsraad zo'n en haar vestigingen sluiten of atiseren bij de financiële hulp van gerHans Boom van het gelijk- igeDok- en Scheepsreparatie- ii|f kon bedrijfsleider Stolk (47) bedrijf overnemen. Boom is de e aandeelhouder in Frans k Mechanisatie BV. Hectisch steeds meer op de voorlich- tingsmarkt. Kijk, advies is nooit verkeerd, maar de handel is in ze kere zin toch gekleurd. Als voor lichters hebben wij onafhankelijkheid hoog in het vaandel." Werkgebied Het werkgebied van Koolhof spreidt zich ver buiten de Texelse grenzen uit. „Met z'n tienen bestrijken we heel Noordholland, De veranderingen in de landbouw laten Jan Koolhof niet ongemoeid. weken rond de overname wa- hectisch, met name op admi- atief gebied. „Het zaakje tnu aardig op de rails. Natuur- moeten we zuinigjes aan. We innen in een slechte tijd. Die lease-auto's hebben bijvoor- Id plaatsgemaakt voor verhou- sgewijs goedkopere wagens.' Esproken is dat de medewer- van de twee bedrijven in be lde gevallen kunnen worden Bwisseld. „Daardoor word je i een stuk flexibeler." ernogzo'n drie mechanisatie- niven actief ziin op het eiland rbield Stolk er niet van de over te nemen waar hij dertig Frans Stolk bij de officiële opening van zijn bedrijf door aandeelhouder Hans Boom. jaar gelden als monteur startte. „Ik kijk niet naar een ander, maar al leen naar onze eigen klantenkring. In de 31 jaar dat Cebeco op Texel actieT is hebben we een marktpo sitie opgebouwd waar altijd repa ratie en service uit voortvloeit. De bedrijven blijven toch vervangen, al is de verkoop van landbouwma chines ook op Texel drastisch geslonken. Gebruikt „Toen ik in '85 langs de weg ging verkocht ik in één jaar 16 17 nieuwe trekkers. Nu zijn dat er veel minder. Men kiest sneller voor gebruikte machines. In prijs VRIJDAG 15 APRIL 1994 chanisatie kent, weet dat die nauwelijks zijn bij te benen. De in vesteringen zijn hoog. Voorbeeld daarvan is de suikerbietenrooier die Grisnigt vorig jaar samen met college Van der Star kocht. Een in vestering van ruim een half mil joen gulden. „Over zoiets denk je wel tien keer na. Alleen zouden we er niet aan zijn begonnen. Sa men kon het wel. Daarmee scher men we onze markt af, want een tweede komt er zomaar niet." Ander voorbeeld van samenwer king is Sorteerbedrijf Texel, waarin Jan samen met Dennis Weten kamp in het Groothandelscentrum een aardappelsorteerlijn inrichtte (kosten ƒ200.000,-). „Voor poters kunnen we daardoor een totaal pakket bieden. Van het planten tot aan het inklaren." Overname „We hebben veel werk bij de wat kleinschaliger bedrijven. Er zijn zelfs enkele (hobby) boeren waar voor we al het werk doen. De in voering van de superheffing is voor ons gunstig geweest. Vee houders scheurden hun grasland en deden er wat akkerbouw bij. Verder heeft de overname van het loonbedrijfvan Jos Witte ons extra werk opgeleverd. Hadden we dat niet gedaan, dan zou een ander het werk nu hebben gehad." Hoewel de opbrengsten van de ak kerbouw onder druk staan, neemt het aanbod van werk nauwelijks af. „De bedrijven zijn op de pro dukten ingesteld. Dan stop je niet zo makkelijk. En we hopen dat er betere tijden komen." In oogstpieken is het werkaanbod soms groter dan de capaciteit, vooral na langdurige regen. „Het land op het eiland is nogal geva rieerd van samenstelling. Het werk verdeelt zich daardoor als van zelf." Verantwoordelijk voor de werkver deling binnen een bedrijf met ze ven vaste krachten (in het seizoen twee extra) beklimt Jan Grisnigt nog maar zelden zelf de trekker. „Voordat we aan een klus begin nen, ga ik eerst bij de klant kijken of het land het werk toelaat. Een goed advies vinden de mensen wel zo plezierig." De boerderijkennis die hij daarmee opdoet komt hem van pas bij Ra dio Texel waar hij eens in de maand „Rond de Boerderij" pre senteert. „Maar niet tijdens sei- zoenpieken. Dan ben ik een tijdje uit de ether." melkquotum van zo'n 4,5 5 ton is het bedrijf voor Texelse begrip pen van redelijke omvang. De nieuwkomers zijn goed te spre ken over hun ontvangst op het eiland. „We dachten dat we zelf naar iedereen toe moesten om kennis te maken. Maar de hele buurt is geloof ik al op bezoek ge weest. De mensen zijn hier mak kelijk en niet te beroerd om een handje te helpen." Wageningen heeft een omvang van 53 hectaren. Het bouwplan omvat gras, suikerbieten en mais. Een klein deel wordt verhuurd voor bloembollen. Verkeerslichten. Gezien de ver schillende klachten over de zicht baarheid van de verkeerslichten op Akenbuurt, gaat de gemeente on derzoeken of kleine stoplichten la ger op de palen uitkomst bieden. Een andere mogelijkheid is het naar achteren verplaatsen van de stopstreep. tot Utrecht aan toe. Maar we stre ven toch een zekere afbakening na om het vertrouwen van de men sen te winnen. Want ik heb me al tijd verzet tegen teamwork waarbij de voorlichters geen eigen verant woordelijkheid hebben. In dat op zicht was ik behoorlijk tegen draads." Om contact te houden met de praktijk probeert hij driekwart van zijn tijd „in het veld door te bren gen". Zijn theoretische kennis ver gaart hij in de resterende tijd achter zijn DLV-bureau in Hoorn. Zijn werk bracht hem in verre lan den als Rusland, Tunesië, Hongari je en zelfs op het bedrijf van Dam van Exel in Californië. „Ik ben er met zijn broer Thijs geweest. We hebben samen een prachtige reis gehad." Actief De bedrijfsvoorlichter vindt dat de onderlinge uitwisseling van kennis aan het hoge niveau van de Texel se landbouw heeft bijgedragen. „Boeren zijn in allerlei studieclubs actief. De kwaliteit en opbrengst van de melk bijvoorbeeld behoort tot de top van Noordholland." Om het inkomensniveau te verbeteren verwacht hij dat er nog het een ander uit kostenbesparen is te ha len. „Ik volg de nieuwe ontwikke lingen die men op het platteland ontplooit op de voet en denk met de mensen mee. Ik bewonder de manier waarop de landbouw zich wapent tegen de inkomsensachte- ruitgang. Ze vechten voor hun be staan en willen agrariër blijven. En dat is precies wat nodig is om boer te zijn."

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 7