„Plaagalgen" lastig, maar niet gevaarlijk Agenda F amilieberichtei TEXELSE^ coURANT Nieuwe milieu-eisen akker- en tuinbouw Gewond door slagboom Verzorgsters in het zonnetje Geslaagde toernee Bambino op Texel Texelse toiletten voor camping in Sint Maartenszee Gemeente steekt geld in Vliegveld Texel SBB-folder over het natuurpad College akkoord met „zwiepmast" Hulpgoederen eindelijk in Tblisi terecht Dinsdag 17 mei In alle dorpen wordt kleding ingezameld in het kader van een actie van de stichting Mensen in Nood, ten bate van de oorlogsslachtoffers in Bos nië en Angola. De adressen waar kleding kan worden af gegeven staan in de krant van 11 mei. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Aladdin", om 16.00 en 19.00 uur „Sister act II" en om 21.15 uur „On deadly Ground". De raadscommissie voor wel zijnsbeleid heeft in het raad huis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. Onder andere komt aan de orde het verslag van het Muziek- en Theaterproject en de instelling van het Fonds Cultuur en Historie waaruit verfraaiingen in de dorpen worden bekostigd. De Historische Vereniging Texel houdt in d'Ouwe ULO een bibliotheekavond, alleen toegankelijk voor leden; 20.00 uur. In d'Ouwe ULO wordt een in formatieavond gehouden over de speel-o-theek; 20.00 uur. In de voorspeelruimte van de muziek- en dansschool (d'Ou we ULO) treden acht ensem bles op voor de selectie van het ensemblefestival. Publiek is welkom; aanvang 20.00 uur. Woensdag 18 mei Programma Cinema Texel: zie onder maandag. Om 15.30 uur is ter gelegen heid van de onthulling van het kunstwerk op het kruispunt Hogereind-Langwaal een bij eenkomst in dorpshuis De Wielewaal in De Waal. In de muziek- en dansschool (d'Ouwe ULO) wordt een voorspeelavond gehouden met speelklassen, saxofoon, gitaar, keyboard en viool; aan vang 19.15 uur. De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbe leid heeft om 19.30 uur een openbare vergadering in het raadhuis. Onder andere wordt gesproken over het Bestem mingsplan Buitengebied, de Verordening beheer Land schapselementen, de Huis vestingsverordening, het meerjarenprogramma voor restauratie van rijksmonu menten en diverse voorberei- dingsbesluiten. De Ondernemersvereniging Den Burg vergadert in Theodora-hoeve, aanvang 20.00 uur. Onder andere pre sentatie van het folklorepro- gramma. Donderdag 19 mei In Cinema Texel draait om 19.00 uur „On Deadly Ground" en om 21.15 uur „Hog Day Ground". In De Muy wordt een plantenexcursie gehou: Verzamelen om 19.30 uu het boswachtershuisje. In het Radio Texel-prograr Live on the Air zijn opna te horen van de musical 0 van „Geen C te hoog"; 2( tot 22.00 uur. SV Texel houdt de vooria vergadering in de kan; 20.30 uur. De raadscommissie voor nancieel, economisch technisch beleid heeft openbare vergadering m raadhuis. Onder andere v gesproken over de voorja nota 1994 en het inve ringsplan 1995-1998. Vrijdag 20 mei Programma Cinema Texel donderdag. In de Hoornder kerk is 19.00 uur een bijeenko voor de vrijwilligers van rommelmarkten. Hoogwater te Oudescl Di. 10 9.04 en 21.1 Wo. 11 9.30 en 21.3 Do. 12 10.04 en 22.2 Vr. 13 10.45 en 22.4 Za. 14 11.14 en 23.1 Zo. 15 11.44 en 23.S Ma. 16 en 12.2 Di. 17 0.24 en 12.» Aan het strand is het ongeveer, uur eerder hoog water. De zon li 15 mei op om 5.44 en en gaat a om 21.26 u 10 mei nieuwe my 12 mei springtij. DINSDAG 17 MEI 1994 „Maar ook mosselkwekerijen zou den bij de verspreiding een rol kun nen spelen", aldus Peperzak. „Tot eind vorig jaar was het verboden om in Nederland uit het buitenland geïmporteerde mosselen uit te zaaien. Onder druk van de EG is die regel opgeheven en nu worden allerlei buitenlandse mosselen, al of niet besmet met toxische algen, in de Oosterschelde uitgezet." De Waddenzee blijft enigszins gevrij waard van deze bedreiging. „Dat gebied heeft een beschermde sta tus, dus daar mogen nog steeds geen vissen of schelpdieren uit an dere landen worden uitgezet. Maar als er giftige algen in de Oosterschelde opduiken is het niet onaannemelijk dat ze via de Noordzee ook in de waddenzee te recht komen." Giftige algen kunnen gevaar ople- Verzorgsters in het zonnetje tijdens de dag van de verpleging. (Foto Tesse de Graal!) In navolging van de veehouders, de horeca en de garagebedrijven, wachten ook de akkerbouwers, bollentelers en groentetelers een controle op naleving van de mi lieuvoorschriften. Zo n 200 be drijven moeten vóór 1 oktober een meldingsformulier (inclusief bouwtekening) inleveren bij de gemeente. De gemeente verwacht dat 90 procent van de betrokken akker en tuinbouwbedrijven onder de re gels van de Algemene Maatregel van Bestuur (AMvb) vallen. De *AMvB is sinds 1 april van kracht. 'Dat betekent dat deze onderne mingen geen milieuvergunning ^vroegere hinderwetvergunning) iiodig hebben, maar kunnen vol staan met invulling van de vragen lijst die de bedrijven via de vakpers kregen toegezonden. Er worden dan geen kosten in rekening ge- kracht. Pas als uit de antwoorden ■bepaalde installaties naar voren komen, is alsnog een milieuver gunning nodig. ■In alle gevallen volgt controle door de gemeente. Daarbij wordt onder .meer gelet op de opslag van brandstof, smeermiddelen en •bestrijdingsmiddelen, afvoer van .'ontsmettingsmiddelen (daarover moet overigens van hogerhand nog een besluit worden genomen.) ;geluidsproduktie en opslag van compost (lekvrije vloer). Kees Witte, hoofd van de afdeling milieu, verwacht niet de problema tiek die zich in de veehouderij (am- moniakuitstoot) heeft voorgedaan. „We gaan niet op el ke slak zout leggen, zolang er geen klachten zijn. Maar het moet wel bij het redelijke blijven." De bedrijven krijgen een jaar de tijd de zaken in orde te brengen. Omdat deze aanpak nieuw is voor de landbouw, worden te zijner tijd voorlichtingsbijeenkomsten ge houden, waarbij betrokken instan ties aanwezig zullen zijn. Een 31-jarige duo-passagier van een motorrijder uit Utrecht liep donderdagavond een stijve nek en een beschadigde helm op. Bij het afrijden van de boot ging de slag boom aan het begin van de brug gewoon open, maar meteen daar na weer dicht, waarbij de duo passagier werd geraakt. Teso re gelt de schade en stelt een onder zoek in naar het functioneren van de onwillige slagboom. Letterlijk en figuurlijk zijn de verzorgsters van de Gollards en het Verpleeghuis woens dag in het zonnetje gezet tij dens de Dag van de Ver pleging. Die is eigenlijk op 12 mei, de geboortedag van de moeder der verpleegsters" Florence Nightingale, maar wegens hemelvaartsdag werd op Texel de viering een dag eerder gehouden. De verzorgsters van beide in stellingen werden verwend met een hapje en een drankje en een bijzonder kado: een kooppas van de Inkoop Hel- derse Zorginstellingen. „Sinds begin dit jaar zijn wij daar bij aangesloten", aldus directeur Kees Boer. „Met deze pas kun je in verschillende winkels korting krijgen. Het betreft voorlopig vooral zaken in Den Helder, maar we hopen dat spoedig Texelse bedrijven vol gen." Bij Samen één/Gollards werken totaal 150 perso neelsleden. Voetbal op stelten was één van de leuke c Eigenlijk was kindercircus Bambi no van plan in de meivakantie „op trainingskamp" te gaan naar Po len. Toen dat afketste was Texel het alternatief. Een succesvolle uitwijk, want Bambino gaf op ze ven verschillende plaatsen voor stellingen, die veel bekijks trokken en bij jong en oud in de smaak vie len. Opgetreden werd op cam pings, het Koger dorpsplein en bij EcoMare. Uit deze toevallige komst van het kindercircus blijkt dat het publiek (eenvoudig) ver- 7derdelen van het kindercircus maak tijdens het Hemelvaarts- weekend enorm op prijs stelt. „Texel was een gunstige keus", vertelt Jopie Leenhout, die acht jaar geleden met enkele anderen het initiatief nam voor het kinder circus. „Het eiland leek ons ge schikt, omdat er veel lokaties dicht bij elkaar zijn en de jeugd zich lekker kan uitleven. Gelukkig waren diverse bedrijven en organi saties bereid om ons te ontvan gen." Circus Bambino had de tenten opgeslagen op camping Dennenoord, waar uiteraard een optreden werd verzorgd. De Texelse optredens werden ge bruikt om in te spelen. Het voorna- IFoto Frans Hopman) melijk uit meisjes (10-16 jaar) bestaande gezelschap liet diverse vormen van acrobatiek zien, zoals balanceren op grote ballen, één- wielfietsen en steltlopen. Jong leurs en clowns waren ook van de partij. Het kindercircus is een onderdeel van de stichting Circus Jopie, die in Utrecht buiten schooltijd cur sussen verzorgt voor artiesten in spé. Sommige kinderen beschou wen het als een leuke hobby, an deren willen er later hun beroep van maken. In Nederland bevindt zich echter geen circusschool. „Hopelijk kunnen wij daartoe uit groeien." Alsof iemand met een reusachti ge slagroomspuit in de weer is ge weest. Zo ziet het Texelse strand er inmiddels weer uit. De alg Phaeocystis is de schuldige van dit jaarlijks terugkerende feno meen. Hoewel onderzoekers van het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ) een toename van zo genaamde „plaagalgen" hebben geconstateerd, is de situatie rond Texel bepaald niet alarmerend. Door de wind wordt afstervende Phaeocystis opgeklopt tot het schuim dat in grote hoeveelheden op het strand is te vinden. Lastig, maar niet gevaarlijk, zo conclu deert RIKZ-medewerker Louis Pe perzak. Volgens zijn collega's van het Nioz valt de aanwezigheid van Phaeocystis rond Texel momenteel zelfs mee in vergelijking tot andere jaren. Steeds vaker echter zorgen grote massa's afgestorven algen en drij flagen van de lichtgevende zee- vonk Noctiluca voor zuurstofloosheid in het water. Giftig Naast de toename van de plaagal gen is echter een akeliger ontwik keling gaande. Er worden steeds meer giftige algensoorten in het zeewater gevonden en deze kun nen een bedreiging vormen voor de kustvisserij. Meststoffen als fosfaat en stikstof die door de overbemesting via de rivieren in zee terecht komen, heb ben voor de toename van algen gezorgd. Door beperking van fos- faatgebruik groeit de hoeveelheid algen die zich hiermee voedt niet verder. Maar de uitstoot van stikstof is nog steeds aanzienlijk en juist enkele giftige algensoor ten gedijen daar goed bij. Giftige algen zijn niet nieuw. Pe perzak: ,,Er zijn verhalen bekend van indianenstammen die wisten dat ze in een bepaalde tijd van het jaar geen schelpdieren moesten eten. In 1957 werd aan de Ameri kaanse oostkust een alg ontdekt die gifstoffen in het water af scheidt. In 1966 is een bloei van deze Gyrodintum langs de Noorse kust opgetreden. In '89 werd hij voor het eerst in Nederlands zee water aangetroffen en nu worden af en toe al concentraties van 100.000 cellen per liter geme ten!" In de jaren zeventig zijn aalschol vers in Engeland en walvissen in Canada gestorven aan de zeer gif tige stof saxitoxine, die wordt ge produceerd door de alg Alexandrium. Doordat niet alle zeedieren gevoelig zijn voor dit gif, kan het zich ophopen in bepaalde organismen die daardoor bij con sumptie levensgevaarlijk zijn. In '89 werd voor het eerst Alexandri um in Nederlands zeewater gevon den en in rustig zeewater worden momenteel al concentraties van 1000 cellen per liter gevonden, terwijl wordt aangenomen dat 100 cellen per liter nog veilig is. Tot nu toe is echter nog geen saxitoxine in schelpdieren uit onze kustwate ren aangetroffen. Ballastwater Gebrek aan onderzoeksgegevens uit het verleden maken een verge lijking moeilijk. Maar wel is duide lijk dat de verspreiding van giftige en andere plaagalgen toeneemt. Algensoorten die alleen in bepaal de zeeën werden aangetroffen, komen nu ook algemeen voor in andere wateren. De verspreiding geschiedt onder andere via water in ballasttanks van schepen. veren via de voedselketen. Op zich zijn de concentraties in het water niet hoog, maar als de giftige stof fen zich ophopen in schelpdieren en die worden weer gegeten, dan kunnen zich problemen voordoen. In Nederland zal dat niet snel ge beuren, want alle schelpdieren die voor consumptie zijn bestemd worden goed gecontroleerd. Om de ontwikkeling van de plaag- en toxische algen in de gaten te houden, is het RIKZ een onder zoek gestart in samenwerking met het RIVO, de Directie Noordzee van Rijkswaterstaat en de Rijks universiteit Groningen. Methoden om algen te ontdekken worden verfijnd en de om de aanwezigheid van giftige algensoorten langs de kust in de gaten te houden zal een gezamenlijk „meetnet" worden opgezet. Gasten van een camping in Sint Maartenszee genieten binnenkort toch een beetje van Texel. Al thans, van Texels comfort. Meijert Boon Systeembouw leverde giste ren een deel van de eenenveertig toiletunits af, die voor dit vakantie park zijn gemaakt. Voor vakantiecentrum De Krim werden vorig jaar 47 sanitaire units vervaardigd in samenwer king met Installatiegroep Texel en tegelzetter Piet Kooger. In ging van „zien is kopen" Meijert Boon een bestelt; daan door de exploitant i camping in Sint Maartens. op De Krim kennis maakte handige kleine toiletgebo „Het is de eerste overkdt der", licht Boon toe. „We een beurs geweest en hebt folder gemaakt, maar datb nu toe nog niet veel opge Voor deze opdrachtgevei nog eens 94 units word vaardigd. „Uiteraard hopen er meer bedrijven volgen'. Boon. Mits particulieren f139.850,- aan de verbetering van Vliegveld Texel bijdragen, subsidieert de gemeen te f40.000.-aan het opknappen van terrein en accommodatie. De totale kosten bedragen f267.000,-. De provincie heeft het resterende bedrag toegezegd. De verfraaiing van het vliegveld behelst naast de aanleg van een parkeerplaats en vervanging van de brug een uitbreiding van het terras, het inrichten van een „spottersplaats" en een uitbrei ding van het paracentrum met een parachute-inpakruimte. Verder komt er een voetpad vanaf de par keerplaats naar het restaurant, wordt het voetpad langs het ter rein opgeknapt en komt er een fietsenstalling. Staatsbosbeheer heeft een folder uitgebracht voor wandelaars op het natuurpad. Naast een route kaart bevat het uitleg over de ge schiedenis van het bos op Texel. De brochure is gratis af te halen bij EcoMare en bij wijze van proef is aan het begin van het pad een bakje geplaatst waaruit een folder kan worden meegenomen. Het natuurpad heeft als naam „De Mient" gekregen. Dit heeft alles te maken met de geschiedenis van het bos: voor de aanleg lagen er mientgronden. In de folder wordt uitgebreid aandacht gegeven aan de andere vorm van bosbeheer die SBB tegenwoordig nastreeft. Ook het plan Tureluur, waarbij de ont- wateringssloot in het hart van de Dennen wordt omgevormd tot een natuurlijk ogende kreek krijgt aan dacht, evenals de planten en die ren die in het bos zijn te zien. SBB hoopt met de folder wande len in het bos nog aantrekkelijker te maken. Dankzij sponsoring door Teso is er binnenkort ook een Duitstalige versie van de folder verkrijgbaar. Om te voorkomen dat automobi listen bij het zoeken van de par- keeroprit worden afgeleid, heeft de gemeente voor 1995 geld gere serveerd voor „linksaf-vakken" langs de Postweg. De verdere ont wikkeling van het vliegveld be schouwt de gemeente als een waardevolle aanvulling op het as sortiment van toeristische voor zieningen op Texel. De plaatsing van een antenne op de schoorsteen van de PEN in Den Burg stuit niet op bezwaren bij het gemeentebestuur. In hun vergade ring van afgelopen week hebben b en w besloten om deze „zwiep mast" toe te staan. De aanvraag is afkomstig van Radio Texel, die hiermee de ontvangst voor heel het eiland hoopt te verbeteren. Momenteel zijn de uitzendingen in de noordpunt van Texel niet of nauwelijks te beluisteren. Twee jaar geleden wees het college een verzoek voor een geheel nieuwe mast achter de studio bij De Buu- reton van de hand. De lokale om roep moest op zoek naar een bestaand gebouw, waarop de mast zou kunnen worden be vestigd. Samen met de schoor steen, die 38 meter de lucht in steekt, wordt de hoogte 42 meter. B en w willen medewerking verle nen zonder het voeren van de for meel noodzakelijke vrijstellings procedure voor een antenne van circa vier meter. De huidige anten ne op de RK kerk van Den Burg zal worden verwijderd. Wouter van der Werf en Aad Smit hebben zaterdag eindelijk Tblisi bereikt met de vrachtwagen hulp goederen van het Texel-Georgië Kontakt. Ernst Jan de Graaf aan vaardde donderdagavond al de te rugreis via Istanboel omdat hij niet langer op zijn werk kon worden gemist. De tocht door Turkije, Bul garije, Roemenië, Hongarije, Oostenrijk en Duitsland heeft drie weken in beslag genomen. De toiletunitskleer voor transport naar de overkant. iFoto Ter. Moegestreden en verlangend naar heli is van ons heengegaan onze lieve moei oma Jannetje de Bloois weduwe van Wiebe Douma op de leeftijd van 87 jaar. Geb en Leida I Arie Tjeerd en Carls I Piet en Martie en kleinkinderefl Texel, 12 mei 1994 Kamerstraat 2, 1796 AN De Koog. De begrafenis heeft inmiddels plaats gevonden op de N.H. begraafplaats te De Cocksdorp.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 2