,Als de pieper gaat laat ik een spoor van verwoesting achter" Ben Jas 25 jaar ambulance-chauffeur Beker Waddentoernooi ifgestaan aan Ameland aowTr Geknipt/ Sportief en gezellig TEXELSE^ COURANT Texel maakt mis met „Durp" Symposium: kwaliteit duinwater van belang Wat vind jij? Van Bockom Maas overtroeft koningschutter Toneelstuk door Texelse jeugd Geen workshops PEN: energievraag explosief omhoog DINSDAG 31 MEI 1994 HjII lSrd rijden? Ja, da's een hobby van me." Vijfentwintig jaar gen Jas (50) chauffeur op de ambulance. „Maar nog kut schade gereden." Een koelbloedige, doch gevoelige in, volgens zijn collega's. „Maar vooral nu ik wat ouder yd, heb ik meer moeite om sommige gevallen van me af tetten." i«oon erin gerold. Zo is de car- van Ben Jas op de ambulan- begonnen. „Ik werkte als iichauffeur bij mijn zwager Toon idt. Er waren twee ambulances ik viel af en toe in als tweede juffeur" Jas kon goed tegen de jlige situaties waarbij een am- ance is vereist. „Ik val niet i/v/van een beetje bloed." eerste „klusje" weet hij nog eds. „Twee patiënten tegelijk, jzou nu niet meer kunnen. Een- met hartklachten en eentje die eel medicijnen had ingenomen, jenwoordig hebben we zoveel jaratuur in de wagens dat we ir een hartpatiënt veel meer men doen. Dan heb je geen tijd een tweede klant." Verwoesting de pieper gaat, laat Jas alles lenen springt hij in zijn auto om de ambulance te gaan, die in garage van Smidt aan de Wil- minalaan staat. Daar komt ook gealarmeerde verpleegkundige irtoe. „Als er 's nachts een mel- gkomt, laat ik een spoor van Aoesting na. Dan zit de hele fa- rechtop in bed. Ik kleed me ipweg naar mijn auto." e plaats van het ongeval as sert de chauffeur de verpleeg- rfige. „Als er meerdere jitoffers zijn, pakken we er al- eentje" De hulpverlening langt dus ook van de chauf- de nodige medische kennis, r jaar worden we bijge- oold", vertelt Jas, die in de vijf- rótig jaar een schat aan ing heeft opgedaan. „Vooral EfiyLuyckx heb ik in het verle- rcel geleerd. Maar de ver- ■g'ondige die mee is, houdt de leiding hoor." Ben Jas roemt de samenwerking met de mensen uit het ambulan ceteam. „De collegialiteit is pri ma." Nieuwe verpleegkundigen worden vaak aan hem toever trouwd, wegens zijn ruime erva ring. „Ik probeer ze een beetje op hun gemak te stellen." Geboorte Een geslaagde reanimatie. Dat vindt Ben Jas het leukste. „Maar ook de geboorte van een kind geeft voldoening, als het allemaal goed afloopt. Het is mij nooit over komen dat een volledige bevalling in de ambulance plaatsvond, maar wel dat het hoofdje er al uit kwam of de beentje bij een stuitligging. In zo'n geval word ik erbij geroe pen. Dan mag die vrouw absoluut niet persen en probeer ik op haar in te praten. Raar? Nee, het is ge woon je werk." Er lopen op Texel een paar jongens rond die zijn ver noemd naar de ambulancechauf feur. „Daar ben ik behoorlijk trots op, ja." Machteloos Tegenover deze bevredigende kan ten van het werk staat de machte loosheid als een patiënt onder de handen van de ambulancebeman ning sterft. „Vooral als het jonge mensen zijn en je kan helemaal niets meer doen. ledereen heeft zijn eigen manier om zoiets te ver werken. Erover praten bijvoor beeld. Ik heb wel eens op mijn stuur zitten rammen. Natuurlijk blijven sommige zaken hangen. Ik heb gevallen die ik mijn hele leven al meedraag, die nooit meer uit mijn gedachten gaan. Je wordt echt niet zó bikkelhard dat niets je meer raakt. De tranen schieten me Ben Jas: ..Hard rijden? Ja. dót vind ik prachtig..." (Foto Tessa de Craatf) heus wel eens in de ogen." Ben Jas heeft in zijn carrière veel akelige ongevallen gezien, maar hij schrikt nergens voor terug. „Als ik er ben, doe ik mijn werk. Later volgt pas de reactie." Toch wordt ook wel gelachen in de ambulance. „Als we ergens heen rijden, probeer ik vaak de spanning een beetje te breken met een grap je", vertelt Jas. Hij wordt wel eens geplaagd door de verpJeegkundi- gen met zijn stevige postuur. „Dan zeggen ze dat ik niet meer achter het stuur pas. Maar ik heb nog ruimte genoeg hoor!" Meeste Duitse patiënten zijn aan stellers, vindt Ben Jas. „Die zijn zo jankerig. Ze liggen om het minste of geringste te gillen. Ik ben wel eens uitgestapt terwijl we bij de boot stonden te wachten om een tje tot de orde te roepen. 'Ben jij belazerd', zei ik. 'Dat je pijn hebt is best, maar je hoeft niet zó hard te gillen dat het hele opstelterrein denkt dat je wordt vermoord.' Nee, Nederlanders zijn een stuk har der." Jas bezoekt vaak patiënten die hij in zijn wagen heeft gehad. „Vooral als ze in het ziekenhuis liggen en we zijn toch in Den Helder. Het wordt altijd erg gewaardeerd." De sloot in Niet alle weggebruikers reageren goed als er een ambulance met de sirene aan komt rijden. „Je hebt mensen die rustig voor je de Pont- weg opdraaien, terwijl je met een gangetje van 180 komt aanracen, terwijl alles wat kan branden aan die wagen brandt en de sirene loeit. Als je dét niet ziet, ben je écht stekeblind. Wat dat betreft kunnen Nederlanders een voor beeld nemen aan onze oosterbu ren, want die rijden zowat de sloot in om de weg voor ons vrij te ma ken." Eén keer heeft Jas bijna een onge val meegemaakt, toen hij onder begeleiding van een motoragent naar een ziekenhuis in Amsterdam reed. „Op de rondweg van Alk maar zat hij achterom te kijken, om te zien of bij mij alles goed ging. Gaat er vóór hem een auto in de remmen.... Ik kon niet waar schuwend toeteren, want ik reed al met alle toeters en bellen aan. Die agent keek net op tijd voor zich en kon de wagen op een haar na ontwijken. Hértkloppingen had ik ervan." De sirenes oefenen op velen een aantrekkmgsk/acht uit. „In het be gin vond ik het inderdaad méchtig om ze te mogen gebruiken. Maar dat verandert. Nu vind ik het voor al een klere-herrie...." Nog een paar jaar en dan stopt hij ermee. „Het zal me aan mijn hart gaan. Maar het gaat steeds meer aan je vreten en je moet een keer stoppen." Tessa de Graaff Waddentoernooi is dit jaar ge wen door het „thuiseiland" stond. Texel weerde zich pri- maar kwam niet verder dan derde plaats. Volgend jaar zijn wedstrijden op Schiermon- ng. •*stweehonderd Texelse deel- waren naar Ameland ge- voor het tweedaagse lieve evenement. Was het vo- par op Texel nog wel eens Ik voor de sporters om voor of twee nachtjes accommo datie te vinden, op Ameland gaf dat geèn problemen, al zaten de Texelaars wel verspreid over het hele eiland. Maar men kwam el kaar veel tegen en de gezelligheid vierde hoogtij. De meeste wedstrijden speelden zich af in de buurt van Hollum-. Al leen het voetbal was in Buren en het bridgen in Nes. De Texelaars verplaatsten zich per fiets over het eiland. Animo Vorig jaar werd het toernooi op Texel gehouden, waardoor de teams in de sterkste formatie ver schenen. Nu was de animo om mee te doen iets geringer, waar door men ook over minder reser ves kon beschikken. Voor het totaalklassement golden alleen die sporten waarin minimaal vier eilanden deelnamen. Doordat Vlieland voor enkele sporten op het laatste moment geen team kon afvaardigen, vielen onver wacht nog enige spelen uit. Dat gold voor surfen en zaalvoetbal. De competities werden wel gespeeld en in beide sporten werd Texel eerste. Dat resultaat werd ook behaald door de badmin tonners. Derde plaatsen waren er voor Texel bij het biljarten, bridge, voet bal en volleybal heren. Eén van de Texelse volleyballers moest ge blesseerd opgeven. Een voetballer vieren dat de ontvangst nu inde noordkop van het eiland hield Radio Texel vrijdag- *9 een receptie in het Eier- Huis. Van de twee uur bijeenkomst werd een uitzending verzorgd, onderwerpen zoals van Ed de Bruyn overzicht van het Texelse nieuws, hield presentatrice Roelie Bakker interviews met o.a. Martin de Weijer, voorzitter van de Stich ting Lokale Omroep Texel, en met een Cocksdorper gast, vuurtoren wachter Piet Stam. Het Texelse combo ,,The Small Buzz" leverde een muzikale bijdrage. Slechts weinig bewoners hadden de moei te genomen om langs te komen. „Waarschijnlijk zitten ze allemaal aan de radio gekluisterd...", zo werd verondersteld. Ter vergroting van de bekendheid werden afgelo pen weekend in De Cocksdorp fol ders uitgedeeld met informatie over de programma's. Overigens is Radio Texel, die uitzendt op de FM 106.1, het best te ontvangen met een verticale antenne. Luisteraars die, ondanks de nieuwe antenne in Den Burg, problemen houden met de ontvangst, kunnen contact op nemen met de radio-technici Wil lem van Leersum (tel. 13340) en Clemens Barhorst (13246). 'tin de Weijer. hier geïnterviewd door Roelie Bakker, was ook naar de receptie i. De Cocksdorp gekomen. (Foto Frons Hopmonl werd afgevoerd met een gebroken sleutelbeen. Tweede plaatsen waren er bij het darten en het vissen. Klaverjassen scoorde een vierde plaats, evenals volleybal voor dames. De tennis sers werden vijfde. Surfen Het Texelse surfteam bestond uit twaalf deelnemers. André van den Berg nam de overwinning voor zijn rekening, ondanks dat de wedstrij den aanvankelijk door gebrek aan wind afgeblazen dreigden te wor den. Na enig afwachten kon toch een slalom worden gevaren. De wedstrijdervaring van de Texelaars bleek groter dan die van hun te genstanders. De eerste vier plaat sen werden door hen ingenomen. Zowel bij het beheer van natuur als de winning van drinkwater is voldoende water van goede kwa liteit van vitaal belang. Dat stelde directeur Maarten Barbers van Staatsbosbeheer, tijdens een vrij dag gehouden symposium in het Nioz. De directeur natuurbeheer van het PWN, Fred van der Vegte, gaf aan dat waterleidingbedrijven steeds meer beseffen dat zij ook een verantwoordelijkheid hebben voor de natuur in de terreinen die door waterwinning worden beïnvloed. Beide sprekers gaven daarmee aan dat zij niet altijd tegengestelde be langen hebben, wat indirect een antwoord was op de titel van het symposium „Waterwinning en na tuurbeheer: tegenpolen of...?" Sprekend voorbeeld van samen werking is het Moksloot-project, dat vorig jaar op Texel werd gerea liseerd. Dit project vormde tevens de aanleiding om de bijeenkomst in het Nioz te organiseren. Het ochtendprogramma werd besloten met de overhandiging van de eer ste exemplaren van het boek „Vreemde zomergasten" door SBB-regiohoofd Jan de Vrieze aan de directeuren Van der Vegte en Barbers. Het boek, dat is geïl lustreerd met foto's van Pieter de Vries en onder eindredactie stond van Toon Fey, is voor ƒ19,95 te koop in de boekhandels en bij Eco- Mare. De opbrengst is bestemd voor de aanleg van vispassages bij de stuwen in de Moksloot. 's Mid dags vertrok het 75 mensen tel lende gezelschap naar het projectgebied om de eerste resul taten van nabij te bekijken. De Engelsman Geoffrey Croft, die momenteel op Texel vakantie viert, bracht voor zijn goede kennis Wil lem Ham van restaurant Het Kom pas ditmaal behalve whisky een kranteknipsel mee. Het betrof een artikel uit de kwaliteitskrant Daily Telegraph, waarin de Texelaars Marga en Richard Zandstra wor den geciteerd. Omdat hij al minstens twaalf jaar op Texel vo gels komt kijken en doorgaans in hotel De Weal logeert, had mister Croft het stuk bewaard. De Zandstra's waren vorig jaar sep tember op vakantie in Schotland. Op de terugreis werden ze in het stormachtige noord-Engeland door een journalist ondervraagd over het slechte weer, maar kre gen het artikel nimmer onder ogen. Via een omweg is dat nu ge lukt. In de juni-editie van mannenblad Penthouse doet oud-Texelse Myr- the de Vries (23), tegenwoordig danseres in de Amsterdamse dis cotheek It, een boekje open over haar jeugd op het eiland. „Eiland bewoners zijn behoudend, leven geïsoleerd, maar zijn vooral bang voor alles wat anders is Op Texel was iedereen bezig met kleinburgerlijke obsessies. Alles wat je deed werd overtrokken aldus een letterlijk citaat uit het interview met Myrthe. un-lovers. but Nigel Bunyan Meteorologists for the weekend i-iested in ham. Glos, said I lind ii Irci'jf'-d to muUil-J Ion. j li J in 11-mn it out s Mirn Zandstra 37. ol Texel, Holland, who is holi- ^on the daying with her husband, j^n'l hase Richard. 45. said VNe are used to the wind where we come from so it is no prob lem for us Mrs Pauline Plaits Hh Wind' Hotel where guests sometimes advised not to open the windows for fear the wind will stop them shut ting them again, is confident '11 weather is what people^ i fore said lird about Vl thought would 1 Kteorologists feather Campinghouder De Jeugdverkeerskrant van Veilig Verkeer Nederland, in gebruik in het basisonderwijs, staat deze week in het teken van Texel. Het blad beschrijft typisch Texelse ver keerssituaties, maar vraagt ook de mening van de jeugd inzake he dendaagse economische en maat schappelijke vraagstukken op het eiland. Concentratie voor het schot, voorop de onttroonde koning Ed Vermeulen. IFoto Tessa de Graaff) Tweevoudig koningsschutter Ed Vermeulen is onttroond. Vlak voor hij het duel om de keizerstitel kon aangaan, werd hij overtroefd door Evert van Bockom Maas, die zich de nieuwe koning van hand boogschietvereniging De Eiland- schutters mag noemen. Onder het toeziend oog van kei- zerschutter en scheidsrechter Henk Witte werd in De Ferrever door zeventien boogschieters meegedaan aan het koningschie- ten. Grote favoriet was Ed Ver meulen, die al twee keer de koningstitel op zijn naam schreef en bij het behalen van een derde keizer Henk Witte had mogen uitdagen. Er werden zestien series van twee pijlen geschoten. Veteraan Evert van Bockom Maas schoot stabiele series met een hoog gemiddelde. De druk bleek voor Vermeulen te hoog en ook zijn naaste belager Willem Vlas kon Van Bockom Maas niet overtroeven. De jeugdschutters deden van zich spreken door tussen de volwasse nen te eindigen. Enige vrouwelijke deelneemster was jeugdlid Amka Tijsen. Zij werd negende,. De uitslagen 1. Evert van Bockom Maas 287 pt., 2 Ed Vermeulen 286 pt 3 Willem Vlas 284 pt., 4 Jaap Kievit 263 pt5 Paul van Heerwaarden 259 pt., 6. Jan Tijsen 257 pt., 7. Ben Moor 253 pt., 8. Jos Engel vaart 241 pt., 9 Anika Tijsen 236 pt., 10. Frank Bakker 222 pt., 11. Maarten Hoo- genbosch 219 pt., 12. Stefan Witte 217 pt13. Jeroen Berndsen 205 pt14. San- der Siemonsma 188 pt., 15 Jeroen Com mandeur 186 pt. 16 Niels Hoogenbosch 159 pt., 17. Robin van der Slikke 139 pt. 2. Iedereen gaat. ter bedevaart, ook al weet hij of zij dat niet Mijn ouders gingen elk jaar met ons op vakantie naar De Cocksdorp, Texel Wij verplaasten ons met een Ford Taunus 12M. Bij het L oprijden van de veerboot over het I Marsdiep hadden we het zweet in I het haar Mijn vader omdat hij alle chauffeursknecpjcs uit de kast moest halen, mijn moeder omdat ze bang was voor water, Uit de Volkskrant van zaterdag 14 mei. Het fragment is afkomstig uit een column van Atte Jongstra met de titel „De bedevaart". Ter afsluiting van de cursus thea ter voor kinderen wordt zondag het toneelstuk „De ontvoering" opgevoerd. Texelse jongens en meisjes vanaf zes jaar bedachten en repeteerden het stuk in twaalf lessen onder leiding van Anneke Berghuis. Ook met decor, kleding en muziek hielden zij zich bezig. Het centrale thema binnen deze door de Welzijnsstichting georga niseerde cursus was de computer. Voor ouders en belangstellenden is de voorstelling zondagmiddag aanvang 15.00 uur gratis bij te wonen in de voorspeelruimte van d'Ouwe Ulo in Den Burg. De nieu we cursussen starten na de zo mervakantie Door gebrek aan belangstelling zijn de workshops calligrafie af gelast. De energievraag op Texel blijkt op Texel ondanks de NOVEM-actie enige tijd geleden in drie jaar tijd gegroeid van 8 naar 11 MVA. De vrij explosieve toename op Texel is aanmerkelijk hoger dan in de rest van Nederland. R. van Engeldorp van het PEN zoekt de oorzaak in het groeiende toerisme en de toe nemende electiciteitsafname per huishouding en van bedrijven. Be halve de groeiende C02-uitstoot maakt het PEN zich zorgen over het distributienet dat op een aan tal plaatsen te kort capaciteit dreigt te krijgen en in ijltempo wordt vernieuwd. „We moeten hardhollen om de groei bij te hou den", verwijst hij naar de stroom- verbinding met de vastewal. Het PEN gaat zogenaamde spaarstroo- madviseurs opleiden om de con sument tot energiebesparing te bewegen en wil de mensen via voorlichting tot de aanschaf van energiezuinige apparatuur aanzet ten.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 5