Jat ik zeggen wou. ff\n ellende leer je je vrienden kennen uto's Klif voortaan liten dorp parkeren Toch nieuwe club voor Koorn Texelse jeugd geniet van volleyballes (OUT Texels (ORT Texels ub haalt 250 binnen torisch besef Para-week op De Krim Sport Eilandcompetitie tennis Zwempark Molenkoog in teken van circus Mineralenboekhouding oornders krijgen hun zin TEXELSE couRANT klap zijn we de op na grootste sportvereni- Texel", zei de trotse Bob Coutinho van Golfclub woens- op het oefenter- Krim. Daar werd '50e lid van de vereniging bloemetjes gezet. Het de 27-jarige Patricia Bar- uit Den Burg, die naast wetjes een fraai gecalli- erde lidmaatschapskaart en een waardebon die ze aan golfartikelen mag besteden. De groei van de golfclub is on verwacht explosief, ondanks het feit dat Texel nog niet over een echte golfbaan beschikt. Een half jaar geleden waren de oprichters nog bang dat nog geen 25 man naar de oprichtingsvergadering zou komen. Zes weken geleden bij de eerste ledenvergadering waren al 180 personen inge schreven. Nu zijn het er dus 250 en er zijn er nog meer in aantocht. Opmerkelijk is dat het grootste deel van de leden nog niet of nauwelijks met golf heeft kennis gemaakt. Voor degenen die hun schroom nog niet hebben overwonnen is de oorspronke lijk uit Colombia afkomstige Patricia een goed voorbeeld: ze neemt actief les om de sport zo snel mogelijk onder de knie te krijgen. Op de foto is vastgelegd hoe Coutinho de envelop met de waardebon overhandigt. Daarbij vloeide de champagne, maar toch stond menig gezicht bezorgd, omdat zojuist bekend was ge worden dat de planologische procedure die de aanleg van de 9 holes-golfbaan mogelijk moet maken, voorlopig niet door b en w wordt gestart. IFoto Harry de GraafI i lezers Buiten verantwoordelijkheid van de redactie weede helft van de dertiger rot mijn grootvader Jacob („Japie van Nan" in de ond), bij zijn spitwerk op ceeltje ten westen van Den otscherven aan van een e bewoning. pvondst die de aandacht van de Rijksdienst voor dkundig Bodemonderzoek, ofd hiervan, de toen al be- prof. dr. A.E. van Giffen, naar aanleiding daarvan persoonlijk bezoek aan reeg een echte V.I.P.- gst. Niemand minder dan leester Kamp haalde hem boot en toerde met hem Jxel. Na bezichtiging van ire bezienswaardigheden de het gezelschap tenslotte „Terp" of wel het „Landje :kert". ek een plek te zijn waar van bewoning gevonden i, daterend vanaf het begin ze jaartelling tot plusminus de vinder en prof. Van Gif- tstond een briefwisseling nnog fragmenten bewaard bleven. De vondsten zelf n uiteindelijk één van de 3gen van de Stichting Museum. meldt de Helderse Cou- n apart ingerichte zaal met bevattende de terp en van Kikkert. I dit was mogelijk in een n de melk twee cent per li- racht en de boeren vijf gul een lam ontvingen. Een getuigenis van historisch crisistijd! 'ar nu eens om. De ge- terpvondsten zijn allang isinteresse van het eiland inen. Verloren gegaan zijn ter niet. Na een lange om- ig belandden ze uiteindelijk 'Provinciaal Depot in Haar- 'er beheer van de R.O.B. Terugkeer naar het eiland wordt daar niet ideaal geacht: geen goe de opvang, geen behoorlijke ken nis van zaken aangaande beheer en presentatie. Deze en andere activiteiten maken duidelijk waarom de Historische Vereniging Texel uitziet naar een eigen onderkomen. Het polderhuis leek ideaal voor dit doel maar wat in crisistijd mogelijk was, blijkt in onze welvaartsmaatschappij on betaalbaar. Wat te denken van een kale huur van f200,- per m2 (vraagprijs gemeente ruim twee keer de gangbare huur voor kan toorruimte op Texel). Voor de rekenaars enige cijfertjes: De vergaderzaal annex hal en keu kentje met een oppervlakte van 66 m2 komt op een huur van ƒ13.200,- per jaar. Het meest in tensieve gebruik zou nog zo'n ƒ367,- per keer zijn. Ook voor de kluis met enige ruimte daarbij, huur ƒ7.000,-, zou dit bedrag gel den. Vergeleken met „normale" prijzen: de zanggroep betaalt ƒ30,- per avond. „Niks te zeuren" zegt ons ge meentebestuur, „we leggen er evengoed nog dik geld op toe, dus eigenlijk nog een verkapte subsi die." Dit doet denken aan de stunt van een horecaondernemer die als ac tie 250,- korting op een fles cog nac gaf. De drank kostte eigenlijk ƒ1.000,- per fles dus de pimpe laars moesten verder niet moeilijk doen, proost! Het mag een geluk worden ge noemd dat de bestuursleden, sommige na een slapeloze nacht, niet in die politieke val zijn getrapt. Te elfder ure misschien, maar be ter ten halve gekeerd enz. enz. „Nogal onzakelijk", verzucht wet houder Poster. „Nogal onsmakelijk", waag ik te rijmen, om in de trant van vader Cats te vervolgen: „Men laat een hond geen kluifje likken om hem er straks in te zien stikken." Hoe onsmakelijk het allemaal nog kan worden, komt wel aan het licht als er straks een kontjongen van Notebomer op de proppen komt om van het Polderhuis een hamburgertent of een hoerenkast te maken. Dat geeft allemaal niks als de statige gevel maar gespaard blijft. Hetzelfde geldt immers voor die andere, nog veel mooiere gevel aan de overzijde van de Vismarkt, waarachter zich nu al jaar en dag een wereld van leugen, bedrog en andere smeerlapperij afspeelt. Zoals gezegd, het gaat om de fa- pade: als het tussenliggende pla veisel maar uit grootmoeders tijd oogt en de neplantaarns branden is alles in orde. Het is de politiek van de folklore, de kitsch, „de rooie zakdoek om je nek"- mentaliteit. Als er nog een bestuurslid van de Historische Vereniging in het boe tekleed rondloopt vanwege de late beslissing, trek het maar weer uit. De verloedering in het historisch besef komt van een andere kant. Tenslotte nog een woord apart voor Pieter de Groot, de zoveelste aangespoelde gouddelver die de inboorlingen wel zal leren wat goed of verkeerd is. Toegegeven, hij heeft zijn naam mee. Jan van Gommert zei het al bij zijn leven: „Wat van de overkant komt is gróót, stark en riek". Hij is van mening dat de Histori sche Vereniging met zo'n kleine 700 leden niet veel voorstelt (hoe veel leden heeft D66 eigenlijk?). Alhoewel anders bedoeld, laten we hem in zijn wijsheid gelijk ge ven. Als de lezer het dan ook nog met mijn stelling t.a.v. het Texels historisch cultuurgoed eens is, dan blijkt duidelijk welke kant het op moet. Groter groeien en niet anders! Wie verder kijkt dan de facade, liefde voelt voor Texels historie en nog geen lid is van de Historische Vereniging, graag een telefoontje naar de secretaris: 02220-19296. De oud-vaderlandse leus „Concor dia res parvae crescunt" (Een dracht maakt ook de kleinen machtig) geldt ook voor ons op dit eiland. W.J. Kikkert, „de Mient". Langdurige blessures leken een vroegtijdig einde aan zijn profcar rière te hebben gemaakt, het oude nest was opnieuw verkend. „Ik had al toegezegd volgend sei zoen weer bij SV Texel te zullen spelen. Er stond een vat bier op, een weddenschap met elftalbe geleider Doede de Vries. En toen kwam Haarlem toch nog." Voetballer Martin Koorn (27) te kende deze week een contract met eerste divisie-vereniging FC Haarlem en speelt komend jaar in de provinciehoofdstad. Een aardig gegeven is dat hij vorig jaar, in de laatste wedstrijd van het seizoen, zijn laatste doelpunt maakte tegen Haarlem. De afgelopen twee sei zoenen kwam de Texelaar voor Vo- lendam uit, met wisselend succes. Vooral het laatste jaar verliep wei nig voorspoedig. Juist op het mo ment dat hij na zware concurrentiestrijd een basisplaats had afgedwongen, brak Koorn een jukbeen. „Dat was op 7 novem ber, in de wedstrijd tegen Ajax. Ik ging met Clarence Seedorf een kopduel aan en kreeg een klap. Dat was het begin van de slijta geslag." Toen Koorn in februari was her steld, moest hij een tweede te leurstelling verwerken. Tijdens zijn eerste training - met de nieuwe trainer Wim Rijsbergen - gaf iemand hem in een por in de rug. „Omdat ik nog geen enkele condi tie had, kon ik weinig verdragen. Alles zat plotseling vast. Ik was niet eens in staat meer om van Texel naar Volendam te rijden." „Jan Lui" Het verhaal wordt eentonig, maar eenmaal weer trainend meende ook een enkel werk te mogen wei geren. „Oh ja, daarna scheurde ik nog een wenkbrauw", vertelt de pechvogel nonchalant. Hij meldde zich ziek, want „voor Jan Lui" meelopen trok hem niet. Gelukkig bood het (samen met vriendin llsa Graaf) nieuw gekoch te huis de nodige afleiding. Met voortvarendheid werd de grondige verbouwing aangepakt. Maar een prettige tijd was het met. Koorn had het vertrouwen in een goede afloop - een nieuwe club - verloren en sommige Texelaars vielen hem hard af. „In zulke ellende leer je wel je vrienden kennen. Mensen komen op straat altijd naar je toe met hun kritiek. Dat was ik wel ge wend, want in de samenvattingen bij Studio Sport zag iedereen al leen mijn missers. Een eigen doel punt tegen Ajax, die verkeerde te rugspeelbal tegen Feyenoord. Als verdediger kun je op tv eigenlijk al leen maar fouten maken. Een aan valler komt in beeld wanneer hij scoort." En met ironie: „Bij Haar lem speel ik straks waarschijnlijk linkshalf. Kom ik misschien ook nog eens aan scoren toe. Maar ja, de wedstrijden met Haarlem wor den niet op tv uitgezonden." „Geen knikker" Twee weken geleden speelde Koorn voor het eerst weer een (vriendschappelijke) wedstrijd met de Helderse selectie, na drie maanden geen sportieve activitei ten te hebben verricht. Hij raakte „geen knikker", maar een dag la ter stond FC Haarlem op de stoep. Het contact werd gelegd via René Petit, een voormalig teamgenoot van Volendam die al eerder bij Haarlem een contract had gete kend. Een gat in de lucht sprong Martin Koorn niet. „Door alle nare ervaringen in het betaald voetbal ben ik vrij nuchter geworden. Maar het is een leuke baan, vijf da gen week met voetbal bezig zijn. Het is toch mijn hobby." Koorn vroeg enige bedenktijd, maar koos uiteindelijk voor nog een jaar betaald voetbal. Belangrij ke overweging bij die beslissing was dat broer Marco volgend jaar in het tweede team van Haarlem speelt. „Hij gaat daar ook wonen. Na de zaterdagavondwedstrijden kan ik bij hem logeren. Dat is wel lekker, want om zoals bij Volen dam weer in een hotel te moeten slapen... Dat is even leuk in het be gin, maar je bent het snel zat." Een eerste gesprek met trainer Hans van Doorneveld kweekte enige verwachtingen bij Koorn. „Het is een vrij jong team. Bedoe ling is dat ik met mijn leeftijd en ervaring er een beetje boven ga staan. Dat heeft meegespeeld bij mijn beslissing. En ook dat ik Petit en Daman al ken, jongens met wie ik goed kan opschieten. Het lijkt me trouwens gezellig om met die jonge spelers weer eens wat sa men te doen. Even een biertje drin ken na afloop, bijvoorbeeld. Bij Volendam spelen voornamelijk oudere spelers. En sommigen heb ben toch een kapsones..." Toch ziet Koorn het einde van zijn carrière naderen. „Bij mijn vrijge- zellenavond vorige week kreeg ik twijfel, dat ik toch weer getekend heb. Hier op Texel ken ik iedereen, je gaat eens lekker aan de loop. Daar heb ik helemaal geen vrien den. Okee, het is maar voor een jaar. Maar ik doe dit al zes jaar." Een onduidelijk gebaar makend: „Nou ja, ik zie wel. Het is inder daad nog een jaar." Voetballer Martin Koorn in zijn nieuwe woning, die hij gedurende een lange periode van blessureleed zelf verbouwde. Foto Joop Rommets) Van zaterdag 18 tot en met zon dag 26 juni worden op vakantie centrum De Krim de Nederlandse kampioenschappen parachu tespringen gehouden. Inmiddels hebben zich zo'n tachtig para's uit verschillende landen voor deel name aangemeld, waarmee een vrijwel doorlopende „show" lijkt gegarandeerd. De kampioenschappen worden georganiseerd door Paracentrum Texel in samenwerking met Vakan tiecentrum De Krim en de bedoe ling is een zowel voor deelnemers als publiek aantrekkelijk evene ment te verzorgen. Met name de landingen zijn door de aanleg van een tribune van zeer nabij te vol gen. De eerste vijf dagen worden vrijeval-sprongen gemaakt met vier- en achtmansformaties. Hier na komen de onderdelen „lucht ballet" en parachuteformatie" aan bod. In elke categorie wordt een Nederlands kampioen aangewe zen, die door de Koninklijke Neder landse Vereniging van Luchtvaart wordt uitgezonden naar de we reldkampioenschappen. Als de weersomstandigheden het toelaten zal dagelijks van 8.00 tot 20.00 uur worden gesprongen en met behulp van twee vliegtuigen zullen voortdurend teams omhoog worden gebracht. Sanitair Voorafgaand aan de kampioen schappen zal een tweetal para chutisten vrijdag medewerking verlenen bij de opening van het nieuwe sanitairgebouw van de Krim. Rond 18.30 uur, tijdens de eerste uren van het „Texelse" kampeerweekend zal een tandem parachutisten met de sleutel van het nieuwe gebouw uit de lucht komen neerdalen. Na zondag worden de banen bij Deuce gerenoveerd. Onderstaand programma dient dus afgewerkt te worden. Zo er toch wedstrijden uit vallen of nog ingehaald moeten worden, moet overlegd worden met de wedstrijdleiding (tel. 16301). Programma 19 juni 1994 9.00 u. D. Bol-J. vd. Meer 9.00 u. E. Kossen-H. v.d. Park 10.00 u. M. Bolte-J. Stark 19.00 u. T. Beerling-H. Frank 19.00 u. W. Oosterhof-B. Verduyn 20.00 u. A. Bokma-I. Westerlaken 20.00 u. A. Westerlaken-E. v. Bommel Heri Hodie: 9.00 u R. v.d. Bent-K. v. Bommel 9.00 u. H. Schraag-D. Panneman 10.00 u. R. Zoetelief-A. Heidstra 19.00 u. E. Ooyevaar-P. Keyser 20.00 u. H. Maas-J. Zoetelief 20.00 u. E. Dreesens-T. Land Koogerslag: 19.00 u. A. Keyser-M. v. Akien 19.00 u. S. v. Veen-B. v.d. Wetering 20.00 u. A. Kamstra-C. den Braven Oosterend: 10.00 u. H. Knol-T. v. Veen Uitslagen: M. v. Aken-H. Frank 0-2; R Verduyn-A. de Groot 2-0; R. Buitenweg-D. Bol 2-0; I. Land-A. Bokma 2-0; R. Zoetelief-H v.d. Park 0-2; M Land-H Schraag 2-0; D. Bol- K. v. Bommel 0-2, R. Buitenweg-R. v.d. Bent 1-1; A Heidstra-P. Brons 2-0; H. Maas-A. Westerlaken 0-2; E. v. Bommel-J. Zoetelief 2-0; T. Westerlaken-T. Land 0-2; T v. Veen-M Bolte 2-0; B. Verduyn-B vd. Wetering 2-0 (reglementair); J. Stark-J. Joosten 0-2; E. Ooyevaar-C den Braven 2-0; A. Keyser-H. Frank 1-1; I. Beerling-M v. Aken 1-1; A. Bokma-E Dreesens 2-0. Zwempark Molenkoog zal in het weekeinde van 25 en 26 juni ge heel in het teken van het „circus" staan. Het zwembad, het terrein er omheen en de medewerkers zullen geheel in dit thema worden aangekleed. Om het geheel com pleet te maken is er popcorn en suikerspin verkrijgbaar. Terugkerende activiteiten zijn di verse behendigheids- en „in- loop"spelen, grimeren door Juul Swarthoff en haar cursisten en uiteraard kan er worden gezwom men. Op zaterdag is er het zgn. kunstenmakerstheater van Jan Basketbaltraining. Basketbalve reniging De Mareis houdt op 21 en 28 juni de laatste trainingsavon den in de Burgemeester De Ko ninghal. Om 18.30 uur oefenen de heren en een uur later de dames. Amazone gewond. Een 17-jarige amazone is woensdag middag gewond geraakt toen haar paard langs de Pontweg ter hoog te van de Gasthuisstraat op hol sloeg. Ze kwam daarbij hardhan dig ten val. Omstanders slaagden erin het dier tot bedaren te bren gen. Een arts constateerde een hersenschudding en schaafwon den. Rauh, een workshop acrobatiek o.l.v. Oep Schilling, een uitvoering van de turnvereniging uit Den Burg en (onder voorbehoud) een optre den van de Texels/Afrikaanse band Soulou Mananie. Zondag geven 70 personen een uitvoering van „The Jazz", er is voltège (paarden- dressuur), een uitvoering van de workshop acrobatiek en de pre mière van de eerder opgenomen circusfilm van Johan Hoogerheide. Bij minder mooi weer vinden de activiteiten plaats in grote tenten. De presentatie op beide dagen is in handen van Henk Slikker. Beide dagen duren van 12.00 tot 18.00 uur. Toegang volgens de normale tarieven. Landbouwvoorlichter Jan Koolhof geeft dinsdagavond in Slootdorp een toelichting op de zgn. Minera lenboekhouding, die volgend jaar wordt ingevoerd in de veehouderij. Koolhof houdt zijn praatje voor Texelse veehouders op het de- monstratieveld grasland van de gebr. Miedema, Schelpenbolweg 38. Op dat terrein zijn 18 veldjes met verschillende stikstofhoeveel- heden, in de vorm van kunstmest en organische mest. Eveneens zal bekend worden gemaakt wat de opbrengsten zijn van de eerste snede, plus de gehaltes aan droge stof en voedingswaarde. Aanvang: 19.45 uur. aanleg van een parkeer- °P een stuk bollenland aan nmelpot bij Den Hoorn wil lle9e een eind maken aan «iersproblemen op Klif. B handelt op advies van de ^missie, die de kwestie 'Urtbewoners heeft bespro- e provincie moet het plan todkeuren. larkeerproblemen worden veroorzaakt door gasten e voorstellingen in Thea- aurant Klif 12. De opstop- 'e ontstaan zijn een doorn in het oog van de Hoornders die bij monde van de dorpscommissie aandrongen op een parkeerplaats. Een eerder plan van de gemeente deze naast de Jan Drijverschool aan te leggen stuitte in december van vorig jaar op een storm van protest uit de buurt. De nu geko zen lokatie aan de Rommelpot ligt op circa 400 meter afstand van Klif 12. Met een oppervlakte van 80 bij 18 meter biedt het terrein plaats aan circa 55 auto's. De grond wordt geplaveid met gras keien. Het college zal Gedeputeer de Staten vragen om wijziging van de bestemming (nu agrarisch met landschappelijke, natuurlijke en cultuurhistorische waarde). Ge zien een eerdere afwijzingbij een ander perceel aan de Rommelpot is het onzeker of de provincie zal instemmen met deze artikel 19-procedure. Volgens de dorps commissie is een goede verwij zing naar de parkeerplaats nodig. Om fout parkeren op Klif te voor komen zal duidelijk worden aange geven waar auto's mogen staan en zal de politie streng toezien op naleving van de regels. De onder nemersvereniging staat achter de gekozen lokatie. De exploitanten van Klif 12 en 23 zullen hun gasten verwijzen naar het terrein. De gemeente raamt de kosten op ƒ17.000,-. Azijnzuur. Op het strand tussen paal 8 en 9 spoelde gisteren een vat met 25 liter geconcentreerd azijnzuur aan. De brandweer heeft het vat geborgen. Epilepsie. De epilepsie-collecte op Texel heeft ƒ7460,85 opge bracht. Andere hoeve. In het bericht „Vijftien jaar kwaliteitsmelk" noemden wij de boerderij van Jaap en Anny Hin „De Arend". Be doeld was „De Reiger" aan de Westerboersweg. Geslaagd. Aan het IJmondcolle- ge in IJmuiden is Jeroen Takes uit Den Burg geslaagd voor het exa men van de opleiding Scheeps- werktuigkundige A. Commandopost. De gemeente draagt ruim ƒ4500,- bij aan de restauratie van de commandopost Loodsmansduin, die onlangs voor verzakking is behoed. Complimenten. Raadslid Pieter de Groot (D66) complimenteerde wethouder Poster wegens zijn kostenbewustheid inzake het Pol derhuis. De gemeente ziet defini tief van aankoop af, nu de Historische Vereniging zich als huurder heeft afgemeld. De Groot vroeg of de gemeente nog wel een goed woordje wil doen bij het wa terschap voor een koper die een culturele doelstelling voor het ge bouw heeft en de Historische Ver eniging ook wil toelaten. Speeltuinen. Voor de werkgroep Onderhoud Speeltuinen, waarvoor in een vorige krant een oproep is gedaan, kunnen mensen zich aan melden bij Mia Groenhof, telefoon 15900. Geslaagd. Corry Krijnen-Hin heeft het diploma van de driejarige MBO-opleiding SD behaald in Alkmaar. Een volleyballes op hoog niveau. De Texelse jeugd genoot met volle teugen woensdag in de sporthal. Nationale trainer Bert Goedkoop verzorgde met zijn selectiedames een bijzondere training, waaraan de kinderen mochten meedoen. De animo was groot. Texels jeugd- talent Alice Blom was uiteraard niet weg te slaan uit de sporthal. Vandaag werd zij in de gelegenheid gesteld mee te trainen met de ddmeS. (Foto Tessa de Graeffl VRIJDAG 17 JUNI 1994

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 7