\Daar woont nu 'n dochter van Bakker de goudsmit int Jan „toert" zich geheel op de hoogte 11 s .TEXELSE COURANT1 efschool: bazaar ponsorloop en mmeltjesmarkt Koffie-inloop over het ouderschap Collecte epilepsie Sleutels gestolen lustige" luilak Doorrijder meldt zich Mensen in nood Kerk interviewt Henk Binnendijk Bruinvis even in de haven Abri's per 1 juni met lokale reclame Bedrijvig/^X/ Patatbakjes van aardappelzetmeel Bromfietser gewond Heup gebroken VRIJDAG 27 MEI 1994 n uur 's morgens. Voor Sint staan twee bussen op- ,l(j. In verband met het rig bestaan vermeldt het amma een rondrit over het j. Niet alleen voor de vaste iners, maar voor de hele j", zoals de mensen uit de unwoningen van de Schoor- en de Beatrixlaan worden emd. jl de rolstoelers en mensen een looprekje door Sjors itra (van Texeltours) met een [Ie voorste bus in worden ge- n, heeft de buurt in de ach tte bus even de tijd om van hten te wisselen. „Wat een ind in Jemen, niet?", klinkt ezorgd. Terwijl de ochtend- wordt besproken, passeert iiviteiten-begeleidster. Ze telt nog eens. Het moeten in to- 1 mensen zijn. Is iedereen er f zit er onverhoopt nog d in zijn kamer op vervoer jeneden te wachten? Direc- ■lans Bakker rent voor de maal St. Jan binnen om te )f écht iedereen aan boord iker z'n brood vergeten, het h wat", reageert een bewo- Dofdschuddend. Als de radio at en het stemgeluid van Sonneveld klinkt, plaagt hij even goedmoedig verder. Hans zingt", zegt hij tegen urman. Zogenaamd ontsteld end heeft die z'n antwoord laraat. „Daar zijn we toch mooi mee klaar, niet. Want als ie eenmaal op gang is, is ie niet meer te stuiten." Woningen Het is tien voor half tien als de bussen zich in beweging zetten. De buurtbus wordt bestuurd door Mieké Trap, de vrouw van Sjors. „Ik ben de dochter van de melk boer uit Oosterend" meldt ze, ter wijl de bussen richting Den Hoorn rijden. Tijdens de rit worden niet alleen de bezienswaardigheden onderweg besproken, maar vooral wie tegenwoordig de bewoners van bepaalde panden zijn. Dat is eigenlijk nog het interessantst, want de omgeving is over het al gemeen natuurlijk niet nieuw. Veel lof oogst een totaal verbouwde boerderij aan de Westerweg. „Daar woont tegenwoordig een dochter van Bakker de goudsmit". Maar wie van de drie mag dat dan wel wezen? Een onderwerp waar even pittig om wordt gestreden. Als ook alle vorige bewoners van het pand in de herinnering zijn ge bracht, wordt gewezen op het huis van Jan Wolkers. „Welke burge meester woonde daar ook al weer? Was dat niet Sprenger?" De plannen om De Dennen ge deeltelijk voor autoverkeer af te sluiten zijn niemand ontgaan. „Zal het nou zo zijn dat we hier van daag voor de laatste keer rijden", vraagt iemand aan zijn buurman. „Dat geloof ik niet, hoor", ant woordt die. „Voor bussen zullen ze toch wel een uitzondering maken. Goh, het is een hortje terug dat ik hier geweest ben. Ik kan niet meer zo ver fietsen. Prachtig is het hier toch." Verschrikkelijk Langs 't Stappeland („goh, het is een compleet dorp geworden, ver schrikkelijk") rijden de bussen langs de Badweg omhoog. De ro tonde op. „Zeker even naar het strand kijken. Worden we gelijk gedumpt", klinkt het opgewekt. De organisatie heeft echter andere plannen. In Bosch en Zee staat koffie met gebak klaar. De sfeer is ontspannen, gezellig keuvelend duiken de reizigers achter een ta feltje. „Het weer is precies goed. Droog en een beetje bewolkt. Een zonnetje erbij? Nee, dan wordt het zo gauw warm in de bus. Dit is net mooi." Voorzichtig in haar gebakje prik kend, vertelt mevr. Moens- Schaatsenberg (76 jaar) dat de goede sfeer tekenend is voor St. Jan. „Ik zit er nu twee jaar, maar ik zou er voor geen geld uitgaan. St. Jan is niet zo groot, dat vind ik prettig. Het is geen fabriek. En als je wilt is er altijd wat te doen, je hoeft je geen moment te vervelen. De verzorging is prima, dus wat wil je nog meer?" Haar tafelgenote, mevr. T. Visser- Roeper (74 jaar) beaamt haar re laas hartgrondig. „Ik woon er sinds 1 april en heb het ook prima naar m'n zin. Of ik er tegenop zag? Helemaal niet, ik keek er juist naar uit. Geen verkeerd woord over het Verpleegtehuis, maar als je er maandenlang hebt doorgebracht, wil je toch graag wat meer priva cy. Ik was dus heel blij met m'n ka mer. Als je gezelschap wilt, ga je naar beneden en als je alleen wilt zijn, trek je je kamerdeur achter je dicht." Op de vraag of zij de jongste be woners van het verzorgingstehuis zijn, wijzen zij in de richting van een naburig tafeltje. „Nee, dat is mevrouw Rijk. Maar veel scheelt het niet, hoor." Jarig Hans Bakker vraagt even om stilte. Er blijkt zich een jarige in het ge zelschap te bevinden en daar hoort vanzelf een bloemetje bij. Als mevr. T. Segerink-Snelders hartelijk is toegezongen en het tweede kopje naar binnen is ver dwenen, kan de rit worden ver volgd. Nagewuifd door de „bemanning" van Bosch en Zee gaat de tocht nu richting De Waal. Genietend van de prachtige bremstruiken op de Pijpersdijk ver telt W. Beldman dat hij op verzoek van zijn dochter in St. Jan is gaan wonen. „Ze vond dat ik in Alkmaar te ver weg zat. Kun je niet hier ko men wonen, vroeg ze op een dag. Dat heb ik gedaan. Echt vreemd is het niet, want vroeger heb ik ook al op Texel gewoond. Ik heb het goed, hoor. Ik klaverjas wat af. Op maandag, dinsdag en woensdag." ,1M JMl V Bewoners en buurtbewoners schoven na afloop van de rondrit aan tafel voor een feestelijk diner. Ook de 90-jarige buurtbewoner C. Bakker blijkt een liefhebber. Hij is steevast van de partij. „Donder dags ook nog, als hij de kans krijgt", meldt zijn vrouw. Ze knikt hem eens lief toe. Een toehoorder heeft het laatste woord. „Ach, het houdt ze van de straat, moet je maar denken." Hilariteit In De Waal wordt het erf van Lou Witte gepasseerd. Onmiddellijk buigen alle hoofden naar links. Als met enige consternatie wordt vastgesteld dat de boel wel opge ruimd lijkt, heerst er even grote hi lariteit. Wanneer de haven van Oudeschild is aangedaan en de bussen via de Redoute weer naar Den Burg rij den, komen de vogelliefhebbers nog even aan hun trekken. Voor een naar voedsel zoekende lepe laar wordt gestopt. Cees Maas uit de Drijverstraat, speaker van de eerste bus, ontpopt zich als een all-round Texelkenner. Hij bedient de passagiers op hun wenken. Hij weet precies wie waar „weunt", kan zelfs passerende boeren op trekkers herkennen èn benoemen en vertelt ook het nodige over wat er allemaal groeit en bloeit op het moment. Dan komt St. Jan weer in zicht. „Jammer dat de tijd zo snel gaat. Ik had nog wel even bij Cocksdorp willen kijken", zegt een meneer. Het ritueel van uitstappen herhaalt zich. De helpende handen van Nel Witte en Corrie Wessels, twee vaste vrijwilligsters van St. Jan, zijn weer even heel hard nodig. Foto March Hei/nen Terwijl ze zich heen en weer rep pen weten ze nog niet dat hen tij dens het diner een huldiging wacht. Mét cadeau, want een be langeloze inzet van twaalf en een half jaar mag je niet zomaar voor bij laten gaan, wordt er fluisterend gesteld. De eetzaal is feestelijk versierd en met een tevreden ge zicht schuift het gezelschap lang zaam maar zeker achter de tafels. Oók de buurt, want deze ochtend moet waardig worden besloten. „Weet je trouwens dat de vrou wen het doek „St. Jan 40 jaar jong" zelf hebben gemaakt?", vraagt een man tijdens het passe ren. „Ze hebben er wekenlang aan zitten punniken. En daar heeft niéts over in de krant gestaan." Margreet Berndsen zefschool in Den Burg voert Dmende weekend actie om fjeen te brengen voor afron- van de verbouwing van de Vandaag houdt leerlin- oep 7 een sponsorloop en dag is in de school van tot 15.30 uur bazaar en eltjesmarkt. een jaar geleden werd de ingrijpend verbouwd, waar der meer een grote centrale tstond, die voor allerlei doel- is te gebruiken. Ook de lo- werden aangepast, maar er oefte aan nog meer ruimte, i behoefte wordt voorzien .zoldertjes" in de bestaande i. Door de ouders is in een Ie lokalen zo'n zolder ge- Graag wil men dat het ook mdere lokalen gebeurt, maar x>r ontbreekt het geld. De van dit weekend moeten wandering in brengen. Ge il wordt dat veel mensen za terdag tussen half elf en half vier hun geld zullen laten rollen in de school. Op de bazaar draait het rad van avontuur met twee duur dere rondes. Om 12.00 uur wordt de hoofdprijs getrokken: rond vlucht voor twee personen boven Texel en om 15.15 volgt de tweede hoofdprijs: een kinderfiets. Hoe bevalt het ouderschap? Dat is het thema van de koffie-inloop- ochtend die woensdag 1 juni om 09.30 uur begint in het gebouw van de kruisvereniging. Meestal wordt een zwangerschap omringd met een geluksgevoel. Maar over de gebroken nachten, de vermoeidheid en de aanslag die door de komst van een kind wordt gepleegd op een relatie, wordt bij na nooit gerept. Dat onderwerp wordt tijdens deze bijeenkomst besproken. Belangstellenden betalen f2,- en tree. Kinderen tot 4 jaar mogen worden meegenomen. Ongeveer vijftig collectanten gaan komende week (30 mei-4 ju ni) op Texel langs de huizen om geld in te zamelen voor het Natio naal Epilepsiefonds. Alle dorpen worden daarbij aangedaan. Er kunnen zich nog vrijwilligers aan melden. Ook wordt nog gezocht naar iemand die de Texelse orga nisatie volgend jaar wil verster ken. Contactpersoon is mevr. Nannie de Haas, tel. 12298. Méér dan 100.000 mensen in Ne derland hebben epilepsie, een kor te storing in de werking van de hersenen. Te genezen is epilepsie meestal niet, wél kunnen de (on verwachte) aanvallen worden on derdrukt met medicijnen, maar dat Een inbraak bij de windsurfclub in de nacht van zaterdag op zondag heeft als buit een bos sleutels op geleverd, Het clubgebouw werd door de daders grondig doorzocht. De totale schade bedraagt ƒ100,-. Bier de nodige vernielingen ipleegd, spreekt de Texelse toch van een rustige luilak- Het slechte weer heeft ermoedelijk mee te maken, ilakfeest in zwembad Mo- was een nog groter suc- n vorig jaar. in leeg? Zwembad vol. Dat 1 Den Burg rond 03.00 uur. barbezoekers sloten een euit af met een duik in het |ad, ondanks het slechte n 05.00 uur werd het Niger, maar een uurtje later 'da Molenkoog weer vol met kinderen. In het centrum van Den Burg zijn veel vuilnisbakken en mimcontai- ners door vernielzuchtige luilak- vierders in brand gestoken of weggesleept. In de Waalderstraat werden de achterbanden van een Duitse wa gen lekgestoken. Tevens werd de spiegel met zwarte verf bespoten, de klep van de tankdop verbogen en de hele auto met boter en zeep besmeurd. Een getuige zag een groep van zes a zeven jongeren rond de wagen. Ook een band van een andere auto in die straat werd met een mes bewerkt. Lawaai-machine Uit een steeg tussen de We verstraat en de Waalderstraat werd een kinder fiets gestolen, terwijl in de Noordwester de auto van een 26-jarige Texelse hele maal met zwarte verf werd bespo ten. Bij een supermarkt in de Weverstraat werd een electro- nisch oog van de muur gerukt en zijn vierxreclame-units verdwenen. In de Jan Reijstraat is de ruitewis- ser van een autoachterruit gebro ken. Vijf ramen van het kaartjes- hok van SV Texel aan de Haffelderweg werden ingegooid. De schade bedraagt f500,-. De Koog werd uit de slaap gehou den door een geavanceerd lawaai- apparaat, dat werd aangedreven door een auto. ra oil"'?' fl'eld het folkloristische gebruik op traditionele, weinig vernielzuchtige wijze in ere. terwijl hij pok noq keuriq "weekt in de zeer vroege ochtend.... -> (Foxo March Hei/nen) is geen pretje. Dit jaar gaat de aan dacht speciaal uit naar kinderen die er last van hebben. De op brengst wordt onder meer ge bruikt voor onderzoek, voorlichting, individuele hulp, aan gepaste kindervakanties en onder wijs. Al deze activiteiten kosten meer geld dan de overheid kan bij dragen, vandaar dat giften en do naties noodzakelijk zijn. De collecte op Texel bracht vorig jaar circa f7.700,- op, een resultaat dat ook in 1992 werd bereikt. Een 65-jarige man uit Den Burg, die erg slecht ter been is, heeft zich bij de politie gemeld naar aan leiding van het artikel in de vorige krant. Hij reed een fietster aan, die door de botsing ten val kwam. Wegens zijn invaliditeit kwam de man zijn wagen niet uit, maar vroeg hij door het raampje of het weer ging. Toen hij de indruk had dat de vrouw niets ernstigs man keerde, reed hij weg. De fietster bleek haar rechter schouder te hebben gekneusd. De kledingactie van „Mensen in nood" heeft vorige week 10.200 kilo kleding opgebracht Dat is ruim 500 kilo meer dan vorig jaar. De twee vrachtwagens die elk 5000 kilo kunnen vervoeren, wa ren helemaal vol. De organisatie is dankbaar voor al le hulp die is verleend, onder ande re door het aanbieden van bergruimte waar de kleding kon worden opgeslagen. De bekende televisiepresentator Henk Binnendijk verleent zondag medewerking aan een kerkdienst, die om 10.00 uur begint in de Hervormde kerk van Oosterend. Binnendijk is vooral bekend van het EO-programma „Fifty-fifty". waarin hij in gesprek is met be kende Nederlanders. Zondag zijn de rollen omgedraaid en kan Bin- 'nendijk door de kerkgangers aan de tand worden gevoeld. In zijn tv-programma praat Binnen dijk met nationale beroemdheden over de dingen die zij belangrijk vinden in hun leven. In Oosterend zal de interviewer zelf worden on dervraagd over dingen die voor hèm belangrijk zijn. Deze vragen konden tevoren worden doorgege ven aan de Hervormd- Gereformeerde evangelisatiecom- missie die de (Samen op Weg) dienst heeft georganiseerd. Ds. Han Wilmink fungeert als vra gensteller, maar ook is er voor mensen in de kerk gelegenheid om Binnendijk uit te horen. Door deze opzet belooft het een ongewone en spannende dienst te worden. Tevens zal het koor „Sin gers of the Lord" een aantal liede ren ten gehore brengen. De bijeenkomst is voor iedereen toe gankelijk. Een jonge bruinvis heeft maandag een ochtend rond gezwommen in de haven van Oudeschild. Het dier van on geveer een meter lengte werd opgemerkt door bezoekers van de passantenhaven. Ge waarschuwde medewerkers van EcoMare probeerden de bruinvis uit de haven te leiden om te voorkomen dat hij ge wond zou raken in een schroef van een vertrekkende boot. Dat lukte aanvankelijk niet. Bruinvissen oriënteren zich door geluidsgolven uit te zen den en na weerkaatsing weer op te vangen. Zo ontdekken zij obstakels en prooidieren. Er was erg veel verkeer in de havenmond, vooral plezier- vaart, zodat het dier steeds weer terugschrok. Rond de middag werd het rustiger en zwom de bruinvis met de boot van Hans Eelman mee de Waddenzee tegemoet. De vijftien Texelse bushokjes met lichtreclame worden vanaf 1 juni geëxploiteerd door Dral Reklame uit Den Burg. Met de eigenaar, het bedrijf Alrecon uit Bunnik, is Dral een proeftijd van een jaar overeengekomen. In die periode wordt bekeken of voldoende Texelse ondernemers interesse hebben in deze vorm van reclame. Als dat het geval is, kan het Texel se reclamebureau de abri's kopen. Momenteel heeft Alrecon een meerjarig contract met de ge meente inzake de exploitatie. Het bedrijf kwam enkele jaren geleden op de proppen toen de gemeente de oude bushokjes wilde vervan gen. Alrecon schafte de abri's aan en zorgt tevens voor het onder houd. Als tegenprestatie verwierf men het alleenrecht om de hokjes van reclame te voorzien. „Op zich een goede gedachte, want de abri- markt is nog steeds een groeiende bizniz", zegt account-manager Jelle Loozer van Alrecon desge vraagd. „Maar het punt is dat wij meest werken met landelijke ad verteerders, die zich vooral richten op de randstad. Texel -met alle respect- staat voor hen niet num mer één, ook 's zomers niet." Volgens Loozer is Alrecon te wei nig bekend met de lokale markt om daar zelf adverteerders te wer ven. Ook vormde het volgens hem een probleem om steeds naar Texel te komen om de displays te wisselen. Ondernemer Peter Dral is nu in het gat gesprongen. ,,lk verwacht dat dit project met Eén patat in een milieuvriendelijk bakje. Saskia van Elk van „Snackservi ce" in De Koog verkoopt haar pa tat nu in bakjes die volledig afbreekbaar zijn en dus op geen enkele manier een bedreiging zijn voor het milieu. De onderneemster kreeg al eerder bekendheid (en een gemeentelijke milieuprijs) toen zij de bekende plastic bakjes afzwoor en overging op karton, hoewel karton aanmer kelijk duurder is. De bakjes waarin de patat nu wordt geserveerd zijn gemaakt van aardappelzetmeel en zijn gefa briceerd door Suntray uit Hel mond, onderdeel van het AVB-concern. Het bedrijf De Jong Disposables uit Vries grossiert er in, vestigde de aandacht op het product op de Horecabeurs in Zuidlaren en is vooral op de wad deneilanden bezig het product aan de man te brengen. Hetzelfde be drijf levert overigens een scala van andere verpakkings- en horeca- producten, waaronder recyclebare koffiebekers, die onder andere in Texelse adverteerders haalbaar is", aldus Dral. „Vooral omdat wij al de nodige contacten hebben en dit een goede manier is om op te vallen. Waar anders kun je midde nin de dorpen zo uitpakken met een reclameboodschap van 170 cm hoog en 112 cm breed?" De abri's bevinden zich op de veerhaven, in Den Burg, De Koog, Oudeschild en De Cocksdorp. Per bushokje kunnen twee „mediabo- ards" worden aangebracht. Dral zal met lagere tarieven wer ken, aangepast aan de Texelse si tuatie. Het standaardtarief voor één kwartaal bedraagt A910,- 's Zomers komt daar een toeslag van 50% op, 's winters betalen adver teerders 25% minder, Bij combi naties kan eveneens korting worden verkregen. Bijzonder is dat de displays op Texel worden ge maakt. Graaf Spuiterij maakt daar bij gebruik van perspexplaten met folie. Het ontwerp wordt door Dral aangeleverd. Cleaning Texel neemt het onderhoud van de abri's op zich. (Foto Harry de Graaf) gebruik zijn in zwemparadijs Calluna. Beter De zetmeelbakjes zijn in meerdere opzichten een verbetering. Ze zijn niet alleen volledig afbreekbaar en zo onschuldig van samenstelling dat je ze bij wijze van spreken zou kunnen eten, maar zijn ook bijzon der stevig, liggen door hun vorm goed in de hand en zijn isolerend zodat de patat warm blijft en de handen koel. Het model dat voor patat wordt gebruikt bestaat uit twee vakjes; het kleinste vakje is bestemd voor saus. Er bestaan nog vier andere soorten zetmeel bakjes, geschikt voor frikandellen, vis e.d. De nieuwe patatbakjes kosten iets minder dan kartonnen bakjes, circa tien cent per stuk. Dat is aanmerkelijk duurder dan plastic, maar Saskia van Elk vindt dat geen probleem. Op het totale bedrag dat de klant moet afreke nen maakt het niet zoveel uit en er zit ook een promotioneel kantje aan. Het milieubewust geworden publiek kfijgt het gevoel een bij drage te kunnen leveren aan een schoner milieu. Bovendien is zo'n bakje best leuk, zo blijkt uit reac ties. Saskia geeft in de zaak infor matie over haar initiatief door middel van posters en foldertjes. Regelmatig haalt ze uit de afval bakken de patatbakjes en brengt deze naar de composthoop. Een bromfietser uit Den Helder is zaterdag op de Boodtlaan in De Koog gewond geraakt aan zijn knie. Tijdens een enorme regenbui zag hij te laat dat een 26-jarige Duitse automobilist die voor hem reed een oprit insloeg. Hij vloog te gen de zijkant van de wagen. Per ambulance werd hij naar het Ge- miniziekenhuis vervoerd Een 69-jarige vrouw uit Wormer- veer kwam woensdagavond op de Ruijslaan in De Koog ten val terwijl ze van haar fiets afstapte. Ze werd per ambulance naar het Gemini- ziekenhuis gebracht, waar een ge broken heup werd geconstateerd.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 7