Fanatieke Praamstra lield iedereen scherp fscheid van Sportraad na 20 jaar: car moon Dick Drijver: historisch medegebruik vastleggen E- Mensen 'TEXELSE^" COURANT' Vrees uitengebied Rooy definitief en harmonisatie Onwel geworden op het strand Pinkster minder druk dan jaar geleden MEDE-GEBRUIKERS HIER..! OP DEZE PLEK B HRLF DEM HüORM OP STRPEL GEZET n Handen af van de Hors Geschil gemeente met waterschap uit de wereld Minister Maij wil havenmond niet aanpassen Wipperploeg kwam tweemaal in actie Vrouw gewond door struikelend paard VRIJDAG 27 MEI 1994 uim twintig jaar nam Ger nstra gisteravond afscheid dministrateur van de Stich- rexelse Sportraad. Tijdens de grgadering in manege Aken- schetste voorzitter Albert n de bevlogen wijze, waarop nstra zich heeft ingezet voor jort op het eiland. ,,Je was [voor één gat te vangen en sarde altijd het onderste uit te halen." Praamstra (51) bleef bescheiden, maar liet ivraagd een aantal memora- leiten uit de afgelopen twee inia de revue passeren. rt nadat hij per 1 november op Texel was komen werken ymnastiektrainer, kwam Ger nstra in aanraking met de raad. Als „broekie", amper ludietijd ontgroeid, signaleer- dat op de Texelse scholen elijks iets aan sport (gym- >k) werd gedaan. In samen- ng met de toenmalige raad maakte Praamstra een programma, dat door de onderwij zers voor de gymlessen kon wor den gebruikt. Mede door een hernia besefte Praamstra dat hij niet tot zijn 65e gymtrainer zou kunnen blijven en deed een bijscholing tot ambte naar sportzaken. Dat lukte en an no 1994 is hij zelfs opgeklommen tot chef welzijnszaken van de ge meente Texel. Als administrateur van de Sportraad trad hij in 1973 in de voetsporen van Jan de Vries. Sporthal Eén van de belangrijkste activitei- ten uit de beginperiode was vol gens Praamstra het opstellen van een doelstellingen-nota. „Dat was een goede zet. We stelden onszelf een aantal taken, waaraan op dat moment nog niets werd gedaan. Al die taken zijn in de loop der ja ren gerealiseerd." Praamstra noemt de totstandko ming van nieuwe sportaccommo daties, zoals sporthal Ons Genoegen. Bij de besluitvorming liet de gemeenteraad het advies van de Sportraad meestal zwaar wegen. Een belangrijke rol vervul de de Sportraad ook in de uitbrei ding van het aantal sporten. „Begin jaren zeventig was er nau welijks meer dan voetbal, gym en volleybal. De Sportraad organi seerde toen cursussen en open dagen om kennis te maken met nieuwe sporten. Succesnummers zoals catamaranzeilen en surfen zijn in eerste instantie op deze wij ze geïntroduceerd." Verdubbeling Tot zijn genoegen constateert Praamstra dat het aantal georgani seerde sportbeoefenaars op Texel de afgelopen twintig jaar is ver dubbeld. Van 3.000 toen naar 6.000 nu. „Een groei die door de Sportraad is bevorderd." Verhoging van de kwaliteit van sportbeoefening op Texel stond eveneens hoog in het vaandel. De Sportraad ging optredén als werk gever van professionele trainers, Ir) kreeg als afscheid een hand en waardebon van voorzitter Albert Hoven, gisteravond tijdens de jaarvergadering van H Sportraad. (Foto Frons Hopman) die bij de eilandelijke sportvereni gingen werden gestationeerd. Daarnaast werd energie gestoken in kadervorming, bijvoorbeeld in de vorm van cursussen voor bestuurders, jeugdleiders en scheidsrechters. Promotie van de sport kreeg gestalte door het organiseren van nationale en internationale evene menten, zoals het naar Texel halen van volleybal- en basketballinter lands. Daarnaast werd de Texelse sportwereld bij de eigen bevolking onder aandacht gebracht via de uitgaven „Spits" en „Texel Ak- tief", inmiddels allebei ter ziele ge gaan. Ook het zomerrecreatie- werk, waarbij Praamstra nauw be trokken was/is, is vanuit de Sport raad voortgekomen. Winterswijk De beste herinneringen bewaart Praamstra aan grote sportmani festaties. Naast het jaarlijkse Wad- dentoernooi staat hem de massale uitwisseling met Winterswijk nog helder voor de geest. „Met 600 man gingen we erheen en toen de Winterswijkers hier op bezoek wa ren, stond de hele Groeneplaats vol. Zoiets zou nu niet meer kun nen. De mensen zijn meer op pri vacy gesteld en willen niet meer bij gastgezinnen worden onderge bracht. Ook kun je door de con currentie van zovele sporten nooit meer zoveel mensen tegelijk op pad." De meer individueel gerichte sportbenadering is kenmerkend voor deze tijd. „De werkweek ziet er anders uit, vrije dagen vallen niet automatisch meer in het weekend. Sporten als tennis, golf en fitness vertonen groei, maar de traditionele sporten waarbij in competitieverband wordt gespeeld hebben het moeilijk. De veranderingen die hiervan het ge volg zijn, moeten goed in de gaten worden gehouden. De Sportraad zou daarin een voortrekkersrol kunnen vervullen." Door Sportraad-voorzitter Hoven werd Praamstra gisteravond bij zijn afscheid als een fanatiek baasje omschreven. „Hij wist an deren zelfs vrees aan te jagen. Niet dat hij een boeman was, maar bij hem moest je altijd scherp zijn, omdat hij fanatisme koppelde aan een encyclopedisch geheugen." Praamstra antwoordde zich van geen kwaad bewust te zijn. „Zelf heb ik het zo niet ervaren. In elk geval heb ik het altijd met plezier gedaan. Het gaat nu goed, maar de sleet kwam er op. Daarom was dit een goed moment om te stop pen." Als administrateur is Praamstra inmiddels opgevolgd door Gert Pansier. WOLG VAM PAGINA 1 over de „uitsterfregeling" n bedrijf. De strandtent ligt n een officieel strandslag. concept-bestemmingsplan istiging van een strandtent niet toe. De gedoogsitua- :houwt hij als een uitster- voor zijn bedrijf, dat bij 19 of verkoop moet ver- 1. „We willen allemaal dat indert, ook de raad en het Maar er gebeurt niets. Ik moedeloos van." Schilling Koolhof susten de spreker beloven rekening te hou- f zijn wensen. «warringen domineerden iming van zomerwoningen haffing van de eilandkor- ir vrachtvervoer is defini te baan. Staatssecretaris van Rooy (Economische heeft de Tweede Kamer 1 meegedeeld niet langer Ronisatie aan te dringen. ►oy handelt daarmee con- advies dat onlangs uit- Ze schrijft dat aan 'satie zowel voor- als na- flor de Texelaars kleven, iefsstijging wordt doorbe- |in de vervoersprijzen. Dat fstig voor de landbouwbe- Jdie op Texel toch al in een positie verkeren." |n9 dat kostendaling voor '"»e vervoerders, wanneer wordt doorberekend aan ondernemers, ten nade- te Texelse economie zal De omvang van de korting 'eso deze niet meer ver- bedrijven die er oneigen- J|k maken, aanmerkelijk lracht. „De bedrijven die mfiteren, zouden anders volume-korting in aan komen." Om ïntie-ongelijkheid tussen techtauto's te voorkomen wagens tot een lengte meter onder het perso- brengen. Zowel Teso als O-] jflegorgaan Waddeneilan- biermee ingestemd. (bij woning op erf), appartemen ten (niet vrijstaand), recreatieve opstallen (veelal illegaal tot stand gekomen in buitengebied) en zo merhuizen (op recreatieterrein). Om de nodig geachte uitbreiding tot 70 vierkante meter vloeropper vlakte mogelijk te maken, pleitte logiesverstrekker Gerard Zoetelief ervoor bestaande recreatieterrei nen als zodanig te bestemmen. Artikel 19 Gezien de voorgestelde wijzigin gen in het bestemmingsplan kan het volgens chef ruimtelijke orde ning Jim Ie Roux nog wel even du ren voor het bestemmingsplan wordt vastgesteld en is het de vraag of de provincie akkoord zal gaan. Tot die tijd blijft het uit 1977 daterende plan nog van kracht. Le Roux: „De gevolgen daarvan zijn niet zo groot. De recreatiesector houdt zich nu rustig, al blijft dat niet zo natuurlijk. En een enkele boer heeft bouwplannen." Om die te realiseren blijven artikel 19-procedures in het buitengebied nodig. Het grote aantal aanvragen daarvoor bestempelde de provin cie onlangs als ongewenst. Een 56-jarige Duitse toerist werd maandagavond in allerijl per am bulance naar het Gemini- ziekenhuis vervoerd, nadat hij op het strand bij paal 17 door een hartaanval was getroffen. De man wandelde omstreeks 19.00 uur met familieleden op het strand ten noorden van de strand- toegang. Hij zakte daar in elkaar en gaf nauwelijks nog tekenen van leven. De familie sloeg alarm bij het strandpaviljoen „Ome Joop". Omdat de ambulance het strand niet op kan, werd de patiënt met een terreinwagen van het pavil joen naar de weg gebracht. Dank zij reanimatie door een voorbijgan ger was de Duitser inmiddels weer bij kennis. Omdat op de ambulan ce gewacht moest worden, ver trok de boot van 8.05 uur met vertraging. De Duitser werd in het Gemini ondergebracht op de in tensive care-afdeling, maar bleek de volgende dag zover te zijn her steld dat hij kon worden ont slagen. Het pinksterweekend is aanmer kelijk rustiger geweest dan vorig jaar. Teso vervoerde toen 11,02 procent méér auto's en ruim een kwart méér caravans. VVV Texel Promotie spreekt toch van een goede bezetting van de logies. Teso heeft het vervoersaanbod feilloos kunnen opvangen. Alleen vertraagde reizigers die na het vertrek van de laatste boot vrij dagavond in Den Helder arriveer den, moesten een nachtje in hun auto overnachten. In het VVV-kantoor aan de Emma- laan heeft men weinig gemerkt van verminderde toeristische drukte. Veel vakantiegangers op zoek naar accommodatie meldden zich eerste pinksterdag aan de ba lie, die tussen 11.00 en 13.00 uur was geopend. De vervroegde ope ningstijden voldoen volgens een medewerkster goed. Haar inschat ting is dat de hotels redelijk waren bezet, maar de kampeerterreinen door het matige weer wat minder. De rustiger pinksterdagen staan in contrast met de drukke hemel- vaartvakantie, waarbij Teso ruim tien procent meer personenaut o's en bijna 20 procent meer caravans overzette. Was de inzet van twee dubbeldekkers vrijdag voor Pinksteren de hele dag nodig, za terdag droogde de vervoersstroom 's middags op en voer Teso vanaf 15.30 uur weer een uurdienst. Om de reizigers die de laatste boot hadden gemist op de eerste boot te krijgen begon Teso-personeel zaterdagmorgen extra vroeg aan een wekronde over het opstelter rein. Voor de eerste afvaart bleek de drukte ongewoon groot. Met een piek op vrijdag werden totaal 9931 personenwagens, 584 caravans en 217 aanhangwa gens naar Texel vervoerd. Eerste pinksterdag (zondag) voer Teso met één boot terwijl tweede pinksterdag vanaf 9.00 uur twee schepen de dienst onderhielden. Omdat de gasten verspreid over ORG DIC.K Dick Drijver (Texels Belang) pleit in het bestemmingsplan buiten gebied voor een passage over het „historisch medegebruik". „Ik zie al een paar mensen grinniken", bereed Drijver zijn stokpaardje. „Maar de reacties tegen aanwij zing van de Hors als natuurmonu ment laten aan duidelijkheid niet te wensen over." Drijver wil dat er ruimte blijft voor kleinschalige, Texelse activiteiten in de natuur. Als voorbeeld noem- Het al sinds 1987 slepende ge schil tussen de gemeente en het toenmalige Waterschap Texel is opgelost. Het conflict ging om een stuk grond. Omdat de haven van Oudeschild in 1987 werd uitgebreid met de passantenhaven, had de gemeen te een stukje grond nodig van het Waterschap. Het contract kwam moeizaam tot stand en had als be paling dat de gemeente vervan gende opslagruimte en grond beschikbaar zou stellen. Voor wel ke prijs werd een heet hangijzer en het overleg hierover raakte in een impasse. Het Waterschap Texel ging on langs op in Hollands Kroon. Dijk graaf Steltenpool is om de tafel gegaan met burgemeester Van Rappard en bereikte een compro mis. De gemeente staat 4710 vier kante meter grond af aan de IJsdijk, tegen f35.200,- ex. BTW. De grond is echter f70.650,- waard, zodat de gemeente met een verlies van f35.450,- blijft zit ten. Er was echter al rekening ge houden met een verlies van f40.000,-, zodat het geschil nu echt uit de wereld is. maandag vertrokken hoefden maar weinig automobilisten te wachten. Totaal werden met Pinksteren 7.878 personenwa gens, 438 caravans en 163 aan hangwagens naar Den Helder vervoerd. S De rommeltjesmarkt van Zwem- en poloclub 1 me belangstelling. i de eerste folklore op de Groeneplaatstrokken tijdens het pinksterweekend rui- (Foto Gerard Timmarman) de hij fuikenvisserij en pierenste- ken in de Mokbaai, beweiden van duin en kwelders, jacht en wa tersport, etc. „Deze activiteiten geven ons een gevoel van vrijheid en verbondenheid met onze ge schiedenis, onze identiteit. Ze vor men geen bedreiging voor de natuur." Een zekere regulering en binding aan vergunningen vindt hij gezien de draagkracht van de natuur wel noodzakelijk, met name voor de recreatieve activiteiten. Ook voor de Texelaars wil hij beperkingen, met name in de broedtijd. „Daar buiten kan meer vrijheid worden toegestaan." Drijver verwacht een leerzaam ef fect. „Het kabinet wil zich tenslot te meer laten leiden door de kennis en ervaring van de bewo- Minister Maij-Weggen is absoluut niet van plan de havenmond van Oudeschild te laten aanpassen. Ook niet als de overdracht van de rijkshaven aan de gemeente niet doorgaat. De minister reageert op een brief die begin dit jaar door de gemeen te is gestuurd. Daarin wordt aan gegeven dat aanpassing van de havenmond dringend noodzakelijk is en dat de gemeente weigert de rijkshaven over te nemen zolang dit niet is gebeurd. De kosten voor de aanpassing bedragen 19 mil joen. Burgemeester Van Rappard zal contact opnemen met een con tactpersoon op het ministerie om te vragen wat de plannen zijn ten aanzien van de haven. Het afdwin gen van overname door de ge meente vereist namelijk een wetswijziging. Als er geen dwang achter zit, heeft de gemeente wei nig behoefte om de haven in deze staat over te nemen. De wipperploeg moest tijdens het pinksterweekend tweemaal in ac tie komen. Zaterdag rond het mid daguur raakte een Duits zeiljacht ter hoogte van Dijkmanshuizen aan de grond. De bemanning van reddingvaartuig de Zalm wist het jacht met vereende krachten los te krijgen. Het pleziervaartuig kon zonder averij de tocht vervolgen. Zondagmiddag werden de redders te hulp geroepen toen bij De Koog enkele surfers ver in zee waren af gedreven. Een van de waterspor ters bleek een gebroken mast te hebben, maar de zeilers verklaar den achteraf niet in nood te zijn geweest. De wipperploeg ont fermde zich over de plankzeilers en hun materiaal. Een 22-jarige Utrechtse heeft za terdag langs de Californiëweg haar lendewervel gebroken. Ze reed op een paard in een groep on der begeleiding. Toen het dier struikelde, viel ze eraf en kwam op haar rug op de weg terecht. Per ambulance werd ze naar het gemi- niziekenhuis gebracht, waarna ze werd doorgestuurd naar het Aca demisch Ziekenhuis van Utrecht. ners en gebruikers van Texel." Te eenzijdig Jaap Vlaming (Groen Links) vond Drijvers visie te eenzijdig. „Stro pers hebben inderdaad de meeste kennis van de natuur. Maar er zijn wel grenzen. Mensen zijn mobieler dan ooit. Daarom is afscherming van natuur nodig, al moeten we er niet van vervreemden. Hogere in stanties houden daarmee wel de gelijk rekening." Vlaming gaf de term die Drijver hanteerde een heel andere inhoud. „Planten en dieren hebben recht op historisch medegebruik van agrarische gron den. Maak binnen de landbouw meer ruimte voor de natuur." Wethouder Daan Schilling consta teerde dat de meningen van beide sprekers ondanks een andere be nadering, niet ver uiteen lagen. Vlaming: „We hebben door het zelfde land gelopen." Marja Goslinga is gisteravond ge kozen als nieuwe secretaris van de Stichting Texelse Sportraad. Zij treedt in de voetsporen van Els Ooyevaar, die na zes jaar wegens drukke werkzaamheden aftrad. Herkozen werden de bestuursle den Marjan van der Werff, Coby Bakelaar, André van den Berg en Jitze Beintema, elk voor een perio de van drie jaar. Wijkverpleegkundige Anneke van den Berg (36) verruilt Texel voor Engeland. Oorzaak daarvoor is de liefde voor haar in Norwich woo nachtige vriend. Anneke maakte ruim drie jaar deel uit van het team van wijkverpleegkundigen. Daar voor werkte ze vijf jaar in Ver pleeghuis Texel. Het team van wijkverpleegkundigen heeft de op volging inmiddels intern geregeld. Oud-Texelaar Johan Brügemann, 38 jaar, is woensdag gepromo veerd aan de Rijksuniversiteit van Groningen. Brügemann, als cardi oloog/hartspecialist verbonden aan het Academisch Ziekenhuis in de Martini-stad, verrichtte de af gelopen jaren onderzoek naar mensen met een hartinfarct. Dankzij een verbeterde en effec tievere behandeling kan de kwali teit van leven toenemen. Het proefschrift, waarin zijn bevindin gen staan, wordt niet alleen in Ne derland gewaardeerd, maar trekt ook internationaal de aandacht. Het wordt behandeld in toonaan gevende medische vaktijdschrif ten en maakt de weg vrij voor verder onderzoek. Deuce heeft weer een trainer. De 31-jarige Rick Kootwijk uit Den Haag is aangetrokken als opvolger van de per 1 mei naar elders ver trokken Roland Visser. Kootwijk is in bezit van een A-licentie en is van plan een opleiding te volgen voor B. Vooral met het oog op de tennisjeugd was de snelle komst van een nieuwe trainer noodza kelijk.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 5