Kindertheater met computer-drama Veel muzikaal talent Festival-beker voor eigen compositie Drugsverslaving op Texel is erger dan men denkt Agenda =- Mensen Texelweekend op De Krim Gastgezin gezocht voor Amerikaanse Bier gestolen VAKANTIEKRANT Openbare discussie in De Schakel Vernieling Voorlichtingsavond Rutgersstichting Ruth Rose geeft pianoconcert Ruim hondei Boogaards TEXELSE COURANT reunii. Alle Texelaars zijn van vrijdag 17 juni tot maandag 20 juni welkom op vakantiecentrum De Krim voor het Texelweekend. Eilandbewo ners kunnen er gratis kamperen. Wel wordt een bijdrage van ƒ25,- per tentplaats gevraagd voor het Tesselhuus. Het Texelweekend op De Krim is drie jaar geleden ontstaan toen de bouwers van de sanitaire komfort plus units werden uitgenodigd hun eigen vinding in de praktijk te testen. Het werd een dermate ge zellig weekend dat de leiding van het vakantiecentrum besloot meer Texelaars de gelegenheid te bieden kennis te maken met de camping op hun eigen eiland. Vorig jaar werden zo'n tachtig plaatsen bezet. De verwachting is dat het dit keer nóg drukker wordt. „Verschillende verenigingen ma ken er gebruik van. Tevoko komt en de Atletiekvereniging combi neert het met de viering van hun jubileum", aldus bedrijfsleider An- dré van der Vliet. Speciaal voor de Texelaars wordt in het weekend een golfclinic ver zorgd door Joost Brieko. Daar naast is er een recreatie-program ma. Wie ook wil kamperen op de Krim in dit weekend, kan zich aanmel den via telefoon 16666. Voor de 17-jarige Connie Nickel uit Amerika wordt van 26 juni tot 5 augustus een gastgezin gezocht. Connie komt naar Texel in het ka der van een uitwisselingspro gramma. leder jaar verzorgt AFS interkultu- rele programma's de uitwisseling van zo'n 5000 jongeren uit alle de len van de wereld. De organisatie is zelfstandig en heeft geen winstoogmerk. Connie Nickel houdt van zwem men, fietsen, winkelen en koken. Wie wat ziet in tijdelijke gezinsuit breiding kan voor meer informatie bellen naar AFS, telefoon 020-6269481. Bij een woning aan de Dageraard op 't Horntje is in het weekend een half vol vat bier gestolen. Ook zijn de wieldoppen van de auto van de bewoner verdwenen. Een beetje humor is het halve werk. De Broezeltjes hebben het al jong in de gaten. Bizar en bijzonder. Dit kan niet goed gaan." Dat speelde bij me nig bezoeker van het ensemble festival zaterdagavond in de De Koninghal door het hoofd, toen Maarten Elzinga zijn compositie „Conchitta" inzette. Maar de ta lentvolle jonge musicus, als de engel Gabriël vermomd met vleu gels en een lichtgevende diri geerstok, leidde zijn groep met vaardige hand langs de valkuilen van zijn eigen muziekstuk. Het le verde hem, met ieders instem ming, de beker op. „Vroeger had ik ook al zo'n gevoel, als ik moest kiezen uit veel ver schillende, maar allemaal even mooie dinky toys", haalde jury voorzitter Martin de Weijer jeugd herinneringen op. Samen met Pip Barnard en Rob Valkenburg had hij de taak de tien ensembles te be oordelen. Hoewel voor iedere bij drage iets viel te zeggen, was toch duidelijk dat de titel naar Elzinga diende te gaan, zodat in dat op zicht de jury niet voor dilemma's werd geplaatst. Elzinga nam met dit optreden afscheid van muziek schooldocenten Betty Bakker en Jan Kuhne, die na negen jaar be geleiding hun talentvolle leerling zien vertrekken naar het Haags conservatorium. Aandoenlijk Het begin van de avond en het eerste optreden na de pauze wer den verzorgd door de balletafde ling van de Muziek- en Dans school. Kostuums en choreografie waren bijna allemaal van docente Jolien Scholte. De balletleerlingen waren afwisselend aandoenlijk of professioneel, maar omdat het toch een muziekfestival betrof, ging de meeste aandacht uit naar de musici. Dat het idee van een ensemble festival aanslaat, mag blijken uit de enorme hoeveelheid publiek. De Koninghal zat mudvol. Betty Bakker presenteerde de avond op ongedwongen wijze. Ze had zich goed voorbereid en gaf inside- informatie. Ook maakte ze vaak na een optreden een praatje met de uitvoerenden, waardoor de span ning van de strakke snoetjes afgleed. Aan het huilen Uit de voorrondes waren tien en sembles van zeer verschillend kali ber gekozen. Pas beginnende (toto tossa as uraani muzikantjes of al behoorlijk ver ge vorderden, van klassiek tot „Go thic death metal", wat menig ouder deed rillen en frêle ballet meisjes bijna aan het huilen bracht. Maar ook die rauwe klan ken zijn een vorm van muziekma- ken en het pleit voor de organisatie dat ze de band Cristal Illumination, die toch al veel fans op Texel heeft, voor het voetlicht haalde. Improvisatie leidde tot een aanstekelijk stuk. IFoto Monque ae uoeri Nog even en dan barst het sei zoen op Texel los. Voor Texe laar en toerist verschijnt vanaf vrijdag 24 juni tien weken achter elkaar weer de gratis Vakantiekrant, waarin alle ac tiviteiten die week op het ei land worden gehouden. Aanmelden van evenementen liefst zo snel mogelijk, maar uiterlijk voor vrijdag 17 juni bij Ruud Nooij, telefoon 15034. Schriftelijke meldingen kun nen worden ingeleverd bij de balie van L R, onder vermel ding „Vakantiekrant". Achthandig Elf fluitistes onder leiding van Loes Bakker wisten de zaal te raken met Telemann. Lief klonk het ron- dino van Adam Carse, gespeeld door Lidwine en Lukas Engelaar en Indra Westerlaken. Klarinettistes Nienke van Atteveld en Kristianne Noordzij speelden professioneel twee stukken van Mendelssohn Bartholdy, begeleid door Tineke Schoo. Grappig waren de ach- thandige liedjes op twee piano's van Esther Gieles, Maartje van Hattem, Elise Dijkshoorn en Wille- mijn Eissen. Goede kandidaten voor de over winning waren ook Liesbeth Lan- ser en Jozef Smit op trombone en piano. Hun versie van Manhaften Sky Line en Turn on to Peace klonk zuiver en swingend. Als je nog niet zo lang speelt en je wilt toch opvallend optreden, dan is humor een ijzersterke basis. Dat hadden de jeugdige Broezeltjes goed begrepen. De blazersgroep had zich verzekerd van professio nele pianobegeleiding door Betty Bakker, om toch enigszins in het gareel te kunnen blijven. Easy to do it werd op komische wijze ver kracht door het blues brother- achtig aangeklede zevental. Ze kregen de zaal compleet mee. Ook goed voor meeklappers waren de Rampestampers en de Big Band. Deze al langer bestaande ensem bles hebben duidelijk veel plezier in het gezamenlijk muziekmaken. Dinsdag 7 juni Tussen 17.30 en 18.30 uur kan bij de Burgemeester De Koning-hal worden gestart voor de tweede wandeling van de Texelse Avondvier daagse. In Cinema Texel draait om 18.30 uur „look who's talking now" en om 20.30 uur „The Pellican brief". Woensdag 8 juni Van 9.30 tot 11.15 uur wordt in het zaaltje bij de Doopsge zinde kerk in Den Burg een in terkerkelijke open ochtend gehouden voor vrouwen. The ma: verruim je horzizon. Spreekster: Toos Rosies uit Belgie. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Bambi", om 16.00 en 18.30 uur „look who's tal king now" en om 20.30 uur „The Pellican brief". In de tent bij paal 17 is om 20.00 uur de prijsuitreiking van de Europese kampioen schappen Prindle branding- zeilen. Tussen 17.30 en 18.30 uur kan bij de Burgemeester De Koning-hal worden gestart voor de derde wandeling van de Texelse Avondvierdaagse. Donderdag 9 juni In Cinema Texel draait om 18.30 uur „Look who's talking now" en om 20.30 uur „The Pellican brief" Om 19.45 uur begint bij de Burgemeester De Koning-hal de feestelijke intocht van de deelnemers van de Texelse Avondvierdaagse. In „De Schakel" bij de Her vormde kerk in Den Burg wordt een openbare informatie- en discussieavond gehouden over drugsversla ving op Texel, aanvang 20.00 uur. Elke belangstellende is welkom. In de tent bij paal 17 is een grote feestavond mmv Sugar Lee Hooper, Maarten Koorn, Kees Klaassen, Martin Trap. Diverse modeshows. Aanvang 20.00 uur; entree f 10,-. Vrijdag 10 juni Om 9.45 uur begint in het stadhuis van Den Helder (Drs Bijlweg 20) een openbare ver gadering van het Waterschap Hollands Kroon. Om 10.00 en 16.30 uur zendt de Nederlandse Onderwijs Te levisie via Nederland 3 een re portage uit over het bezoek van een schoolklas aan scN penboerderij de Noordkroon Programma Cinema Texel; j onder donderdag. Wielervereniging Texel hou een criterium op het circuit! Den Burg, start 18.15 uur. Voor jongeren tot en met jaar wordt in Time Out (Ou, ULO) een voorlichtingsavai over sexualiteit gegeven ds het Jeugd- en Jongerenwj in samenwerking met de ft gersstichting, aanvang 19] uur. In de grote feesttent bij pj 17 wordt een 2u Amerikaanse avond gege, mmv Dutch Rhytm Steel- showband. Aanvang 20,: uur; toegang gratis. Hoogwater te OudescM Di. 7 7.50 en 19.45 Wo. 8 8.25 en 2O.40i Do. 9 9.15 en 21.14 Vr. 10 9.44 en 22.05 Za. 11 10.35 en 22.40 Zo. 12 11.10 en 23.07 Ma. 13 11.45 en 23.40i Di. 14 12.20 en Aan het strand is het ongeveer w uur eerder hoog water De zon kc 12 juni op om 5.17 en en gaat or< om 21.59 u. 9 juni nieuwe maan 10 juni Springtij. Een drugsvrije ruimte waai sen die met een verslaving w len een eigen plek vinden. De bijeenkomst is vrij toegaf voor ieder die geïnteresseerd de plaatselijke drugsproblerc „Floppy is wag.. De bewoners van het binnenste van een com puter verkeren in opperste wan hoop. De elf theatercursisten van 7 tot 12 jaar leefden zich zondag middag op het podium van d'Ou- we Ulo uit met een hedendaags schouwspel. Een moderne variant Op het vroegere mannetje in de radio. „De ontvoering" was de titel van het stuk dat door de jeugd onder leiding van dramadocente Anneke Berghuis met steun van Jacolien Eelman, gedurende twaalf lessen tot stand kwam. Improvisatie is het sleutelwoord van de theater cursussen. Dit keer kwamen de kinderen op het idee compu terspelletjes tot leven te brengen en daar een spannend verhaal van te maken. „Ga nou eens lekker buiten spe len", verzucht de moeder van het meisje (Martine De Boer) dat aan het toetsenbord vastgekleefd lijkt. Behoorlijk herkenbaar voor de ouders in de zaal. Razendsnel rom melt het meisje met wat snoeren ên stekkers om de onwillige com puter weer op gang te krijgen. Pro bleemloos gaat de jeugd om met de moderne techniek. „Simpel, makkie.."zegt het meisje dan ook. Chips In het binnenste van de computer woont een apart gezelschap. De moddervette Kieka Koeka (Laura Wolf) regeert met straffe hand en stopt zich vol met chips, ge dienstig aangereikt door Lilly Wit te die voor het eerst meespeelde. „Dat is Laura, die zit bij ons op school", fluistert een meisje in de zaal terwijl ze instemmend knikt als de computerhelden verschij nen. De ploppertjes (Anette van Hattem en Jozeth van de Snep- scheut) op skippyballen voeden zich ook al met chips. „Game over", roepen ze als het muurtje van de bouwers (Sander Nooy en Daniel Gonzales) omver gaat. Het vinnige vegertje (Willemijn Eissen) gooit de boel nog een keer om met de kreet: „Game out!" Het drama wordt duidelijk als de geliefde Floppy (een dubbelrol van Jozeth) spoorloos is. Er is een ake lige engerd (Erik Jan Lindeboom) in het spel die een hoop narigheid veroorzaakt. Het slimme mensenkind achter het toetsenbord wordt ontvoerd naar het binnenste van de compu ter. Daar aangekomen blijkt ze in staat het probleem op te lossen. Ze schakelt de twee agressieve wachters (Aletta Brugge en Sarah Albers) moeiteloos uit en uiteinde lijk komt alles goed. Floppy is weer terecht en wordt liefdevol omarmd door de bewoners van de computer. Verf De kinderen brachten het stuk met geestdrift en jeugdige compu terkenners in de zaal begrepen on middellijk waar het over ging. De rollen waren evenwichtig verdeeld en daardoor kwamen alle spelers uitstekend uit de verf. Flink wat verf was er ook gebruikt voor de schitterende aankleding en de cors. „Wat is entourage?" vroeg een jongetje in de zaal luidkeels. Dit naar aanleiding van Anneke Berghuis die het publiek vertelde dat de hele entourage door de deelnemers zelf was gemaakt. Speciale vermelding verdient ge luidstechnicus Jeffrey Zijm, die een keertje langs kwam en achter de knoppen bleef hangen. Omdat er in de voorspeelzaal geen coulis sen zijn, heeft het publiek zicht op de hartverwarmende manier waar op Anneke Berghuis geluidloos aanwijzingen geeft aan de kinde ren. Onbedoeld geeft dat een alle raardigst beeld van de relatie die ze tijdens de cursus met de spe lers opbouwt. Wil De Leeuw Een getuige heeft in de nacht van zaterdag op zondag gezien hoe iemand op de Duykerdam met een steen probeerde de ruit van een Volkswagen in te slaan. Dat lukte echter niet. De auto is van een 35-jarige Texelaar. De politie stelt een onderzoek in. Het jeugd- en jongerenwerk houdt in samenwerking met de Rut- gerstichting op vrijdag een voor lichtingsbijeenkomst over sexuali teit. Een voorlichtster van de Rut- gerstichting regio Noord-Holland zal op gepaste wijze jongeren over dit onderwerp informeren. Natuur lijk kunnen na afloop vragen wor den gesteld en tevens is gratis informatiemateriaal verkrijgbaar. Deze avond begint om 19.15 uur (tot 20.30 uur) in Time Out en is voor jongeren t/m 17 jaar gratis te bezoeken. „Hoe is het met drugsverslaving en andere vormen van verslaving gesteld op Texel? Hoe gaan we er mee om en wat moet er konkreet gebeuren?" Aldus twee vragen die het thema vormen van een informatie- en discussieavond over drugsverslaving op Texel op donderdag 9 juni a.s. in „De Schakel" te Den Burg. Het aantal „zware" drugsverslaaf den op Texel ligt tegenwoordig rond de 25. Dat is veel meer dan de meeste mensen denken. Deze verslaafden leven helemaal voor de drugs en de meeste inbraken op Texel worden door mensen uit deze groep gepleegd. De organisatoren van de informatie- en discussieavond vin den dat voor de verslaafden te weinig wordt gedaan. „Volgens mij wordt het probleem door de politiek onvoldoende onderkend", aldus dominee Han Wilmink uit Oosterend, die hoopt dat de bij eenkomst zal leiden tot initiatieven die daar verandering in brengen. De gemeentelijke Werkgroep Ver slavingen is door gebrek aan steun vanuit de breedte van de samenle ving nauwelijks actief. Burge meester Schipper zei vorig jaar dat het met de drugsverslaving op Texel wel meevalt, maar de politie is het daar niet mee eens en vindt dat er wat moet gebeuren om te voorkomen dat het in de toekomst „dweilen met de kraan open" wordt. De nood heerst niet alleen bij de verslaafden zelf, maar ook bij hun ouders, familieleden en vrienden. De gespreksgroep voor ouders van verslaafden is daarom een goed initiatief, maar het blijkt zeer moeilijk om voldoende ouders hiervoor bij elkaar te krijgen. Men blijft weg uit valse schaamte. Wil mink meent dat hier een taak ligt voor de kerken en heeft het pro bleem onlangs aan de orde gesteld in het Texels Theologen Convent. Feit is dat kerkelijke instanties el ders reeds actief zijn op dit terrein en niet zonder resultaat. Daan Schilling van sociale zaken en welzijn, politie, ouders van ver slaafden, een huisarts, Groene Kruis, onderwijs, maar ook ver slaafden zelf. Een korte lezing wordt gehouden door Jan Kees de Bakker van de stichting De Regen boog in Amsterdam, een kerkelijke instelling die inmiddels ruime erva ring heeft met de opvang van drugsverslaafden. Opvang Gehoopt wordt dat de avond zal leiden tot initiatieven. Onder ande re wordt gedacht aan een eerste opvang in de vorm van een inloo pruimte, gerund door vrijwilligers. en Betrokkenen Donderdag zal worden gsproken door mensen die allemaal op een of andere wijze met deze proble matiek te maken hebben: iemand van het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs, wethouder De Peruaanse pianiste Ruth Rose geeft zondagmorgen 12 juni een concert in d'Ouwe Ulo. Ze woont sinds 1984 in Nederland werkte als docente en vertaalde muziek in brailleschrift. Ze speelde in ver schillende Nederlandse zalen. Op het programma staan werken van Schubert (Andante con Variazio- ni), Beethoven (Allegro Assai, An dante con moto en Allegro ma non troppo), Mompou (Prélude 6 en Prélude 7)Albeniz (Córdoba en El Puerto) en Chopin (Andante Spi- antro, etc.). Het recital begint om 11.00 uur. De toegang is gratis. Wel is er na afloop een collecte voor de bestrij ding van de kosten. Het optreden is een initiatief van de Muziek school en de Welzijnsstichting. Omeen serie kwalitatief goede ka- mermuziekoptredens te bieden hebben deze de handen ineen geslagen. Liefhebbers kunnen zondag al hun voorkeur voor een recital geven. Muziekschooldocente sior-dirigente Betty Bakk# teravond geslaagd voor dei vatoriumopleiding harme fare-directie. Na een deelte, waarvoor ze twee en twee achten scoorde, het Oosterender muzieka een praktijkexamen dat i gewoond door veel belang! den. Betty Bakker moest* examencommissie met een nieuw werk instuderen al eerder geoefend stuk uit Een negen was het sultaat. Oud-Texelaar Maurice Pink nus (27) is aan het cons! um in Alkmaar geslaagd i opleiding gitaardocent, maakt deel uit van de forir vid, die in het land inmidé aan de weg timmert. De Boogaards van leve hadden de zeventigjarige van opa en oma uitgekm een familiereünie. De grot zijn niet meer in leven, ruim honderd nazaten en verwanten genoten zateii volle teugen van de bijee „Ik wist niet dat ik zóveel en nichtjes had", aldus ee verdwaasde reunie-bezoel De Zandloper in De Koog de spil voor de activitetti een fietspuzzeltocht en i drit met de Jan Plezier, buffet werd een gedaan. Op de foto de feestelijk bijeen. DINSDAG 7 JUNI 1994

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 2