ft: 1 EcoMare slaat nieuwe weg in met Dromen aan de Dijk 1 Provinciale titels voor GVT turners Crematieas verstrooien ook in de vrije natuur Betrouwbare informatie en humor" Autovrijmaken deel Dennen nog niet zeker TEXELSE,5" COURANT Achttien vissen op het strand Inderwijstelevisie „De Noordkroon" Recordpoging surfer strandt in Marsdiep 'uchtbaar examen F Texelse coureurs domineren cross Skeelerwedstrijd Tractor-nostalgie op mini-camping Texels BD-ijs in trek aan de overkant «kans is groot dat de afsluiting n een deel van de Randweg en Nattevlakweg in de Dennen autoverkeer niet gebeurt zo- Staatsbosbeheer dat voor staat. Tegen het plan kwa- 14 bezwaren binnen. Naar nleiding daarvan zal de bezwa- icommissie van Rijkswa- staat de minister nog deze tot een aangepast voorstel viseren. voorstel dat is houdt com- ssievoorzitter W. van der Putte gvuldig in het midden. „Het jt niet zondermeer ja of nee. advies zou er best wel eens anders kunnen uitzien, al wil- we geen verkeerde verwach- nekken bij de belanghebben- DINSDAG 7 JUNI 1994 lidt bezwarencommissie heeft na bewogen hoorzitting eind april nschoots de tijd genomen de waren te beoordelen. Ik hoop er begrip voor heeft. Deze vereist zorgvuldigheid, buurde een tijdje voor we alle odigde stukken in ons bezit Iben. Bovendien zitten er nog al I juridische aspecten aan deze verwijst hij onder meer be dreiging van kioskhouder lEelman een schadeclaim in te i. Veel Texelaars vrezen dat ouderen en minder-validen dupe worden van de afsluiting, commissie is verschillende ke- bij elkaar gekomen om de voor jegens te bespreken. „We heb- het advies bijna klaar. Alleen paar juridische punten ve nog wat bijschaven." afgaand water werd een tviswedstrijd gehouden bij 15. De vangsten vielen mee: tón vissen werden uit de zee De eerste plaats was Ton Dorst met vier vissen (to- lengte 107 cm), tweede werd van der Zwaag met twee vis- en 58 cm. Ogende wedstrijd is 25 juni 13.30 uur op het strand bij 31. Na afloop wordt een ^wedstrijd gehouden, niet-leden aan mee mo- ixn. De aanvang hiervan is iuur. lêdarlandse Onderwijs televi- teeft vanmorgen opnamen takt op schapenboerderij De dkioon aan de Nieuwlander- Uitzending vindt plaats a.s. •9 om 10.00 uur via Neder- 3, herhaling om 16.30 via We zender. Wage is de laatste afleve- ran een reeks Nieuws uit de w Het gaat over educatieve knjbezoeken en te zien is fcn schoolklas een leerzame doorbrengt op de boerderij tenske van den Tempel en ter- De opnames worden he ldoor Het Kleine Loo, het on- Istijdschrift over land- en waarmee de onder- ilev'sie nauw samenwerkt 519aat om agrarische onder en r „Natuurbescherming en het milieuverhaal zijn onlosmake lijk met elkaar verbonden. Maar we willen niet dat de be zoekers van EcoMare, na het kopen van een entreekaartje al het leed van de wereld over zich krijgen uitgestort. Een leuke ervaring is veel motiverender voor mentaliteitsverbe tering." EcoMare-directeur Jan Kuiper legde gistermiddag de aanwezigen bij de opening van „Dromen aan de dijk" uit dat het centrum langzaam maar zeker een nieuwe weg in slaat. „We willen betrouwbare informatie bieden op een humoristische wijze." J.A. van Sandick, hoofddirecteur van Pen Noordholland opende symbolisch de nieuwe expositie, die voorlopig drie jaar zal draaien. De Pen en EcoMare hebben een bijzonder hechte relatie. In 1988 gaf het bedrijf een flinke bijdrage voor het kraambassin voor zee honden en in '92 voor veldwerk centrum De Slinger. Dit project past qua karakter helemaal goed bij de Pen. Dromen aan de dijk is een multi mediashow over ener giebesparing met als voorbeeld de kanoetstrandloper, die door 20.000 kilometer te vliegen toch energie bespaard. Behalve de Pen hebben ook het gasbedrijf kop van Noordholland, Kema, provincie Noordholland, het VSB fonds en het Prins Bernhardfonds een bij drage geleverd. Vervuiler Van Sandick erkende dat de Pen enige vervuiling veroorzaakt bij het voldoen aan de energie-vraag. Maar het bedrijf probeert energie besparing te motiveren en onder zoekt intensief de mogelijkheden van duurzame krachtbronnen als wind- en zonne-energie. De twee ton bijdrage voor EcoMare komt uit een potje van het personeel. Jan Kuiper legde uit dat leuke er varingen veel motiverender wer ken voor mentaliteitsverbetering. Vandaar dat Dromen aan de dijk de bezoekers meeneemt met een vakantieganger uit de grote stad, die Texel bezoekt. In smeuiig Amsterdams vertelt hij, met ge voel van humor over de ka noetstrandloper, zijn eigen energieverslindende vakantie op Tenerife, het verschil in luxe tus sen de jaren vijftig en nu en meer van dat soort herkenbare voor beelden. Het verhaal wordt gelar deerd met dia's, geluidseffecten en andere verrassingselementen .De ideeën en teksten voor de voorstelling zijn van EcoMare- medewerkers. Met Dromen aan de dijk is de start gegeven voor wijziging van de to tale EcoMare-expositie. Zowel bin nen als buiten zal de tentoon stelling van het centrum worden vernieuwd. Bij Dromen aan de dijk hoort een boekje met cijfers over het ener gievraagstuk op een rijtje. Door ook deze informatie luchtig te ver pakken, willen de makers de be zoekers duidelijk maken dat het niet alleen belangrijk, maar ook leuk is om je met dit soort gewich tige vragen bezig te houden. Texel beschikt sinds donderdeg over een natuurterrein waar het is toegestaan om as van gecremeer de overledenen uit te strooien. Het terrein ligt aan het Jan Ay- eslag, vlak bij de overgang van duin naar bos en is gemarkeerd door een bank van acaciahout voorzien van een plaquette waar uit blijkt dat dit zitmeubel een ge schenk is van de uitvaartvereni ging AVVL. Donderdagmiddag werd het strooiveld in gebruik gesteld met een sobere plechtig heid, uitgevoerd door directeur Huib Kool van het crematorium Schagen en het oudste bestuurs lid van de Texelse AVVL, Jan van Leeuwen. Zij trokken in aanwezig heid van een groep genodig den twee Texelse vlaggen weg waarmee de bank was afdekt. De heer Kool, voorlichtster Marie van der Hoeven en afdelingsvoor zitter/consulent van de Texelse AVVL-afdeling Theo van den Berg onderstreepten in korte toespra ken het belang van deze nieuwe voorziening. Het uitstrooien van as van gecre- meerden is om ethische en milieu hygiënische redenen niet overal toegestaan. Gemeenten moeten daarvoor bepaalde plaatsen aan wijzen. Op Texel is dat op verzoek van de AVVL onlangs gebeurd. As mag nu worden verstrooid op ter- reintjes op de algemene begraaf plaatsen van Oudeschild en Den Burg en op het genoemde terrein bij Jan Ayeslag. Dit natuurgebied is er speciaal voor de mensen die om welke reden dan ook niet wil len dat hun as op een kerkhof wordt begraven of verstrooid of in een urn in een colombarium wordt opgesteld. Voor de gevallen waarin wèl wordt gewenst dat een urn wordt begra ven, is een nieuwe regeling op komst, die het mogelijk maakt dat op de plaats van één gewoon graf vier urnen worden begraven, in- plaats van maximaal één zoals tot dusver. Om de nieuwe regeling, die veel voordeliger is, is gevraagd door de AVVL. B en W gaan ermee accoord, maar het wachten is nog op een begrafenisreglement waar in een en ander is geregeld en op wijziging van de verordening op de begraafrechten. Het terrein bij Jan Ayeslag valt on der Staatsbosbeheer. Van die zijde werd vlot toestemming en mede werking verkregen. Als vervolg op de plechtigheid werd in hotel Den Burg een matig bezochte openbare „inloopmid dag" gehouden ten behoeve van degenen die meer willen weten over de mogelijkheden die de AWL heeft te bieden op het ge bied van begraven en cremeren. Daarbij werd een videofilm ver toond over het crematorium van Schagen, waarbij men ook een blik achter de schermen kreeg. Van de 40.000 leden die de AVVL landelijk telt, zitten er ongeveer 850 op Texel. Zij kunnen naast uit vaartverzorging ook rekenen op steun en advies bij een sterfgeval. De organisatie bedient zich daarbij van opgeleide consulenten die op vrijwillige basis klaar staan om te worden benaderd met vragen of problemen. De consulent voor Texel is Theo van den Berg, tele foon 13513. Het secretariaat van de Texelse AVVL-afdeling is ge vestigd De Winstraat 41, 1792 BN Oudeschild. De onthulling van de bank, die dienst doet als marketings- en bezinningspunt van het strooiveld. (Foto Koopman) Topsurfer Edwin Junge uit Hoorn is er zondag niet in geslaagd het ronderecord van Stefan van den Berg aan te scherpen. Hij onder nam de poging samen met André van den Berg. De Texelaar strand de met averij ter hoogte van de Slufter. Junge hield het vol tot het Marsdiep, maar moest toen we gens wegvallende wind afstap pen. Met windkracht vijf tot zes uit de noordwesthoek, achtte Junge de omstandigheden rijp voor een nieuw record. Vooruitgegaan door André van den Berg, die het Texel- f Texelse veehouders kun- 1 hun koeien voortaan zelf Wmatig insemineren. Het 'öl deed vorige week mee 'een cursus van het bedrijf MS American Breeders Op verschillende bedrijven leerden ze w toezicht van instructeur Diepensloot op welke lier de rietjes sperma in de trrnoederhals van de koe morden gebracht. De merikaan toonde zich *r te indruk van de Texe- 'S' ^et zelf insemineren lf veehouders biedt vol- ABS-promoter Edwin tyard verschillende voor delen. „Ze besparen zichzelf kosten. Met een eigen koe linstallatie kan de boer op elk gewenst moment beschikken over sperma van topstieren uit de hele wereld. Verder is de kans op besmetting door in sleep vanuit anderebedrijven kleiner." De geslaagden zijn: Marco Vlaming (vooraan op de foto), Art Plaatsman, Koos Tjepke- ma, Jan Smit, Jan van der Haas, Rob Boogaard, Jan Wit te (De VoorzorgMarcel Wit te (Wezenspyk), Rien van der Star en Edwin Boogaard. Op de foto ziet instructeur Jack Die pen sloot (witte jastoe op hun verrichtingen. iFoto Gorord Timmerman) se record (met 3.30 uur op naam van Hans Bakker) wilde verbete ren, stapte hij om 16.10 uur bij paal 9 op de plank. Met een gemiddel de snelheid van veertig vijftig ki lometer per uur zag het er naar uit dat tijdwaarnemers Joris Lamens en Wieb van den Berg het nieuwe record konden bijtekenen. Met een gebroken staartvin doordat zijn plank tegen een stuk wrakhout was gevaren raakte de Texelse zei- Ier ter hoogte van de Slufter stuur loos. Texelse motorcoureurs domineer den het crossweekend dat MAB Texel met MAC Alkmaar op het crossterrein aan de Hoofdweg hield. In vier van de zes klassen ging de winst naar een Texelse rij der. Omdat menig overkantse cou reur dacht dat het weer op Texel net zo slecht was als aan de vastewal, waren er nogal wat af- berichten. De 15 rijders die de oversteek wèl waagden ervoeren dat Texel ook qua weer een uitzon deringsgebied is. Er werd gestre den om de Texaco-bokaal van de gelijknamige sponsor. Uitslagen: 60/80 cc-klasse:1 Arjan van Maldegem, 2 Joost de Winter, 3. Jan van der Vis. 80 cc groot: 1 Cristiaan Land man, 2. Dick de Geus, 3. Rob Schraag. 125 cc junioren: 1 Stefano Siebeling, 2 Ben Rentenaar, 3. Willem Johan Bakker 125 cc senioren: 1 Simon Hoenson, 2 Sijp Goudsbloem, 3. Marco Witte 250 cc en hoger: 1. Ronald Zijm, 2. Jacky Knol, 3. Martin Hink Liefhebbers. 1 Rob Vrieze- ma, 2 Henri van Maldegem, 3. Maarten Hoogenbosch De volgende MAB-clubcross is op 3 juli. De Texelse Ijsbond houdt zater dag 18 juni skeelerwedstrijden op de wielerbaan. De disciplines zijn sprinten, tijdrit, afvalrace, etc. Voor aspirant-skeelers stelt Theo Legierse van de Sportshop pas send materiaal beschikbaar. De start is om 14.00 uur. Bij voldoen de belangstelling wordt zondag 19 juni een toertocht over het eiland gehouden. De afstanden zijn 20 of 40 kilometer. Inschrijving kan op zaterdag tijdens de wedstrijden. Inschrijfgeld voor startende skee lers bedraagt /TO,- en kan bij Mar tin Visser (12488) of Wieb van den Berg (18243). Onder nagenoeg dezelfde omstan digheden als twee jaar geleden, rondde Junge binnen een half uur de vuurtoren. Om 17.15 uur werd hij al ter hoogte van Oudeschild gesignaleerd. Toen leek de poging geslaagd en begaf het ontvangst comité zich alvast naar het strand. De champagnefles bleef echter dicht. Tegen half zes nam de wind af tot kracht vier. Junge: „Ik had mijn materiaal afgestemd op vijf tot zes. Toen de wind wegviel zak te de kleine plank dieper in het wa ter en was het dobberen geblazen." De plankzeller stapte op de Hors aan land. Met de trek ker van Joop Vlaming werd hij met zijn materiaal naar het paviljoen gebracht. Junge laat zich door de tegenval ler niet van een nieuwe recordpo ging afhouden. „Het tij viel nu ongelukkig. Bij gunstige weer moet het toch een keer lukken." Van de 16 geplaatste G.V.T. tur ners en turnsters op het provinci aal kampioenschap te Opmeer, wisten maar liefst zeven turners en één turnster met een medaille huiswaarts te keren. Een excepti onele prestatie omdat de vorm van de meeste G.V.T. deelnemers op het einde van het seizoen aan het teruglopen is. Bij de turnsters in niveau 2D was Sigrid van Heerwaarden de enige Texelse turnster die bij de meisjes met een tweede plaats in aanmer king kwam voor een medaille. Bij de turners echter was de strijdbijl geheel uit het zand opgegraven. In niveau 5D was er een derde plaats voor Etlenne Alderlieste. Vooral op brug en rek moest hij toestaan dat zijn naaste concurrenten van Kei zer Otto uit Naarden op hem uitlie pen in het algemeen klassement. In niveau 4D was de eerste van de in totaal drie provinciale titels van de G.V.T. turners te noteren. Pieter Daalder won met 46,35 punten de wedstrijd. In niveau 2D was het Arjan Zwaneveld die de Texelse eer verdedigde. Hij slaagde er ech ter net niet in om Marcel Peters van S.V.H. uit Amsterdam achter zich te laten zodat hij zichzelf te vreden moest stellen met de tweede plaats. en Boy van der Vis. Helaas ging Boy op het eerste toestel brug vol komen onderuit. Een achterstand van twee punten op de rest van het deelnemersveld. De achtervol ging werd ingezet zodat bij aan vang van het laatste toestel sprong de beslissing moest vallen. Hijko de Wt van W.V.G.V. stond met 0,35 punten voor en behaalde 9,25 punten voor zijn twee spron gen. Boy stond voor de bijna on mogelijke opgave om 9,60 punten te scoren. Twee formidabele sprongen leverde hem echter zelfs 9,80 punten op. Genoeg om kam pioen te worden. Jaap Duin legde beslag op de derde plaats. Voorsprong Niveau 4C leverde de derde pro vinciale titel voor G.V.T. Wilco Drij ver breidde ongemerkt toestel voor toestel zijn voorsprong op de overige turners heel langzaam uit. Geen mislukkingen, soms een klein slordigheidje, maar steeds goede cijfers. In niveau 1B werd de laatste Texel se medaille gewonnen. Helaas voor Nico Stoter slechts een laat ste en derde plek nadat hij een on geldige sprong had laten zien. Dat leverde wegens de zijwaartse lan ding 0,00 punten op. De overige oefeningen met uitzondering van brug gingen vo'komen naar wens en zullen op identieke wijze ge turnd worden op de N.K. komende zaterdag. „Een kleine, maar zeer actieve en enthousiaste vereniging". Prijzen de woorden van voorzitter Kom mer Klok van de landelijke Oude Trekker- en Motorenvereniging, die zondag aanwezig was bij de rondrit en het „open huis" van de Texelse OTMV. Maar liefst 45, merendeels fraai gerestoreerde oude trekkers waren daarbij te zien. Voor het 15-jarig jubileum van het Vara programma Vroege Vogels heeft BD-boerderij Sint Donatus naar recept van Wil lem „Parel" Roeper biolo- gisch-dynamische roomijsjes gemaakt. Groothandel Van der Boogaard heeft de 1500 ijsjes en 28 bakken schepijs aan de man gebracht tijdens een tweedaagse jubileumma nifestatie op het landgoed Boekesteyn in 's Graveland. Het Texelse BD-ijs vond gretig aftrek. Donatus en Roeper hebben drie jaar gewerkt aan het re cept en zijn vorig jaar begon nen met verkoop van BD-ijs op het Hoornder zuivelbedrijf. Na de presentatie zal het ijs zijn weg vinden naar de over kantse consument via 300 af zetpunten. Het ijs is in de machines van het IJsbeertje van Frits Langeveld gemaakt op basis van BD-melk en -room. De mooiste titels zijn die in de zwaardere C-lijn. En juist hier had G.V.T. een aantal zware troeven. De eerste twee waren Jaap Duin Het overgrote deel dateerde uit de vroege vijftiger jaren, maar er wa ren ook vooroorlogse exemplaren bij zoals de John Deere uit 1936 Troeven v^n Kees Jimmink. Jong en oud verdrong zich zondagmiddag rond de Fergusons, Mc Cormicks, Ford sons, Massey Harrissen en trek kers van andere merken, waarbij de verhalen over „vroeger' van de lucht waren. Wm Keesom herkende de "Ford Dextra waarvan hij ooit eigenaar was, tweede hands gekocht in 1962. De stoel en het stuur waren krom, veroor zaakt door een in het nauw gedre ven koe die er met zijn volle gewicht op terecht kwam... Als tentoonstellingsterrein werd de minicamping „Lucky" aan de Stuifweg in Het Noorden gebruikt, eigendom van Memdert Boon. Het afgelegen karakter van deze expo sitieplaats had geen merkbare in vloed op de toestroom van publiek. Naast trekkers was ook de draaiende gemaalmotor van Waalenburg te zien en in de schuur op het terrein werden de collecties miniatuurtrekkers ge toond van voorzitter Frans Stark, Nico Schipper, Kees Koopman en Arie Koopman. Verder was er de verzameling merkplaatjes van Jan Uitgeest (die tegenwoordig zitting heeft In het landelijke bestuur van de OTMV) en de miniatuur dors- kas met stro-pers van Joop Schraag. ver t stendt'fed^n'nnh'?0'?'"? b0de" V."°l 98spr<,kss'°' ond<" een aangenaam zonnetje. Het afgelopen weekend weren de weersom- storm en regen P"""' enke,e 2ee' Plaatselijke bul. Vrijwel overal elders in het land heersten voortdurend IFoto Harry de Graaf)

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 5