f A» ROC brengt onderwijs onder de aandacht TEXELSE j? COURANT Met geluidswagen langs dorpen vanen voor judoka's Shima Jeugdrenners in Zaandam indcompetitie tennis Veel deelname menwedstrijd Klaverjasdrive Kampioenstitel voor Deuce A Sport Met 200 sporters naar Ameland Zwaluwen houden voetbaltoernooi Open Leercentrum houdt cursus geheugentraining GiSBORNE'CHOI-SON PHONE (06) 8673004 Geknip^</ (ÖRT Texels Geen Texelaars op NK Wielrennen Teddybeerdiploma voor zwemjeugd Voetbaltoernooi van SV De Koog Vergadering Dieven gepakt Aanrijding Vermeulen gaat voor „keizer" Bedrijvi gheid Nauta CD sluit zich aan bij „Filmclub" VEM mag voortaan zelf verzegelen VRIJDAG 27 MEI 1994 jti's van Shima bevechten elkaar tijdens het Vanentoernooi op de mat. (Foto Gerard Timmerman) grote belangstelling van waren de Texelse judoka's Shima goed op dreef tijdens darde Vanentoernooi op iede Pinksterdag in sporthal torever. Scheidsrechters wa- Henk en Sjoerd de Vries. Zij dan geassisteerd door Hidde Vries en Matthijs Hornby. ludoka's waren ingedeeld in les van 4 5, waarbij rekening Texelse wielerjeugd is in Zaan- de strijd aangegaan met de [kant. In zijn categorie werd Er- Goênga derde. Evert Rikken- kwam ten val, terwijl Dirk itof achtste werd. Joost Bak en Ivo Witte werden 19e en in hun klasse. Witte had we- cnnmet pech te kampen, maar poizaak daarvan is inmiddels spoord en definitief ver ft sHelder worden zondag de féen gemeten met de rest van )it landelijke toernooi en graadmeter voor het Neder- s Kampioenschap dat op 11 in Helmond wordt gehouden. ingang van 5 juni gaat in de ndcompetitie een nieuwe serie ktryden beginnen. De drie les zullen opnieuw in kleinere gemengde poule's worden teeld. Gelieve de laatste strijden uit de oude serie op te spelen en de nog niet Belde wedstrijden het ko- «l weekend in te halen. Uitsla- snel mogelijk doorgeven tel. 16301. srband met renovering van de en bij Deuce in de loop van juni iter waarschijnlijk van het ge- te programma worden afge eft Houdt de krant dus steeds Jin de gaten. Mima 29-5-'94 Ou. D. Panneman-M. Land Ou A. Heidstra-E. Kossen Ou P. Brons-H. v.d. Park Ou J. Joosten-T. v.d. Veen Ou. W. Oosterhof-E. v. Bommel Ou. B. Verduyn-K. v. Bommel Ou A. Bokma-H. Frank Hodi: Ou. R. Buitenweg-L. Saai Ou. H. Schraag-M. v.d. Wetering Ou R. Zoetelief-M. v.d. Bent Ou. E. Dreessens-R. de Boer Ou. C den Braven-I. Westerlaken fslag: Ou A. Groot-T. v.Koppen Ou. H. Bakker-R. Verduyn Ju. S. v.d. Veen-I. Beerling J u M. v. Aken-P. Keyser ju. A. Kamstra-I. Land u. A. Keyser-J. Zoetelief erend: Ou H. Knol-M. Bolte Ju. J. Boon-B. v.d. Wetering u J. Knol-H. Knippenberg r»en« *no' E. Dreesens-C. 0-2, R. de Boer-A Westerl. 1-1; "-J. Stark 2-0; E. Ooyevaar-I. Land JWerl.A Westerl 0-2; A. Bokma- p -2; C. den 8raven-A. Heidstra rank-E. Dreesens 2-0; H. Kmp- öoon 2-0; B Verduyn-W. Ooster- Und-M v.d. Wetering 0-2; M. v Veen 2-0; H. Maas-J. Zoete- t-« o d Bommel-A. Keyser 2-0; R. i d ns VC^- Bent-E. Kos- Beerlmg-A. Kamstra 2-0; H e Boer 1-1, A. Groot-H. Bakker J;sterhof-J. Zoetelief 0-2; A. Boer 1-1; p. Keyser-I. Land v- Koppen-R. Verduyn 0-2; P 111 o evaar 1-1, E. v Bommel-A. L P Keyser-A. Kamstra 2-0; R. Bol 1-1. werd gehouden met gewicht en ervaring. Een eerste plaats leverde 50 punten op, een tweede plaats 40, een derde 30 en lagere plaat sen 25 punten. Ook de punten van- de voorgaande wedstrijden wer den erbij geteld en dat bepaalde uiteindelijk de kleur van de te win nen vaan. Goede partijen werden geleverd door Hans Duin, Pepijn Schermer en Adriaan van Rijs- selberge. Uitslagen: Poule 1: (witte band) 1e plaats Hans Duin; poule 2: (oranje band) 1e plaats Pepijn Schermer; poule 3: (witte band) 1e plaats. Jolien Huberts, poule 4: (gele band) ge deelde 1e plaats: Mark van Vliet en Mark Westerlaken; poule 5: (oranje band) 1e plaats: Mihai Poleakov; poule 6: (gele band) Ie plaats: Adriaan van Rijsselberge Aan de samengestelde men wedstrijd die maandag voor het grootste gedeelte op het terrein van A. Brans in Oo^terend werd verreden, werd door veel Texelse menners meegedaan. Zowel in de enkelspan, als in de dubbelspanru briek was de onderlinge concur rentie groot. De uitslagen (resp. rijder en groom): Enkelspan pony's: 1. Leen Bouthoorn- Annemieke en Marco Bouthoorn, 2 Joke Bouthoorn- Jos Waterman, 3 André Sielmg-Arno Gieles. Enkelspan paarden: 1. Piet Beers-Petra Noppert, 2. Gerrit Westerlaken- Jan King- ma, 3. Kees Timmer- Frank van Lare. Dubbelspan paarden: 1. Willem Goënga- Marit de Leeuw, 2 Richard Eelman- Jan Eelman, 3. Frans Bakker- Albert Scholl Klaverjasclub Den Burg houdt maandagavond in D'Ouwe Ulo de eerste zomerdrive van dit seizoen. Tot half september worden elke maandagavond speelavonden ge houden. De drives staan open voor iedereen en beginnen elke maandag om 20.00 uur. Het in schrijfgeld bedraagt f7,- per kop pel. Er zijn elke week leuke prijzen te winnen. In de week voor Pinksteren heb ben voor de districtcompetitie al leen de dames een wedstrijd gespeeld. Ondanks een 5-1 zege in Oudorp zagen de Deuce-dames hun voorsprong op HTC tot één punt slinken. In de laatste wedstrijd op 7 juni tegen dit Hel- derse team zal de beslissing vallen. In de kring-competitie werd een volledig programma afgewerkt, waarbij Deuce A, zoals verwacht, in de voorlaatste wedstrijd het kampioenschap in de wacht heeft gesleept. Deuce B behoudt door hun 2-2 nog een kansje op de bo venste plaats. Voor de overige teams zit die ereplaats er niet meer in. Aan het door Deuce georganiseer de Pinkstertoernooi is deelgeno men door vier dames-koppels en twaalf herenkoppels. In vier pou les konden de deelnemers zich plaatsen voor de finales. Bij de dames werd de eerste prijs behaald door Hennie van der San- de met Marga Maas. De tweede prijs was voor Anneke en Philippi ne Boswijk. Bij de heren waren het Hans Bos wijk en Jan Willem Kraay die in de finale te sterk waren voor Hans Westerlaken en Ronald v.d. Berg. Uitslagen: District-competitie: Dames: Deuce 1-Schagen 2 5-1. Kring competitie: Dames: De Kogge A-Deuce A 0-4; Deuce B-Sluis Een B 2-2; Deuce C-HTC C 0-4; Deuce a-Wieringerwaard a 3-1; Deuce b-A. Paulowna b 0-4; Juhanadorp d-Deuce c 0-4; 't Oghe d-Deuce d 1-3; Deuce l-'t Zand I 4-0. Texel verdedigt dit weekend op Ameland de wisselbeker, die vo rig jaar tijdens de waddenuitwis seling werd veroverd. Totaal reizen 200 sporters naar het Frie se eiland, waar de 13e editie van het jaarlijkse Waddentoernooi plaatsvindt. Texel neemt deel aan alle takken van sport: badminton, biljart, brid ge, darts, klaverjassen, surfen, tennis, veld- en zaalvoetbal, vissen en volleybal. Evenals in voorgaan de jaren draait het vooral om de gezelligheid, maar toch zal Texel de wisselbeker niet zonder slag of stoot uit handen geven. De eerste deelnemers zijn gisteravond al af gereisd en vanmiddag is al een groepje per vliegtuig vertrokken. Morgen zet de grootste groep (cir ca 115 deelnemers en supporters) koers naar Ameland. Met de boot van 8.05 uur wordt van Texel ver trokken en gaan ze richting Hol- werd, waar de veerboot naar Ameland afmeert. De Texelaars maken gebruik van het door de werkgroep Waddentoernooi en de Texelse Sportraad georganiseerde vervoer. De thuiskomst is zondag 29 mei met de boot van 18.35 uur uit Den Helder. Fanfarekorps KTF, dat in voorgaande jaren telkens succesvolle optredens op de eilan den verzorgde, blijft ditmaal thuis. Het ZDH-veld wordt zaterdag en zondag het middelpunt van een sportief en gezellig voetbaltoer nooi. De Hoornder vereniging heeft behalve Texelse Boys tal van teams van de vastewal weten te strikken. Unicum uit Lelystad is een oud-eerste klasser met een eigen trainer en staat als een ge duchte tegenstander bekend. On der de deelnemers ook een All Stars-team van ZDH-veteranen. Bijzonder is de puntentelling in Den Hoorn, die tot aanvallend spel moet stimuleren. Om iedereen vertrouwd te maken met het eiland geeft de club een toernooi- krant uit waarin achtergronden en historische zaken worden be schreven. Het toernooi start zaterdag om 11.00 uur en zondag om 10.00 uur. Om 15.15 uur staat de finale op het programma. In de feesttent wordt zaterdag een gezellige avond voor spelers en aanhang gehouden met een live-optreden van Martin Trap en een verloting met het Rad van Avontuur. Je bent nooit te oud om te leren. Ook mensen die in hun jeugd niet in de gelegenheid zijn geweest om voldoende onderwijs te vol gen, of die aanvullende be kwaamheden willen opdoen, kunnen daar later nog heel wat aan bijspijkeren. Voor hen is er op Texel het Open Leercentrum, dat tegenwoordig een onderdeel is van het Regionaal Opleidingen Centrum kop van Noordholland Met het nieuwe cursusjaar in het vooruitzicht timmert het ROC op vallend aan de weg om cursisten te werven en om bekendheid te geven aan de uiteenlopende oplei dingsmogelijkheden, zowel be roepsgericht als algemeen vormend. Voor zover deze scho ling niet op Texel zelf kan worden gegeven, gebeurt het in Den Hel der, waar grote bereidheid bestaat om tegemoet te komen aan de problemen die de eilandsituatie oproepen. Zaterdag a.s. komt een team van het ROC zelfs met een geluidswa gen en een informatiestand naar vijf Texelse dorpen. Leergierigen kunnen rekening houden met het volgende tijdschema: Den Burg 10.15-11.00 uur; Ooster end 11.30-12.15 uur; De Cocks- dorp 13.15-13.45 uur; Oudeschild 14.15-14.45 uur; Den Hoorn 15.00-15.30 uur. Beter In tegenstelling tot wat aanvanke lijk werd gevreesd is het opgaan van de Open School Texel (en van de als dependence van het Albrecht-college functionerende Avondmavo) in het ROC in augus tus j.l. geen verslechtering geble ken. De opleidingsmogelijkheden op het eiland zelf blijven op zijn minst in tact, er is betere afstem ming mogelijk, het plaatselijke per soneel blijft op Texel zelf werken en de continuïteit voor de toe komst is beter gewaarborgd. Voor zover cursisten naar het vasteland worden verwezen, kunnen zij te recht is het naburige Den Helder. Als het ROC niet zou zijn gevormd, zou men wellicht op Alkmaar zijn aangewezen waardoor de drempel aanzienlijk hoger was geworden Aansluiting bij een groter geheel was voor de Open School trou wens verplicht; anders zou ophef fing erin hebben gezeten. Bij de gemeente stonden ze er aanvan kelijk sceptisch tegenover Over de voorwaarden voor aansluiting viel echter te praten en dat is - blij kens tevreden uitlatingen van oud wethouder Tine Krijnen in een in terview in een brochure van het ROC - tot tevredenheid van de ge meente gebeurd. Het geld dat de gemeente in de Open School stak, gaat nu naar het ROC. Het Open Leercentrum Texel is nu een van de „units" van het ROC. De andere zijn gevestigd in Den Helder, Schagen en Middenmeer. De units blijven vrij veel zelfstan digheid houden met een eigen di rectie De unitdirectie (op Texel is dat Mijkje Uittenbogaard) is ver antwoordelijk voor het in goede banen leiden van het onderwij saanbod en voor het goed omgaan met de financiën. Van alles Het Open Leercentrum heeft heel wat te bieden. Belangrijk zijn mavo en havo, maar ook cursussen basi seducatie, zoals Nederlandse taal en algemene ontwikkeling^lezen en schrijven, Nederlands voor an derstaligen, administratieve vaar digheden waaronder rekenen en bugetteren en zelfstandig wonen. Bij Havo en mavo is het mogelijk om „modulair" onderwijs te vol gen, waarbij de cursist zich be perkt tot één onderdeel van een "vak, bijvoorbeeld poëzie of spel ling bij Nederlands. In september gaat ook een cursus „voorbereiding dienstverlenende beroepen" van start met aandacht voor rekenen, sociale vaardigheid, Duits, etc. Na deze éénjarige vor ming kan men aan het werk gaan of een echte beroepsopleiding volgen. Zo zijn er tal van mogelijkheden, waarbij bekende opleidingen als lezen en schrijven voor mensen die op dat gebied een achterstand hebben opgelopen, gewoon door gaan. De lessen op Texel worden gegeven in d'Ouwe ULO en in het gebouw van de osg De Hogeberg. De kosten zijn zo laag dat ze voor niemand een belemmering kunnen zijn om deel te nemen. Voor meer informatie en inschrij ving kunnen geïnteresseerden te recht in d'Ouwe ULO (telefoon 10233), M. Uittenbogaard (14203) of C. Ampt (14259). Deelnemers van het Open Leercentrum Texel bezig met de cursus Frans. (Foto Goos Westerlaken) In samenwerking met de Stich ting Welzijn Ouderen houdt het Open Leercentrum Texel een cur sus „geheugentraining". In tien bijeenkomsten komt aan de orde hoe het geheugen werkt en Tijdens de Noordhollandse dis trictskampioenschappen wielren nen in Huisduinen op tweede Pinksterdag zijn drie nieuwelingen van W.V. Texel van start gegaan. Toen het startschot viel ging het meteen hard. Er werden snelhe den gehaald van 60 km per uur. Joost Hoogenbosch werd na een aantal ronden uit de koers ge haald. Christian Annyas reed lek en alleen Robert Huisman kon de koers goed uitrijden. De eerst twintig plaatsten zich voor de Nederlandse kampioen schappen. Daarin zal Texel niet worden vertegenwoordigd, aange zien Robert Huisman als eenen twintigste over de finish kwam. Bijgaande foto is gemaakt door fa milie Schenk uit Den Burg. Het echtpaar heeft een paar maanden bij familie in Nieuw Zeeland door gebracht en zag onderweg dit bord. Het hoort bij een boerderij waar Texelse schapen worden ge houden. In zwemparadijs Calluna is door de allerjongsten afgezwommen voor het teddybeerdiploma. Begeleid door de ouders werden diverse zwemoefeningen gedaan. Sjaak Kager, Michelle Grootelaar, Sil Gaaff, Patricia Wiering en Ilse Boersen haalden brons. Zilver was er voor Maik Huisman, Mirte Ka ger, Yvana Visser en Twan Weyers. Bij de volwassenen slaagden mevr. G. Flens- van Liere, Paul Bakker en mevr. G.E.W. Pinksee voor het A-diploma. SV De Koog viert met een groots toernooi zaterdag en zondag het eind van het voetbalseizoen. Twaalf teams doen mee aan het voetbalevenement. De wedstrij den beginnen zaterdag om 9.15 uur. Om 19.00 uur nemen vriend en vijand plaats rond de barbeque en wordt aansluitend in de grote tent naast het veld een feestavond gehouden. De Koog zal die gele genheid aangrijpen het behalen van de zesde plaats in de competi tie te vieren en de pijn over de twee punten achterstand op Texel se Boys weg te spoelen. Tevens is ruimte gereserveerd voor de grote verloting. Zondagmorgen om 9.45 uur start de eerste wedstrijd om 9.45 uur. De finale wordt om 15.45 uur gespeeld. Na afloop hiervan worden de beste keeper en speler van het toernooi bekend gemaakt en wordt de Fair PlayCup uitgereikt. welke invloed leeftijd en gezond heid daarop hebben. Door het ge heugen bewust te gebruiken, is het mogelijk de teruggang die op treedt bij het ouder worden op te vangen. Het grootste gedeelte van de cursus bestaat uit het leren van en het oefenen met verschillende technieken en trucs om zaken be ter te onthouden. De cursus zal plaatsvinden op de woensdagmiddag in de Buureton in Den Burg, van 13.30 uur tot 15.30 uur en is in eerste instantie bedoeld voor mensen van 55 jaar en ouder. Bij onvoldoende aanmel dingen kunnen ook jongere men sen meedoen. De eerste bijeenkomst zal op 8 ju ni plaatsvinden Het cursusgeld zal ƒ35,- bedragen; hierbij zijn de kosten van een werkboek inbegre pen. Belangstellenden kunnen contact opnemen met dhr. H. Snij ders, tel. 12696, of dhr. S. Zijm, tel. 10233/11741. De dorpscommissie van Ooster end vergadert vanavond om 20.00 uur in De Bijenkorf. Op de agenda staan onder andere de verbou wingsplannen van dit dorpshuis. Een inbraak in OSG De Hogeberg in de nacht van vrijdag op zater dag is snel opgelost door de Texel se politie. Zaterdag werden op de haven van Oudeschild twee 18-jarige jongens aangehouden uit Rotterdam en Velddriel. Ze hadden over het Nederlandse kenteken van hun auto op Texel gestolen Duitse kentekenplaten aange bracht. In de wagen werden bree kijzers en een verboden wapenstok die stroomstoten kan voortbrengen aangetroffen. Tijdens het verhoor bekende het tweetal de inbraak in de OSG, waarbij gereedschap werd gesto len. De buit is teruggevonden. Een 33-jarige vrouw uit De Koog reageerde woensdag op de Em- malaan te laat toen voor haar een 34-jarige Duitser afremde voor de kruising met de Pontweg. Door de aanrijding liep alleen de Duitse wa gen lichte schade op. Zeilen. In de catamaranklasse Hobie 16 zijn Hans Zuidema en Tessa de Graaff afgelopen week end tijdens de pré Spa Regatta in Medemblik geëindigd op een achtste plaats. Bij een harde wind streden zij in een sterk deelne mersveld met 27 boten. Drankrijder. Een 18-jarige Texel se automobilist bleek in de nacht van vrijdag op zaterdag met teveel drank op achter het stuur te zijn gekropen. Hij werd op de Elemert aangehouden. Snorfiets. In de Dorpstraat in De Koog is de rode snorfiets van een 25-jarige inwoner van Laren gestolen. Dit gebeurde in de nacht van zondag op maandag. Vernielingen. Op de Brink is de spiegel van een auto afgerukt, ter wijl in de Jan Reijstraat een ruite- wisser door een autoraam is geslagen. Stuif bestrijding. Over stuif- bestrijding is het laatste woord nog niet gezegd. Landbouwers krijgen woensdag 1 juni vanaf 19.30 uur de kans de proefvelden op het land van Henk Broekman te bezichtigen. Zowel velden met bieten als lelies zijn behandeld met drijfmest, GFT-compost, cham- post en vloeibare cellulose. Handboogschieter Ed Vermeulen heeft twee koningstitels op zijn naam staan. Als hij vanavond de derde overwinning bij het jaarlijk se koningschieten van De Eiland- schutters behaald, geeft hem dit het recht de keizer van de vereni ging Henk Witte uit te dagen voor een duel om de titel. De wedstrijden zijn om 20.00 uur in De Ferrever. In tegenstelling tot meeste andere sportevenemen ten hoopt de vereniging op weinig publiek, omdat voldoende af stand moet worden bewaard. De videotheek van Nauta CD in Den Burg is sinds kort aangesloten bij de organisatie „Filmclub". Voortaan heet de videotheek daar om „Filmclub Nauta CD". De pre sentatie van de zaak is daarop aangepast. Filmclub is een landelijke coöpera tieve vereniging van ruim 140 zelf standige exploitanten van videotheken. Door de krachten te bundelen in gezamenlijke inkoop, herkenbare stijl en landelijke recla me proberen de aangesloten za ken zich beter te profileren. Voordeel is dat alle nieuwe films nog sneller beschikbaar zijn. Tevens is nu een kosteloos reser veringsysteem ingevoerd, waar door huurders niet voor niets om veel gevraagde (top)films hoeven komen. Ook is een gratis magazi ne verkrijgbaar met besprekingen van de nieuwste films. Filmclub Nauta CD hoopt met deze extra dienstverlening het huren van vi deofilms te stimuleren. De VEM (Verenigde Electro- monteurs) staat sinds giste ren te boek als waarborg- installateur. De nieuwe status heeft alles te maken met het gewijzigde inspectiebeleid van het PEN Het energiebe drijf gaat zich meer toeleggen op advisering van haar klan ten om energie te besparen. Om alvast van de tijdrovende en kostbare controles van het installatiewerk af te zijn, zijn uitgekiende veiligheids- en kwaliteitsnormen ingevoerd waaraan de electrische syste men moeten voldoen. Het systeem dat de 25 VEM- medewerkers hanteren bij het installatiewerk staat beschre ven in een gedetailleerd hand boek en voldoet aan de officiële waarborgnormen. De kostbare inspectie die anders nodig is, kan daardoor achter wege blijven. Het installatie systeem dat de VEM han teert, wordt elk halfjaar ge controleerd. Als symbolische bekroning op de nieuwe sta tus kreeg Toon van Beek van de VEM uit handen van R. van Engeldorp de zegeltang uitge reikt. •<Foto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 9